Ako vybrať bidet

Už vám prestal na toalete stačiť toaletný papier a pokukujete po bidetu? Jeho výhody sú nesporné. Vyznať sa vo všetkých typoch a možnostiach vám uľahčí dnešný nákupný poradca. Dozviete sa, že nemusíte kupovať klasický keramický bidet, ktorý zaberá veľa miesta. Dnes môžete na trhu zohnať i bidety elektronické – nenáročné na miesto, s vysúšaním a množstvom funkcií, alebo špeciálne WC sedátka, ktorá funkciu bidetu plní tiež. Viete, že bidet vám môže pomôcť pri hemoroidoch, zápche, slúži ako perfektná pomôcka pri starostlivosti o seniorov či hendikepovaných, a jeho výhodu ocenia hlavne ženy? Prečítajte si, na čo si pri výbere dať pozor a zoznámte sa bližšie s päticou zástupcov, na ktoré sme dali dohromady recenzie.

Recenzie bidetov

NázovPribližná cena (€)Celkom
1.Geberit AquaClean Tuma Classic 146.092.11.1Zistiť cenu1000
95%
2.Geberit AquaClean 4000 146.130.11.2Zistiť cenu450
93%
3.Aqualine BLOOMING EKO NB-1120DZistiť cenu320
92%
4.Jika Lyra Plus H8323810003041Zistiť cenu60
85%
5.SAPHO MT002 EASY CLEANINGZistiť cenu40
82%

Aby sme vám uľahčili výber toho najlepšieho bidetu, pripravili sme pre vás päticu recenzií na bidetová sedátka i mechanické či elektronické bidety. Vybrali sme modely zo všetkých možných kategórií, aby ste mali lepšiu predstavu, ako ktorý z nich funguje a či vám bude stačiť lacnejší varianta, alebo budete radšej chcieť zainvestovať do drahšieho kúsku.

SAPHO MT002 EASY CLEANING

Typmechanický
Materiálplast
Teplá vodanie
Nastaviteľná intenzita prúduáno
Automatické čistenienie
Tiché sklápanie/
Sušičnie
Osvetlenienie
Odsávanie pachovnie
Objem ohrievača vody/
Príkon W/
Dĺžka el. kábla/
Hmotnosť0,95 kg

Pre všetkých menej náročných užívateľov, ktorí si napríklad chcú používanie bidetu najprv vyskúšať a nechcú rovno utrácať vysoké sumy je prídavný bidet pod záchodovú dosku SAPHO MT002 úplne perfektný. Jeho montáž síce vyžaduje trochu technického ducha, inak je ale pre zoznámenie s bidetovú otázkou je ideálny.

Zariadenie má podobu mechanického prídavného zariadenia, ktoré sa umiestňuje pod existujúce lopárik vašej toalety k zadnej časti misy. Nemusíte teda meniť záchodovú misu ani sedadlo. Pretože je model mechanický, netreba zložitého zapojenie do elektriny. Nutné bude iba napojenie na vodu. Menej zdatní jedinci budú zrejme potrebovať pomôcť, avšak súčasťou balenia (popr. k stiahnutiu na internete) je aj technický návod na pripojenie s množstvom obrázkov, ktoré vás povedú. V porovnaní s bidety, ktoré vyžadujú inštalačný systém do steny, je to však hračka.

Súčasťou balenia je 80 cm dlhá hadička pre prívod vody (pre niekoho môže byť pomerne krátka), ďalšia redukcie pre montáž na WC ventily alebo kohútiky si budete musieť dokúpiť. Odporúčame opýtať sa v príslušnom obchode. Podľa užívateľských recenzií aj informácií od výrobcu vieme, že zariadenie pasuje na valnú väčšinu WC mís. Na niektoré staršie toalety však môžu mať problém. Rozteč uchytenia výrobca uvádza v hodnote 136-200 mm.

Pretože sa jedná o zariadenie mechanické, nie je prítomný ohrievač vody. To znamená, že sprcha bude vždy studená, a to nemusí každému vyhovovať. Čo si však navoliť môžete, je tlak vody a nasmerovanie trysky. Všetko zvládnete pomocou mechanických ovládačov po strane zariadenia. Trysku môžete nastaviť pod uhlom 20 ° dopredu a dozadu. Niektorí užívatelia starších záchodov však majú smolu, pretože im okraj misy bráni nakloniť trysku podľa ich preferencií. Zariadenie samozrejme chýba automatické čistenie, tryska je ale po spláchnutí toalety vždy umytá prúdom vody.

Celkovo vzaté patrí model SAPHO medzi úplne základné zariadenie, ktoré neponúka nič navyše. Vďaka tomu však máte istotu, že sa na ňom nič nepokazí a určite bude vyhovovať ľuďom, ktorí nepotrebujú mať v domácnosti všetko pretechnizované. Nie je náročný na financie ani miesto, a medzi zákazníkov patrí k najobľúbenejším riešením.

 • nízka cena
 • jednoduché používanie
 • nepríliš komplikovaná montáž
 • pasuje takmer na všetky WC
 • spoľahlivý produkt
 • oplach len studenou vodou
 • žiadne pridané funkcie
 • nemá automatické čistenie
 • dizajnovo nenadchne
Zistiť cenu

Jika Lyra Plus H8323810003041

Typvoľne stojace
Materiálkeramika
Teplá vodaáno
Nastaviteľná intenzita prúduáno
Automatické čistenienie
Tiché sklápanie/
Sušičnie
Osvetlenienie
Odsávanie pachovnie
Objem ohrievača vody/
Príkon W/
Dĺžka el. kábla/
Hmotnosť18,5 kg

Ako zástupca voľne stojaceho hygienického pomocníka sme vybrali bidet Jika Lyra Plus H8323810003041. Vzhľadovo sa radí medzi modelmi oválne, a tak sa bude páčiť skôr ľuďom tradične založeným, než milovníkom moderných designov, ktorí by pravdepodobne volili hranatejší tvar.

Ak máte vo svojej kúpeľni dostatok miesta a môžete si ďalšie keramiku dovoliť, doprajte si luxus s voľne stojacim bidetom, ktorý bude vždy vyzerať lepšie ako všelijaké bidetové dosky a sprchy. Cenovo vychádza veľmi dobre, majte však na pamäti, že bude potrebné investovať do ďalších doplnkov, bez ktorých sa nezaobídete. Jedná sa hlavne o bidetovú batériu, ktorú treba pretiahnuť otvorom v keramike.

Bidetu by sme mohli vytknúť pomerne úzke okraje, ktoré môžu byť nepohodlné. Ak uprednostňujete väčšie pohodlie, odporúčame poobzerať sa po inom modeli. Vzhľadom k nízkej cene tiež neočakávajte špeciálne povrchové úpravy, ktoré bránia usadzovaniu vodného kameňa alebo množenie baktérií. Tie hľadajte pri modeli vyššej cenovej kategórie.

Súčasťou balenia je návod na inštaláciu, ktorý vám uľahčí montáž. Na rozdiel od závesných bidetov nebude potrebná montáž na stenu, čo občas nevhodný materiál a hrúbka nenosné steny ani neumožňuje. Výrobca navyše na tento kúsok poskytuje predĺženú záruku po dobu 10 rokov. Jediné, na čo si pri jeho nákupe musíte dať pozor je farba. Určite totiž budete chcieť, aby vám ladil s ďalšou keramikou v miestnosti, preto si od výrobcu vyžiadajte presný odtieň, nech nie ste nemilo prekvapení.

 • jednoduché a elegantné riešenie
 • nízka cena
 • predĺžená záruka na 10 rokov
 • nutnosť dokúpiť ďalšie príslušenstvo
 • bez pridaných funkcií
 • užšie okraje
Zistiť cenu

Aqualine BLOOMING EKO NB-1120D

Typelektronické záchodové sedátko
Materiálplast
Teplá vodaáno
Nastaviteľná intenzita prúduáno
Automatické čistenieáno
Tiché sklápanieáno
Sušičnie
Osvetlenieáno
Odsávanie pachovnie
Objem ohrievača vody0,83 l
Príkon W1160-1380
Dĺžka el. kábla1,4 m
Hmotnosť4,4 kg

Ak hľadáte jednoduché riešenie za primeranú cenu a chcete si dopriať aj množstvo zaujímavých funkcií, môže pre vás byť bidetový wc lopárik Aqualine BLOOMING EKO NB-1120D skvelou voľbou. Vie toho dosť, nezaberie miesto ani na stiesnenom priestore a vaše intímne partie bude hýčkať.

Elektronické bidetové sedátko nevyžaduje výmenu WC, v čom tkvie jeho hlavná výhoda. Môžete ho jednoducho namontovať na existujúce misu a pohodlne používať. Podľa výrobcu bude pasovať na sanitárnu keramiku značiek Gsi, Creavit, Aqualine, Cersanit, Jika, Laufen, Rocca, Vileroy Boch, Keramag a Kolo. Zoznam konkrétnych modelov si môžete vyžiadať u predajcu. Overiť si rozmery vašej misy môžete podľa technického výkresu výrobcu, ktorý možno stiahnuť na internete.

Pre inštaláciu je tiež nutné mať do 1,4 m od zariadenia elektrickú zásuvku 230V / 50Hz. Montáž vykonáte podľa dostupného návodu. V zásade len vyberiete súčasný lopárik a do otvorov v keramike nainštalujete posuvné koľajničky, do ktorých zasuniete bidet. Plus je samozrejme nutné pripojiť zariadenie k prívodu vody. Súčasťou balenia sú všetky dôležité súčiastky, takže nebude potrebné nič dokupovať.

A akými funkciami vás tento model zahrnie? Vie toho celkom dosť. Samozrejmosťou je ohriatie vody na vami zvolenú teplotu (bežná teplota, 34, 37, 40 ° C). Nádržka s veľkosťou 0,83 l a príkon 1160-1380 W sa postará o to, aby jej bolo vždy dostatok. Na výber potom máte z mnohých rôznych druhov prúdov, pričom nechýba obľúbené pulzné oplachovanie a tiež kmitanie trysky hore a dole. Všetky funkcie ovládate pomocou panela s tlačidlami na boku dosky.

Aby bolo používanie čo najpríjemnejšie, môžete sa tešiť na vyhrievané Soft close sedátko, ktorého teplotu si môžete sami nastaviť podľa vašich preferencií. Pre nočných návštevníkov toalety bude skvelou vychytávkou automatické LED osvetlenie WC misy, vďaka ktorému nebudete musieť na záchode rozsvecovať. Údržba bidetového lopáriku nebude náročná, pretože disponuje automatickým čistením trysiek po každom použití. Trysky sú navyše vyrobené zo špeciálnej živice a umiestnené v hliníkovom puzdre, vďaka čomu zaisťujú perfektnú hygienu.

Medzi ďalšie vychytávky patrí pomalé sklápanie lopáriku i celého veka. Kladne hodnotíme aj úsporný režim, pri ktorom sa zníži príkon a tým aj spotreba energie, ktorá vám zaistí nižšie výdavky. Bohužiaľ tento model nemá zabudované sušenie. Túto funkciu mávajú bidety vyššej cenovej kategórie. Vzhľadom k jeho cene, pohodlnosti a množstvo funkcií však tento elektronický bidet hodnotíme ako víťaza dnešného testu.

 • veľká variabilita sprchových prúdov
 • pulzácia
 • vyhrievaná doštička
 • osvetlenie misy
 • úsporný režim
 • nemá sušenie
 • nepasuje na všetky misy
Zistiť cenu

Geberit AquaClean 4000 146.130.11.2

Typelektronická záchodová sedátko
Materiálplast
Teplá vodaáno
Nastaviteľná intenzita prúduáno
Automatické čistenieáno
Tiché sklápanieáno
Sušičnie
Osvetlenienie
Odsávanie pachovnie
Objem ohrievača vody0,9 l
Príkon W800
Dĺžka el. kábla2 m
Hmotnosť4,1 kg

Ako ďalší z recenzovaných bidetov sme vybrali elektronickej bidetovej lopárik Geberit AquaClean 4000. Značka sa venuje tomuto odvetviu už dlho a v jej portfóliu môžete nájsť modely s cenou atakujúci 4 000 €. Na jej výrobky sa tak môžete skutočne spoľahnúť. Lopárik Geberit bude vyhovovať každému, kto si chce dopriať dokonalú análnu hygienu, ale nemá doma priestor pre samostaný bidet. Tento kúsok jednoducho namontujete na existujúce WC.

Pred nákupom sa určite uistite, že doštička bude pasovať na vašu toaletu. Inak je ale inštalácia pomerne jednoduchá, stačí ho napojiť na prívod vody, a tiež je potrebné myslieť na elektrickú zásuvku v blízkosti. Na rozdiel od väčšiny iných disponuje tento model elektrickým káblom s dĺžkou 2 m, preto vám stačí zásuvka v tejto vzdialenosti. Navyše si môžete vybrať, či kábel pripojíte z ľavej, alebo z pravej strany.

Ako veľké plus hodnotíme aj ovládací panel na bočné strane zariadenia, ktorý nečouhá do boku. Vďaka tomu ho môžete nainštalovať aj do veľmi úzkeho priestoru, a navyše tento panel nepôsobí nijako rušivo, čo sa u produktov z tejto skupiny väčšinou nedá povedať. Nenápadný dizajn teda chválime. Zariadenie ovládate dotykovými tlačidlami, ktoré sú na dotyk rozlíšiteľná. Nemusíte sa tak báť, že by ste nespoznali, čo máte stlačiť.

Zákazníci si veľmi chvália pohodlné sedenie, o ktoré sa stará ergonomicky tvarované sedadlo. Materiál sa zdá byť veľmi kvalitný a podľa používateľských recenzií vydrží dlhé roky. Sedadlo aj poklop sa môže pochváliť technológiou postupného tichého sklápania, vďaka špeciálnym pántom. Bohužiaľ však nie je vyhrievané. Nečakajte ani osvetlenie záchodovej misy, hoci sa touto vlastnosťou pýši aj lacnejšie produkty.

Na výber máte z piatich rôzne intenzívnych prúdov. Bohužiaľ sa ale zdá, že nie je možné nastavovať uhol prúdu, budete tak odkázaní na jediný smer. Nečakajte ani pulzáciu. Intenzitu prúdu volíte pomocou tlačidiel +/- na ovládacom paneli. Posledný zvolený prúd potom zostáva uložený aj pre ďalšie použitie. Ďalej na ňom nájdete tlačidlo pre spustenie sprchy a diódu, ktorá informuje o dostatku ohriatej vody. Pre jej uchovanie slúži 0,9 l objemný zásobník. Trochu nás však zaráža celkom nízky príkon. 800 W je tak akurát pre jedného človeka, ak by vás išlo na toaletu viac za sebou, je možné, že teplej vody pre ďalšieho nezostane.

Teplotu vody si bohužiaľ nemôžete voliť, je automaticky nastavená na telesnú ľudskú teplotu. Všetky informácie ohľadom ovládania a montáže nájdete v návode. V balení tiež nájdete všetko potrebné k inštalácii, takže nie je potrebné nič ďalšieho kupovať. Čo sa týka čistenia, zvládnete ho ľahko a rýchlo. Doštička je možné pohodlne oddeľte od misy, aby ste dosiahli všade tam, kam treba. Jeho tryska je naviac čistená automaticky, takže nehrozí množenie baktérií alebo zápachu.

Bidetové sedátko na wc hodnotíme kladne, jeho používanie je pohodlné, ovládanie jednoduché a zvládne ho aj neskúsený užívateľ. Páči sa nám integrovaný ovládací panel, citlivo umiestnený na bočnej strane, ktorý nezavadzia a nekomplikuje inštaláciu do uzučké miestnosti. Vzhľadom k cene by sme však rozhodne čakali viac funkcií a väčšiu možnosť prispôsobenia prúdov a teploty podľa osobných preferencií. Zaráža nás aj nízky príkon, ktorý síce šetrí energiu, ale určite nebude stačiť pre viacero osôb, ktoré by potrebovali použiť zariadenie hneď po sebe.

 • kvalitný materiál
 • osvedčená značka
 • jednoduché používanie
 • dlhší elektrický kábel
 • plne integrovaný ovládací panel
 • minimum funkcií
 • nemá osvetlenie
 • nemožno voliť teplotu
 • chýba pulzácie
 • nízky príkon
 • nemožno voliť uhol trysky
Zistiť cenu

Geberit AquaClean Tuma Classic 146.092.11.1

Typelektronický bidet
Materiálkeramika, plast
Teplá vodaáno
Nastaviteľná intenzita prúduáno
Automatické čistenieáno
Tiché sklápanieáno
Sušičnie
Osvetlenienie
Odsávanie pachovnie
Objem ohrievača vody0,9 l
Príkon W2000
Dĺžka el. kábla2 m
Hmotnosť36 kg

Ak vám nevyhovuje klasický keramický bidet a neláka vás ani inštalácia elektronického bidetového dosky na súčasnej WC, môžete si zvoliť kompletne novú záchodovú misu so zabudovaným bidetom. Taký je aj závesný model AquaClean Tuma Classic od značky Geberit, ktorá patrí medzi jedničky na trhu. Tento model toho vie naozaj veľa, takže veríme, že bude vyhovovať aj náročnejším používateľom.

Jedná sa o bidet závesný, preto bude jeho inštalácia trochu komplikovanejšia. V balení ale nájdete všetko, čo budete potrebovať – ​​súpravu pre pripojenie vody ku splachovacej nádržke, ktorá sa umiestňuje pod omietku, spojovací konektor, sadu pre utlmenie hluku, odpadové pripojovaciu sadu k toalete, plastový kryt a všetok upevňovací materiál. Pred kúpou ale nezabúdajte na to, že pre inštaláciu závesného bidetu treba sadrokartón s minimálnou hrúbkou 5 cm. Elektrický kábel má dĺžku 2 m a môžete si zvoliť, či ho pripojíte naľavo či napravo.

WC a bidet v jednom od Gebritu je veľmi elegantný a dizajnovo podarený. Niektoré lacnejšie toalety mávajú oblé hrany, ktoré sú už dnes ľahko zastarané, preto tento kúsok oceníte hlavne v moderných domácnostiach či novostavbách. Ako materiál sa využíva odolný duroplast a sanitárna keramika so špeciálnou úpravou odpudzujúcou nečistoty. Poteší vás iste aj technológia Rimfree, ktorá sa vyznačuje absenciou splachovacieho kruhu v mise a zaistí vám dokonalú hygienu a čistotu. Samozrejmosťou v tejto cenovej kategórii je aj automatické predčistenie a dočistenie trysky.

Čo všetko tento kúsok dokáže? Je toho pomerne dosť. Zvládne umyť vaše intímne partie vodou v 5 stupňoch intenzity. Bohužiaľ nezvládne pulzáciu, ale možno nastaviť oscilačné sprchovanie, pri ktorom sa rameno s tryskou pohybuje tam a späť. Zariadenie môžete dokonca prepojiť s aplikáciou Geberit AquaClean, ktorá vám umožní nastaviť teplotu vody, pozastaviť prietokový ohrievač alebo nastaviť polohu ostrekovacie trysky v 5 rôznych stupňoch. Príkon tohto prístroja je 2 000 W, čo je naozaj veľa a máte tak istotu, že sa s teplou vodou dostane na každého.

Chválime tiež integrovaný ovládací panel, ktorý sa ľahko a intuitívne ovláda a neruší celkový vzhľad toalety. Samozrejmosťou je i tiché sklápanie a odklopení veka a dosky, ktoré zamedzuje nepríjemným hlučným ranám či úrazom. Bohužiaľ ani u tohto modelu nenájdeme vyhrievanie lopáriku či osvetlenie toaletnej misy. Hoci sa jedná o drahšie výrobok, nečakajte ani sušenie či odsávanie pachov. Tieto špecialitky ponúkajú modely v oveľa vyššej cenovej kategórii.

 • krásny dizajn
 • kvalitné materiály a spoľahlivá značka
 • možnosť pripojenia k aplikácii
 • dostatočný počet prúdov
 • možnosť nastavenia polohy trysky
 • technológia Rimefree
 • vysoký príkon
 • nemá pulzáciu
 • chýba vysúšanie
 • nemá osvetlenie misy
 • vyššia cena
 • nemožno voliť uhol trysky
Zistiť cenu späť na začiatok ↑

K čomu je bidet dobrý?

Čo je bidet? Zariadenie pôvodom z Francúzska, ktoré slúžia k dokonalej očiste intímnych partií po vyprázdnení. Nie je pravdou, že by bidet bol špeciálnym výdobytkom západu alebo napríklad východných civilizácií. Hoci sa často hovorí o tom, že moslimovia si svoje intímne partie po vykonaní potreby umývajú častejšie. Celkom bežne sa stretnete so situáciou, kedy jedni doma žiadny bidet nemajú, zatiaľ čo susedia vedľa na jeho existenciu nedajú dopustiť. Tak ako tak si títo hygieničtí pomocníci čoraz častejšie nachádzajú cestu do našich kúpeľní. A nie je sa čomu diviť, majú totiž hromadu výhod.

Nie náhodou predaje týchto zariadení stúpajú. V čom všetkom vám môžu uľahčiť život, a prečo si niektorý kúsok zaobstarať aj do vašej kúpeľne či na toaletu?

Dokonalá očista intímnych partií

Názor na sprchovanie po toalete môžete mať akýkoľvek, pravdou však je, že žiadny toaletný papier nedokáže nahradiť umytie čistou vodou. Už v stredoveku sa východné národy čudovaly zvykom Európanov, ktorí sa vodou po vykonaní potreby nemýli. Vezmite si to tak, ak by ste nešťastnou náhodou šliapli bosou nohou do exkrementu, sotva by ste si ju začali čistiť papierom. Určite by ste okamžite nohu umyli. A s bidetom je to rovnaké. Akonáhle si zvyknete na dokonalý pocit čistoty, nebude cesty späť.

Liečba a prevencia zdravotných problémov

Každý, kto mal niekedy problémy so zápchou alebo trpel hemoroidmi, vám povie, že by dal čokoľvek za zmiernenie týchto nepríjemných problémov. Bidet je veľkým pomocníkom v boji proti zápche a liečbe hemoroidov. Vďaka možnosti navolenia rôznych typov prúdov sú k jemnej pokožke konečníka veľmi šetrné a pomáhajú znížiť riziko vzniku infekcií.

Seniori, hendikepovaní, ľudia po úraze, ženy

Všetky spomenuté skupiny ľudí by mali nad obstaraním tohto pomocníka rozhodne uvažovať.

Ak sa v domácnosti staráte o staršieho člena rodiny alebo hendikepovanú osobu, môže vám bidet značne uľahčiť. To platí však pre model so zabudovaným sprchovým mechanizmom, nie bidetovú sprchu. Omývanie intímnych partií sa deje automaticky, a navyše máte istotu, že nedôjde k úrazu pádom alebo pošmyknutím, akoby sa mohlo stať v sprche.

Dobrá rada: Zauvažujte aj o primontovanie menšieho madlá vedľa bidetu, ktoré uľahčia vstávanie.

Keby sme mali odporučiť bidet niektorému z pohlavia, určite to budú ženy. Či už sa jedná o menštruácii, pri ktorej sa každá dáma chce cítiť čisto a o svoju intímnu hygienu dbá o to viac, alebo o tehotenstve či obdobie po pôrode. S tehotenským bruchom budete za nainštalovaný bidet veľmi vďačné, a po narodení bábätka bude jemný prúd vody k namoženým partiám oveľa citlivejšie ako toaletný papier. Bidet bude vhodnou pomôckou aj pre všetky ženy trpiace na zápaly.

Dobrá rada: Tento šikovný pomocník uvítajú aj ľudia po úraze či operácii. Skrátka sa hodí v každej situácii, keď sú intímne partie citlivé na dotyk alebo ťažko dostupné.

Pomocník pre deti

Zariadenie si môžete zaobstarať aj kvôli deťom. Bude pre nich oveľa jednoduchšie naučiť sa správnym hygienickým návykom, ak ho budú mať doma. Keď budete klasický bidet udržiavať perfektne čistý, môžu ho deti navyše využívať aj pre osobnú hygienu ako umývanie či čistenie zubov. Jeho nízke umiestnenie je pre nich ideálne.

Prevencia proti baktériám a chorobám

Pretože pri čistení konečníka s bidetom nedôjde ku kontaktu rúk s toaletným papierom (a poťažmo sa stolicou), môžete s istotou vedieť, že na vašich prstoch nezostanú žiadne baktérie, ktoré by mohli spôsobiť choroby alebo nevoľnosti.

Znížená spotreba toaletného papiera

V neposlednom rade výrazne znížite množstvo spotrebovaného papiera. A to sa iste prejaví aj vo vašich rodinných financiách.

Všestranné využitie

Spomenúť by sme mali aj ďalšie možnosti využitia tohto zariadenia. Pokiaľ si zaobstaráte klasický keramický bidet so zátkou, budete ho môcť využívať pre napúšťanie vody, prepierania oblečenie, ktoré nemožno prať v práčke, omývanie nôh alebo napríklad čistenie labiek vašich domácich maznáčikov.

späť na začiatok ↑

Aké otázky si položiť pred výberom?

Presvedčili vás vyššie spomínané výhody a radi by ste svoju kúpeľňu o tento prírastok obohatili? Vybrať si vhodné bidetové sedátko, doštičku alebo spŕšku možno nebude úplne jednoduché. Pred kúpou by ste si mali položiť niekoľko otázok, ktoré vám uľahčia výber toho naj bidetu presne podľa vašich predstáv.

Sú pre mňa dôležité funkcie a s nimi spojené pohodlie?

Ak odpoveď znie áno, odporúčame vám siahnuť po najmodernejších elektronických bidetoch a bidetových sedadlách. Ich výhodou sú rôzne druhy prúdov, vyhrievanie sedátka či diaľkové ovládanie. Ak preferujete jednoduchosť, vyberte si bidetové spŕšky alebo klasické keramické bidety, ktoré vedia len jedno – omývať intímne partie.

Ako veľkým priestorom disponujem?

Než si vyberiete svoj kúsok, starostlivo zvážte, či máte v kúpeľni či na záchode dostatok miesta. Ak máte obmedzené priestory, využijete elektronické modely, ktoré kombinujú záchod a bidet v jednom. Možnosťou je aj bidetové sedadlo, ktoré sa jednoducho pripevní na záchodovú misu. Ďalším riešením bude sprcha, ktorá však tiež nejaké miesto zaberie. Ak ste majiteľom väčšie kúpeľne, pokojne si môžete dovoliť keramickú klasiku.

Aké sú moje finančné možnosti?

V neposlednom rade by ste mali zhodnotiť aj vašu finančnú situáciu. Najmodernejšie zariadenie toho síce vie veľa, ale ich cena sa môže vyšplhať až k tisícke. Tie najlacnejšie bidety v podobe bidetovej spŕšky potom kúpite už za 20 euro. Keramické modely sa pohybujú v cene okolo stovky.

späť na začiatok ↑

Druhy bidetov

Ako už vyplýva z informácií vyššie, bidet rozhodne nie je len jeden. Na trhu nájdete veľa niekoľko typov, ktoré sa hodia pre rôznych zákazníkov s rôznymi požiadavkami. Rozdeliť by sme ich mohli do týchto skupín:

Mechanická bidetová doštička

Najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie pre ľudí, ktorí nemajú miesto nazvyš a nechcú zhotovovať kompletne novú záchodovú misu. Tento typ má podobu neúplné záchodové dosky a jednoducho sa pripevní na váš existujúci záchod pod sedadlo. Výhodou je, že pasujú takmer na každý druh misy. Medzi hlavné prednosti patrí nízka cena a rýchla a jednoduchá inštalácia, ktorú zvládne každý.

U mechanického typu máte zvyčajne na výber z dvoch druhov – prídavný bidet na wc pre teplú i studenú vodu, alebo zariadenie len pre studenú vodu. Ovládanie tohto mechanizmu je veľmi jednoduché. Slúži k nemu otočné koliesko po strane zariadenia, ktorým si určujete silu prúdu. Trysku môžete nastaviť za pomoci drobné páčky, ktorú nájdete na ovládacom paneli. Väčšinou ju môžete sklápať dopredu či dozadu v rozmedzí 20 °.

Závesné bidety

Pokiaľ patríte medzi zástancov keramické klasiky, ale v modernejšom podaní, kúpte si závesný bidet. Ten je potrebné nainštalovať na bidetový systém pre suchú inštaláciu do priečok sadrokartónu. Veľkou výhodou je, že si môžete výšku zariadenia určiť podľa seba. Ak ste vysokého vzrastu, senior alebo staráte o osobu s hendikepom, príde vám to vhod. Ďalším plusom je tiež ľahšie upratovanie okolo a pod zariadením.

Závesné typy môžete kúpiť v rôznych rozmeroch a tvaroch. Tvarovo si môžete vybrať z hranatých či oválnych. Všeobecne platí, že silnejší okraj znamená väčšie pohodlie a stabilitu, pretože bidety nie sú opatrené WC doskou.

V súvislosti s týmto typom zariadenia je potrebné spomenúť ešte dve veci:

 • Inštalačný systém pre bidety – Ak budete chcieť zaobstarať bidet mimo záchodovú misu, ktorý bude závesný, treba k nemu nainštalovať aj špeciálny systém. Ten sa skladá z odtokového systému a systému pre upevnenie. Na rozdiel od bežných inštalačných modulov v tomto prípade chýba nádržka. Systém je vyhradený pre suché zamurovanie do sadrokartónovej priečky, ktorá musí mať hrúbku minimálne 5 cm.
 • Batéria – V prípade závesného aj stojaceho typu budete tiež riešiť bidetovú batériu. Tá sa svojím vzhľadom veľmi podobá klasické vodovodné batérii, ale obsahuje pohyblivý perlátor. Pretože budete nového pomocníka umiestňovať na záchod alebo do kúpeľne, kde už určite máte zabudované umývadlo, vaňu či sprchový kút, batérie by v ideálnom prípade mala ladiť s tou, ktorú už doma máte. Na výber je z rôznych veľkostí a tvarov, povrchové úpravy alebo spôsobu ovládania. Ďalšou možnosťou je využitie prídavné batérie s bidetovú spŕškou.

Voľne stojace bidety

Najznámejšie zariadenie, ktoré si väčšina ľudí predstaví pod pojmom bidet, má podobu keramického umývadla na silné nohe. Tieto stacionárne modely si vyberú pravdepodobne tí z vás, ktorí nemajú možnosť inštalovať závesný typ, napríklad kvôli nedostatočne silné priečke. Na výber máte medzi hranatým a oválnym typom.

Oproti závesnému zariadenie tento druh nevyžaduje toľko miesta (nepotrebuje zamurovať inštalačný systém) a poteší aj po finančnej stránke. Ku keramické mise stačí dokúpiť iba vhodnou batériu. Naviac tiež ušetríte za elektrickú energiu a vyhnete sa riziku poškodenie elektroniky, ktorá hrozí elektronickým bidetom. Klasické modely sú preto veľmi nenáročné na údržbu a vydrží vám desiatky rokov. Občas budete musieť vymeniť tesnenie alebo bidetový sifón, inak sa ale nemusíte o nič starať.

Elektronické bidety a bidetová sedátka

Toto riešenie patrí medzi najmodernejšie typy. Vie toho omnoho viac, než klasické klasické umytie intímnych partií. Aký je medzi nimi rozdiel?

Elektronický bidet kombinuje záchod a bidet v jednom zariadení. Stretnúť sa môžete aj s pojmom sprchová toaleta. Oproti tomu elektronické bidetové záchodové doske je nutné nainštalovať na existujúcú záchodovú misu a nemusíte kvôli nemu meniť celé WC. Je však dôležité starostlivo zariadenia premerať – rozmery musia byť zhodné. Druhým kritériom je nutnosť elektrickej zásuvky vo vzdialenosti maximálne 1,5 m od toalety a s výkonom 230V / 50Hz.

Elektronická varianta wc bidetu 2v1 patrí medzi finančne náročnejšie, ale má veľa výhod. Poteší majiteľa menších priestorov, pretože nezaberie viac miesta než bežná toaleta. Ďalej potom poteší variabilitou užívania – na výber máte rôzne druhy prúdov, nastavenie teploty a tlaku, automatické čistenie, možnosť vyhrievania sedátka alebo dokonca ovládanie diaľkovým ovládačom či telefónom. Využiť môžete i následné osušenie fénom.

Bidetové spŕšky

Špeciálnou kategóriou, ktorú by sme tu neradi opomenuli, sú bidetovej sprchy. Stretnúť sa môžete aj s pojmami bidetová sprcha k WC, sprcha k toalete alebo záchodová sprcha. Tie predstavujú skvelé riešenie pre malé kúpeľne či toalety, kde by inštalácia plnohodnotného zariadenia bola komplikovaná či úplne nemožná. Ich inštalácia nie je zložitá a cenovo vychádzajú veľmi priaznivo. Skladá sa z bidetovej sprchy, hadice a kovového držiaka. Top bidetové sprchy majú krásny a veľmi luxusný dizajn. Ich cena je ale už v rádoch stoviek.

Z bidetové spŕšky k wc môžete pripojiť na prívod vody niekoľkými spôsobmi. Klasické pripojenie vám zaistí studenú vodu. Ak by ste chceli mať vodu teplú, alebo jej teplotu regulovať, môžete využiť bidetovú podomietkovú batériu.

Prenosný bidet

Špeciálnou kategóriou je prenosný model, ktorý má podobu plytké plastové vaničky, ktorú jednoducho vložíte priamo na misu. Vodu do neho ale musíte napustiť dopredu, preto nie je toto riešenie moc komfortné. Prenosné typy majú zvyčajne súčasťou vaničku na mydlo, takže aspoň nejako praktické sú. Ich výhodou je úplne jednoduché používanie a fakt, že bude pasovať na akýkoľvek klozet.

Stretnúť sa môžete aj s cestovnými čiže mobilnými bidety. Tie sa skladajú z malého gumového či plastového vačku, do ktorého napustíte vodu a naskrutkujete ho na plastovú trysku. Zmestí sa do každej batožiny a na cestách vám bude skvelým pomocníkom. Nie je však príliš hygienický, pretože vyžaduje aplikáciu rúk priamo v toaletnej mise, rovnako ako v prípade toaletného papiera.

späť na začiatok ↑

Parametre pre výber

Aký bidet vybrať do vašej domácnosti? Odpoveď nie je tak jednoduchá. Musíte zvážiť rôzne parametre, ktoré vám k najlepšej voľbe pomôžu. Medzi také patrí určite cena, veľkosť a tvar alebo najrôznejšie funkcie, bez ktorých sa niekto nezaobíde a iný zase bez obáv oželie.

Dizajn a materiál

Vlastnú kúpeľňu a toaletu navštevujeme niekoľkokrát denne, preto nám určite nebude ľahostajné, ako bude bidet vyzerať. Keď opomenieme elektrické modely a najrôznejšie sedátka, máme čo dočinenia s väčším kusom keramiky, ktorý skrátka bude vždy vidieť. Na výber máte medzi hranatými a oválnymi tvarmi. Ideálne určite bude, ak je zladíte s ďalšou keramikou v miestnosti. To isté platí pre bidetovej batérie a sprchy.

Na trhu sa môžete stretnúť aj s luxusnými bidety, ktoré sa pýši najrôznejšie úpravou. Môžete si tak mimo klasický biely kúpiť napríklad model v čiernej farbe, alebo bidet so špeciálnou glazúrou, ktorá je vypálená na 1 200 ° C a bráni usadzovaniu nečistôt, baktérií a vodného kameňa.

Dobrá rada: U bieleho odtieňa si dávajte pozor, existuje ich totiž väčšie množstvo, a ak bidet do kúpeľne inštalujete neskôr, môže sa stať, že jeho biela farba vôbec nebude sedieť napríklad s odtieňom vášho umývadla. Všetko si preto dopredu postrážte!

Čo sa materiálu týka, prevažná väčšina modelov sa vyrába z keramiky. Novinkou je materiál zvaný liaty mramor, s ktorým je možné vytvoriť variabilnejšie tvary.

Druhy sprchových ramien a prúdov

U elektronických bidetov sa oplatí zamerať pozornosť na sprchové ramená. Väčšinou sa odporúča mať dve. Jedno sa silnejším prúdom, ktoré použijete po stolici, druhé potom s jemnejším prúdom pre umytie ženských intímnych partií (napr. v období menštruácie). Lepšie bidety sa môžu pochváliť aj špeciálne sprchou pre deti alebo prúdom určeným na masáž.

Určite sa oplatí zaobstarať model s nastaviteľnými sprchovými ramenami, ktoré vám umožnia korigovať smer prúdu podľa vašich preferencií.

Sprchová ramená sú tohto typu:

 • Hlavné – Tento typ budete používať pre hygienu po stolici. Je silnejší, a preto ľahko odstráni všetky nečistoty. V prípade, že trpíte hemoroidy alebo máte problémy s vyprázdňovaním, stavte na bidet s prerušovanou sprchou. Tá je oveľa šetrnejší a pulzujúci prúd oceníte hlavne pri zápche. Pomôže totiž uvoľniť hrubé črevo. Ak vás skôr trápia problémy opačného charakteru, vyhľadajte bidet s otáčací sprchou. Jej rameno je schopné pohybu do všetkých strán, čo pri hnačke určite oceníte.
 • Dámska sprcha – Jej doménou je jemnejší prúd, ktorý sa postará o citlivé umytie dámskych partií pri menštruácii, po pôrode alebo po operácii. Obzvlášť po pôrode sú intímne partie skutočne citlivé a používanie toaletného papiera nie je žiadny med. Preto tento typ sprchy každá žena veľmi ocenia.
 • Detská sprcha – Ak máte doma malé deti a radi by ste ich naučili dôkladné hygiene, je táto sprcha na nezaplatenie. Deti často nechápu, aké dôležité je po vyprázdnení poriadne zadoček utrieť. Často si želajú mať celú procedúru čo najrýchlejšie za sebou. Vďaka bidetu máte istotu, že hygienu nezanedbávajú. Samozrejmosťou je prispôsobenie prúdu tak, aby omývanie nebolo bolestivé.

Spôsob ohrevu vody a príkon

Než sa pustíte do kúpy elektrického bidetu, nezabudnite si poriadne zistiť, akým spôsobom sa v ňom ohrieva voda, a ako vysoký je jeho príkon. Určite budete chcieť, aby váš model mal dostatok teplej vody počas celého dňa.

Príkon by mal byť minimálne 850 W. Tak silný ohrievač bude schopný dopĺňať vodu priebežne. Bidet s nižším príkonom nemusí byť schopný pokryť viac členov domácnosti. Svoju pozornosť by ste mali venovať aj počtu stupňov teploty. Je pravdepodobné, že každý v rodine bude mať svoju predstavu o ideálnej teplote oplachovej vody.

späť na začiatok ↑

Funkcie

Tento parameter sa bude opäť týkať hlavne elektronických bidetov, ktoré v dnešnej dobe vie naozaj všetko. Aké sú najčastejšie aj špeciálne funkcie, ktorými ten váš môže oplývať?

Nastavenie teploty a tlaku

Ako už sme spomenuli, je fajn vybrať si model, ktorý umožňuje voľbu teplotných stupňov. Každému človeku totiž vyhovuje teplota iná. Samostatnou kapitolou je potom voľba tlaku prúdu. Silnejší je vhodný pre umytie po stolici, slabší potom pre intímne partie.

Sušič

Dôležitou súčasťou elektronických bidetov je sušič, ktorý vás perfektne osušia, bez toho aby ste sa museli utierať toaletným papierom alebo uterákom. Jedná sa o veľmi praktickú a pohodlnú funkciu, ktorú si určite radi doprajete aj za cenu príplatku.

Diskrétne osvetlenie

Určite sa vám stalo, že ste potrebovali odskočiť na toaletu v noci. Nie je ale príjemné naplno rozsvietiť svetlo, ktoré vás úplne preberie. Preto majú niektoré modely vo výbave jemné nočné osvetlenie, ktoré vás k toalete navedie, ale zároveň úplne nepreberie. Hodí sa aj pre prípad, že po sebe chcete misu zanechať v čistote.

Odsávanie pachov

Čo si budeme hovoriť, ísť na toaletu po človeku, ktorý raňajkoval fazuľu a večeral nutnú dávku alkoholu, rozhodne nie je žiadny med. A občas nie sú potrebné ani tieto extrémy, aby náš čuch na toalete dostal zabrať. Najlepšie elektronické bidety a sedátka myslí aj na nepríjemné pachy, ktoré vedia odsávať. Potom už vám nič nebráni dopriať si svoju polhodinku na mise s čerstvými novinami v pokoji a pohode. Odsávanie zápachu sa ovláda automaticky pomocou detekcie priblíženia používateľa.

Diaľkové ovládanie

Množstvo elektronických bidetov môžete ovládať pomocou diaľkového ovládania. Modernejšie bidety môžete dokonca pripojiť do chytré domácnosti a ovládať pomocou aplikácie v mobilnom telefóne.

Užívateľská pamäť

Najlepšie zariadenia disponujú vlastnou pamäťou, ktorá umožňuje uloženie jednotlivých užívateľov. Každý z nich má potom uložené svoje preferencie.

Plynulé sklápanie sedátka

Bidety vybavené špeciálnymi tlmičmi vás nikdy nebudú rušiť hlasným buchnutím doštičky. A minulosťou budú u prirazené prsty. Sedadlo aj veko sa tu spúšťa postupne a potichu.

Vyhrievané sedátko

Zasadnúť na studenú doštičku nie je nič príjemné. Niektoré modely tak ponúkajú vyhrievanie, ktoré vám procedúru veľmi spríjemní.

Automatické čistenie

U bidetov je čistota zvlášť dôležitá. Ak neradi umývate sanitárnu keramiku ručne, poteší vás funkcia automatického čistenia.

Bezdotykové otváranie a zatváranie veka

Uľahčuje dodržiavanie perfektné hygieny na toalete.

späť na začiatok ↑

Ako sa používa bidet?

Veľa ľudí vie, k čomu tento pomocník slúži, ale mnohí nevedia, ako ho správne používať. V prvom rade je potrebné pochopiť, ako na bidetu sedieť. Stretnúť sa totiž môžete s používaním ako čelom k stene, tak čelom od steny (ako na klasickom záchode). Ani jedna varianta nie je zlá, záleží čisto na vašej preferencii a pohodlie. Aj na tom, akú časť tela budete potrebovať umyť. Pravdepodobne však väčšina z vás usadne na bidet ako na toaletu, čo je praktickejšie aj čo sa týka oblečenia (nie je nutné sa úplne vyzliecť).

Ešte predtým, než na misu zasadnete, by ste si mali nastaviť teplotu vody, nech sa neobaríme alebo vás neprekvapí príliš studená voda. Ak nemáte k dispozícii zariadenie so vstavaným sušením, uistite sa, že máte po ruke uterák. Pri umývaní môžete využiť aj mydlo (doporučujeme používať špeciálnu intímnú kozmetiku, a to obzvlášť pre ženy).

späť na začiatok ↑

Ako udržiavať bidet?

Udržiavať bidet v čistote je určite potrebné, aby mohla hygiena prebiehať správne a mala zmysel. Niektoré modely vám s údržbou pomáhajú napríklad tým, že majú v ponuke automatické čistenie. Toto sa týka hlavne elektronických bidetov, ktoré majú veľa rôznych trysiek a sprchových ramien. Hodiť sa vám určite bude zariadenie, ktoré ponúka možnosť výmeny sprchových hlavíc alebo automaticky čistí sprchové ramená. Praktický je aj antibakteriálny kryt trysiek alebo špeciálna úprava misy pre jednoduchšie čistenie.

Keďže elektronické bidety rozhodne nie sú lacná záležitosť, oplatí sa zistiť si dostupnosť náhradných dielov. Ak sa vám pokazí trysky, určite bude jednoduchšie urobiť výmenu za pár stoviek, ako vymeniť celé zariadenie.

späť na začiatok ↑

Cena bidetov

Cenová hladina sa ako vždy odvíja podľa typu bidetu a náročnosti užívateľa. Stretnúť sa môžete so zariadeniami za pár euro, ale aj s luxusnými kúskami, ktorých cena sa môže priblížiť hranici 4 000 €.

Najlacnejšie bidety

Do tejto kategórie spadajú aj bidetové spŕšky, ktoré môžete zaobstarať už okolo 20 €. Medzi lacnejšie možnosti patrí aj mechanické bidetové lopáriky alebo klasické keramické modely, ktoré sa pohybujú cenovo okolo 100 €. Špeciálne funkcie tu ale nenájdete, budete si môcť dopriať maximálne teplú vodu a zvoliť silu trysiek.

Stredná trieda

Zlatá stredná cesta pre zákazníkov, ktorí chcú model s modernými funkciami, ale nechcú meniť celú WC misu, predstavujú elektronická bidetová sedátka. Ich cena sa pohybuje okolo 400 €.

Top bidety

Do tejto kategórie rozhodne patrí elektronické bidety, ktoré štartujú na 1 000 €. Ich výhodami sú mimo nabité funkcie a skvelý komfort, ale aj pekný dizajn, pretože sú zostavené ako celok, teda máte istotu, že doštička aj misa budú v jednej farbe a budú spoločne skvele ladiť. Tie najlepšie kúsky sú však veľmi drahé. Cena bidet záchodu môže atakovať aj hranicu 4 000 €.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo