Ako vybrať vertikálnu myš

Kvalitná myš je nepostrádateľná pre presnú a rýchlu prácu na počítači, či už u neho trávite čas v zamestnaní alebo ste vášniví hráči počítačových hier. Pre majiteľov notebookov predstavuje pohodlnejšie a efektívnejšie ovládanie kurzora, než umožňuje integrovaný touchpad. Aby bola myš pohodlná a pri dlhodobom používaní nespôsobovala namáhanie zápästia, prišli výrobcovia s radom ergonomických modelov a takzvaných vertikálnych myší, ktoré umožňujú prirodzenejšie držanie ruky.

Test vertikálnych myší 2023

NázovCelkom
1.Logitech MX Vertical Advanced Ergonomic MouseZistiť cenu
97%
2.Trust Verto Ergonomic Mouse 22885Zistiť cenu
89%
3.Yenkee ErgoGrip YMS 5020 WLZistiť cenu
87%
4.Connect IT Verti For Health CMO-2900-BKZistiť cenu
84%
5.Connect IT Verti ForLadies CMO-2600-BKZistiť cenu
82%

Prvá vertikálna myš vznikla už v roku 1994, ale na rozšírenie si táto technológia musela pekných pár rokov počkať. Dnes už sú však počítače súčasťou každodenného života a spolu s nimi prichádzajú občas aj zdravotné problémy. Jedným z nich je aj častý syndróm karpálneho tunela, ktorému môžete používaním ergonomickej myši predísť.

Aby ste vybrali tú pravú vertikálnu myš podľa vašich potrieb, otestovali sme najobľúbenejšie modely roku 2023 od rôznych výrobcov. A ako dopadli?

Víťazom testu sa jednoznačne stala ergonomická myš Logitech MX Vertical Advanced Ergonomic Mouse, ktorá predstavuje o niečo väčšiu investíciu, než ostatné hodnotené modely, ale rozhodne sa oplatí vďaka technickým aj designovým kvalitám. Všeobecne však platí, že aj väčšina lacných vertikálnych myší je pre vaše zápästie oveľa vhodnejšie, než myši klasické. A tie najlacnejšie z nich možno zaobstarať už okolo 10 euro.

Ďalej sme sa tiež v recenziách zamerali na špeciálnu ergonomickú myš pre malú ruku zo série For Health od českého výrobcu Connect IT, do prehľadu sme zaradili aj vertikálne myši pre ľavákov a v neposlednom rade aj herné ergonomické myši Connect IT Game For Health a Trust GXT 144 Rexx. U herných myší si však často priplatíte za vyššiu citlivosť, ktorú nemusí každý používateľ potrebovať.

Recenzie vertikálnych myší

Na pätici najlepších vertikálnych myší podľa celkového hodnotenia sa teraz pozrieme v našom teste trochu bližšie. Čím jednotlivé ergonomické myši vynikajú a aké s nimi majú používatelia skúsenosti?

Logitech MX Vertical Advanced Ergonomic Mouse

Napájaniekábel, batéria
Typ pripojeniaUSB-C, Bluetooth alebo prijímač Logitech Unifying
Optické rozlíšenie DPI4000 DPI
Počet tlačidiel4
Hmotnosť v g135

V súčasnej dobe najlepšia vertikálna myš pre náročnejších užívateľov je Logitech MX Vertical, ktorá si zaslúži pochvalu nielen za funkčné prevedenie, ale aj za elegantný dizajn. Povrch je pogumovaný, textúra je príjemná na dotyk a zlepšuje úchop.

Pripojenie tejto ergonomickej myši k počítaču alebo notebooku je možné USB káblom, bezdrôtovo pomocou Bluetooth alebo s využitím prijímača Logitech Unifying. Kábel zaisťuje aj dobíjanie batérie v myši, ktorá na jedno nabitie vydrží až 4 mesiace bežnej prevádzky. Nemusíte vďaka tomu riešiť kúpu (dobíjanie) batérií, čo je príjemné a aj to vlastne niečo ušetrí (nákup batérií). Pri signalizácii o stave batérie by som uvítala viac informácií. Má len zelenú diódu, tak viete, že je batéria v poriadku. Osobne by som viac ocenila, napríklad oranžovú, ktorá by dávala info že je kapacita pod 10%.

Uhol 57 ° medzi myšou a podložkou vyvíjala firma v spolupráci s fyzioterapeutmi a sľubuje zníženie svalového napätia až o 10%, takže je účinnou prevenciou syndrómu karpálneho tunela. Recenzie od užívateľov aj naša skúsenosť skvelú ergonómiu potvrdzujú. Či dôjde k zníženiu svalového napätia o 10% potvrdiť nedokážem, ale to že ma zápästie po dlhšej práci na počítači oveľa menej bolí potvrdiť môžem. Mimochodom bez problémov funguje ako na Windows, tak aj na Macu.

Keby som mala povedať čo tejto myši môže chýbať, tak je to viac tlačidiel (aj programovateľných), čo by potešilo najmä hráčov. Tiež hmotnosť je o niečo vyššia, ale to je daň za integrovanú batériu. A pochopiteľne cena, ktorá je okolo 80 € a je celkom vysoká.

  • skvelá ergonómia,
  • vysoké rozlíšenie
  • tri spôsoby pripojenia
Zistiť cenu

Trust Verto Ergonomic Mouse 22885

Napájaniekáblom
Typ pripojeniaUSB-A
Optické rozlíšenie DPI1000/1600 DP
Počet tlačidiel6
Hmotnosť v g89

Cenovo dostupná ergonomická myš Trust Verto je vhodná na dlhodobú prácu pri počítači. Pripojiť ju je možné iba klasickým USB káblom, ale aj to má svoje výhody – vďaka rýchlej odozve je to vo svojej cenovej kategórii slušná vertikálna myš pre hráčov, ktorí si chcú vyskúšať ergonomické držanie bez veľkých investícií.

Pogumovaný povrch a nízka hmotnosť prispievajú k pohodlnému držaniu. Verto Ergonomic Mouse má šesť tlačidiel, z toho dve na palcovej strane a jedno pre rýchlu zmenu citlivosti.

Výhodou pripojenia cez kábel je predovšetkým jednoduchá inštalácia. Vertikálna myš Trust stačí zapojiť a začať používať, nie je potrebné riešiť žiadny softvér alebo párovanie. Pokiaľ vám ide o to, vyskúšať si tento typ myši a nechcete investovať veľa tak ju môžete skúsiť. Ale má svoje nevýhody, ku ktorým sa práve dostávame.

Čo naopak príliš nepoteší je nie príliš vysoká citlivosť myši. Náročnejší používatelia by sa mali pozrieť inde. Pokiaľ spíte v izbe, kde bude aj myš môže byť rušivá jej LED dióda. Myš je pomerne robustná a pre menšie ruky môže byť až veľmi veľká. Na druhú stranu sa dá zaobstarať za cenu okolo 15 euro a je tak v našom teste najlacnejším modelom vertikálnej myši, vhodným pre väčšinu pravorukých užívateľov.

  • najlacnejšie vertikálna myš v teste
  • drôtové pripojenie
Zistiť cenu

Yenkee ErgoGrip YMS 5020 WL

Napájaniebatérie
Typ pripojeniabezdrôtové USB
Optické rozlíšenie DPI1000/1400/1800 DPI
Počet tlačidiel6
Hmotnosť v g115

Český výrobca prichádza s ďalším cenovo dostupným modelom ergonomickej myši, ktorá umožňuje vertikálny úchop. Yenkee YMS 5020 WL sa spolieha na klasickú bezdrôtovú technológiu s USB konektorom. Nano prijímač môže zostať trvalo pripojený v porte notebooku (veľa miesta nezaberie) alebo stolného počítača a zaisťuje rýchle spracovanie signálu z myši.

Napájanie je zaistené klasickou alkalickou AA batériou, ktorú je potrebné čas od času vymeniť. Vďaka tomu je o niečo ťažšie, než drôtová myš bez batérie. Pokiaľ ale hľadáte lacnú bezdrôtovú vertikálnu myš, s ktorou majú ľudia dobré skúsenosti, môže byť Yenkee ErgoGrip to pravé. Väčšina používateľov si chváli výrazné zlepšenie (odznenie bolesti) a zo svojej skúsenosti môžem potvrdiť. Navyše je jej výhodou, že vyhovuje väčšine veľkostí rúk.

Čo môže niekoho od kúpy odradiť sú jemne hlučnejšie tlačidlá a nie úplne dobre lícujúca krytka batérie. To sú však len drobné nevýhody a v pomere ceny a výkonu sa jedná o veľmi slušnú voľbu.

  • bezdrôtový typ s USB nano prijímačom za priemernú cenu
Zistiť cenu

Connect IT Verti For Health CMO-2900-BK

Napájaniebatérie
Typ pripojeniabezdrôtové USB
Optické rozlíšenie DPI800/1200/1600 DPI
Počet tlačidiel6
Hmotnosť v g111

Výrobca Connect IT sa v teste najlepších ergonomických myší objavil hneď dvakrát, a to s jedným klasickým pravorukým modelom a taktiež s vertikálnou myšou pre ľudí s menšou rukou (k nej sa ešte dostaneme).

Vertikálna myš ErgoMax z radu For Health je vyvinutá špeciálne ako prevencia syndrómu karpálneho tunela a ďalších bolestivých stavov, spojených s dlhými hodinami práce na počítači. V kategórii ergonomických myší predstavuje dobrý kompromis medzi cenou a kvalitou. Avšak jej konštrukcia je ľahko špecifická. Niekomu úplne vyhovuje, pre iného nie je úplne tá pravá – títo ľudia sa sťažujú, že u nej nie je priestor pre malíček. Pochopiteľne to závisí od veľkosti ruky. Pre mňa bola ideálna, ale priateľovi nevyhovovala.

Hladký bezdrôtový prenos signálu zaisťuje Nano prijímač, ktorý sa vkladá do USB portu notebooku alebo počítača.

Myš má klasických šesť tlačidiel, vrátane dvoch na palcovej strane s funkciami „späť“ a „vpred“. Citlivosť je slabšia, pre hráčov vhodná nie je. Ale na bežnú kancelársku prácu je dostatočná.

Na napájanie slúži AA batéria, ktorú výrobca dodáva priamo s myšou. Nakoniec sa ale pravdepodobne nevyhnete jej výmene, a to aj keď sa myš pri neaktivite sama uvádza do úsporného režimu.

  • dostupná vertikálna myš českého výrobcu
Zistiť cenu

Connect IT Verti ForLadies CMO-2600-BK

Napájaniebatérie
Typ pripojeniabezdrôtové USB
Optické rozlíšenie DPI800/1200/1600 DPI
Počet tlačidiel6
Hmotnosť v g79

Ergonomická myš, vyvinutá špeciálne pre malú ruku. Ako je zrejmé z názvu, malo by ísť o ruku dámsku, ale menšie rozmery ocenia určite aj niektorí páni a prípadne aj deti, pokiaľ trávia viac času pri počítačových hrách alebo napríklad pri dištančnej výučbe.

Technické špecifikácie sú zhodné s predchádzajúcim modelom od Connect IT, ale veľkosť a hmotnosť tejto vertikálnej myši pre ženy je samozrejme menšia a zaobstaráte ju o pár euro lacnejšie. Čo pochopiteľne nie je len kvôli menšej veľkosti. Citlivosť aj prevedenie je slabšia. Sú k dispozícii tri režimy citlivosti – (800/1200/1600 DPI) Napríklad scrolovanie nie je tak presné ako u konkurencie. Rovnako ako druhá kolegyňa od Connect IT je aj ona trochu hlučnejšia pri stlačení tlačidiel.

Pre pripojenie využíva bezdrôtovú USB technológiu, napájanie je riešené AA batériou a má šesť pohodlne ovládateľných tlačidiel. Pri nepoužívaní myši sa prepne do pohotovostného režimu, v ktorom šetrí výdrž batérie.

Úprimne, táto myš je primárne zaujímavá svojou veľkosťou (vhodnosťou pre menšie ruky), inak neponúka nič zaujímavé čo by iné modely nevedeli rovnako, alebo lepšie.

  • lacná ergonomická myš pre malú ruku
Zistiť cenu

Zdravotné prínosy

Vertikálna myš je vyhľadávaná predovšetkým tými, ktorí trávia mnoho hodín denne pri počítači v rámci zamestnania. Dlhodobá práca s myšou a klávesnicou totiž znamená značnú záťaž pre zápästie, ktoré je pritom ohnuté v neprirodzenej polohe. To môže časom viesť k rozvoju ochorenia, známeho ako syndróm karpálneho tunela, pri ktorom dochádza k utláčaniu a dráždeniu nervov a ciev medzi kosťami v zápästí.

Medzi príznaky syndrómu karpálneho tunela patrí nepríjemné mravčenie a brnenie v prstoch, bolesť v zápästí aj celé ruky, strata citlivosti, zhoršená pohyblivosť a niekedy aj vypadávanie predmetov z postihnutej ruky, keď je narušená sila úchopu.

Konzervatívna liečba karpálnych tunelov spočíva v studených obkladoch na zmiernenie opuchu vnútorných tkanív, opatrnom precvičovaní zápästia, používaní protizápalových mastí, prípadne v injekčnej aplikácii kortikoidov alebo dlahovaní ruky ortézou, aby pominul zápal v nervoch. Pokiaľ to nepomôže, ponúka lekárovi možnosť operácie, ktorá ale vyžaduje dlhú rekonvalescenciu a fyzioterapiu postihnutej ruky. Často sa nezaobíde bez trvalých následkov.

Vertikálna myš udržuje zápästie v prirodzenej polohe, v ktorej nedochádza k útlaku nervov a ciev medzi kosťami ruky. Predstavuje tak účinnú prevenciu syndrómu karpálneho tunela a tiež môže zmierniť problémy, pokiaľ týmto ochorením už trpíte.

V prvých dňoch je práca s vertikálnou myšou veľmi pomalá a trvá kým si na ňu zvykneme. Väčšina používateľov si už do dvoch týždňov zvykne a dostane sa na podobnú rýchlosť (efektivitu) práce ako s klasickou myšou. Preto odporúčam vydržať, aj keď to na začiatku nebude príjemné. Ako ju raz vyskúšate a zvyknete si na ňu, už sa nebudete chcieť vracať k „obyčajnej“ myši.

Zdroje:

https://www.researchgate.net/publication/282659809_Evaluation_of_flat_angled_and_vertical_computer_mice_and_their_effects_on_wrist_posture_pointing_performance_and_preference

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/23311916.2018.1521503

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2569035/

Vertikálna myš drôtová vs. bezdrôtová a podľa čoho vybrať

Jedným z parametrov, podľa ktorých by ste mali vyberať novú počítačovú myš, bude pravdepodobne aj spôsob pripojenia. Tradičným spôsobom pripojenia je kábel s USB koncovkou, ktorý má aj dnes svoje výhody. Tou hlavnou je, že nepotrebujete batériu (myš je ľahšia) a nepotrebujete kupovať (alebo dobíjať) batérie.

Popularite sa stále tešia aj modely s bezdrôtovým USB pripojením a napájaním batérií. Ich výhody sú presne opačné. Nie ste limitovaní káblom, ktorý nijako neprekáža. Ale súčasne máte „starosť“ o batérie. To sa stalo dôležitým vývojovým krokom na ceste k dnešným najnovším typom myší, ktoré je možné pripojiť pomocou Bluetooth alebo sú kompatibilné s inými špecifickými technológiami rovnakého výrobcu a USB kábel u nich slúži na nabíjanie integrovanej batérie.

Drôtová vertikálna myš – pripojenie USB káblom

Klasická drôtová vertikálna myš nájde svojich zástancov predovšetkým v radoch hráčov. Kvalitná ergonomická herná myš musí zvládať okamžitú odozvu, čo predtým spĺňali práve len modely s káblom, dnes už im konkurujú aj niektoré bezdrôtové myši (spravidla však vo vyšších cenových kategóriách).

Dôležitú úlohu zohráva aj materiál samotného drôtu – tradičný pogumovaný kábel dnes nahradili textilné oplety, ktoré zaisťujú ohybnosť kábla a hladký pohyb myši. Drôtová vertikálna myš je taktiež vhodná pre kohokoľvek, kto hľadá jednoduché riešenie. Funguje bez inštalácie špeciálneho softvéru a nie je treba ani žiadne párovanie, stačí len pripojiť a začať používať. Drôtové ergonomické myši tiež nepotrebujú batérie ani dobíjanie, napájajú sa priamo cez pripojený USB kábel.

Bezdrôtová vertikálna myš – wireless USB a Bluetooth

Z bezdrôtových vertikálnych myší sú veľmi rozšírené tie, ktoré využívajú technológiu wireless USB. Nano prijímač (tzv. USB dongle) sa pripojí do USB portu v počítači alebo notebooku a signál z myši potom prevádza na pohyb kurzora s minimálnym oneskorením.

Ergonomickú bezdrôtovú myš s USB prijímačom pripojíte podobne jednoducho, ako tradičná myš s káblom. Opäť stačí len zapojiť nano prijímač a myš zapnúť, počítač sa už postará o zvyšok.

Druhou obľúbenou technológiou sú vertikálne bezdrôtové myši s Bluetooth pripojením. Aj u nich vzniká oneskorenie pri prenose signálu, ale z pohľadu bežného užívateľa je sotva viditeľná. Na rozdiel od wireless USB tu nie je potrebné pripájať nano prijímač. Sprevádzkovanie vertikálnej Bluetooth myši vyžaduje len elementárne znalosti nastavenia počítača alebo notebooku – je nutné funkciu Bluetooth v zariadení najprv zapnúť a potom vykonať spárovanie s myšou.

Nevýhodou, ktorá býva v recenziách u bezdrôtových myší najčastejšie spomínaná, je potreba napájania batérií. Vertikálna bezdrôtová myš má obvykle klasickú „tužkovú“ batériu AA, ktorú je nutné čas od času vymeniť. Nie je ale príjemné myslieť na to, že baterka dôjde a myš prestane fungovať vo chvíli, keď sa to bude hodiť najmenej. Práve preto sa veľmi často neuplatňujú ako herné myši.

Vertikálna myš s bezdrôtovou funkciou aj USB káblom

S inovatívnym riešením kombinácie kábla a bezdrôtovej funkcie prišiel Logitech, a nepochybne aj vďaka tomu je najlepšia vertikálna myš v teste práve model MX Vertical z dielne tohto švajčiarskeho výrobcu. Táto ergonomická myš sa dá pripojiť USB káblom, ktorý môže slúžiť na prenos signálu do počítača, ale tiež ho možno využiť len na nabitie integrovanej batérie.

Ergonomická myš pre ľavákov a kde sa dá kúpiť

Hneď z prvého pohľadu na ergonomickú počítačovú myš je jasné, že je určená na držanie konkrétnej ruky, u nás obvykle pravú. Hoci väčšina dostupných modelov vertikálnych myší sa teda vyrába v pravorukej verzii, nemusia ľaváci ešte zúfať.

Na slovenskom trhu je k dispozícii vertikálna myš pre ľavákov hneď od niekoľkých výrobcov, obľúbené sú napríklad ľavoruké myši značky Cherry, Ergonomic či DeLux. Zaujímavé riešenie predstavuje aj symetrický dizajn obojrukej ergonomickej myši, akú vyrába napríklad britská firma Posturite.

Dnes už sa dajú vertikálne myši pre ľavákov objednať online prostredníctvom slovenských e-shopov, ktoré sa špecializujú na sortiment ergonomických pracovných pomôcok a počítačového vybavenia.

Vertikálna myš pre malú ruku a nielen pre ženy

Ergonomická myš pre malú ruku, ktorá sa u nás teší najväčšej obľúbenosti, je Connect IT For Health Ladies. Ide o kvalitný výrobok za veľmi dobrú cenu, takže sa umiestnila aj v našom teste najlepších vertikálnych myší na rok 2023. Výrobca Connect IT už v názve tohto modelu otvorene proklamuje, že ide o myš pre drobnú dámsku ruku, ktorej využitie si predstavíte hlavne pri prevencii syndrómu karpálneho tunela u kancelárskych pracovníčok.

Pravdou ale je, že ergonomickú myš pre malú ruku ocenia aj niektorí páni a je tiež veľmi vhodnou alternatívou pre deti, ktoré dnes pri počítači trávia často mnoho hodín denne.

Tiež Verto Ergonomic Mouse, vertikálna myš od výrobca Trust, je vhodná do menšej dlane. Aj keď to výrobca priamo neuvádza, užívateľské recenzie hovoria jasne. Rovnako ako fakt, že môžete zohnať túto ergonomickú myš aj v ružovej farbe.

Ergonomická herná myš je dobrá aj pre profesionálov

Hraním počítačových hier sa dajú ľahko stráviť celé hodiny času, nehovoriac o tom, že dnes už je možné hrať aj na profesionálnej úrovni. Vertikálne herné myši si u profi hráčov av e-športe postupne nachádzajú svojich fanúšikov, pretože znižujú napätie v zápästí a predchádzajú tak nepohodlie a bolesti.

Pokiaľ ste sa rozhodli ergonomickú hernú myš vyskúšať, nebuďte hneď na začiatku sklamaní, keď vám hranie nepôjde tak hladko, ako ste zvyknutí. Pohyb ruky s vertikálnou myšou je odlišný a treba si naňho chvíľu zvykať. Pre niekoho to môže byť otázka pár minút, inému zaberie niekoľko dní zvládnuť plynulé ovládanie, ale všetky skúsenosti s ergonomickou myšou sa zhodujú na citeľnej úľave v oblasti zápästia aj v celej paži. Priaznivé účinky teda rozhodne stoja aspoň za skúšku.

Bezdrôtové vertikálne myši majú takú presnosť a rýchlosť odozvy, že bez problémov v týchto parametroch konkurujú aj špičkovým herným myšiam tradičného typu. Diskutuje sa len o ich vhodnosti pre FPS hry (strieľačky hrané z pohľadu prvej osoby), kde majú niektorí hráči problémy s ergonomickou myšou vykonať naučené rýchle a precízne ovládanie zameriavacieho kríža. Nedá sa ale s istotou povedať, nakoľko je aj toto iba otázkou zvyku.

Recenzie herných ergonomických myší ukazujú ako jasného favorita pre rekreačných hráčov vertikálnu myš Connect IT Game For Health CMO-2800-BK, ktorá sa spolieha na drôtové pripojenie s okamžitou odozvou kurzora a má optické rozlíšenie 3200 DPI pri cene okolo 20 €.

Špičková herná vertikálna myš je tiež Trust GXT 144 Rexx Vertical, ktorá dosahuje úctyhodné optické rozlíšenie 10000 DPI a vďaka pripojeniu USB káblom prenáša reakcie hráča rýchlo a presne. K dostaniu je za cenu okolo 40 €.

Najobľúbenejšie značky vertikálnych myší

Ktoré značky vyrábajú najobľúbenejšie vertikálne myši?

Logitech – špičková švajčiarska kvalita

Ergonomická myš Logitech MX Vertical Advanced Ergonomic Mouse získava samé pozitívne recenzie a umiestnila sa ako najlepšia aj v našom teste. Za cenu cez 80 € s ňou získate modernú vertikálnu myš, za ktorú vám vaše zápästie poďakuje.

Švajčiarska firma, ktorá pôsobí na trhu už viac ako 40 rokov, investuje značné čiastky do výskumu nových technológií. Nie inak tomu bolo aj pri ich špičkovej vertikálnej myši, ktorá zaisťuje ergonomické držanie zápästia vďaka unikátnemu uhlu 57 ° medzi myšou a podložkou. Práve tento sklon totiž preukázal v teste najlepší výsledok pri zmiernení napätia v zápästí aj celej ruke a paži, čo potvrdil aj tím fyzioterapeutov, ktorí sa na vývoji podieľali.

Ďalšou skvelou vlastnosťou vertikálnej myši Logitech MX je možnosť bezdrôtového pripojenia s integrovanou batériou, ktorá vydrží až 4 mesiace používania a dobíja sa dych vyrážajúcim tempom – za iba minútu nabíjania je pripravená na ďalšie tri hodiny prevádzky. USB kábel sa však dá použiť aj na priame pripojenie myši.

Connect IT – ergonomická myš pre každého

Pomerne mladá česká firma, ktorá sa zrodila v Prahe v roku 2010 a riadi sa heslom „Kvalita dostupná všetkým“ – to je Connect IT. Za bezkonkurenčné ceny ponúka celý rad modelov vertikálnych myší, ktoré sú prispôsobené potrebám konkrétneho používateľa.

V teste ergonomických myší si dobre viedol typ Verti ErgoMax (dá sa dohľadať aj ako Connect IT For Health a stojí do 40 €), ale v rade výrobkov FOR HEALTH nájdete aj ďalšie zaujímavé a zároveň lacné vertikálne myši. Okrem iného má Connect IT upravenú ergonomickú myš pre malú ruku pod názvom For Health Ladies, ktorú zaobstaráte aj za cenu pod 15 €.

Trust International – herná vertikálna myš Rexx

Výrobca Trust sa v teste najlepších vertikálnych myší presadil so svojim modelom Trust Verto Ergonomic Mouse, ktorý bol najlacnejší (bežne na zohnanie za 15 €) a pritom stále veľmi kvalitné možností.

Za zmienku ale stojí aj herná ergonomická myš GXT 144 Rexx Ergonomic Vertical Gaming Mouse, ktorá zaisťuje ochranu pred syndrómom karpálneho tunela každému, kto trávi dlhé hodiny pri počítačových hrách. Počítajte u nej s cenovkou okolo 40 €.

Microsoft – nie tak úplne vertikálna, ale dobrá ergonomická myš

Aj americký nadnárodný gigant Microsoft prišiel s vlastnou ergonomickou počítačovou myšou, a to pod názvom Microsoft Sculpt Ergonomic Mouse. Nejde ale priamo o vertikálnu myš. Riešenie od Microsoftu spočíva vo vyvýšenej polohe predlaktia nad podložkou a miernom náklone ruky vďaka opierke pre palec.

Patrí do cenovej relácie okolo 50 € a za tieto peniaze ponúka ako zaujímavosť aj štvorsmerné koliesko a patentovaný systém snímania BlueTrack.

Yenkee – ergonomická myš tichá ako myška

Výrobca Yenkee je špecialistom na vybavenie pre gaming, ale počítačové príslušenstvo ponúka aj bežným používateľom. V ponuke má hneď niekoľko vertikálnych myší, do nášho testu sa prebojoval model ErgoGrip YMS 5020 s cenovkou tesne pod 20 €.

Zaujímavá je aj ergonomická tichá myš Silencio YMS 2035, pri ktorej používaní nebudete rušiť svoje okolie cvakaním tlačidiel. Zoženiete ju na rade e-shopov už za pouhých 10 €.

TOP vertikálna myš

Aktuálne sa na vrchole rebríčka ergonomických myší drží model Logitech MX Vertical Advanced Ergonomic Mouse, ktorý skvele poslúži nielen v kanceláriách, ale aj pri kreatívnych profesiách, ako je grafika alebo projektovanie, kde je potrebné s myšou pracovať dlhé hodiny bez straty presnosti.

Pokiaľ ale vezmeme do úvahy aj vertikálne myši pre hráčov, ktorí majú trochu odlišné požiadavky, musíme vyzdvihnúť aj model Connect IT Game For Health. Ten umožní slušný zážitok z hry a zároveň ochráni vaše zápästie vďaka ergonomickému držaniu. A za celkom rozumnú cenu. Naozaj špičkové herné myši môžu stáť aj niekoľko stoviek euro.

 

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo