Recenzia Ecovacs Deebot T8

Ak hľadáte skutočne spoľahlivý kombinovaný vysávač, nemal by vašej pozornosti uniknúť Deebot T8 od značky Ecovacs. Dokáže si zapamätať až dve mapy a pri mopovania umožňuje nastavenie prietoku vodu. S oscilačným držiakom budú výsledky mokrého upratovania perfektné. Má tento robotický pomocník nejaké nevýhody? Niečo by sa našlo. Všetko zistíte z našej recenzie.

Parametre

Doba nabíjania390 min.
Automatické dobíjanieáno
Hlučnosť67 dB
Indikátor batérieáno
Kapacita batérie5200 mAh
Výdrž na jedno nabitie175 min.
Rozpoznanie schodováno
Možnosť diaľkového ovládaniaáno
Funkcia dokončiť upratovanieáno
Typ navigácielaserová
Snímač prekážokáno
Indikátor stavu zásobníkaáno
Objem zásobníka0,42 l
Plánované upratovanieáno
Virtuálne bariéry súčasťou baleniav aplikácii
Wi-Fiáno
Počet hlavných kief1
Počet bočných kief2
HEPA filteráno
Zvuková signalizáciaáno
Čistiaci režim SPOTnie
Počet čistiacich režimov4
Maximálna výška prekážok2 cm
Výška9,3 cm
Priemer35,3 cm
Držadlo na prenášanienie
Pohybsystematický
Funkcia vytieranieáno
Funkcia vysávanieáno
Počet mopovací utierok1 plus ďalšie v balení

Čo nájdete v balení

V krabici dostanete všetko, čo pre vysávanie a mopovania potrebujete. Jedná sa o vysávač, nabíjaciu stanicu, nádobku na vodu a pevný odpad, držiak mopu, utierky, bočné kefky a náhradný filter.

Zoznámenie s vysávačom

Ecovacs Deboot Ozmo T8 patrí medzi zatiaľ najnovšie modely zo série kombinovaných robotických pomocníkov T8. Vzhľadom k tomu, že je na trhu k dostaniu aj model s označením T8 AIVI, sa môže zdať, že je T8 predchádzajúcim modelom, čo však nie je pravda. „Služobne“ starší je totiž T8 AIVI, od klasickej T8 sa líši len tým, že má navyše kamerový systém.

Rozdiely medzi T8 a T8 AIVI

T8 aj T8 AIVI majú rovnaké základné funkcie čistenia. Dokážu vysávať aj vytierať. T8 sa od modelu s kamerou líši tým, že má iný systém detekcie objektov. Namiesto kamery disponuje novým 3D TrueDetect systémom. Ten je spoľahlivý, a navyše je vďaka nemu výrobok lacnejšie ako ten s kamerou.

Výsledky upratovania sú pritom rovnaké ako u drahšieho modelu. Nemusíte sa obávať ani o pohyb po miestnostiach, pretože navigácia je spoľahlivá, vysávač sa vyhne aj drobnejším predmetom. Vďaka navigačnému systému dokáže identifikovať objekty s hrúbkou 1 mm, čo však neznamená, že by mu nerobili problémy káble od nabíjačiek alebo ponožky. Ide skôr o presnosť v mapovanie miestnosti než o vyhýbanie sa objektom.

Všetky parametre oboch výrobkov sú rovnaké. Rovnaká je kapacita batérie, objem zásobníkov na vodu (240 ml) i nečistoty (420 ml), rovnaká je aj hladina hluku, rozmery alebo výsledky po upratovaní. Prítomnosť kamery sa odrazí na obstarávacej cene. Je teda len na vás, či nutne potrebujete kameru, ktorá môže slúžiť ako bezpečnostný prvok, vďaka ktorému sa aj z práce môžete pozrieť, či ste doma nenechali otvorené okná, alebo ako sa chová váš maznáčik, keď je sám v byte.

Oba vysávače disponujú oscilačným mopovacím držiakom, ktorý za minútu vykoná až 480 drobných pohybov. Vďaka tomu sú výsledky mopovania pomerne slušné – stále ale platí, že je to primárne vysávač a nemožno čakať zázraky.

Ovládanie

Sprevádzkovanie vysávača je jednoduché. Stačí ho vytiahnuť z krabice a podľa návodu sprevádzkovať. Aby ste potenciál výrobku využili na maximum, je potrebné si stiahnuť aplikáciu Ecovacs Home, ktorá je dostupná pre iPhone aj telefóny s OS Android. Po stiahnutí stačí aplikácii spárovať s vysávačom.

V hornej časti z tela vystupuje LIDAR, ktorý je je potreba pre bezchybný pohyb po miestnosti a pre mapovanie priestoru. Vedľa neho nájdete tlačidlo Štart. Pod odklápacie hornou časťou sa nachádza tlačidlo pre Wi-Fi, zberná nádoba a nástroj pre čistenie.

Aplikácia Ecovacs Home

Rovnako ako u iných aplikácií, aj u tejto obrazovke dominuje mapa, ktoré vám ukáže, ako prebieha vysávanie či vytieranie prípadne, kde sa robot v danom priestore nachádza. Vďaka bohatým možnostiam nastavenia budete mať perfektnú kontrolu nad tým, čo vysávač robí a ako to robí.

Pre upratovanie môžete využiť automatický režim alebo si vysávanie naplánovať, okrem toho je možné si nastaviť časy, kedy vás vysávač nemá rušiť. Samozrejme vás bude aplikácia informovať o tom, kedy je potrebné vymeniť handričku alebo iné časti robota. Aplikácia tiež umožňuje vyznačenie virtuálnych stien, zlúčenie alebo rozdelenie miestností, pomenovanie robota, návrat robota do nabíjačky a tiež kontrolu protokolu (história) upratovania.

U vysávača je vďaka aplikácia možné upraviť hlasitosť zvukov upozornenia, takisto ich môžete úplne vypnúť, ale to by bola trošku škoda. Robot vás totiž upozorní, keď potrebuje napríklad údržbu. Ozve sa aj v prípade, keď ho hľadáte.

Všeobecne sa dá povedať, že aplikácia nepatrí medzi užívateľsky najpríjemnejšie, ale na druhú stranu vám ponúkne skutočne široké možnosti v oblasti nastavenia. Rozhodne sa oplatí investovať čas na preskúmanie aplikácie a ich možností. Vďaka tomu z robota dostanete skutočne maximum.

Senzory a navigácia

Deebot Ozmo T8 pre orientáciu v priestore využíva LIDAR, ale aj DToF (v súčasnosti využívané a schopné technológie), čo zvyšuje jeho schopnosti 3D mapovanie. Táto kombinácia sľubuje až dvojnásobné pokrytie a štvornásobnou presnosť než tomu bolo u predchádzajúcich modelov, ktoré používali len laserovú navigáciu. TrueDecet 3D je 10 x citlivejší ako infračervené systémy. Toľko k špecifikácii. A ako je to v praxi? Vysávač sa pohybuje s istotou, napriek tomu odporúčam mu nenechávať v ceste drobné predmety a káble.

Ako vysáva

Treba podotknúť, že nás u tohto vysávača nepríjemne prekvapil pomer medzi dobou nabíjania a výkonu na jedno nabitie. Vysávač sa na 100% nabije za neuveriteľných 6,5 hodín, pričom vysávať dokáže len 3 hodiny. Výdrž 3 hodiny je obvyklá aj u konkurenčných modelov, ale nabitie trvá aj o polovicu kratšiu dobu. Väčšine užívateľov to pravdepodobne vadiť nebude, pretože po dokončení upratovania je väčšine z nás asi jedno, či vysávač či len čaká na ďalší upratovanie alebo či sa pri tom aj nabíja. Ale príde mi férové to spomenúť.

Avšak kapacita batérie 5 200 mAh vystačí vysávači pre upratovanie priestor o veľkosti až 300 m2, čo oceníte predovšetkým vo veľkých bytoch alebo domoch. Výdrž samozrejme ovplyvňuje nastavenie sacieho výkonu alebo členitosť priestoru. Robot sa samozrejme príde automaticky dobiť, pokiaľ mu počas upratovania dôjde šťava a následne vo vysávaní pokračuje tam, kde prestal.

Vysávač sa hodí pre upratovanie všetkých typov podláh. Palec hore mu dávame za schopnosť automaticky rozpoznať koberce, pričom okamžite dôjde k upraveniu sacej sily. Tá je maximálne 1 500 Pa. Aj pri vytieranie dokáže robot rozpoznať koberec a prepúšťanie vody zastaviť. Samozrejme si v aplikácii môžete nastaviť silu sania aj množstvo prepustené vody. Nádobka na vodu je totiž riadená elektronicky.

Pri prvom vysávaní sa vám čas upratovanie môže zdať príliš dlhý. To je preto, že si vysávač ešte len kreslí mapu priestoru. Akonáhle sa v miestnostiach začne orientovať, doba upratovania sa skráti zhruba o 10 minút. Nesmieme zabudnúť spomenúť, že si vysávač dokáže zapamätať až 2 mapy, čo oceníte predovšetkým u poschodových bytov či domov. Každé poschodie bude mať svoju mapu, pričom si upratovanie môžete nastaviť pre každé poschodie zvlášť. Dokonca je možné robotovi určiť, v ktorom izbe má začať a v ktorom skončiť.

Počítajte s tým, že pripojením oscilačného držiaka sa rýchlejšie vybíja batéria. Za výsledky vytieranie to však stojí. Vďaka mikropohybom, ktoré držiak robí, z podlahy špinu odstraňuje lepšie ako iné robovysavače, ktoré za sebou mokrú utierku len ťahajú. Okrem toho si môžete vybrať spôsob vytieranie buď cik-cak alebo hĺbkové čistenie, pričom mop jazdí dopredu a dozadu, čo kopíruje prácu klasického ručného mopu. Výsledky vytieranie sú potom skrátka veľmi dobré.

Ak máte len jedno podlažie a vytváranie viac máp by ste, rovnako ako iné pokročilé funkcie, nevyužili, môžete vypnúť pokročilý režim. Len pre informáciu, pokročilý režim je predvolene vypnutý. Rozšírený režim zahŕňa tvorbu viacúrovňových máp, tvorbu virtuálnych hraníc, plošné alebo vlastné čistenie. Ak však doma viac poschodí máte, pokročilý režim iste využijete. Vďaka nemu si môžete nastaviť rôzne čistiace módy pre konkrétnej miestnosti, upraviť silu nasávania alebo prietok vody. Okrem toho vám umožní robota vyslať pre upratovanie do konkrétnej oblasti. V aplikácii je možné nastaviť aj dvojité čistenie.

Čo sa týka upratovania vysávania a vytieraním budete určite spokojní. Výsledky nie sú o nič horšie ako u ostatných kombinovaných prístrojov. U T8 ale oceňujeme možnosť nastavenia prietoku vody a samozrejme oscilačný nástavec na mop. Ostatne tento nadstavec dáva kombinovanému vysávači pred ostatnými veľký náskok. Už nemusíte používať dvojité vytieranie, aby ste boli s výsledkom mokrého upratovania spokojní. Mikropohyby dokážu podlahu upratať na jedno čistenie.

K Deebot Ozmo T8 je možné prikúpiť aj vyprázdňovacie stanicu, s ktorou ste sa mohli stretnúť napríklad u robotického vysávača iRobot Roomba i7 +. Pokiaľ o túto vychytávku máte záujem, pripravte sa na ďalšie náklady, ktoré nie sú práve nízke. Vyprázdňovacie stanice vás vyjde zhruba na ďalších 300 euro, čo je suma, za kteou si môžete zaobstarať ďalšie robotický vysávač z nižšej cenovej kategórie.

Ak máte jedálenský stôl či jedálenskú stoličku s kovovou konštrukciou do U, nemusíte sa obávať, že by cez ne robot prechádzal a zasekával sa na nich. To on totiž nerobí. Počítajte s tým, že aj keď má robot pokročilý systém pre perfektnú orientáciu v priestore a pre vnímanie vecí, nedokáže rozoznať náušnicu, ktorá vám spadla na zem od obilnín a podobných nečistôt. Hrozí teda, že tieto malé predmety vysaje. Preto je lepšie si pred upratovaním podlahu skontrolovať a zbaviť ju všetkého, čo by mohol vysávač povysávať.

Z hľadiska ovládania nás trošku sklamalo, že sa na tele vysávača nachádza iba tlačidlo, ktorým zahajujete a končíte upratovanie. Úplne chýba tlačidlo domov i bodový režim upratovania.

Zistiť cenu
7.7 Total Score
Ecovacs Deebot T8

Deebot Ozmo T8 rozhodne uspokojí aj tých najnáročnejších užívateľov. Má výborné výsledky upratovania vrátane mopovania, chváli sa inteligentným mapovaním a dobou navigáciou a dokáže uložiť až dve mapy. Nevýhodou je trošku mätúca aplikácia a skutočne dlhá doba nabíjania v porovnaní s výdržou na jedno nabitie.

Prevádzka
8
Výdrž
7.4
KLADY
 • vytieranie
 • navigácia
 • 2 mapy
 • bohaté nastavenia
ZÁPORY
 • dlhé nabíjanie
 • chýbajú tlačidla na tele vysávača
 • aplikácia
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo