Ako vybrať pamäťovú kartu

Tablety, telefóny, notebooky, fotoaparáty a ďalšie múdra prenosné zariadenia patrí už bezpochyby k našim životom. Veľakrát v nich máme uložené cenné spomienky alebo kontakty dôležité pre našu prácu. Už dávno tomu nie je tak, že by ste kvôli preplnené pamäte museli mazať doterajšie dáta alebo si kupovať elektroniku s väčšou pamäťovou kapacitou. Existujúce pamäť je možné rozšíriť pomocou pamäťových kariet. V našom článku sa budeme zaoberať výberom pamäťovej karty ako do mobilu, tak foťáku alebo tabletu. Poďme si predstaviť jednotlivé typy a parametre, ktoré sú pre výber kľúčové.

Recenzie pamäťových kariet

Do recenzií pamäťových kariet sme vybrali tie, ktoré môžete vložiť do väčšiny smartphonov a ďalších zariadení, ktoré podporujú micro karty. V prehľade však nájdete aj compact flash kartu, ktorá je určená predovšetkým profesionálom, ale nielen tým. Väčšinu nami vybraných kariet môžete zohnať aj v iných kapacitách. K niektorým sú súčasťou balenia aj adaptéry. So všetkými kartami v našom teste sú užívatelia spokojní, takže záleží skôr na vašich preferenciách. Teda, aký záznam a v akej kvalite chcete tvoriť a zaznamenávať.

Samsung microSDHC 32GB UHS-I U1 MB-MC32GA/EU

Typmicro
Kapacita32 GB
Čítacia rýchlosť - udávaná80 MB/s
Zapisovacia rýchlosť- udávaná20 MB/s
Čítacia rýchlosť - reálna75 MB/s
Zapisovacia rýchlosť - reálna24 MB/s
Class10, UHS-I, U1

So Samsung EVO Plus micro SDHC obdržíte aj SD adaptér, takže kartu využijete takmer do akejkoľvek elektroniky, ktorá podporuje SD karty. Je teda vhodná ako do mobilných telefónov, tak tabletov, počítačov alebo kamier. Vzhľadom ku svojej kapacite sa hodí predovšetkým na fotografovanie. Je možné na ňu uložiť až 6 900 fotografií. Umožňuje dokonca aj záznam 4K UHD videá, ale len v obmedzenej miere (približne 1,5 hodiny).

Karta má štvornásobnú ochranu, čo znamená, že je vodeodolná, odolná voči extrémnym teplotám a odolná proti röntgenovému žiareniu aj magnetickému poľu.

Je kompatibilná so všetkými telefónmi Samsung, ale aj s výrobkami od ostatných výrobcov. Pamäťovú kartu je možné vložiť aj do autokamery. Z hľadiska smartphonov poskytuje dostatočnú pamäť aj čítacie rýchlosť. Zapisovacie rýchlosť, ak by ste kartu používali vo foťácích, sa niekomu môže javiť pomalší, ale to je len individuálna záležitosť.

  • adaptér
  • dobrý pomer cena výkon
  • vhodné do väčšiny prístrojov podporujúce SD
  • dostatočná pamäťová kapacita
  • rýchle čítanie
  • pomalší zápis
Zistiť cenu

Kingston Canvas Select microSDXC 64GB UHS-I U1 SDCS/64GB

Typmicro
Kapacita64 GB
Čítacia rýchlosť - udávaná80 MB/s
Zapisovacia rýchlosť- udávaná10 MB/s
Čítacia rýchlosť - reálna30 MB/s
Zapisovacia rýchlosť - reálna8 MB/s
ClassUHS-I, U1

Micro pamäťová karta Kingston Canvas Select je primárne určená pre fotenie kompaktnými fotoaparátmi a pre nenáročných používanie v mobilných telefónoch. Žiadne obdivuhodné výkony od nej teda nečakajte. Čo sa týka rýchlosti, Kingston Canva podporuje rozhranie UHS-I. Pomerne dobrá je rýchlosť čítania, ktorá činí 80 MB / s, oveľa horšie je to však s rýchlosťou zápisu, ktorá je iba 10 MB / s.

Karta je vodeodolná, odolná proti extrémnym teplotám, proti röntgenovému žiareniu a magnetickému poľu. Je možné na ňu zaznamenať vyše 10 000 fotiek a nahrávať videá v HD rozlíšení (1080p). Kartu využijete v mobilných telefónoch, fotoaparátoch, tabletoch i akčných kamerách.

Súčasťou balenia je aj adaptér, takže kartu môžete využiť aj ako klasickú SD kartu. Elektronika, pre ktorú je karta určená väčšinou nemá žiadny problém s jej rozpoznaním a okamžitým načítaním. Môžete ju teda začať ihneď plnohodnotne využívať. Jedná sa o dobrý pomer cena / výkon.

  • obstarávacia cena
  • veľká kapacita
  • rýchlosť čítania
  • adaptér
  • nízka rýchlosť zápisu
Zistiť cenu

Kingston microSDXC 32GB Mobility Kit G2

Typmicro
Kapacita32 GB
Čítacia rýchlosť - udávaná40 MB/s
Zapisovacia rýchlosť- udávaná10 MB/s
Čítacia rýchlosť - reálna41 MB/s
Zapisovacia rýchlosť - reálna13 MB/s
Class10

Kingston pamäťovú kartu Mobility Kit G2 využijete v tabletoch, smartfónoch, MP3 prehrávačoch aj v čítačkách kníh. V balení dostanete adaptér, vďaka ktorému môžete z micro karty urobiť klasickú kartu a tiež USB čítačku, ktorá je kompatibilná s Windows 10, 8.1, 8, 7 (SP1), Vista, Chrome OS, Mac OS X v. 10.6.x +, Linux v. 2.6.x +, nepodporuje ReadyBoost. Technológia ReadyBoost bola predstavená v systéme Windows Vista a slúži na zrýchlenie počítača. Počítač počas svojej práce používa pre uloženie programov a dát, s ktorými práve pracuje, operačná pamäť RAM a keď jej nie je dostatok, tak dochádza k spomaleniu. A preto môžete pamäť počítača rozšíriť práve za pomoci rýchleho flash disku. Samozrejme to nie je tak rýchle, ako klasická RAM pamäť, ale starším počítačom môže pomôcť.

Čítacie a zapisovacie rýchlosť bohužiaľ výrobca neuvádza, ale minimálna garantovaná rýchlosť je 10 MB / s. Už z toho je zrejmé, že sa nebude čím chváliť. Výsledky testov tomu nasvedčujú, rýchlosť čítania sa pohybuje maximálne okolo 30 MB / s. Nejedná sa o žiadnu závratnú rýchlosť, ale predpokladáme, že pre pretiahnutia fotiek z telefónu alebo klasického kompaktného fotoaparátu to bude dostačujúce. Kapacita 32 GB je ideálna kapacita pre rozšírenie pamäte vášho mobilného telefónu.

  • adaptér
  • čítačka
  • kapacita
  • nižšiu rýchlosť čítania
Zistiť cenu

SanDisk SDHC 32GB UHS-I 173368

TypSDHC
Kapacita32 GB
Čítacia rýchlosť - udávaná90 MB/s
Zapisovacia rýchlosť- udávaná90 MB/s
Čítacia rýchlosť - reálna78 MB/s
Zapisovacia rýchlosť - reálna82 MB/s
ClassUHS-I, U3

Táto pamäťová karta sa hodí do každej elektroniky, ktorá nevyžaduje micro formát. Je vhodná do fotoaparátov (napríklad Nikon D5500), kamier a ďalších multimediálnych zariadení.

Ak kartu použijete do digitálneho fotoaparátu, budete na ňu môcť zaznamenať až 4 000 fotiek a 40 minút videa vo Full HD. Pri preťahovaní dokumentov z vášho smartphone na kartu je schopná pojať až 80 albumov, 600 fotografií a 160 minút Full HD videa. V prípade, že kartu využijete pre akčné kameru, môžete počítať s kapacitou pre 200 fotografií a 180 minút Full HD videa.

Ku karte je možné si stiahnuť špeciálny softvér pre obnovu dát RescuePRO Deluxe, ktorý využijete v prípade, že si omylom vymažete niektoré súbory. Pamäťová karta je vhodná aj pre profesionálov, takže je odolná proti vode, röntgenovému žiareniu, nárazu i extrémnym teplotám. SanDisk Extreme Pro je univerzálny, je možné si k nej vybrať z bohatej ponuky čítacích zariadení.

Značka SanDisk je zárukou kvality a istotou bezproblémového používania. Preto pri jej kúpe iste nesiahnete vedľa. Kvôli menšej kapacite sa rýchlejšie zaplní pri fotení do formátu RAW, ale z kolekcie Extreme Pro je možné vybrať aj vyššie kapacity, ktoré vám umožní tiež kvalitnejší záznam videa.

  • rýchlosť
  • spoľahlivosť
  • pre fotoaparáty a kamery
  • menšie kapacita pre náročnejších formáty
Zistiť cenu

SanDisk CompactFlash Extreme 64GB UDMA7 SDCFXSB-064G-G46

TypCF
Kapacita64 GB
Čítacia rýchlosť - udávaná120 MB/s
Zapisovacia rýchlosť- udávaná 85 MB/s
Čítacia rýchlosť - reálna112 MB/s
Zapisovacia rýchlosť - reálna78 MB/s
ClassVPG-20

SanDisk CompactFlash Extreme je ideálny pre fotoaparáty strednej a vyššej triedy DSLR a pre HD kamery. Vďaka rýchlemu čítania i zápisu sa hodí pre snímanie rýchlych akcií, vytvorené súbory rýchlo prenesiete do svojho počítača. Video môžete pokojne natáčať vo Full HD alebo fotiť do formátu RAW.

Pamäťovú kartu môžete používať aj v extrémnych podmienkach, pretože presne na to, bola testovaná. Je odolná proti výkyvom teploty a tiež proti nárazom a vibráciám. Podporuje VPG 20 so špecifikáciou pre natáčanie Full HD videa. Je obľúbená pre svoju rýchlosť a veľkú kapacitu, ktorá môže dosahovať až 128 GB. Je jasnou voľbou väčšiny profesionálnych fotografov, ktorým nevadí si za kvalitu priplatiť.

  • dostatočná kapacita
  • čítacie aj zapisovať rýchlosť
  • obstarávacia cena
  • nie je vhodná do smartphonov a iných zariadení, ktoré podporujú micro
Zistiť cenu

Vysvetlenie pojmov

Nielen v našom texte, ale aj kdekoľvek inde na internete alebo v kamenných predajniach sa môžete stretnúť s niekoľkými pojmami, ktoré vám nemusia byť hneď zrejmé. Preto vám ich radi vysvetlíme.

SD a CF karty

SD je najrozšírenejší pamäťová karta, ktorá sa využíva najmä v mobilných telefónoch, digitálnych fotoaparátoch a ďalšie elektronike. Je možné ich zaobstarať aj v micro variantách. CF karty využívajú predovšetkým profesionálni fotografi v profesionálnych digitálnych fotoaparátoch a kamerách. CF karty sú odolnejšie a majú vyššiu rýchlosť zápisu aj čítania.

JetDrive

Pod označením JetDrive nájdete pamäťové karty a SSD disky, ktoré vyrába spoločnosť Transcend a sú určené len pre počítače, notebooky a telefóny od Apple. Je možné ich využívať natrvalo ako rozšírenie kapacity úložiska.

RAW

RAW je formát fotografie, ktorý je typický nespracovanými dátami zachytenými senzorom. To znamená, že zachytená fotografia nie je upravená do finálnej verzie obrázka. Tento formát vám ponúka väčšie a lepšie možnosti úpravy. Pre RAW je typické, že má veľkú dátovú veľkosť, preto na pamäťových médiách zaberá viac miesta ako napríklad formát JPEG, čo už je v podstate finálnej fotografie. Do RAWu väčšinou fotí profesionálni fotografi.

Aká je funkcia pamäťovej karty

Toto elektronické zariadenie slúži na ukladanie dát a používa sa v najrôznejších elektronických zariadeniach. Jedná sa o malé kompaktné zariadenie, ktoré má vysokú kapacitu a je odolné proti magnetickým a elektrickým poliam. Je založené na pamäti typu flash EEPROM. Pôvodne boli pamäťové karty navrhnuté ako náhrada pevného disku do takých zariadeniach, v ktorých sa disky nemohli použiť (napríklad kvôli veľkosti alebo vibráciám). V súčasnej dobe slúži aj k rozšíreniu existujúcej pamäte danej elektroniky.

Parametre a ich vysvetlenie

Pred samotným nákupom si najskôr zistite a premyslite:

  • aký typ pamäťovej karty vaše zariadenie podporuje,
  • ako veľkú kapacitu budete potrebovať,
  • je pre vás dôležitá rýchlosť zápisu?

Druhy pamäťových kariet

Podľa typu sa karty delia do 3 kategórií:

  1. pamäťové karty SD (Secure Digital) – je možné ich použiť takmer do všetkých elektronických zariadení (mobilné telefóny, tablety, digitálne foťáky, kamery), z SD kariet sa následne vyvinuli SDHC, SDXC a ich zmenšeniny typu micro,
  2. CF pamäťové karty (Compact Flash) – sú charakteristické vysokou rýchlosťou zápisu a najčastejšie sa s nimi môžete stretnúť u výkonných fotoaparátov a kamier, kedy potrebujete video zaznamenávať v rozlíšení 4K alebo fotiť vo formáte RAW,
  3. JetDrive karty – sú určené len pre MacBook, využiť ich môžete buď ako prenosné médium alebo pre rozšírenie trvalého úložiska.

Kapacita

Pre kapacitu pamäťovej karty sa rozhodujte na základe toho, čo na nej budete chcieť ukladať. Pokiaľ sa bude jednať o menej kvalitné fotografie alebo pár pesničiek, postačí vám menšie kapacita. Ak však budete ukladať filmy vo vysokom rozlíšení, natáčať kvalitné videá alebo fotiť vo formáte RAW, rozhodne budete potrebovať veľkú kapacitu. Na trhu je možné zohnať kapacity v rozmedzí od 512 MB do 1 TB.

Dobrá rada: Vždy je lepšie si zaobstarať väčšiu kapacitu, pretože nikdy neviete, kedy sa vám bude hodiť.

Najčastejšie kupované kapacity:

  • 8 GB – pre mobilné telefóny sa väčšinou nekupuje, ale je dobrou voľbou pre malé digitálne fotoaparáty,
  • 16 GB – jedná sa o minimálnu veľkosť, ktorá sa vyhotovuje do mobilných telefónov. Na pamäťovú kartu je možné uložiť niekoľko tisíc fotiek, stovky aplikácií a pár videí,
  • 32 GB – toto je priemerná kapacita pamäte pre mobilné telefóny, ale aj zrkadlovky alebo digitálne foťáky. Fotografie i videá na túto pamäťovú kartu môžete zaznamenávať vo vysokom rozlíšení.
  • 64 GB – kapacita je vhodná skôr pre veľmi náročných užívateľov, ktorí do mobilných telefónov často sťahujú filmy alebo aplikácie, fotografi po nej siahnuť v prípade, že fotí do formátu RAW.

Veľkosť pamäťovej karty si jednoducho môžete odvodiť, ak poznáte napríklad veľkosť vami zhotovovaných fotografií. Ak je veľkosť vašej fotografie 5 MB, tak sa na 1 GB kartu zmestí 200 fotiek (1 GB sa rovná 1 000 MB, takže keď kapacitu karty 1 000 MB vydelíte veľkostí fotografie 5 MB, zistíte, že je karta vhodná pre 200 fotografií).

Rýchlosť zápisu a čítania

Rýchlosť pamäťové karty je ďalším kritériom, ktoré by ste mali zohľadniť v prípade, že budete natáčať videá alebo fotiť fotografie vo vysokej kvalite. Rozlišujú sa dve typy rýchlosťou:

  • rýchlosť zápisu – určuje dobu, za ktorú sa na kartu zapíšu (uloží) fotografie a videá,
  • rýchlosť čítania – označuje čas, ktorý strávite tým, že budete dokumenty preťahovať napríklad z karty do počítača.

Rýchlosť karty sa označuje skratkou Class, UHS alebo U.

Class

Označenie Class sa používa u SD karter. Class čiže tried je viac a označujú sa číslom. Toto číslo vám uvádza minimálnu garantovanú rýchlosť, ktorú karta musí mať pri čítaní i zápise.

  • Class 2 – rýchlosť zápisu minimálne 2 MB / s,
  • Class 4 – rýchlosť zápisu minimálne 4 MB / s,
  • Class 6 – rýchlosť zápisu minimálne 6 MB / s,
  • Class 10 – rýchlosť zápisu minimálne 10 MB / s.

Vždy ide o minimálnu zapisovať rýchlosť. Class 10 môže teda pokojne mať aj rýchlosť 45MB / s. Pri výbere rýchlosti zápisu sa preto vždy radšej držte číselné hodnoty pred MB / s než označením triedy.

UHS

Označenie UHS (Ultra High Speed) budete sledovať v prípade, že budete chcieť na kartu zaznamenávať dátovo objemná Full HD alebo 4K videa. Túto hodnotu sledujte aj v prípade, že budete používať rýchle sekvenčné snímanie.

  • UHS-I – extrémna rýchlosť zápisu aj čítania, ktorá sa pohybuje od 10 MB / s do 100 MB / s.
  • UHS-II – má rozšírené kontakty pre komunikáciu s fotoaparátom a rýchlosť zápisu aj čítania sa pohybuje okolo 300 MB / s.

U

Písmeno U označuje garantovanú rýchlosť pre videa. Väčšinou je písmeno U doplnené o číslica 1 alebo 3. Objaviť sa môže aj písmeno V, ktoré označuje minimálnu garantovanú rýchlosť zápisu.

  • V6 – zápis o rýchlosti 6 MB / s,
  • V10 – zápis o rýchlosti 10 MB / s,
  • V30 – zápis o rýchlosti 30 MB / s,
  • V60 – zápis o rýchlosti 60 MB / s,
  • V90 – zápis o rýchlosti 90 MB / s.

U1 je na rovnakej úrovni ako V10 – takže ho môžete využiť pre zápis FullHD videa aj 4K videa s nízkym dátovým tokom, ktorý sa pohybuje okolo 10 MB / s.

Do rýchlostnej triedy U3 spadajú karty s označením UHS-I V30 až po označení UHS-II V90. Vďaka tejto rýchlosti môžete v pohode zapisovať videa vo 4K rozlíšení a vyšších snímkových frekvenciách.

Všeobecne môžeme karty rozdeliť podľa rýchlosti takto:

  • do 100 MB / s – jedná sa o ideálnú rýchlosť pre užívateľov mobilného telefónu,
  • do 150 MB / s – splní požiadavky užívateľov smartphonov aj tých, ktorí vlastnia fotomobil, s ktorým veľa fotí,
  • nad 150 MB / s – táto rýchlosť už zodpovedá CF kartám, ktoré sú vhodné pre pokročilejších fotoaparáty a profesionálnych fotografov.

Typy pamäťových kariet

Na trhu sa stretnete s niekoľkými typmi kariet, kde každá sa hodí pre inak náročného užívateľa a ponúka odlišné možnosti. Poďme si ich predstaviť bližšie!

Pamäťová karta SD

SD (Secure digital) je najstarším typom SD karty. Ide o vhodnú pamäťovú kartu do tabletu, kamery, navigácie, MP3 prehrávačov alebo starších mobilných telefónov. Jej kapacita dosahuje maximálne 2 GB.

Prvé karty typu SD sa dnes už vo veľkej miere príliš nevyskytujú. Je to preto, že sa doba zrýchľuje a kladie vyššie a vyššie požiadavky. Klasická SD karta dokáže ponúknuť je malou kapacitu a tiež malú rýchlosť, ktorú však využívajú niektoré staršie prístroje. Skôr než s SD kartou sa dnes stretnete s adaptérmi, ktoré rozmery klasické menšie SD karty prevádza na väčšie, takže je možné ju využívať aj v prístrojoch, ktoré potrebujú pamäťovú SD kartu.

Pre koho sa hodí: Pre všetkých, ktorí doma majú staršie fotoaparát, kameru alebo telefón, nevyžadujú veľkú kapacitu a pri robení chcú ušetriť. Jedná sa o jednu z najlacnejších pamäťových kariet.

Pre koho sa nehodí: Ak hľadáte pamäťovú kartu pre mobil značky Huawei alebo iný moderné smartphone, klasická SD karta pre vás nie je vhodná. Moderné zariadenie už vyžadujú karty s veľkosťou micro.

Výhodynízka obstarávacia cena, adaptér je kompatibilný s väčšinou kariet.

Nevýhodynízka rýchlosť, vo väčšine zariadení nenájde karta uplatnenie, malá kapacita.

Pamäťová karta SDHC

Ide o nástupcu SD kariet, ktorý svoje uplatnenie nájde predovšetkým vo fotoaparátoch. Rýchlosť zápisu je zhruba do 100 MB / s, kapacita 32 GB je najbežnejší priemer pre digitálne zrkadlovky. Kvôli svojmu rozmeru sa nezmestia do mobilných telefónov. Oproti klasickým SD kartám ponúkajú vyššiu rýchlosť aj kapacitu.

Pre koho sa hodí: Sú ideálne pre všetkých príležitostné fotografov, ktorí pre nadobudnutie snímok využívajú digitálny foťák. SDHC im ponúkne dobrú kapacitu aj prijateľnú rýchlosť.

Pre koho sa nehodí: Kvôli svojim veľkým rozmerom nie sú kompatibilné s dnešnými mobilnými telefónmi a smartphony.

Výhodymajú väčšiu kapacitu, dobrú rýchlosť.

Nevýhodynevhodné do väčšiny mobilných telefónov.

Pamäťová karta Micro SDHC

Jedná sa o zmenšenú verziu SDHC, ktorá sa veľmi často používa do mobilných telefónov. Ponúka rýchlosť zápisu do 100 MB / a a kapacitu o veľkosti 32 GB.

Ak hľadáte najlepšie pamäťovú kartu do mobilu, môžete s kľudným srdcom siahnuť po Micro SDHC. Vďaka svojej veľkosti je kompatibilná s takmer každým smartphonom a vďaka kapacite uspokojí každého bežného užívateľa.

Pre koho sa hodí: Táto karta sa hodí snáď pre všetkých užívateľov moderných smartphonov. Je možné na ňu uložiť až 30 filmov a niekoľko tisíc fotografií.

Výhodynízka obstarávacia cena pamäťovej karty, kompatibilita s väčšinou moderných smartphonov, dostatočná kapacita pre běženého používateľa.

Nevýhodynižšiu rýchlosť.

Pamäťové karty SDXC

Ide o nástupcu karty SDHC, ktorá disponuje rovnakou rýchlosťou (do 100 MB / s), ale mnohonásobne väčšou kapacitou až do 512 GB. Hodí sa predovšetkým do fotoaparátov.

SDXC je skratkou Karty Secure Digital eXtended Capacity. Vďaka svojej enormnej kapacite by mohla nahradiť aj pevný disk. Rozhodne neurobíte chybu, keď si túto kartu zaobstaráte do vášho digitálneho fotoaparátu, pretože fotografií sa na ňu zmestí naozaj veľa. Nie je však vhodná pre zápis fotografií vo formáte RAW alebo pre videa vysokej kvality. V tomto prípade už by jej rýchlosť profesionálnym požiadavkám nedostačovala.

Pre koho sa hodí: Predovšetkým pre amatérskych fotografov. Vďaka jej kapacite na ňu uložíte veľa fotiek aj videí. Ak váš fotoaparát nepodporuje CF, bude pamäťová karta SDXC tou najlepšou voľbou.

Pre koho sa nehodí: Pre profesionálnych fotografov a kameramanov, ktorí svoje výstupy ukladajú v náročných formátoch. Pre tých je rýchlosť karty nedostačujúce. Rovnako tak sa pamäťová karta nehodí do väčšiny súčasných mobilov.

Výhodynajmodernejšie prevedenie SD karty, vhodná pre amatérskych fotografov.

Nevýhodynie je kompatibilná s väčšinou mobilných telefónov, nie je vhodná pre zápis náročnejších fotografických a video formátov.

Pamäťové karty Micro SDXC

Jedná sa o zmenšenú verziu karty SDXC, ktorá svoju funkciu dobre plnia vo väčšine súčasných smartphonov. Obľúbenosti sa tešia predovšetkým vďaka rýchlosti, ktorá dosahuje až 280 MB / s a ​​tiež kvôli bohaté kapacite 400 GB.

Sú jasnou voľbou pre všetkých fotografov, ktorí k svojmu koníčku využívajú fotomobil. Karta sa vďaka svojej rýchlosti i veľkej kapacite úložiska dobre popasuje aj s náročnejšími formátmi.

Pre koho sa hodí: Pre všetkých, ktorí radi fotia vo vysokej kvalite. Vďaka veľkej kapacite na ňu môžete uložiť stovky filmov a veľa fotografií. Z hľadiska kapacity úložiska ponúka doteraz tú najväčšiu pre použitie v mobilných telefónoch.

Výhodyvysoká kapacita a rýchlosť.

Nevýhody vyššia nákupná cena.

Viete, že: Medzi jednotlivými formáty SD pamäťových kariet existuje kompatibilita. Platí teda, že staršie verzie kariet je možné použiť aj v zariadeniach vyššej úrovne, avšak modernejšie SD karty už väčšinou nie je možné využívať v starších zariadeniach.

Pamäťové karty Compact Flash (CF)

Táto pamäťová karta je vhodná do kamier, ale aj do fotoaparátov. Ponúka veľkú rýchlosť až 150 MB / s a ​​kapacitu do 256 GB.

CF od SD kariet odlišuje predovšetkým rýchlosť zápisu a čítania. Ocenia ich všetci profesionálni fotografi, ktoré pracujú so zložitejšími obrazovými formátmi. Často idú doplnkom pokročilých fotografických a kamerových prístrojov.

Pre koho sa hodí: Predovšetkým pre profesionálnych fotografov alebo pre rekreačné fotografov, ktorí však na svoj koníček majú dosť peňazí. CF karty sú totiž kompatibilné len s niektorými druhmi zrkadloviek a kamier.

Pre koho sa nehodí: Najmä pre tých, ktorí si myslia, že touto kartou vyšperkujú svoj smartphone. CF karta je ešte väčší ako klasická SD karta a navyše má odlišný typ portu.

Výhodyrýchlosť a veľká kapacita.

Nevýhodyvyššia nákupná cena, kompatibilný len s niektorými prístrojmi, nehodí sa do mobilných telefónov.

Pamäťové karty CompactFast 2.0

Nástupcovi CF kariet, na ktoré je možné ukladať aj vo vysokom rozlíšení ako fotografie, tak videá. Majú neuveriteľnú rýchlosť až 500 MB / s a ​​kapacitu 64 a 128 GB.

Na túto kartu môžu nároční a profesionálni fotografi ukladať vo formáte RAW a vďaka vysokej rýchlosti sa fotografie spracovávajú naozaj bleskovo. Nie je vhodné na ne však nepretržite fotiť v RAW formáte.

Pre koho sa hodí: Radosť z nich budú mať profesionálni fotografi, ktorí snímky zaobstarávajú v surovom formáte RAW. Vďaka vysokej rýchlosti sú fotky spracované počas okamihu. Kvôli náročnosti fotiek v RAW formáte môžu kapacitu karty veľmi rýchlo zaplniť.

Výhodyrýchly zápis aj čítanie karty, spracuje aj formáty RAW.

Nevýhodyvysoká obstarávacia cena, pri veľkých formátoch sa kapacita čoskoro zaplní.

Viete, že: Staršie karty CompactFlash mali hrúbku 5 mm, dnes je však vystriedal Typ Aj s hrúbkou 3 mm. Ak však máte zariadenie so širším slotom pre staršiu verziu CF, môžete si s kľudom zaobstarať užšie variantu karty, pretože sú vzájomne kompatibilné.

Pamäťové karty XQD

Jedná sa o menšie karty typu CF, ktoré ponúka rýchlosť až 440 MB / s a ​​kapacitu 128 GB. Majú rovnaké výhody ako CF, ale navyše prichádzajú s menším rozmerom. Oproti CompactFast 2.0 sú síce o niečo pomalší, ale zase podporujú PCle, takže prenos dát do počítača je veľmi rýchly.

Výhodydobrá rýchlosť, možnosť PCI-Expres.

Nevýhodysú vhodné len pre obmedzený okruh prístrojov.

Pamäťové karty vhodné pre MacBooky

Tieto karty boli vyvinuté len pre určité typy počítačov od spoločnosti Apple a môžu slúžiť aj ako trvalé rozšírenie kapacity úložiska. Dosahujú rýchlosť až 100 MB / s a ​​kapacitu majú až do 256 GB.

Vďaka rýchlosti a dobrej kapacite nimi môžete dlhodobo zväčšiť kapacitu úložiska. Trvalé využívanie podporuje aj veľkosť karty, ktorá po vložení do počítača nikde nepresahuje.

Pre koho sa hodí: Tieto karty môžu využívať len používatelia Macbook. Do iných notebookov a PC nie je možné kartu vložiť.

Pre koho sa nehodí: Vzhľadom na to, že na každej karte je napísané, pre aký typ MacBooku je určená, ju nie je možné použiť do akéhokoľvek MacBooku. Karty medzi sebou veľmi často nie sú kompatibilné.

Výhodypomerne prijateľná cena, trvalé ponechanie v MacBooku, dobrá kapacita.

Nevýhodyurčené len pre konkrétny typ počítača, nie sú medzi sebou kompatibilné.

Menej používané typy kariet

Okrem vyššie popísaných kariet môžete na trhu naraziť aj na pamäťovú kartu s označením MMC (MultiMedia Card), ktorá je kompatibilná s SD kartami. Používajú rovnaký slot, ale líšia sa užšom prevedením. MMC však nie je vysokorýchlostným diskom a ponúkajú kapacitu len 4 GB.

Pamäťová karta MS (Memory Stick) pochádza z dielne Sony, takže sa väčšinou hodí pre fotoaparáty alebo mobilné telefóny (predtým Sony Ericsson) tejto značky. MS nie je kompatibilná s ostatnými kartami, ktoré sú na trhu dostupné.

XD (xD-Picture Card) je pamäťová karta vhodná pre fotoaparáty značky Olympus. Je rýchla, ale má obmedzenú kapacitu iba na 2 GB. Využijete ju predovšetkým vo zmieňovaných fotoaparátoch, ale vďaka redukcii je možné jej využitie rozšíriť.

Príslušenstvo a starostlivosť o pamäťovú kartu

Čítačka pamäťových kariet

Ku kartám je možné zaobstarať externú čítačku pamäťových kariet a my vám v rýchlosti prezradíme, ako ju vybrať.

Externé čítačky kariet sa do počítačov a notebookov pripájajú pomocou USB. Ich výhodou je malá hmotnosť a dobrá prenosnosť. Nevýhodou to, že zaberajú miesto na stole.

Pri výbere zohľadnite najmä to, či vybraná čítačka dokáže prečítať vašu pamäťovú kartu. Praktická rada teda znie: Čím univerzálnejšie čítačka, tým lepšie. Preto vyberajte typ All-In-One čítačky, ktoré dokážu prečítať väčšinu dostupných formátov.

Ak narazíte na označenie SD, dokáže čítačka prečítať len SD karty s kapacitou do 2 GB. Čítačka označené logom SDHC sa popasuje s SD aj SDHC kartami s kapacitou do 32 GB. Najnovšie čítačky kariet podporujú aj typ SDXC, takže dokáže prečítať SD, SDHC aj SDXC s kapacitou až 2 TB.

Nezabudnite, že vaša karta disponuje určitou rýchlosťou zápisu a čítania. Preto dbajte na to, aby vybraná čítačka pamäťových kariet podporovala danú rýchlostnú triedu.

Adaptér

Pri kúpe Micro SD karty väčšinou v balení dostanete aj plastový adaptér, do ktorého jednoducho micro kartu vložíte a môžete ju používať ako SD kartu klasické veľkosti. Micro SD tak budete môcť využiť aj vo vašom notebooku alebo iné v inej elektronike, ktorá disponuje klasickou čítačkou pamäťových kariet. Pred kúpou micro verzie sa uistite, že adaptér je súčasťou balenia.

Puzdro na pamäťové karty

Ak ste profesionálny fotograf alebo kameraman, ktorý pre svoju prácu potrebuje viac kariet, môžete si zaobstarať špeciálne puzdro na pamäťové karty, ktoré je väčšinou vnútri vystlaná gumovým materiálom. Vo vnútornom priestore nájdete niekoľko „okienok“ pre usadenie klasických pamäťových kariet aj ich micro prevedení. Špeciálne miesto môže mať aj adaptér. Puzdrá vaše karty ochráni pred prachom a navyše ponúknu ucelený prehľad o všetkých kartách, ktoré máte.

Starostlivosť

Je možné, že časom budete mať viac pamäťových kariet, tak je dobré nevyhadzovať krabičku, pretože do nej danú kartu budete môcť vždy schovať. Kontaktné piny, ktoré sa nachádza na konci paměťovek by mali vždy zostať suché a nepoškodené.

V prípade, že karta začne vykazovať chyby, prístup k nej je neľahký alebo je očividná menšia kapacita, ako pamäťová karta má, je dobré vykonať formátovanie. Formátovanie pamäťovej karty sa neodporúča robiť cez „format“ príkaz (ten vám môže ponúknuť príkazový riadok alebo menu), ale môžete využiť špeciálny program pre formátovanie SD kariet od SD Association. Pred formátovaním nezabudnite kartu odomknúť, inak naformátovať nepôjde.

Po naformátovaní sa z karty stratí všetko, čo na nej bolo uložené. Avšak tento krok s veľkou pravdepodobnosťou kartu „opraví“, takže ju budete môcť opäť plnohodnotne používať.

Pri výbere nemusíte dlho bádať nad tým, kto je najlepší výrobca pamäťových kariet. Stačí, keď si vyberiete produkt od značkovej spoločnosti. Medzi najznámejšie výrobce patrí Sandisk, Kingston, Adata Pretec, Lexar, Panasonic, Samsung a ďalšie. Ak sa vyhnete neznámym výrobcom s pochybnou kvalitou i cenou, je veľká pravdepodobnosť, že vaše dáta budú v bezpečí.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo