Ako vybrať digitálne piano

Či už je hra na piano vaším dlhoročným koníčkom, chcete s ňou ešte len začať alebo sa jej venujete profesionálne, digitálne piano je vynikajúcou alternatívou ku klasickému akustickému klavíru. Medzi jeho prednosti patrí najmä malé rozmery a nízka hmotnosť. Pre mnohých je dôležitou prioritou tiež možnosť hrať so slúchadlami, vďaka čomu nerušíte susedov ani svoje okolie. Voľba toho správneho digitálneho piana ale nemusí byť ľahká. Na čo si dať pri výbere pozor, vám poradíme v nasledujúcom článku.

Test digitálnych pián 2019

Testovanie sme podrobili celkom päť digitálnych pián z rôznych cenových kategórií. Zaujímala nás predovšetkým kvalita zvuku a dynamika vnútornej mechaniky, sledovali sme však tiež celkové spracovanie, užívateľský komfort (podobnosť s akustickým nástrojom), funkcie a ďalšie vlastnosti.

CASIO CDP 130

Počet kláves88
Polyfónia48
Metronómáno
Doprovodynie
Funkcia Duonie
Funkcia Splitnie
Funkcia Dualáno
Funkcia Key-offnie
Bluetoothnie
MIDIáno
USBáno
Pripojenie slúchadieláno
Hmotnosť11,4 kg
Odstupňovaná klaviatúraáno
Počet zvukových registrov10

Digitálne prenosné stage piano Casio CDP 130 patrí medzi najlacnejšie modely vhodné pre začínajúcich hráčov.

Disponuje klaviatúrou s rozsahom 88 kláves a kladivkovou mechanikou, ktorá má simulovať mechaniku akustických klavírov. To v praxi znamená, že spodné klávesy sú ťažšie ako klávesy vyšších tónov. Zvuk je s ohľadom k nízkej obstarávacej cene relatívne dobrý (najlepšie znie v predvolenom zvukovom registre Grand Piano 1). CDP 130 ponúka tri stupne dynamiky úderu, čo znamená, že hlasitosť a priebeh tónu sa líši podľa intenzity stlačenia danej klávesy. Zamrzelo však iba 48 hlasov, čo je pre kvalitnú hudobnú reprodukciu príliš málo.

K nástroju je možné pripojiť slúchadlá, vďaka čomu nie je rušené okolia. Bohužiaľ mechanika kláves je nielen slabšie, ale aj hlučnejšie a pri stlačení vydáva nepríjemné tlmené klikanie, čo môže rušiť hráčov i okolia. Zamrzelo tiež celkové spracovanie, ktoré ale zodpovedá nízkej cene. Celá klaviatúra je z plastu a pôsobí lacným dojmom. Hrany niektorých klapiek sú navyše ostrejšie a sustain pedál je príliš ľahký, nedrží na jednom mieste, a preto sa zle ovláda.

Výber funkcií je veľmi obmedzený. CDP 130 navyše disponuje iba desiatich zvukovými registrami, ktoré nie sú príliš kvalitné. Samozrejmosťou je ale konektor MIDI a USB, vďaka ktorému je možné nástroj pripojiť k počítaču. Navyše môžete toto digitálne piano kúpiť v sete so stoličkou a stojanom, v základnej výbave je stojan na noty. Ako doplnok je možné zakúpiť tiež ochranný obal (Casio KV8).

CDP 130 rozhodne neoslní a jedná sa oveľa skôr o určitý kompromis medzi nízkou cenou a kvalitou. Musíte počítať s tým, že zvuk, funkcie, dynamika klávesov a celkový pocit zo hranie sú na horšie úrovni. Napriek tomu sa jedná o jeden z najlepších modelov v tejto cenovej kategórii. Vhodný je len pre začiatočníkov, ktorí do nástroja nemôžu alebo nechcú investovať príliš veľa peňazí. Pre náročných a pokročilých klaviristu je úplne nevhodný.

 • nízka obstarávacia cena
 • slabá a hlučná mechanika
 • iba 48 hlasov
 • lacný vzhľad
 • nižšia kvalita prevedenia
 • málo funkcií
 • iba pre začiatočníkov
Zistiť cenu

YAMAHA P-45

Počet kláves88
Polyfónia64
Metronómáno
Doprovodynie
Funkcia Duoáno
Funkcia Splitnie
Funkcia Dualáno
Funkcia Key-offnie
Bluetoothnie
MIDIáno
USBáno
Pripojenie slúchadieláno
Hmotnosť11,5 kg
Odstupňovaná klaviatúraáno
Počet zvukových registrov10

Yamaha P-45 patrí medzi pomerne lacná prenosná stage digitálne piana, ktorých obstarávacia cena sa pohybuje okolo 40 euro. Ocenia ju ako začiatočníci, tak stredne pokročilí, pre ktoré môže byť vhodným nástrojom v rámci pravidelného cvičenia.

Samozrejmosťou je plný rozsah klávesov (tj. 88) a kvalitne spracovaná, ale slabšie kladivková mechanika. Samozrejmosťou je odstupňovaná klaviatúra, čo znamená, že klávesy zodpovedajúci za rôznu výšku tónu sú rôzne ťažké (podobne ako je to pri akustických klavírov).

Zvuk nás milo prekvapil – so zreteľom k nízkej obstarávacej cene je nadštandardný. Model P-45 naviac ponúka štyri stupne dynamiky úderu. Potešilo tiež 64 hlasov, čo je dostačujúce výbava pre pomerne kvalitnú hudobnú reprodukciu.

K tomuto modelu môžete pripojiť slúchadlá, a nerušiť tak cvičením okolia. Konektor pre pripojenie je však pomerne nelogicky na zadnej strane piana. Pripojenie slúchadiel je preto nepraktické. A hoci je P-45 vybavené reproduktory, ich výkon je slabšia, do väčších priestorov je preto nutné prikúpiť externé ozvučné zariadení.

S ohľadom k nízkej obstarávacej cene je celkové spracovanie prístroja na prekvapivo vysokej úrovni. Jednoduché prevedenie naviac uľahčuje ovládanie a aj menšie deti sa s ním rýchlo naučia pracovať. Pokiaľ ale uprednostňujete pestrosť funkcií, tento model vás sklame. Ponúka len základné vybavenie, ktoré zahŕňa desať zvukových registrov, iba dva efekty (Reverb, Chorus), prípadne funkciu Duo, ktoré umožňuje rozdeliť klaviatúru na dve identické zóny s rovnakým rozsahom (vďaka čomu je ideálny ako učebný nástroj).

Tento model je vybavený klasickými konektormi MIDI a USB. Nahrávanie skladieb je však možné len po pripojení k počítaču, P-45 totiž nedisponuje internou pamäťou.

Súčasťou balenia je sustain pedál a notový stojan. Stojan na klaviatúru je potreba dokúpiť v prípade potreby zvlášť.

Toto digitálne piano vyniká dobrým pomerom ceny a výkonu a jedná sa o jeden z najlepších modelov v danej cenovej relácii. Hoci ide skôr o začiatočnícky nástroj, pri trénovaní môže byť užitočný aj pre stredne pokročilých hráčov.

 • nízka obstarávacia cena
 • pomer cena / výkon
 • vysoká kvalita prevedenia
 • dobrý zvuk
 • slabšie mechanika
 • slabé reproduktory
 • málo funkcií
Zistiť cenu

ROLAND FP-30

Počet kláves88
Polyfónia128
Metronómáno
Doprovodynie
Funkcia Duoáno
Funkcia Splitáno
Funkcia Dualáno
Funkcia Key-offnie
Bluetootháno
MIDIáno
USBáno
Pripojenie slúchadieláno
Hmotnosť14,1 kg
Odstupňovaná klaviatúraáno
Počet zvukových registrov35

Digitálne piano Roland FP-30 už spadá do strednej cenovej kategórie, ponúka viac funkcií a je vhodné aj pre stredne pokročilých a pokročilých hráčov.

Klaviatúra je tvorená 88 klávesami s kvalitnou kladivkovou mechanikou. Je nutné podotknúť, že celkové spracovanie klaviatúry je na vysokej úrovni a podobá sa klaviatúre klasického klavíra. Samozrejmosťou je jej odstupňovanie a celkovo štyri stupne dynamiky úderu. Prekvapením je neuveriteľných 128 hlasov, čo je v tejto cenovej kategórii výnimočné.

Zvuk je veľmi vydarený. Musíte ale počítať s hrubším a razantnejším zafarbením tónov a silnejšími basy, čo FP-30 predurčuje skôr pre skladby rockové a popové než pre klasiku.

K tomuto modelu je možné pripojiť dvoje slúchadlá, počúvať tak môže zároveň ako učiteľ, tak žiak, bez toho, aby hra rušila okolia. Reproduktory majú nadštandardne silný výkon, preto sú dobre počuteľné aj vo väčších miestnostiach. Nevýhodou je, že smerujú k zemi, čo je nielen neobvyklé, ale aj menej praktické (v miestnosti s kobercom môže byť zvuk tlmenejšie).

Celkové spracovanie je solídne. Ovládanie prekvapí svojou jednoduchosťou (každá funkcia má svoje tlačidlo). Medzi negatíva patrí len nepraktické ovládanie hlasitosti zvuku pomocou dvojice tlačidiel, oveľa praktickejšie by bolo otočné koliesko alebo posuvné tlačidlo.

Samozrejmosťou je tiež 30 zvukových registrov, niekoľko funkcií súvisiacich s rozdelením klaviatúry (Duo, Split) a so zvukom (Dual, Whole), efekty (Ambience a Brilliance) alebo osem typov rytmu. Model je vybavený konektormi MIDI a USB a umožňuje nahrávanie a úpravu skladieb po pripojení k počítaču. Navyše možno jednu skladbu nahrať aj priamo do internej pamäte. Okrem toho je možné prepojiť FP-30 aj pomocou Bluetooth s chytrým zariadením (čo je praktické najmä s tabletom).

Súčasťou balenia je notový stojan a sustain pedál, ktorého kvalita je nižšia. Výhodou však je, že po podlahe nekĺže. Zvlášť môžete dokúpiť stojan (KSC 70). Bohužiaľ k tomuto modelu chýba slovenský návod.

FP-30 je veľmi dobré digitálne piano vhodné aj pre pokročilých hráčov. S ohľadom na jeho drsnejšie zvuk je ale odporúčame skôr tým, ktorí sa špecializujú na rockové a popové skladby.

 • pomer cena / výkon
 • vysoká kvalita prevedenia
 • silné reproduktory
 • 128 hlasov
 • reproduktory smerujúce k zemi
 • nepraktické ovládanie hlasitosti
 • chýba slovenský návod
Zistiť cenu

KORG G1 Air

Počet kláves88
Polyfónia128
Metronómáno
Doprovodynie
Funkcia Duoáno
Funkcia Splitáno
Funkcia Dualáno
Funkcia Key-offáno
Bluetootháno
MIDIáno
USBáno
Pripojenie slúchadieláno
Hmotnosť41 kg
Odstupňovaná klaviatúraáno
Počet zvukových registrov32

Digitálne piano Korg G1 Air patrí medzi nástroje z vyššej cenovej kategórie a je vhodné najmä pre pokročilých klaviristov, ktorí si potrpia na kvalitu. Hodí sa však aj pre veľmi náročných začiatočníkov alebo stredne pokročilých hráčov. Predáva sa aj so stojanom s tromi pedále v bielej, čiernej alebo hnedej farbe.

Samozrejmosťou je citlivo odstupňovaná klaviatúra s 88 klávesmi a vysoko kvalitná kladivková mechanika, ktorá sa snaží maximálne napodobniť klaviatúru klasického klavíra. Tuhosť kláves je možné upraviť podľa vlastných preferencií (v režime Light, Normal, Heavy, Stable a Fixed). Poteší tiež 128 hlasov a vynikajúce dynamika, vďaka ktorej vzniká dokonalá ilúzia pocitu hry na skutočný klavír.

Zvuk je vynikajúci. Vyberať navyše môžete z nahrávok tónov troch špičkových koncertných krídel z Nemecka, Rakúska a Japonska. Realistický zvuk je daný tiež viacvrstvovými samply. Pri hre dochádza k priebežnej analýze hernej dynamiky, vďaka čomu je automaticky vybraný najlepší tón z rôznych sád samplov. Nechýba ani 32 zvukových registrov a tri základné efekty (Brilliance, Reverb a Chorus). Reproduktory sú kvalitné a dostatočne výkonné aj pre veľké sály.

Pripojiť môžete dvoje slúchadlá. Nechýba ani konektory MIDI a USB. Do internej pamäte navyše môžete nahrať až 99 skladieb. Využiť možno tiež technológia Bluetooth, pomocou ktorej piano ľahko prepojíte s chytrým telefónom alebo tabletom.

Model G1 Air patrí medzi vynikajúce digitálne piana vhodná pre naozaj náročných hráčov. Ponúkne všetky základné funkcie, ale oslní predovšetkým vynikajúcim zvukom a pocitom pri hre, ktorý verne kopíruje hru na klasický klavír.

 • vysoká kvalita prevedenia
 • vynikajúci zvuk
 • reálna dynamika
 • silné reproduktory
 • 128 hlasov
 • dostatok funkcií
 • vysoká obstarávacia cena
 • chýba doprovody
Zistiť cenu

YAMAHA CLP-675

Počet kláves88
Polyfónia256
Metronómáno
Doprovodyáno
Funkcia Duoáno
Funkcia Splitáno
Funkcia Dualáno
Funkcia Key-offáno
Bluetootháno
MIDIáno
USBáno
Pripojenie slúchadieláno
Hmotnosť69 kg
Odstupňovaná klaviatúraáno
Počet zvukových registrov36

Yamaha CLP-675 je špičkové digitálne piano s najvyššou obstarávacou cenou z nášho testu. Jedná sa o vysoko kvalitný model vhodný pre profesionálneho pianistu, ktorý zaobstaráte ako celok s telom (stojanom) a tromi pedále.

Veľmi dobre nastavená klaviatúra s 88 klávesmi disponuje typom kladivkové mechaniky, ktorá zaručuje totožný pocit z hry aj zvuk typický pre akustický klavír. Klaviatúra je vyrobená zo syntetickej slonoviny (biele klávesy) a syntetického ebenu (čierne klávesy). Tieto materiály zaručujú nielen exkluzívny vzhľad, ale aj vynikajúce vlastnosti, ktoré oceníte najmä pri samotnej hre.

Celkové spracovanie je na veľmi vysokej úrovni. Vo výbave tohto modelu nechýba žiadna dôležitá funkcia (Duo, Split, Dual, Key-off, Escapement), neuveriteľných 256 hlasov, 20 automatických doprovodov, efekty (Reverb, Chorus, Brilliance, Effect), 303 výukových skladieb a mnoho ďalšieho.

Zvuk je na špičkovej úrovni. CLP-675 totiž využíva úplne presné reprodukcie dvojice legendárnych koncertných krídel (Yamaha CFX a Bösendorfer Imperial), z ktorých si môžete podľa vlastných preferencií vybrať.

Využiť môžete tiež grafický LCD displej alebo pripojenie chytrého zariadení pomocou Bluetooth. Nechýba ani dva slúchadlové výstupy, konektory MIDI a USB alebo internú pamäť. Samozrejmosťou sú tiež vysoko kvalitné reproduktory.

Tento model patrí medzi veľmi kvalitné digitálne piana, ktorá úplne presne imitujú špičkové akustické nástroje. CLP-675 odporúčame najmä profesionálnym hráčom.

 • vysoká kvalita prevedenia
 • vynikajúci zvuk
 • vysoko reálna dynamika
 • silné reproduktory
 • 256 hlasov
 • množstvo funkcií
 • doprovody
 • vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu späť hore ↑

Rozdiel medzi digitálnym pianom, digitálnym krídlom, stage pianom, keyboardom, syntetizátorom, workstation a klasickým pianom

Skôr ako sa budeme venovať výberu digitálneho piana, vysvetlíme základné rozdiely medzi niekoľkými ďalšími blízkymi príbuznými tohto hudobného nástroja. Každý typ je pritom vhodný pre iné použitie a pre užívateľov s odlišnými požiadavkami.

Digitálne piána

Digitálne (niekedy tiež elektrický klavír) piana sa najviac podobajú klasickým (akustickým) pianinům, a to ako svojimi vlastnosťami (pocit pri hraní), tak zvukom. Oproti klasickým pianinům a klavírům sú však ľahšie, skladnejší, ponúkajú viac zvukov, zabudovaný metronóm, možnosť nahrávania a pri použití slúchadiel nie je hra počuť. Z tohto dôvodu sú ideálne do malých bytov a všade tam, kde by hra mohla rušiť okolie.

Napriek tomu pocit zo hranie nikdy nebude rovnaký ako pri hre na klasický akustický nástroj a ani zvuk nebude mať takú autentickosť a hĺbku.

Digitálne krídla

Digitálne krídla napodobňujú klasická krídla, ktorá patrí predovšetkým medzi koncertné nástroje a vynikajú skvelým podaním zvuku. Digitálné aj akustické modely sú preto primárne určené pre profesionálov. Okrem toho vás odradí zrejme tiež vysoká obstarávacia cena.

Stage piána

Stage piána sa veľmi podobajú digitálnym a jedná sa skôr o jednu z kategórií digitálnych prístrojov a často sa tiež považujú za synonymá. Spravidla disponujú väčším rozsahom kláves a vylepšeným kladivkovým mechanizmom, vďaka ktorému sa pocit z hry viac podobá klasickému pianu.

Najdôležitejším rozdielom týchto nástrojov však je, že zvyčajne nemajú zabudované reproduktory, a preto musia byť pripojené k externému zesilovacímu systému. Oproti digitálnym bývajú tiež vybavené širšou škálou vysoko kvalitných zvukov a zvukových efektov, ktoré suplujú viac hudobných nástrojov. Typická je tiež vyššia nákupná cena.

Keyboardy

Keyboard je hudobný nástroj ideálny pre hru s kapelou, pretože ponúka skutočne veľmi širokú škálu zvukov (registrov) a zvukových efektov. Môžete si na ňom navoliť tiež podkres alebo doprovod. Pre väčšinu keyboardov je typická nízka hmotnosť (nástroj pohodlne unesiete v podpazuší), mäkká klaviatúra (pocit z hry sa nepodobá hre na klasický klavír) a menší počet kláves (ako je štandardných 88). Keyboard sa preto nehodí pre osoby, ktoré sa chcú naučiť hrať na klavír.

Hoci je obstarávacia cena keyboardov väčšinou nízka, neodporúčame kupovať príliš lacné modely (za tri alebo štyri tisícky), tie totiž nezodpovedajú ani požiadavkám výučby na ZUŠ.

Syntezátory

Syntezátor je hudobný nástroj, ktorý umožňuje modelovať zvuk v reálnom čase, a vytvoriť tak zvukový efekt presne podľa vašich predstáv. Analógové alebo virtuálne analógové syntetizátory umožňujú vykonávať mnoho úprav zvuku už počas hry, digitálny syntetizátory je nutné vopred naprogramovať.

Workstation

Skladať a písať hudbu priamo do nástroja je možné s workstation. V podstate sa jedná o pokročilý syntetizátor, pretože umožňuje vytvárať a nahrávať celé skladby aj s doprovodom. Ideálne je teda pre domáce štúdia, producentov, živé vystúpenia a pod.

Klasická piana

Presnejšie pianina (prípadne väčšie krídla) sú varianty akustického hudobného nástroja, ktorý v porovnaní s digitálnymi nástrojmi vyniká neporovnateľným podaním zvuku a skvelú dynamikou kláves. Výhodou je tiež dlhšiu životnosť týchto nástrojov. Musíte však počítať s hlukom, ktorý môže rušiť susedov, mnohonásobne vyššou hmotnosťou a rozmermi a nutnosťou aspoň raz ročne nechať nástroj naladiť.

späť hore ↑

Výhody a nevýhody digitálneho piana oproti klasickému klavíra

Pre lepšie porozumenie digitálnemu hudobnému nástroju je dobré vyčleniť základná pre a proti, a to najlepšie v porovnaní s klasickým klavírom (krídlom alebo pianíno).

Klady a zápory digitálnych pián:

 • zvuk neruší okolie
 • nevyžadujú ladenie
 • ponúkajú širšiu škálu zvukov a zvukových efektov
 • nízka hmotnosť a rozmery
 • možnosť pripojenia k PC a priameho nahrávania
 • nižšia kvalita zvuku
 • slabšie autenticita prevedenie
 • nikdy sa nevyrovnajú akustickým nástrojom

Klady a zápory klasických klavírov:

 • autentickej podanie zvuku
 • dlhá životnosť
 • klasický vzhľad
 • zvuk môže rušiť okolie
 • vysoká hmotnosť a rozmery
 • vyžaduje pravidelné ladenie
 • nemôže pripojiť k PC a priamo nahrávať
späť hore ↑

Dôležité otázky

Pred samotným výberom digitálneho piana je vhodné položiť si niekoľko základných otázok. Tie vám pomôžu sa lepšie zorientovať v širokej ponuke jednotlivých modelov.

 1. Kto na neho bude hrať (začiatočník, pokročilý, kapelový pianista alebo celá rodina)?
 2. Na aký účel bude slúžiť (ako náhrada klasického klavíra, k nahrávanie skladieb, ako nástroj do rockovej kapely alebo na spoločenské udalosti)?
 3. Ktoré funkcie potrebujete a využijete (postačí vám iba základné zvuk klavíra alebo oceníte tiež ďalšie zvuky, zvukové efekty, doprovod apod.)?
 4. Budete nástroj často prenášať (ako ťažký a veľký môže byť a ako ľahko sa skladá)?
 5. Koľko chcete a môžete investovať (cena samozrejme súvisí s kvalitou, ale aj množstvom funkcií, z ktorých pre vás môžu byť niektoré nadbytočné)?
späť hore ↑

Na čo sa pri výbere zamerať

Pretože výber vhodného nástroja nie je ľahký, je dôležité vedieť, na ktoré parametre sa zamerať prednostne, a podľa ktorých sa orientovať až druhotne. Nespomínam preto menej podstatné kritériá, medzi ktoré sa radí najmä celkový dizajn, farba alebo napríklad hmotnosť. A naopak prinášame prehľad tých najdôležitejších parametrov. Ide o:

 • klávesy,
 • klaviatúra,
 • zvukový procesor,
 • polyfónia,
 • pripojenie.

Medzi absolútne zásadné prvky pritom patrí podanie zvuku, ktorý by mal byť čo najautentickejší, a komfort pri hraní. Dobrý pozor pri výbere preto dávajte najmä na kvalitu a citlivosť klaviatúry, zvukový procesor a prevedenie a počet kláves.

Klávesy

Klávesy patrí medzi najdôležitejšie súčasťi každého piana, ich spracovanie totiž zásadne ovplyvňuje komfort pri hraní, a tým aj kvalitu samotnej hudobnej reprodukcie. U klávesov si preto všímajte hlavne materiálu (respektíve povrchovej úpravy) a rozsahu klaviatúry (počtu klávesov).

Materiál klávesov

Najčastejšie sa stretnete s dvoma základnými materiálmi (presnejšie povrchovými typy úprav) kláves – s matnými a lesklými. Okrem vzhľadu sa líšia aj svojimi vlastnosťami. Napriek tomu sa jedná skôr o záležitosť osobných preferencií.

Matné klávesy spravidla nájdeme u lacnejších nástrojov. Jedná sa o úpravu, ktorá eliminuje kĺzanie prstov po klávesoch. To môže ľuďom, ktorým sa veľa potia ruky, vyhovovať. Naopak pre jedinca so suchou kožou na prstoch môže byť matná úprava skôr na obtiaž.

Lesklé klávesy sú vyrobené z pórovitého materiálu vzhľadom pripomínajúceho slonovinu, ktoré lepšie saje pot. Vďaka tejto úprave je hra pohodlnejšie aj pre osoby so suchú kožu, pretože prsty oveľa lepšie kĺžu po klávesoch. Musíte ale počítať s vyššími obstarávacími nákladmi.

Počet kláves

Rozsah klaviatúry určuje počet kláves, ktoré je možné pri hre využiť. Niekomu môže stačiť rozsah v troch oktávach a inému viac vyhovuje pětioktávové prevedení. Pre vážnych záujemcov o hru na klavír je nevyhnutnosťou plný rozsah klaviatúry (teda od 76 do štandardných 88 klávesov).

Menej kláves sa nachádza u keyboardov, detských pián a niektorých základných digitálnych modelov.

Klaviatúra

Veľmi dôležité je si uvedomiť, že klaviatúry digitálnych (i stage) pián používajú inú kladivkovou mechaniku ako klasická pianina alebo klavíry. V prípade digitálnych pián totiž kladivko nenarazí do struny, ale spustí vopred nahratý zvuk tónu, ktorý by mal byť čo najvernejší zvuku skutočného úderu do konkrétnej struny. Celkový počet nahratých tónov vyjadruje tzv. Sampling Banks. Čím viac tónov, tým lepšie.

Podľa hmotnosti jednotlivých kladiviek možno rozdeliť klaviatúru (presnejšie mechaniku klaviatúry) na lineárnů a odstupňovanou. Lineárne klaviatúry majú všetky kladivka rovnako ťažká, pocit z hry sa preto najmenej podobá hre na klasický klavír. Odstupňovaná klaviatúra využíva rôzne ťažkých kladiviek, ktorých hmotnosť je odstupňovaná podľa výšky tónu, čím sa blíži pocitu, ktorý zakúša hráč na akustický nástroj.

O klaviatúre možno tiež povedať, že je buď ľahká (bez dynamiky) alebo s rôznymi stupňami odporu. Ľahké klaviatúry sa v súčasnej dobe používajú minimálne (najčastejšie u keyboardov a lacných modelov), naopak je často možné si silu úderu nastaviť podľa vlastných preferencií. Pre dokonalý pocit z hry sa vyrába ľahko, polo alebo plne vyvážené klávesy.

Pre získanie čo nejrealističtějšího tónu nájdete u digitálnych pián hneď niekoľko funkcií:

 • Key-off – imituje tlmený dozvuk, ktorý zaznie pri zdvihnutí prsta z klávesy u klasických klavírov.
 • Escapement – pri slabom stlačení klávesu počujete tón v zodpovedajúcej intenzite alebo ho nebudete počuť vôbec.
 • Dynamika úderu – podľa intenzity stlačení klávesy sa líši hlasitosť aj priebeh tónu, čím viac stupňov dynamiky, tým lepšie.
 • Stereo Sustain – niekedy tiež stereo Sustain Samples alebo Damper Resonance simuluje pretiahnutie tónov pri zošliapnutí pravého pedála.
 • Smooth Release – vytvorenie dozvuku, ktorý vznikne pri jemnom zdvihnutí klávesov.

Zvukový procesor

Najdôležitejšou súčasťou každého digitálneho piana je zvukový procesor, ktorý sa stará o kvalitu produkovaných tónov, a teda aj samotnej hry. Práve vo zvukovom procesore sú totiž nahrané zvuky skutočného klavíra, ktoré nástroj vydá pri stlačení klávesy.

Pri lacných modeloch však nebýva nahraná celá klaviatúra, ale iba vybrané tóny, ktoré sú doplnené počítačovo vygenerovaným znížením alebo zvýšením nahraného tónu. Tiež dozvuky a ostatné zvukové efekty bývajú riadené počítačovo a nejedná sa o reálne a autentické zvuky.

Naopak drahé digitálne nástroje (najmä koncertný modely) sú vybavené kompletnú nahrávkou všetkých tónov a prídavných zvukov (ktorá môže pochádzať z koncertných krídel špičkovej kvality), a to dokonca v niekoľkých rôznych stupňoch pre autentickú simuláciu dynamiky úderu.

Väčšina moderných digitálnych pián potom okrem základných klavírnych tónov disponuje tiež databázou zvukov (registrov) ďalších nástrojov (organ, bubny, flauta a pod.). A to zvyčajne od 3 do približne 500 zvukov. Túto špecifickú výbavu je navyše možné zaujímavým spôsobom využiť aj vďaka niektorým funkciám, z ktorých najobľúbenejší sú:

 • Dual Tone (Leyer) – možnosť vytvoriť duálny zvuk, teda zahrať dva zvuky toho istého tónu, ale rôznych hudobných nástrojov pomocou jednej klávesy,
 • Split – ide o rozdelenie klaviatúry na dve časti, z ktorých každá môže mať úplne iné nastavenie (napr. jedna skupina tónov bude znieť ako klavír, zatiaľ čo druhá ako varhany),
 • Duo – opäť sa jedná o rozdelenie klaviatúry na dve časti, tentoraz sa ale jedná o identické zóny s rovnakým rozsahom (ideálne pre učiteľov a žiaka alebo duety),
 • Pitch Bend (pitch koliesko) – jedná sa o koliesko, vďaka ktorému je možné zvyšovať, znižovať a ohýbať tón,
 • modulačné koliesko – podobne ako Pitch Bend slúži k ohýbaniu a modulácii tónov,
 • metronóm – digitálny metronóm je samozrejmou súčasťou snáď všetkých digitálnych pián.

Polyfónia

Kvalitu hry na digitálne nástroj výrazne ovplyvňuje tiež tzv. polyfónia, ktorá udáva, koľko tónov súčasne je možné na danom nástroji zahrať. Samozrejme platí – čím viac zvukov, tým komplexnejšie je výsledná melódie.

Polyfónia pre mnohých užívateľov pri výbere digitálneho piana často nedôležitá, čo je veľká chyba. Lacnejšie modely ponúkajú iba 48 hlasov, to je ale málo a negatívne sa to prejaví na kvalite produkovaných skladieb. Za minimum a ideál považujeme 64 hlasov. Náročným hráčom odporúčame siahnuť po drahších modeloch s až 128 hlasmi. Profesionáli potom ocenia 192 až 264 hlasov.

Pripojenie

Digitálne piana majú oproti klasickým jednu obrovskú výhodu a tou je konektivita, teda možnosť pripojenia k počítaču alebo inému šikovnému zariadení. Za týmto účelom je nástroj vybavený radom konektorov (zvyčajne MIDI alebo USB). Nahrávať tak môžete priamo do počítača, databázu registrov navyše možno (ak to daný model podporuje) týmto spôsobom rozšíriť o ďalšie zvuky alebo celé skladby. Samozrejmosťou je tiež pripojenie slúchadiel a reproduktorov.

Pre prehľadnosť zhrnieme najčastejšie typy konektorov, s ktorými sa pri digitálnych pián môžete stretnúť:

 • MIDI – umožňuje prepojenie s počítačom, do ktorého môžete nahrávať skladby, a následne ich upravovať, pomocou špeciálnych programov je možné ovládať aj ako samotný nástroj,
 • USB – podobne ako MIDI prepojuje nástroj s počítačom alebo inteligentným zariadením, umožňuje ukladanie skladieb a rozširovanie možností piana,
 • 6,3 mm stereo jack (2 mono 6.3 jack) – zabezpečuje pripojenie slúchadiel,
 • Stereo RCA (Cinch) – pre pripojenie ďalších prístrojov (napr. mixážneho pultu),
 • XLR – slúži na pripojenie mixážneho pultu alebo ozvučovaciu sústavy.

Pri niektorých modeloch sa možno stretnúť aj s čítačkou pamäťových kariet alebo internou pamäťou.

späť hore ↑

Príslušenstvo

Digitálne piana sa predávajú samostatne alebo s celou radou praktických doplnkov (toto príslušenstvo samozrejme možno kúpiť aj zvlášť). Ide najmä o:

 • stoličku,
 • pedále,
 • stojan,
 • slúchadlá,
 • reproduktory,
 • obal.

Stolička

Stolička patrí medzi najdôležitejšie vybavenie. Vždy voľte pohodlnú a výškovo nastaviteľnou stoličku, ktorá vám bude vyhovovať. Okrem komfortu myslite tiež na to, že pri hraní na piano je nutné udržiavať správnu polohu tela i rúk.

Pedále

Súčasťou najmä lacnejších modelov je často len tzv. sustain (damper) pedál, ktoré menia charakter tónu. Ten často nebýva príliš kvalitný. Často je preto potrebné zvlášť dokúpiť zvyšné dva pedále (soft a sostenuto).

Stojan

K najlacnejším digitálnym (elektrickým) pianům, ktoré tvoria iba klaviatúra (klávesy) je niekedy nutné dokúpiť tiež vyhovujúce stojan. Obľúbený je napríklad ľahko zložiteľný a cenovo dostupný stojan v tvare písmena „X“, prípadne drevený stojan, ktorý vzhľadom pripomína malé pianíno.

Slúchadlá

Slúchadlá sú vynikajúcim doplnkom, vďaka ktorému pri hre nebudete rušiť svoje okolie. Vyberajte radšej uzavreté slúchadlá, nech ani vás pri hre neruší okolité zvuky a hru si naplno vychutnáte.

Reproduktory

Niektoré modely nie sú vybavené zabudovanými reproduktormi, je preto nutné prikúpiť kvalitné externé reproduktory alebo rovno klávesové kombo.

Obal

Žiadnemu hudobnému nástroju nesvedčí prach, vlhkosť ani ďalšie negatívne vonkajšie vplyvy. Preto sa oplatí zainvestovať aj do ochranného obalu, ktorý je ideálny pre prevoz nástroje a ako ochrana proti prachu.

späť hore ↑

Cenové relácie

Digitálne piana patrí do kategórie tovaru, za ktorého kvalitu si musíte priplatiť. A to bohužiaľ platí aj v prípade, že zháňate nástroj pre začiatočníka, ktorý sa bude učiť hrať a nie je jasné, či pri tom vydrží. Nekvalitný nástroj by totiž mohol v takom prípade začínajúceho klaviristu demotivovať, najlacnejšie modely navyše väčšinou nespĺňajú požiadavky výučby na ZUŠ.

Aby sme vám uľahčili orientáciu, vyčlenili sme niekoľko cenových kategórií aj s charakteristikou nástrojov, ktoré do nich spadajú:

 • do 400 €,
 • od 400 do 1 000 €,
 • od 1 000 do 2 000 €,
 • nad 2 000 €.

Veľmi lacná piána

Do 400 € nájdete základné a najlacnejšie elektrická piana, z ktorých väčšina nedosahuje príliš vysokej kvality a hodí sa skôr ako hračka pre deti. Zvyčajne sa jedná o ľahko prenosná piána, keďže ide v podstate o samostatnej klaviatúry (elektrické klávesy) bez pedálov a ďalšieho vybavenia. Lacnejšie modely majú často nižší počet funkcií, kláves a hlasov (väčšinou okolo 48). Digitálne piana, ktorých cena sa pohybuje už okolo 400 €, však už postačí pre základnú výučbu hry na klavír a začiatočníkov.

Lacná piána

Pre väčšinu dospelých a naozajstných záujemcov o hru na klavír je určená cenová kategória od 400 do 1 000 €. Samozrejmosťou býva vysoký počet kláves (spravidla 88), počet hlasov (polyfónia) v rozmedzí od 64 do 128 hlasov, viac funkcií a kvalitnejšie podanie zvuku. Navyše sa už zvyčajne nejde o samostatné klaviatúry, ale piana pripomínajúce skutočné pianína, čo znamená, že je ich súčasťou aj telo a pedále. V tejto cenovej relácii si vyberie väčšina bežných užívateľov.

Drahšie piána

Ak patríte medzi pokročilých klaviristu, máte kapelu alebo si potrpíte na kvalitu, odporúčame investovať od 1 000 do 2 000 €. V tejto kategórii nájdete vysoko kvalitné značková digitálne piana, ktorá ponúkajú množstvo pokročilých funkcií, vynikajúce podanie zvuku, kvalitný doprovod, celý rad doplnkových zvukov a efektov, bohatú konektivitu a praktické príslušenstvo. Samozrejmosťou býva tiež až 256 hlasov.

Špičková piána

Investície nad 2 000 € sa týka profesionálnych klaviristov, ktorí vystupujú v koncertných halách alebo vytvára profesionálne nahrávky. Digitálne piána alebo krídla v tejto cenovej relácii totiž patrí medzi top modely a ide najmä o renomované značky, ktoré obsahujú nahrávky tónov z najlepších akustických koncertných krídel.

späť hore ↑

Tipy na záver

 1. Ak si stále nie ste istí, aké digitálne piano vybrať, často sa oplatí vziať do úvahy aj značku – medzi preverené patrí Yamaha, Roland, Korg, Kawai, Kurzweil alebo lacnejšie Casio.
 2. S orientáciou v širokej ponuke digitálnych pián vám môžu pomôcť recenzie používateľov, ktorí majú s daným typom osobné skúsenosti, užitočné ale môžu byť aj výsledky nezávislých spotrebiteľských testov (napr. DTest), ktoré sa zameriavajú na kvalitu a vytvárajú rebríčky naj modelov (víťazov) a flops.
 3. V prípade, že zatiaľ nechcete investovať do vlastného digitálneho piana, môžete využiť niektorú z požičovní. Vďaka zapožičanie navyše zistíte, či sa hre na klavír chcete skutočne venovať a stojí za to tento hudobný nástroj zakúpiť.
 4. Ak nemáte peňazí nazvyš a chcete si zaobstarať kvalitné digitálne piano lacno, môžete sa po vhodnom klavíra poobzerať v bazároch, ktoré často ponúkajú aj stage piana alebo keyboardy. Využiť môžete aj najrôznejšie internetové bazáre, na ktorých ľudia predávajú použitá digitálne piana so zľavou. Riešením môže byť tiež kúpa digitálneho piana na splátky alebo vo výpredaji.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Napíšte odpoveď