Ako vybrať bezdrôtový zvonček

Rozhodli ste sa vašu nehnuteľnosť vybaviť bezdrôtovým zvončekom? Na trhu existuje veľa modelov, od jednoduchých zariadení po finančne nákladnejšie chytré bezdrôtové zvončeky, ktoré možno ovládať mobilným telefónom, a disponujú kamerou. Čo všetko najdrahšie modely dovedú? Prečo si u zvončeka postrážiť frekvenčné pásmo, v čom spočíva výhoda zvončeka so svetelnou notifikácií a bude vám stačiť jedno zariadenie na celý dom? Všetko dôležité sa dozviete v našom článku, v ktorom vás navyše čaká päť recenzií na najpredávanejšie bezdrôtové domové zvončeky.

Recenzie bezdrôtových zvončekov

Mimo nákupného poradca sme pre vás pripravili päticu recenzií na jednotlivé prístroje, ktoré vám pomôžu zorientovať sa na trhu a urobiť si bližšiu predstavu o konkrétnych modeloch a ich plusoch a mínusoch. Zaobstarať môžete kvalitné bezdrôtové zvončeky prémiových značiek aj lacnejšie varianty bezdrôtových zvončekov z Lidlu. Veríme, že vám pomôžu vybrať ten najlepší bezdrôtový domový zvonček pre váš byt, dom či kanceláriu.

NázovCelkom
1.Solight 1L22Zistiť cenu
89%
2.Solight Wi-Fi 1L200Zistiť cenu
87%
3.Retlux RDB 102Zistiť cenu
83%
4.Emos P5742Zistiť cenu
82%
5.Sencor SWD 112Zistiť cenu
81%

Solight 1L22

Napájanie hlavnej jednotkysieťové
Počet melódií48
Počet vnútorných častí1
Dosah v m120
Signalizácia zvonenia na tlačidleáno
Podsvietenienie
Vizuálna signalizáciaáno
VodeodolnosťIP44
Možnosť úpravy hlasitostiáno
Počet tlačidiel v balení2

Vonkajší bezdrôtový zvonček Solight 1L22 patrí do skupiny lacnejších zariadení, ktoré však vyrobila spoľahlivá firma. Solight sa zaoberá menšie elektronikou do domácnosti, ako sú rôzne detektory, meteostanice či svietidlá, dá sa teda očakávať, že zvonček vám nejakú dobu bude slúžiť.

V balení nájdete jednu hlavnú vnútornú časť a dve vonkajšie tlačidlá. Hlavná jednotka sa napája zo siete, preto sa uistite, že máte pre zariadenie zásuvku na vhodnom mieste. Tlačidlá k svojmu pohonu potrebujú vždy po jednom kuse 12V batérie, ktorá je už súčasťou balenia.

Tento model je vhodný do dvojgeneračného bývania alebo domu s viacerými vchodmi. Obe tlačidlá vedú k jednému zdroju, ktorý sa po ich stlačení rozezvoní. Aby človek stojaci pri vchode vedel, že tlačidlo stlačil a zvonček reagoval, bude upozornený rozsvietením diodky u tlačidla. Zdroj vo vnútri budovy potom môže hrať až 48 melódiami, z toho 16 polyfónnymi. Zvoliť si môžete aj hlasitosť, a síce z 3 rôznych úrovní od 50 do 90 dB.

Zvonček je vybavený aj svetelnou signalizáciou na hlavnej vnútornej časti. Ak by ste teda zvonenie prepočuli, upozorní vás i LED svetelný signál. Dosah je 120 m, čo je samozrejme skôr teoretická hodnota, ale do bežných priestorov bude stačiť.

Čo sa dizajnu týka, tento model sa celkom podaril. Je vyrobený z bieleho a šedého lesklého plastu, tlačidlá majú tiež okienko pre vloženie mena. Dizajn je pomerne elegantný a bude sa hodiť k modernejší budove. Vonkajšie tlačidlá sú opatrené ochranou IP44, čo je štandardné protiprachové a vodeodolné krytie. Je schopný fungovať v rozsahu teplôt – 10 ° C do + 40 ° C, takže v pohode vydržia celoročné vonkajšie podmienky v Českej republike. Tlačidlá sú pripravená na uchytenie na podložku pomocou obojstrannej lepiacej pásky.

 • nízka cena
 • LED indikácia
 • množstvo melódií
 • pekný dizajn
 • menšie dosah
 • inštalácia pomocou lepiacej pásky
Zistiť cenu

Sencor SWD 112

Napájanie hlavnej jednotkysieťové
Počet melódií48
Počet vnútorných častí1
Dosah v m150
Signalizácia zvonenia na tlačidleáno
Podsvietenienie
Vizuálna signalizáciaáno
VodeodolnosťIP44
Možnosť úpravy hlasitostiáno
Počet tlačidiel v balení2

Bezdrôtový digitálny zvonček Sencor SWD 112 sa príliš nelíši od predchádzajúceho modelu. Značka Sencor však nie je toľko špecifická a venuje sa výrobe širokej škály elektroniky. Cenovo sa výrobok pohybuje okolo 20 €, čo je taká priemerná cenovka za model bez špeciálnych funkcií.

Model sa skladá z jedného prijímača, ktorý treba zapojiť do elektrickej siete – nepotrebujete k nemu žiadne batérie, ale zase ste odkázaní na dostupnú zásuvku. Ďalej potom v balení nájdete dve tlačidlá pre umiestnenie k dverám. Ak má váš dom viac vchodov alebo potrebujete zvonček do kancelárie, kde sídli viac ľudí rôznych mien, bude pre vás tento prístroj ideálny. Tlačidlá sú poháňané batériami LR23A, ktoré sú súčasťou balenia. Vydržať by mali odhadom 1 rok. Bohužiaľ však nie je možné nastaviť pre jednotlivé tlačidlo rôzne melódie, obe teda budú znieť rovnako a ťažko spoznáte, ktoré bolo stláčanie.

Frekvenčný dosah sa pohybuje okolo 150 m vo voľnej ploche (počítajte s tým, že steny v dome túto vzdialenosť skrátia), jedná sa o mierne nadpriemernú hodnotu. Ak by vám nestačila, dá sa predĺžiť opakovačom signálu. Vybrať si môžete z celej rady zvoniacich melódií, celkom ich máte k dispozícii 48. Prenosová frekvencia tohto modelu činí 433 MHz.

Nemusíte sa báť umiestniť tlačidlá aj na miesto vystavené poveternostným vplyvom. Môžu sa totiž pochváliť ochranou IP44, vďaka ktorej odolá aj striekajúcej vode (dažďu). Určite vás poteší aj široké rozpätie prevádzkovej teploty, a síce – 20 ° C do + 40 ° C. Pripevniť ho môžete buď pomocou lepiacich pások, ktoré nájdete v balení, alebo ho možno priskrutkovať. To, že zvonček funguje a tlačidlo sa stisla, spozná návšteva vďaka rozsvietenie svetelnej LED diódy na zvončeku. Vy doma potom budete mimo melódiu, ktorú si môžete nastaviť v 3 rôznych hlasitostiach, na zvonenie upozornenia tiež svetelnou signalizáciou.

Z hľadiska dizajnu bezdrôtový domáci zvonček Sencor poteší všetkých milovníkov modernejšieho vzhľadu. V čiernom prevedení s modrým tlačidlom vyzerá elegantne a nebude tak žiariť, ako klasická biela prevedení. Materiál je klasicky plastový. Každé tlačidlo je opatrené krytkou na menovku, ktorá ju ochráni od slnečných lúčov aj dažďa. Tento model patrí medzi najobľúbenejšie u zákazníkov, a my sa tomu nečudujem. V pomere cena / výkon by sme tento bezdrôtový zvonček zhodnotili veľmi dobre.

 • nízka cena
 • elegantný dizajn
 • dve tlačidlá
 • LED indikácia
 • široké rozpätie prevádzkovej teploty
 • nie je možné nastaviť rôzne melódie pre jednotlivé tlačidlá
Zistiť cenu

Retlux RDB 102

Napájanie hlavnej jednotkysieťové
Počet melódií51
Počet vnútorných častí1
Dosah v m150
Signalizácia zvonenia na tlačidleáno
Podsvietenienie
Vizuálna signalizáciaáno
VodeodolnosťIP44
Možnosť úpravy hlasitostiáno
Počet tlačidiel v balení2

Bezdrôtový vodeodolný domový zvonček Retlux RDB 102 sa môže pochváliť jednou veľkou výhodou nad väčšinou konkurentov – k svojej prevádzke nepotrebuje vôbec žiadne batérie. Jedná sa teda o bezbatériový bezdrôtový zvonček, u ktorého sa vám nikdy nestane, že by ste kvôli slabej baterke premeškali poštára. A navyše ušetríte peniaze aj čas s otravnú výmenou.

V balení nájdete dvojicu kinetických tlačidiel, ktoré sú bezbatériové. Vnútorný prijímač je potom nutné zapojiť do elektrickej siete. Dosah zvončeka robí vo voľnom priestore až 150 m, čo je ľahký nadpriemer. Pochopiteľne, že dosah je v skutočnosti menší a skracujú ho napríklad kovové zábrany. 20 až 30 metrov by mal zvládnuť v úplnej väčšine situácií. Vybrať si môžete z celej plejády melódií – k dispozícii ich máte 51, takže si určite príde na svoje aj ten najnáročnejší z vás. Hlasitosť zvonenia potom môžete upraviť do 4 rôznych polôh a prispôsobiť ho aktuálnej situácii. Prijímač je vybavený tiež svetelnou signalizáciou a nočným orientačným svetlom, a to vďaka obsiahnutému stmívacímu senzoru.

Tlačidlá sú opäť opatrená ochranou IP44, preto ich môžete pripevniť na strechou nechránené miesto, výrobca však radšej odporúča zvoliť miesto ľahko chránené. Zvonček pracuje v teplotnom rozpätí – 20 ° C do + 65 ° C, takže by mu nemalo ublížiť ani priame slnečné žiarenie. V balení nájdete dve, ktoré smerujú k jednému prijímaču. Výrobca neuvádza, či je možné voliť melódiu pre každé tlačidlo zvlášť, preto sa dá predpokladať, že to tak nebude.

Vzhľadovo je tento model priemerný. Dočkáte sa bieleho prevedení so zaoblenými hranami. Tlačidlá nie sú opatrená kolónkou pre menovku. Pokiaľ by vám nestačila dve tlačidlá, je možné spárovať celkovo 10 tlačidiel s jedným prijímačom. Cenovo sa tento model pohybuje okolo 30 euro.

 • kompletne bezbatériové
 • vysoký počet melódií
 • dve tlačidlá
 • svetelná a stmievací signalizácia
 • 4 možnosti úrovne hlasitosti
 • dosah môže byť menšie, než výrobca uvádza
 • bez menoviek na tlačidlách
Zistiť cenu

Emos P5742

Napájanie hlavnej jednotkysieťové
Počet melódií3
Počet vnútorných častí2
Dosah v m100
Signalizácia zvonenia na tlačidleáno
Podsvietenienie
Vizuálna signalizácianie
Vodeodolnosťnie
Možnosť úpravy hlasitostiáno
Počet tlačidiel v balení1

Medzi ďalšie recenzované modely sme zaradili bezdrôtový zvonček Emos P5742. Cenovo sa opäť pohybuje podobne, zoženiete ho zhruba za 30 €. V balení tentoraz nájdete jeden tlačidlový vysielač a dva prijímače, ktoré sú napájané z elektrickej siete. Toto riešenie sa nám zdá praktickejšie, než keď dostanete opačný pomer súčiastok. Predsa len nie každý má v domácnosti dva vchody. Oveľa častejšie je varianta jedného vchodu, ale napríklad dvoch podlaží. Vďaka dvom prijímačom tak zvonenie budete počuť napríklad v každom podlaží vášho domu, alebo na chodbe aj v garáži.

Tlačidlo potom na svoju prevádzku potrebuje jednu batériu 12 V A23, ktorá je súčasťou balenia. Ak by ste nakoniec potrebovali tlačidiel viac, môžete si náhradné dokúpiť – jedná sa o model Emos P5740. K prijímaču je možné pripojiť neobmedzený počet tlačidiel.

Čo už toľko nepoteší je pomerne krátky dosah. Prístroj disponuje teoretickým dosahom 100 m, pričom v praxi a pri silnejších múroch to môže byť len 20 m. Pre väčšie objekty preto tento zvonček úplne vhodný nie je.

Na rozdiel od väčšiny modelov na trhu máte taky oveľa obmedzenejšia výber melódií. K dispozícii sú iba 3 (konkurenčné zariadenia majú aj 50 melódií). Na druhú stranu tento fakt nie je tak zásadný, hoci si niektorí zákazníci sťažujú, že zvonenie je krátke a možno ho prepočuť. Menšie kompenzáciu tohto problému predstavuje možnosť ovládania hlasitosti, ktorú si môžete prispôsobiť. Maximálna hlasitosť činí celých 85 dB. Ako jeden z mála však umožňuje zvoliť rôzne melódie k jednotlivým tlačidlám, čo považujeme za zásadnú (odlíši max. 3 tlačidlá). Ako to urobiť sa dozviete v podrobnom návode. Bohužiaľ však prijímač nie je vybavený svetelnou signalizáciou, takže sluchovo postihnuté osoby majú smolu.

Našťastie je signalizáciou vybavené aspoň tlačidlo. Po prvé tak návštevník spozná, že zvonček skutočne zvonil, po druhé sa LED signalizácia hodí aj vám, pretože vás upozorní na slabú batériu a budete vedieť, že je potrebné ju vymeniť.

Tlačidlo by malo byť opatrené vodeodolnou úpravou, však výrobca neuvádza stupeň krytia ani prevádzkovú teplotu. Dizajnovo tento model poteší milovníkov kombinácie bielej a zelenej, ale vzhľadovo by sme ho zaradili skôr medzi zastaralejšie zariadení. Nečakajte žiadne elegantné tvary.

 • dva prijímače
 • možnosť navoliť melódiu na každé tlačidlo zvlášť
 • indikácia batérie v tlačidle
 • menší počet melódií
 • krátky dosah
 • prijímač nemá svetelnú signalizáciu
Zistiť cenu

Solight Wi-Fi 1L200

Napájanie hlavnej jednotkysieťové
Počet melódií52
Počet vnútorných častí1
Dosah v m90
Signalizácia zvonenia na tlačidleáno
Podsvietenienie
Vizuálna signalizáciaáno
Vodeodolnosťáno
Možnosť úpravy hlasitostiáno
Počet tlačidiel v balení1

Určite by sme v našich recenziách neradi vynechali zástupca chytrých zvončekov. Medzi jeden z najdostupnejších patrí bezdrôtový video zvonček s Wi-Fi Solight Wi-Fi 1L200, ktorý môžete zohnať s cenovkou už 60 €. Súčasťou balenia je bezdrôtový zvonček s vstavanou kamerou a mikrofónom, ktoré tvoria hlavnú a najdôležitejšiu časť celého systému.

Výrobca však myslí aj na užívateľov bez mobilných telefónov, ktorí sa v domácnosti môžu nachádzať, a na najrôznejšie situácie, kedy telefón po ruke nemáte, takže v balení nájdete aj prijímač (prídavný gong), ktorý môžete zapojiť do elektrickej siete. Bohužiaľ ani návod neuvádza, aký je dosah tohto prijímača. Vieme však, že si môžete vybrať z 52 rôznych melódií a rôzne úrovne hlasitosti. Toto nastavenie ale vykonávate buď priamo na prijímači, alebo pomocou telefónu.

Zásadné je fakt, že tento model môžete pripojiť na Wi-Fi. Do telefónu potom potrebujete nainštalovať aplikáciu LiveHome, ktorá je dostupná ako pre Android, tak pre iOS. Pomocou aplikácie si dohľadáte a prihlásite svoj zvonček. Takto prepojíte tlačidlo s vašim mobilom, a máte odkiaľkoľvek prístup k svojmu zvončeka. K zariadenia môžu byť súčasne pripojení až 3 ľudí, komunikovať s návštevou ale môže vždy len jeden. Inštalovaný prístroj môže slúžiť aj ako bezpečnostná kamera, kedy skrze aplikáciu v telefóne môžete kedykoľvek sledovať, čo sa deje v okolí.

Na jeho tele sa nachádza mikrofón a kamera, ktorá vám umožní komunikovať s návštevníkmi naprosto odkiaľkoľvek – aj z práce alebo zahraničia. Je len potrebné pripojenie k internetu. Model je vybavený aj nočným videním až na vzdialenosť 10 m a zorným uhlom 140 °. Zábery z kamery môžete uchovávať na cloude až po dobu 7 dní. Nahrávanie sa spustí automaticky, akonáhle niekto na zvonček zazvoní.

Určite vás bude zaujímať, ako dlho vydrží zariadenie v prevádzke. V balení dostanete dobíjacie batérie, ktoré by mali na jedno nabitie vydržať až 3 mesiace bežnej prevádzky. Ak by sa vám zdalo, že prístroj posiela na telefón príliš notifikácií, je to možný indikátor skoršie výmeny bateriek. Ich výmena vás však možno bude obťažovať, je totiž nutné celé zariadenie odmontovať zo steny. Ich dobíjanie je však možné aj cez micro USB priamo v prístroji. Zariadenie je vybavené zvýšeným krytím IP65 a je schopné pracovať vo vlhkosti 95% a teplote – 10 ° C do + 50 ° C.

Čo sa dizajnu týka, výrobok hodnotíme kladne. Prístroj má podobu malej krabičky šedočierne farby. Použitá kombinácia kovu a plastu pôsobí elegantne. Vítame aj to, že je zariadenie maličké a nenápadné. Nebude tak pútať pozornosť zlodejov.

Niektorí zákazníci sa sťažujú na zle fungujúci aplikáciu, ktorá niekedy neupozorní na návštevníka. Je potrebné si uvedomiť, že sa jedná o jeden z najlacnejších modelov tejto kategórie, preto chybovosť môže nastať. Ak chcete stopercentne spoľahlivý výrobok, ktorý pošliape ako hodinky, odporúčame zvýšiť rozpočet.

 • možnosť pripojenia na Wi-Fi
 • kamera s nočným videním
 • ovládanie odkiaľkoľvek pomocou telefónu
 • automatické snímanie
 • funkcia bezpečnostné kamery
 • súčasťou i prijímač do zásuvky, ktorý slúži ako klasický zvonček
 • vyššiu odolnosť voči vode a prachu
 • aplikácia niekedy môže vykazovať problémy
 • komplikovanejšie dobíjania (nutnosť odmontovať zariadenia zo steny)
 • vyššia cena
Zistiť cenu

Druhy domových zvončekov

Ak radi prijímate návštevy a chcete dostávať balíčky od poštára priamo do ruky, bez domového zvončeka sa dnes nezaobídete. Síce ho vo veľkej mnohých prípadoch zastúpil mobilný telefón s možnosťou vášmu známemu zavolať, keď ste dorazili na miesto, napriek tomu je dverový zvonček stále dôležitou súčasťou každého domu aj bytu. Samozrejme sa využíva aj vo verejnom priestore ako sú kancelárie, školy či úrady. Pre správnu a funkčnú komunikáciu je skrátka zvonček nevyhnutným prvkom. Ako si vybrať ten naj bezdrôtový zvonček si povieme v dnešnom nákupnom radcovi. Hoci sa to nemusí zdať na prvý pohľad, je tu celkom dosť parametrov, ktoré by ste mali pri kúpe zvážiť.

Tieto praktické pomocníkov môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín.

Drôtové elektromechanické zvončeky

Klasika, ktorá má do dnešných dní svojich zákazníkov. Vynikajú veľmi hlasným zvonením, pretože samotný zvuk vzniká mechanickým úderom kladivka do zvončekové misky. V dnešnej dobe už sa ale využíva málo.

Drôtové elektronické zvončeky

Káblový zvonček býval bežným hlavne v minulosti, keď ešte bezdrôtové technológie ľudia toľko nevyužívali. Ich nevýhodou je nutnosť prepojiť obe súčasti káblom. Takže je potrebné trochu rozumieť elektrine, vysekať v stene priestor pre ťahanie vodičov, diery zapraviť a potom pracne upratovať. Napriek tomu sa dnes inštalujú pomerne bežne. Nemusíte riešiť výmenu batérií a takéto zariadenie je vysoko spoľahlivé.

Bezdrôtový domový zvonček

Patrí jednoznačne medzi najpopulárnejšie varianty. Skladá sa z dvoch dielov. Časť s tlačidlom primontujete k stene pri vchodových dverách bytu alebo domu, a druhú časť slúžiaca ako zdroj zapojíte do elektrickej zásuvky. Oba diely sú prepojené, a akonáhle návšteva stlačí tlačidlo, ozve sa vami vybraná melódia.

Chytré domové zvončeky

Ešte o kategóriu vyššie sú chytré zvončeky s integrovanou kamerou, ktoré môžete prepojiť s mobilným telefónom pomocou Wi-Fi. Akonáhle niekto stlačí tlačidlo, váš telefón vás upozorní videohovorom, kde hneď uvidíte, kto stojí za dverami. Tieto prístroje sú tiež vybavené ďalšími špeciálnymi vlastnosťami, ako sú nočné videnie, senzor pohybu i detekcie osôb.

Gong

Tak trochu špeciálny druh zvončeka je elektronický dverový gong, ktorý je vybavený snímačom a slúži ako signalizácia pohybu. Umiestniť ho možno u vchodových dverí, kde spoľahlivo oznámi akúkoľvek návštevu, alebo vám môže postrážiť záhradu pred zlodejmi, vniknutím cudzích zvierat a pod. Často býva v jednom prístroji spojený spoločne s alarmom a medzi týmito funkciami môžete prepínať.

Prečo si zaobstarať bezdrôtový zvonček?

Existuje veľa dôvodov, prečo zvoliť práve bezdrôtovú variantu bytového zvončeka. Tu sú hlavné z nich.

Jednoduchá a rýchla inštalácia

Snáď každý človek má rád jednoduché riešenie. Ak si teda nechcete doma prirábať prácu, vyberte si bezdrôtový diaľkový dverný zvonček. Ako už napovedá názov, tento druh nevyžaduje žiadne komplikované elektrické zapájaní. Valná väčšina sa skladá z tlačidlového vysielača, ktorý priskrutkujete alebo lepítkami prirobíte ku vchodovým dverám. Pomocou rádiových vĺn sa potom spúšťa vnútorný prijímač, ktorý proste len zapojíte do elektriny, alebo vybavíte príslušnými batériami. Na montáž tohto zvončeka nepotrebujete žiadne elektrikárske zručnosti a zvládnete ho naozaj ľavou zadnou. Inštalácia je tiež oveľa bezpečnejšie.

Perfektná voľba pre historické stavby

Ak bývate v historickej budove, kde by zásah do steny mohol ohroziť statiku alebo poškodil konštrukcii muriva, je pre vás bezdrôtová variant tým najlepším riešením.

 • Vzhľad rôznych podôb – u bezdrôtových zvončekov môžete vyberať zo širokej ponuky najrôznejších dizajnov. Dávno už neplatí, že by mali tieto moderné prístroje len a len podobu plastovej krabičky. Vyrábajú sa aj v retro vzhľade, takže ho môžete dokonale zladiť s vaším domom – či už bývate v historickej vile alebo moderné novostavbe, zvonček nebude pôsobiť rušivo.
 • Umiestnenie podľa vašej preferencie – ak viete, že veľa času trávite v obývacej izbe, ktorý je od hlavných dverí ďaleko, môžete prijímač zapojiť do zásuvky v obývačke. Ak potrebujete pracovať v garáži alebo na záhrade a čakáte návštevu, prijímač na batérie môžete vziať so sebou a už nikdy zvonček neprepočujete. Vždy je ale treba postrážiť si dosah daného prístroja.

Nevýhody bezdrôtového zvončeka

Aby bol náš poradca kompletný, mali by sme spomenúť aj mínusy týchto zariadení. Pokiaľ si nekúpite model s pripojením do siete, je nutné myslieť na neustálu výmenu batérií. Niektoré zariadenia vám to trochu uľahčí, pretože disponujú notifikačnou diódou, ktorá upozorní na slabú batériu, niektoré sú dokonca bezbatériové. Oproti tomu vyžadujú káblové zvončeky minimálnu údržbu. Ďalšie vadou na kráse môže byť slabý signál. Ak má váš dom silné múry, môže sa stať, že bezdrôtový signál nebude schopný touto silnou bariérou preniknúť.

Parametre výberu

Už ste sa rozhodli, že vašu nehnuteľnosť zadovážite bezdrôtovým zvončekom? Než sa pustíte do nákupu, máme pre vás informácie o parametroch, ktoré sa tohto strojčeka týkajú. Pri výbere bezdrôtového zvončeka by ste ich mali vziať do úvahy, aby ste svoje peniaze neinvestovali do nevhodného modelu.

Prevádzkový dosah

Jeden z najdôležitejších parametrov je dosah zvoleného modelu. Ten ideálne určíte jednoducho – stačí zmerať rozlohu vašej nehnuteľnosti. Väčšina štandardných bezdrôtových zvončekov disponuje teoretickým dosahom medzi 80 – 250 m. V praxi je však dosah pokojne aj polovičný, veľa záleží na rušivom vplyvu prekážok, najmä múrov. Ak je stavba rozmernejšie, budete sa musieť poobzerať po bezdrôtovom zvončeka s veľkým dosahom.

Dobrá rada: Je dobré taky myslieť na to, že steny a priečky v dome môžu mať na rozsah vplyv, nezabúdajte je preto započítať. Ak by ste nechceli riešiť kúpu zariadení so širším rozsahom, môžete si vypomôcť predlžovaním signálu.

Inštalácia

Valná väčšina bezdrôtových modelov by mala ísť nainštalovať ľahko. Časť s tlačidlom, ktorú pripevňujete ku vchodu, býva opatrená buď obojstrannou páskou pre prilepenie, alebo skrutkamo, ktorýmu ju k stene priskrutkujete. Varianty s páskou sú lacnejšie a nemožno ich zrovna odporučiť. Po prvé lepidlo môže poškodiť slnečné žiarenie, po druhé je ľahké taký zvonček ukradnúť. Je preto lepšie ho radšej vždy priskrutkovať. Ďalej by ste tiež mali mať možnosť vybrať si vertikálnu alebo horizontálnu polohu tlačidla.

Odolnosť

Dôležitý faktor, ktorý by ste mali zvážiť. Aj v prípade, že máte vchodové dvere kryté strieškou, môže sa k nim dostať vlhkosť, dážď s vetrom, rovnako ako sneh či ostré slnko. Nie všetky zariadenia totiž dokážu odolať náročnejším poveternostným podmienkam alebo kolísavým teplotám. Hľadajte tieto informácie na obale (odolnosť IP) alebo sa spýtajte v obchode. Kvalitný prístroj spoznáte tak, že bude fungovať v teplote od -20 ° C do +50 ° C. Vonkajšia časť by tiež mala byť vybavená vodotesnou úpravou. Vodeodolné bezdrôtové zvončeky sú našťastie na trhu veľmi početné. Ak by ten váš nemal, je možné k nemu zaobstarať kryt.

Napájanie

Na trhu sa môžete stretnúť so dvojitým typom bezdrôtových zvončekov – batériovými alebo s nutnosťou zapojenie do elektrickej siete.

 • Do elektriny – ak viete, kam chcete vnútornú časť umiestniť, máte v tomto priestore voľnú elektrickú zásuvku a nebudete potrebovať vyzváňaciu jednotku premiestňovať, potom pre vás bude domový bezdrôtový zvonček do zásuvky ideálnym riešením. Myslite ale vždy na to, že veľká väčšina bezdrôtových zvončekov tlačidlo batériu k funkcii vyžaduje, preto sa im len tak nevyhnete. Hoci stretnúť sa môžete aj s kompletne bezbatériovým modelmi.
 • Na batérie – keď nebudete mať k dispozícii vhodnú zásuvku, alebo veľa času poletujú po dome, radšej zvoľte bezdrôtový zvonček na batérie. Vnútorná časť si so sebou budete môcť vziať na záhradu, do dielne alebo napríklad k bazénu. Batériu budete teda potrebovať ako do zvončekové jednotky, tak ku zvonkovému tlačidle. Batérie voľte ideálne o sile 1,5 V. Vo zvoncoch nie je úplne vhodné využívať dobíjacie batérie, ktoré sú väčšinou slabšie (1,2 V). Slabá batéria môže negatívne ovplyvniť výkon zariadenia. Štandardná batéria do bezdrôtového zvončeka vydrží niekoľko mesiacov až rok.

Bohužiaľ na trhu zatiaľ nie je veľa možností zakúpiť elektrický bezdrôtový zvonček na dobíjací akumulátor, budete sa musieť uspokojiť s neekologickými batériami. Akumulátorom obvykle disponujú modely s cenovkou niekoľkých tisíc (chytré zvončeky).

Možnosť nastavenia hlasitosti a výberu melódie

Ak patríte medzi hravé jedinca, určite vás nadchne možnosť vybrať si medzi rôznymi melódiami zvonenia. Elektronické zvončeky väčšinou ponúkajú mimo napodobňovanie klasického zvonenie kovového zvončeka aj množstvo rôznych melódií a pesničiek, ktoré môžete meniť. Keď vás niektorá omrzí, vyberiete si inú. Niektoré modely dokonca umožňujú nahrať vlastnú melódiu.

Zaujímať vás zrejme bude i ovládanie hlasitosti. Niektoré modely toto umožňujú, iné majú nastavenú defaultnú hlasitosť. Ovládanie sa hodí v prípade, že chcete v noci stlmiť zvuk, alebo naopak máte doma párty či počúvate hlasnú hudbu a neradi by ste prepočuli zvonček. Maximálna hlasitosť štandardných modelov sa pohybuje medzi 80 – 100 dB.

Design

Určite budete riešiť tiež vzhľad. Na trhu dnes nájdete modely v najrôznejších prevedeniach, a tak sa určite nemusíte odbiť len obyčajnú plastovú krabičkou. Z materiálov sa mimo plast môžete stretnúť s keramikou, postriebreným alebo pozláteným kovom, rôznymi antickými povrchovými úpravami, meďou či bronzom. Tvarovo bývajú tieto prístroje najčastejšie hranaté, zohnať sa ale dajú aj zvončeky okrúhle či oválne či inak zaujímavo tvarované. Môžete si tak vybrať presne taký dizajn, ktorý bude ladiť s vašou bránkou alebo vchodovými dverami.

Dobrá rada: Ak chcete uľahčiť návštevníkom situácii, kúpte si model s podsvietením, ktorý ich navedie k správnemu miestu aj po zotmení.

Počet tlačidiel a prijímačov

Medzi technickejší parametre patrí počet tlačidiel a zdrojov. Je dôležité, aby ste si vybrali taký bezdrôtový zvonček, ktorý zvládne pokryť vašu nehnuteľnosť dostatočne. Ak máte napríklad veľký dom, môžete prijímače umiestniť na viac ako jedno miesto – napríklad do každého podlažia, alebo na miesto, kde je hlavný prijímač bude ťažké počuť – napríklad do garáže či dielne. Výnimkou preto nebývajú bezdrôtové zvončeky s dvoma prijímačmi.

Existujú aj modely, ktoré majú viac tlačidiel, jedno tak môžete umiestniť napríklad k hlavným dverám, ďalší k zadnému vchodu. Dá sa urobiť aj také nastavenie, že každé tlačidlo bude mať rôznu melódiu. Vďaka tomu spoznáte, kde sa návštevník nachádza – overte si však, že váš model toto rozlišovanie podporuje.

Výhradná frekvencia

Keďže tieto bezdrôtové zariadenia fungujú na základe prenosu rádiových vĺn a výmeny kmitočtov medzi prijímačom a vysielačom, mali by ste zabezpečiť, aby tlačidlo zvonilo iba na váš zvonček, nie napríklad susedov. Vyberte si preto taký model, ktorý umožňuje blokovanie ďalších frekvencií alebo môže pracovať na viacerých frekvenciách – a vy si len vyberiete tú pre vás vhodnú.

Funkcie

Tieto bezdrôtové prístroje môžu mať rôzne praktické funkcie, ktoré sa vám môžu hodiť. Patrí medzi ne napríklad tieto.

 • Vizuálne upozornenie miesto zvuku – niektoré modely vedia vďaka špeciálnemu čidlu miesto melódie spustiť svetelnú signalizáciu. Túto možnosť uvítate, ak máte doma malé deti, ktoré by mohol zvonček vzbudiť. Svetelná signalizácia je perfektná tiež pre osoby so sluchovým postihnutím.
 • Špeciálne funkcie inteligentných zvončekov – ak sa rozhodnete zainvestovať do chytrého bezdrôtového zvončeka, môžete sa tešiť na ďalšiu várku skvelých funkcií. Tieto zariadenia často disponujú kamerou, mikrofónom, nočným videním či senzorom pohybu.

Na váš mobilný telefón zariadenia pošle videohovor, ktorý vám umožní okamžite vidieť, kto sa pri dverách nachádza. Hovor nemusíte prijímať. Keď sa rozhodnete zdvihnúť slúchadlo, môžete sa s dotyčným dohovárať odkiaľkoľvek – nielen z domu, ale napríklad aj z práce, z výletu alebo dokonca zo zahraničia.

Váš telefón bude dostávať notifikáciu vždy, keď niekto zazvoní na zvonček. Budete mať prehľad.

Niektoré prístroje umožňujú nahrať video alebo zvukový záznam, ktorý sa spustí, keď niekto zazvoní. Môžete tak hosťa uvítať odkazom.

Dobrá rada: Ak sa rozhodnete pre chytrou variantu prístroja, uistite sa, že bude dané zariadenie spolupracovať s vaším telefónom.

Príslušenstvo

Mimo rozšírenia o ďalšie tlačidlá a prijímača môžete vaše zariadenie obohatiť o extender.

Extendery

Stretnúť sa môžete aj s názvom predlžovač signálu zvončeka alebo opakovač signálu, popr. repeater. Ako už názov napovedá, stará sa toto príslušenstvo o rozšírenie signálu naprieč priestorom, ktorý bežný zvonček nie je schopný pokryť – napríklad keď má váš dom viac poschodí alebo potrebujete zaobstarať zvonček do priemyselných budov. Predlžovač signálu môže fungovať ako na batérie, tak na elektrickú energiu. Hodí sa ako k bezdrôtovým, tak káblovým zvončekom – vyrábajú sa rôzne modely, preto si určite pred kúpou skontrolujte kompatibilitu. Repeatery dokážu predĺžiť signál až o niekoľko sto metrov v závislosti od daného modelu a prekážkach.

Cena bezdrôtových zvončekov

Na trhu existuje široká ponuka modelov. Väčšinou aj tu platí, že čím viac zaplatíte, tým kvalitnejšie a funkciami bohatší zariadení dostanete.

Lacné bezdrôtové zvončeky

Prístroje s cenovkou do 20 € patrí medzi tie najjednoduchšie. Väčšinou sa pripájajú do elektrickej siete. Súčasťou môže byť väčší počet tlačidiel. Nevynikajú žiadnymi špeciálnymi funkciami ani zvláštnym dizajnom.

Kvalitné bezdrôtové zvončeky

Modely v cene okolo 50 € patrí ku kvalitnejším prístrojom renomovanejších značiek. Môžu sa pochváliť modernejším dizajnom a špeciálnymi funkciami ako je napr. Odlišné zvonenia pre členov rodiny. Môžu ponúkať možnosť pripojenia väčších množstiev tlačidiel a extenderov, ich hlasitosť je vyššia a často majú aj väčší dosah (výnimkou nie sú ani 300m bezdrôtové zvončeky).

Top bezdrôtové zvončeky

Do tejto kategórie už radíme chytré zariadení, ktoré sa pomocou Wi-Fi siete a aplikácie v telefóne dajú ovládať na diaľku. Lacnejšie zaobstaráte do 100 €, drahšie a špecializovanejšie sa môžu šplhať na cenovku až niekoľkých stoviek. Ponúkajú možnosť sledovania cez kameru, nahrávanie odkazov a ďalšie špeciality. Súčasťou môže byť tiež alarm alebo video obrazovka.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo