Ako vybrať záhradný skleník

Ak patríte medzi vášnivých záhradkárov, rozhodne by vo vašej záhrade nemal chýbať poriadny skleník. Ten totiž dokáže rastlinám zaistiť ideálne podmienky, vďaka ktorým sa vám odmení bohatou úrodou šťavnatých plodov. Či už preto patríte medzi začiatočníkov alebo pokročilých záhradkárov, s výberom skleníku vám radi poradíme. Pripravili sme pre vás článok, v ktorom sa dozviete všetko potrebné.

Recenzie skleníkov 2020

Hodnotenie sme podrobili rôzne typy záhradných skleníkov, u ktorých sme sa zaujímali najmä o spôsob montáže, pevnosť konštrukcie, ukotvenie, odolnosť, príslušenstva či spôsob vetrania.

LANIT PLAST Kyklop 3 x 2 m PC 4 mm

Tvar konštrukcieoblúková
K stenenie
Materiál konštrukciežiarovo zinkovaný plech
Materiál výplnepolykarbonát
Hrúbka výplne4 mm
Plocha6 m2
Počet okien0
Počet dverí2
Typ dveríjednokrídlové pántové
Výška185 cm
Šírka300 cm
Dĺžka200 cm
Hmotnosť52 kg

Stredne veľký oblúkový skleník Kyklop od českej značky Lanit Plast je tvorený pozinkovanou oceľovou konštrukciou a výplňami z veľmi kvalitného polykarbonátu, ktorý sa pýši certifikáciou kvality.

Jedná sa o až prekvapivo pevnú stavbu, ktorá bez problému odolá vetru i snehovej pokrývke. To je dané tým, že vzdialenosť jednotlivých rebier nosných oblúkov od seba činí len 60 až 80 cm. Výrobca navyše poskytuje desaťročnú záruku na nerozbitnosť polykarbonátových dosiek pri krupobití.

Hoci Kyklop nedisponuje strešnými oknami, je z oboch strán opatrený dvoma pántovými dverami s otváracou hornou časťou. Ak obe tieto časti otvoríte, môžete veľmi efektívne vetrať. Výhodou je samozrejme tiež vstup z oboch strán.

Tento model nepotrebuje žiadnu podmurovku, je však potrebné konštrukciu zapustiť do hĺbky približne 35 cm. Jeho úplne zásadnú nevýhodou je montáž. Kyklop je totiž dodávaný ako stavebnica s pomerne strohým a nedostatočným návodom. Pripravte sa tiež na to, že nie všetky časti k sebe sedia, niektoré diery sú krivo vyvŕtané, a dokonca sám výrobca v návode upozorňuje, že si budete musieť predné a zadné čelo svojpomocne namerať a vyrezať. K montáži preto budete potrebovať dostatok času, potrebné náradie, šikovné ruky, a hlavne dostatok trpezlivosti.

Problematická sa ukázala byť tiež konštrukcia dverí, ktoré sú zložené z dvoch častí, kvôli čomu sa však rám aj po zložení prehýba. Ako jediné riešenie sa opäť ponúka spevnenie svojpomocne.

Kyklop rozhodne patrí medzi lacné a pevné skleníky, čo sú kvality, vďaka ktorým sa vám môže vyplatiť jeho obstaranie. Samozrejme iba pod podmienkou, že vám nebude vadiť veľmi zložitá montáž. Ak navyše nepatríte medzi kutilov, odporúčame sa porozhliadnuť radšej po inom modeli.

 • nízka cena
 • pevná konštrukcia
 • nepotrebuje základy
 • veľmi zložitá montáž
 • niektoré diely si musíte sami vyrezať
 • nekvalitný dverný rám
 • nedostatočný návod
Zistiť cenu

VOLYA LLC 2DUM 4 x 3 m

Tvar konštrukcieoblúková
K stenenie
Materiál konštrukciežiarovo zinkovaný plech
Materiál výplnepolykarbonát
Hrúbka výplne4 mm
Plocha12 m2
Počet okien2
Počet dverí2
Typ dveríjednokrídlové pántové
Výška200 cm
Šírka400 cm
Dĺžka300 cm
Hmotnosť90 kg

LLC 2DUM je veľký a skutočne robustný skleník ruskej značky Volya. Jeho konštrukciu tvorí pozinkovaná oceľ s polykarbonátovými výplňami.

Výrobca garantuje vysokú odolnosť voči vetru i zaťaženia snehom a 10 rokov záruku na použitý polykarbonát. Veľkou prednosťou tohto modelu je možnosť ľubovoľne ho rozšíriť dokúpením ďalšej časti o násobku 2,1 m.

Konštrukcia je vybavená dvoma strešnými oknami, na ktoré je možné dodatočne inštalovať strešný otvárač (po vyvŕtanie potrebných otvorov). Samozrejmosťou sú aj dvoje pántové dvere (na každej strane jedny). Potešila nás aj prítomnosť silikónového tesnenia na okná, dvere i čelné oblúk, ktoré sa hodia najmä v chladnejšom období, pretože účinne bráni únikom tepla.

Tento model nie je potreba umiestňovať na betónové základy, je totiž vybavený špeciálnymi nožičkami (na každých 50 cm svojej dĺžky), ktoré sa zapúšťajú do zeme. Maximálna zapustenie určujú prahové profily dverí.

Keďže je LLC 2DUM dodávaný ako stavebnica, montáž je potreba vykonať pomocou priloženého návodu, ktorý je bohužiaľ zbytočne stručný. Celkový postup je však veľmi zložitý a vyžaduje väčšie množstvo času (minimálne 2 dni). Niektoré diely k sebe navyše horšie priliehajú, a preto je potrebné si so stavbou skutočne pohrať. Niektorí predajcovia však ponúkajú spolu s dodaním tiež profesionálnú montáž.

Pokiaľ zháňate priestranný a kvalitný skleník, ktorý vydrží všetky nešváry počasie bez úhony za prijateľnú cenu, rozhodne vám môžeme LLC 2DUM vrelo odporučiť. Pripravte sa však na komplikovanú montáž.

 • vysoká kvalita
 • veľmi pevná konštrukcia
 • nepotrebuje základy
 • podľa potreby možno rozšíriť
 • veľmi zložitá montáž
 • nedostatočný návod
Zistiť cenu

VITAVIA Target 6200 PC 4 mm

Tvar konštrukcieobdĺžniková
K stenenie
Materiál konštrukciehliník
Materiál výplnepolykarbonát
Hrúbka výplne4 mm
Plocha6,2 m2
Počet okien2
Počet dverí1
Typ dveríjednokrídlové posuvné
Výška197 cm
Šírka321 cm
Dĺžka193 cm
Hmotnosť62 kg

Target 6200 je stredne veľký skleník obdĺžnikové hliníkové konštrukcie so sedlovou strechou od renomovanej firmy Vitavia z Veľkej Británie. Výplň je tvorená veľmi kvalitnými polykarbonátovými doskami s desaťročnou zárukou.

Vetranie zabezpečujú dve strešné okná, ku ktorým je možné dokúpiť automatický otvárací systém. Veľkou výhodou je možnosť kúpiť aj ďalšie strešné či bočné okienka. Okrem toho výrobca ponúka nadštandardné príslušenstvo (police, teplomery, vlhkomery, zavlažovacie zariadenia, elektrické vykurovanie pôdy či odkvapové sady).

K modelu Target 6200 je dodávaná špeciálna základňa z pozinkovanej ocele, na ktorú sa konštrukcie montuje. Tú môžete pripevniť priamo do hliny, vhodnejšie je však zabezpečenie do betónového základu pomocou skrutiek a hmoždiniek.

Montáž je zložitejšia, čo bohužiaľ neuľahčuje ani príliš stručný a neprehľadný návod. U niektorých častí chýba predvŕtané diery, ktoré je potrebné svojpomocne navŕtať. Horšie hodnotíme tiež posuvné dvere, ktoré nie sú zabezpečené proti otvoreniu a chýba im madlo.

Celková konštrukcia tiež bohužiaľ nepôsobí príliš robustným dojmom. Doporučujeme preto voliť pre tento model miesto chránené proti vetru a na zimu ho radšej zvnútra podoprieť.

Target 6200 je cenovo dostupný skleník klasického tvaru, ktorého výhodou je celý rad príslušenstva. Pokiaľ by ste radi pestovali rastliny aj na policiach, môže byť tento model tým pravým.

 • široká ponuka príslušenstva
 • zložitá montáž
 • nepraktické dvere
 • nedostatočný návod
Zistiť cenu

LIMES Hobby H 7/3

Tvar konštrukcieobdĺžniková šikmá
K stenenie
Materiál konštrukciežiarovo zinkovaný plech
Materiál výplnesklo
Hrúbka výplne4 mm
Plocha7,4 m2
Počet okien1
Počet dverí1
Typ dveríjednokrídlové posuvné
Výška202 cm
Šírka300 cm
Dĺžka247 cm
Hmotnosť320 kg

Stredne veľký záhradný skleník Hobby H 7/3 českej firmy Limes, ktorá je držiteľom certifikátu kvality, má obdĺžnikovú konštrukciu so skosenými bočnými stenami. Vďaka tomu do neho vniká ďaleko viac svetla v priebehu celého dňa a blíži sa tak kvalitám oblúkových konštrukcií. Na rozdiel od ostatných testovaných modelov sa však jedná o skleník zo skla.

Súčasťou tohto modelu je jedno strešné okno a jedny posuvné dvere. K balenia je možné priobjednať tiež špeciálny podkladový rám a gumovou lemovky, ktorá sa vkladá pod strešnú skla, čím je odpruží a zabráni popraskaniu.

Montáž síce zaberie pomerne veľa času, napriek tomu s ohľadom na ostatné hodnocené modely nie je tak zložitá. To je dané aj tým, že výrobca minimalizoval počet častí. Pri kúpe je možné zažiadať o profesionálnu montáž priamo na vašej záhrade. Firma ale nezabezpečuje montáž podkladového rámu a gumové lemovky. Rám musí byť už pred príchodom firmy zapustený pevne v krajine.

Chválime kvalitné prevedenie. Konštrukcia je maximálne pevná a nepodlieha korózii. Môžete si byť preto istí, že tento model vám naozaj vydrží. Ak preto nedáte dopustiť na sklenenú klasiku a ceníte si predovšetkým vysokej odolnosti a dlhej životnosti, môžeme vám Hobby H 7/3 len odporučiť.

 • vysoká kvalita
 • veľmi pevná konštrukcia
 • dlhá životnosť
 • vyššia cena
 • gumová lemovka nie je súčasťou dielov
Zistiť cenu

VITAVIA Ida 1300 PC 4 mm

Tvar konštrukcieobdĺžniková šikmá
K steneáno
Materiál konštrukciehliník
Materiál výplnesklo
Hrúbka výplne4 mm
Plocha1,33 m2
Počet okien1
Počet dverí1
Typ dveríjednokrídlové posuvné
Výška184 cm
Šírka193 cm
Dĺžka69 cm
Hmotnosť75 kg

Vitavia Ida 1300 je malý skleník určený predovšetkým k stene na balkón. Konštrukcia je vyrobená z eloxovaných hliníkových profilov, kdežto výplne sú z kaleného matného záhradkárskeho skla. Tento model je ideálny pre všetkých, ktorí nemajú záhradu, napriek tomu radi by sa venovali pestovaniu aj v panelovom byte. Samozrejme je možné ho kúpiť aj k stene na bežnú záhradu.

Kalené sklo bráni ako prílišnému prehrievaniu počas letných mesiacov, tak zranenie. V prípade rozbitia sa totiž roztriešti na veľké množstvo malých kúskov. Montáž je pomerne jednoduchá. Návod by ale mohol byť podrobnejšie. Výplň je potreba ku konštrukcii pripevniť pomocou oceľových sponiek. Pri použití na záhrade je ukotvenie nutné vykonať buď na podmurovku alebo špeciálne základňu z pozinkovanej ocele, ktorú je však potrebné dokúpiť.

Tento model je vybavený jedným strešným oknom, ktoré umožňuje vetranie. To ale nie je možné vybaviť automatickým otváracím mechanizmom. Ďalšia nevýhodu je, že posuvným dverám chýba madlo, ich otváranie je preto trochu ťažšie.

Výrobca chválime za veľmi širokú ponuku príslušenstva – najmä poličky budú v prípade tohto modelu viac ako užitočné.

Ida 1300 je cenovo dostupný, odolný a kvalitne prevedený mini skleník, ktorý vám prinesie radosť ako na balkóne, tak v záhrade.

 • kvalita
 • široká ponuka príslušenstva
 • nepraktické dvere
 • nedostatočný návod
Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Skleník, fóliovník alebo parenisko

Ak pre pestovanie rastlín potrebujete dosiahnuť vyššie teploty a vzdušnej vlhkosti, môžete využiť niektorú z troch základných alternatív: skleník, fóliovník alebo pareniska. Každá z nich sa pritom hodí pre trochu iný spôsob pestovania. Preto je najskôr krátko predstavíme aj s ich výhodami a nevýhodami. Samozrejme ak už máte vo výbere jasno, môžete túto kapitolu preskočiť.

Skleník

Pre skleníky je typická nosná konštrukcia stojaca na pevných základoch. Táto konštrukcia je vyplnená priehľadnými doskami, ktoré sú ohrievané slnečným žiarením. Vzhľadom k tomu, že je celá stavba uzavretá, s nárastom teploty, dochádza tiež k zvyšovaniu vzdušnej vlhkosti. Skleník pritom bráni tepelným stratám, vzniká tzv. skleníkový efekt. Jedná sa teda o ideálne prostredie pre rýchlenie, pestovanie či prezimovanie rastlín. Pre predĺženie pestovateľský sezóny je možné navyše vykurovať.

 • dobrá tepelná izolácia
 • možno použiť na rýchlenie, pestovanie i prezimovanie rastlín
 • vyššia nákupná cena
 • nemožno premiestňovať

Fóliovník

Tento typ má konštrukciu pokrytú priehľadnou alebo čiastočne priehľadnou fóliou (odtiaľ názov). Navyše nemá pevné základy, a možno ho podľa potreby premiestňovať. Niektoré typy sa svojou veľkosťou podobajú skleníkom, v žiadnom z nich sa však nedá dosiahnuť rovnaký klímy, pretože nedokážu udržať teplo. Medzi ďalšie nevýhody patrí tiež nízka životnosť (fólie sa rýchlo opotrebuje, potrhá alebo zteří). Z tohto dôvodu je nutné ju približne raz za päť rokov vymeniť. Preto aj keď je fóliovník lacnejšie ako skleník, neustálym vyhotovením nových fóliou sa môže predražiť natoľko, že vás nakoniec vyjde drahšie.

 • nižšia obstarávacia cena
 • možno premiestňovať
 • zlá tepelná izolácia
 • nemožno využiť pre prezimovanie rastlín
 • nutnosť kupovať fólie

Parenisko

Pre parenisko je typická nízka prízemná konštrukcia, v ktorej je presklená alebo pokrytá fóliou iba hornú časť, obvodové strany sú z iných materiálov (drevo, plast a pod.). Býva vyrobené z rovnakých materiálov ako skleník a spravidla má dve až päť okien. Niektoré z okien je navyše možné pootvoriť alebo úplne odstrániť. Praktická je podpera, ktorú možno okná zabezpečiť, aby zostala otvorená. Pareniska slúži najmä na predpestovanie priesad či pestovanie nižších druhov rastlín.

 • nízka obstarávacia cena
 • dobrá tepelná izolácia
 • len pre rastliny nízkeho vzrastu
späť na začiatok ↑

Dôležité parametre

Pri výbere vhodného záhradného skleníka je potrebné venovať pozornosť niektorým kritériám. Medzi tie najdôležitejšie patrí:

 • umiestnenie,
 • veľkosť,
 • tvar,
 • materiál konštrukcie,
 • materiál výplne.

Umiestnenie

Najskôr zo všetkého musíte na svojej záhrade nájsť vhodné miesto pre skleník. A až podľa neho sa rozhodnite pre typ a veľkosť. Miesto tiež úplne zásadne ovplyvňuje, či bude pestovanie úspešné, či neúspešné.

Pretože rastliny potrebujú dostatok svetla, voľte vždy dostatočne preslnený priestor ideálne v tej časti záhrady, ktorá je chránená pred vetrom. Hoci väčšina typov konštrukcií odolá náporu vetra až 75 km / h, môže sa ľahko stať, že na vašu záhradu zavíta aj väčšie víchrica. Tiež nie je od veci vypozorovať najčastejšie prúdenie vetra a postaviť najmenšiu plochu skleníku proti tomuto smeru.

Čo sa týka svetových strán, odporúčame držať sa pravidlá a skleník postaviť tak, aby jeho os smerovala v smere sever-juh. Tým zaručíte zachytenie maxima slnečného svitu. Skleník by totiž nemal byť v tieni dlhšie než pár hodín denne. V ideálnom prípade navyše orientujte vchod na sever, čím sa zníži nároky na vetranie.

Skleník môžete umiestniť ako do voľného priestranstva, tak ku stene domu či ku murovanému plotu. Výhodou je, že murivo v letných mesiacoch akumuluje teplo, a stena tak „vykuruje“ vnútorný priestor aj v noci, prípadne, keď sa ochladí. Ak však postavíte skleník k stene, musíte počítať s tým, že múr z jednej strany tienia, čo rastlinám rozhodne neprospieva. V zime potom môže byť nebezpečný sneh a ľad padajúci zo strechy domu.

Lepšie sa ale bude rastlinám dariť v samostatne umiestnenom skleníku, na ktorý slnko svieti počas celého dňa.

Vhodné miesto vyberajte aj s ohľadom na ovocné stromy v okolí. Padajúce ovocie môže ľahko spôsobiť poškodenie výplne konštrukcie. Pokiaľ ho navyše budete stavať na hranici pozemku, je vhodné urobiť to len so súhlasom suseda.

Veľkosť

Veľkosť skleníka závisí ako na priestorových možnostiach vašej záhrady, tak na type a množstve rastlín, ktoré v ňom budete pestovať.

Pokiaľ ho budete využívať iba pre predpestovanie letničiek, mal by vám stačiť mini skleník s plochou okolo 3 m2 (1,5 x 2 m). Pestovanie zeleniny pre menšie rodinu postačí plocha do 8 m2 (2 x 3 m, 2 x 3,5 m, 2 x 4 m). Pre početnejšiu rodinu alebo na účely prezimovanie väčších rastlín v mobilných nádobách ale odporúčame plochu od 12 do 15 m2 (3 x 4 m, 3 x 4,5 m). Teplomilné rastliny by od seba mali byť dostatočne vzdialené, aby sa znížilo riziko napadnutia škodcami alebo chorobami.

Rozhodne ale nezabudnite zohľadniť tiež výšku celej stavby, aby ste sa v nej mohli pohodlne postaviť. Výška uprostred (tj. od zeme k hrebeňu) by mala byť minimálne 2 m. Pri výbere dávajte pozor, keďže výrobcovia vždy uvádza ako výšku skleníka výšku v najvyššom bode. Aby ste sa pri práci nemuseli hrbiť, vyberajte radšej konštrukciu vysokú viac ako 2 m.

Výslednú veľkosť vždy dobre zvážte, len ťažko ho totiž dodatočne rozšírite.

Tvar

S veľkosťou úzko súvisí tiež tvar konštrukcie, ktorý má vplyv na to, ako sa slnečné lúče odrážajú od povrchu a koľko ich prejde dovnútra. Pritom platí, že čím je uhol dopadu kolmejšie, tým viac svetla a tepla prenikne k rastlinám. Ideálnym tvarom je preto oblúk, ktorý zaisťuje maximálnu prienik slnečných lúčov v priebehu celého dňa.

Oblúkové skleníky

Oblúková konštrukcia skleníka navyše umožňuje vytvoriť dostatok priestoru pre pestovanie najmä väčších druhov rastlín (paradajok, paprík, šalátových uhoriek alebo vínnej révy). Nevýhodou oblúkových záhradných skleníkov je to, že materiál, z neho sú vyrobené, musí byť možné ohnúť. To je však možné len u jedného materiálu, a tým je polykarbonát. Ak teda dáte prednosť oblúkové konštrukciu, musíte siahnuť po polykarbonátu.

Obdĺžnikové skleníky

Najbežnejším tvarom je obdĺžniková konštrukcia so sedlovou strechou päťuholníkového prierezu, a to buď s rovnými alebo ľahko skosenými stenami. Tento model poskytuje veľmi dobre využiteľný priestor, navyše je možné pestovať nižšie druhy rastlín taktiež na policiach. Tento typ ale neumožňuje také dobré využitie slnečného žiarenia ako oblá či výraznejšie skosená konštrukcie.

Japan

Tzv. japan je skleník s šikmými bočnými stenami, ktoré v priereze vytvárajú neúplný kosoštvorec. Táto konštrukcia prepúšťa niekoľkonásobne väčšie množstvo svetla a tepla než zvislé steny.

Pultové skleníky

Pultový typ zvyčajne vyzerá ako klasický obdĺžnikový s tým rozdielom, že je len polovičný a druhou stranou prilieha k pevnej stene či stene domu. Jedná sa vlastne o skleníkovú prístavbu, ktorá sa hodí najmä na menšie záhrady a všade tam, kde je nedostatok priestoru. Výhodou tohto typu skleníka je, že ak ho chcete vykurovať pomocou kúrenie, veľmi jednoducho z priľahlého domu privediete elektrinu.

Ostatné typy

Okrem týchto základných tvarov ponúkajú niektoré firmy konštrukcie na mieru alebo atypické tvary, napr. sedmiúhelníkové či skleníky s guľatou apsidou a až šesťuholníkovým prierezom, ktoré je možné používať aj ako presklené altánky.

Materiál konštrukcie

Najčastejšími materiály pre výrobu konštrukcie skleníka je hliník, oceľ, žiarovo zinkovaný plech či plast. Menej často sa možno stretnúť s drevenou konštrukciou, ktorá je kvôli vysokej vlhkosti vhodná len ako dočasné riešenie u fóliovníkov.

Hliník

S hliníkovými profilmi sa možno najčastejšie stretnúť u polykarbonátových modelov. Medzi ich prednosti patrí nízka hmotnosť, dobrá tvárnosť (pri výrobe je možné ľubovoľne tvarovať), a pritom pevnosť. Naviac je nemusíte ošetrovať náterom, pretože nepodliehajú korózii. Nevýhodu je vysoká cena, ktorá môže až niekoľkonásobne prevyšovať cenu ostatných typov skleníkových konštrukcií. Priplatíte si nielen za vyššiu pevnosť, ale napríklad aj za špeciálnu povrchovú úpravu (často strieborný elox alebo tmavo zelená vypaľovacia farba).

V prípade hliníkových konštrukcií sa však oplatí venovať pozornosť kvalite. Obvykle je tento typ tiež menej odolný voči vetru či zaťaženiu snehom. Nehodí sa preto na miesta, ktoré nie sú voči vetru chránená. V zimnom období sa odporúča nechať ho rozbiť alebo podoprieť pevnou výstuhou.

Oceľ

Oceľové konštrukcie sú podstatne lacnejšie ako hliníkové, znesú aj ďaleko väčšie zaťaženie. Ľahko však podliehajú korózii a montáž výplní (zvyčajne sklenených) je ťažšia.

Žiarovo zinkovaný plech

Konštrukcia z pozinkovanej ocele sa vyznačujú robustnosťou, znesú preto najväčšie zaťaženie, a najlepšie zo všetkých odolajú zaťaženiu snehom či nárazom vetra. Vzhľadom k tomu, že sú najčastejším používaným typom, môžete vyberať z naozaj širokej ponuky. Dnes je navyše tento materiál už spravidla upravený tak, aby nepodliehal korózii. U tohto typu sa ako výplň zvyčajne používa skleníkové sklo, prípadne polykarbonát.

Plast

Plastové konštrukcia sa vyrába z veľmi pevných PVC profilov, ktoré sa zasúvajú do seba. Tento typ preto vyniká prekvapivou odolnosťou voči vetru či snehu. Výhodou je tiež nízka hmotnosť. Plast má však kratšiu životnosť a postupne krehne.

Materiál výplne

Rovnako ako konštrukcia je dôležitý tiež materiál, ktorým je vyplnené. Najčastejšie sú dve varianty: sklo a polykarbonát.

Skleníky zo skla

Sklenené výplne patrí u skleníkov medzi klasiku, ktorú ale postupne vytláča polykarbonát. Napriek tomu majú svoje nesporné výhody. Sklo skvele prepúšťa slnečné žiarenie (z až 92%), vďaka čomu sa k rastlinám dostane dostatok svetla i tepla i v období, keď má slnko nižšiu intenzitu (najmä v predjarí alebo na jeseň). Sklo navyše v priebehu rokov nemení svoje vlastnosti a jeho hladký povrch možno ľahko očistiť.

Skleníkové sklo môžete zohnať buď lesklé, kedy je z oboch strán hladké, a teda plne priehľadné, alebo s jednou stranou hladkou a druhou zvráskavenou. Vrásnenie v tomto prípade bráni spáleniu rastlín vo veľkých letných horúčavách, keďže nepravidelný povrch láme dopadajúce slnečné lúče a vytvára priaznivejšie rozptýlené svetlo. Táto úprava nahrádza skôr obľúbené natieranie tabuliek bielou farbou.

Zásadnou nevýhodou sklenených výplní je zvýšené riziko rozbitie (napr. pri krupobití) alebo popraskanie. Z tohto dôvodu odporúčame používať tabule s hrúbkou minimálne 4 mm. Sklo má bohužiaľ tiež veľmi zlé tepelno-izolačné vlastnosti. Pri výraznejšom rozdielu vnútornej a vonkajšej teploty navyše dochádza ku kondenzácii vzdušnej vlhkosti, kedy sa na sklenených tabuliach tvorí studenej kvapky vody, ktoré potom dopadajú na rastliny, čo im samozrejme neprospieva (zvyšuje sa tak riziko vzniku plesní a najrôznejších chorôb).

Skleníky z polykarbonátu

Na trhu sa však v poslednej dobe stále častejšie objavujú plastové skleníkové výplne, najmä potom polykarbonát alebo polymetylakrylát. Polymetylakrylátové dosky veľmi dobre prepúšťajú ultrafialové žiarenie, a preto sú vhodné najmä pre pestovanie tropických rastlín, pre bežné druhy sa príliš nehodí.

Vynikajúcimi vlastnosťami sa ale pýši najmä komorové polykarbonátové skleníky. Tie majú veľmi dobré tepelno-izolačné vlastnosti (čím hrubšie, tým lepšia izolácia), sú ľahké, ale pritom prakticky nerozbitné, navyše majú dobrú svetelnú priepustnosť (cca 80%) a rovnomerne rozptyľujú slnečné svetlo, vďaka čomu nehrozí spálenie rastlín.

Polykarbonátové dosky bývajú naviac opatrené ultrafialovú vrstvou, ktorá ich chráni proti degenerácii materiálu pôsobením slnečného žiarenia, taký skleník preto veľmi dlho vydržia. Z rovnakého dôvodu ale nie sú záhradné skleníky z polykarbonátu vhodné na pestovanie okrasných či tropických rastlín (nedostatok UV žiarenie môže spôsobovať zmenu farby kvetov a pod.).

Pretože je polykarbonát ohybný (hoci sa jeho hrúbka pohybuje najčastejšie od 4 do 6 mm), často sa využíva pre konštrukcie skleníkov oblúkového tvaru. Montáž všetkých typov plastových dosiek je navyše zvyčajne veľmi jednoduchá.

späť na začiatok ↑

Konštrukcia

Základy

Skleník už patrí medzi väčšie záhradné stavby, je preto dôležité umiestniť ho na pevné základy. Pre väčšinu typov sú najvhodnejšie betónové základy (buď klasické alebo stavané metódou tzv. Strateného debnenia). Odporúčame vždy najskôr vybrať konkrétny typ skleníka, a až potom stavať základy (najlepšie urobíte, keď si od výrobcu priamo vyžiadate plány na ich výstavbu).

Pri stavbe základov dbajte na presné rozmery. Niekedy stačí len pár milimetrov a konštrukcia vám na základoch nemusí správne sedieť. Základy by mali byť vždy v dostatočnej hĺbke a okolitý terén by mali prevyšovať približne o 10 cm. Vrchná plocha navyše musí byť vždy vodorovná, aby časom nedochádzalo k deformáciám konštrukcie.

Polykarbonátové skleníky majú tú výhodu, že sú ľahké (často váži iba 40 kg), vďaka čomu nehrozí prepadaniu do hliny. Preto je možné upevniť len kotvami (ktoré však musí byť v krajine zabodnutí do hĺbky minimálne 60 cm). Aj v takom prípade je ale vhodné podložiť ho aspoň tehlami. Na nespevnenom povrchu však môže v priebehu rokov dochádzať k deformáciám konštrukcie skleníka, najlepším riešením sú preto vždy pevné základy.

Väčšinou stačí konštrukciu iba priskrutkovať na rovný betónový veniec. A u niektorých modelov je súčasťou balenia dokonca aj základňa, prípadne je možné ju prikúpiť zvlášť.

Všeobecne platí, že plastové modely nie sú tak náročné na pevnosť základov ako tie presklené. Podobne tiež veľké záhradné skleníky potrebujú ďaleko pevnejšie základy na rozdiel od tých malých.

Dvere

Dvere – podobne ako okná – sú neoddeliteľnou súčasťou každého skleníka. Môžu byť jedny, prípadne dvoje (z každej strany), a to jednokrídlové alebo dvojkrídlové. Možno ich tiež rozdeliť na dva základné typy – na dvere pántové a posuvné.

Medzi prednosti pántových dverí patrí najmä bezproblémová funkčnosť a dlhá životnosť. Môžu však pri vstupe zavadzať, samovoľne sa zatvárať pod.

Výhodou posuvných dverí je to, že výrazne šetrí miesto. Navyše umožňujú iba čiastočné otvorenie, čím možno zaistiť vetranie. Nevýhodou je, že sa do posuvnej lišty môžu dostať nečistoty, ktoré sťažia alebo úplne zabráni manipulácii. Ak sa preto rozhodnete pre tento typ, vždy vyberajte iba dvere opatrené kolieskami či ložiskami (nikdy nesmie kov kĺzať priamo po kovu). Myslite tiež na to, že posuvnou lištu budete musieť pravidelne čistiť.

Okná

Všetky typy by mali byť vybavené minimálne jedným, ale ideálne niekoľkých strešnými alebo bočnými oknami, ktoré zabezpečujú vetranie. Okná skleníku môžu byť ovládaná buď ručne alebo pomocou automatického otvárače.

Vetranie

S oknami a dverami súvisí tiež vetranie, ktoré je pre rastliny pestované vo vnútri skleníka úplne zásadné. V letných mesiacoch totiž môže veľmi ľahko dôjsť k prehriatiu, odporúča sa preto nechať otvorené dvere. Okná by mala tvoriť minimálne 10% plochy konštrukcie.

Vetrať možno ako oknami, tak dverami (ideálne však otvorením strešných i bočných skleníkových okien), a to jednoducho ručným otvorením, alebo pomôcť sofistikovaného automatického otvárače. Automatické vetranie funguje na princípe teplotnej rozťažnosti. S narastajúcou teplotou vnútri sa okno postupne otvára a s klesajúcou teplotou sa zase zatvára. Jedná sa o vynikajúce riešenie pre všetkých, ktorí sa nemôžu záhrade venovať každý deň. Za toto pohodlie si však musíte priplatiť, navyše sa s ním možno stretnúť skôr výnimočne.

Vetranie je dôležité nielen v horúčave, ale aj v chladnejšom období. Účinne tak možno zabrániť rastu plesní a hubových chorôb.

späť na začiatok ↑

Montáž

Všetky typy skleníkov sú obvykle predávané ako predpripravené stavebnica, ktorých stavbu možno zvládnuť svojpomocne s bežným základným náradím. Pokus si však nie ste istí, môžete využiť ponuku niektorých výrobcov či firiem, ktorí vám skleník na záhrade profesionálne zostaví.

späť na začiatok ↑

Príslušenstvo

V prípade potreby si môžete do skleníka dokúpiť napríklad police či stolíky, teplomer, tieniace sieť, špeciálne vykurovanie, lampy vhodné na osvetľovanie, zavlažovanie automatickú kvapkovou závlahou, odkvapy, prípadne plastové chodníky.

späť na začiatok ↑

Pozor na kvalitu

Pri nákupe dávajte veľký pozor najmä na dovážaný tovar z Ázie. Obvykle ide o lacné skleníky z polykarbonátu, ktoré sú ponúkané za podozrivo nízke ceny. Bohužiaľ taký model spravidla nevydrží dlhšie ako rok, maximálne dva. K výrobe totiž býva používaný nekvalitný polykarbonát, ktorý sa veľmi ľahko opotrebuje, je mäkký a rýchlo starne.

Ak si nie ste kvalitou určitej značky či už skleneného alebo polykarbonátového skleníku istí, odporúčame na internete prejsť užívateľské recenzie, prípadne zohľadniť víťaza nezávislých testov. Skúsenosti druhých môžu byť na nezaplatenie.

Ak preto chcete investovať do top výrobku, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky, rozhodne odporúčame vyberať v sortimente európskych výrobcov skleníkov, ktorí sa pýši mnohými naj vrátane certifikátu kvality. Zaistenú tak budete mať nielen kvalitu, ale aj špičkový servis.

späť na začiatok ↑

Cenové relácie

Záhradné skleníky nie sú práve lacnou záležitosťou, aj napriek tomu sa zvyčajne oplatí ešte si priplatiť za kvalitu. Daný model vám potom vydrží niekoľko rokov a mnohonásobne vám to vráti v podobe kvalitnej úrody.

Pre lepšiu orientáciu sme vyčlenili tri základné cenovej kategórie:

 • do 400 eur
 • od 400 do 1 000 uer
 • nad 1 000 eur

Najnižšia cenová kategória

Do 400 eur  spravidla zoženiete najmenšie a malé skleníky (2 x 2 m, 2 x 3 m) rôznych typov (oblúkové, obdĺžnikové) najčastejšie z polykarbonátu. Pre výrobu konštrukcia bola zvyčajne použitá oceľ, pozinkovaná oceľ alebo hliník. Výrobky, ktorých cena sa pohybuje cca od 300 eur sú veľmi kvalitné a nižšia cena je daná iba malými rozmermi.

Stredná cenová kategória

Od 400 do 1 000 eur nájdete skleníky pre veľké rodiny alebo skutočných milovníkov zahradničení. Jedná sa o veľké záhradné skleníky rôznych rozmerov (často 3 x 4 m, 3 x 6 m). Konštrukcia býva z hliníka, ocele alebo pozinkovanej ocele. Výplň je z polykarbonátu alebo skleníkového skla. Často sa možno stretnúť s dvoma dverami a viacerými oknami.

Najvyššia cenová kategória

Od 1 000 eur vyššie sa nachádza najrôznejšie skleníky spravidla väčších alebo veľmi veľkých rozmerov (3 x 12 m). Opäť ide predovšetkým o konštrukcie z hliníka alebo pozinkovanej ocele s polykarbonátovými či sklenenými výplňami. Samozrejmosťou sú dvoje skleníkové dvere a viac okien, zvyčajne so systémom automatického otvárania. Tieto modely sú často určené pre potreby profesionálnych pestovateľov.

späť na začiatok ↑

Tipy na záver

 • Nekvalitný polykarbonát spoznáte podľa toho, že sa veľmi ľahko ohýba, pri pohľade proti svetlu nie je číry (môžu v ňom byť vidieť bodky) a pri ohybe šuštia. Kvalitné polykarbonát je naopak tuhý, proti svetlu číry a pri ohybe nevydáva žiadny zvuk.
 • Ak si v otázke veľkosti nie ste istí, aký skleník vybrať, odporúčame zvoliť radšej väčšie. Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že pestovanie rastlín v ňom úplne prepadnete, a bude vám jednoducho malý.
 • Pri montáži najmä sklenených výplní na skleníkovú konštrukcii je vhodné podložiť tabuľe gumovou lemovkou (pri kvalitnejších modeloch býva priamo súčasťou tabúľ). Lemovka zaistí lepšie odpruženie výplní, ktoré potom menej praskajú.
 • Ak si nemôžete dovoliť kvalitný model kvôli vysokej cene, odporúčame vám sa porozhliadnuť po záhradných skleníkoch zo skla alebo polykarbonátu v akcii (príp. nazáru), ktoré niekedy bývajú veľmi lacné. Na konci sezóny sa predajcovia často zbavujú posledných kusov a s cenami idú niekedy skutočne nízko.
 • Zaujímavou alternatívou pre ľudí bez záhrady môže byť malý skleník na balkón, ktorý sa umiestňuje k stene domu.
 • Pri hnojení pôdy v skleníku myslite na to, že používanie prírodných i umelých hnojív či rôznych chemikálií (pesticídov, herbicídov a pod.) môže urýchliť koróziu oceľových dielov konštrukcie.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď