Ako vybrať digitálne piano

Či už je hra na piano vaším dlhoročným koníčkom, chcete s ňou ešte len začať alebo sa jej venujete profesionálne, digitálne piano je vynikajúcou alternatívou ku klasickému akustickému klavíru. Medzi jeho prednosti patrí najmä malé rozmery a nízka hmotnosť. Pre mnohých je dôležitou prioritou tiež možnosť hrať so slúchadlami, vďaka čomu nerušíte susedov ani svoje okolie. Voľba toho správneho digitálneho piana ale nemusí byť ľahká. Na čo si dať pri výbere pozor, vám poradíme v nasledujúcom článku.

Test digitálnych pián 2020

Testovanie sme podrobili celkom päť digitálnych pián z rôznych cenových kategórií. Zaujímala nás predovšetkým kvalita zvuku a dynamika vnútornej mechaniky, sledovali sme však tiež celkové spracovanie, užívateľský komfort (podobnosť s akustickým nástrojom), funkcie a ďalšie vlastnosti.

CASIO CDP 130

Počet kláves88
Polyfónia48
Metronómáno
Doprovodynie
Funkcia Duonie
Funkcia Splitnie
Funkcia Dualáno
Funkcia Key-offnie
Bluetoothnie
MIDIáno
USBáno
Pripojenie slúchadieláno
Hmotnosť11,4 kg
Odstupňovaná klaviatúraáno
Počet zvukových registrov10

Digitálne prenosné stage piano Casio CDP 130 patrí medzi najlacnejšie modely vhodné pre začínajúcich hráčov.

Disponuje klaviatúrou s rozsahom 88 kláves a kladivkovou mechanikou, ktorá má simulovať mechaniku akustických klavírov. To v praxi znamená, že spodné klávesy sú ťažšie ako klávesy vyšších tónov. Zvuk je s ohľadom k nízkej obstarávacej cene relatívne dobrý (najlepšie znie v predvolenom zvukovom registre Grand Piano 1). CDP 130 ponúka tri stupne dynamiky úderu, čo znamená, že hlasitosť a priebeh tónu sa líši podľa intenzity stlačenia danej klávesy. Zamrzelo však iba 48 hlasov, čo je pre kvalitnú hudobnú reprodukciu príliš málo.

K nástroju je možné pripojiť slúchadlá, vďaka čomu nie je rušené okolia. Bohužiaľ mechanika kláves je nielen slabšie, ale aj hlučnejšie a pri stlačení vydáva nepríjemné tlmené klikanie, čo môže rušiť hráčov i okolia. Zamrzelo tiež celkové spracovanie, ktoré ale zodpovedá nízkej cene. Celá klaviatúra je z plastu a pôsobí lacným dojmom. Hrany niektorých klapiek sú navyše ostrejšie a sustain pedál je príliš ľahký, nedrží na jednom mieste, a preto sa zle ovláda.

Výber funkcií je veľmi obmedzený. CDP 130 navyše disponuje iba desiatich zvukovými registrami, ktoré nie sú príliš kvalitné. Samozrejmosťou je ale konektor MIDI a USB, vďaka ktorému je možné nástroj pripojiť k počítaču. Navyše môžete toto digitálne piano kúpiť v sete so stoličkou a stojanom, v základnej výbave je stojan na noty. Ako doplnok je možné zakúpiť tiež ochranný obal (Casio KV8).

CDP 130 rozhodne neoslní a jedná sa oveľa skôr o určitý kompromis medzi nízkou cenou a kvalitou. Musíte počítať s tým, že zvuk, funkcie, dynamika klávesov a celkový pocit zo hranie sú na horšie úrovni. Napriek tomu sa jedná o jeden z najlepších modelov v tejto cenovej kategórii. Vhodný je len pre začiatočníkov, ktorí do nástroja nemôžu alebo nechcú investovať príliš veľa peňazí. Pre náročných a pokročilých klaviristu je úplne nevhodný.

 • nízka obstarávacia cena
 • slabá a hlučná mechanika
 • iba 48 hlasov
 • lacný vzhľad
 • nižšia kvalita prevedenia
 • málo funkcií
 • iba pre začiatočníkov
Zistiť cenu

YAMAHA P-45

Počet kláves88
Polyfónia64
Metronómáno
Doprovodynie
Funkcia Duoáno
Funkcia Splitnie
Funkcia Dualáno
Funkcia Key-offnie
Bluetoothnie
MIDIáno
USBáno
Pripojenie slúchadieláno
Hmotnosť11,5 kg
Odstupňovaná klaviatúraáno
Počet zvukových registrov10

Yamaha P-45 patrí medzi pomerne lacná prenosná stage digitálne piana, ktorých obstarávacia cena sa pohybuje okolo 40 euro. Ocenia ju ako začiatočníci, tak stredne pokročilí, pre ktoré môže byť vhodným nástrojom v rámci pravidelného cvičenia.

Samozrejmosťou je plný rozsah klávesov (tj. 88) a kvalitne spracovaná, ale slabšie kladivková mechanika. Samozrejmosťou je odstupňovaná klaviatúra, čo znamená, že klávesy zodpovedajúci za rôznu výšku tónu sú rôzne ťažké (podobne ako je to pri akustických klavírov).

Zvuk nás milo prekvapil – so zreteľom k nízkej obstarávacej cene je nadštandardný. Model P-45 naviac ponúka štyri stupne dynamiky úderu. Potešilo tiež 64 hlasov, čo je dostačujúce výbava pre pomerne kvalitnú hudobnú reprodukciu.

K tomuto modelu môžete pripojiť slúchadlá, a nerušiť tak cvičením okolia. Konektor pre pripojenie je však pomerne nelogicky na zadnej strane piana. Pripojenie slúchadiel je preto nepraktické. A hoci je P-45 vybavené reproduktory, ich výkon je slabšia, do väčších priestorov je preto nutné prikúpiť externé ozvučné zariadení.

S ohľadom k nízkej obstarávacej cene je celkové spracovanie prístroja na prekvapivo vysokej úrovni. Jednoduché prevedenie naviac uľahčuje ovládanie a aj menšie deti sa s ním rýchlo naučia pracovať. Pokiaľ ale uprednostňujete pestrosť funkcií, tento model vás sklame. Ponúka len základné vybavenie, ktoré zahŕňa desať zvukových registrov, iba dva efekty (Reverb, Chorus), prípadne funkciu Duo, ktoré umožňuje rozdeliť klaviatúru na dve identické zóny s rovnakým rozsahom (vďaka čomu je ideálny ako učebný nástroj).

Tento model je vybavený klasickými konektormi MIDI a USB. Nahrávanie skladieb je však možné len po pripojení k počítaču, P-45 totiž nedisponuje internou pamäťou.

Súčasťou balenia je sustain pedál a notový stojan. Stojan na klaviatúru je potreba dokúpiť v prípade potreby zvlášť.

Toto digitálne piano vyniká dobrým pomerom ceny a výkonu a jedná sa o jeden z najlepších modelov v danej cenovej relácii. Hoci ide skôr o začiatočnícky nástroj, pri trénovaní môže byť užitočný aj pre stredne pokročilých hráčov.

 • nízka obstarávacia cena
 • pomer cena / výkon
 • vysoká kvalita prevedenia
 • dobrý zvuk
 • slabšie mechanika
 • slabé reproduktory
 • málo funkcií
Zistiť cenu

ROLAND FP-30

Počet kláves88
Polyfónia128
Metronómáno
Doprovodynie
Funkcia Duoáno
Funkcia Splitáno
Funkcia Dualáno
Funkcia Key-offnie
Bluetootháno
MIDIáno
USBáno
Pripojenie slúchadieláno
Hmotnosť14,1 kg
Odstupňovaná klaviatúraáno
Počet zvukových registrov35

Digitálne piano Roland FP-30 už spadá do strednej cenovej kategórie, ponúka viac funkcií a je vhodné aj pre stredne pokročilých a pokročilých hráčov.

Klaviatúra je tvorená 88 klávesami s kvalitnou kladivkovou mechanikou. Je nutné podotknúť, že celkové spracovanie klaviatúry je na vysokej úrovni a podobá sa klaviatúre klasického klavíra. Samozrejmosťou je jej odstupňovanie a celkovo štyri stupne dynamiky úderu. Prekvapením je neuveriteľných 128 hlasov, čo je v tejto cenovej kategórii výnimočné.

Zvuk je veľmi vydarený. Musíte ale počítať s hrubším a razantnejším zafarbením tónov a silnejšími basy, čo FP-30 predurčuje skôr pre skladby rockové a popové než pre klasiku.

K tomuto modelu je možné pripojiť dvoje slúchadlá, počúvať tak môže zároveň ako učiteľ, tak žiak, bez toho, aby hra rušila okolia. Reproduktory majú nadštandardne silný výkon, preto sú dobre počuteľné aj vo väčších miestnostiach. Nevýhodou je, že smerujú k zemi, čo je nielen neobvyklé, ale aj menej praktické (v miestnosti s kobercom môže byť zvuk tlmenejšie).

Celkové spracovanie je solídne. Ovládanie prekvapí svojou jednoduchosťou (každá funkcia má svoje tlačidlo). Medzi negatíva patrí len nepraktické ovládanie hlasitosti zvuku pomocou dvojice tlačidiel, oveľa praktickejšie by bolo otočné koliesko alebo posuvné tlačidlo.

Samozrejmosťou je tiež 30 zvukových registrov, niekoľko funkcií súvisiacich s rozdelením klaviatúry (Duo, Split) a so zvukom (Dual, Whole), efekty (Ambience a Brilliance) alebo osem typov rytmu. Model je vybavený konektormi MIDI a USB a umožňuje nahrávanie a úpravu skladieb po pripojení k počítaču. Navyše možno jednu skladbu nahrať aj priamo do internej pamäte. Okrem toho je možné prepojiť FP-30 aj pomocou Bluetooth s chytrým zariadením (čo je praktické najmä s tabletom).

Súčasťou balenia je notový stojan a sustain pedál, ktorého kvalita je nižšia. Výhodou však je, že po podlahe nekĺže. Zvlášť môžete dokúpiť stojan (KSC 70). Bohužiaľ k tomuto modelu chýba slovenský návod.

FP-30 je veľmi dobré digitálne piano vhodné aj pre pokročilých hráčov. S ohľadom na jeho drsnejšie zvuk je ale odporúčame skôr tým, ktorí sa špecializujú na rockové a popové skladby.

 • pomer cena / výkon
 • vysoká kvalita prevedenia
 • silné reproduktory
 • 128 hlasov
 • reproduktory smerujúce k zemi
 • nepraktické ovládanie hlasitosti
 • chýba slovenský návod
Zistiť cenu

KORG G1 Air

Počet kláves88
Polyfónia128
Metronómáno
Doprovodynie
Funkcia Duoáno
Funkcia Splitáno
Funkcia Dualáno
Funkcia Key-offáno
Bluetootháno
MIDIáno
USBáno
Pripojenie slúchadieláno
Hmotnosť41 kg
Odstupňovaná klaviatúraáno
Počet zvukových registrov32

Digitálne piano Korg G1 Air patrí medzi nástroje z vyššej cenovej kategórie a je vhodné najmä pre pokročilých klaviristov, ktorí si potrpia na kvalitu. Hodí sa však aj pre veľmi náročných začiatočníkov alebo stredne pokročilých hráčov. Predáva sa aj so stojanom s tromi pedále v bielej, čiernej alebo hnedej farbe.

Samozrejmosťou je citlivo odstupňovaná klaviatúra s 88 klávesmi a vysoko kvalitná kladivková mechanika, ktorá sa snaží maximálne napodobniť klaviatúru klasického klavíra. Tuhosť kláves je možné upraviť podľa vlastnýc