Skúsenosti s iRobot Roomba 980

Pre najnáročnejších užívateľov iRobot predstavil robotický vysávač deviatej série 980. Je ideálnou voľbou do všetkých domácností s domácimi miláčikmi alebo alergikov. Disponuje totiž HEPA filtrom a dvoma proti sebe rotujúcimi gumovými kefami, ktoré nečistoty zbierajú oveľa lepšie ako kombinácia štetinová a gumový kefu. Nová je aj funkcia na koberce Carpet Boost, ktorá pri zistení teréne kladúceho väčší odpor automaticky zvýši výkon vysávania.

Parametre

Doba nabíjania180 min.
Automatické dobíjanieáno
Hlučnosť60 dB
Indikátor batérieáno
Kapacita batérie3000 mAh
Výdrž na jedno nabitie120 min.
Rozpoznanie schodováno
Možnosť diaľkového ovládaniaáno
Funkcia dokončiť upratovanieáno
Typ navigáciekamerový
Snímač prekážokáno
Indikátor stavu zásobníkaáno
Objem zásobníka0,55 l
Plánované upratovanieáno
Virtuálne bariéry súčasťou baleniaáno
Wi-Fiáno
Počet hlavných kief2
Počet bočných kief1
HEPA filteráno
Zvuková signalizáciaáno
Čistiaci režim SPOTáno
Počet čistiacich režimov5
Maximálna výška prekážok2 cm
Výška9,2 cm
Priemer35,1 cm
Držadlo na prenášanieáno
Pohybsystematický
späť hore ↑

Ovládanie

Robotický vysávač je možné ovládať manuálne, ale aj diaľkovo pomocou aplikácie iRobot HOME dostupnú pre iOS aj Android. Aplikáciu je dobré stiahnuť, pretože len vďaka nej využijete potenciál robota na maximum.

Aplikácia vám umožňuje nastavenie komunikácie v niekoľkých svetových jazykoch vrátane slovenčiny. Robot aj aplikácie s vami teda bude komunikovať po slovensky. Ďalej vám umožní nastavenie plánovaného upratovaní na ktorýkoľvek deň v týždni a vo ktorúkoľvek hodinu. Kontrolovať v nej môžete tiež štatistiky upratovania aj údržby vysávača. Ak sa vám vysávač stratí, stačí ho pomocou aplikácie nájsť – budete počuť zvukový signál. Na smartphone môžete vysávač ovládať a nastavovať odkiaľkoľvek chcete.

Ovládanie je však možné aj na tele robota, kde nájdete tieto tlačidlá:

 • domček – vysávač zájde do nabíjacej stanice,
 • clean – vysávač začne alebo prestane vysávať,
 • SPOT – vysávač bude vysávať len určitú znečistenú časť.

Okrem toho sa vďaka diódovým signaturám dozviete o stave batérie, stave nádoby na odpad, o pripojenie k Wi-Fi, o poruchách či detekcii nečistôt.

späť hore ↑

Funkcie

Deviata trieda ponúka viac možností upratovania, než je tomu u tried nižších. Stretnúť sa môžete s týmito upratovacími programami:

 • Plánované upratovanie – umožňuje nastavenie automatického upratovania na vybrané dni v týždni vo vybraný čas,
 • SPOT – čistiaci režim, ktorý simuluje metlička a lopatku, k nečistote je potreba vysávač ručne priniesť, spustiť režim a vysávač bude vysávať plochu o rozlohe zhruba 1m2,
 • Carpet Boost – vybrať si môžete z 3 možností vysávanie kobercov: automatický režim zvýši výkon vysávača vždy, keď nabehne na koberec. Ďalej môžete tento režim aktivovať cielene alebo nastaviť úsporný režim, ktorý nebude mať tak vysoký výkon, ale ušetrí batériu.
 • Počet čistiacich prejdení – štandardne je vysávač nastavený na jedno, ak však máte v domácnosti zvieratá, je lepšie, aby sa vysávač miestam venoval dvakrát.
 • Edge Clean – znamená, že akonáhle vysávač dokončí upratovanie na otvorených priestoroch, uprace ešte okolo stien a podnoží nábytku. Pokiaľ chcete vysávanie urýchliť, je možné túto funkciu vypnúť, z výroby je štandardne zapnutá.

Robot ďalej disponuje funkciou Antitangle, čo znamená, že sa nezamotá do káblov alebo strapcov, ktoré zakončujú koberce.

späť hore ↑

Údržba

Na údržbu vysávače vás upozorní aplikácia. Sledovať v nej môžete úroveň zaplnenia zásobníka na prach i dobu, kedy je potrebné očistiť kefy, senzory a podobne. Veľkou výhodou je to, že na stav zásobníka vás upozorní aj dióda na tele vysávača.

U rotačných hlavných kief venujte pozornosť ich zakončenia, kde sa často namotávajú vlasy a prach, bočná kefka je potreba čas od času vyskrutkovať a vybrať nečistoty, ktoré sa umiestnili pod ňou. Rovnako tak smerové koliesko je potrebný čas od času vybrať a vyčistiť aj jamku pod ním.

späť hore ↑

Ako vysáva

Výkon robota je naozaj chvályhodný. Dosahuje dobré výsledky ako na kobercoch, tak na tvrdých podlahách. Veľkou výhodou sú v tomto prípade dve gumové kefy, ktoré lepšie zbierajú nečistoty. Navyše si vďaka aplikácii môžete nastaviť dvojité prejdenie, takže sa vysávač miestam s nečistotami bude venovať viac. Táto funkcia sa hodí najmä v prípade, že doma máte chlpáča alebo malé deti, ktoré neustále drobí.

Deviata séria je charakteristická kamerovým systém, ktorý slúži pre orientáciu v priestore. Upratovanie je tak systematickejšie. Kamera si zmapuje priestor a v prípade, že sa musí vrátiť do nabíjacej stanice, dokáže vysávač po nabití pokračovať v upratovaní tam, kde prestal. S rastúcim počtom čistení sa Roomba učí priestor lepšie a lepšie a používa mapu, ktorú si vytvorila a zapamätala.

Ak sa vám robot stratí, môžete ho pomocou aplikácie nájsť. Aplikácia umožňuje okrem nastavenia plánovaného upratovania tiež prehľad o dĺžke posledného upratovaní, o tom, kde boli najväčšie nečistoty a podobne. Upozorní vás aj na nutnosť vysypanie zbernej nádoby alebo údržby robota. Veľkou výhodou je, že aplikácia aj robot s vami môžu komunikovať aj v slovenčine.

Robot je pomerne ťažký, váži okolo 4 kg, k jeho prenášanie preto odporúčame madlo, ktoré je plne integrované. Na prvý pohľad nie je zrejmé. Jedná sa len o menšiu výklopnou časť, do ktorej vsuniete maximálne 4 prsty. Praktickejšie sa nám ale javí klasické držadlo, ktoré poznáte napríklad z prútených košíkov, pretože sa lepšie drží v ruke a nemusíte sa obávať, že by z dlane vykĺzlo.

Vysávač je vybavený HEPA filtrom, čo jeho používanie predurčuje aj alergikom. Vysypávanie je jednoduché. Vnútri nádoby neprekáža filter, za ktorý by sa zachytával prach. Aj tak pri vysypávaní pravdepodobne do styku s rozptýlenými nečistotami prídete. To je však typické pre väčšinu robotických vysávačov.

Veľkým plusom je za nás funkcia Carpet Boost, ktorá môže automaticky výkon vysávača zvýšiť v prípade, že zaregistruje povrch s väčším odporom. To znamená, že ak vysávač nabehne na koberec, začne vysávať intenzívnejšie než na tvrdej podlahe.

Hlučnosť je podľa výrobcu do 60 dB, počítajte teda s tým, že prevádzku môžete počuť. Našťastie je tu však možnosť plánovaného upratovania, takže vysávač pri práci počúvať nemusíte.

späť hore ↑

Skúsenosti

 • Aplikácia nepomôže s vyslobodzovaním robota ani neukáže, kde sa zasekol.
 • Pohyb je viacmenej systematický.
 • Súčasťou balenia sú 2 virtuálne steny s Halo efektom a filter naviac.
Zistiť cenu
7.8 Hodnotenie
iRobot Roomba 980

Spoľahlivý pomocník do domácnosti, na ktorého výsledky sa môžete spoľahnúť. Umožňuje celý rad individuálneho nastavenia, takže by výsledky mali byť vždy uspokojivé. Disponuje HEPA filtrom aj možnosťou dvojitého prejdenia, čo je vhodné do domácností so zvieratami. Robota aj aplikáciu je možné nastaviť do slovenského jazyka. Nevýhoda je skutočne vysoká obstarávacia cena.

Výdrž
4.8
Prevádzka
9.6
KLADY
 • Wi-fi
 • HEPA filter
 • individuálne nastavenie upratovacieho režimu
ZÁPORY
 • cena
 • držadlo
Pridajte svoju recenziu
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Napíšte odpoveď

   Vaše celkové skóre