Ako vyčistiť škvrny od krvi

Škvrny od krvi patrí k najodolnejším, ale to neznamená, že je nemožné ich vyčistiť. Musíte však konať rýchlo. S čerstvou škvrnou bežte ihneď pod ľadovou vodou. S trochou šťastia odstránite aj škvrnu staršieho dáta. V našom článku vám poradíme ako.

Prípravky čo stojí za vyskúšanie

späť na začiatok ↑

Základná rada

Čerstvú krv odstraňuje za pomocou studenej alebo ľadovej vody. Ľadovú vodu vytvoríte tak, že do studenej vody nasypete niekoľko kociek ľadu. Ak by ste krv prali vo vode teplej, zapere sa do látky, z ktorej ju už nikdy nedostanete.

späť na začiatok ↑

Čerstvá krv

Pripravili sme pre vás niekoľko rád, vďaka ktorým sa zbavíte čerstvých škvŕn od krvi.

Čistenie krvi pomocou peroxidu vodíka

Čo budete potrebovať:

 • 3% peroxid vodíka,
 • prací prášok alebo
 • mydlo.

Na bielenie a čistenie textílií je vhodné použiť 3% peroxid vodíka. Jedná sa o pomerne agresívnú látku, takže je potrebné s ňou pracovať v rukaviciach. Pred tým, než ho na škvrnu nalejete, zrieďte ho z 50% vodou. Predídete tak vybielenie alebo poškodenia bielizne (ale radšej ho pred tým vyskúšajte na kúsku, ktorý nie je na bielizni viditeľný, ideálne rubový šev).

Po naliatí na škvrnu začne peroxid peniť. Strážte, aby sa pena nerozšírila mimo škvrnu. Akonáhle sa začne chemická reakcia spomaľovať a pena sa ustáli, ešte niekoľkokrát roztok na škvrnu nalejte. Penu utrite handričkou a opäť nalejte trochu peroxidu, kým škvrna nebude slabá alebo nezmizne. Potom bielizeň vyperte v studenej vode s práškom alebo mydlom.

Dobrá rada: Ďalšou možnosťou je odev namočiť do misy s peroxidom a nechať 20 minút pôsobiť. Potom odev prepláchnite studenou vodou.

Krvavé škvrny a kuchynská soľ

Postup je vhodný pre odstraňovanie čerstvej krvi na krehkých látkach. Vďaka tomu, že výsledná zmes nemá žiadny zápach, je možné ju aplikovať aj na väčšie predmety, ktoré sa ťažkou perú, napr .: matrace alebo koberec.

Budete potrebovať:

 • kuchynskú soľ,
 • vodu.

Čerstvú škvrnu najskôr prepláchnite veľkým množstvom čistej vody. Oblečenie môžete vložiť pod kohútik s tečúcou vodou, matrace a koberce je vhodné umyť hubkou alebo utierkou.

Zo soli a vody vytvorte pastu. Množstvo pasty sa odvíja od veľkosti škvrny. Pastu votrite do poškvrnených miest. Kryštáliky soli pôsobí ako abrazívum a vďaka ich pohlcovačom vlastnostiam zoslabí krvavé škvrny a vytiahnu je z vlákien látky.

Soľ z látky vypláchnite a potom dajte oblečenie do práčky a vyperte na bežný prací cyklus, vhodný pre danú tkaninu. U väčších predmetov, ktoré nemôžete dať do práčky, použite pre vymytie dostatočné množstvo vody.

V prípade, že vám na látke zostala žltá škvrna, kvapnite na ňu 2% roztok kyseliny šťaveľovej a vyperte vo vode s kvapkou čpavku. Potom bielizeň vyperte v čistej vode s pracím prostriedkom.

Odstránenie škvŕn pomocou octu

Budete potrebovať:

 • ocot.

Oblečenie alebo iný materiál od krvi položte na rovný povrch a na škvrnu nalejte ocot. Preperte v studenej vode v ruke a potom vyplákajte vo vode vlažnej. Akonáhle bude škvrna preč, oblečenie usušte.

Odstránenie krvavých škvŕn čpavkom

Recept sa nehodí pre odstraňovanie škvŕn z ľanu, hodvábu a vlny.

Budete potrebovať:

 • čpavok.

Vyrobte roztok skladajúci sa z 1 lyžice čpavku a ½ hrnčeka studenej vody. Roztok nalejte na odolné škvrny a nechajte pôsobiť. Akonáhle znečistenie zmizne, opláchnite tkaninou pod studenou vodou.

späť na začiatok ↑

Zaschnutá krv

Aj na zaschnutú krv existuje celý rad postupov, ako sa jej zbaviť.

Škvrny od krvi a pasta

Budete potrebovať:

 • starú zubnú kefku,
 • zubnú pastu.

Pre čistenie pastou sa rozhodnite vo chvíli, kde je možné látku vyprať v práčke alebo starostlivo v ruke. Nie každému zubná pasta vonia.

Zubnú pastu naneste na kefku a opatrne čistite krvou znečistené miesto a nechajte ju zaschnúť. Potom ju vypláchnite studenou vodou a bielizeň starostlivo vyperte treba v mydle. Pokiaľ škvrna nezmizne na prvýkrát, postup opakujte.

Na odstránenie krvavých škvŕn použite enzymatické prostriedky

Pre čistenie budete potrebovať nejaký enzymatický prostriedok vhodný pre štiepenie bielkovín. Bez problémov ho zoženiete v drogérii. Prostriedok nalejete na škvrnu a necháte pôsobiť podľa návodu. Následne je vhodní miesto dočistiť roztokom, ktorý vytvoríte z pracieho prostriedku a vody. Pokiaľ na bielom povrchu zostala škvrna, môžete ju skúsiť vybieliť peroxidom vodíka. Oblečenie potom vyperte v čistej vode s pracím prostriedkom a nechajte uschnúť.

Chren a škvrny od krvi

Budete potrebovať:

 • chren.

Oblečenie či inú látku, ktorú sa chystáte čistiť, položte na rovný povrch. Na škvrnu naneste čerstvo nastrúhaný chren a škvrnu sa snažte pohybmi hore a dole odstrániť. Látku vypláchajte, a akonáhle bude škvŕn preč, usušte.

späť na začiatok ↑

Čerstvé i zaschnuté škvrny

Na čistenie čerstvých aj zaschnutých škvŕn môžete využiť jedlú sódu a šťavu z citróna. Táto zmes odstraňuje škvrny od vína, čučoriedkové desiate alebo mrkvy. Látka musí byť pri odstraňovaní vždy vystretá.

Na škvrnu nasypte jedlú sódu a prstom ju rovnomerne rozotrite po celej ploche znečistenia. Následne na sódu vymačkajte citrón. Pokiaľ sa jedná o odstraňovaní veľkého fleku, vymačkajte naň pokojne citrón celý. Ak nemáte citrón, môžete použiť aj citrónikmi. V prípade, že je škvrna veľa zaschnutá, nechajte pôsobiť hodinu, inak stačí len 30 minút. Potom dajte bielizeň do práčky a vyperte spôsobom, ako ste zvyknutí.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď