Recenzia vysávače ETA Manoa 1501

ETA Manoa 1501 patrí do skupiny drahších vysávačov (zaobstaráte ho do 100 euro). Očakávať preto môžete kvalitnejšie konštrukciu, silnejší výkon a pomerne široké príslušenstvo.

Parametre

Typ vysávačavreckový
Objem vrecka na prach3 l
Dĺžka kábla8 m
Akčný rádius11 m
Hlučnosť74 dB
Energetická triedaB
Trieda filtrácieA
Trieda vysávanie podláhA
Trieda vysávanie kobercovD
Ročná spotreba240 kWh
Príkon900 W
Sací výkon320 W
Regulácia výkonuáno
Turbo kefanie
Signalizácia filtranie
Signalizácia plnej nádobyáno
Trieda účinnosti HEPA filtruH12

Predstavenie

Jedná sa o pomerne malý model s rozmermi 440 x 235 x 305 mm. Z tohto dôvodu ho možno tiež ľahko uskladniť. Počítať ale budete musieť s vyššou hmotnosťou, váži totiž rovných 7 kg, čo už sa pri manipulácii prejaví.

Kvalita jednotlivých dielu aj spracovanie je na vysokej úrovni a je zrejmé, že tento prístroj rozhodne niečo vydrží. A to aj napriek tomu, že ETA už bohužiaľ nie je klasickou českou značkou, ale iba obchodnou značkou pre výrobky z Číny.

Praktická sú veľké mäkčená kolieska, ktoré v tejto kategórii výrobkov patrí medzi nadštandard. Vďaka nim ľahko zdoláte prahy aj prípadné prekážky. Navyše máte istotu, že nedôjde k poškriabaniu podlahy alebo nábytku.

Vďaka dlhej prívodnej šnúre (8 m) si s ním môžete trúfnuť aj na väčšie priestory. Podľa výrobcu je navyše vhodný pre všetky typy povrchov. V príslušenstve tak nájdete klasickú hubicu na tvrdé podlahy a koberce, ale aj vankúšovú, štrbinovú, čistiacu a parketovú hubicu. Turbokefa (rotačná kefa) síce nie je súčasťou balenia, ale je možné ho bez problémov dokúpiť na e-shope alebo v akejkoľvek predajni ETA a je tiež súčasťou verzie ETA Manoa 2501.

Manoa 1501 má príkon 900 W, skutočný výkon pritom činí asi 320 W. Ide o pomerne úsporný elektrospotrebič, preto patria do energetickej triedy B. Podobne ako väčšina vysávačov podobnej cenovej kategórie je ale účinnejší na tvrdé podlahy, pre ktoré sa môže pochváliť dokonca najvyššiu triedou A, horšie si vedie na kobercoch (trieda D). Veľkým pozitívom je ale schopnosť účinne brániť vracaní emisií prachu späť do ovzdušia (trieda A), a to vďaka kvalitnému HEPA filtru triedy H12. Tento model je preto veľmi vhodný aj pre alergikov. Pre zachovanie účinnosti sa však odporúča HEPA filter meniť minimálne raz, ideálne dvakrát do roka.

Ako vysáva

Model Manoa 1501 sa osvedčil najmä na tvrdých podlahách. Bez problémov ho môžete využiť k upratovaniu parkiet, PVC, plávajúcich a ďalších typov tvrdých podláh. Výkon je dostatočný a často až zbytočne vysoký. Tvrdé podlahy s novým sáčkom na prach efektívne vysajete aj na najnižší výkon. Regulovať výkon môžete ako pomocou posuvné klapky na držadle hadice, tak otočným gombíkom na tele prístroja.

Okrem tvrdých podláh ho možno s vankúšovú hubicou využiť aj pri vysávaní mäkkých materiálov (čalúneného nábytku, záclon a závesov), so štrbinovou hubicou pri vysávaní radiátora, knižnice alebo medzier v sedacej súprave a s kefovú hubicou napríklad pri vysávaní interiéru auta. Vysávač Manoa 1501 je pre všetky tieto využitie vhodný. S prázdnym sáčkom na prach ale musíte počítať s vyšším výkonom než môže byť žiaduce. Je preto potrebné dávať pozor napríklad pri vysávaní jemných záclon.

Bohužiaľ pri práci sa s ním horšie dostáva pod nábytok. Uhol, ktorý zviera teleskopická trubica a sacia hubica je totiž príliš veľký, než aby bolo možné trubicu sklopiť až k zemi. Budete sa preto musieť zmieriť s tým, že sa do zle prístupných miest (napr. pod veľké skrine) nedostanete.

Podobne ako u iných modelov v tejto cenovej kategórii, aj testovaný prístroj nie je príliš vhodný pre vysávanie kobercov, a to najmä s vyšším vlasom. Sacia hubica sa v takom prípade prisaje a nemožno s ňou ďalej pohybovať a koberec hrnie pred sebou. Toto negatívum možno čiastočne eliminovať tak, že koberec prišliapnete a prechádzate po ňom smerom od seba.

Zvieracie chlpy a vlasy však tento model odstraňuje dobre. Chválime tiež dlhú teleskopickú tyč, vďaka ktorej sa pri práci nemusíte zohýbať. Potešila aj dlhá prívodná šnúra a tichý chod. Pri vysávaní tak pokojne môžete hovoriť s druhou stranou. Ďalšou výhodou je vysoká účinnosť HEPA filtru, vďaka ktorému je vzduch po vysávaní čistý. HEPA filter ale môže po zahriatí spotrebiča špecificky páchnuť. Pri zapínaní a vypínaní navyše musíte stlačiť presný stred tlačidla zapnutia / vypnutia, čo je trochu nepraktické. Vzhľadom k veľkému množstvo príslušenstva zamrzela tiež absencia úložného priestoru vnútri vysávača.

Samozrejmosťou je indikácia plného vrecka. Prachové sáčky tohto modelu majú pritom objem 3 l, čo nie je málo. Pri vyššej frekvencii používaní sa napriek tomu nevyhnete častej výmene.

Zistiť cenu
6.8 Total Score
Hodnotenie ETA Manoa 1501

Vysávač ETA Manoa 1501 nás príjemne prekvapil. Vďaka vysokému výkonu je vhodný pre všetky typy využitia, okrem kobercov s vyšším chlpom. Dlhý elektrický kábel navyše uľahčuje použitie vo veľkých priestoroch (okolo 70 m²). Vďaka minimálnym emisiám prachu je ideálny aj pre alergikov. Ak preto potrebujete vysávať často, a to najmä tvrdé podlahy, môžeme vám tento model odporučiť.

Vysávanie tvrdých plôch
9
Vysávanie kobercov
5
Hlučnosť
6
Spotreba
5
Výbava
6
KLADY
 • dobrý pomer cena / výkon
 • kvalita spracovania
 • vysoký výkon
 • tichý chod
 • minimálne emisie prachu
 • dlhá teleskopická tyč
 • príslušenstvo
ZÁPORY
 • nevhodný pre vysávanie zle prístupných miest pod skriňami a pod.
 • nevhodný pre koberce s vysokým vlasom
 • ťažšie zapínanie / vypínanie
 • absencia úložného priestoru
Pridaj svoju recenziu
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo