Ako vybieliť záclony

Hoci bielizeň periete v čistej práčke a používate správny prací prášok po čase zasadnú alebo zožltnú. Existuje však celý rad receptov a čistiacich prostriedkov, ktoré záclony dokážu vybieliť.

Prípravky čo stojí za to vyskúšať

späť na začiatok ↑

Bielenie pomocou soľného roztoku

Čo budete potrebovať:

 • vodu,
 • soľ.

Pokiaľ máte záclony silno zašednuté, namočte ich na niekoľko hodín do silne osolenej vody. Ideálne ich nechajte v kúpeli cez noc a druhý deň vyperte tak, ako ste zvyknutí.

späť na začiatok ↑

Biele záclony za pomoci kypriaceho prášku

Čo budete potrebovať:

 • prací prášok,
 • kypriaci prášok.

Záclony dajte do práčky a pridajte prací prášok, ktorý štandardne používate. Pridajte k nemu 3-6 sáčkov kypriaceho prášku. Počet sáčkov sa odvíja od toho, ako veľmi zašlé záclony máte. Zmes dobre premiešajte. Bielizeň perte na 30-40 ° C pri nižších otáčkach, aby sa nepoškodila.

V prípade, že sú záclony silne zašednuté alebo znečistené (napríklad kvôli cigaretovému dymu), naložte ich pred praním do vody s rozpusteným kypriacim práškom (používa sa 5-6 vreciek). Záclony nechajte namočené 30-40 minút a vyperte rovnako, ako sme popísali vyššie.

Po vypraní záclony zaveste a nechajte uschnúť.

späť na začiatok ↑

Bielenie pomocou peroxidu vodíka

Budete potrebovať:

 • peroxid vodíka.

S bielením záclon vám môže pomôcť aj peroxid vodíka. Záclony dajte do práčky a pridajte celú fľaštičku peroxidu vodíka. Záclony perte šetrne a pri žmýkaní zvoľte nižšie otáčky, aby nedošlo k poškodeniu materiálu.

späť na začiatok ↑

Vodné sklo a jadrové mydlo

Budete potrebovať:

 • vodné sklo,
 • jadrové mydlo (s jeleňom).

Na škvrny alebo zažloutlost či šedivosti pomáha pranie v jadrovom mydlu. Na 10 litrov vody je potrebné 900 g mydla s jeleňom, ktoré je lepšie nastrúhať na hrubšom strúhadle. Mydlo sa tak lepšie rozpustí.

Druhou možnosť je zmiešanie jadrového mydla s pol litrom vodného skla. V tomto roztoku záclony nechajte namočené cez noc a druhý deň vyperte.

späť na začiatok ↑

Bielenie pomocou octa

Budete potrebovať:

 • ocot (vínny alebo kvasný).

Pre bielenie je možné použiť aj vínny ocot. Pokiaľ ho nemáte po ruke, vystačíte si s kvasným (liehovým) octom. Záclony na niekoľko hodín namočte do roztoku, ktorý bude obsahovať 5 polievkových lyžíc octu a 2 litre teplej vody. Ak potrebujete viac roztoku, pridávajte ingrediencie v rovnakom pomere (na 1 liter vody 2,5 polievkové lyžice octu). Tento roztok je možné použiť aj na iné biele prádlo.

späť na začiatok ↑

Záclony rozžiarite atramentom

Čo budete potrebovať:

 • atrament,
 • prací prášok.

Tento postup nie je o bielenie, ale skôr o vizuálnom rozžiarenie. Atrament sám o sebe bielizeň nebieli, ale skôr jej prepožičia optikou ilúziu belosti. Najlepšie je pridať 1-2 kvapky modrého atramentu do záverečného plákania. Ak by ste atramentu pridali veľa, bielizeň bude skôr modrá.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo