Ako vybrať navijak

Každý rybár má v hlave vysnívaný úlovok. Pre niekoho je to dravý pstruh skákajúci v perejách, pre iného sumec šinoucí sa temnými hlbinami. Či už patríte do ktorejkoľvek kategórie, bez poriadnej výbavy si kapitálne kúsok domov neodnesiete. A pretože rybár nežije iba prútom, pozrieme sa spoločne na to, ako vybrať správny navijak. Uvidíte, že vám pomôže ku skvelým trofejam, ktoré vám budú chlapi pri pive závidieť.

Top 5 navijakov

Pri hodnotení sme sa zamerali predovšetkým na kvalitu a na užívateľskú prívetivosť. Zhodnotili sme tiež finančnú stránku aj kategóriu rybárov.

Shimano Ultegra 14000 XTD

TypSmekací
Priemer vlasca0,35 mm
Počet ložísk5
Kapacita cievky550 m
Brzdapredná

Jeden z klenotov medzi hobby rybárskymi navijaky. Shimano Ulterga 14 000 XTD sa môže pochváliť precíznym remeselným prevedením a jemným chodom. Plynulé navíjanie bez najmenšieho motivovalo má na svedomí precízne krytie prevodového mechanizmu i ložísk. Vďaka tomu je navijak presný a poslúchne vás na prvý dotyk.

Predná brzda dovoľuje jemné a presné nastavenie odporu pre chytanie ryb. Vďaka tomu si môžete ľahko a rýchlo nastaviť príslušnú tuhosť odvíjanie podľa toho, na čo máte práve zálusk. Ale aj keby sa vám nakoniec na háčik zavesil iný kúsok, nie je problém pár zručnými pohyby brzdu rýchlo prenastaviť.

Výhodou brzdného systému je – podobne ako u prevodov – gumová krytka. Celý mechanizmus je teda starostlivo chránený pred nečistotami a vodou. Tým pádom sa ani po čase nebude nepríjemne zadrhávať, ani nestratí jemnú škálu nastavení odporu.

Dvojrýchlostná oscilácia zabezpečuje presné navíjanie vlasca tak, aby sa takmer nekrížili. Systém funguje na rýchlom pohybe cievky vpred a pomalším pohybu vzad. Tým pádom sa slučky vlasca navíjajú vždy zhora nadol v jednotlivých vrstvách. Vo výsledku potom s takto navinutým vlascom dokážete nahodiť návnadu až o niekoľko desiatok metrov ďalej.

Dlhším nadhozům napomáha tiež AR-C Spool, teda cievka s okrajmi v tvare písmena V. Vďaka tomu sa pri náhode vlasec odmotává v menších slučkách a takmer bez odporu. Výrazne sa obmedzuje tiež možnosť zamotania či zaseknutie.

Údržba navijaku je veľmi jednoduchá, a to bez nutnosti celý navijak rozoberať. Vďaka servisnému otvoru totiž môžete navijak premazať jednoduchou aplikáciou oleja a následným pretočením pomocou kľučky. Tá ale bohužiaľ pre prevoz nedá sklopiť. Prevodový pomer 4,3: 1 zaisťuje rýchle navíjanie s veľkou presnosťou. To využijete pri prívlači.

Môžete využiť náhradné cievky s rôznou kapacitou. Základný má vlasec o priemere 0,35 mm a dĺžke 550 m. Hodí sa prakticky na všetky druhy rýb.

V celku tento naviják veľmi dobre poslúži všetkým mierne pokročilým hobby rybárom, ktorí hľadajú výborný pomer ceny a výkonu. Pre profesionálnych rybárov síce navijak určený nie je, ale to s cenou necelých 140 € asi nikoho neprekvapí. Pre začiatočníkov je Shimano Ulterga 14 000 XTD možná zbytočný luxus, ale určite dobre poslúži aj im.

 • jemné nastavenie brzdy
 • dobrý pomer ceny a výkonu
 • jednoduchá údržba
 • skôr vyššia cena
 • nie je pre úplných začiatočníkov
Zistiť cenu

Penn 360 Slammer

Typsmekací
Priemer vlasca0,28 mm
Počet ložísk6
Kapacita cievky265 m
Brzdapredná

Vynikajúci a kvalitný navijak nižšej strednej triedy. Je malý, ľahký, ale zároveň pevný a odolný. Vďaka celokovové konštrukcii ľahko utiahne aj ťažšie úlovky a zároveň odolá sladkej i slanej vode. Tým pádom s ním môžete vyraziť pokojne aj na šíre more. Ale počítajte s tým, že na sumca alebo väčšie morské ryby už nie je tým pravým.

Hlavné devízou navijaku Penn 360 Slammer je lov dravých rýb. Šesť starostlivo zapúzdrených ložísk dodáva navijaku dokonale plynulý chod bez najmenšieho motivovalo. Ani pri zastavení potom kľučka nemá vôľu, pri ktorej by sa cievka ešte nezačala otáčať. To znamená, že vlasec ovládnete jemnými aj prudkými pohybmi s dokonalou presnosťou.

Mechanizmus navíjanie zdobia prevod 5,1: 1. Keď sa dostane do otáčok, tak naviniete nahodený vlasec behom pár sekúnd. Tým pádom môžete rýchlo reagovať na vzniknuté situácie. Jedným otočením kľučkou naviniete 71 cm vlasca. Toho je v základe na cievke 265 m a má priemer 0,28 mm. Tým pádom je ťažko viditeľná aj pre dobre vidiaci ryby.

Predná brzda má jemnú škálu odporov. Takže bez problémov uťahajú malý aj veľký úlovok. Pri úplnom zatiahnutí udrží aj veľkého dravca. Ak však vydrží vlasec. Mechanizmus brzdy je votknutý do vnútornej strany cievky. Tým pádom je dokonale chránený pred nepriazňou poveternostných podmienok aj pred nečistotami.

Navijak Penn 360 Slammer ocenia všetci rybári, ktorí chcú univerzálny navijak na dravca za priaznivú cenu. Okrem toho tento model vyčnieva celokovovou konštrukciou a má i oceľovou hriadeľ. Vďaka tomu bude dlho a spoľahlivo slúžiť ako začiatočníkom, tak pokročilým lovcom dravých rýb.

Podľa nás je Penn 360 Slammer dobrou voľbou pre všetkých, ktorí si obstarávajú rybársky lístok na pstruhové vody. Je ľahký, spoľahlivý a kvalitne vyvedený. Navyše sa môže pýšiť priaznivou cenou okolo 90 €. Takže ak hľadáte cenovo prijateľný navijak na dravca, splní vám vaše priania.

 • malý, ľahký, spoľahlivý
 • perfektné na lov dravcov
 • nízka cena
 • nižšia kapacita cievky
 • nehodí sa pre lov veľkých rýb
Zistiť cenu

NGT Dynamic Big Pit Reel 9000

Typsmekací - kaprový
Priemer vlasca0,4 mm
Počet ložísk10
Kapacita cievky430 m
Brzdavoľnobežná-baitrunner

A ide sa na kapry. To by mohol byť hlavný slogan tohto šikovného navijaku za veľmi dobrý peniaz. Určite učaruje všetkým začínajúcim lovcom kaprovitých rýb. A to nielen precíznym mechanizmom navíjanie, vďaka ktorému budú trhať nahadzovací rekordy, ale aj jemnú prevodovou mechanikou.

Je to síce neštandardné, ale u tohto navijaku nás najviac zaujala cena. Vzhľadom k výbave a prevedenie je investícia okolo 65 € viac než priaznivá. Určite stojí za to pre začiatočníkov, ktorí si ešte nezakladajú na jemných detailoch. Takže ak je to váš prípad, lacnejšie kaprový navijak zodpovedajúcej kvality budete zháňať veľmi ťažko.

NGT Dynamic Big Pit Reel 9000 sa môže pochváliť masívnou konštrukciou s vysokou výdržou. Aj samotná cievka s priemerom 90 mm dokáže zvládnuť 430 m vlasca s priemerom 0,4 mm. Tým pádom sa pri svojom love nemusíte obmedzovať nedostatočnou nosnosťou ani nedostatočnou dĺžkou.

Cievka má navyše prepracovaný protiblokovacie systém, vďaka ktorému ľahko prekonáte svoje rekordy v nadhodoch. Samozrejme ale záleží aj na tom, ako ťažká bude návnada na háčiku. Ale veríme, že sa vám po pár pokusoch povedie nahodiť naozaj najďalej v loveckej kariére.

O navíjanie a odvíjanie vlasca sa vnútri navijaku stará hneď 10 ložísk. Vďaka tomu je převodování jemné a presné. To je u takto robustných navijakov neštandardné jav a stojí za pochvalu. Prevodový pomer 4,7: 1 zaistí pohodlné a pomerne rýchle navíjanie vlasca. Patrí skôr k rýchlejším a podľa nás je k danému typu lovu adekvátna.

Oceňujeme prepracované tvarovanie kľučky, ktorá nevyklouzává z ruky a ľahko priľne k prstom. Nekĺže. Naopak počúva s vysokou presnosťou. Takže ani po dlhočizný nadhode nebudete trpieť pri navíjaní vlasca späť.

Voľnobežná brzda – baitrunner je pre lov kaprovitých a ďalších väčších rýb úplnou samozrejmosťou. Možno ju ľahko nastaviť v zadnej časti navijaka. Pri tom nie je potrebné dotýkať sa cievky, ktorá medzitým môže veselo odvíjať vlasec chytnuvší sa rybe.

Podľa nás je NGT Dynamic Big Pit Reel 9000 veľmi dobrý kaprový navijak pre každého začiatočníka či sviatočného rybára. Samozrejme sa nehonosí pestrou škálou vychytávok, o ktoré sa bijú poloprofesionálne rybári, ale svoje si splnia na jednotku. Navyše je k dostaniu za pár peňazí.

 • vysokokapacitné cievka
 • jednoduchý ďaleký nadhod
 • ideálny na kapry
 • vyššia váha
 • neponúka nadštandardné funkcie
Zistiť cenu

Okuma 8K

Typsmekací - sumci, kapri
Priemer vlasca0,33 mm
Počet ložísk6
Kapacita cievky550 m
Brzdapredná-multidisková

Jeden z novších typov navijakov, ktorý sa skvele hodí k lovu kaprov a sumcov, prípadne ďalších väčších rýb. Môže sa pýšiť hneď niekoľkými vychytávkami, ktoré v tejto cenovej kategórii nájdeme len veľmi zriedka. Dalo by sa povedať, že ide o top navijak vo svojej kategórii, ktorý spĺňa najprísnejšie kritériá užívateľov.

Základom všetkého je precízna a pevná konštrukcia. Kombinácia materiálov, ako sú nerez, mosadz, grafit, hliník a drevo, vytvorili konštruktéri dokonalú zmes čiastkových častí, ktoré perfektne zvládajú svoje funkcie a napomáhajú bezchybnej funkčnosti celku.

Základom navíjacieho mechanizmu je päť oceľových ložísk, ktorá ponúkajú prevodový pomer 4,7: 1, teda ideálnú rýchlosť navíjanie pre lov kaprovitých rýb. Srdcom navijaku je potom nerezová a masívne hriadeľ, ktorá sa pýši veľmi dlhou životnosťou a odolnosťou proti všetkým štandardným vplyvom prostredia.

Prvú a veľmi podarenú vychytávkou Okuma 8K je brzdný systém. Ide o na prvý pohľad štandardné prednú brzdu s krytkou, ale to nie je tak úplne pravda. Dômyselný mechanizmus niekoľkých diskov s kefkami a jednocestným ložiskom zaisťuje perfektnú výdrž nastaveného odporu bez hnutia, a to aj pri rýchlom navíjaní vlasca. Toho sa mimochodom na cievku vojde 550 m pri priemere 0,33 mm.

Samotné navíjanie je potom veľmi pohodlné, a to vďaka vysoko odolnej a pevnej kľučke zo zinku, na ktoré je príjemné drevené madlo. Pri navíjaní sa navyše vďaka veľmi pomalé oscilácii cievky vlasec navíja v presných vrstvách tak, aby sa vlákno nekrížili. O to, aby sa vlasec netočil, sa stará široká rolnička na záklopke.

Vonkajšie telo navijaku je veľmi odolné proti korózii. Úplný zovňajšok je totiž potiahnutý ľahkým a odolným grafitom. S celkovou váhou 750 g je navijak predurčený na chytanie kaprovitých rýb. Pre lov z ruky by bol príliš ťažký.

V celku vzaté je Okuma 8K vynikajúcim navijakom vo svojej triede. Ak patríte medzi vášnivých rybárov, ktorí už majú niečo za sebou, určite oceníte komfort, ktorý ponúka jemné detaily a vychytávky. Samozrejme je vhodný aj pre začiatočníkov, ktorí majú radi nadštandard. To všetko s cenou okolo 100 €.

 • ideálny na kapry a sumca
 • unikátny brzdný systém
 • kvalitné prevedenie
 • vyššia váha
 • nehodí sa pre lov dravcov
Zistiť cenu

Fox EOS 12000FS

Typsmekací-univerzálny
Priemer vlasca0,34 mm
Počet ložísk11
Kapacita cievky375 m
Brzdavoľnobežná-baitrunner

Posledný navijak v našom výbere Top 5. Na prvý pohľad zaujme elegantným čiernym prevedením. Naviac je vyvedený v matu, takže sa ani pri letných slnečných dňoch príliš neleskne a neruší. Okrem toho, že je pekný, má ale tiež čo ponúknuť pri love. A nie je toho málo.

Samozrejmosťou sú u tohto modelu náhradné cievky. Tá základná má kapacitu 375 metrov pri priemere vlasca 0,34 mm. Pre naše prostredie je to plne postačujúca a univerzálná varianta. Takýto navijak ľahko využijete ako pre lov dravcov a menších riečnych rýb, tak pre lov kaprov a menších sumcov v stojatých vodách.

O beh navijaku sa stará hneď 11 ložísk. Tá vo výsledku ponúkajú prevod v pomere 4,2: 1. To znamená, že na jedno otočenie kľučkou sa cievka otočí 4,2 krát. Tým pádom môžete pohodlne a rýchlo navíjať i ďaleko nahodenou návnadu bez toho aby ste sa pri tom príliš namáhali otáčaním kľučky.

Plytká cievka, ktorá nemá hlbokú závitnicu, doslova nabáda k ďalekým nadhozům. Tomu napomáha aj jej tvarovanie so skosenými hranami. Vďaka tomu sa vlasec pri odvíjaní nezasekáva, ale naopak dobre skĺzava v pravidelných slučkách.

Volnobežnou brzdu – baitrunner využijete pri love kaprov a ďalších väčších rýb, ktoré je potrebné unaviť, než ich budete nakoniec s pýchou ťahať z vody. Ale určite sa môže hodiť tiež pri love dravcov. U tých zase platí, že bývajú agresívnejší. A trocha odporu pri zábere a po ňom sa určite hodí.

Odolné grafitové telo si dobre poradí s nepriazňou počasia i agresívnou vlhkosťou. Zapuzdrený vnútro navijaku je zase výborne chránený pred pieskom a ďalšími nečistotami, ktoré by inak mohli ohroziť plynulý beh navijaka. Rotor navijaku je chránený proti vniknutiu vlasca, ktorý by mohol znamenať dočasné zaseknutie navijaka.

Unikátna je čierne prevedenie. A to platí pre navijak, cievku aj preklápač, ktorý býva v drvivej väčšine nerezové farby. Takže okrem spoľahlivých funkcií je navijak aj pekný. To môže byť druhoradými rozhodujúcim faktorom. Avšak na ňom neodporúčame pri výbere stavať.

Fox EOS 12000FS je skrátka parádny univerzál, navyše v peknom kabátiku. Skvele poslúži pre lov dravých, ale aj kaprovitých rýb, a to predovšetkým nadšeným hobby rybárom a príležitostným lovcom. Síce nemá priehrštie pokročilých funkcií, ale je spoľahlivý a zvládne všetko, čo po ňom lovec chce. To všetko za cenu okolo 150 €.

 • univerzálne využitie
 • prepracovaný dizajn
 • ochrana rotora
 • skôr vyššia cena
 • nižšia kapacita cievky
Zistiť cenu

Typy rybárskych navijakov

Bubienkový

Starší, a dnes už takmer nepoužívaný, sa volá bubienkový. Je to v podstate cievka s namotaným vlascom. Základný varianta funguje veľmi jednoducho. Rybár pri love sám brzdí rýchlosť odmotávanie či namotávaniu vlasca, a to rýchlosťou odvíjanie či navíjanie, prípadne prichytením prstov voľnej ruky. V takom prípade však odporúčame pre istotu použiť rukavice, aby ste si pri prudkom zábere ryby vlascom neporezali prsty.

Smekací

Prevažná väčšina dnešných navijakov je smekacích. Spoznáte ich ľahko podľa toho, že je cievka kolmo na os prútu. Vlasec sa vďaka tomu môže voľne odmotávať. Obmedzuje ho len brzda navijaku a navíjací mechanizmus, ktorý pri odvíjanie a navíjanie rovná vlasec do rovnomernej vrstvy po celej cievke.

Výhodou smekacích navijakov je ľahké nahadzovanie vlasca s návnadou do väčších vzdialeností. Po odklopení navíjacieho mechanizmu sa totiž vlasec môže voľne odmotávať z cievky prakticky bez akéhokoľvek odporu. Vzdialenosť nahodení potom ovplyvňuje predovšetkým váha návnady.

Okrem spomínaného majú smekací navijaky nastaviteľnú brzdu. To znamená, že jednoduchým nastavením odporu môžete rybu ľahko unaviť, než ju nakoniec pritiahnete k sebe a vytiahnete víťazoslávne z vody.

Za zmienku určite stojí aj fakt, že smekací navijaky majú univerzálne využitie. Je v podstate jedno, či chytáte v pstruhových, alebo nepstruhových vodách aj akú techniku ​​(snáď okrem muškárenie) používate. Ale na druhú stranu platí, že existujú varianty smekacích navijakov, ktoré sú optimálne pre konkrétny druh lovené ryby.

Multiplikátor

Navijak je špecifický pohyblivou cievkou. Hojne sa využíva predovšetkým k lovu na mori. U nás ho využijete pri love sumcov. Vyniká presnosťou nadhodu a vysokou rýchlosťou rotácie cievky.

Muškársky

Štvrtým, špeciálnym typom navijaku, je muškársky. Používa sa predovšetkým pri love pstruhov a ďalších dravých rýb. Oproti ostatným typom navijakov slúži na uloženie muškárske šnúry, nie vlasca. Ten je naviazaný až na úplnom konci spolu s návnadou, muškou.

Kapr

Ak patríte medzi vášnivých lovcov kaprov, ale aj ďalších rýb (napríklad pleskáčov), určite voľte smekací navijaky, prípadne navijaky s cievkou, ktorá má dve brzdy (tzv. baitrunner). Druhý menovaný navijak na kapry vám dovolí nechať unaviť rybu, než zaseknete.

Pstruh

Síce platí, že nielen muškou žije rybár, ktorý ide na pstruhy, ale je to zďaleka najefektívnejší spôsob, ako túto krásnu dravú rybu uloviť. Takže ak len trochu môžete, skúste začať s muškařením. Ak patríte medzi konzervatívcov, vystačíte si s klasickým smekacím navijakom.

Dravci

Chytanie dravých rýb je vždy plné adrenalínu. Dravci sa často správajú agresívne a nástrahu šklbú na kusy ostrými zubami. Preto budete potrebovať kvalitný navijak, ktorý rybu unaví primeranú brzdou. V každom prípade voľte smekací.

Morské ryby

Oceány a moria ponúkajú takmer bezodnú studňu najrôznejších druhov malých i veľkých rýb. Vzhľadom k hĺbke a rôznorodosti koristi ale dôrazne odporúčame multiplikátory, ktoré zvládnu rýchlo a spoľahlivo rýchlosť navíjanie alebo odvíjanie aj pri love vo väčších hĺbkach.

Pokiaľ už dopredu tušíte, akú techniku lovu chcete používať, uľahčíte si výber typu navijaka. Pre univerzálnejšie použitie vyberajte smekací navijak. Ten sa výborne hodí na plávanú, položenú aj prívlač. Poslednú menovanú techniku, pri ktorej rybár pozvoľným navíjaním vlasce pohybuje návnadou a láka tak dravé ryby, zvládne aj multiplikátor. Z ostatných techník vybočuje muškárenie, na ktoré potrebujete špeciálny navijak.

Materiál navijaka

Plast

Plastové navijaky patrí k najlacnejším na trhu. Majú jednoduchšie konštrukciu a hodí sa najmä pre úplných začiatočníkov. Prípadne ich môžete voliť, ak chodíte na ryby len veľmi výnimočne. Určite ale neodporúčame s plastovým navijakom chytať veľké a ťažké ryby.

Grafit

Zlatá stredná cesta. Navijaky z grafitu dobre poslúži väčšine rekreačných rybárov. Ak nemáte zálusk na mnohoročného sumca, môžete s kľudným svedomím vyraziť na čokoľvek od mrenky po kapra. Výhodou je okrem lepšieho technického prevedenia i ľahkosť a spoľahlivosť. Tomu ale odpovedá aj o niečo vyššia cena.

Dural

Špičkové navijaky sú pochopiteľne zliatinové, teda duralové. Oproti ďalším materiálom je dural kryštalicky čistým predstaviteľom dvoch vlastností, výdrže a ľahkosti. Tým pádom vás taký navijak nenechá v štichu – ani keď vám jedného krásneho dňa zaberie kapitálne kúsok v podobe po dne sa plaziaceho sumca. Ale pretože sa za kvalitu platí, počítajte s vyššou obstarávacou cenou.

Brzda navijaka a jej typy

Brzda slúži k súboji s rybou v prípade, že už je chytená na háčiku. Ide o Najadrenalínovejšie úsek v celom procese lovu. Na základe skúseností musíte nastaviť odpor odvíjanie vlasca tak, aby sa ryba postupne unavila plávaním proti odporu brzdy. Súčasne je ale potrebné „nepřetáhnout strunu“. V tomto prípade doslova. Príliš tuhá brzda totiž môže znamenať pretrhnutia vlasca, a to samozrejme žiadny rybár na svete nechce zažiť.

Predná brzda

Ako názov napovedá, je v prednej časti navijaku. Veľkou výhodou je vysoká presnosť nastavenia odporu odvíjanie vlasca. Tým pádom môže skúsený rybár nastaviť brzdu tak, aby sa ryba unavila rýchlo, ale nepretrhla aj jemný vlasec. Miernu nevýhodou je horšia prístupnosť a občasné zadrhávanie.

Zadná brzda

V súčasnej dobe je to najrozšírenejší typ brzdy. Veľkou výhodou je možnosť upravenia odporu vlasca či šnúry priamo pri zábere. Navyše nie je potrebné siahať na vlasec či šnúru. Zadná brzda ale nie je tak presná. Aj keď aj tu je viac variant. Samozrejme drahšie a kvalitnejšie navijaky ponúkajú lepšie škálu odporov.

Baitrunner

Skoro nutnosť, ak lovíte kapry. Hlavne väčšie ryby je totiž potrebné nechať unaviť, aby sa pri vyťahovaní z vody neodtrhli. Baitrunner umožňuje voľný pohyb ryby, ale v prípade potreby aj rýchle zaseknutie. Dvojica bŕzd napomáha efektívnejšiemu lovu.

Bojová brzda

Ide o doplnok k niektorým druhom bŕzd, nie o brzdný systém ako taký. Najčastejšie je to páčka, vďaka ktorej môže rybár okamžite zaseknúť odvíjanie vlasca či šnúry.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo