Ako vybrať 3D pero

Ste kreatívna duša, ktorá rada skúša tvoriť niečo nové, alebo hľadáte zábavnú hračku pre deti? 3D pero bude skvelou voľbou. Prečítajte si, čo všetko s ním možno vyrábať, a hlavne, na čo si pri nákupe dať pozor. Dozviete sa, aké sú druhy filamentov (plastových náplní), na čo sa ktorý z nich hodí, a za aké teploty sa roztápa. Viete, že s niektorým perom môžete aj spájkovať, rezať a napaľovať? A že existujú modely, ktoré môžete plniť vkusnejšie drevenú náplňou? To všetko a oveľa viac sa dozviete v dnešnom článku, v ktorom sme spoločne s nákupným radcom pripravili aj 5 recenzií na obľúbené modely.

Recenzie 3D per

3D pero si získava čoraz väčšiu obľubu. Ako medzi deťmi, tak u kreatívnych dospelákov. Predstavuje nielen modernú formu tvorivé zábavy, ale aj spôsob, ako opraviť najrôznejšie predmety dennej potreby ľahkú a lacnú cestou. Uvažujete aj o jeho kúpe? Potom si prečítajte naše recenzie, ktoré vám uľahčia výber vhodného modelu presne pre vaše potreby.

Ako u každého nákupného poradca nebude ani dnes chýbať porovnaniu obľúbených produktov z radov 3D per. Vyberali sme perá z rôznych cenových kategórií tak, aby ste získali čo najobsiahlejšie prehľad o danej problematike. Ak vás teda zaujíma, aké 3D pero vybrať a aké bude víťazom dnešného testu, poďte sa vrhnúť na čítanie.

Polaroid Play 3D pero PLPLA3D

Výmena nástavcovnie
Druh náplnePLA
Priemer filamentu1,75 mm
Indikátor zahriatieáno
Funkciekreslenie
Bluetoothnie
Displejnie
Bezdrôtovénie
Rozmery v cm3,5 x 18 x 4,7
Hmotnosť32 g

Najznámejšie 3D pero Polaroid Play patrí medzi najlacnejšie modely, ktoré na trhu môžete zakúpiť. Napriek tomu sa s ním pracuje veľmi dobre a vie toho veľa. Navyše máte záruku kvality od výrobcu, ktorý je medzi zákazníkmi osvedčený. Jedná sa o 3D pero vhodné najmä pre deti.

Pre napájanie používate USB kábel o dĺžke 1,5 m, čo je trochu kratšia dĺžka, než by sme si predstavovali, napriek tomu sa s ním pracovať dá. Tvar má ergonomický, takže sa drží príjemne, či už ste pravák alebo ľavák. Po zapojení do elektriny musíte počkať, než sa hrot dostatočne zahreje. Pero síce nemá displej, ale disponuje indikátorom zahriatie. Akonáhle hrot dosiahne správnej teploty, zmení sa diodka z červenej farby na modrú, a vy môžete začať pracovať.

Ovládanie pera je veľmi jednoduché, akonáhle sa hrot zahreje, vložíte náplň a môžete tvoriť. Pre vytláčanie plastu z pera slúžia tlačidlá po bokoch prístroja. Nájdete tu tlačidlo pre začiatok vytláčanie, ktoré po opätovnom stlačení náplň zastaví, čo je skvelé, pretože ho nemusíte stláčať po celú dobu práce. Ďalej potom tlačidlá pre zrýchlenie a spomalenie vytláčanie – rýchlosťou máte na výber celkom 8. Páči sa nám aj bezpečnostný prvok – po 5 minútach nečinnosti pero samo vychladne.

3D pero Polaroid Play možno plniť filamentov z materiálu PLA a priemere 1,75 mm. Jedná sa o jednu z najobľúbenejších náplní vyrobenú z ekologického kukuričného škrobu, ktorá sa dá ďalej recyklovať a pri práci sa nekrúti. Bohužiaľ však máte iba túto možnosť, žiadne iné vlákna sa do pera vkladať nedajú. Výrobca dokonca varuje pred používaním filamentov iných značiek než Polariod a hrozí stratou záruky, ak tak urobíte. Náplasťou môže byť fakt, že výrobca ponúka až 20 farieb, však vždy rovnakého materiálu.

V balení nájdete pero a bohaté príslušenstvo, praktický držiak, 4 vlákna s dĺžkou 5 m, návod a USB kábel, ktorý môžete zapojiť do vlastného adaptéra alebo powerbanky. Bohužiaľ súčasťou balenia nie sú šablóny. Pero tiež neponúka možnosť výmeny nástavcov, súčasťou je len jediný s priemerom trysky 0,7 mm. Čo poteší je špeciálna mobilná aplikácia Polaroid Play Trace App, v ktorej nájdete veľa šablón a nápadov, vrátane ochrannej vrstvy, ktorá zabráni poškodeniu obrazovky.

Pero je vhodné na výrobu najrôznejších drobnejších 3D modelov, figúrok a ďalších predmetov. O kompatibilite s 3D tlačiarňami sa moc hovoriť nedá, pretože tento model vyžaduje používanie iba originálnych filamentov. Inak sa ale jedná o šikovný a schopný výrobok za výbornú cenu.

  • nízka cena
  • ergonomický tvar
  • jednoduchá obsluha
  • možno nastaviť rýchlosť
  • tlačidlo pre spustenie a zastavenie náplne
  • aplikácie Polaroid Play Trace App
  • iba jedna teplota tavenia
  • nutnosť využívania originálnych značkových filamentov
Zistiť cenu

GEMBIRD 3D pero 3DP-PENLT-01

Výmena nástavcovnie
Druh náplnePLC
Priemer filamentu1,75 mm
Indikátor zahriatieáno
Funkciekreslenie
Bluetoothnie
Displejnie
Bezdrôtovéáno
Rozmery v cm15 x 3,3 x 3,3
Hmotnosť78 g

Ďalší z recenzovaných 3D pier je model C-Tech Gembird 3D. Opäť sa jedná o pero vhodné hlavne pre malých výtvarníkov, pretože ním ide kresliť už pri nízkej teplote. Tvoriť s ním ale samozrejme môžu aj dospelí. Cenovo sa pohybuje niečo málo cez 40 euro, preto opäť patrí k lacnejším výrobkom.

Pero sa napája pomocou USB kábla, ktorý je možné pripojiť do siete, počítača alebo powerbanky. Oproti predchádzajúcemu modelu má však vo svojom tele ukrytú dobíjaciu Li-Ion polymérovú batériu, ktorú možno dobiť a kresliť potom bezdrôtovo. To má samozrejme ohromnú výhodu v tvorenia, pretože vám kábel nikde neprekáža. Na jedno nabitie je batéria schopná vydržať v prevádzke celú 1 hodinu.

Na ovládanie slúži trojica tlačidiel po stranách pera. Pero síce nemá displej, ale disponuje indikáciou nahriatie – dve malé diódy vám budú pomáhať s určením teploty a času, kedy je vhodné vložiť dovnútra náplň. Ako už sme povedali v úvode, tento model je vhodný pre deti, pretože využíva typ PLC hodvábu, látky, ktorá sa taví už pri iba 50 ° C. Vďaka tomu malým umelcom nehrozí veľké popálenie. Teplotu pero neumožňuje manuálne nastaviť a jej maximálna hodnota je 95 ° C. Počítajte však s tým, že práve PLC pomaly tvrdne, kreslenie je komplikovanejšie a vyžaduje cvik. Nízkoteplotné vlákno PLC je treba vkladať s priemerom 1,75 mm.

Čo sa príslušenstva týka, je trochu chudobnejší. V balení nájdete len USB kábel a samotné pero. Nečakajte stojan, podložku pre 3D pero ani žiadne šablóny. Dokúpiť si budete musieť aj filamenty. Vzhľadom k cene by sme očakávali, že model bude viac vybavený. Nepočítajte ani s možnosťou výmeny trysky. Používať možno jedinú, a to keramickou s priemerom 0,7 mm. Oproti predchádzajúcemu modelu je výrobok tiež dvakrát tak ťažký. S hmotnosťou 78 g sa ale stále pracuje príjemne.

  • vstavaná dobíjacie batérie
  • vhodný pre deti vďaka nízkoteplotnému PLC
  • nízka cena
  • chudobné príslušenstvo
  • PLC nemusí vyhovovať každému
Zistiť cenu

GEMBIRD Gembird 3D pero 3DP-PEND-01 3D

Výmena nástavcovnie
Druh náplneABS. PLA
Priemer filamentu1,75 mm
Indikátor zahriatienie
Funkciekreslenie
Bluetoothnie
Displejáno
Bezdrôtovénie
Rozmery v cm17,5 x 2 x 1,7
Hmotnosť40 g

Ako ďalší z recenzovaných modelov sme vybrali 3D tlačovej pero Gembird, ktoré nad predchádzajúcimi kúsky vyniká hneď niekoľkými vlastnosťami. Disponuje displejom a ako jediné zvládne taviť viac ako jeden materiál. Jeho cena sa u rôznych distribútorov líšia, preto záleží, pre ktorý obchod sa rozhodnete. Začína už na sympatických 50 €.

Na prvý pohľad nemožno prehliadnuť jeho úzky tvar, ktorý síce nie je ergonomický, ale vďaka drobnejším rozmerom sa v ruke drží omnoho lepšie ako tuční konkurenti. K hlavnému ovládanie slúži dvojica tlačidiel na bočnej strane, ktorými redukujete vytláčanie plastu. Ďalšie dve drobná tlačidlá nájdete pod displejom a slúži na nastavenie teploty hrotu. Maličký OLED displej vás informuje o formálnych teplote a typu náplne, ktorú práve používate.

Ako jediné pero v našom teste Gembird ponúka možnosť využívať dva druhy filamentov. Vybrať si môžete buď vysoko odolný ABS, ktorý sa taví pri teplote 210-250 ° C alebo ekologický PLA materiál s tavnou teplotou 180-220 ° C. Veľmi chválime možnosť výberu z rôznych materiálov, pretože každý z nich sa hodí pre tvorbu niečoho iného. Priemer oboch filamentov je klasických 1,75 mm, priemer trysky potom činí 0,6 mm, takže patrí skôr k tenším hrotom a budú sa s ním skvelo tvoriť drobnejšie detaily.

Rovnako ako ostatné pera model od Gembird využíva napájací kábel s koncovkou USB, ktorú musíte doplniť o vlastný adaptér do zásuvky. V balení okrem neho nájdete aj 3 tlačové struny a návod. 3D pero Gembird hodnotíme ako víťaza dnešného testu. Za podobnú cenu ako ostatné modely ponúka oveľa viac funkcií a možností, ktorých kreatívni jedinci rozhodne využijú.

  • displej
  • možnosť použiť dva druhy filamentu
  • nastavenie teploty
  • úzky tvar
  • obmedzenej príslušenstvo v balení
Zistiť cenu

Polaroid Root Play PL-2002-00

Výmena nástavcovnie
Druh náplnešpeciálna náplň Wood
Priemer filamentu1,75 mm
Indikátor zahriatieáno
Funkciekreslenie
Bluetoothnie
Displejnie
Bezdrôtovénie
Rozmery v cm18 x 4,7 x 3,5
Hmotnosť40 g

Ak patríte medzi priaznivcov prírodných materiálov, posledný recenzovaný kúsok je pre vás ako stvorený. 3D pero Polaroid Root Play je obdobou klasického Polaroid Play, líšia sa však svojím vzhľadom i druhom filamentu.

Na prvý pohľad model zaujme svojim dizajnom. Od klasiky sa tvarovo nelíšia, ale jeho plášť miesto čierneho a modrého plastu zdobia slušivý dekor svetlého a tmavého dreva v kombinácii s čiernymi komponentmi. Výrobcovia v Polaroide si zrejme uvedomili, že hoci je tlačové pero atraktívnú kreatívnú pomôckou, nie každý chce mať doma hromady výrobkov z plastu. Obzvlášť v čase, keď sa čoraz viac hovorí o ekológii a udržateľnosti. Navyše, povedzme si narovinu, že „vytlačené“ rôznofarebné figúrky a šperky ocenia hlavne deti. S dobrým vkusom majú pramálo spoločného.

Tým sa dostávame k tomu najzaujímavejšiemu, a síce náplni. Oficiálny názov znie vlákno Wood a výrobca nikde neuvádza jeho zloženie. Domnievame sa, že sa najskôr bude jednať o kombináciu PLA, ktoré sa používa pre klasický model, s prímesou skutočného dreva. V každom prípade sa používa drevená struna s priemerom 1,75 mm, ktorú zoženiete v troch farebných odtieňoch. Vďaka tomu môžete tvoriť plastickej 3D modely v rôzne farebných drevitých prevedeniach. Vyrábať z neho môžete všetko možné, pričom výsledné výtvory imitujú drevo. Ak sa naučíte s perom dobre zaobchádzať, máte šancu vytvoriť skutočne krásne modely.

Ako veľké plus považujeme fakt, že Polaroid Root podporuje aj klasické farebné náplne pre Polaroid Play. V prípade, že by vás drevený filament omrzel, môžete vyrábať aj pestrofarebné výrobky. To určite ocenia aj deti, ktoré možno prírodné dekory toľko nezaujmú.

Po technickej stránke model kopíruje Polaroid Play. Napája sa pomocou 1,5 m dlhého USB kábla. Môže sa pochváliť ergonomickým tvarom, ktorý dobre pasuje do ruky, hoci je pero trochu širšie než konkurenti. Displej tu opäť nenájdeme, ale o dostatočnom nahriatí trysky nás informuje LED indikátor s diódami.

Pero ovládame pomocou tlačidiel na boku. Nájdeme tu opäť gombíky pre zrýchlenie a spomalenie tlače a tlačidlo pre začiatok kreslenie, ktoré nie je nutné po dobu práce držať stlačené. Pero náplň tlačí automaticky. Rovnako ako základný model disponuje tento kúsok bezpečnostnou ochranou a po 5 minútach neaktivity sa vypne.

V balení nájdete 3D pero s dreveným držiakom, 3 kusy rôznofarebných drevených filamentov Wood s dĺžkou 5 metrov, USB kábel, návod a ochrannú vrstvu s podložkami pre prekresľovanie šablón z telefónu či tabletu. Podložku a šablóny už si budete musieť obstarať sami. Čo sa ceny týka, vychádza o niečo málo drahšie ako pôvodné Polaroid Play. Stále ale patrí do nižšej cenovej kategórie a pre jeho obstaranie nemusíte siahať hlboko do vrecka.

  • krásny dizajn
  • zaujímavé drevené vlákna Wood
  • spoľahlivý dodávateľ
  • možnosť využitia klasických farebných náplní
  • vyššia cena
  • výrobca neuvádza zloženie struny Wood
  • iba jedna teplota tavenia
  • nutnosť využívania originálnych značkových filamentov
Zistiť cenu

Čo je 3D pero a ako funguje?

Iste ste sa už stretli s 3D tlačiarňou, ktorá vie vytlačiť plastové 3D modely všemožných tvarov, farieb i veľkostí. Tie sa potom používajú v najrôznejších sférach ako je priemysel, obchod i lekárstva. Na podobnom princípe funguje aj 3D pero. Práca s ním je však kreatívnejší, jednoduchšie a zábavnejšie. Jeho možnosti sú obmedzené a výsledok rozhodne nebude tak perfektný, ako pri použití tlačiarne, napriek tomu si zaslúži pozornosť.

Nie všetci majú možnosť a financie pre obstaranie 3D tlačiarne. Spôsob, ako si vytvoriť nielen 3D modely doma, v jednoduchších podmienkach, predstavuje práve tento šikovný pomocník. Tvoriť s ním môžu nielen deti, ale aj dospelí.

3D pero predstavuje veľa zjednodušenú, maličkú ručnú tlačiareň, ktorá vám umožňuje vytvárať trojrozmerné objekty a obrazce ako vertikálne, tak horizontálne. Pretože sa jedná o ručné pero, samozrejme musíte počítať s tým, že výrobky budú menšie veľkosti. Zaobchádzate s ním v ruke ako s klasickou ceruzkou, takže vás pri tvorbe limituje len vaše zručnosť a fantázia.

Na rozdiel od 3D tlačiarní s perom nikdy nevytvoríte výrobok tak presný a dokonale spracovaný, pretože k jeho tvorbe nevyužívate špeciálnych modelovacích programov a v ruke sa vám hýbe. Práca s ním je však rýchla a veľmi jednoduchá. Pero navyše disponuje drobnými rozmermi a nízkou váhou, takže ho so sebou môžete vziať kamkoľvek.

Medzi ďalšie výhody perá v porovnaní s prácou na trojrozmerné tlačiarni patrí aj rýdzo psychologické dôvody. V dnešnej dobe si väčšina z nás zvykla pracovať za počítačom v najrôznejších programoch. Výsledok potom vidíme na obrazovke. Postupne sme ale prišli na to, že nám chýba potešenie z ručnej tvorby, z činností, ku ktorým nepotrebujeme moderné digitálne technológie, radosť z hmatateľného výsledku. A práve to nám tento kreatívny pomocník dopraje. Uspokojenie z kreatívnej činnosti.

Vzhľadovo pripomína pero, ktorá je však oveľa silnejší a ťažšie. Miesto atramentové náplne do neho vkladáte pramene tvrdého plastu, ktorým sa prezýva filamenty. Stretnúť sa môžete aj s pojmom struny do 3D pera. Pero filament roztaví a vytlačí zo špičky v podobe mäkkého plastového hada, ktorý na vzduchu veľmi rýchlo tuhne. „Kreslením“ ľubovoľným smerom – vrátane pohybu do vzduchu – môžete vytvárať najrôznejšie obrazce, predmety, figúrky … skrátka čo vás napadne.

Z čoho sa 3D pero skladá

Skladá sa z hlavného plastového tela, na ktorom nájdete množstvo tlačidiel určených pre uvedenie výrobku do prevádzky, začiatok a prerušenie tavenie alebo rýchlosti tavenie. Lepšie modely 3D pera disponujú aj LCD displejom. Na konci výrobku sa potom nachádza otvor pre vkladanie náplne, ktorá vyteká hrotom pera. Nechýba ani port na USB napájací kábel.

Dobrá rada: 3D pera s displejom vám uľahčí prácu s náplňou a včasný začiatok tvorenia. Zobrazujú totiž aktuálnu teplotu hrotu, takže podľa vami zvoleného filamentu budete vedieť, kedy začať kresliť.

Na čo všetko sa dá 3D pero využiť?

Keď už viete, čo 3D pero je a ako funguje, iste vás bude zaujímať, na čo všetko sa dá využiť. Možností je naozaj veľa, stačí sa trochu zamyslieť a popustiť uzdu fantázii. Prinášame aspoň niekoľko základných možností využitia a nápadov pre výrobky z 3D pera:

  • 3D modely a súčiastky,
  • dekoračné doplnky a šperky,
  • rôzne zmenšeniny a prototypy,
  • náhradné diely pre 3D tlačiareň,
  • umelecké predmety a figúrky,
  • praktické predmety ako napr. držiak telefónu,
  • oprava rozbitých predmetov.

Čo to znamená konkrétne? S výtvarným 3D perom môžete opraviť rozbitú karosériu auta, vytvoriť šaty bábikám, vyspraviť rozbitý zips alebo si vyrobiť nové náušnice či okuliare. Samozrejme je potrebné počítať s tým, že výsledné výrobky sú z plastu. Preto chápeme, že možno nebudú príliš atraktívne pre ľudí, ktorí sa snažia plastové výrobky vo svojom živote skôr obmedzovať.

Dobrá rada: Nenechajte sa odradiť nevzhľadnými farbami filamentov. Vždy máte možnosť výsledný výrobok pretrieť alebo nasprejovať na vami požadovaný tón.

Ak hľadáte inšpiráciu, čo ďalšieho tvoriť, mrknite na internet. Na YouTube, Pinterestu alebo Instagramu nájdete veľa zaujímavých nápadov. My sme vybrali pre predstavu toto video:

Pre koho je 3D pero určené?

Kto všetko si s 3D perom príde na svoje?

  • Kreatívne založení jedinci – Túto šikovnú vecičku využijú všetky kreatívne duše, ktoré rady tvoria a vyrábajú vlastné výrobky.
  • Praktické osobnosti – Ak nie ste priaznivci vyhadzovanie rozbitých predmetov a neustáleho nakupovania nových, určite 3D pero využijete. Oprava je navyše lacná a rýchla.
  • Deti – V neposlednom rade predstavuje pero skvelú hračku pre deti. Vďaka 3D kreslenie a možnosti tvorby je pre nich tento pomocník obzvlášť lákavý. Vytvárať môžu ako svoje vlastné nápady, tak vopred dané predmety s pomocou šablón pre 3D pera. Tie bývajú súčasťou balenia, alebo ich nájdete na internete. Vyrobiť si tak môžu napríklad známe stavby ako Eiffelovu vežu alebo most Golden Gate či figúrky obľúbených chrobákov, zvierat alebo dinosaurov. Mimo tvorivú činnosť budú deti trénovať aj jemnú motoriku a trpezlivosť.

Výrobcovia odporúčajú používanie pera pre deti staršie ako 8 rokov, ale podľa nášho názoru s ním môžu manipulovať aj deti mladšie, ak budú pracovať pod dohľadom zodpovednej dospelej osoby.

Dobrá rada: Pri práci sa nečudujte, že vaše výrobky budú z počiatku vyzerať amatérsky. Je potrebné sa s ceruzkou naučiť zaobchádzať. Postupom času vám všetko pôjde oveľa lepšie.

Ako používať 3D pero?

Zaobchádzanie je jednoduché a zvládnu ho aj deti. Ak ste niekedy pracovali s tavnou pištoľou, nebude to pre vás nič prekvapujúce. Navyše by ste v každom balení mali nájsť podrobný návod na použitie 3D pera, ktorý vás povedie krok za krokom. Čo potrebujete všeobecne urobiť?

  1. Zapojte pero do elektrickej siete – väčšinou sa využíva USB kábel.
  2. Do hornej časti vsuňte vami zvolenú náplň
  3. Akonáhle sa filament navinie, musíte chvíľu počkať, než sa rozohreje na potrebnú teplotu.
  4. Môžete sa pustiť do tvorenia.

Materiál filamentu

Pred tým, než si začnete vyberať svoje vlastné 3D pero by ste sa mali vyznať v ponuke náplní, ktorými ho môžete kŕmiť. Použiteľných materiálov je veľa a každý sa hodí na výrobu niečoho iného. Správnym výberom filamentu sa vyhneme neskorším problémom s výrobkami, ktoré by sa mohli lámať alebo boli príliš mäkké. Poďme sa na ne pozrieť bližšie.

ABS – Polykaprolakton

Najrozšírenejšie a najobľúbenejšie náplň, ktorá sa využíva aj v 3D tlačiarňach. Jeho hlavným benefitom je veľká odolnosť voči vysokým aj nízkym teplotám a poleptanie chemikáliami. Výrobky z ABS sú pevné a dobre odolávajú poškodeniu i nárazom. Jednotlivé dieliky môžete navyše jednoducho spojiť a vyhladiť acetonovými výpary.

PLA – Kyselina polymléčná

Všetci priaznivci ekológie a ochrany planéty si najskôr vyberú tento materiál. Je totiž vyrobený z kukuričného škrobu a neobsahuje ropu. Vďaka tomu sa môže pochváliť zdravotnou nezávadnosťou a hodí sa pre deti. PLA materiál je veľmi univerzálny. Pretože je tvrdý, môžete z neho vyrábať väčšie diely. A pretože sa nekrúti, čo je spôsobené nízkou teplotou topenia, je vhodný aj pre výrobu malých dielikov. Jeho nekrútivosť ocenia hlavne začiatočníci, ktorí ešte s 3D perom nevie dobre zaobchádzať. Má ale aj svoje mínusy – krehkosť a nižšia odolnosť voči zmenám teploty.

PCL – Polykaprolakton

Pod touto skratkou nájdete filament najvhodnejšie pre deti. To preto, že sa taví už okolo 50 ° C a deťom nehrozí popálenie. Bohužiaľ ale látka pomaly tvrdne, takže je s ňou modelovanie komplikovanejšie, a to najmä u vyšších výrobkov a zložitejších ornamentov.

TPE – Termoplastický elastomer

Materiál, ktorý je pevný, a zároveň ohybný. Jednotlivé vrstvy k sebe skvele priľnú a sú schopné odolávať aj vysokej záťaži. Výsledný výrobok sa tak málokedy zlomí alebo poškodí.

PET – polyetyléntereftalát

Táto látka vám určite nie je neznáma. Podobný materiál sa totiž využíva na výrobu plastových PET fliaš. Výhodou je opäť ekologický aspekt – látka sa dá dobre recyklovať, a disponuje vysokou tepelnou odolnosťou a pružnosťou. PET je schopná odolať aj najrôznejším riedidlám, rozpúšťadlám a kyselinám.

HIPS – High Impact Polystyrene

Môže sa pochváliť podobnými vlastnosťami ako častejšie využívané ABS. Materiál je veľmi odolný a používa sa aj pre najrôznejšie podpornej konštrukcie.

Nylon

Preslávená látka, ktorá nás obklopuje zo všetkých strán. Pýši sa vysokou pružnosťou, pevnosťou a slušnú odolnosťou voči chemikáliám. Predstavuje skvelú voľbu pre zhotovovanie mechanických súčiastok. Jeho nevýhodou je však komplikované spájanie viacerých nylonových dielov k sebe.

Teplota trysky 3D ceruzky

Pre prácu s 3D tlačovým perom je nutné poznať nielen vlastnosti jednotlivých látok, ale aj ich stupeň topenia. Nie každá ceruzka totiž dokáže vyvinúť dostatočnú teplotu pre vami zvolený filament. Materiál by inak nemal vhodnú konzistenciu a nebolo by možné s ním pracovať.

Pripravili sme pre vás prehľadnú tabuľku látok a stupňov topenia, ktorá vám určite bude k úžitku.

MateriálTeplota tavenia v ° C
ABS210-250
PLA180-220
PLC50
TPE220
PET220-260
HIPS200-250
NYLON230-280
PC230-280

Na čo ďalšie si u filamentov dať pozor?

Filament v angličtine znamená vlákno. Očakávať tak môžeme látku v podobe struny, ktorá sa navíja na cievku (prirovnať ju môžeme ku strune vo strunovej kosačke). Zakúpiť môžeme filamenty najrôznejších priemerov, čo bude zaujímať ako majiteľa 3D tlačiarne, tak vlastníkmi 3D ceruzky. Vždy sa vopred uistite, že vami zvolená náplň sa do otvoru v pere vojde.

  • Zápach – niektoré druhy látok môžu pri topení nepríjemne zapáchať.
  • Toxické výpary – myslite na to, že pri práci s 3D perom taví plast. Niektoré materiály môžu pri topení produkovať toxické výpary (napr. nylon). Pri práci s takými filamenty nikdy nezabúdajte otvoriť okno a miestnosť pravidelne odvetrávať
  • Ekologický aspekt – planéta je plasty zaplavená. Ak máte možnosť, vyberajte filamenty kompostovateľné.
  • Recyklovateľnosť – súvisí s predošlým. Určité plastové materiály môžete používať znovu a znovu. Voľte teda radšej také, ktoré už recyklované boli, alebo túto možnosť ponúkajú, akonáhle vyrobený produkt doslúži.
  • Kontakt s potravinami – niektoré materiály môžu jedlo kontaminovať nebezpečnými toxickými látkami alebo baktériami. To isté platí pre výrobky, ktoré budete vkladať do úst ako dospelí (opravené vidličky a pod.) Alebo deti, ktoré vezmú do pusy kde čo.

Parametre

Ak vás kresliace 3D ceruzka zaujala a uvažujete, že by ste si jednu tiež zaobstarali, odporúčame si o nich niečo zistiť. Na trhu nájdete výrobky rôznej cenovej kategórie, pričom sú niektoré takmer profesionálne a iné poslúži hlavne ako hračka pre deti. Tie drahšie zvládnu nielen kreslenie, ale tiež treba spájkovanie či vyrezávanie, takže sa možnosti ich využitia veľmi rozširujú. Plniace materiál sme prebrali, čo ďalšie si pred nákupom postrážiť?

Funkcie

Lacnejšie detská perá majú jedinú funkciu – 3D kreslenie. Existujú ale ceruzky, ktoré zvládnu aj mnoho ďalšieho. Poďme sa spoločne pozrieť, s akými funkciami sa môžete stretnúť.

  • Kreslenie – základná vlastnosť každej 3D ceruzky. Z hrotu vychádzajúce tuhnúci materiál, ktorým môžete vytvárať najrôznejšie veci a obrazce.
  • Spájkovanie – niektoré modely ponúkajú funkcií spájkovanie. Stačí len vymeniť kresliaci hrot za spájkovacie a miesto filamentu do pera priviesť cievku medeného drôtu.
  • Vypaľovanie – špeciálny nástavec umožňuje vypaľovanie do dreva. Vďaka tomu máte oveľa širšie možnosti kreatívne práce.
  • Rezanie – s rezacím nástavcom zvládnete precízne rezanie v presných uhloch všemožných materiálov od peny cez polystyrén až po plexisklo.

Napájanie a ďalšie možnosti pripojenia

Výrobcovia ponúka modely s dvoma spôsobmi pripojenia:

  • USB – V súčasnej dobe sa prevažná väčšina modelov napája pomocou USB kábla. Pracovať tak môžete priamo s káblom, alebo možno využiť možnosť dobiť batériu a pracovať potom s ceruzkou bezdrôtovo. USB kábel môžete pripojiť do siete, alebo tiež do powerbanky s dostatočnou kapacitou. Tá vám umožní pracovať s ceruzkou aj v obmedzenejších podmienkach.
  • Bluetooth – Ďalšia možnosť je 3D pero pripojiť k mobilnému telefónu bezdrôtovo, pomocou technológie Bluetooth. Vďaka nej ho možné aktualizovať pre použitie ďalších nadstavcov alebo prehliadnutiu najrôznejších návodov. Dobíjať ho ale rovnako musíte cez USB kábel.

Príslušenstvo

Aby bolo používanie 3D pera pohodlnejšie a ponúkalo rozšírenejšie možnosti využitia, býva doplnené zaujímavým a praktickým príslušenstvom. Stretnúť sa môžete hlavne s týmto:

  • Šablóny – Pre prípad, že by vám došla inšpirácia, alebo by ste si neboli istí, ako postupovať, môžete využiť širokú možnosť šablón pre tavné 3D pera. Zaujímavou alternatívu potom ponúka špeciálne mobilné aplikácie pre 3D perá, v ktorej nájdete hromadu rôznych obrázkov. Ty si jednoducho zobrazíte na telefónu alebo tabletu, prekryjete ochrannou fóliou, ktorá je súčasťou balenia, a môžete začať tvoriť priamo na obrazovke daného prístroja. Výnimkou nie sú ani špeciálne maľovanky pre 3D pera.
  • Držiak – Hrot ceruzky je veľmi horúci. Preto máte k dispozícii držiak, kam môžete zariadenie odložiť, bez toho aby ste riskovali poškodenie nábytku.
  • Kresliace podložka – Pri tvorení pracujete s horúcim plastom, ktorý by mohol urobiť poriadnu neplechu na stole alebo inom podložia. Pre prácu preto používajte ochrannú podložku.
  • Nadstavce – Ako už sme spomenuli vyššie, niektoré modely ponúkajú možnosť rezania, spájkovanie alebo vypaľovanie. K tomu si budete musieť zaobstarať špeciálne nástavce.

Často sa môžete stretnúť s kompletnou sadou či súpravou pre 3D perá, ktorá obsahuje základné aj rozšírené príslušenstva.

Tipy k správnemu výberu

Nebol by to kompletný nákupný poradca, keby sme vám presne nepovedali, na ktoré veci si dávať pozor. Tie naj 3D pera vás môžu stáť polovicu výplaty, je ale potrebné uvedomiť si, či naozaj potrebujete extra výkonný motor pre dokonalú presnosť alebo či využijete menej obvyklé materiály. Dozviete sa aj tipy, ako vybrať najlepší 3D pero pre deti.

Postrážte si tieto skutočnosti:

Pohodlné držanie

Tvorba vášho výrobku môže prehltnúť veľa času. Preto je dôležité zamerať sa na pohodlnosť pri držaní. Podľa odborníkov je síce možné zvyknúť si na akýkoľvek tvar ceruzky, my ale odporúčame zvoliť si niektorý z ergonomických modelov, ktorý do ruky skvele padne. Kvalitne vyrobené zariadenie spoznáte aj tak, že by vás v žiadnom prípade nemalo v prstoch páliť od silne nahriateho hrotu.

Dobrá rada: Ak vás zaujíma, aké 3D pero je vhodné pre ľavákov, budete mať radosť. U týchto kresliacich pomôcok je totiž úplne jedno, v ktorej ruke je držíte. Každé 3D pero je vhodné ako pre pravákov, tak pre ľavákov.

Spoľahlivosť

Pero sa nesmie náchylné k upchávaniu hrotu vláknami alebo ľahkému zlomeniu. Večne upchatý nástavec vám dokáže tvorivú činnosť spoľahlivo otráviť.

Stabilné vytláčanie plastu

Dobrý model by mal filament vytláčať plynulo, rovnomernou rýchlosťou. Jedine vďaka tomu budete mať nad svojou prácou kontrolu a výsledky budú za niečo stáť.

Prispôsobiteľné nastavenie

Pri niektorých modeloch máte na výber z niekoľkých rýchlostí vytláčania náplne. Vďaka tomu môžete spomaliť pri tvorbe drobných detailov alebo zrýchliť v prípade, že potrebujete vyplniť väčšiu plochu. Vďaka možnosti nastavenie teploty navyše môžete pracovať s väčšou škálou náhradných náplní do 3D pera.

Ovládanie vysúvanie náplne

Perá s tlačidlom, ktoré vám zapne automatické vytláčanie náplne, sú príjemnejšie na práci ako modely, pri ktorých je potrebné tlačidlo vytlačovanie sústavne držať.

Ľahké plnenie

Či už chcete do ceruzky vložiť nový filament alebo potrebujete vymeniť farbu náplne, malo by to byť jednoduché a rýchle.

Výmenné hroty

Ak to s 3D kreslením myslíte vážne, určite oceníte produkty, ktoré umožňujú meniť hroty s rôznou hrúbkou vytláčané náplne. Vďaka tomu môžete vytvárať krásne detaily aj rýchlo vyplniť rozsiahlejšie priestor.

Dostatočná dĺžka kábla

Pre príjemnú a pohodlnú prácu sú ideálne perá bezdrôtová. Ak zvolíte model s káblom, zvoľte dĺžku minimálne 2 m.

Kompatibilita filamentov

U väčšiny 3D per môžete využiť náplne rôznych druhov a značiek. Niektoré ale vyžadujú jedinečne navrhnutý plast špeciálnych vlastností alebo iba filament od rovnakej značky. Určite je lepšie zaobstarať si taký model, ktorý zvládne pracovať s radom materiálov a značiek.

Bezpečnosť

Hlavne pri modeloch, ktoré prídu do rúk deťom, si postrážte ich bezpečnosť. Pre deti je ideálna náplň do 3D pera v podobe PCL, ako materiálu, ktorý sa taví už pri 50 ° C. Vďaka tomu hrozí menšie riziko popálenie. Vždy je ale potrebné mať nad malými deťmi, ktoré chcú vyskúšať 3D kreslenie riadny dozor. Nezabúdajte ani na bezpečnostnú ochrannú podložku.

Cena 3D pera

Pre výber vhodného 3D perá určite musíte myslieť aj na jeho cenu. Tá sa môže celkom dosť líšiť a samozrejme platí, že čím drahších model, tím kvalitnejšie a variabilnejšie produkt kupujete.

Najlacnejšie 3D pera

Cena 3D perá pre deti začína okolo 40 €. Používať ich môžu samozrejme aj dospelí, ale tieto výrobky väčšinou nedosahujú vysokých kvalít. Neumožňujú regulovať teplotu a vložiť do nich môžete zvyčajne len jeden druh filamentu. Väčšinou sú vyrobené v Číne, preto máte obmedzené možnosti príslušenstva (napr. výmenných hrotov).

Zlatá stredná trieda

Perá s cenovkou okolo 50 € už mávajú pokročilejšie funkcie a vybavenie, ako je napríklad displej, ktorý zobrazuje teplotu hrotu. Oveľa ľahšie pre nich zoženiete náhradnú doplnky.

Top 3D pera

Mimo kreslenie ponúkajú aj funkciu spájkovanie, rezanie alebo vypaľovanie. Sú vyrobené z kvalitných materiálov a môžu sa pochváliť napríklad navíjacím USB káblom. Lákajú na precízne spracovanie a dlhú životnosť. Jedná sa už o profesionálne 3D perá vhodné pre pokročilých umelca. Ich cena sa pohybuje aj nad 100 €.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo