Ako vybrať kulmu

Nechce sa vám utrácať za kaderníčku zakaždým, keď idete na večierok, oslavu narodenín alebo keď chcete ísť pekne upravená do práce? Hoďte tieto starosti za hlavu, stačí keď si zaobstaráte kulmu na vlasy. Na svojej hlave behom pár minút vytvoríte dokonalé dielo, za ktorým sa otočí každý fešák a ktoré vám budú všetky kolegyne závidieť. Ako ale vlasy správne kulmovať a ako vybrať tú najlepšiu kulmu na vlasy? To vám poradíme v našom článku!

Kulmy na vlasy TEST 2023

Kónická kulma Remington Ci95 Pearl

Typkónická kulma
Počet teplôtplynule nastaviteľná 130 - 210 [° C]
Automatické vypnutieáno
Dĺžka kábla3 m
Počet nástavcov1

Táto kulma sa radí medzi lacnejšie modely a disponuje zdokonaleným keramickým Ultimate povrchom, studeným koncom, teplovzdorným puzdrom a teplu odolnú rukavicou.

Užívateľky na nej najviac oceňujú dostatočne dlhú šnúru, ktorá má 3 metre. Odpadá tak obmedzenie vzdialenejšie zásuvkou, čo je iste veľmi pohodlné a navyše sa nemusíte báť, že by vám kvôli krátkemu káblu kulma vypadla z ruky. Jej veľkou výhodou je, že robí krásne vlny nielen na dlhých vlasoch, ale poteší aj majiteľky krátkych strihov. Vďaka nízkej hmotnosti sa s kulmou dobre zaobchádza, vytvorené lokne sú krásne a vydrží aj niekoľko dní. Užívateľky si veľmi chvália kónický tvar, vďaka ktorému sú vlny prirodzené. Veľkým plusom je podstaveček na odkladanie a chladný koniec. Veľmi spokojné sú tiež majiteľky veľmi dlhých vlasov, ktoré uvádzajú, že kulmu stačí nahriať len na 160 ° C a lokne vydrží aj 2 vyspání. Celú hlavu majú hotovú za štvrť hodiny.

Čo by užívateľky na kulme zlepšili? Trebárs rukavicu, ktorá nie je príliš tepluvzdorná, prirovnávajú ju k zimným rukaviciam. Na displeji možno vyčítať iba to, na akú teplotu je kulma nastavená, ale aktuálnu teplotu neukazuje. Nie je teda možné potrebné zistiť, koľko stupňov ešte chýba do nahriatie na požadovanú teplotu.

Výrobca túto kulmu odporúča používať na suché a čisté vlasy. Zapnutie i vypnutie sa vykonáva podržaním vypínača po dobu 2 sekúnd. Tlačidlami „+“ alebo „-“ si môžete regulovať nastavenie teploty.

Zistiť cenu

Remington CB 65

Typkulmofén
Počet teplôt1
Automatické vypnutieáno
Dĺžka kábla1,8 m
Počet nástavcov2

Má povrch kefy vyrobený z keramiky, ktorá je zdokonalená mikrokondicionéry s keratínom, čím je veľmi šetrný k vlasom. Vďaka zmiešaným štetinám kefa po vlasoch ľahko kĺže.

Užívateľky si chvália dobrú ergonómiu, vďaka ktorej prístroj padne dobre do ruky a ľahko sa s ním zaobchádza. Dokáže ľahko a rýchlo skrotiť nepoddajné vlasy a vytvoriť geniálny účes. Chváli si ho tiež užívateľky s vlnitými vlasmi, pretože kulmofén je dokáže krásne vyrovnať a vyhladiť. Je možné ho používať každé ráno miesto hrebeňa a ani tak nie sú vlasy presušené.

V špecifikácii nie je zreteľné, že sa nejedná priamo o kulmofén, ale o kulmu s kefou. Horúci vzduch z prístroja nefúka. Vzhľadom k veľkosti kefy nie je vhodný pre krátke vlasy. Kvôli tlačidlu na rukoväti môže dochádzať k nechcenému vypnutiu ohrievanie. U niektorých hodnotenie sa objavujú správy o dlhšej dobe nahrievania a osobitného zápachu vlasov, ktorý zrejme spôsobuje prípravok, ktorým je kulma vraj napustená. Kulme chýba pútko na zavesenie, čo je nepraktické, ak ju chcete zavesiť a nechať vychladnúť na žiaruvzdornom povrchu. Užívateľky by ocenili dva objemy kief. Na nepoddajných vlasoch účes príliš dlho nevydrží.

V manuáli od výrobcu sa dočítate, že disponuje tlačidlom pre uvoľnenie kadere, takže sa s odvinutím prameňa toľko nenadriete. Výrobca uvádza, že ak zariadenie používate, vlasy by mali byť čisté, suché, nezacuchané a nenalakované. Laky na vlasy totiž obsahujú horľaviny, ktoré nesmú prísť do styku s kulmofén.

Zistiť cenu

Multifunkčná teplovzdušná kulma Sencor SHS 7551

Typkulmofén
Počet teplôt2
Automatické vypnutienie
Dĺžka kábla1,8 m
Počet nástavcov7

Tento typ kulmofénu sa radí medzi multifunkčné. Za veľmi dobré peniaze si zaobstaráte pomocníka, ktorý vám na hlave vyčarí akýkoľvek typ účesu. Má 7 výmenných nástavcov s poistkou, medzi ktoré patria: koncentrátor, kulmovacie kliešte (priemer 18 mm), okrúhla kefa (priemer 20 mm), polovičná kefa (šírka 39 mm), okrúhla kefa so zaťahovacími tŕňmi (priemer 28 mm), veľký guľatý kefa (priemer 31 mm) a rovnacie kefa (šírka 38 mm).

Užívateľky predovšetkým oceňujú bohaté príslušenstvo, vďaka ktorému zvládnu na svojej hlave vytvoriť niekoľko typov účesov. Veľmi prínosná je aj možnosť regulácie studeného vzduchu, vďaka ktorému sa účes perfektne zafixuje aj na dlhšiu dobu, ďalej dve teploty a dve rýchlosti. Veľmi často je kladne hodnotený vzhľad kulmofénu a veľmi priaznivá cena. Často oceňovaná je tiež nehlučnosť prístroja.

Medzi negatívnymi ohlasmi sa objavujú sťažnosti na robustnosť prístroja, s čím súvisí nie príliš pohodlné držanie v ruke. Veľmi často sa tiež stretnete s názorom, že na to, koľkých nástavcami prístroj disponuje, chýba priložený fotografický manuál, ktorý by užívateľkám pomohol ujasniť, aký nadstavec vytvorí aký účes.

V manuáli výrobcu sa môžete dočítať, že jednotlivé nástavce sa na telo nasadzujú tak, aby šípka na kulme a značka na nadstavci smerovali proti sebe. Následne nadstavec pootočte, tak dôjde k aretáciu poistky. Pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov vlasy umyte šampónom a vysušte uterákom, aby ste ich zbavili prebytočnej vlhkosti. Vlasy následne rozčešte. Tlačidlo „COOL CARE“ môžete použiť s akýmkoľvek výkonnostným stupňom. Jeho úlohou je ideálna zafixovanie účesu po sušení horúcim vzduchom. Po každom použití by sa mala vyčistiť mriežka, ktorou sa do prístroja nasáva vzduch. Veľmi často tam totiž uviaznu vlasy.

Zistiť cenu

BaByliss C1200E

Typautomatická kulma
Počet teplôt2
Automatické vypnutieáno
Dĺžka kábla1,8 m
Počet nástavcov0

Plne automatická kulma C1200 sa radí do vyššej cenovej kategórie, ale na oplátku vám poskytne rýchle a profesionálne služby. Je vhodná pre dlhé a stredne dlhé vlasy. Prameň vlasov sa automaticky vtiahne do zo všetkých strán zahrievané automatické komory, kde sa lokne vytvoria behom pár sekúnd.

Užívateľky oceňujú predovšetkým krásny výsledný vzhľad kučier. Kulma sa jednoducho používa a môžete si vybrať, či chcete mať kadere natočené na pravú alebo ľavú stranu. Je vhodná aj pre polodlhé vlasy a vlny drží aj na tvrdých vlasoch.

Práca s automatickou kulmou nemusí byť hneď na prvýkrát jasná. Preto je dobré si prečítať návod na webových stránkach výrobcu alebo sa pozrieť na inštruktážne videá ako používať túto kulmu.

Výrobca hneď v úvode návode upozorňuje, že počas prvého použitia môžete cítiť zvláštny zápach. Táto situácia sa stáva pomerne často, ale nemusíte sa znepokojovať, pretože hneď pri druhom použití zápach zmizne. Strach nemusíte mať ani pri vznikne slabého dymu. Príčinou je odparovanie kožného mazu, zvyšku vlasových prípravkov alebo vlhkosť obsiahnutá vo vlasoch. Generátor iónov zase môže vyludzovať slabý zvuk podobný syčanie.

Naša rada: Práca s automatickou kulmou je trochu zložitejšie, preto radíme si pred prvým použitím dobre prečítať návod, ako s prístrojom zaobchádzať a akým spôsobom doň vkladať pramene vlasov.

Zistiť cenu

Pred výberom automatické kulmy na lokne sa zamyslite nad tým:

  • Akého tvaru, veľkosti a štýlu vĺn chcete dosiahnuť?
  • Aký typ vlasov máte?
  • Aké funkcie navyše budete potrebovať?

Typ kulmy

Viete, že nemusíte nutne chodiť len s jedným typom kučier? Záleží len na vás, či sa rozhodnete pre drobné prstienky, retro lokne zo 30. rokov alebo ležérne vlnobitie. Na každý typ sa však hodí iná kulma.

Klasická, čiže kliešťová kulma

  • ako už názov napovedá, je to bežná elektrická kulma na vlasy, ktorá disponuje kliešťami, vďaka ktorým sa s uchyteným prameňom ľahko manipuluje,
  • je vhodná pre pravidelné vlny po celej dĺžke prameňa,
  • pravidelné vlny však môžu pôsobiť neprirodzene a kliešťový úchyt nielenže na vlasoch zanechá viditeľný otlak, ale môže poškodiť aj končeky vlasov.

Kónická kulma na vlasy

  • spoznáte ju podľa rozširujúceho sa tvaru, od úzkej špičky k objemnejším koncu,
  • na rozdiel od klasickej kulmy nemá kliešte, takže si neničíte končeky,
  • špička kulmy je vyrobená z nevodivého materiálu, takže nepáli,
  • je to skvelý typ kulmy na vlny
  • končeky vlasov musíte pridržať na špičke, čo môže byť pre začiatočníkov veľmi ťažké a je tu veľká pravdepodobnosť, že, ako dostanete ten správny grif do ruky, sa popálite. Preto s touto kulmou pracujte veľmi opatrne.
  • Ako prevencia proti popáleniu prstov býva súčasťou balenia tiež ochranná rukavica,
  • vďaka zužujúcemu sa tvaru vytvoríte prirodzenejšie vlny, ktoré budú pri korienkoch objemnejší a pri končekoch slabší.

Eliptická kulma

  • je veľmi podobná klasickej a kónické kulme,
  • má nepálivú špičku ako kónická a rovnakú veľkosť vojne ako klasická,
  • dosiahnete pravidelných vĺn bez viditeľného otlakov od klieští.

Automatická samonavíjacia kulma na lokne

  • niekedy ju môžete nájsť aj pod označením samonatáčacia, čiže samonavíjacia kulma
  • jedná sa o špeciálny druh kulmy, ktorá vlasy natáča automaticky,
  • jej súčasťou je motor, ktorý poháňa valček, na ktorý sa prameň sám namotáva, takže odpadá práca s manuálnou rotáciou kulmy,
  • jej výhodou je veľmi jednoduchá a rýchla manipulácia
  • je to výborná kulma na malé i veľké vlny
  • za veľkú nevýhodu sa považuje vyššia nákupná cena.

Trojkulma

  • je ideálnou voľbou pre vytvorenie prvorepublikových vĺn zvaných fingerwaves,
  • práca s ňou je veľmi jednoduchá, prameň jednoducho vložíte medzi 3 valce, ktoré ovládate podobne ako kliešte a necháte chvíľu nahriať,
  • výsledná podoba účesu je podobná vzhľadu vlasov po použití krepovacie kulmy, ale s tým rozdielom, že vlny sú prirodzenejšie.

Špirálová kulma na vlasy

  • je veľmi jednoduchou pomôckou pre vytvorenie pravidelných kučier,
  • na valci je umiestnená drážka, do ktorej vlasy namotávajú,
  • u niektorých typov kuliem si jednoduchým otočením chladné špičky môžete navoliť veľkosť kaderí

Teplovzdušná kulma, kulmofén

Čiže fúkacia kulma na vlasy (stretnete aj názov kulmo fén) je v podstate okrúhlá kefa, ktorú je možné zapnúť do elektriny, hlavice sa otáča a zároveň vlasy vysúša. Vy tak zvládnete dva kroky v jednom. Vlasy si nielen vysušíte, ale rovno z nich vytvoríte krásny a nadýchaný účes.

Súčasťou balenia kulmofénu môžu byť dve rotačné hlavice s rôznym priemerom. Takým sa potom hovorí rotačné kulmy. Teplovzdušné kulmy na vlasy väčšinou disponujú 2 nastaveniami rýchlosti a teploty, studenú vlnou (studeným fúkaním) a možnosťou nastavenia smeru rotácie kefy

Parná kulma na vlasy

V súčasnosti sa naparovacia kulmy tešia veľkej obľube, pretože používajú inú technológiu úpravy vlasov, než klasické kulmy. Vďaka nim získajú vaše vlasy lepší vzhľad, viac lesku a celkovo je táto metóda vlnenie zdravšie.

Hlavná funkcia parných kuliem je rovnaká, ako u tých klasických. Máte si pomocou nich vytvoriť nádherné vlny. V čom sa teda líši? Najmä technológií. Parné žehličky totiž využívajú kombináciu tepla a pary.

Vzhľad

Parné žehličky sa od tých klasických príliš nelíši. Jediným rozdielom je malý zásobník na vodu, ktorý sa spravidla umiestňuje do špičky kulmy. Zásobníky môžu byť aj dvaja. Jeden je pre destilovanú vodu, druhý treba pre arganový olej, ktorého mikroskopické kvapôčky sa po zahriatí dostávajú do vlasov.

Použitie

Hlavnou prednosťou kuliem je to, že ich môžete použiť aj na vlhké vlasy. Celý proces prípravy účesu sa teda maximálnu skráti. Nemusíte totiž čakať, až vám vlasy po umytí uschnú.

Prameň vlasov vložíte do klieští a obtočíte okolo kulmy. Potom stlačíte nádobu s vodou a necháte paru niekoľko sekúnd pôsobiť. Niektoré modely sú vybavené časovačom, ktorý vás upozorní na to, kedy prameň z kulmy vytiahnuť.

Na rozdiel od klasických kuliem, tie parné vlasy nevysušujú, zabraňujú tepelnému poškodeniu a vlasy nechávajú hebké a lesklé. Ovšem nezaobídete sa bez prípravkov chrániace vlasy proti poškodeniu teplom!

Para má silné účinky, ktoré skrotí aj nepoddajné a tvrdé vlasy. Každá žena iste ocenia, že vlny vytvorené parnou kulmou vydržia dlhšie než tie z klasických kuliem.

Do nádobky sa nalieva destilovaná voda a kulmu by ste nikdy nemali používať bez vody. Zásobník pravidelne dopĺňajte. Početnosť doplnenie záleží na veľkosti zásobníka, ale zvyčajne sa uvádza interval po 10 až 20 minútach. Aj napriek tomu, že je používanie naparovacia kulmy pre vaše vlasy zdravšie, odporúča sa používať maximálne 3x za týždeň.

Typ povrchu

Na trhu existuje rad kuliem s rôznymi povrchmi. Každý z nich má svoje prednosti i slabšie stránky. Dôležité však je, že každý povrch sa hodí k určitému typu vlasov. Poďme si jednotlivé povrchy elektrických kuliem na vlasy predstaviť bližšie.

Keramické kulmy

  • stará sa o rovnomerne rozloženie teploty, čo je dôležité pre hladký sklz, a navyše sa na ploche neobjavujú miesta s teplotnými výkyvmi,
  • veľmi rýchlo sa nahrieva, čím šetrí váš čas,
  • je zlatou strednou cestou pre všetky typy vlasov.

Turmalínové kulmy

  • nájsť ju môžete tiež pod názvom ionizačná kulma (ale existujú aj ionizačné kulmy, ktoré majú iný, než turmalínový povrch),
  • kulmy s týmto povrchom vyžarujú negatívne ióny a infračervené svetlo. Vďaka tomu sú vlasy lesklejšie a vlhkejšie, navyše zabraňujú krepovateniu a nevzhľadnému povlávání vlasov,
  • turmalínová kulma je najvhodnejšou voľbou pre jemné vlasy.

Titánové kulmy

  • jedná sa o najľahší a najtrvanlivejší materiál,
  • jeho výhodou je rýchle a rovnomerné zahriatie,
  • dokáže skrotiť nepoddajné, hrubé a husté vlasy.

Vedeli ste, že: pri výbere kulmy sa pravdepodobne stretnete aj s najrôznejšími kombináciami materiálov. Najčastejšia je kombinácia keramika-turmalín alebo titán – turmalín, ktoré v sebe snúbia výhody oboch materiálov.

Priemer hlavice

Veľkosť kučier má na svedomí priemer hlavice. Na trhu sú k dostaniu kulmy na vlasy s priemerom hlavice zhruba od 19 do 38 mm. Čím užšie hlavica, tým menšie prstienky vytvoríte a naopak.

Užšie hlavice (priemer cca 19 mm)

  • kulmy s užšie hlavicou sú vhodné najmä pre krátke vlasy,
  • vďaka úzkej hlavici vytvoríte drobnejšie lokne a prstýnkové kudrlinky.

Širší hlavice (priemer nad cca 19 mm)

  • kulma s širšou hlavicou je vhodná na dlhé vlasy, ale veľmi obľúbená je aj žien s kratším strihom vlasov, pretože dokáže zväčšiť ich objem,
  • jedná sa o kulmu na veľké kučery, pretože s hlavicou s priemerom 38 mm vykúzlite maxi ležérne, plážové alebo bohovlny, ktoré sú v súčasnosti veľmi populárne u neviest, ktoré si želajú mať prirodzený vzhľad.

Zlatá stredná cesta (priemer okolo 25 mm)

  • tento priemer hlavice je vhodný pre úplných začiatočníkov,
  • je zlatou strednou cestou, ak neviete, aký priemer hlavice zvoliť,
  • táto veľkosť patrí medzi univerzálne a je vhodná pre akýkoľvek typ vlasov (pre krátke i dlhé).

Funkcie a rady na kulmovania vlasov

Základné rozdelenie a parametre kuliem sme si už predstavili. Okrem toho, by ste však mali vedieť, že kulmy majú ešte doplnkové funkcie, ktoré vám veľmi uľahčí používanie, a tiež príslušenstvo, vďaka ktorému sa z vašej kulmy môže stať multifunkčné kulma.

Regulácia teploty a smeru vĺn

  • Pri výbere kulmy sa pozrite, akým regulačným tlačidlom kulma disponuje.
  • Pri lacnejších typoch sa pravdepodobne stretnete len s označením „vyššie“ a „nižšia“ teplota a podobne.
  • Drahšie modely už vás nechajú si vybrať presnú teplotu nahriatie podľa typu vašich vlasov. Vhodné je sa pozerať po kulme s LCD displejom a presnom digitálnym nastavenie teploty.

Teplota kulmy podľa typu vlasov (jedná sa iba o všeobecné odporúčanie)

Do 150 °Cvhodné pre vlasy veľmi krehké, slabé a poškodené
Do 170 °Cvhodné najmä pre vlasy riedke a jemné
Do 200 °Cteplota vhodná pre normálne vlasy
Do 240 °Cideálna teplota pre nepoddajné, silné a odolné vlasy

Okrem tlačidla na reguláciu teploty môžu kulmy disponovať tlačidlom na smer natočenia vĺn. Vlasy si tak môžete vlniť buď doprava, alebo doľava.

Vedeli ste, že: Pri kulmovanie je nutné použiť vyšších teplôt, než je tomu u žehlenie, aby si vlny svoj tvar a vzhľad zachovali počas celého dňa. Preto sa kulmovanie odporúča len pri výnimočných príležitostiach a nie pre každodenné použitie.

Automatické vypnutie

  • Veľkou výhodou je funkcia automatického vypnutia. Ocenia ju predovšetkým tí z vás, ktorí často na vypínanie spotrebičov zabúdate.
  • Automatické vypnutie sa väčšinou aktivuje po 45 – 60 minútach.

Dĺžka kábla a rukoväť

  • Aby sa vám s kulmou ľahko manipulovalo, mal by mať prívodný kábel dĺžku minimálne 2, 5 m.
  • Veľmi praktické je, ak je kábel v otočnom prevedení.
  • Pre jednoduché zaobchádzanie s kulmou si vyberte takú, ktorá sa vám bude ľahko držať v ruke. Ideálne variantom je pogumovaná rukoväť. Nebojte sa v obchode opýtať a kulmu si v ruke pokojne podržte.

Ochranný obal

  • Ten využijete najviac na cestách. Ak často cestujete, určite tiež oceníte variantu mini kulmy (tiež cestovné kulmy), ktorá sa predáva takmer vo všetkých typoch.
  • Ochranný obal v sebe môže mať zabudovanú odkladaciu plochu, na ktorú môžete bez obáv rozžeravenú kulmu odložiť.

Držiak na kulmu

  • Môže byť súčasťou kulmy. To znamená, že je v kulme zabudovaný. Najčastejšie sa jedná o drôtové uško podobné tomu, s ktorým sa môžete stretnúť u tavných pištolí.
  • Ďalším variantom môžu byť prídavné stojany, ktoré sú podobné treba tým na mobilné telefóny.
  • Držiak na kulmu je veľmi praktickou a bezpečnú záležitosťou, ktorú by sme rozhodne odporúčali prikúpiť, ak už nie je súčasťou balenia.

Multifunkčné kulmy a príslušenstvo

  • Za multifunkčné kulmy sa považujú predovšetkým tie, ktoré majú niekoľko vymeniteľných hlavíc alebo sa dajú používať aj ako kulmofén (ten sme opisovali už v kapitole „Typy kuliem“ vyššie).

Kulma s nadstavcami

  • Ak nechcete investovať do jednotlivých samostatných prístrojov pre úpravu vlasov, akými sú žehličky, krepovačkou, kulmy, kefy, kúpte si taký prístroj, ku ktorému dostanete aj tieto jednotlivé nástavce.
  • Z jedného prístroja tak môžete mať žehličku na vlasy s kulmou alebo krepovacie aj teplovzdušnú kulmu s kefou. Tento typ kuliem sa označuje slovom multistyler.

Ďalšie funkcie

Izolovaná špička

Kulma môže disponovať tiež izolovanú špičkou, ktorá nehreje, takže sa o nej nepopálite. Kulmu môžete pokojne za špičku chytiť, čo vám pomôže s namotáváním vlasov.

Rýchle zahriatie a ionizácie

Funkcia rýchleho zahriatie kulmu rýchlo rozohreje na požadovanú teplotu, takže nestrácate drahocenný čas čakaním. Ionizácie sa postará o krásny a zdravý vzhľad vlasov.

Ako pripraviť vlasy na kulmovaní

Na správné kulmovanie vlasov existuje niekoľko názorov. Jeden z nich odporúča umývanie vlasov deň pred kulmovaním. Iný zase uvádza, že si vlasy môžete kulmovať hneď po umytí a vysušení fénom. Najlepšie je vyskúšať obe varianty a následne sa rozhodnúť, ktorú z nich budete do budúcnosti využívať.

Pred samotným loknováním by ste vlasy mali ošetriť prípravkom na termoochranu vlasov. Na trhu je ich celá rada. Zaobstarať ich môžete vo forme spreja alebo mlieka. Do vlasov je použite buď pred fénovaním alebo samotným kulmovaním. Termoochranné prostriedky zabraňujú vysilovaniu vlasov, kvôli ktorému dochádza ku štiepeniu, lámaniu a dokonca aj vypadávanie.

Než vlasy začnete natáčať, umyte je len šampónom bez kondicionéru. Potom vlasy vyfúkajte, poriadne rozčešte a začnite s natáčením.Kulmu pred použitím nechajte poriadne nahriať na požadovanú teplotu. Stačiť by mali 2 – 4 minúty. Stylingové produkty akými sú laky, vosky a podobne sa používajú až po samotnom natočení a vychladnutí vlasov. Jedine tak dosiahnete želaný výsledok. Ak by ste vlasy začali upravovať ešte „za tepla“ vlny by nemali dosť času sa zafixovať a vy by ste celú prácu museli opakovať znovu.

Vlasy začnite natáčať od spodnej vrstvy vlasov. Hornú vrstvu si prichyťte buď sponkou, alebo niekoho požiadajte, aby vám vlasy podržal. Až budete mať natočenú spodnú vrstvu, môžete začať natáčať tú hornú. Jedine týmto spôsobom dosiahnete bohaté hrivy. Nezabudnite, že prameň vlasov by na kulme mal zostať natočený maximálne 2 – 5 sekúnd. Nikdy neprekračujte časovú dĺžku 10 sekúnd.

Vedeli ste, že: Čím tenšie pramienok vlasov budete natáčať, tým výraznejšie vlnky si vytvoríte. Ak chcete dať vlasom prirodzený vlnitý vzhľad, natáčajte skôr silnejšie pramene vlasov.

Rozžeravenú kulmu odkladajte buď do stojanu, alebo na nehorľavú podložku.

Len správna starostlivosť zaistí dlhé a perfektné kulmovaní

Prípravky, ktoré pred kulmovaním vlasov použijete, sa postupne usadzujú na valci kulmy, a preto by ste ho mali pravidelne čistiť (ideálne po každom použití). Zvyšky, ktoré sa na valci usadzujú, spôsobujú slabšie výkon kulmy, pretože teplo musí najskôr preniknúť usadenou vrstvou prípravkov a až potom, sa dostane k vašim vlasom.

Ako na čistenie kulmy?

  • Kulmu po použití vypnite a odpojte zo zásuvky.
  • Nechajte ju vychladnúť, cca 2 minúty, potom skontrolujte, či je valec len mierne vlažný.
  • Valec utrite vlhkou papierovým obrúskom. Tým, že bude valec mierne teplý, sa vám budú nečistoty odstraňovať ľahšie.
  • Silnejší nános odstránite vatovým tampónom namočeným v technickom alkohole alebo odlakovači na nechty. Po očistení valec pretrite vlhkou papierovým obrúskom, ktorý odstráni zvyšky použitého rozpúšťadla.

Ako si natočiť vlasy bez kulmy?

Ak v sebe máte morálne blok a nechcete si vlasy oslabovať kulmou, môžete si vlny vytvoriť aj za použitia vlasové vložky donut (to určite poznáte, vďaka nej si na hlave vytvoríte úžasný drdol, aký nosí napríklad baletky) alebo elastické čelenky. S prípravou účesu začnite už večer vopred. Vlasy by ste nemali mať úplne mokré, ale mali by byť dostatočne vlhké. Nezabudnite do nich aplikovať tužidlo pre dosiahnutie lepšieho objemu.

Vlny s donutom

  • S vlasovú vložkou si môžete vytvoriť niekoľko veľkostí vĺn. Záleží na tom, aký veľký donut vyberiete. Malý donut pre malé kudrlinky, veľký donut pre ležérne vlny.
  • Vlasy si vyčešte do vysokého copu až na temeno hlavy, aby sa vám cez noc dobre spalo.
  • Cez cop pretiahnite donut, ktorý pripevnite sponkami, aby sa v noci nehýbal.
  • Vlasy si rozdeľte na polovicu alebo na tri pramene. Každý z prameňov obtočte okolo donutu toľkokrát, koľkokrát to pôjde. Voľné konce zafixujte sponkami.
  • Nezabudnite si povytiahnuť vlasy nad čelom, aby v tejto časti nezostali spľasnuté a bez objemu.

Vlny bez donutu

  • Ak doma nemáte vlasovú vložku a nemáte čas si ju ísť kúpiť do obchodu, môžete to vyskúšať i bez nej.
  • Urobte si vysoký cop na temene hlavy.
  • Z copu postupne odoberajte pramene vlasov, hrúbku zvoľte podľa toho, aké veľké lokne chcete mať.
  • Jednotlivé pramene stočte cez tri prsty ruky a krúžok z vlasov, ktorý vám vznikne, pripevnite najmenej dvoma sponkami k základu copu.
  • Nad čelom opäť vlasy trochu povytiahnite, nech je ráno nemáte bez objemu
  • Takto zmotané vlasy u oboch variant, by ste na hlave mali mať najmenej osem hodín. Potom zložte všetky sponky, donut, ak ste ho použili, a gumičku. Lokne jemne prečešte rukami a zafixujte lakom na vlasy. Tieto dva postupy sú vhodné predovšetkým pre dlhé vlasy.

Vlny s elastickou čelenkou

  • Táto varianta je vhodná predovšetkým pre dámy, ktoré majú kratšie vlasy.
  • Navlhčite si vlasy, postláčajte je tužidlom a nakoniec prečešte kefou.
  • Nasaďte si elastickú čelenku tak, aby vám počas spánku neskĺzla z hlavy.
  • Smerom od tváre až k zadnej časti hlavy odoberajte asi 2 cm hrubé pramene a postupne ich obmotávejte okolo čelenky.
  • Pramene, ktoré vám zostanú na krku, zastrčte do čelenky tak, aby nečouhaly.
  • Ráno vlny opatrne prečešte prstami alebo riedkym hrebeňom, aplikujte sprej na zväčšenie objemu a lak pre fixáciu účesu.

Viete, že: Okrem kuliem na vlasy existujú tiež kulmy na riasy. Väčšinou sa používajú až po nanesení riasenka pre oddelenie zlepených rias. Kulma riasy oddelí, natočí a zafixuje pomocou kefky s tepelným telieskom.

1 komentár
  1. ja hlasujem za loknovacie kulmy – doma mam bordovu kulmu orava k-231r a je perfektna aj pre nas zaciatocnikov a lokne su rovnomerne – nadychane a uhladne

    Dajte nám odpoveď

    Čo vybrať
    Logo