Recenzia Samsung HW-N450

Soundbar Samsung HW-N450 patrí medzi najobľúbenejšie modely na trhu. Táto skutočnosť je daná vynikajúcimi vlastnosťami, vysoko kvalitnou reprodukciou zvuku a pomerne prijateľnú obstarávacou cenou. Pri tomto 2.1 kanálovém zariadenie nechýba HDMI, USB, AUX, Bluetooth, optický vstup a slúchadlový výstup. Tento prístroj môžete využiť ako pre počúvanie televíznych relácií, tak pre prehrávanie hudby z prenosných zariadení (najmä vášho smartphonu).

Parametre

Bluetootháno
Nočný režimnie
Dolby Atmosnie
Multiroomnie
Vstupný výkon (RMS)320 W
Subwooferáno
Výkon subwoofera (RMS)160 W
Systém reproduktorov2.1
Wi-Finie
Prehrávanie MP3áno
Podpora NFCnie
FM tunernie
DVD prehrávačnie
HDMIáno
USBáno
Optický vstupáno
Jack 3,5 mmáno
Koaxiálny vstupnie
Rozmery soundbara (Š x V x H)90,4 x 5,5 x 8
Rozmery subwoofera (Š x V x H)21,9 x 36,5 x 27,9
Hmotnosť7,9 kg

Dizajn a spracovanie

Zvuková lišta HW-N450 patrí medzi klasické dizajnovo jednoduché a elegantné modely. Hlavná jednotka aj subwoofer sú iba v čiernej farbe, veľmi dobre preto zapadnú do akéhokoľvek interiéru. Zaujímavým detailom sú skosené hrany, ktoré pôsobia nenásilným a luxusným dojmom a sú typické pre celý rad týchto prístrojov. Dielenské spracovanie je na veľmi vysokej úrovni.

Funkcie a vybavenie

Model HW-N450 ponúka len základné funkcie, medzi ktoré patrí napríklad Surround Sound Expansion. Jedná sa o funkciu, ktorá zvyšuje kvalitu reprodukovaného zvuku a rozširuje oblasť počúvania z oboch strán. Vďaka ilúzii priestorového zvuku tak máte pocit, že ste priamo účastníkmi sledovaného deja.

Výhodou je tiež funkcia Bluetooth Power, pri ktorej aktivácii sa pri zapnutí prístroja (predtým pripojeného cez Bluetooth), automaticky zapne aj soundbar. Samozrejmosťou je tiež funkcia Auto Power Link, vďaka ktorej dôjde k automatickému zapnutie pri zapnutí televízora.

Vďaka technológii Bluetooth môžete zvukovú lištu prepojiť nielen so subwooferom, ale aj s vaším smartfónom, tabletom alebo notebookom, a vychutnať si tak počúvanie obľúbených skladieb vo vysokej kvalite. Veľkou výhodou je absencia akýchkoľvek káblov.

Bohužiaľ u tohto prístroja chýba funkcia DRC (dynamická regulácia hlasitosti, ktorá automaticky stíši príliš hlasné scény pod.) Aj funkcia nočného režimu. Nenájdete tu ani podporu FM rádia alebo DVD prehrávač.

Montáž a pripojenie

Soundbar HW-N450 možno umiestniť klasicky pod alebo nad televízor. V prípade potreby ho ale ľahko zavesíte aj na stenu (hmotnosť hlavného panela činí 2,2 kg). Nástenný držiak je súčasťou balenia, inštalácia je preto veľmi jednoduchá.

Vďaka prepojeniu soundbara a subwoofera pomocou Bluetooth, môžete subwoofer postaviť takmer kamkoľvek, bez toho aby ste si museli lámať hlavu s nevzhľadnú kabelážou. Na prepojenie oboch zariadení dochádza automaticky po pripojení oboch prístrojov k elektrickej sieti. Správne spárovanie spoznáte podľa modrých kontroliek, ktoré sa na oboch zariadeniach rozsvieti (ak sa tak nestane a automatické pripojenie zlyhá, je možné vykonať spárovanie ručne).

Pre pripojenie soundbara k televízoru môžete využiť hneď niekoľko možností, keďže ho možno pripojiť ako káblovo, tak bezdrôtovo. Pri voľbe káblového pripojenia (cez HDMI alebo optický kábel) pritom dosiahnete vyššej kvality zvuku (Dolby Digital). Ani jeden z týchto káblov však nie je súčasťou balenia, a je nutné ich dokúpiť zvlášť.

Zariadenie HW-N450 disponuje HDMI vstupom s podporou ARC, môžete ho preto jednoducho prepojiť práve touto cestou (teda pomocou jediného HDMI kábla). Väčšina moderných televízorov je pritom týmto typom vybavená, problém by teda nastať nemal. Využiť ale môžete aj pripojenie pomocou optického kábla, ktorý je podobne jednoduchý (podrobný postup nájdete v prehľadnom návode, ktorý je súčasťou balenia).

Hoci je pripojenie soundbar k televízoru pomocou bezdrôtovej technológie Bluetooth veľmi jednoduché a váš interiér nehyzdia prebytočná kabeláž, kvalita zvuku je nižšia. Cez Bluetooth môžete pripojiť vždy len jeden televízor, a to iba vybrané modely Samsung TV s Bluetooth. Nie všetky televízory preto možno sa soundbarom prepojiť bezdrôtovo, kompatibilitu si preto overte už pred kúpou.

Bezdrôtové pripojenie je však veľmi jednoduché a dôjde k nemu výberom režimu „BT“ pomocou diaľkového ovládača. Jednotlivé kroky sú pritom prehľadne popísané v priloženom manuáli.

Káblovo pomocou HDMI, optického alebo analógového audio kábla (AUX) je možné pripojiť aj ďalšie externé zariadenie (napr. Set-top boxy, DVD prehrávače, herné konzoly). Iná externé zariadenia, ktoré disponujú USB konektorom (napr. MP3 prehrávače, externé disky alebo flash disky), je možné pripojiť aj pomocou USB kábla (nie je súčasťou balenia). A niektoré zariadenia (najčastejšie mobilný telefón, tablet, notebook) možno pripojiť jednoducho pomocou Bluetooth a streamovať z nich obľúbenú hudbu bezdrôtovo. Všetka pripojenie pritom fungujú bez problému.

Obísť sa ale budete musieť bez príjmu rádiového vysielania, keďže tento model nie je vybavený FM anténou (a nemožno ju ani dodatočne pripojiť). Naopak poteší vstup pre slúchadlá.

Ovládanie

Tento soundbar možné ovládať klasicky buď pomocou hlavného panelu, ktorý je umiestnený na pravej bočnej strane zvukové lišty, pomocou diaľkového ovládača (ktorý je súčasťou balenia), pomocou originálneho diaľkového ovládača od televízora Samsung alebo prostredníctvom vášho smartfónu (či tabletu). Posledný spomínaný spôsob umožňuje aplikácia Samsung Audio Remote. Po spárovaní oboch zariadení cez Bluetooth, tak môžete nielen ľahko ovládať najdôležitejšie funkcie soundbara, ale získate aj prehľad vašej obľúbenej hudby.

Na hlavnom ovládacom paneli zvukovej lišty sa nachádza štyri základné tlačidlá: „+“ a „-“ pre ovládanie hlasitosti zvuku, tlačidlo „Zdroj“, ktoré slúžia pre výber režimu vstupného zdroja (D.IN, AUX, HDMI, BT, USB) a tlačidlo pre zapnutie a vypnutie prístroja.

Za zadnej strane zvukovej lišty nájdete množstvo konektorov pre pripojenie externých zariadení. Konkrétne sa jedná o: D.IN, USB, AUX, HDMI IN, HDMI OUT a DC 24V (pre pripojenie napájacieho kábla).

Chválime tiež ergonomicky tvarovaný diaľkový ovládač, ktorý nie je zahltený niekoľkými radmi zbytočných tlačidiel, ale disponuje iba tými základnými. Medzi tá najdôležitejšia patrí tlačidlá pre zapnutie / vypnutie, výber zdroja, ovládanie hlasitosti zvuku, výber zvukových efektov, režim Bluetooth, tlačidlo pre dočasné zastavenie prehrávania atď.

Diaľkový ovládač je maximálne prehľadný, intuitívne a veľmi príjemne sa drží. Ak navyše vlastníte televízor značky Samsung, môžete využiť na ovládanie aj originálny televízny ovládač.

Kvalita zvuku

Hoci svojím vybavením patrí HW-N450 skôr medzi štandardné modely, rozhodne prekvapí kvalitou zvuku. Zvuk je dynamický, dostatočne hlasný a prekreslený vo všetkých polohách. Ilúzia priestorového zvuku je pritom veľmi verná a potešili tiež silné a plné basy. Pre dosiahnutie ideálneho podkres je však potrebné si trochu pohrať s umiestnením subwoofera. Podanie zvuku sa ukázalo byť slabšie tiež v dialógoch. Výkon tohto zariadenia je však dostatočný pre bežnú obývaciu izbu.

Pre ešte bohatší a dokonalejšie ilúziu priestorového zvuku si môžete k tomuto zariadeniu dokúpiť bezdrôtovú sadu Wireless Surround Kit, prípadne sadu Wireless Rear Speaker Kit. Jedná sa o bezdrôtový set reproduktorov, ktoré jednoducho umiestnite za seba, čím získate plnohodnotné domáce kino.

Model HW-N450 podporuje tieto formáty: MP3, WMA, AAC, OGG, DTS, WAV a FLAC.

Zistiť cenu
7.7 Total Score
Hodnotenie Samsung HW-N450

Hoci soundbar Samsung HW-N450 patrí do strednej cenovej kategórie, ponúka kvalitný zvuk a všetky základné funkcie, ktoré by nemali u žiadne zvukové lišty chýbať (bohužiaľ však už nedisponuje pokročilými funkciami vrátane FM antény). Veľkou výhodou je tiež široká konektivita (HDMI, AUX, optický kábel) a možnosť bezproblémového pripojenia celej škály externých zariadení pomocou bezdrôtovej technológie Bluetooth. Zamrzelo najmä slabšie podanie zvuku pri dialógoch. Zaujímavý je najmä pre vlastníkov Samsung televízora.

Zvuk - hudba
8
Zvuk - filmy
7.6
Výbava
7.7
Ovládanie
7.4
KLADY
 • veľmi dobrá kvalita zvuku
 • kvalitný subwoofer
 • HDMI
 • podrobný a prehľadný návod
ZÁPORY
 • slabšie zvukové podanie dialógov
 • menšie množstvo funkcií
 • chýba príjem rádia
Pridaj svoju recenziu
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo