Čo je to žlčové mydlo?

Chcete prať ekologicky a miesto chémie na odstraňovanie škvŕn vyskúšať niečo iné? Skúste žlčové mydlo, ktoré obsahuje volské žlč.

Prípravky čo stojí za to vyskúšať

Žlčové mydlo, zoznámte sa!

Žlčové mydlo je unikátne pre svoju špeciálnu prísadu, čo je hovädzie (býčí, volská) žlč. Volská žlč obsahuje zlúčeniny emulgujúci tuky a pomáhajúce s rozpúšťaním aj odolných škvŕn a nečistôt. Využíva sa pre čistenie škvŕn organického pôvodu z látok a odevov.

Žlčové mydlo sa pre pranie a odstraňovanie škvŕn používalo už skôr a dnes sa do popredia dostáva opäť, najmä kvôli dobrému pomeru cena / výkon. Typická je pre neho hnedá alebo zelenkavá farba, čo je zároveň farba volské žlučoviny.

Volská žlč sa získava zo žlčovodu a okrem vody obsahuje aj farbivá a žlčové zlúčeniny, pričom najdôležitejšie sú kyselina glykocholová a taurocholová. Práve tie totiž majú schopnosť emulgovať tuky a rozpúšťať škvrny a nečistoty.

Viete, že: Ak sa na mydle vytvorí biely povlak, nejedná sa o žiadnu pleseň alebo niečo, kvôli čomu by ste ho museli vyhodiť. Jedná sa len o vyzrážaný chlorid sodný, teda soľ.

Na čo sa žlčové mydlo v minulosti používalo

Ako sme už napísali, žlčové mydlo sa pre čistenie škvŕn využívalo už skôr. Stretnúť ste sa mohli tiež so sušenou žlčou, ktorá sa jednoducho rozpustila v horúcej vode, do ktorej sa pridalo navyše trošku mydla. Pre zjednodušenie procesu sa však začala vyrábať špeciálne mydlá, ktoré v sebe už žlč obsahovala.

V minulosti sa mydlo používalo pre pranie chúlostivých látok, medzi ktoré patrí napríklad hodváb. Okrem toho sa v ňom prali tiež vlnené látky, ale v tomto prípade, sa používalo len malé množstvo mydla. Zmiešaním s liehom a čpavkom sa žlč využívala na odstraňovanie lesku z nosených vlnených častí oblečenia.

K čomu všetkému sa dnes žlčové mydlo používa

Žlčové mydlo sa dnes používa predovšetkým na odstránenie škvŕn organického pôvodu. Použiť ich môžete na škvrny od:

  • mastných potravín a jedla,
  • kožného a telového mazu,
  • krvi (vrátane menštruačné),
  • ovocných štiav, ovocia a zeleniny,
  • trávy,
  • špenátu,
  • červeného vina,
  • hliny,
  • temperek, tuše a atramentu,
  • sperma

Je ideálnym prostriedkom pre pranie látkových plienok aj látkových menštruačných vložiek. Využijete ho tiež pri čistení bielych a stálofarebných textílií z prírodných vlákien i zmesových tkanín. Pre namáčanie a pranie celkovo veľa špinavej bielizne je najlepšie zvoliť mydlovej vločky zo žlčového mydla.

Ako postupovať pri odstraňovaní škvŕn

U niektorého oblečenie si nemusíte byť istí jeho stálofarebnosťou. Preto je lepšie účinky mydla vyskúšať na kúsku látky, ktorý je najmenej viditeľný. Akonáhle sa uistíte, že bielizeň na mydlo dobre reaguje, môžete prejsť k vyčistenie škvŕn aj na dobre viditeľných miestach. Okrem oblečenia s ním môžete vyčistiť aj látkové poťahy sedačiek a koberce.

Ako na to?

  1. Mydlo naneste na čerstvú škvrnu. Čím skôr mydlo použijete, tým väčšia je pravdepodobnosť, že škvrnu úspešne odstránite. Snažte sa nenechať škvrnu zaschnúť.
  2. Škvrnu navlhčite čistou vodou a naneste na ňu mydlo.
  3. Čistenú časť premasírujte. Promnutí prispôsobte materiálu (hodváb neznesie tak intenzívne šúchanie ako rifle).
  4. Mydlo nechajte pôsobiť 15 minút a potom danú časť vyperte alebo oblečenie vyperte celé.
  5. V prípade odolných škvŕn (krv, ovocné a zeleninové šťavy) je potrebné nechať mydlo pôsobiť aj niekoľko hodín. Mydlo však nesmie zaschnúť, takže škvrnu nechajte namočenú vo vode.
  6. Po pôsobení odev alebo škvrnu dôkladne prepláchnite čistou vodou.
  7. V prípade, že škvrna nezmizla, opakujte tento postup niekoľkokrát za sebou. Škvrny budú postupne blednúť a zmizne až po niekoľkonásobnom opakovaní.
  8. Oblečenie vyperte v práčke spôsobom, ktorý je pre danú textíliu najvhodnejší.

Čoho sa vyvarovať

Pri praní škvŕn bielkovinového pôvodu, medzi ktoré patrí krv, mlieko, smotana a vajíčka, nepoužívajte teplú alebo horúcu vodu. Horúca voda totiž bielkoviny zrazí a tie nie je možné následne odstrániť.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo