Ako vybrať klávesnicu

Klávesnica je bránou do online sveta. Jej používaniu sa dnes nevyhne takmer nikto. Väčšina z nás používa tú, ktorú sme dostali spoločne s počítačom. Viete ale, že existujú aj špeciálne klávesnice, ktoré majú svoje presné určenie? Veľké rozdiely sú medzi klávesnicami ergonomickými, hráčskymi a kancelárskymi. Niektoré z nich dokonca ponúka rad vychytávok ako je podsvietenie alebo multimediálne tlačidlá, či tlačidlá, ktoré si môžete naprogramovať podľa vlastnej preferencie. V nasledujúcich riadkoch vám jednotlivé klávesnice bližšie priblížime, poradíme ako vybrať tú pravú a predstavíme vám klávesnice, ktoré sú skrátka najlepšie.

Test klávesníc pre rok 2023

NázovCelkom
1.Razer Ornata ChromaZistiť cenu
85%
2.Genius GX Gaming Scorpion K10Zistiť cenu
80%
3.A4Tech Bloody B120Zistiť cenu
70%
4.Wireless Touch Keyboard K400 PlusZistiť cenu
70%
5.Connect IT CI-45Zistiť cenu
65%

Parametry

NázovTyp klávesniceLayoutAnti-GhostingProgramovateľné tlačidláPredvoľba osvetlenieSpôsob pripojeniaŠírka (mm)Výška (mm)Hĺbka (mm)
1.Razer Ornata ChromamembránováUSmaximálne 10 tlačidielánoáno RGB LEDUSB46030155
2.Genius GX Gaming Scorpion K10membránováCZ/SKmaximálne 19 tlačidielF1-F12áno RGB LEDUSB450,7143,539,5
3.A4Tech Bloody B120membránováUSnieánoáno RGB LEDUSB45518032
4.Wireless Touch Keyboard K400 PlusmembránováCZ/SKnienienieUSB354,3139,323,5
5.Connect IT CI-45membránováCZ/SKnienieáno RGB LEDUSB45415827

Do nášho testovania sme zahrnuli hráčskej klávesnice, klávesnica pre bežného užívateľa a objaví sa aj tie bezdrôtové. Medzi vybranými modelmi nájdete tie za pár stoviek, ale otestovali sme aj tie zo strednej cenovej kategórie. Najdôležitejšie pre nás boli funkcie, celkové ovládanie a tiež kvalita. Prečítajte si, na ktoré klávesnici nám prsty behali najlepšie!

Genius GX Gaming Scorpion K10

Typ klávesnicemembránová
LayoutCZ/SK
Anti-Ghostingmaximálne 19 tlačidiel
Programovateľné tlačidláF1-F12
Predvoľba osvetlenieáno RGB LED
Spôsob pripojeniaUSB
Šírka450,7 mm
Výška143,5 mm
Hĺbka39,5

Táto herná klávesnica patrí do lacnejšej kategórie hráčskych klávesníc a svojimi možnosťami tomu aj zodpovedá. RGB LED podsvietenie ponúka síce výber len zo šiestich farieb a intenzitu si navoliť nemôžete, ale môžete využiť rôzne efekty (celkom 5), ako je preblikávania, vlnenie, zhasínanie a rozsvietenie alebo si nechať zapnutú skrátka len jednu farbu. Farebná podsvietenia je možné nastavovať len s pridržaním klávesy Fn. Podsvietená sú nielen písmená, ale aj znaky. U tejto klávesnice nie je možné nastaviť iné podsvietenia pre medzerník, W, S, A, D a ostatné klávesy.

Programovateľných klávesníc je hneď 12 a jedná sa o klávesy F1 až F12. Jednotlivé nastavenia si navyše môžete uložiť ako profil a automaticky medzi nimi prepínať. Klávesnica má vyššiu profil a zvuk ako mechanická, ale o mechanickú nejde. Ide o membránovú s prídavnými prvkami. Odozva teda nebude tak blesková ako u mechanickej, ale menej nároční hráči sa s ňou uspokoja. Pri hraní iste oceníte klávesy, pomocou ktorých môžete ovládať zvuk. Pre ovládanie je nutné stlačiť tlačidlo Fn. Samozrejmosťou je Anti-Ghosting systém.

Nenechajte sa zmiasť produktovými fotografiami, ktoré ukazujú anglicky layout klávesnice. Pre našu republiku má klávesnica layout zahŕňajúce aj diakritiku. Vďaka pogumovaným nôžkam a väčšej hmotnosti klávesnica sa na nej dobre píše, pretože „necestuje“ po stole. Trochu nezvyčajne je riešená klávesnica Enter, kedy sme zvyknutí, že je väčšinou dvojriadkový, ale v tomto prípade je jednoriadkový, takže si na tento fakt budete musieť zvyknúť a zmieriť sa s tým, že zo začiatku skrátka budete stláčať aj klávesnica pod alebo nad ním.

Problematické je nastavovanie podsvietenia, ktoré reaguje na zmenu treba prechodu z hry na sledovaní filmu tak, že sa nastavené podsvietenie zmení, čo je celkom otravné. Budete musieť zapátrať v návode a na rôznych fórach, kde sa tento problém celkom hojne rieši. Ak klávesnica neustále preblikáva, a to aj keď nie je tento mód nastavený, je to dôvod k reklamácii.

Zistiť cenu

Razer ornata Chroma

Typ klávesnicemembránová
LayoutUS
Anti-Ghostingmaximálne 10 tlačidiel
Programovateľné tlačidlááno
Predvoľba osvetlenieáno RGB LED
Spôsob pripojeniaUSB
Šírka460 mm
Výška30 mm
Hĺbka155 mm

Klávesnica Razer ornata Chroma parí do cenovej kategórie, kde si už vyberie naozaj každý. Hneď na úvod by sa hodilo povedať, že klávesnica nie je mechanická, ale membránová s mechanickými prvkami, takže jej cena nám príde trochu premrštená. Neponúka ani samostatná mediálne tlačidlá, takže zvuk ovládate cez tlačidlo Fn.

Hráčom nebude pravdepodobne príliš vadiť, že layout klávesnice je US, čo pre užívateľov, ktorí na ňu chcú aj písať však môže byť problém. Chýba totiž pre slovenčinu veľmi podstatná písmená a znaky.

Kladne hodnotíme stredná výšku klávesníc, ktorá je niečo medzi vysokými a chicletovými klávesnicami. Pohyb prstov na klávesnici je rýchlejší a presnejší. O komfort aj počas niekoľkohodinového hrania sa postará ergonomická podložka pod zápästie, ktorá je ku klávesnici pripojená pomocou magnetu. Ten by mohol byť o niečo silnejší, ale aj tak je pocit z hry naozaj dobrý.

Osvetlenie klávesnice je impozantný. Vďaka RGB farbám si môžete navoliť akýkoľvek odtieň akejkoľvek farby chcete. Vďaka Razer Synapse si môžete aj predvoliť farbu pre jednotlivé tlačidlá, čo je najmä pri hraní veľmi praktické. Ďalším uľahčením a zrýchlením hry môže byť možnosť navolenia si tamplates herných žánrov. Módu pre zmenu farebného podsvietenia je na klávesnici naozaj veľa.

Nevýhodou vidíme v tom, že LED dióda neosvetľuje len kláves, ale aj jej podložia. Pokiaľ si teda chcete navoliť len osvetlenie vybraných klávesov a ostatné necháte zhasnutá, musíte počítať s tým, že rozsvietené klávesy budú osvetľovať aj najbližšie okolie. To môže byť niekedy nepraktické a náročnejšie na oči.

Samozrejmosťou je Anti-Ghosting, reakcia pri hraní je pomerne dobrá a vďaka strednej výške kláves nie je prevádzka tak hlučný. USB port zboku klávesnica tu nie je. Trochu nám chýba to, že intenzitu osvetlenia si nemôžete regulovať.

Zistiť cenu

A4Tech Bloody B120

Typ klávesnicemembránová
LayoutUS
Anti-Ghostingnie
Programovateľné tlačidlááno
Predvoľba osvetlenieáno RGB LED
Spôsob pripojeniaUSB
Šírka455 mm
Výška180 mm
Hĺbka32 mm

Klávesnica A4tech Booldy B120 je označená ako hráčska. Čo sa vybavenosti týka, ponúka podsvietenie a možnosť dvoch programovateľných tlačidiel. Ide skôr o slabšie klávesnicu v kategórii hráčskych. Podľa našich skúseností si ju pokojne môže zaobstarať aj človek, ktorý na počítači nechce primárne hrať.

Obľúbia si ju všetci tí, ktorí na počítači hlavne píšu. Má unikátne tvarovaná tlačidlá, takže úhoz je presnejší a nedochádza k tak častým preklepom. Klávesnica je membránová, ale má špeciálne upravený medzerník a vodeodolnou úpravu v prípade nehody, ako môže byť nechcené prevrhnutiu pohára s vodou.

Na klávesnici sa dobre píše, pretože je robustný a umožňuje tiež nastavenie sklonu, takže práca aj hranie je veľmi pohodlné.

Hráčska tlačidla W, A, S, D sú zo silikónového materiálu odlišnej farby oproti zvyšku klávesnice, čo vizuálne vyzerá atraktívne. Nevýhodou je, že písmená na týchto klávesoch idú zle prečítať. V balení sú našťastie dodávané tieto písmená aj v klasickej úprave, takže si ich môže užívateľ pokojne vymeniť.

Veľmi oceniteľná je funkcia zamknutia klávesy Windows, takže vás pri hraní nič neruší. U dvoch tlačidiel je možné programovanie pre automatickú a rýchlu streľbu. Výrobca udáva, že klávesnica má najrýchlejší odozvu na svete, ale pri hraní zistíte, že tomu naozaj tak nie je. Preto klávesnicu ocenia predovšetkým nie príliš náruživí hráči. Klávesnica nemá ani funkciu Anti-Ghosting. Za multimediálne tlačidlá sú označené F1-F4, ktorá reagujú až na stlačenie kombinácie Fn + F (číslo). Výhodou je, že je výrobok robustný, a pritom nie ťažký a tiež má dlhý kábel (1,8 m).

Osvetlenie klávesnice je „ledkové“ a ponúka len červenú farbu. Zato si však môžete vybrať z 5 stupňov intenzity osvetlenia. Avšak aj na maximum je vydávané svetlo pomerne slabé. Osvetlenie nie je rovnomerné, takže niektoré tlačidlá svietia viac ako iná. Táto hráčska klávesnica má celkom dosť nedostatkov, ale za cenu, za ktorú ju zaobstaráte, jej to snáď budete môcť odpustiť. Ak ste len príležitostný hráč a na PC potrebujete aj písať, bude pre vás klávesnice dobrou voľbou.

Zistiť cenu

Wireless Touch Keyboard K400 Plus

Typ klávesnicemembránová
LayoutCZ/SK
Anti-Ghostingnie
Programovateľné tlačidlánie
Predvoľba osvetlenienie
Spôsob pripojeniaUSB
Šírka354,3 mm
Výška139,3 mm
Hĺbka23,5 mm

Klávesnica Wireless Touch Keyboard K400 Plus je primárne určená pre ovládanie Smart TV. Jej pripojenie je bezdrôtové a vykonáva sa pomocou zapojenia miniatúrneho prijímača do USB. Výrobca sľubuje dosah 10 m, čo je naozaj bezproblémové.

Klávesnica je veľmi ľahučká a je celá vyrobená z plastu, čo zrovna neodkazuje k najdlhšej životnosti. Navyše pri prenášaní klávesnice trochu „hrká“. Pretože sa predpokladá, že s ňou budete ovládať prevažne televízii, nie je príliš vhodná pre dlhšie písanie. Tým myslíme, že nie je plnohodnotnou náhradou za klasickú klávesnicu k PC.

Rozmery klávesnice sú veľmi skromné, takže aj jednotlivé klávesy sú malé a nie sú príliš vhodné na písanie dlhších textov. Klávesnica má len jednoriadkový Enter, čo vám z počiatku môže pôsobiť problémy a bude potrebné si na tento fakt zvyknúť. Smerové šípky sú tiež veľmi malé, takže pri ich ovládaní musíte byť opatrní a skrátka si na tento fakt zvyknúť.

K400 Plus je uspôsobená tak, aby sa pohodlne držala v oboch rukách. Pri držaní budete mať u ľavého palca v hornej časti klávesnice žlté tlačidlo, ktoré supluje ľavého tlačidlo myši, takže sa vám bude palcom ľahko ovládať a celkom slušne ho využijete na strieľačky. Touchpad má rozmery 3,5 „a dobre sa ovláda. Z počiatku vás môže vyviesť z miery, že na dotyk vášho prsta nereaguje. To je zapríčinené tým, že je naprogramovaný na dotyk dvoch prstov, podobne, ako to má touchpad od Apple.

Klávesnica je kompatibilný s väčšinou televíziou. Je však dôležité, aby bolo kam zasunúť USB port. Mnoho užívateľov na rôznych fórach uvádza, že im klávesnica nefunguje. Vždy je dobré sa v obchode opýtať, či je kompatibilný k vašej televízii, zistiť si, či má vaša televízia vstup pre USB a na stránkach výrobcu si nájsť programy, ktoré by vám mali v prípade ťažkostí pomoct klávesnicu k televízoru alebo k PC ľahko pripojiť.

Klávesnica funguje na 2 tužkové batérie, ktoré majú životnosť podľa toho, ako často klávesnicu používate a tiež či využívate tlačidlo pre vypnutie a zapnutie. To výrazne zvyšuje životnosť batérií. Obstarávacia cena je prijateľná, ale rozhodne by sme za tento modle nezaplatili viac ako 1 000 Sk. Prevedenie totiž nepôsobí úplne najkvalitnejšie a pre písanie dlhších textov nie je klávesnica príliš vhodná.

Zistiť cenu

Connect IT CI-45

Typ klávesnicemembránová
LayoutCZ/SK
Anti-Ghostingnie
Programovateľné tlačidlánie
Predvoľba osvetlenieáno RGB LED
Spôsob pripojeniaUSB
Šírka454 mm
Výška158 mm
Hĺbka27 mm

Connest IT CI-45 je klasická klávesnica kancelárska klávesnica, ktorá má navyše modré LED podsvietenie. Bude sa vám na nej dobre písať, surfovať na internete aj hrať hry. Je taká univerzálna, preto na ňu nemôžu byť kladené vysoké nároky profíkov (a to ako hráčov, tak spisovateľov). Pre nás bola veľmi príjemná výška jednotlivých kláves, ktorá sa veľmi podobá notebookové klávesnicu, takže písanie textov nie je žiadny problém.

Osvetlenie nám príde ako taká vychytávka navyše. Aj keď … Písmená na klávesniciach sú bez zapnutého podsvietenia aj vo dne zle čitateľná, takže podsvietenie kláves tu má celkom významnú úlohu. Najviac ho však oceníte, ak pracujete večer. Trochu nás sklamalo, že podsvietenie má zrovna modrú farbu, pretože práve na túto farbu je ľudské oko najviac citlivé a pri dlhom pozeranie do PC vás od neho môžu začať bolieť oči.

Najideálnejšie farbou podsvietenia je biela, ktorá by sa hodila aj tu a to aj preto, že si z farebnej palety rovnako inú farbu vybrať nemôžete, rovnako ako si nemôžete nastaviť intenzitu svetla. Podsvietenie môžete maximálne vypnúť alebo zapnúť.

Klávesnica vyzerá na prvý pohľad veľmi luxusne. Čierna farba je doplnená strieborným rámovaním a prevedenie klávesnice je lesklé. Akonáhle ju však začnete používať, zistíte, ako nepraktické lesklé prevedenie je. Sú na ňom totiž hneď vidieť všetky odtlačky, bez ktorých sa pri písaní nezaobídete, že? Avšak ak hľadáte náhradu za klávesnicu, ktorá vám po x rokoch odišla, môže byť práve táto dobrou voľbou.

Zistiť cenu

Podľa čoho vybrať naj klávesnicu

Ak je práca s počítačom vaším denným chlebom, je veľmi dôležité, aby ste mali kvalitné klávesnicu. Na klávesnici nemusíte len písať, ale aj programovať alebo hrať. A všetci dobre vieme, že tieto činnosti zaberú veľa času. Ako vybrať tú najvhodnejšiu?

  • Počas činnosti na klávesnici by vás nemali bolieť ruky, nemali by ste v nich cítiť napätie.
  • Pozrite sa, či je možné nastaviť jej sklon, niektoré túto možnosť neponúkajú, iného ponúka jednostupňový alebo dvojstupňový sklon.
  • Zaujímajte sa o to, či je ku klávesnici možné dokúpiť oporu zápästia, alebo či je už súčasťou balenia.
  • Zamerajte sa na to, aká poloha, výška a rozloženie kláves je pre vás pohodlné a prijateľné.
  • Porozmýšľajte, či chcete klávesnicu bezdrôtovú alebo sa uspokojíte s USB pripojením.
  • Na trhu sú k dostaniu klávesnice bez numerickej časti, s numerickou časťou alebo samostatné externej numerickej klávesnice.
  • Pred nákupom je dobré si klávesnicu ohmatať, je veľký rozdiel medzi mechanickou a membránovou klávesnicou.
  • Stanovte si prijateľnú cenu, za ktorú ste ochotní klávesnicu zaobstarať, cenová škála je široká. Zahŕňa výrobky za pár desiatok, ale aj za niekoľko stoviek.

Layout klávesnice

Layout znamená rozvrhnutie znakov na klávesnici. Najčastejšie sa jedná o rozvrhnutie, ktoré sa nazýva QWERTZ alebo QWERTY, ktoré je typické najmä pre anglicky hovoriace a píšuci krajiny. Najzásadnejšie rozdiel je v pozíciách písmena Z a Y.

Z rozloženia QWERTY, ktoré bolo prijaté v roku 1888 ako univerzálny, vzniklo niekoľko ďalších národných modifikácií, medzi ktoré sa radí napríklad už spomínaný QWERTZ alebo AZERTY. V 30. rokoch 20. storočia bolo špeciálne upravené rozloženie klávesnice pre anglicky hovoriace obyvateľstvo. Úpravu vytvoril August Dvorak, podľa ktorého je tiež rozloženie nazvané, teda Dvorakova zjednodušená klávesnice. Klávesnica je ekonomickejšie, pretože znaky sú rozložené podľa frekvencie výskytu v texte, zohľadnené bolo tiež striedanie rúk, sila prstov a ďalšie pravidlá. Písanie na tejto klávesnici má byť rýchlejší a bezchybnější.

Pred nákupom si zistite, či sú na klávesnici slovenské popisky. Existujú totiž aj také výrobky, ktoré, aj keď spĺňajú QWERTZ / QWERTY rozloženie, môžu mať medzinárodnú alebo cudzojazyčné označenie.

Rôznymi premenami tiež prechádza tlačidlo ENTER, ktoré môže byť jedno alebo dvojriadkové. Tlačidlo Shift rovnako ako Backspace môže byť dlhé alebo krátke. Niektoré klávesnice majú za úsporou priestoru skrátené šípky, takže sa zamyslite tiež nad tým, ako veľmi ich používate a či vám menšie úprava bude alebo nebude vyhovovať.

Druhy klávesníc

Na trhu sa môžete stretnúť s rôznymi druhmi klávesníc a každú z nich oceníte pri inej činnosti.

  • Numerická klávesnica,
  • kancelárska klávesnice,
  • klávesnica s podsvietením,
  • herné klávesnice,
  • klávesnica programovateľná,
  • kompaktná klávesnica k tabletom,
  • ergonomická klávesnica,
  • bezdrôtová klávesnica.

Numerická klávesnica

Numerická klávesnica môže byť súčasťou klasickej klávesnice, ktorú máte k počítaču. Všeobecne majú klávesnica s číslami väčšie rozmery a sú kompaktnejšie. Ak však doma máte menšie klávesnicu bez numerickej časti, je možné si zaobstarať prídavnú numerickú časť, ktorá sa k počítaču môže pripojiť buď bezdrôtovo, alebo pomocou USB.

Numerickú periférii väčšinou postrádajú hráčskej klávesnice, pretože pri hraní väčšinou čísla nepotrebujete. Vďaka tomu usporíte priestor, ktorý bude o to väčšia pre pohodlnú manipuláciu s myšou, ktorá je pri hraní často dosť kľúčová. Numerická klávesnica je najčastejším doplnkom k notebooku, kde výrazne uľahčuje prácu s číslami. Môže tiež slúžiť ako vstupné periférie v niektorých aplikáciách, ktoré sú profesionálne.

Na klávesnici nájdete nielen tlačidlá s číslami, ale aj rýchle ovládanie ďalších aplikácií, ako je otvorenie mailu alebo kalkulačky. Ďalej obsahuje matematická znamienka a Enter. Počet tlačidiel záleží na vyspelosti klávesnice, niektoré ich môžu mať len 17 iného aj cez 20. Nezabudnite, že ak pracujete s číslami, je dôležitá hlavne prehľadnosť a jednoduché ovládanie. Dajte si pozor, aby vám ďalšie tlačidlá navyše zbytočne nekomplikovala prácu.

Kancelárska klávesnica

Jedná sa o najbežnejší typ klávesnice, ktorý sa väčšinou predáva v sete s myšou. Je možné si zaobstarať aj bezdrôtovú kancelársku klávesnicu s myšou. Najlepšie klávesnicu pre kancelársku prácu nedá ľahko určiť, pretože veľmi záleží na tom, akú prácu robíte. Ak veľa píšete, môže vám vyhovovať ergonomická, ak pracujete s číslami, nezabudnite, aby mala numerickú časť.

Tento typ môžeme označiť za najuniverzálnejší. Dobre sa na nej píše a je vhodná aj pre občasné hranie hier. Nenároční užívatelia si na ňu väčšinou rýchlo zvyknú. Je vhodná predovšetkým na písanie ako textu, tak čísiel (pokiaľ teda zahŕňa numerickou periférii). Tieto klávesnice väčšinou nemajú multimediálne prvky navyše ani žiadne iné tlačidlá na otváranie aplikácií alebo rýchlejší prístup k súborom.

Podsvietená klávesnica

Podsvietenie väčšinou majú hráčskej klávesnice, u ktorých si môžete nastaviť farbu osvetlenia, ale napríklad aj intenzitu. Vychytávky týchto klávesníc sa väčšinou odvíjajú od obstarávacej ceny. Základné modely vám ponúknu len základný výber farieb, iného ponúka výber z RGB farieb, takže užívateľ má možnosť si vybrať, akú farbu chce, pretože je ich dostupných celý rad. Hráči si väčšinou svetelnými efektmi môžu atmosféru hry vychutnať oveľa intenzívnejšie.

Okrem hráčskych klávesníc môžu podsvietením disponovať aj klávesnica pre užívateľov, ktorí radšej pracujú za šera alebo v noci. Samozrejme, že rozsvietenie stolný lampičky je neoceniteľným pomocníkom, ale v lepšej a rýchlejšiu orientáciu na klávesnici môže byť podsvietenie prínosným pomocníkom.

Pri výbere si dajte pozor na intenzitu podsvietenia. Najlepšie klávesnica s podsvietením by ho mali mať rovnomerne rozvrhnutom. Nemalo by sa stávať, že niektorá klávesa bude svietiť viac a druhá skoro vôbec. Svetlo by tiež nemalo extrémne presvitať medzi medzerami jednotlivých kláves alebo tlačidiel.

Všeobecne sa tvrdí, že podsvietené klávesnice sú náročnejšie na oči, takže vás môžu začať skôr bolieť. Ak ste pisálci, ktorým sa najlepšie pracuje najmä v noci, rozhodnite sa pre bielu farbu, ktorá je pre oči najvhodnejšia. Červené podsvietenie ocenia najmä hráči, modrá farba je agresívny, pretože na tú je ľudské oko najviac citlivé.

Pri výbere sa zamerajte na to, či je možné osvetlenie zapnúť aj vypnúť, prípadne regulovať jeho intenzitu. Vôbec najlepšie by bolo si osvetlenie klávesnice vyskúšať v temnejším prostredí, alebo si na podscívené klávesnice k PC prečítať recenzie. Podsvietená klávesnica väčšinou nie je bezdrôtová, pretože má väčšiu spotrebu, takže by sa pri práci alebo hranie na nej rýchlejšie vybíjali batérie. Môžete sa však rozhodnúť pre obstaranie notebooku s herné podsvietenou klávesnicou a pripojenie k PC ani spotrebu bateriek nemusíte nijako riešiť.

Herná klávesnica

Výber herná klávesnica je špecifický. Ak doma máte počítač, na ktorom viete, že budete len hrať a nerobiť nič iné, môžete si zaobstarať špeciálnu hernú klávesnicu, ktorá neobsahuje tlačidlá s diakritikou. Ak však viete, že na klávesnici budete tiež občas písať, budú vám tieto tlačidlá chýbať.

Herná klávesnica musíte v drvivej väčšine k počítaču pripojiť cez USB. Bezdrôtové prevedenie sa neodporúča najmä kvôli rýchlosti odozvy, ktorá môže byť u bezdrôtovej varianty dlhší, navyše ste závislí na batériách, ktoré sa vybíja a tiež na sile signálu.

Najdôležitejšie je, aby bola klávesnica vyrobená z kvalitných materiálov a mala kvalitné spínače. Herná klávesnica môžete zohnať v najrôznejších cenových kategóriách. Tie najlacnejšie vám pravdepodobne ponúknu len pár farieb osvetlenie, tie drahšie však môžu mať aj programovateľné tlačidlá, funkcia navyše, zjednodušené ovládanie a mnoho ďalšieho.

Rovnako ako myš, tak i klávesnica musia vašim rukám padnúť ako rukavice. Zamerajte sa preto na rozloženie kláves.

  • U slovenskej klávesnice je štandardná dvojriadkový Enter,
  • ľavý Shift, ktorý je krátky a Backspace, ktorý je naopak dlhší,
  • varianta s jednoriadkovým Enterom a dlhým ľavým Shiftom je typická pre klávesnicu s anglickým layoutom.

Možno sa vám môže zdať, že najlepší herná klávesnica spoznáte podľa dizajnu. Vzhľadom vám klávesnica pripomína ovládanie kozmickej lode a font na klávesnici odkazuje k pohybu v mimozemskom priestore. Najmä na font písmen na klávesnici sa zamerajte, pretože ak bude prehnaný, môžete časom zistiť, že od seba písmenká nerozoznáte, a to je skôr ku zlosti!

Ak sa rozhodnete pre herné klávesnicu s podsvietením, je veľmi dôležitá kvalita onoho podsvietenia. Najvhodnejšie farbou pre oči je biela, ale k zohnaniu je aj podsvietenie červené alebo modré. Ako sme však napísali vyššie, z červeného i modrého podsvietenia bolí oči, ktorým nepridáva pulzovanie ani blikanie.

Naozaj top herné mechanické klávesnice by mali mať tlačidlá, ktoré si môžete naprogramovať podľa seba. Ide o prídavné herné klávesy, ktorým môžete naprogramovať rôzne funkcie. Veľmi starostlivo si skontrolujte, ako sú vykonaná a umiestnená. Sú dobre po ruke pre hranie? Nebudú prekážať pri písaní?

Najideálnejšie je, ak sú tieto klávesy (makrotlačítka) umiestnené zhruba v polovičnej výške a hmatovo sú ľahko rozlíšiteľné.

Okrem makrotlačítek je dobré, aby mala herná klávesnica N-Key Rollover alebo Anti-Ghosting systém.

  • N-Key Rollover umožňuje čítanie stlačení niekoľkých tlačidiel súčasne. Klávesa s označením N odkazuje na množstvo klávesov, ktoré je možné stlačiť v jeden okamih.
  • Anti-Ghosting systém umožňuje stlačení niekoľkých všeobecne najpoužívanejších tlačidiel naraz.

Čerešničkou na herných klávesniciach môže byť USB hub, ktorý umožňuje ku klávesnici pripojiť myš a dokonca aj slúchadlá.

Programovateľná klávesnica

Na trhu sú k dostaniu tiež programovateľné klávesnice, ktoré vám umožňujú naprogramovať si klávesnicu presne podľa vašich požiadaviek. Oceniť ju môžu copywriteri, programátori, dizajnéri a ďalšie.

Pre nastavenie klávesnice presne podľa vašich požiadaviek potrebujete program, v ktorom si môžete stiahnuť layout slovenskej klávesnice au každej klávesy si nadefinovať znak, ktorý sa napíše pri stlačení konkrétnej klávesu alebo pri stlačení ďalších prepínačov ako je Shift, Ctrl + Alt, Caps Lock a ďalšie kombinácie . Vytvoríte si tak klávesnicu presne na mieru.

Kompaktná klávesnica k tabletom

Tablet sa dnes teší veľkej obľube a to predovšetkým vďaka svojej hmotnosti. Dokáže plnohodnotne suplovať osobný počítač, ale k dokonalosti mu chýba klávesnica. Riešením preto môže byť puzdro na tablet s klávesnicou. Tie najlepšie klávesnice sa k tabletom alebo mobilom pripájajú pomocou Bluetooth a len v prípade lacnejších modelov je k pripojenie potrebný micro USB.

Ak sa rozhodnete pre puzdro s klávesnicou, vezmite si so sebou do obchodu váš tabliet a vyskúšajte si, či bude do puzdra pasovať. Je pravda, že úplná väčšina puzdier je označená rozmerom, ktorý má aj váš tablet, môže sa však stať, že prístroj bude mať špeciálny dizajn a do puzdra sedieť nemusí. Väčšinou sa jedná o iPady.

Ergonomická klávesnica

Ergonomické klávesnice sú veľmi špecifické a spoznáte je hneď na prvý pohľad. Sú nadesignované ako vlna a zhruba v polovici rozdelené. Bloky klávesov sú vzájomne natočené zhruba o 25 °.

Jej hlavným poslaním je udržať ruky na klávesnici v prirodzenej polohe. Je síce nutné si na tento typ klávesníc docela dlho zvykať, ale potom zažijete pri práci na počítači úľavu a pri písaní môžete byť oveľa viac efektívna. Ich nevýhodou je vyššia obstarávacia cena a ťažké „přesedlávání“ medzi klasickou a ergonomickú variantom.

Určité ergonómia môžete dosiahnuť aj pri práci na klasickej klávesnici. Stačí, keď sa zameriate na to, či je možné si navoliť sklon klávesnice (väčšinou majú zozadu nožičky, ktoré môžete nastaviť až do dvoch polôh) a či klávesnica má podperu zápästia (alebo je možné ju dodatočne prikúpiť).

Investície do ergonomickej klávesnice je väčšinou zbytočná pre tých, ktorí píšu len dvoma prstami alebo pre grafiky. Tlačidlá sú od seba inak vzdialená a niektoré klávesové skratky nie je možné využívať tak ľahko, ako na klasické kancelárske klávesnici.

Bezdrôtová klávesnica

Bezdrôtové klávesnice sú veľmi praktické a ocenia ich všetci bežní užívatelia počítačov. Ich praktickosť spočíva najmä v tom, že v manipulácii s nimi vás nelimituje ďalšiu drôt. Naviac sa zbavíte ďalšie kabeláže, ktoré máte za počítačovým stolom beztak celú spleť. Stôl pod bezdrôtovou klávesnicou sa ľahšie udržuje.

Najlepšie bezdrôtovej klávesnice môžete k PC pripojiť pomocou Bluetooth, za čo si však priplatíte. Ak nebazírujú na Bluetooth pripojenie, môžete zvoliť lacnejší varianty, ktorá funguje za použitia USB prijímača, ktorý vyzerá ako USB záslepka. Tú stačí pripojiť k počítaču a fungujete.

V prípade, že sa rozhodnete pre Bluetooth variantu, budete môcť klávesnicu pripojiť aj k iným zariadeniam, ktoré sú schopné fungovať na tejto vlne (mobilné telefóny, tablety). Ku klávesnici je dodávaný aj 2,4 GHz prijímač, takže sa nemusíte báť, že by bola nekompatibilné. Pretože stolné počítače väčšinou možnosť Bluetooth nemajú, budete si musieť zaobstarať adaptér.

Niektoré z bezdrôtových klávesníc majú integrovaný touchpad, takže vďaka nim môžete ovládať chytré televízie alebo počítača, ktoré majú ako výstupné monitor televíznu obrazovku.

Ako vybrať mechanickú klávesnicu

Z konštrukčného hľadiska môžeme klávesnice rozdeliť na mechanické a membránové. Rozdiel je v spínačoch, ktorými sú jednotlivé periférie vybavené.

Mechanické klávesnica dnes reklama cielia predovšetkým na hráča, ale o ich výhodách sa čím ďalej tým viac presviedčajú aj ľudia, ktorí na počítači často píšu.

Membránové spínače

Membránové spínače v klávesniciach majú plošné obvody, ktoré sú natlačené na plastových fóliách nazývajúcich sa membrány. Membrána má kontakty, ktoré po stlačení klávesy zaznamenajú stisk. Odpor klávesy nie je nijako veľký, pretože ho zabezpečuje tzv. Gumová sklená banka, ktorá sa pružne deformuje a po uvoľnení sa klávesa vráti do pôvodnej polohy.

Výhodou membránových klávesníc alebo membránových spínačov je nízka cena, pretože náklady na výrobu sú nižšie, ale aj tichší chod. To, že je klávesnica tichá oceníte najmä, ak sa živíte tým, že píšete. Hluk, ktorý vydávajú mechanické klávesnice, môže byť obťažujúce nielen pre vás, ale aj pre okolie.

Nevýhodou membrány je nižšia životnosť a nedokonalá hmatová odozva, ktorá je potrebné veľmi dôležitá pri hraní. Aby bol zaznamenaný signál stisku, je nutné kláves dotlačiť až do spodnej polohy, čo nemusí byť pre všetkých pohodlné.

Mechanické spínače

Mechanické klávesy majú rovnako ako membránové plošný spoj, ktorý však nemá dotykové senzory, ale spínače. Tieto klávesy majú špecifickú hmatovú odozvu, ktorá je na dotyk oveľa citlivejšie. Zároveň životnosť mechanických klávesníc je mnohonásobne vyššia ako u membrán.

Najväčší rozdiel je v spôsobe vyrovnania odporu. Kým membrány tlačidlo vracia späť do pôvodnej polohy vďaka gumovej čašu, u mechanického spínača odpor prekonáva pružinka.

Medzi najväčší výrobca mechanických spínačov sa radí spoločnosť Cherry, ktorá je dodáva väčšine producentov PC techniky. Dostupné sú v niekoľkých variantoch a odlišujú sa od seba svojim chodom, potrebné sile ku stisku, hlasitosťou aj zvukovým prejavom, ktorý vydávajú a tiež farbou.

Typy kláves

Klávesnice majú rôznu výšku kláves, ktorá veľmi ovplyvňuje ich ovládanie. Všetko je predovšetkým o zvyku, ale rozhodne je dobré si klávesnicu pred kúpou fyzicky vyskúšať. Ak prechádzate z klasickej mechanickej treba na chicletovou bude to dosť razantná zmena.

Klasické klávesy

Jedná sa o klávesy, ktoré štandardne poznáme z „veľkých“ počítačov. Väčšinou sú mechanické s vyšším profilom a pri písaní vydávajú docela rámus. Ich výhodou je oveľa lepšia odozva tlačidiel a dlhšiu životnosť. Nevýhodou potom väčší hluk.

Nízkoprofilové klávesy

Štandardne sa s nimi stretnete predovšetkým u notebookov, ale nie je nemožné ich zohnať aj k stolnému počítaču. Spoznáte ich na prvý pohľad, ich profil je nižšia, než u klasických klávesov. Majú nižšiu zdvih a písanie na nich je oveľa tichší.

Chiclet klávesy

Spoznáte ich podľa vzhľadu, pretože jednotlivé klávesy sú poskladané tak, aby vzhľad klávesnice tvoril obdĺžnik. Tieto klávesnice vychádzajú z tých notebookových. Klávesy sú od seba viac oddelené, takže nedochádza k tak častým preklepom a písanie na nich je oveľa efektívnejšie.

Spôsob pripojenia klávesnice

Klávesnica sa môžu k stolnému počítaču pripájať niekoľkými spôsobmi.

  • DIN (DIN5) – jedná sa o pripojenie, ktoré sa dnes už bežne nepoužíva. Pre zapojenie je potreba guľatý konektor s 5 výstupmi.
  • PS / 2 (MiniDIN6) – nahradil predchádzajúci spôsob pripájania a aj ten už je v dnešnej dobe na ústupe. Konektor má 6 výstupov a je podobný tomu od myši. Aby sa tieto káble neplietli, začali ich niektorí výrobcovia farebne odlišovať.
  • USB – v súčasnej dobe patrí medzi najpoužívanejšie typ pripojenia.
  • Bluetooth – jedná sa o bezdrôtové pripojenie, kedy sa klávesnica pripojí k ďalšiemu zariadenie, ktoré funguje na princípe Bluetooth. Najčastejšie sú to notebooky, telefóny a tablety.
  • USB transceiver – toto pripojenie môžeme nazvať aj ako bezdrôtové s tým rozdielom, že do počítača je nutné vložiť USB transceiver (USB prijímač).

Ako udržiavať klávesnicu

Aby sa vám na počítači dobre pracovalo, bude potrebné čas od času vyčistiť aj klávesnicu. Práve na nej totiž zostávajú baktérie a rád do nej tiež zapadáva prach. Ruku na srdce, kto nad klávesnicou tiež nedesiatuje, že?

Údržba klávesnice je iná pri notebooku a trošku iná u klasického stolného počítača.

Notebooky

Než sa do čistenia pustíte, odpojte notebook od elektriny. Ak klávesnicu čistíte pravidelne, bude vám pre údržbu stačiť úzke medzery zbaviť prachu vyfúknutím. Ak ste na ňu však nesiahli (myslené neudržiavali ju) pekne dlho, bude potreba väčšieho zásahu.

Pre odstránenie nečistôt na jednotlivých klávesoch použite alkohol (91-99% izopropylalkohol). Pre aplikovanie použite vatovú tyčinku. Účinky alkoholu najskôr vyskúšajte na klávesnici, ktorú nepoužívate tak často. Tým zistíte, či sa potlač nezmaže (to sa u nie príliš kvalitných výrobkov môže stať). Ak by pod silou alkoholu potlač začal miznúť, zvoľte radšej vodu s pár kvapkami neagresívneho saponátu.

Ak sa nečistoty usadili aj vnútri tlačidiel, bude potrebné na ne použiť tzv. nožnicový zámok alebo motýlie zámok (Apple). Jeho konce sa zasunú pod hornú stranu klávesy, ktorú ním jemne zdvihnete. Klávesa by mala vypadnúť sama, nie je potrebné prílišná sila. Dajte pozor, aby sa tlačidlá už navždy neodtrhli. Po odstránení klávesy nečistoty opäť vyfúknite vzduchom.

Dobrá rada: Ak sa rozhodnete odstrániť všetky klávesy naraz, odporúčame si klávesnicu pred týmto krokom odfotiť, nech viete, kam znaky na klávesnici vrátiť.

Po vyčistení kláves najskôr na mechanizmus nasaďte dolné stranou a potom na ňu jemne zatlačte.

Externá klávesnica

Pri čistení je odpojte od počítača. Najprv je otočte hore dnom, aby vypadli omrvinky a následne vysajte alebo prefúknite.

Pre čistenie tlačidiel môžete opäť použiť buď alkohol, alebo saponát, ale dajte si pozor, aby sa potlač nezmazal. Čo sa týka vyberaní klávesníc, prečítajte si u lacných membránových, či je možné ich vôbec vyťahovať. U mechanických klávesníc je možné každú z nich vytiahnuť pomocou klieští na vyberanie klávesov.

Dajte si pozor na väčšie klávesnice typu Backspace alebo Enter. Tie totiž môžu mať stabilizátory a zaobchádzanie s nimi môže byť ťažké. Preto je lepšie, ak to nie je vyložene nutné, s nimi nemanipulovať.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo