Ako vybrať granule a krmivo pre mačky

Či už vám doma robí spoločnosť pes alebo mačka, rozhodne si zaslúži kvalitné krmivo. To totiž rozhoduje nielen o zdravie a vitalite vášho štvornohého kamaráta, ale aj o tom, ako sa bude cítiť. V tomto článku vám poradíme s výberom toho najlepšieho krmiva pre vašu mačku, aby bola zdravá, spokojná, a navyše si aj pochutnala.

Test krmív pre mačky 2023

Do testovania sme zaradili celkom päť rôznych krmív pre mačky (dve šťavnatá a tri suchá). Týchto päť produktov pritom patrí medzi užívateľsky obľúbené výrobky. Zaujímalo nás zloženie a kvalita jednotlivých zložiek, špecializácia a vhodnosť pre dané jedinca i chuťové a aromatické vlastnosti (teda to, či je pre mačky lákavé z hľadiska čuchových i chuťových preferencií).

Brit Care Cat Kitten Chicken & Cheese 80 g

Typ krmivašťavnaté
Formakapsičky
Určeniemačiatka
Hypoalergénneáno
Bez lepkuáno
Druh mäsakuracie
Bielkoviny11 %
Tuky0,3 %
Vláknina1 %
Popoloviny2 %
Vlhkosť85 %
Hmotnosť80 g

Hypoalergénne šťavnaté krmivo (mäsové kapsičky) bez obilnín pre mačiatka Brit Care kurča & syr možno v podobnom zložení zakúpiť aj ako konzervu pre dospelé mačky. Hoci patrí medzi drahšie produkty, môže sa pochváliť pomerne kvalitnými surovinami.

Tento výrobok obsahuje kuracie prsia, ryžu, syr (čedar) a pomerne veľké množstvo vlhkosti (85%). Vôňa je po otvorení príjemná a vzhľad lákavý. Bohužiaľ kusy mäsa sú príliš veľké, čo môže spôsobovať problematické prijímanie malými mačiatkami, pre ktorých je tento produkt určený.

Chuťové vlastnosti sú sporné – niektorým mačiatkam tento produkt chutí a iným nie. Je teda nutné ho najskôr vyskúšať. Tento výrobok by mal byť dobre prijímaný aj jedinci s alergiami vrátane neznášanlivosti lepku (obsahuje len ryžu).

Ak budete kŕmiť mačiatka týmto krmivom, odporúčame ho iba ako doplnok k inej, hodnotnejšie strave (napr. kvalitným granulám). Kvôli vysokému obsahu vody síce nedochádza k dehydratácii organizmu, ale v danom objeme nie je zďaleka zastúpený vyvážený pomer všetkých potrebných živín, minerálov a vitamínov.

  • príjemná vôňa i vzhľad
  • obsahuje čisté mäso
  • neobsahuje lepok
  • vyššia nákupná cena
  • vysoký obsah vody
  • neobsahuje vyvážený pomer potrebných zložiek
Zistiť cenu

Whiskas Adult tuniak 400 g

Typ krmivašťavnaté
Formakonzervy
Určeniedospelé mačky
Hypoalergénnenie
Bez lepkunie
Druh mäsarybie
Bielkoviny8 %
Tuky4 %
Vláknina0,45 %
Popoloviny1,5 %
Vlhkosť83 %
Hmotnosť400 g

Whiskas Adult tuniak je šťavnaté krmivo pre mačky vo forme konzervy. Cena tohto produktu je pritom prijateľná. Zamrzí však nižšia kvalita použitých surovín.

V tomto krmive nájdete mäso a vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu (ktoré nie sú ďalej špecifikované, s veľkou pravdepodobnosťou sa preto môže jednať o zvyšky živočíšnej výroby, ktoré majú nízku alebo žiadnu výživovú hodnotu), obilniny, ryby a vedľajšie výrobky z rýb, bielkovinové extrakty rastlinného pôvodu , minerálne látky (popoloviny) a vitamíny.

Výrobca garantuje obsah bielkovín 8%, obsah mäsa v čerstvom stave je 26% (z toho 4% tuniak). Množstvo bielkovín je veľmi nízke. Pritom je tiež potrebné zohľadniť, že sa jedná tak o bielkoviny živočíšneho pôvodu, tak i rastlinného.

Vôňa aj farba je po otvorení štandardná. Väčšine dospelých mačiek tento produkt chutí a prijímajú ho bez problémov. Vďaka vysokému obsahu vody je zabezpečený aj dostatočný prísun tekutín (napriek tomu odporúčame mačkám zaistiť tiež nepretržite dostupný zdroj pitnej vody).

Toto krmivo však patrí medzi menej kvalitné, u ktorého nie je možné s istotou určiť pôvod všetkých zložiek. Odporučiť ho možno len ako doplnkové krmivo pri kŕmení granulami, ktoré obsahujú vyšší podiel kvalitných bielkovín, a to len pre mačky, ktoré netrpia alergiami a inými zdravotnými ťažkosťami.

  • nižšia obstarávacia cena
  • príjemná vôňa i vzhľad
  • mačkám chutí
  • obsahuje nešpecifikované zložky
  • nízky obsah bielkovín
  • obsahuje lepok
Zistiť cenu

CALIBRA Cat HA Senior & Light Turkey

Typ krmivasuché
Formagranule
Určeniemačky seniori / obézne mačky
Hypoalergénneáno
Bez lepkuáno
Druh mäsamorčacie
Bielkoviny38 %
Tuky11 %
Vláknina6 %
Popoloviny6,5 %
Vlhkosť9 %
Hmotnosť2000 g

Hypoalergénne granule Calibra Cat HA Senior & Light Turkey sú určené najmä pre mačky seniorov a obézne mačky a patrí medzi drahšie produkty na trhu. Vyššiu cenu však vyvažuje obsah kvalitných surovín a vybrané zloženie, ktoré zahŕňa všetky potrebné zložky pre zdravý vývoj vášho domáceho maznáčika.

V zložení nájdete sušené morčacie mäso (22%) a morčacie múčku (12%), ryžu a ryžové otruby, hydinový tuk a lososový olej, kuracia pečeň, sušené ovocie (jablká, čučoriedky, čierne ríbezle), kvasnice (ako zdroj vitamínu B) , probiotiká alebo extrakt z Juky, ktorý podporuje trávenie.

Toto krmivo neobsahuje lepok, možno ním teda kŕmiť aj mačky, ktoré trpia alergiami a podobnými zdravotnými ťažkosťami. Hoci výrobca neuvádza percentuálne zastúpenie sacharidov, tento výrobok je určený aj pre štvornohých kamarátov, ktorí majú problémy s nadváhou.

Chválime zastúpenie všetkých potrebných vitamínov, minerálov a stopových prvkov v ideálnom množstve. Nechýba ani omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Tieto granule navyše neobsahujú umelé farbivá ani konzervanty.

Vôňa aj vzhľad je lákavý. Veľkosť granúl je navyše vhodná aj pre staršie mačky, ktoré majú problémy so zubami (v prípade potreby je možné granule zvlhčiť). Toto krmivo mačkám spravidla chutí a možno ich využiť ako plnohodnotnú stravu. Vždy je ale nutné myslieť na dostatočný prísun čerstvej vody.

  • vyvážené zloženie
  • vysoký obsah kvalitných bielkovín
  • neobsahuje umelé konzervanty ani farbivá
  • neobsahuje lepok
  • príjemná vôňa i vzhľad
  • vyššia nákupná cena
Zistiť cenu

Farmina N & D Cat Adult kurča+Pomegranate 1,5 kg

Typ krmivasuché
Formagranule
Určeniemačky seniori
Hypoalergénneáno
Bez lepkuáno
Druh mäsakuracie / rybie
Bielkoviny37 %
Tuky18 %
Vláknina2,6 %
Popoloviny7,8 %
Vlhkosťneuvádza
Hmotnosť1500 g

Hypoalergénne granule N & D Grain Free Adult kura & granátové jablko sú primárne určené pre staršie mačky. Obsahujú vyšší podiel kvalitných živočíšnych bielkovín a vyvážený podiel ostatných zložiek. Jedná sa o hypoalergénne krmivo, ktoré neobsahuje lepok. Vhodné je preto aj pre jedincov s problematickým trávením či alergiami.

Tento výrobok obsahuje kvalitné kuracie a rybie mäso, zemiaky (zdroj sacharidov), rybí olej, sušený hrášok, mrkva, lucernu a špenát, inulín, sušené jablko, pomaranč a čučoriedky, kvasnice, kurkumu a mnoho ďalších zložiek. Nechýba ani vyvážený obsah všetkých potrebných vitamínu, minerálov a stopových prvkov. Samozrejmosťou sú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny a chondroitín pre výživu chrupaviek. Neobsahujú umelé farbivá ani antioxidanty.

Chválime absenciu obilnín i ryže, ktorá je nahradená vhodnejšími zemiakmi. Toto krmivo je preto ideálne aj pre mačky s problematickým trávením či alergiami, hoci je vďaka vyššiemu obsahu minerálov a ďalších prvkov určené najmä pre mačky seniorov.

Vzhľad, farba i vôňa je v poriadku. Chválime tiež veľkosť granúl, ktoré sú malé, a teda vhodné aj pre veľmi staré mačky, ktoré majú problémy so zubami. V prípade potreby je možné granule pred podaním namočiť. Mačky toto krmivo bez problémov prijímajú a veľmi im chutí.

  • vyvážené zloženie
  • vysoký obsah kvalitných bielkovín
  • neobsahuje umelé konzervanty ani farbivá
  • neobsahuje obilniny ani ryžu
  • príjemná vôňa i vzhľad
  • vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu

ROYAL CANIN Sterilised 4 kg

Typ krmivasuché
Formagranule
Určeniekastrované a sterilizované mačky
Hypoalergénnenie
Bez lepkunie
Druh mäsakuracie
Bielkoviny37 %
Tuky12 %
Vláknina6,2 %
Popoloviny8,2 %
Vlhkosťneuvádza
Hmotnosť4000 g

Royal Canin Sterilised sú granule pre kastrované a sterilizované mačky od 1 do 7 rokov. Vysoký podiel bielkovín a ďalších potrebných látok zaisťuje perfektnú zdravie a optimálnu hmotnosť.

Toto krmivo obsahuje sušené kuracie mäso, kukuricu (zdroj sacharidov), živočíšne tuky, ale aj pšenicu a ryžu. Okrem toho aj kvasnice, rybí tuk, sójový olej a potrebné minerálne látky a vitamíny. Vzhľadom na obsah lepku nemožno tieto granule odporučiť mačkám, ktoré trpia alergiou na lepok alebo zažívacími ťažkosťami. Jedná sa však o krmivo vhodné aj pre mačky s miernou nadváhou a problémami s močovým ústrojenstvom (napr. močovými kameňmi), ktoré potrebujú šetriť obličky.

Zloženie však rozhodne nedosahuje najvyšších kvalít. Chválime však prítomnosť všetkých potrebných zložiek, ktoré zaisťujú plnohodnotnú výživu. Vzhľad aj vôňa je uspokojivá a mačkám zvyčajne veľmi chutná. Potešil tiež uzatvárateľný obal s praktickým uzáverom, vďaka ktorému granule neprichádza o svoju arómu.

  • vyvážené zloženie
  • vysoký obsah kvalitných bielkovín
  • praktický obal
  • príjemná vôňa i vzhľad
  • vyššia nákupná cena
  • obsahuje lepok
Zistiť cenu

Granule, konzervy alebo kapsičky

Na trhu existuje niekoľko foriem mačacieho krmiva, ktoré sa delia do dvoch základných kategórií – na suché a šťavnaté. Tieto kategórie je možné následne rozdeliť do viacerých podkategórií, a to konkrétne na:

  • granule,
  • konzervy,
  • kapsičky.

Naraziť môžete ale aj na najrôznejšie paštiky alebo špeciálne mlieko pre mačky. Pritom nemožno jednoznačne povedať, ktorý z týchto typov je lepší, pretože každý má svoje pozitíva i negatíva. Platí však, že každá mačka je výlučný mäsožravec, teda by jej potrava mala obsahovať maximálny podiel bielkovín z mäsa.

Granule

Granule patrí do skupiny suchých krmív. Medzi výhody granúl sa radí najmä dlhá životnosť (v miske vydržia čerstvé omnoho dlhšie než ostatné typy potravy), ľahké dávkovanie, nižšia obstarávacia cena, vyšší obsah živín oproti šťavnatému krmivu a pozitívne pôsobenie na mačacie chrup. Granule totiž pomáhajú mačkám čistiť zuby a zároveň ich konzumácia posilňuje čeľuste. Mačky, ktorým sú dlhodobo podávané granule, majú preukázateľne menšie problémy so zubami, zubným kameňom a zubným kazom.

Hoci kvalitné granule obsahujú všetky potrebné živiny, nájdete v nich približne len 10% vody. Mačkám, ktoré sú kŕmené iba suchými krmivami, tak môže hroziť dehydratácia (a s ňou spojené problémy s močovým ústrojenstvom a obličkami). Mačka je totiž pôvodne púštne zviera, ktoré je zvyknuté takmer všetky tekutiny prijímať z potravy, aj domácú mačku preto môže byť niekedy ťažké prinútiť piť.

Najmä lacné granule pre mačky potom môžu obsahovať zdraviu škodlivé látky (farbivá, stabilizátory a pod.). Vždy je preto potrebné starostlivo čítať zloženie.

A v neposlednom rade nesmieme zabúdať tiež na to, že veľa mačiek má maškrtné jazýčky a stereotypné suchá strava pre nich nebude dostatočne chutí. Ak sa chcete vyhnúť stereotypu, môžete granule striedať s inými typmi krmív, prípadne zakúpiť výrobky s rôznymi aromatickými profilmi.

  • + Nižšia obstarávacia cena
  • + Obsahujú vyvážený komplex všetkých živín, vitamínov a minerálov
  • + Chráni pred zubným kameňom, kazom a posilňujú čeľuste
  • + Jednoduchšie skladovanie i dávkovanie
  • + Vydržia dlhšie čerstvé
  • – Obsahujú málo vody (hrozí dehydratácia)
  • – Mačkám nemusí chutiť

Konzervy

Naproti tomu konzervy (šťavnaté krmivo) obsahuje až 80% vlhkosti, nehrozí teda dehydratácia a s ňou spojené zdravotné problémy (i napriek tomu ale nezabúdajte na misku plnú vody!). Obsiahnuté mäso totiž býva spravidla ponorené v špeciálnej želatínové omáčke, ktorá je navyše pre mačky lákavá aj z hľadiska chuti a vône. Všeobecne sa teda jedná o prirodzenejší stravu. Vzhľadom na to, že obsah prechádza konzerváciou, nie je nutné pridávať stabilizátory (čo bohužiaľ neplatí vždy).

Nevýhodou všetkého šťavnatého krmiva (konzerv, paštét, kapsičiek) je, že vďaka vysokému obsahu vody v nich nájdete oproti granulám menej živín (pre získanie všetkých potrebných látok je teda potreba viac krmiva) a skutočnosť, že po otvorení rýchlo starnú a stráca chuť aj vôňu . Mačky pritom patrí medzi zvieratá, ktoré sú na čerstvosť (prípadne správnu teplotu) stravy zvlášť citlivá. Môžu tak ľahko o niekoľko hodín starý obsah konzervy v miske stratiť záujem. Tento typ krmiva je preto vhodné do misky dopĺňať priebežne a zvyšok skladovať v chladničke (maximálne do druhého dňa po otvorení).

Ak kŕmite mačku iba konzervami, je tiež väčšia pravdepodobnosť, že začne trpieť zubnými problémami. Konzervy sú navyše finančne nákladnejšie a podobne ako u granúl, je nutné venovať zvýšenú pozornosť zloženie (v lacných výrobkoch je totiž často prítomné obrovské množstvo obilnín, ktoré nie je pre mačku vhodné).

  • + Obsahujú viac vody
  • + Lepšiu chuť i vôňa
  • + Nemusí obsahovať stabilizátory
  • – Vyššia nákupná cena
  • – Otvorené vydrží krátko čerstvé
  • – Môžu vznikať problémy so zubami

Kapsičky

Obsah kapsičiek v podstate zodpovedá obsahu konzerv, platia pre ne teda to isté, čo sme uviedli u konzerv. Preto sa ale jedná o menší objem, možno jednu dávku skŕmiť v jednej (maximálne dvoch) porciách, vďaka čomu nehrozí strata chuti a vône. Mačky preto tento typ stravy prijímajú ďaleko lepšie. S kapsičkami sa navyše ľahšie manipuluje a hodí sa napríklad aj pri cestách mimo domov.

Mlieko

Nie je asi potrebné zdôrazňovať, že kravské mlieko je pre mačky úplne nevhodné. Mačkám totiž chýba enzým štiepiaci laktózu, kravské mlieko im tak spôsobuje tráviace ťažkosti (často hnačka). Preto hoci kravským mliekom váš štvornohý miláčik nepohrdne, rozhodne pre neho nie je vhodné. Pokiaľ chcete mačke mlieko dopriať, doporučujeme zakúpiť špeciálne mlieko pre mačky, ktoré sa svojím zložením podobá prirodzenému materskému mlieku, a navyše je doplnené o vitamíny, kyselinu listovú a taurín.

Dospelá mačka však mlieko pre svoje zdravie vôbec nepotrebuje. Mačacie mlieko preto podávajte iba mačiatkam. Myslite tiež na to, že mlieko má vysokú energetickú hodnotu (preto je potrebné ubrať množstvo ostatné stravy) a nenahrádza príjem tekutín.

Dôležité otázky pri výbere krmiva pre mačky

Výber vám môže veľmi uľahčiť, ak si najskôr položíte niekoľko základných otázok:

  1. Ako stará je vaša mačka?
  2. O aké plemeno sa jedná?
  3. Aký je jej životný štýl – je iba domáca, alebo sa pohybuje aj vonku? Aký je energetický výdaj vášho maznáčika?
  4. Má vaša mačka špecifické požiadavky (je sterilizovaná, gravidné atp.)?
  5. Trápi ju nejaké zdravotné problémy (obezita, alergie, problémy s obličkami, zuby alebo zlé trávenie)?
  6. Koľko peňazí ste ochotní do krmiva investovať?

Najdôležitejšie kritériá výberu

Pre výber správnych granúl (a všeobecne všetkého krmiva) pre mačky je nutné zohľadniť niekoľko základných kritérií. Konkrétne sa jedná o:

  • zloženie krmiva,
  • veku mačky,
  • individuálne požiadavky,
  • kvalitu a značku krmiva.

Složenie krmiva

Zloženie krmiva (kvalita, pomer a správne vyváženie všetkých zložiek) je pre zdravie a spokojnosť vášho štvornohého miláčika úplne zásadné. V tejto kapitole sa preto budeme postupne venovať všetkým dôležitým zložkám, ktorý by nemali v kvalitnom krmive chýbať. Podobne ako v ľudskej potrave sa jedná o:

  • bielkoviny,
  • tuky,
  • sacharidy,
  • vlákninu,
  • vitamíny, minerály a stopové prvky.

Bielkoviny

Ako sme už spomínali vyššie, mačka je výhradny mäsožravec (napr. na rozdiel od psa), v jej strave by preto mali prevažovať kvalitné bielkoviny živočíšneho pôvodu. Všeobecne platí, že čím vyšší je obsah mäsa, tým lepšie.

Bielkoviny rastlinného pôvodu sú nevhodné a ich podiel v krmive by mal byť čo najnižší. U mnohých jedincov totiž môžu vyvolávať alergie, spôsobovať problémy s trávením a pod. Bohužiaľ bežnou praxou mnohých výrobcov je práve zvyšovanie celkového obsahu proteínov pomocou lacných rastlinných bielkovín (obľúbená je pšenica, sója, hrach, kukurica a pod.), A tak nimi nahrádzať kvalitné bielkoviny živočíšneho pôvodu.

To, že výrobok obsahuje bielkoviny rastlinného pôvodu spoznáte podľa zloženia – nájdete v ňom položku strukoviny alebo obilniny. V ideálnom prípade by tu mal byť uvedený podiel zastúpenia rastlinných a živočíšnych bielkovín. Bohužiaľ percentuálne zastúpenie živočíšnych bielkovín na ich celkovom obsahu uvádzajú len niektoré značky.

Mäso ako hlavný zdroj bielkovín

Obsah mäsa v krmive (či už granulách alebo konzervované) pre mačky by mal byť vždy vyššie ako 30%. Táto percenta ale platí len pre sušené mäso (tj. dehydrované mäso alebo mäsovú múčku). Naopak ak je obsah mäsa uvedený v čerstvom stave, vždy by malo byť ešte doplnené mäsovou múčkou alebo sušeným mäsom.

Mäso v čerstvom stave totiž obsahuje približne 70-80% vody. Jedná sa teda o trik výrobcov, ktorí vsádzajú na neznalosť spotrebiteľov. Vo väčšine produktov (najmä v granulách) totiž nie je mäso prítomné v čerstvom, ale už spracovanom stave, kedy stratilo väčšinu vody.

Ako rozoznať sušené mäso od čerstvého

Čerstvé mäso je uvádzané bez slovka „čerstvé“, zvyčajne preto môžete čítať: „kuracie mäso“, „kuracie“ apod. Naopak sušené mäso a mäsová múčka sú uvedené vždy ako „sušené kuracie mäso“, „dehydrované kuracie mäso“ alebo „kuracia múčka „.

Ak si preto prečítate na etikete mačacích granúl „kuracie mäso 60%“, v skutočnosti je obsah mäsa v danom výrobku približne „18%“, čo rozhodne nie je vyhovujúce množstvo (ak preto narazíte na výrobok, ktorý na prvom mieste v zložení uvádza mäso v čerstvom stave, mala by ho na druhom mieste nasledovať mäsová múčka).

Podobne čerstvé mäso obsahuje približne 20% bielkovín, sušené ale už len 11%. Iba sušené (dehydrované) mäso alebo mäsová múčka sa na etikete udáva vo svojom skutočnom percentuálnom zastúpení. „Kuracie mäsová múčka 35%“ preto znamená podiel 35% reálneho mäsa v krmive (čo je približne 21% bielkovín).

Odporúčame tiež dávať prednosť sušenému mäsu pred masovú múčkou (tieto výrobky sú ale výrazne drahšie). Mäsová múčka je totiž upravovaná dvakrát: múčka musí byť spracovaná z mäsa (pri tomto procese prechádza tiež konzerváciou), a následne ich druhýkrát spracovávaná v rámci konkrétneho krmiva.

Pozor na zdroje a podobu mäsa

Ak je to možné, pokúste sa vyberať krmivá, ktoré mäso pochádza z kvalitných zdrojov (chovov). Týmto spôsobom totiž môžete minimalizovať obsah nežiadúcich a škodlivých látok (hlavne antibiotík a hormónov). Mäso by malo byť spracovávané šetrne, aby v ňom zostali zachované všetky potrebné látky.

Každý výrobca by navyše mal uvádzať, v akej podobe sa živočíšna bielkovina v krmive nachádza. Často tak môžete na etikete nájsť napríklad „kuracie mäso a ostatné produkty živočíšneho pôvodu“. Pokiaľ ale nie je ďalej špecifikované, o aké ostatné produkty ide (napr. 100% bravčová pečeň), takémuto krmivu sa radšej vyhnite.

Často totiž ide o odpad z mäsové výroby, teda kosti, rohy, kopytá, kožu, srsť, štetiny a pod. Tieto produkty pritom nemajú žiadnu výživovú hodnotu, ale iba navyšujú objem krmiva. Pod týmto termínom sa ale môžu skrývať aj šľachy, cievy alebo vnútornosti, ktoré sú naopak zdraviu prospešné. Maximálna upresnenie je preto absolútne zásadné.

Dôležité aminokyseliny – arginín, taurín a tryptofán

Okrem percentuálneho zastúpenia živočíšnych bielkovín (mäsa) je potreba u mačacieho krmiva dbať na aminokyselinové zloženia týchto proteínov. Pre každú mačku sú životne dôležité najmä tri aminokyseliny – arginín, taurín a tryptofán. Tieto látky zodpovedajú za rad dôležitých procesov (napr. dostatok taurínu je spojený so zdravým kardiovaskulárnym systémom). Mačka si ich ale v tele nedokáže prirodzene vytvoriť, a je teda závislá od ich príjmu v strave.

Hlavným zdrojom arginínu, taurínu a tryptofánu je čerstvé mäso. Spracovaním mäsa ale bohužiaľ dochádza k ničeniu týchto aminokyselín, výrobcovia ich tak často do krmiva umelo pridávajú. Vždy preto dbajte na to, aby boli v produktoch prítomné (najmä dôležitý taurín).

Tuky

Medzi ďalšie dôležité zložky krmiva patrí tuky. Tuky predstavujú vynikajúci zdroj energie, pomáhajú vstrebávať vitamíny (A, D, E) a podporujú správnu funkcií tráviaceho ústrojenstva, obličiek a ďalších orgánov. Tuky navyše zlepšujú chuťové vlastnosti potravy a kvalitné zdroje tukov (napr. rybie) sú zdroje esenciálnych mastných kyselín.

Opäť platí, že najvhodnejšou formou sú tuky živočíšne (rastlinné tuky mačky nedokážu tak dobre využiť). Ideálny obsah v potrave pre dospelú mačku tvorí zhruba 20%.

Obsah tuku ale vždy prispôsobte kondíciu a fyzickej aktivite vášho maznáčika. Ak máte domáceho povaľača, ktorý má zo všetkého najradšej leňošenie na gauči, zvoľte krmiva s percentuálnym zastúpením tukov okolo 9%. Vyšší obsah tuku by bytovým mačkám rozhodne neprospel a časom by sa u nich prejavila obezita.

Sacharidy

Podobne ako psy aj mačky by mali konzumovať sacharidy len v obmedzenom množstve. Napriek tomu je určité množstvo sacharidov dôležité. V divokej prírode mačka konzumovala sacharidy najmä vo forme obsahu žalúdka koristi (kedy išlo najmä o najrôznejšie rastlinné zložky). Množstvo sacharidov by preto nemalo presiahnuť 25% obsahu krmiva. Nadbytok môže spôsobovať obezitu, zlú funkciu tráviaceho traktu, poruchy funkcie vnútorných orgánov (najmä obličiek), alergie a ďalšie ťažkosti.

Medzi najčastejšie zdroje sacharidov patrí obilniny (pšenica, ovos, kukurica, ryža), strukoviny (sója) a zemiaky (vrátane sladkých sladkých zemiakov). Okrem percentuálneho zastúpenia sa preto zaujímajte aj o presný zdroj sacharidov (výrobca ho ale nemusí uvádzať). Práve pšenica je totiž najhoršie stráviteľná a často spôsobuje alergie. Vedľa pšenice sa vyhnite tiež biele ryžu a kukuricu.

Najvyššie stráviteľným a využiteľným zdrojom sacharidov sú naopak zemiaky. Vždy ale musí ísť o vločky z celých zemiakov, nie o zemiakové úsušky (teda odpad – zemiakové šupky). Dobrým zdrojom je tiež celozrnná ryža.

Obilniny

Pravdou je, že mačka k svojmu životu obilniny vôbec nepotrebuje, ideálne krmivo pre mačky je preto také, ktoré obsahuje nulové zastúpenie obilnín (tzv. grain-free). Väčšina výrobcov ale obilniny pridáva do krmiva ako lacný zdroj vlákniny. Ak preto prítomné sú, vždy by sa malo jednať len o 1-3%.

Vláknina

Vláknina by mala predstavovať zhruba len 1-3% z celkového zloženia mačacieho krmiva. Malé množstvo je totiž prospešné, pretože podporuje správnu funkciu čriev a dobré zažívanie. Naopak nadbytok spôsobuje tráviace problémy.

Vitamíny, minerály a stopové prvky

V prípade, že váš chlpatý kamarát dostáva vyváženú stravu v podobe nutrične vyváženého krmiva, nemal by potrebovať žiadne doplnkové vitamíny. Iba, kŕmite ak mačku tzv. BARF výživou, mala by dostávať aj doplnkové vitamíny a minerály. V tomto prípade je najvhodnejšie konzultácia s veterinárnym lekárom.

Pozor dávajte aj na ohrievanú stravu. Ak z nejakého dôvodu krmivo ohrievate, vplyvom vyššej teploty muža dôjsť k zničeniu väčšiny vitamínov.

Medzi dôležité vitamíny patrí A, D, E, K, C a B-komplex. Každá mačacie strava by mala obsahovať tiež omega-3 a omega-6 mastné kyseliny (najlepšie z kvalitného rybieho oleja).

Medzi dôležité minerály, ktoré by nemali vo výžive mačky chýbať, patria najmä vápnik, fosfor, horčík, sodík, draslík a chlór. Rovnakou mierou by mali byť zastúpené tiež dôležité stopové prvky: železo, meď, zinok, mangán, jód a selén.

Obsah sodíka by pritom nemal prekročiť 10,6 mg sodíka na 1 kg živej hmotnosti (teda približne 0,2-0,7% sodíka v potrave). Bohužiaľ do mnohých krmív výrobcovia soľ vo väčšom množstve pridávajú, pretože tieto produkty mačkám viac chutia, zdravé pre ne ale nie sú.

Popoloviny

Podobne ako psie krmivá aj tá mačací v sebe zvyčajne obsahujú určité percento tzv. popola, presnejšie popolovín. Tento pojem mnohých spotrebiteľom chybne evokuje lacný produkt spaľovania, v skutočnosti ale ide o zmes dôležitých anorganických minerálnych látok (ktoré nemožno spáliť pri bez plamennom spaľovaní krmiva). Rozhodne teda nejde o klasický popol.

Popol je teda nevyhnutnou a dôležitou zložkou každého krmiva. Jeho objem pritom závisí na obsahu surovín. Napríklad mäso prirodzene obsahuje približne 1-1,5% popolovín (u rastlinných surovín je to ešte viac).

Štandardne sa v krmivách pre mačky vyskytuje 5-8% popola. Jedná sa o ideálny rozmedzí. Ak narazíte na produkt s výrazne vyšším obsahom popolovín, radšej sa mu vyhnite. S veľkou pravdepodobnosťou je v ňom obsiahnutý vyšší podiel odpadových produktov (obilných šupiek, kostí a pod.).

Pozor na chemické konzervanty a farbivá

V kvalitnom krmive by nemali byť v žiadnom prípade obsiahnuté zdraviu škodlivé látky, medzi ktoré patria najmä chemické konzervanty a farbivá. Najmä ide o BHA, BHT, propyl a sorban draselný. Bohužiaľ výrobcovia niekedy tieto látky skrývajú pod označením „doplnkové látky povolené v EÚ“.

  • BHA – butylhydroxyanizol (E 320) patrí medzi konzervanty, ktoré spomaľujú žltnutiu tukov a pôsobí proti niektorým baktériám a plesniam. Táto látka však môže spôsobovať alergie a podľa niektorých štúdií dokonca môže stáť za vznikom rakoviny tráviaceho traktu.
  • BHT – butylhydroxytoluén (E 321) patrí medzi veľmi časté emulgátory zabraňujúce žltnutiu tukov a olejov. Najmä vo väčšom množstve má toxické účinky na niektoré orgány (pečeň, pľúca, obličky), môže prispievať k vzniku nádorov a psychických ochorení.
  • Propylgalát – (E 310) opäť bráni žltnutiu tukov a olejov. U citlivejších jedincov môže vyvolávať žalúdočné ťažkosti a alergie.
  • Sorban draselný – ďalší škodlivý konzervant, ktorý bráni rastu plesní.

Podobne je potrebné dávať pozor tiež na chemické farbivá, ktorá sa do krmiva pridávajú len kvôli lákavějšímu vzhľadu.

Odporúčame preto voliť krmivá, ktoré sú konzervované pomocou prírodných látok. Obvykle ide o extrakt z rozmarínu alebo vitamíny E a C, ktoré sú pre zdravie mačiek naopak prospešné.

Čo sú holistické granule pre mačky

Hoci holistické granule sú obľúbenejšie pri kŕmení psov, možno naraziť aj na tento typ určený pre mačky. Holistický pritom znamená celostný, ide teda o komplexný produkt obsahujúci všetky potrebné zložky vo vyváženom pomere, a navyše aj niektoré, ktoré v komerčných krmivách nenájdete.

Zvyčajne obsahujú vysoký podiel viac druhov mäsa, najrôznejšie plody (napr. brusnice, granátové jablko), bylinky a ďalšie doplnky stravy. Spravidla ide o mačacie krmivo v BIO kvalite, bez farbív a iba s prírodnými konzervanty. Márne by ste v ich zložení tiež hľadali alergény. Holistické granule sú preto vhodné pre mačky s alergiami, potravinovou intoleranciou a tráviacimi problémami. Mnohé chovateľa ale odradí vysoká obstarávacia cena týchto granúl.

BARF pre mačky

BARF (Biologically appropriate Raw Foods) je výživový trend, ktorý býva obľúbený aj medzi chovateľmi psov. Táto strava vychádza a snaží sa maximálne napodobniť pôvodnú prirodzenú potravu divokých mačiek.

Príznačný pre BARF je vysoký obsah surového mäsa a vyvážený podiel vitamínov zo surovej stravy (prípadne natráveného obsahu žalúdka bylinožravcov). Zostaviť kompletnú kŕmnu dávku je ale ťažké a vždy by ju mal vypracovať kvalifikovaný nutričný ​​špecialista. Preto by ste sa rozhodne nemali do tohto typu stravovania vrhať sami. Surová strava so sebou navyše nesie aj mnohé riziká (napr. riziko salmonelózy).

Maškrty – áno alebo nie

Mačke môžete spestriť bežný jedálniček tiež vhodnou maškrtou. Na trhu existuje celý rad maškŕt pre mačky, z ktorých niektoré majú pozitívny vplyv na črevnú mikroflóru a iné treba zase podporujú zdravý stavu zubov a čeľustí.

Vždy ale platí, že by maškrty nemali tvoriť viac ako 10% z kŕmnej dávky. Vyšší podiel môže mať vplyv na rozvoj obezity.

Ideálne zastúpenie jednotlivých zložiek v potrave

Pre ľahšiu orientáciu a prehľadnosť sme zhrnuli všetky základné zložky potravy aj s ich ideálnym percentuálnym zastúpením v jednej kŕmnej dávke. Tieto údaje by mali byť označené na obale ako tzv. analytické zložky.

ZložkaIdeálne zastúpenie
Bielkoviny30–35 %
Tuky20 %
Sacharidy10–25 %
Vláknina1–3 %
Popol5–8 %
Vitamíny a ďalšie látkyA, D, E, K, C a B-komplex, omega-3, omega-6
Minerály a stopové prvkyvápnik, fosfor, horčík, sodík, draslík, chlór, železo, meď, zinok, mangán, jód, selén

Čo musí byť uvedené na obale

Podľa našej legislatívy musí byť na obale krmiva uvedený obsah bielkovín (proteínov, N-látok), tukov, vlákniny, popolovín, vápnika, fosforu a sodíka, nie však zastúpenie sacharidov. Obsah týchto látok ho uvádzaný buď v percentách alebo v gramoch na 1 000 g krmiva.

Platí tiež, že každý výrobca deklaruje v zostupnej rade najväčšie zastúpenie surovín (suroviny na prvom mieste je v krmive najviac, suroviny na konci radu naopak najmenej). Bohužiaľ výrobcovia sa často uchyľujú k tomu, že nepopulárne zložky krmiva (spravidla obilniny) rozdeľujú do viacerých kategórií. V zložení takéhoto výrobku sa tak môžete dočítať napríklad: „hnedá ryža“, „ryžová múčka“ alebo „ryžový slad“. Ak jednotlivé zložky spočítate, zistíte napríklad, že sa vo výrobku vyskytuje napríklad až 65% ryža, čo je z nutričného hľadiska úplne nevhodné.

Okrem zloženie musí byť na každom obale uvádzajú hmotnosť, minimálna trvanlivosť, kontakt na výrobcu a kŕmny návod.

Vek mačky

Ďalším dôležitým kritériom pri výbere správneho krmiva pre vašu mačku je jej vek. Mačiatko, dospelá mačka a mačka senior má totiž rôzne nároky na výživu. Špeciálna pozornosť je pritom nutné venovať mladým a starým mačkám.

Krmivá pre mačiatka

„Detské obdobie“ trvá zhruba do 12. mesiaca veku. Krmivo pre mačiatka (či už granule, konzervy alebo kapsičky) sa vyznačuje vyšším obsahom vitamínov a živín a zároveň je prispôsobené citlivejšiemu zažívanie mladých mačiek (preto by malo byť obohatené aj o probiotiká).

Toto krmivo býva označené ako „mačiatko“ alebo „junior“. Vždy venujte pozornosť označenie, ktoré uvádza konkrétne starí mačiatka, ktorému je produkt určený.

Krmivá pre dospelé mačky

Produkty pre dospelé mačky by mali mať najväčší obsah mäsa (kvalitných živočíšnych bielkovín) a vyvážený pomer ostatných látok. Vhodná je tiež napríklad prítomnosť hexametafosfátu sodného, ​​ktorý zabraňuje nadmernému usadzovaniu zubného kameňa.

Na obaloch týchto výrobkov nájdete označenie „adult“.

Krmivá pre mačky seniorov

Určiť, od kedy je mačka senior, je veľmi individuálne, spravidla však platí, že dospelosť trvá do 10. roku veku, od 11. roku potom začína staroba (teda seniorský vek).

Krmivo pre staré mačky často máva lepšiu chuť, špeciálny tvar, vyšší obsah bielkovín aj vitamínov a nižšiu energetickú hodnotu (môže sa tiež jednať o špeciálné mäkké granule, ktoré uľahčujú žuvanie). Pretože staršie mačky horšie trávia tuky, malo by sa v ich potrave vyskytovať tiež menej tukov. Podobne obsah fosforu by mal byť maximálne znížený kvôli obličkovej nedostatočnosti, ktorá býva u starších mačiek častá. Pri nechutenstve dajte prednosť radšej šťavnatým krmivám pred granulami.

Tieto krmivá nesú označenie „senior“.

Individuálne požiadavky

Okrem veku mačky je potrebné vždy zohľadniť aj jej individuálnym potrebám, ktoré sa zvyčajne odvíja od fyzickej aktivity (a výdaja energie), špecifického stavu (gravidita, kastrácia) alebo od zdravotných problémov (obezita, alergie, problémy trávením, obličkami, zuby a pod. ). V niektorých prípadoch je nutné prihliadnuť tiež k špecifickým potrebám daného plemená (napr. britská modrá mačka je náchylnejší na problémy so srdcom, Mainská mývalia zase potrebuje kvalitnú starostlivosť o kosti a kĺby).

Aktivita mačky a energetický výdaj

Pri výbere vhodného krmiva je nutné zohľadniť tiež fyzickú aktivitu vašej mačky. Domáci maznáčik chovaný výhradne v byte bude mať pochopiteľne výrazne nižšia energetický výdaj ako mačka vonkajšie. Rovnováha medzi príjmom a výdajom energie je pritom najlepšou prevenciou obezity.

Na obale každého produktu musí byť uvedená energetická hodnota krmiva, teda počet kalórií na kilogram živej váhy (kcal / kg).

Pokiaľ nemáte predstavu o tom, koľko energie približne spotrebuje dospelá mačka, v nasledujúcej tabuľke nájdete spotrebu energie rozdelenú podľa aktivity do troch základných skupín:

Aktivita mačkyEnergetický výdaj (kcal/kg)
Veľmi aktívná70
Bežne aktívná60
Málo aktívná50

Vyššie energetický výdaj (a teda aj väčšie nároky na prijímanú energiu v strave) majú tiež mačiatka a dospelé mačky v druhej polovici gravidity.

Mnoho výrobcov ponúka špeciálne krmivá pre mačky, ktoré sa pohybujú výlučne v interiéri (tieto granule môžu byť označené ako „indoor„). Táto strava sa od bežnej líši nižšiu energetickú hodnotu, väčším množstvom vitamínu C, komplexom HMF (podporujúcom zdravie ďasien), rozpustnou vlákninou (pre ľahšie priechod potravy tráviacim traktom) alebo extraktom z Juky (ktorý znižuje zápach exkrementov).

Naopak mačky žijúce vonku by mali dostávať kaloricky bohaté krmivo s obsahom chondroprotektív (posilňujúcich kĺby), arginínu a taurínu (pre regeneráciu svalov) a väčším obsahom vitamínu C (ktorý udržuje zdravé zuby).

Krmivá pre gravidné a dojčiace mačky

Krmivá a granule pre gravidné a dojčiace mačky obsahujú viac živín (bielkovín), vitamínov, minerálov, stopových prvkov i kalórií. Vždy by sa malo jednať o vysoko kvalitné produkty, ktoré zaistia zdravie dospelých mačke aj jej potomkom. Navyše vo chvíli, keď mačiatka začnú ujedať svojej matke z misky, budete mať istotu, že pre nich bude táto potrava ľahko stráviteľná.

Krmivá pre kastrované a sterilizované mačky

Ak je vaša mačka kastrovaná (odstránenie pohlavných orgánov) alebo sterilizovaná (prerušenie funkcie pohlavných orgánov), pre zachovanie najlepšieho zdravie je dôležité voliť vždy špeciálné krmiva a granule. Na trhu pritom existuje obrovské množstvo týchto produktov. Ide o krmivá s vyšším obsahom kvalitných bielkovín (mäsa), upraveným obsahom minerálov, nižším obsahom obilnín a nižšou energetickou hodnotou. Kastrované mačky sú totiž zvyčajne lenivejší, ľahšie priberajú a častejšie trpia urologickými ťažkosťami.

Tieto krmivá spoznáte podľa označenia „Sterilised“ alebo „Castrate“.

Krmivá pre choré mačky

Ak váš mačacie maznáčik trpí nejakým ochorením, rozhodne je potreba prispôsobiť konkrétnemu stavu i jeho stravu. Veľmi častá býva obezita, kožné problémy, problémy so zubami a ďasnami, problémy s obličkami a močovým ústrojenstvom alebo alergie.

Medzi jeden z prvých signálov, že je niečo v neporiadku, patrí hnačka. Častá býva tiež malátnosť, apatia alebo zápaly. V každom prípade je potrebné čo najskôr navštíviť veterinárneho lekára, ktorý zistí príčinu problémov a odporučí vám ďalší postup a často aj vhodné krmivo pre vašu mačku.

Nadváha – obézny štvornohí kamaráti rozhodne vyžadujú špeciálnu stravu, ktorej zloženie je upravené tak, aby napomáhalo postupnému znižovaniu hmotnosti. Za týmto účelom sa vyrába najmä špeciálne krmivo, a to diétne granule pre mačky.

Koža – aj ťažkosti, medzi ktoré sa radí najmä pĺznutie, tvorba šupín alebo matná a nekvalitná srsť, možno odstrániť voľbou vhodného jedálnička (napr. S obsahom lososového alebo ľanového oleja, vitamínov D a B-komplexu).

Zuby a ďasná – tento typ výrobkov je vhodný najmä pre staršie mačacie miláčiky.

Zažívacie ústrojenstvo – doplnky stravy s probiotikami sú vhodné po odčervenie, užívanie antibiotík, chirurgickom zákroku pod.

Obličky a močové ústrojenstvo – veľa mačiek trpí zdravotnými problémami, ktoré sú spojené s močovým ústrojenstvom. Pre tieto jedince sú určené špeciálne krmivá s upraveným obsahom minerálov, vďaka čomu je zabránené usadzovaniu škodlivín v organizme, vzniku obličkových kameňov a dráždenie močového ústrojenstva.

Nervová sústava – aj pre neurotické, bojazlivé a ľakavé mačky sa vyrába špeciálne krmivá a doplnky stravy.

Alergie – potravinové alergie našťastie u mačiek nebývajú príliš časté. Tento problém sa zvyčajne prejavuje kožnými alebo tráviacimi ťažkosťami. Ak vášmu domácemu miláčikovi veterinár alergiu potvrdia, mal by odporučiť tiež špeciálne celoživotné diétu (väčšinou ide o krmivá bez obsahu obilnín).

Medzi špeciálna krmivá patrí napríklad aj taká, ktorá pomáhajú s vylučovaním zmotkov srsti.

Kvalita a značka krmiva

Výrobcovia spravidla rozdeľujú krmiva do troch skupín (superprémiová, prémiová, standard / economy), a to podľa kvality a kompletnosti použitých surovín aj kvality výrobných postupov. Toto rozdelenie ale nie je definované legislatívou, čo znamená, že aj nekvalitné produkt môže niesť označenie „superprémiové“. Tieto označenia preto berte vždy s rezervou a pozornosť venujte radšej konkrétnemu zloženia a pomeru jednotlivých zložiek.

Superprémiové krmivá – označenie najvyššej akosti. V týchto produktoch by malo byť v najväčšej miere zastúpené kvalitné mäso a ďalšie overené a kvalitné suroviny, ktoré sú spracované najvhodnejšími spôsobmi. Bývajú najdrahšie a zvyčajne ich nájdete v ponuke renomovaných výrobcov. Často bývajú špecializované, a rešpektujú tak odlišné potreby jednotlivých zvierat.

Prémiová krmiva – spadajú do kategórie strednej kvality a garantujú vyvážený obsah všetkých zložiek a živín. Bielkoviny ale už nemusí pochádzať z kvalitného mäsa (zdroje môžu byť rôzne). Často bývajú tieto produkty obohatené o najrôznejšie zložky podporujúce zdravie mačky (napr. Lososový olej).

Krmivá štandard (economy) – najlacnejšie kategórie krmív, pri ktorých by sa mali zachovať základné výživové hodnoty. Nemôžete si byť istí kvalitou každej ingrediencie.

Čo sa týka značky krmív pre mačky (a to ako granúl, tak konzerv, kapsičiek atď.) Vyberajte medzi veľkými a overenými výrobcami, medzi ktoré patria najmä Brit Care, Whiskas, Royal Canin, N & D, Purina, Sheba, Almo Nature, Carnilove, Ontario, Miamor pod.

Na čo si dať pri výbere krmiva pozor

Pri obrovskom množstve najrôznejších krmív, ktoré trh ponúka, je ľahké siahnuť vedľa. Z tohto dôvodu je dobré vedieť, na čo dávať pri výbere pozor a čomu sa vyhnúť. Pripravili sme preto pre vás stručný zoznam základných odporúčaní:

  1. Vždy dávajte prednosť zloženie výrobku pred lákavú reklamou, peknými obrázkami a zavádzajúcimi informáciami na obale.
  2. Či už zvolíte akékoľvek krmivo, vždy by malo byť v zložení uvedené na prvom mieste mäso (v najlepšom prípade dehydrované).
  3. Každá surovín obsiahnutá v danom výrobku by mala byť konkrétne a čo najlepšie upresnená. Pred „masovú“ alebo „hydinové múčka“ dajte prednosť „kuracie múčke“ pod.
  4. Vyhnite sa výrobkom, ktoré obsahujú vedľajšie produkty živočíšneho alebo rastlinného pôvodu.
  5. Popis zloženie by mal byť jednoduchý a jednotlivé zložky by nemali byť rozpísané zvlášť (napr. „pšenica“, „pšeničná múka“, „pšeničné klíčky“). V prípade, že sú rozpísané, dochádza ku skresleniu skutočného obsahu danej zložky (najčastejšia sacharidov u obilnín).
  6. Dajte prednosť výrobkom konzervovaným pomocou vitamínu C alebo E, prípadne rozmarínu. Ak je na výrobku uvedené „konzervované antioxidanty“ alebo „doplnkové látky povolenými EÚ“, s veľkou pravdepodobnosťou sa jedná o chemické látky, ktoré sú škodlivé. V každom prípade sa vyhnite konzervantom BHA a BHT, ktoré sú vysoko toxické a karcinogénne.
  7. Krmivo nesmie obsahovať príliš vysoký obsah sodíka (soli). Dodržujte odporúčaný obsah 0,2-0,7% sodíka.
  8. Vždy starostlivo kontrolujte dátum expirácie a kupujte iba čerstvá krmiva.
  9. Neverte marketingovým trikom (reklamám, lákavým obalom, sloganom pod.) A nenechajte sa nalákať na „superprémiová“ alebo „ultraprémiová“ krmiva.

Ako krmivo pre mačky skladovať

Nielen šťavnatá krmivá (konzervy, kapsičky, paštéty), ale aj tá suchá (granule, maškrty) je potreba vhodne skladovať, aby sa rýchlo nepokazila.

Všetky druhy šťavnatých krmív po otvorení rýchlo spotrebujte (ideálne do druhého dňa po otvorení) a uchovávajte ich v chladničke. Zabránite tak rýchlemu starnutiu, ktoré sprevádza strata chuti aj vône, na ktorú je väčšina mačiek veľmi citlivá.

Suché krmivá vydržia podstatne dlhšie, avšak vzhľadom k vyššiemu obsahu tuku po určitej dobe žltnú a môžu sa v nich vytvárať plesne (mykotoxíny), ktoré nie sú na prvý pohľad zrejmé. Vždy je preto skladujte v pôvodnom obale (ideálne sa vzduchotesným uzáverom), a to na chladnom a tmavom mieste. Granule spotrebujte do šiestich týždňov od otvorenia.

Cenové relácie

Cena krmív pre mačky sa rôznia podľa toho, či vyberáte konzervy, kapsičky alebo granule. Vyššia cena pritom zvyčajne súvisí s vyššou kvalitou jednotlivých zložiek produktu, nemusí to tak ale byť vždy. Najmä niektoré tzv. superprémiové krmivá, ktoré sú prezentované v reklamách môžu byť rovnako (alebo aj menej) kvalitné ako iné značky.

Okrem kvality zohráva svoju úlohu samozrejme tiež veľkosť balenia. Spravidla pritom platí, že čím väčšie balenie, tým výhodnejšie kúpy. Napríklad suché krmivá pre mačky (granule) môžete zohnať vo vreciach aj s hmotnosťou 10 kg alebo 20 kg. Táto veľká balenie však využijete iba v prípade, že správate viac mačiek.

Krmiva možno rozdeliť do niekoľkých cenových kategórií:

  • do 5 €,
  • od 5 do 10 €,
  • od 10 do 20 €,
  • nad 20 €.

Lacná krmiva pre mačky

V najlacnejšie kategórii do 5 € sa nachádza najmä menej kvalitné krmivá pre mačky alebo malé balenia (u lacných konzerv zvyčajne 0,4-0,5 kg, u granúl potom balenie do 2 kg), prípadne kapsičky, paštéty, maškrty. Naraziť ale môžete aj na vzorky krmiva, čo sú obvykle kvalitné granule pre mačky v malých baleniach (väčšinou do 0,3 kg), vďaka ktorým môžete otestovať, či vášmu maškrtnému maznáčikovi budú vyhovovať.

Bežná krmiva pre mačky

V cenovom rozpätí  do 10 € nájdete väčšie balenia (napr. 2 kg balenie kapsičiek alebo veľké konzervy) a produkty s vyšším obsahom kvalitného mäsa a vyváženým pomerom všetkých dôležitých látok a minerálov. Jedná sa o kategóriu, z ktorej vyberá väčšina majiteľov mačiek.

Kvalitné krmivá pre mačky

Ak investujete približne medzi 10 € a 20 € získate buď vysoko kvalitné krmivá alebo granule pre mačky o veľkých objemoch (zvyčajne okolo 12 kg). V tejto cenovej kategórii sa nachádza aj balenie špeciálnych krmív pre mačky (napr. bez obilnín alebo pre seniorov).

Najlepšie krmiva pre mačky

Do top kategórie nad 20 € patrí naj krmiva pre mačky (tzv. prémiová a superprémiová), a to ako granule, tak konzervy a kapsičky. Obsah kvalitného mäsa v týchto výrobkoch môže siahať až k hranici 85%. Zaobstarať ale môžete tiež skutočne veľké balenia bežných granúl (a to dokonca až 30 kg), prípadne tzv. Multipackmi, ktoré obsahujú veľký počet konzerv.

Odpovede na najčastejšie otázky

Na záver sme pre vás pripravili krátky zoznam odpovedí na najčastejšie otázky, ktoré majitelia mačiek s ohľadom na stravovanie svojich štvornohých mačacích miláčikov často pokladajú.

Ako spoznám, že mačke krmivo vyhovuje?

Správne zvolené krmivo spoznáte podľa tmavých a pevných výkalov. Po uplynutí asi 8 týždňov dôjde aj k viditeľnému zlepšeniu kvality srsti, kože a celkovej psychickej pohody.

Kedy je nutné krmivo zmeniť a ako spoznám, že mačke neprospieva?

Opäť platí to isté, čo u predchádzajúcej otázky – nevhodné krmivo spoznáte najskôr podľa zažívacích problémov (často hnačky alebo svetlých výkalov), zlé kvality srsti a lupín.

Ako správne prejsť na nové krmivo?

Správny prechod je vždy postupný a mal by trvať zhruba 10 dní až 4 týždne. Každý deň pritom zvyšujte pomer nového voči pôvodnému krmivu (prvý deň je vhodné zmiešať cca 20% nového a 80% pôvodného).

Je vhodné striedať typy, značky a chute krmivá?

Hoci mnohí majitelia chcú svojmu miláčikovi dopriať to najlepšie a v snahe o pestrý jedálniček často striedajú rôzne krmivá odlišných značiek, v skutočnosti je lepšie, keď zostanete pri jednom type a značke. Mačka si totiž na každé krmivo musí najskôr zvyknúť, ak je preto často meníte alebo striedate, s najväčšou pravdepodobnosťou bude mať trvalé zažívacie ťažkosti.

Čo robiť, keď mačke nechutia granule?

Nechutenstvo môže byť príznakom choroby, častejšie je ale dôsledkom prílišného rozmaznávanie. Ak mačka granule odmieta z dôvodu, že jej nechutia, zvyčajne pomôže ochutiť je lososovým olejom alebo lyžicou šťavnatého krmiva (konzervy, kapsičky). Niekedy môže byť problém aj v prílišnej suchosti granúl. V takom prípade je môžete jednoducho zvlhčiť.

Tipy na záver

  1. Ak kupujete suché krmivo, vždy voľte iba taký objem, ktorý rýchlo spotrebujete. Ak nevlastníte niekoľko mačiek, několikakilogramová balenia sú väčšinou zbytočná. Vyhnite sa tiež kúpe granúl na váhu. V takom prípade totiž nemáte kontrolu nad tým, akú dlhú sú otvorené a za akých podmienok boli skladované.
  2. Pri kúpe krmiva myslite tiež na to, že obsah niektorých zložiek (napr. brusnice, čučoriedky, špalda) je pre mačku zbytočný, ale cielia na zákazníka, ktorý má príjemný pocit, ako by kupoval potraviny pre seba.
  3. Pri výbere najlepších krmív pre mačky (či už konzerv alebo granúl) venujte pozornosť tiež užívateľským recenziám, navštíviť môžete aj špecializovaná fóra alebo porovnanie nezávislých spotrebiteľských testov, ktoré zvyčajne stanovujú rebríčky víťazov jednotlivých produktov.
  4. Pokiaľ chcete zohnať kvalitné krmivá pre mačky lacno, nekupujte granule s uplynulou expiráciou v zľave, akcii alebo výpredaji. Hoci ak je doba expirácie prekročená len mierne, s najväčšou pravdepodobnosťou ešte nedošlo k znehodnoteniu obsahu, nikdy to ale nedá zaručiť.
  5. V prípade, že nebudete doma dlhší čas prítomní a nemáte nikoho, kto by vám vášho štvornohého kamaráta postrážil, môžete si zakúpiť tzv. dávkovače krmivá (granúl) pre mačky. Tieto dávkovače sa každý deň automaticky otvoria a ponúknu mačke presnú porciu.
2 komentáre
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Pridaj svoju recenziu
  1. Naše mačky napríklad vôbec granulkynechcú, musíme im len konzervy kupovať :/

  2. podla mna je najhoršie vybrat stravu pre mačku. Je velmi naročna a nezje len tak niečo

    Dajte nám odpoveď

    Čo vybrať
    Logo