Ako vybrať vŕtacie kladivo

Bývate v paneláku a plánujete menšie či väčšie stavebné úpravy? Aj zavesenie obyčajné poličky na betónovú stenu však v paneláku nie je tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. V tomto prípade totiž nestačí obyčajná príklepová vŕtačka. Budete potrebovať pneumatické vŕtacie kladivo, ktoré si poradia dokonca aj s železobetónom. Ak navyše zvolíte kombinované vŕtacie kladivo, budete môcť tento prístroj využiť aj na sekanie drážok do steny, odstraňovanie obkladačiek či staré omietky. Čím by ste sa mali pri výbere riadiť, aby ste nesiahli vedľa, vám poradíme v nasledujúcom článku.

Test vŕtacích kladív 2023

NázovCelkom
1.HITACHI DH28PCYZistiť cenu
79%
2.Bosch GBH 2-26 DREZistiť cenu
77%
3.Makita HR2470TZistiť cenu
73%
4.EXTOL CRAFT 401232Zistiť cenu
70%
5.DeWALT D25133KZistiť cenu
69%

Parametre

NázovTyp kladiváNapájanieMechanizmus upínaniaPríkon (W)Maximálny počet otáčok (/min)Maximálny počet príklepov (/min)Sila príklepu (J)Maximálny priemer vŕtania - betón (mm)
1.HITACHI DH28PCYkombinovanéelektrickéSDS-Plus850110043003,438
2.Bosch GBH 2-26 DREkombinovanéelektrickéSDS-Plus80090040002,726
3.Makita HR2470TkombinovanéelektrickéSDS-Plus780110045002,424
4.EXTOL CRAFT 401232kombinovanéelektrickéSDS-Plus10509004000532
5.DeWALT D25133KkombinovanéelektrickéSDS-Plus800150055002,626
NázovMaximálny priemer vŕtania - oceľ (mm)Maximálny priemer vŕtania - drevo (mm)Funkcia klasického vŕtanieAntivibračné ochranaPrídavná rukoväťKuforHmotnosť (kg)
1.HITACHI DH28PCY1332ánoánoánoáno2,9
2.Bosch GBH 2-26 DRE1330nieánoánoáno2,9
3.Makita HR2470T1332ánoánoánoáno2,8
4.EXTOL CRAFT 4012321440nienieánoáno4,6
5.DeWALT D25133K1330ánonieánoáno2,6

Testovanie sme podrobili päť modelov z najnižšej cenovej kategórie (tj. do 200, -), ktorá je všeobecne užívateľovi najvyhľadávanejšie. Jedná sa o elektropneumatické vŕtacie kladivá opatrená aj funkciou sekania, správne teda kombinované kladiva. Test však nezahŕňa aku vŕtacie kladivá.

Zaujímalo nás najmä, ako si jednotlivé modely poradili s vŕtaním a sekaním do betónu. Zahrnuli sme tiež skutočnosť, či možno daná kladiva použiť so špeciálnym skľučovadlom ku klasickému vŕtanie (teda pre valcovité vrtáky). A v neposlednom rade nás zaujímal tiež komfort pri práci a príslušenstvo dodávané v balení.

EXTOL CRAFT 401232

Typ kladivákombinované
Napájanieelektrické
Mechanizmus upínaniaSDS-Plus
Príkon1050 W
Maximálny počet otáčok900 /min
Maximálny počet príklepov4000 /min
Sila príklepu5 J
Maximálny priemer vŕtania - betón32 mm
Maximálny priemer vŕtania - oceľ14 mm
Maximálny priemer vŕtania - drevo40 mm
Funkcia klasického vŕtanienie
Antivibračné ochrananie
Prídavná rukoväťáno
Kuforáno
Hmotnosť4,6 kg

Kombinované kladivo EXTOL Craft 401232 je najlacnejším testovaným modelom, napriek tomu nás prekvapilo dobrým príkonom a silou úderu. Balenie naviac obsahuje sadu vrtákov a sekáčov určených pre upínací systém SDS-Plus.

Ak je tento model vybavený kvalitným vrtákom, ľahko prevŕta aj veľmi tvrdé materiály (napr. železobetón). Samozrejmosťou je vŕtanie s príklepom aj bez neho a sekanie. Chýba mu však výmenné skľučovadlo pre vrtáky s valcovou stopkou, nie je teda možné ho využiť ako bežnú príklepovú vŕtačku. Na konštrukcii bolo použité tiež veľké množstvo plastov, ktoré nevyzerajú príliš odolne, čo môže po čase viesť k rýchlejšiemu opotrebeniu a poruchovosti.

Pri dlhotrvajúcej práci s týmto kladivom bohužiaľ dochádzalo k výraznému zahrievaniu tela prístroja. U úkonov, ktoré zaberú len niekoľko minút, tento nedostatok tak viditeľný nie je, pre prácu trvajúce rádovo niekoľko hodín sa však nehodí.

Pri kosení sa navyše negatívne prejavila chýbajúce aretácia hlavy, ktorá by zabránila samovoľnému otáčaniu sekáča pri práci či jeho prípadnému nastavenie do požadovanej polohy. Táto slabina je najviac badateľná pri úkonoch vyžadujúcich určitú mieru presnosti (vysekávanie drážok do muriva a pod.). Pochváliť však musíme silu a razanciu, s ktorou tento nástroj dokáže do betónu kosiť.

Keďže kladivo Craft 401232 nedisponuje žiadnym antivibračným systémom ani špeciálne upraveným materiálom rukoväťou, ktorý by aspoň čiastočne tlmil vznikajúce vibrácie, stroj pri práci veľmi nepríjemne vibruje. Tieto vibrácie sa navyše prenášajú do paží a pri dlhotrvajúcej činnosti dokonca môžu zapríčiniť zranenie zápästia.

Medzi ďalšie nedostatky patrí vysoká hmotnosť (4,6 kg), krátky sieťový kábel a tiež chýbajúce označenie pozície pre vŕtanie s príklepom a bez neho. Okrem toho nás zamrzelo nekvalitné kufor z veľmi tenkého a mäkkého plastu.

Elektrické vŕtacie kladivo Craft 401232 možno odporučiť iba hobby užívateľom pre občasné domáce použitie. Ak vynecháme však určité nedostatky, je pravdou, že tento model zvládne aj hrubšie a ťažšie práce.

  • nízka cena
  • sila príklepu
  • balenie obsahuje sadu vrtákov a sekáčov
  • vhodné aj pre tvrdé materiály
  • vysoká hmotnosť
  • prehrievanie
  • silné vibrácie
  • chýba aretácia hlavy
  • krátky sieťový kábel
  • materiál
  • nekvalitné kufor
Zistiť cenu

HITACHI DH28PCY

Typ kladivákombinované
Napájanieelektrické
Mechanizmus upínaniaSDS-Plus
Príkon850 W
Maximálny počet otáčok1100 /min
Maximálny počet príklepov4300 /min
Sila príklepu3,4 J
Maximálny priemer vŕtania - betón38 mm
Maximálny priemer vŕtania - oceľ13 mm
Maximálny priemer vŕtania - drevo32 mm
Funkcia klasického vŕtanieáno
Antivibračné ochranaáno
Prídavná rukoväťáno
Kuforáno
Hmotnosť2,9 kg

HITACHI DH28PCY tiež patrí medzi lacné modely, ktoré sú však veľmi obľúbené najmä medzi hobby užívateľmi. Pravdou je, že toto kombinované kladivo pri testovaní odviedlo skutočne veľmi dobrú prácu.

Bohužiaľ súčasťou balenia nie sú vrtáky ani sekáče. Do základnej výbavy výrobca neprikladá ani špeciálne skľučovadla na vrtáky do ocele či dreva. Ak by ste teda chceli toto kladivo používať aj na vŕtanie do týchto materiálov, budete si musieť tieto špeciálne hlavy dokúpiť zvlášť. Výnimočne sa však možno stretnúť s predajcami, ktorí k tomuto modelu výmenné skľučovadlo dodávajú.

Veľmi pozitívne však hodnotíme samotné vŕtanie do betónu. Hoci výkon podľa udávaných parametrov nepatrí medzi najlepšie, kladivo si s týmto materiálom poradilo veľmi dobre. V prípade sekanie do muriva sme ocenili najmä kvalitný aretačný mechanizmus, vďaka ktorému sekáč zostal na svojom mieste aj pri hrubšie práci (odstránenie obkladačiek). Sila úderu sa ukázala byť tiež dostatočná.

Chválime tiež komfort pri práci, pretože model DH28PCY patrí medzi ľahšie stroje a vďaka prepracovanej ergonómii sa veľmi príjemne drží. Výrobca dokonca myslel aj na antivibračný systém, vďaka ktorému je i dlhšie trvajúcu činnosť s týmto strojom pohodlná.

Veľmi ceníme aj kvalitu prevedenia. Je vidieť, že Hitachi ani u lacnejších modelov neznížil latku a naďalej používa kov tam, kde iní výrobcovia dali prednosť lacnejším plastom. Potešil nás tiež dostatočne dlhý sieťový kábel. Iba nastavenie jednotlivých režimov (príklepového či bezpříklepového vŕtanie a sekanie) by mohlo ísť ľahšie. Je však možné, že postupom času sa ovládania tzv. Východu.

DH28PCY patrí medzi jedno z najlepších vŕtacích kladív pre domáce použitie, ktorá bez problémov zvládajú aj niekoľko hodín prevádzky. Jednoznačne možno povedať, že sa jedná o ideálneho pomocníka pre všetkých kutilov.

  • nízka cena
  • veľmi dobré výsledky vŕtania aj sekanie
  • antivibračný ochranný systém
  • ergonómia
  • aretačný mechanizmus
  • vhodné aj pre tvrdé materiály
  • kvalita prevedenia
  • dlhý sieťový kábel
  • nedostatočné príslušenstvo
  • nastavenie režimov ide ťažko
Zistiť cenu

DeWALT D25133K

Typ kladivákombinované
Napájanieelektrické
Mechanizmus upínaniaSDS-Plus
Príkon800 W
Maximálny počet otáčok1500 /min
Maximálny počet príklepov5500 /min
Sila príklepu2,6 J
Maximálny priemer vŕtania - betón26 mm
Maximálny priemer vŕtania - oceľ13 mm
Maximálny priemer vŕtania - drevo30 mm
Funkcia klasického vŕtanieáno
Antivibračné ochrananie
Prídavná rukoväťáno
Kuforáno
Hmotnosť2,6 kg

Medzi ďalšie kombinované kladivá patrí DeWALT D25133K. Hoci sa jedná o najdrahšie z testovaných modelov napriek tomu, za neho stále nezaplatíte viac ako 200, -.

Pri vŕtaní do betónu si viedol veľmi dobre. Neodporúčame ho však pre veľmi tvrdé materiály (najmä železobetón). Dobrú prácu však odvedie pri sekaní (napr. drážok do muriva). Osvedčil sa nám však skôr pri ľahkých prácach, rozhodne ho neodporúčame pre stredne ťažké a ťažké montážne práce.

Mnohé o charakteristike tohto stroja napovedá aj hmotnosť, ktorá je veľmi nízka (iba 2,6 kg). Vďaka tomu sa síce pri práci toľko neunavíte, zároveň však od tohto modelu nemôžete očakávať ani vynikajúci výkon a výraznú silu príklepu.

Veľmi vhodný je pre vŕtanie kotevných a montážnych otvorov do muriva a betónu či sekanie do mäkších materiálov (tehál, muriva, prípadne betónu). S dutou vŕtacou korunkou je možné vyvŕtať otvor v priemere až 50 mm. Po vypnutí príklepu je navyše možné vŕtať sa špeciálnym vrtákom do dreva, ocele alebo keramiky. Naviac balenie obsahuje aj základné vrtáky aj sekáče.

Model D25133K sa veľmi dobre drží vďaka ergonomickému prevedenie a rukoväte s gumovým povrchom. Bohužiaľ však nedisponuje antivibračným systémom. Vibrácie vznikajúce pri vŕtaní našťastie nie sú príliš silné. Je tiež nutné v tomto kontexte pripomenúť, že sa nejedná o stroj určený pre stredne ťažké a ťažké práce či pre niekoľkohodinovú činnosť, preto je krátkodobé pôsobenie vibrácií pomerne dobre znesiteľné.

Rozhodne môžeme tento model odporučiť všetkým hobby užívateľom, ktorí chcú mať doma kombinované kladivo s širokými možnosťami využitia. Na ťažkú ​​prácu sa však rozhodne nehodí.

  • nízka hmotnosť
  • balenie obsahuje sadu vrtákov a sekáčov
  • ergonómia
  • univerzálne využitie
  • slabšie výkon a sila príklepu
  • nevhodné pre tvrdé a veľmi tvrdé materiály
  • chýba antivibračný ochranný systém
Zistiť cenu

Bosch GBH 2-26 DRE

Typ kladivákombinované
Napájanieelektrické
Mechanizmus upínaniaSDS-Plus
Príkon800 W
Maximálny počet otáčok900 /min
Maximálny počet príklepov4000 /min
Sila príklepu2,7 J
Maximálny priemer vŕtania - betón26 mm
Maximálny priemer vŕtania - oceľ13 mm
Maximálny priemer vŕtania - drevo30 mm
Funkcia klasického vŕtanienie
Antivibračné ochranaáno
Prídavná rukoväťáno
Kuforáno
Hmotnosť2,9 kg

Kombinované vŕtacie kladivo Bosch GBH 2-26 DRE je z hľadiska pomeru ceny a výkonu víťazom nášho testovania. K príjemnej a ľahké prácu výrazne prispieva nízka váha (necelé 3 kg) a ergonomické prevedenie spolu s pogumovanou rukoväťou, vďaka ktorej stroj ani pri práci v rukaviciach nekĺže. Súčasťou rukoväte je navyše mäkká gumová tlmiaca vložka, ktorá pomerne efektívne tlmí vznikajúce vibrácie.

Hoci disponuje nižším výkonom i silou príklepu, s betónom si tento model poradil veľmi dobre (a to dokonca aj s armovacími prútmi). Tiež sekanie do betónového muriva zvládol na jednotku. Naviac umožňuje vŕtanie s vŕtacími korunkami s priemerom až 68 mm alebo miešanie farieb a stavebných hmôt. Potešila tiež veľmi plynulá regulácia otáčok.

Výraznou nevýhodou je skutočnosť, že model DRE je vybavený skľučovadlom SDS-Plus, ktoré nemožno vymeniť (čo je však možné pri modeli DFR). V prípade poškodenia skľučovadla je preto nutné celé kladivo zaslať na nie práve lacnú opravu do servisu.

Zamrzelo nás tiež nedostatočné príslušenstvo (najmä chýbajúce sada vrtákov a sekáčov). Tiež prenosný kufor opäť sklamal pomerne nekvalitným prevedením, čo však v tejto cenovej relácii nie je nezvyčajné. Naopak chválime dostatočne dlhý sieťový kábel.

Celkový výkon nás milo prekvapil, a to najmä s ohľadom na skutočne nízku hmotnosť. Dokonca sa s ním nemusíte báť pracovať aj niekoľko hodín v kuse. Vhodný je preto aj pre profi užívateľov, ktorí pre každodenné ľahkú a stredne náročnú prácu zháňa lacné vŕtacie kladivo s funkciou sekania.

  • pomer cena / výkon
  • veľmi dobré výsledky vŕtania aj sekanie
  • antivibračný ochranný systém
  • ergonómia
  • aretačná mechanizmus
  • vhodné aj pre tvrdé materiály
  • dlhá výdrž
  • univerzálne využitie
  • dlhý sieťový kábel
  • skľučovadlo sa nedá vymeniť
  • nedostatočné príslušenstvo
Zistiť cenu

Makita HR2470T

Typ kladivákombinované
Napájanieelektrické
Mechanizmus upínaniaSDS-Plus
Príkon780 W
Maximálny počet otáčok1100 /min
Maximálny počet príklepov4500 /min
Sila príklepu2,4 J
Maximálny priemer vŕtania - betón24 mm
Maximálny priemer vŕtania - oceľ13 mm
Maximálny priemer vŕtania - drevo32 mm
Funkcia klasického vŕtanieáno
Antivibračné ochranaáno
Prídavná rukoväťáno
Kuforáno
Hmotnosť2,8 kg

Makita HR2470T patrí vo svojej cenovej kategórii medzi lepší štandard. Výsledky vŕtanie aj sekanie do betónu sú veľmi dobré a vydrží aj dlhšie trvajúce pracovné nasadenie. Prekvapila nás tiež dostatočná sila úderu, hoci výrobca udáva pomerne nízku hodnotu. Navyše je možné tento model využiť takmer univerzálne (okrem vŕtanie a sekanie aj pre miešanie stavebných hmôt či lepidiel). V balení nájdete aj výmenné skľučovadlo pre klasické valcovité vrtáky. Výmena skľučovadiel je veľmi jednoduchá a rýchla.

Pri ťažších prácach a dlhšie trvajúcom nasadenie sa však HR2470T pomerne výrazne prehrieva. A hoci umožňuje vŕtanie s vŕtacími korunkami až do priemeru 65 mm, pri tomto spôsobe využitia občas preklzuje spojka. Vŕtanie sa tak stáva zdĺhavejšie a menej efektívne.

Problematické sa ukázalo byť tiež nastavenie prídavnej rukoväte do požadovanej polohy či jej úplné vybratie. K telu kladiva je upevnená pomocou špeciálnych drážok. Bohužiaľ pootočenie či vysunutia rukoväte tieto drážky veľmi sťažovali a bolo potrebné vždy použiť nemalú silu.

Ak vynecháme však tento nedostatok, pri práci sa drží skutočne skvele. Tiež miera vibrácií, ktoré sa prenáša do rúk, je znesiteľná. Veľmi chválime tiež dostatočne dlhý sieťový kábel a pevný a kvalitný plastový kufor, do ktorého sa vojde okrem kladiva tiež všetko potrebné vybavenie.

Ak patríte medzi hobby užívateľov, ktorí zháňajú vŕtacie kladivo pre univerzálne využitie so slušným výkonom, môže byť práve HR2470T tou správnou voľbou.

  • sila príklepu
  • antivibračný ochranný systém
  • dve výmenná skľučovadla
  • ergonómia
  • univerzálne využitie
  • dlhý sieťový kábel
  • kvalitný kufor
  • prehrievanie
  • preklzávajúce spojka
  • nastavenie a vybratie rukoväte
Zistiť cenu

Rozdiely medzi vŕtačkou a vŕtacím kladivom

Čo sa vzhľadu týka, medzi vŕtačkou a vŕtacím kladivom nie je až tak veľký rozdiel, vyzerajú totiž veľmi podobne (v niektorých hobby marketoch sa preto môžete stretnúť dokonca s ich zámenou). V čom sa však tieto dva prístroje výrazne odlišujú, je ich konštrukcia a spôsob použitia.

Vŕtačky

Vŕtačka je vhodná na vŕtanie do širšieho spektra materiálov (najmä do dreva, plastov či kovu). Modely s mechanickým príklepom zvládnu aj ľahké murivo z pórobetónu, tehál alebo mäkších druhov kameňa. Pre vŕtačky je typická tiež vyššia rýchlosť otáčok (spravidla okolo 3 000 / min), mechanický (rohatkový) mechanizmus a použitia bežných vrtákov.

Kedy použiť vŕtačku:

  • pri vŕtaní do dreva, plastov, kovu, mäkkého muriva,
  • pre otvory o malých priemeroch,
  • pre brúsenie,
  • v tehlových domoch.

Vŕtacie kladivá

Vŕtacie kladivá (s pneumatickým príklepom) sú naopak určená predovšetkým pre vŕtanie do betónu a ďalšieho tvrdého muriva (poradí si aj s železnými armovacími výstužami). Rýchlosť otáčok je nižšia (do 1 000 / min), najčastejšie funguje na princípe pneumatického mechanizmu a pri práci využíva špeciálnych vrtákov a sekáčov SDS.

Na vŕtanie do bežných materiálov je nutné použiť adaptér pre skľučovadlo pre normálne vrtáky a vypnúť funkciu príklepu. Všeobecne je však najlepšie pre bežné vŕtanie využiť radšej klasickú aku vŕtačku, vŕtacie kladivo je totiž kvôli nižším otáčkam v takom prípade pomalší, menej presné a celkovo nie príliš efektívna.

Kedy použiť vŕtacie kladivo:

  • pri vŕtaní do betónu a tvrdých stavebných materiálov,
  • pre otvory o veľkých priemeroch,
  • pre miešanie farieb a stavebných hmôt,
  • v panelových domoch.

Multifunkčná kladivá

Na trhu však existujú aj multifunkčné kladivá s výmennými skľučovadla a dvojrýchlostné prevodovkou, ktorá v sebe zlučujú vlastnosti ako príklepové vŕtačky, tak vŕtacieho kladiva, a oba tieto prístroje preto bez problémov nahradí.

Multifunkčný kladivá však odporúčame iba príležitostným kutilom, tieto prístroje totiž nikdy neodvedú tak poctivú prácu ako kladivá špecializovaná.

Typy pneumatických kladív

Vŕtacie kladivá s pneumatickým príklepom spadajú do skupiny nástrojov, ktoré sa súhrnne označujú ako pneumatické kladivá. Tá sa podľa účelu, za akým budú používaná, delí na:

  • vŕtacie,
  • sekacie,
  • kombinovaná.

Vŕtacie kladivá

Ako už názov napovedá, jedná sa predovšetkým o kladivo, funkcie vŕtanie, teda rotačný pohyb vrtáka nie je v tomto prípade tak dôležitý. Vŕtacie kladivá totiž veľmi často fungujú vďaka pneumatickému príklepu, ktorý k svojej práci využíva vzduchový piest, ktorý väčšinu energie z motora prevádza do úderov nástroja do vŕtaného materiálu. Rotačný pohyb vrtáka preto slúži skôr na udržanie kruhového profilu otvoru a pre priebežné vynášanie odvŕtaného materiálu.

Sekacie kladivá

Sekacie kladivá na rozdiel od prvej skupiny využívajú celého výkonu motora k úderu, taká kladivá preto pri práci nerotujú, ale iba sekajú. Využívajú sa najmä na odstraňovanie starej omietky, obkladačiek a pre ľahšie demolačné práce.

Sekacie kladivá nižšej hmotnosti sú súčasťou kombinovaných kladív. Sekacie kladivá vyššej hmotnosti sa nazývajú búracie a sú primárne určené pre ťažšie demolačné práce stien i podláh.

Kombinované kladivá

Kombinovaná kladivá umožňujú ako vŕtanie, tak sekanie. Funkciu vŕtanie je teda možné podľa potreby vypnúť a využiť iba úderov (tzn. použiť ich ako sekacie kladivo). Vzhľadom sa od vŕtacích kladív takmer nelíši, nájdeme na nich však piktogram funkciu sekania. Drahšie modely ponúkajú tiež N polohu (neutrál), ktorá umožňuje nastaviť sekáč do požadovanej polohy voči strojmi. Táto funkcia je veľmi vhodná predovšetkým pre presné a pohodlné vysekávanie drážok do muriva či odstraňovanie obkladačiek a staré omietky.

Ak preto potrebujete k svojej práci funkcii vŕtanie aj sekanie do veľmi tvrdých materiálov, jednoznačne vám odporúčame zaobstarať kombinované kladivo. Ak však chcete vykonávať ťažšie a veľmi ťažké búracie práce na úrovni profesionálov, odporúčame zvoliť na tento účel kvalitnú búracie kladivo.

Typy vŕtacích kladív

Skupinu vŕtacích (ale samozrejme aj sekacích) kladív možno ďalej rozdeliť podľa typu napájania na:

  • elektrická vŕtacie kladivá,
  • aku vŕtacie kladivá.

Elektrická vŕtacie kladivá

Tento typ je častejší a užívateľsky obľúbenejšie. Stroj je napájaný z klasickej elektrickej zásuvky, svoje využitie preto nachádza najmä v interiéroch. Medzi výhody jednoznačne patrí nižšia hmotnosť stroja (keďže nie je navyše zaťažený akumulátorom), neobmedzená výdrž a silný, stabilný výkon, ktorý je vhodný aj pre ťažšie práce. Niektorým používateľom však môže pri práci sieťový kábel prekážať.

Aku vŕtacie kladivá

Pre používateľov, ktorí chcú pracovať aj všade tam, kde nie je dostupná elektrická zásuvka, prípadne im pri práci prekáža sieťový kábel, sú určené prístroje s akumulátorom. Táto kladivá so vzhľadom veľmi podobajú klasickým aku vŕtačkám, ponúkajú však podstatne silnejší výkon a sú určené pre odlišné využitie. Medzi ich hlavné nevýhody patrí vyššia hmotnosť (nemusí to však byť pravidlom), nabíjanie akumulátora a často tiež kolísavý výkon (čím menej je energia v batérii, tým slabšia je výkon prístroja). Tieto modely sú preto vhodné najmä pre ľahšie práce.

Dôležité parametre

Pri výbere konkrétneho prístroja je nutné mať jasno nielen v účelu, za akým si ho kupujete, ale tiež sa oplatí poznať základné parametre, s ktorými sa pri výbere stretnete. Medzi tie najdôležitejšie patrí:

  • príkon,
  • počet otáčok,
  • sila príklepu,
  • hmotnosť,
  • konštrukcie,
  • funkcie.

Príkon

Pri výbere najlepšieho vŕtacieho kladiva hrá zásadnú úlohu jeho príkon, teda energie, ktorú prístroj spotrebuje k svojmu chodu. Jeho hodnota sa udáva vo Wattoch (W).

Na príkonu je priamo závislý tiež výkon (vyšší príkon zjednodušene povedané znamená tiež vyšší výkon). Výkon sa však nikdy nerovná príkonu, pretože daný prístroj nikdy nedokáže využiť 100% prijatej energie. Zvyčajne sa však nesprávne miesto príkonu hovorí o výkone daného prístroja, ktorý sa však môže líšiť vzhľadom na okolnosti, a možno ho teda považovať za orientačné.

Uvedený príkon výrazne ovplyvňuje to, či bude práca s určitým strojom efektívne alebo nie. Vždy však myslite tiež na to, že čím výkonnejšie kladivo máte, tým vyššia bude jeho celková hmotnosť, veľkosť a samozrejme aj spotreba energie.

Pokiaľ si chcete zaobstarať slabší stroj pre drobnejšie práce a občasné domáce využitie, vyberajte medzi modely s minimálnym príkonom 600 W. Myslite však na to, že táto hodnota nie je určená pre vŕtanie do betónových panelov. Ak preto napríklad bývate v panelovom byte a prajete si v ňom vykonávať menšie stavebné úpravy, odporúčame začínať približne na 800 W. Všeobecne je však vhodné voliť príkon vždy o niečo vyššia, než aký vyžaduje činnosť, kvôli ktorej prístroj kupujete. Predídete tak možnému prehrievaniu stroje a uľahčíte si prácu.

Na trhu možno naraziť aj na lacná vŕtacie kladivá s príkonom nižším ako 600 W, v podstate však odvedú podobnú (bohužiaľ však spravidla horšie) prácu než obyčajné príklepové aku vŕtačky, pretože nedokážu vyvinúť dostatočnú silu úderu. Ich výhodou je však nízka váha a malé rozmery, tým však výpočet pozitív končí. Ak preto premýšľate nad týmto typom kladivá, zvoľte radšej kvalitné príklepovú vŕtačku.

Na druhej strane existuje pomerne široká ponuka poloprofesionálnych vŕtacích kladív, ktoré sú o poznanie väčšie a ťažšie a ktorých príkon sa pohybuje okolo 1 200 W. Väčšinou sa jedná o stroje s dostatočnou silou, ktoré si hravo poradí aj s veľmi tvrdými materiálmi (železobetónom, mramorom apod .).

Počet otáčok

Laicky povedané – počet otáčok znamená rýchlosť, s akou sa vrták točí. Pri všetkých modeloch spravidla možné počet otáčok nastaviť. Pre vŕtacie a kombinované kladivá sa odporúča maximálny počet otáčok 800 / min. Platí navyše, že čím väčšia je priemer vrtáka, tým nižšia by mal byť počet otáčok a naopak.

S počtom otáčok súvisí tiež frekvencia úderov – čím vyšší je počet otáčok, tým vyššie by mal byť aj počet príklepov.

Sila príklepu

Keďže tento typ strojov funguje nielen na princípe vŕtanie, ale aj úderov (odtiaľ aj ich názov kladivá), veľmi dôležitá je aj sila príklepu. Tá závisí od tlaku vzduchu vo valci a udáva sa v jouloch (J). Zjednodušene povedané, ide o silu, ktorú prístroj vyvíja na vŕtaný materiál. Preto čím vyššia je sila príklepu, tým tvrdším materiálom kladivo rýchlejšie a účinnejšie prenikne. Aj v tomto prípade však platí, že čím väčšiu silu je prístroj schopný vynaložiť, tým bude väčší a ťažší. Nie vždy je preto vhodné voliť najvyššiu možnú silu príklepu.

Vždy však vyberajte vŕtacie kladivá s pneumatickým príklepom. Jedná sa o stroje, ktorých motor je poháňaný piestom so stlačeným vzduchom, ktorý umožňuje vyvinúť väčšiu silu úderu s použitím menšej sily. Práca je teda efektívnejšia a zároveň menej namáhavá.

Pre veľmi ľahké stavebné práce vám bude stačiť sila úderu okolo 1,5 J. Odporúčame však voliť radšej hodnotu nad 2,5 J. Pre vŕtanie do železobetónových panelov a iných veľmi tvrdých materiálov potom radšej v rozmedzí od 6 J do 8 J a viac.

Hmotnosť

Hoci hmotnosť nemusí byť na prvý pohľad dôležitá, v skutočnosti sa jedná o jeden zo zásadných parametrov. Neovplyvňuje totiž len výkonnosť stroja, ale úzko súvisí aj so špecializáciou daného modelu (ľahká kladivá sú určené pre iný typ práce než ťažká).

Podľa hmotnosti preto môžeme rozdeliť tieto prístroje do kategórií:

  • 2-3 kg,
  • 4-5 kg,
  • 6-7 kg.

Modely vážiace od 2 kg do 3 kg sú najčastejšie a tiež najpoužívanejšie. Vhodné sú pre drobnejšie úpravy a menej rozsiahle montážne či elektroinštalačné práce. Možno s nimi vŕtať do tehál, betónu aj bežného muriva. Svojím vzhľadom väčšinou pripomínajú obyčajné vŕtačky.

V kategórii približne od 4 kg do 5 kg sa už nachádza prístroje vhodné pre rozsiahle elektroinštalačné práce, zatepľovanie budov či vŕtanie do silného muriva a betónu. Typovo sa veľmi často jedná o ťažšie kombinované kladivá, ktoré majú motor posadený kolmo k svojej osi. Práca s nimi už vyžaduje určité skúsenosti a opatrnosť.

Poslednou skupinou sú kladivá s hmotnosťou 6 kg až 7 kg a viac. Sem už takmer bez výnimky spadajú búracie kladivá, prípadne veľmi ťažká kladiva sekacie.

Samozrejme pri výbere myslite na to, že čím ťažšie kladivo zvolíte, tým namáhavejšie bude najmä dlhotrvajúce práca s ním.

Konštrukcia

Vzhľadom na to, že manipulácia s vŕtacím kladivom už z princípu nepatrí medzi najľahšie, vždy dbajte aj na kvalitu konštrukcie daného modelu. Úplne zásadné je ergonomická rukoväť, ktorá dobre padne do ruky ako pravákom, tak ľavákom. Navyše by mala dobre tlmiť či eliminovať vibrácie, ktoré pri úderoch vznikajú. Práca tak bude nielen príjemnejšie, ale naviac predídete možnému zraneniu zápästia, ktoré môže vplyvom predĺžených vibrácií vzniknúť.

Nemenej dôležité sú aj použité materiály. Mali by byť dostatočne odolné voči mechanickému poškodeniu a motor by mal byť dobre chránený proti zanášaniu prachom. Ideálne sú kvalitné tvrdené plasty a pevné zliatiny kovov.

V neposlednom rade myslite aj na to, či má prístroj vhodne umiestnené ťažisko. Tento aspekt totiž výrazne ovplyvňuje stabilitu stroja, a teda aj komfort pri práci. Bohužiaľ to, ako je na tom daný model, zistíte, len ak si ho budete môcť priamo vyskúšať.

Veľmi dôležité je tiež skontrolovať, či prístroj umožňuje výmenu upínacie hlavy napríklad za adaptér pre skľučovadlo, ktorý je plne kompatibilný s bežnými typmi vrtákov.

Funkcie

Medzi základné funkcie, ktoré by malo mať každé moderné vŕtacie kladivo, patria najmä:

  • nastavenie otáčok a počtu príklepov,
  • rýchloupínací systém,
  • indikátor uhlíkov.

Nastavenie otáčok a počtu príklepov

Už takmer štandardom je možnosť navoliť nastavenia otáčok a počet príklepov. Tieto parametre je vhodné meniť podľa typu vŕtaného materiálu, aby sa dosiahli čo najlepšie výsledky (čím tvrdší je materiál, tým nižšia by mali byť otáčky i počet príklepov).

Rýchloupínací systém

V súčasnosti bývajú klasická skľučovadla nahradzovaná rýchloupínacími systémami. Tie, na rozdiel od zložitého uťahovanie pomocou kľučky, umožňujú veľmi jednoduché a rýchle zacvaknutie zvoleného vrtáka do vŕtacej hlavy.

Indikátor uhlíkov

V prípade vŕtacích kladív býva problém s pomerne rýchlym opotrebením uhlíkov v elektromotora. Z tohto dôvodu je vhodné, aby bol prístroj vybavený indikátorom ich výmeny.

Mechanizmus upínania

Pneumatické kladivá využívajú upínacieho systému SDS (Special Direct System), ktorý umožňuje rýchlu výmenu nástrojov v skľučovadle bez použitia špeciálnej kľučky alebo kľúče. Jeho ďalšou výhodou je veľmi efektívny prenos energie z motora na špičku nástroja.

SDS systém možno ďalej rozdeliť na dva (u vŕtacích kladív najčastejšie využívané) mechanizmy – SDS-Plus (často tiež SDS +) a SDS-Max, rozdiel medzi nimi je nasledujúci:

SDS-Plus

SDS-Plus upínanie je konštruované s ohľadom na maximálne využitie systému pneumatického príklepu. Najčastejšie sa s ním stretávame u ľahších strojov s hmotnosťou 2-4 kg. Typická je pre nich upínací stopka s priemerom 10 mm s dvoma protiľahlými žliabkami, ktoré výrazne zvyšujú efektivitu vŕtania (alebo sekanie) a zároveň zabraňujú pretáčaniu vrtáka.

Do SDS-Plus mechanizmu je možné upevniť vrtáky s priemerom od 4 mm do 32 mm. Možno zakúpiť ako hobby SDS-Plus sady vrtákov, tak aj drahšie a odolnejšie varianty určené na vŕtanie do betónu, železobetónu alebo kameňa.

Na vŕtanie otvorov s väčším priemerom (veľmi často napríklad na elektrikárske krabice), sú ideálne duté vŕtacie korunky SDS-Plus. Tie sú k dostaniu obvykle do priemeru 100 mm.

Ak by ste chceli pomocou vŕtacieho kladiva s SDS-Plus mechanizmom miešať stavebné zmesi, vždy zháňajte miešacie metly SDS-Plus, ktoré sú pre tento typ upínanie priamo určené.

SDS-Max

Mechanizmus SDS-Max na rozdiel od SDS-Plus je určený výhradne pre ťažké sekacie, búracie a kombinované kladivá s hmotnosťou nad 5 kg, ktoré sú vybavené pneumatickým príklepom. Tento typ je vhodný pre vrtáky s priemerom od 12 mm do 52 mm a vyznačuje sa stopkou o priemere 18 mm s tromi žliabkami, ktoré umožňujú veľmi dobrý prenos energie z motora do nástroja.

V hobby radoch sa nevyskytuje, pretože je určený najmä pre profesionálne využitie. Tiež cena vrtákov a sekáčov SDS-Max mnohonásobne prevyšuje rovnaké náradie určené pre prvý menovaný mechanizmus.

V prípade potreby je možné do upínacieho mechanizmu SDS-Max upnúť aj SDS-Plus nástroje. K tomu je však väčšinou potrebný špeciálny adaptér.

Typy vrtákov

Hoci sa môže zdať, že výber vrtákov nie je príliš dôležitý, voľbu vhodného nástroja do vŕtacieho kladiva nikdy nepodceňujte. Môže sa stať, že pri vŕtaní do betónovej steny narazíte na armovacie železné prúty. V takom prípade bude kvalitný vrták na nezaplatenie, pretože nedôjde k jeho poškodeniu či uhnutia zo smeru vŕtania. Navyše sa pri práci zbytočne nenadriete a budete s ňou vo výsledku spokojní.

Vrtáky využívané vo vŕtacích kladivách sú spravidla tvrdokovové a delia sa nielen podľa systému upnutia (o ktorom sme písali vyššie), ale najmä tiež podľa spôsobu využitia na:

  • dvojsečné
  • štvorbritvové,
  • prierazový,
  • duté vŕtacie korunky.

Medzi ďalšie nástroje, ktoré možno tiež použiť patria:

  • sekáče,
  • klasické vrtáky.

Dvojsečné vrtáky

Ako už napovedá názov, dvojsečné SDS-Plus (ale aj SDS-Max) vrtáky sú vybavené dvoma brity, čo na rozdiel od jedného britu uľahčuje vedenie kladivá pri práci, umožňuje rýchlejšie prienik do materiálu aj okamžitý odvod odvŕtaného materiálu z otvoru.

Medzi ľahkými vŕtacími kladivami sa jedná o najpoužívanejší typ vrtákov. Veľmi vhodné sú pre vŕtanie do dutých materiálov (napr. dutých tehál), kvalitnejšie vrtáky tohto typu však s prehľadom zvládnu aj tvrdé materiály (betón, kameň a i.). Oceníte ich najmä pri ľahších až stredne náročných stavebných úpravách.

Štvorbritvové vrtáky

Štvorbritvové vrtáky SDS sú vybavené vŕtacie hlavou so štyrmi britmi. Vďaka tomu je vŕtanie materiálu oveľa ľahšie a presnejšie, tiež odvod odvŕtaného materiálu je rýchlejšie, vďaka čomu nedochádza k vzniku nežiaduceho trenia. Keďže sa jedná o veľmi robustné typ, sú štvorbritvové vrtáky vhodné pre vŕtanie do veľmi tvrdých materiálov (železobetón, veľmi tvrdá muriva a pod.).

Tento typ vrtákov sa najčastejšie vyrába pre upínací mechanizmus SDS-Max, a je vhodný skôr pre ťažké sekacie alebo búracie kladivá, výnimočne veľká a robustný vŕtacie či kombinované kladiva. Z tohto dôvodu sa s ním stretávame skôr v profesionálnej sfére (rozvody vody, plynu a kúrenia, zhotovovanie hlbokých injektážnych otvorov, kotvenie armatúry a pod.).

Prierazový vrtáky

Prierazový vrtáky patrí medzi náradie, ktoré využijú najmä profesionálny inštalatéri. Sú vhodné na vŕtanie otvorov pre odpadové alebo kanalizačné rúry a iné väčšie otvory v murive či betónu. Všeobecne disponujú upínaním SDS-Max a väčšími priemery vrtákov (často aj viac ako 80 mm). Vďaka výraznej robustnosti týchto vrtákov sú schopné presne a rýchlo prestupovať aj veľmi tvrdým materiálom. Navyše nie je potrebné vyvŕtaný otvor dodatočne vysekávať, pretože prierazový vrtáky všetok materiál odvŕtame.

Vŕtacie korunky

Vŕtacie korunky majú podobné využitie ako prierazový vrtáky. Tiež spravidla používajú systém SDS-Max a svoje uplatnenie nachádza predovšetkým v oblasti elektroinštalácie. Ich priemer môže byť až 100 mm. Od průrazových vrtákov sa však líši tým, že nedokážu vyvŕtať všetok materiál a otvor je vždy nutné dodatočne dočistiť osekáním prebytočného materiálu.

Prierazový vrtáky i vŕtacie korunky však pri vŕtaní otvorov s väčším priemerom kladú väčší odpor, je teda nutné používať ich iba v prístrojoch s vyšším príkonom.

Sekáče

Pri kombinovaných kladív (s funkciou vŕtania i sekanie) možno okrem SDS vrtákov využiť aj špeciálne sekáče. Tie bývajú kompatibilné ako so systémom SDS-Plus, tak SDS-Max. Podľa účelu, na ktorý sú určené, sa líšia tvarom britov (od špicatého, cez plochý až po U-tvar vhodný pre drážkovanie). Sekáče využijete najmä pri začisťovanie, osekávanie omietok, podlahovín alebo obkladov, vysekávanie inštalačných otvorov či pri drážkovanie pre inštalácie.

Klasické vrtáky

Ako sme už v tomto článku spomínali, pre prácu s vŕtacím kladivom môžete využiť aj klasické valcovité vrtáky, ktoré sa používajú v bežných vŕtačkách. Nezaobídete sa však bez výmenného skľučovadla alebo príslušné redukcie. Nikdy však nedosiahnete tak kvalitného výsledku ako s použitím bežných vŕtačiek, ktoré sú pre tento typ vrtákov priamo určené.

Či už zvolíte akýkoľvek typ vrtáka, vždy sa uistite, že sa jedná o nástroj určený pre príklepové kladivo. Ak by tomu tak nebolo, je veľmi pravdepodobné, že by ste vplyvom úderov pri vŕtaní daný vrták zlomili.

Ako správne pracovať s vŕtacím kladivom

Najmä pri vŕtaní do tvrdých materiálov (betónu a pod.) Je dôležité dodržiavať niekoľko pravidiel, ktorá zaistí, že dosiahnete skvelých výsledkov, práca vám pôjde ľahko, bude zaistená vaša bezpečnosť a v neposlednom rade výrazne predĺžite životnosť prístroja a jeho príslušenstvo. Pripravili sme preto niekoľko základných rád, ktoré sa pri práci oplatí vždy dodržať.

1. Vždy vŕtajte iba do materiálu, pre ktorý je daný typ vrtáka určený, a dodržiavajte počet otáčok. Zásadne nevŕtajte vrtáky určenými na železo do dreva.

2. Pred každým použitím vždy starostlivo očistite stopku vrtáka a zľahka ju namažte mazacím tukom (nikdy to s ním však nepreháňajte). Potom vložte vrták do upínacieho mechanizmu kladiva.

3. Krížikom vyznačte miesto, kde budete vŕtať.

4. Skúšačku preverte, či v mieste vŕtania nevedie elektrické vedenie. Pokiaľ ju nemáte, vypnite poistky v celej miestnosti.

5. V mieste označenom krížikom urobte jamku (priebojníkom alebo trebárs špičkou ostrého predmetu). Zamedzíte tak tomu, aby vám vrták pri prvých otáčkach tzv. behal po stene.

6. Uchopte stroj do takej polohy, ktorá je vám pohodlná a vždy vŕtajte kolmo na stenu. Nebezpečenstvo úrazu minimalizujete, ak ho uchopíte oboma rukami.

7. Pri vŕtaní (ale aj sekanie) na prístroj nikdy netlačte! Úder príklepu je u pneumatických kladív vytváraný energiou stlačeného vzduchu v pieste, ktorá je nezávislá na sile, s akou na nástroj tlačíte. Naopak – čím silnejšie na kladivo zatlačíte, tým menšia je sila piestu.

8. Pri práci dodržujte pravidelné pauzy – vrták sa musí čas od času ochladiť! Vždy ho z otvoru vytiahnite a chvíľu počkajte, najlepšie tiež na chvíľu naprázdno zapnite, vďaka čomu sa vrták prúdiacim vzduchom lepšie ochladí. Pri tejto príležitosti tiež odstráňte prebytočný odvŕtaný materiál z otvoru.

9. Sústreďte sa na to, aby sa vám vrták pri práci v otvore nevzpriečil. Ak by ste ho totiž ohli, došlo by k veľmi nepríjemnému rozkmitanie celého kladivá, čo by mohlo viesť až k zničeniu stroja, steny alebo dokonca k vášmu zraneniu. Ak teda aj k veľmi nepatrnému ohnutiu dôjde, nikdy už vrták ďalej nepoužívajte!

10. Pri vŕtaní hlbokých otvorov (až 1 m) predvŕtajte otvor niekoľkými kratšími vrtáky. Nielenže sa tak vrták nebude pri práci prehýbať, ale dosiahnete tak aj väčšej presnosti.

11. Ak použijete sekáč, nikdy nedovoľte, aby sa nástroj zasekol príliš hlboko do materiálu. Vytiahnutie nemusí byť jednoduché, a môže dokonca dôjsť k zlomeniu sekáča alebo poškodenie upínacieho mechanizmu.

12. Majte na pamäti, že vŕtanie s príklepom do tvrdých materiálov je výrazne hlučnejší než práca s bežnou vŕtačkou. Myslite preto tiež na svojich susedov a pracujte ohľaduplne.

Príslušenstvo

Medzi základné príslušenstvo, ktoré spravidla býva dodávané spolu s kladivom, patria:

  • sada vrtákov,
  • prídavná rukoväť,
  • výmenné skľučovadlo,
  • mazací tuk,
  • príručné kufor,
  • nabíjačka a náhradný akumulátor.

Sada vrtákov

Niekedy spolu s prístrojom výrobcu v balení dodáva tiež aspoň jednu sadu kompatibilných vrtákov (príp. Sekáčov), čo je veľmi praktické najmä pre všetkých začínajúcich užívateľov, ktorí sa v danej problematike ešte príliš neorientujú a nevedia preto, ktorý nástroj vybrať.

Prídavná rukoväť

Vďaka prídavnej rukoväti sa stane vŕtanie najmä s ťažšími strojmi ďaleko pohodlnejšie, istejšie a menej namáhavé. Rukoväť jednoducho pripevníte ku kladive a zaistíte ju pod takým uhlom, ktorý vám najviac vyhovuje.

Výmenné skľučovadlo

V balení sa veľmi často dodávajú tiež najrôznejšie výmenná skľučovadla, ktorá umožňujú vŕtať (či kosiť) aj s inými typmi vrtákov.

Mazací tuk

Občas je možné v balení nájsť tiež mazací tuk (alebo jeho vzorka), ktorý je neodmysliteľnou súčasťou každého vŕtacieho kladiva, slúži totiž na mazanie stopiek nástrojov (vrtákov, sekáčov a pod.). Bez vhodného maziva sa kov vo vysokých rýchlostiach priamo dotýka kovu, čím dochádza k veľmi rýchlemu opotrebovaniu vrtákov (či sekáčov).

Príručný kufor

Často sú kladivá dodávaná uložené priamo v príručnej kufri. Ten je vhodný najmä pre ľahký transport. Väčšinou je možné do neho uložiť aj vybrané príslušenstvo.

Nabíjačka a náhradný akumulátor

Ak zvolíte aku vŕtacie kladivo, uistite sa, že balenie obsahuje aj nabíjačku a náhradný akumulátor. Medzi výrobcami sa totiž rozhodne nejde o pravidlo, bohužiaľ skôr naopak. Ak výrobca nabíjačku ani náhradný akumulátor k výrobku priamo nedodáva, nezabudnite si ho prikúpiť, a to predovšetkým, ak na kladivo ponáhľate a potrebujete je ihneď po doručení používať.

Cenové relácie

Keďže investície do vŕtacieho kladiva nebýva väčšinou zanedbateľná a cena niektorých modeloch sa šplhá skutočne vysoko, prinášame vám porovnanie ceny v štyroch kategóriách. Nechýba samozrejme ani všeobecná charakteristika prístrojov, ktoré sa v každej z nich nachádzajú. U vŕtacích kladív ale viac ako inde platí, že prístroj postačujúce pre domáce menej časté využitie a nie príliš náročnú prácu môžete kúpiť veľmi lacno.

Vzhľadom k tomu, že vŕtacie kladivá v súčasnosti takmer bez výnimky umožňujú tiež funkciu sekanie, výpočet nižšie sa týka tohto typu, teda kladív kombinovaných.

  • do 200, –
  • od 200, – do 400, –
  • od 400, – do 800, –
  • nad 20 000, –

Najnižšia cenová kategória

Do 200, – možno zohnať prístroje, ktoré sú určené najmä pre menej časté, domáce a ľahší využitie (tzv. hobby kombinované vŕtacie kladivá). Kvalita použitých materiálov nie je príliš vysoká, väčšinou sa jedná o menej odolné tvrdené plasty. Príkon sa spravidla pohybuje v hodnotách pod 800 W, ale môže byť aj vyššie. Sila úderu sa u rôznych modelov líši – väčšinou od 1,7 J a viac. Napriek tomu aj v tejto kategórii je možné naraziť na stroje, ktoré vynikajú prekvapivo dobrou odolnosťou a kvalitou odvedenej práce.

Stredná cenová kategória

V rozmedzí 200, – až 400, – si vyberú náročnejší hobby užívatelia. Nachádzajú sa tu modely ponúkajúce veľmi slušný príkon aj nad 1 000 W a silu úderu okolo 3 J (ale i viac). Väčšinou sú vyrobené z kvalitnejších materiálov zaručujúcich dlhšiu životnosť a zároveň tiež vyššiu odolnosť. Často je súčasťou balenia tiež širšej príslušenstvo. Niekedy sa možno stretnúť aj s funkciou LED osvetlenie pracovnej plochy. Pokiaľ sa jedná o aku kladivo, môžete väčšinou počítať aj s nabíjačkou a náhradné batérií v balení.

Vyššia cenová kategória

Investícia od 400, – do 800, – je vhodná pre všetkých, ktorí s vŕtacím (či kombinovaným) kladivom pracujú veľmi často alebo denne a používajú ho tiež profesionálne. Ide spravidla o ťažšie stroje, ktoré však disponujú veľmi odolnú a ergonomickú konštrukciu, ktorá je vyrobená s ohľadom na časté a namáhavé použitia. Príkon týchto prístrojov sa pohybuje okolo 1 200 W a rázová energia býva až 12 J. Pokiaľ sa jedná o kladivo s akumulátorom, môžete si byť istí veľmi vysokou kapacitou batérie.

Bežnou súčasťou býva napríklad funkcia tlmenia vibrácií, indikátor stavu uhlíkov či LED diódové svetlo umožňujúce lepšiu viditeľnosť pri práci. Typické sú aj široké možnosti nastavenia a režimov – napríklad pre vykonávanie ľahkých sekacích prác do sadrokartónu, omietok či obkladov.

Najvyššia cenová kategória

Od 800, – nájdete čisto profesionálne prístroje veľmi vysokej kvality s vynikajúcim príkonom aj silou úderu. Takmer bez výnimky sa jedná o kombinované kladiva, ktorá v mnohom dokážu zastúpiť aj búracie kladivá. Bývajú preto tiež výrazne ťažšie a ich hmotnosť sa môže pohybovať až okolo 11 kg. Ideálne sú pre ťažšie vŕtacie i sekacie práce. Okrem ďalšieho príslušenstva v balení veľmi často obsahujú kvalitné vŕtacie aj sekacie sady pre najrôznejšie použitie.

Tipy na záver

  1. Ak vŕtacie kladivo využijete iba jedenkrát či dvakrát do roka, odporúčame vám si ho zapožičať (napr. V OBI). Nielenže vás to vyjde lacnejšie, ale v požičovni vám radi poradia, ktorý model bude pre danú prácu najvhodnejší.
  2. Ak si neviete s výberom vŕtacieho kladiva rady a nie ste si vôbec istí, aké vybrať, oplatí sa venovať pozornosť aj užívateľských testom či recenziám.
  3. Pri výbere nekupujte výrobky veľmi lacných nedôveryhodných značiek. Ak však vŕtacie kladivo budete používať skôr výnimočne, nemusíte lipnúť ani na značkovom a drahom tovar, vždy si však overte dobrú dostupnosť náhradných dielov.
  4. Pred samotnou kúpou je veľmi vhodné si prístroj v niektorej z predajní či požičovní osobne prezrieť. Zistíte, či vám vyhovuje jeho váha, veľkosť aj celková ergonómia.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo