Recenzia iRobot Roomba i7+

iRobot Roomba i7 + je pre rok 2019 najvybavenejším robotickým vysávačom, ktorý prichádza s funkciou automatického vyprázdňovania, čo výrazne znižuje starosť o vysávač. Navyše je možné nádobku na prach umývať pod vodou, čo predchádzajúce modely neumožňovali. Navigácia a pohyb po izbách je na najvyššej úrovni. Kameňom úrazu je snáď len obstarávacia cena. Zaujíma vás, v čom tento robot predbehol ostatné roboty? Prečítajte si našu recenziu.

Parametre

Doba nabíjania90 min.
Automatické dobíjanieáno
Hlučnosť58 dB
Indikátor batérieáno
Kapacita batérie1800 mAh
Výdrž na jedno nabitie120 min.
Rozpoznanie schodováno
Možnosť diaľkového ovládaniaáno
Funkcia dokončiť upratovanieáno
Typ navigáciekamerová
Snímač prekážokáno
Indikátor stavu zásobníka-
Objem zásobníka0,55 l
Plánované upratovanieáno
Virtuálne bariéry súčasťou baleniaáno
Wi-Fiáno
Počet hlavných kief2
Počet bočných kief1
HEPA filteráno
Zvuková signalizáciaáno
Čistiaci režim SPOTáno
Počet čistiacich režimov3
Maximálna výška prekážok2 cm
Výška9,2 cm
Priemer33,9 cm
Držadlo na prenášanienie
Pohybsystematický
Funkcia vytieranienie
Funkcia vysávanienie
Počet mopovací utierok-

Ovládanie

So sprevádzkovaním robota vám pomôže aplikácie. Prvotné nastavenie aj so stiahnutím aplikácie plus pripojenie k sieti vám zaberie zhruba 30 minút. Na tele vysávača nájdete 3 tlačidlá:

 • POWER – slúži pre zapnutie a vypnutie vysávača a zároveň vás informuje o priebehu upratovania,
 • SPOT – čistiaci režim nahrádzajúci metlička s lopatkou,
 • DOCK – pošle vysávač do dokovacej stanice.

Potenciál tohto robotického vysávača zatiaľ prevyšuje všetko, čo je na trhu s robotickými vysávačmi dostupné. Pre maximálne využitie je však potreba vysávač prepojiť s vašej domácej Wi-Fi sietí a aplikácií.

Aplikácia iRobot Home vám odporučí, aby ste počas prvého upratovania za robotom chodili a v prípade problémov mu pomohli. Akonáhle si však po niekoľkých vysávaní mapu uloží do pamäte, nemusíte sa už o nič starať. Vďaka aplikácii môžete vysávač ovládať odkiaľkoľvek na svete, sledovať históriu vysávanie, dobu vysávania a podobne. Len je trochu škoda, že sa na mape neobjaví, kde robot v prípade zaseknutia zostal stáť.

Pomocou aplikácie si môžete jednotlivé izby pomenovať a robota potom cielene vyslať vysávať napríklad len do kuchyne a spálne. Chodbu a obývaciu izbu môžete vysať inokedy. Veľkou zmenou je, že okrem klasického plánovaného upratovaní si môžete naplánovať aj individuálne vysávanie izieb. Napr .: kuchyňa bude robot vysávať každý deň, ale spálňu len raz za dva dni. Nastavenie času upratovania záleží len na vás. V aplikácii nájdete tiež záložku, ktorá vás bude informovať o údržbe každej časti robota. Dostanete upozornenie, kedy je potrebné danú časť vyčistiť alebo vymeniť. Ak sa objaví nejaký zádrhel, dostanete notifikáciu do vášho telefónu.

Aplikáciu môžete nainštalovať do najrôznejších chytrých zariadenia, cez ktoré môžete vysávač ovládať. Appky teda môžete mať v mobile a trebárs aj tabletu.

Súčasťou balenia je aj virtuálna stena, ktorá sa ovláda pomocou ovládača, ktorý je súčasťou balenia. Virtuálne stenu môžete používať ako rovno – na príklad medzi dverami, tak kruhovo – ideálne pre vytvorenie bariéry treba okolo kvetináče alebo misky so psím žrádlom. Ovládač čerpá energiu z dvoch AA batérií, ktoré sú súčasťou balenia.

Roomba i7 je vybavená kamerou, ktorá ju umožňuje mapovať priestor. Po niekoľkých vysávaní si robot vygeneruje mapu každej izby (technológia Imprint), ktorú následne využíva. Vďaka tomu sa vysávač pohybuje systematicky a upratovanie vykonáva postupne. Vysávač pred prekážkou pribrzdí a len ľahko sa jej dotkne, takže sa nemusíte obávať oprýskaného nábytku.

Okrem kamery je vysávač samozrejme opatrený senzory proti pádu zo schodov systémom proti zamotania do káblov, šnúrok alebo strapcov koberce.

Údržba

Klasická údržba vysávača je v podstate rovnaká ako u iných robotických vysávačov. Najväčšou zmenou a výhodou je, že sa malý zásobník na prach (0,55 l) vyprázdňuje automaticky do veľkého vrecka na prach (1,7 l). Vzhľadom k tomu, že však prach zostáva v rohoch nádobky, je potrebné ju čas od času vyčistiť. Zásobník na prach v tomto modeli nie je umiestnený v blízkosti motora, takže je možné ho umývať pod vodou. To je veľká zmena oproti predchádzajúcim modelom, u ktorých sa jednotlivé časti pod vodou umývať nesmeli. Pred umytím však vyberte HEPA filter, ktorý sa umývať nesmie. Našťastie je umiestnený v plastovom obale, takže manipulácia s ním nie je náročná.

Samozrejme je potrebné pravidelne čistiť rotačné kefy aj smerové koliesko a bočnú kefku, na ktorých tiež zostáva prach, alebo sa na ne motajú vlasy. Po vysávaní je vhodné utrieť tiež všetky senzory, ktoré by inak nemuseli dobre pracovať.

Ako vysáva

Výsledky po upratovaní sú viac než dobré. Vysávač skutočne nevynechá ani kúsok. Dokonca aj okolo nôh stoličiek či stolov nezostáva neporiadok. Pokiaľ vysávač okolo nohy prejde stranou bez kefky, otočí sa a znovu nohu obkrúži tentoraz stranou s kefkou. V týchto miestach, rovnako ako v rohoch izieb tak nezostanú žiadne nečistoty.

Vysávač je vybavený dvoma gumovými proti sebe rotujúcimi kefami. Tu musíme upozorniť, že sa nám o trochu lepšie javí kombinácia gumové a štetinové kefy, pretože štetinová kefa lepšie zbiera vlasy. Na druhú stranu gumové kefy sú prakticky bezúdržbové. Robotu nerobí problém z hladkej podlahy vyjsť aj na vyššie koberec a dokonale ho vysať. Veľmi spokojní budú majitelia chlpatých miláčikov, pretože aj s ich chlpy si vysávač poradí výborne.

Samozrejmosťou je Dirt Detect funkcia, ktorá rozozná väčší neporiadok na jednom mieste, ktorému sa robot bude venovať prednostne.

Čo sa týka hlučnosti, tá je premenlivá podľa toho, na akom povrchu robot vysáva a aký výkon práve používa. Pohybuje sa v rozmedzí medzi 58 dB a 61 dB. Zato vypúšťanie prachu zo zásobníka z vysávača do veľkého zásobníka je veľmi hlučné. Dosahuje sily až 75 dB. Našťastie však netrvá dlho. Zhruba 10 sekúnd.

Do veľkého zásobníka na prach sa zmestí až 30 malých zásobníkov, takže sa o údržbu vysávače nemusíte starať niekoľko týždňov. Je však pravdou, že všetok neporiadok sa z malého zásobníka nedostane. Zostáva predovšetkým v rohoch, je teda dobré je čas od času vyčistiť. Veľký zásobník na prach je revolučný v tom, že sa nečistoty zbierajú do prachového vrecka. Pri jeho vyhadzovanie tak vôbec neprídete do styku s nečistotami. iRobot Roomba i7 je tak úplne vhodný aj pre alergikov (samozrejmosťou je HEPA filter, ktorý bohužiaľ nie je umývateľný). Akonáhle je sáčok plný, dostanete notifikáciu alebo sa rozsvieti kontrolka na samotnom tele zásobníka.

Vysávač na jedno nabitie dokáže pracovať až 1,5 hodiny. Ak sa počas vysávania vybije, dobehne sa automatický dobiť a v upratovaní pokračuje presne tam, kde skončil.

Nevýhodou tohto vysávača je astronomická obstarávacia cena, ale aj cena náhradných dielov. Trebárs tri náhradné vrecká do veľkého zásobníka vás prídu zhruba na 20 €. Pred zaobstaraním si taky uvedomte, že základňu s veľkým zásobníkom nečistôt nemôžete jednoducho schovať pod vyššiu posteľ, takže bude všetkým na očiach.

Skúsenosti

 • Na trhu je k dostaniu tiež model Roomba i7 bez veľkého zásobníka na prach s rovnakými vlastnosťami, ako má Roomba i7 +.
 • Model s označením 7558 je vo farebnom prevedení čierna.
 • Model s označením 7550 je vo farebnom prevedení strieborná.
Zistiť cenu
8.8 Total Score
iRobot Roomba i7+

iRobot Roomba i7 je v súčasnej dobe špičkou medzi robotickými vysávačmi. Výborne si poradí s akýmkoľvek povrchom, a navyše si dokáže naskenovať každú miestnosť zvlášť. Vďaka tomu môžete upratovať len vo vybranej miestnosti a vo dni a čas, ktorý sa vám práve hodí. Veľkým lákadlom je automatické vyprázdňovaní zásobníka, čo vás zbaví nepríjemného čistenia integrovaného zásobníka na prach. Vysávač je vhodný aj pre alergikov, pretože vôbec neprídu do styku s prachom. Pokrokom je tiež umývateľný zásobník na prach. Nevýhodou je vysoká obstarávacia cena nielen samotného spotrebiče, ale aj jeho komponentov. Základňu s veľkým zásobníkom nie je možné schovať na príklad pod gauč.

Výdrž
7.4
Prevádzka
9.8
KLADY
 • automatické vyprázdňovanie
 • pokračovanie v upratovaní tam, kde prestal
 • neprídete do styku s nečistotami
 • údržba je možno aj pod vodou
 • plánované upratovania pre konkrétnu miestnosť
ZÁPORY
 • vysoká obstarávacia cena
 • hlučné vyprázdňovanie
 • ceny náhradných dielov
 • veľký zásobník s dokovacou stanicou je stále na očiach
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo