Ako vybrať outdoorový nôž

Nielen každý správny muž, ale všetci, ktorí vyrážajú do prírody, by pri sebe mali mať kvalitný nôž. Jedná sa o neoceniteľného pomocníka, ktorý môže v krajnom prípade dokonca zachrániť život. Ak preto zháňate nôž pre turistiku, survival alebo iné outdoor aktivity, radi vám pomôžeme s orientáciou a výberom toho najvhodnejšieho nástroja práve pre vás.

Test outdoorových nožov 2023

Do nášho testu sme zahrnuli celkom päť outdoorových nožov pre rôznorodé využitie (bežné nosenie, survival, lov). Zaujímala nás kvalita spracovania, použité materiály, ostrie a kvalita čepele, ergonómia alebo napríklad to, či má nôž tendenciu šmýkať v mokrej ruke alebo pri sekaní.

OPINEL VRI 8

Typzatváracie
Dĺžka čepele8,5 cm
Celková dĺžka19 cm
Materiál čepelenerezová oceľ
Materiál rukovätebukové drevo
Survivalnie
Loveckýnie
Multifunkčnýnie
Počet funkcií1
Poistkaáno
Puzdronie
Hmotnosť43 g

VRI 8 je zatvárací vreckový nôž značky Opinel, ktorá patrí medzi renomovaných výrobcov. Jedná sa o lacný, malý a ľahký nožík jednoduchého dizajnu vhodný pre každodenné nosenie, krátke prechádzky do prírody (napr. na huby) či pre krájanie potravín. Pre hrubé práce sa nehodí.

Lesklá kratšia čepeľ je vyrobená z nerezovej ocele, rukoväť zo svetlého bukového dreva. Nôž sa drží pohodlne a pri práci nekĺže. Chválime tiež dostatočne ostrú čepeľ, ktorá prekvapivo dobre drží ostrie.

Tento model je vybavený otočnou poistkou Viroblock, ktorá bráni nechcenému otvoreniu aj zatvoreniu. Odistenie a zaistenie tejto poistky je ľahké (aj keď zaberie viac času ako iné mechanizmy). Počítať ale musíte s tým, že otočný mechanizmus je menej spoľahlivý ako iné typy (napr. frame lock). Pri neopatrnom zaobchádzaní sa vám tak môže stať, že poistku nechtiac odistíte.

Pokiaľ ale zháňate lacný a jednoduchý zatvárací nôž pre každodenné využitie, na huby alebo prvý nôž pre väčšie dieťa, môže byť Opinel VRI 8 dobrou voľbou.

  • nízka obstarávacia cena
  • kvalitné ostrie
  • nízka hmotnosť
  • otočná poistka
  • iba pre nenáročné využitie
Zistiť cenu

VICTORINOX Spartan

Typzatváracie
Dĺžka čepele6 cm
Celková dĺžka15,1 cm
Materiál čepelenerezová oceľ
Materiál rukoväteplast
Survivalnie
Loveckýnie
Multifunkčnýáno
Počet funkcií12
Poistkanie
Puzdronie
Hmotnosť59 g

Švajčiarsky multifunkčný zatvárací nôž Victorinox Spartan poteší nízkou cenou a až 12 funkciami. Okrem malé a veľké čepele je vybavený aj vývrtkou, otváračom na konzervy s malým skrutkovačom, otváračom na fľaše s väčším skrutkovačom, odstraňovačom izolácie z drôtov, výstružníkom, bodcom, krúžkom na kľúče, pinzetou a špáradlom.

Tento model pritom disponuje iba šiestimi želiezkami, vďaka čomu nie je príliš široký ani zbytočne ťažký. Väčšia nerezová čepeľ je vhodná pre krájanie potravín, tenších lán, orezanie drievko alebo hubárčenie, menšie sa hodia pre skutočne jemnú prácu.

Čo sa týka ostatných nástrojov, praktický je najmä otvárač na konzervy, ktorý funguje perfektne. S veľkou pravdepodobnosťou využijete aj otvárač na fľaše alebo vývrtku. Ostatné nástroje sú menej praktické a pre mnoho užívateľov skôr nadbytočné.

Všetky nástroje sú kvalitne spracované a dostatočne pevné. U tohto noža ale nenájdete poistku. Jednotlivé nástroje sa preto zatvárajú tak, že na nich silnejšie zatlačíte.

Pokiaľ zháňate kvalitný švajčiarsky multifunkčný nôž pre bežné nosenie, k táboráku alebo na krátke výlety do prírody, môže vám práve tento model vyhovovať. Rozhodne sa ale nehodia pre náročnejšiu prácu (vetva s ním naozaj neuseknete), takú záťaž by pravdepodobne nevydržal. Navyše po dlhšej dobe (napr.rezanie) je držanie nepríjemné (vývrtka tlačí do dlane).

  • nízka obstarávacia cena
  • kvalita spracovania
  • nízka hmotnosť
  • iba pre nenáročné využitie
  • nepohodlné držanie
Zistiť cenu

MORA Bushcraft

Typs pevnou čepeľou
Dĺžka čepele10,9 cm
Celková dĺžka23,2 cm
Materiál čepelenerezová oceľ
Materiál rukoväteplast
Survivaláno
Loveckýáno
Multifunkčnýnie
Počet funkcií1
Poistkane
Puzdroáno
Hmotnosť154 g

Švédsky survival nôž Bushcraft značky Mora vyniká jednoduchosťou a účelnosťou. Tvorí ho pevná čepeľ z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele a plastová protišmyková rukoväť. Súčasťou je aj plastové puzdro na opasok. Čo neoslní je jeho vzhľad. Predáva sa v čiernej, hnedej a zelenej farbe.

Kvalita spracovania je na vynikajúcej úrovni. Nôž sa veľmi dobre drží, v mokrej ruke nekĺže a bez problémov s ním možno ako rezať, tak kosiť (odsekne aj silnejšie konáre a pod.). Čepeľ je dostatočne ostrá a ľahko sa brúsi. Avšak najmä pri zlom zaobchádzaní môže dochádzať k rýchlejšiemu otupeniu. Veľkou výhodou je ale skutočnosť, že sa o tento nástroj nemusíte takmer vôbec starať.

Pre niektorých používateľov môže byť na nosenie menej pohodlné plastové puzdro, ktoré je síce pevné a odolné, ale u pasu môže pri pohybe prekážať. Jedná sa však o všeobecný problém všetkých plastových puzdier. Naopak, u tohto modelu chválime otvor v špičke puzdra, ktorým môže napríklad za dažďa voľne odtekať voda.

Morak Bushcraft určite poteší všetkých skutočných zálesákov, ktorí zháňajú jednoduchý, ale spoľahlivý univerzálny nôž do prírody. Obstarávacia cena je pritom prijateľná.

  • dobrý pomer cena / kvalita
  • kvalita spracovania
  • univerzálnosť použitia
  • puzdro môže prekážať
  • nie príliš atraktívny vzhľad
Zistiť cenu

MORA Bushcraft Survival

Typs pevnou čepeľou
Dĺžka čepele10,9 cm
Celková dĺžka23,2 cm
Materiál čepeleuhlíková oceľ
Materiál rukoväteplast
Survivaláno
Loveckýáno
Multifunkčnýnie
Počet funkcií1
Poistkanie
Puzdroáno
Hmotnosť229 g

Bushcraft Survival švédskej značky Mora patrí medzi drahšie nože s vysoko kvalitnou uhlíkovú (karbónovou) čepeľou, ktorá vyniká jedinečným ostrím. Svojim tvarom (čepele aj rukoväte) sa nelíši od lacnejšieho modelu Bushcraft (ktorý zmieňujeme vyššie). Na prvý pohľad nájdeme rozdiel len vo farebnom prevedení protišmykové rukoväte, ktoré je u tohto typu pestrejšia a zaujímavejšia. Bushcraft Survival môžete zakúpiť v sýto oranžovej, čiernej alebo hnedej farbe.

Plastové puzdro je možné čiastočne rozložiť a nosiť ich buď pri páse (kde ale môže prekážať) alebo v batohu. Na puzdre nájdete diamantový brúsik slúžiace pre núdzové nabrúsení nože a kresadlo, ktoré možno v prípade potreby využiť na zakladanie ohňa (škrtať je možné hornou časťou čepele, ktorá je na tento účel špeciálne zbrúsená). V podstate sa teda jedná o set pre prežitie.

Uhlíková oceľ oproti nerezovej oveľa lepšie drží ostrosť, na druhú stranu je náchylnejšie ku korózii. Z tohto dôvodu je čepeľ Bushcraft Survival opatrená čiernou povrchovou úpravou DLC (Diamond Light Carbon), ktorá do určitej miery korózii bráni. V priebehu času ale môže dochádzať k zodrania tejto vrstvy. Následne je preto potrebné sa o nôž starať (čepeľ utrieť dosucha a občas ošetriť olejom).

Tento model sa hodí pre rezanie i sekanie. Vďaka vysoko pevnej uhlíkovej ocele a plastové rukoväte ho možno využiť aj pri štiepaní menších polien. Ak sa preto obzeráte po kvalitnom a spoľahlivom nožmi pre prežitie, môžeme vám Bushcraft Survival odporučiť.

  • kvalita spracovania
  • vynikajúce ostrie
  • univerzálnosť použitia
  • čepeľ po čase vyžaduje starostlivosť
  • puzdro môže prekážať
  • vyššia hmotnosť
Zistiť cenu

VICTORINOX Hunter Pro Wood

Typzatváracie
Dĺžka čepele9,6 cm
Celková dĺžka22,5 cm
Materiál čepelenerezová oceľ
Materiál rukoväteořešákové drevo
Survivalnie
Loveckýáno
Multifunkčnýnie
Počet funkcií1
Poistkaáno
Puzdroáno
Hmotnosť161 g

Hoci si za švajčiarsky zatvárací lovecký nôž Victorinox Hunter Pre Wood priplatíte, získate jedinečnú kvalitu a dizajn. Tento nástroj bol pôvodne vyrobený pre lovcov v Spojených štátoch, vďaka čomu disponuje silnou čepeľou a vynikajúcou ostrosťou. Tento model je dodávaný vrátane nylonového púzdra, ktoré je možné uchytiť na opasok.

Rukoväť je vyrobená z vysoko kvalitného dreva orecha vlašského, ktoré hladké, tvrdé a odolné. Navyše vyniká jedinečnou kresbou. Čepeľ z nerezovej ocele nie je leštená, ale matná, vďaka čomu sú na nej menej viditeľné škrabance.

Hunter Pre Wood veľmi dobre padne do ruky a nešmýka (ani v mokrej ruke). Výhodou je, že ho možno ľahko otvoriť iba jednou rukou. Oko je pritom dostatočne veľké aj pre väčšie a širšie prsty. Bohužiaľ zatváranie pomocou dlaňovej poistky, ktorá sa nachádza v strede rukoväte, ide viac tuho (poistku je nutné silne stlačiť). Zavrieť nôž jednou rukou je preto ťažké.

Celkové prevedenie je na veľmi vysokej úrovni. Poteší pevné usadenie čepele, vďaka čomu možno tento nástroj bez problémov využiť aj na poľovnícke účely. Pre survival a extrémne pobyt v prírode ale odporúčame skôr nôž s pevnou čepeľou. Napr. na sekanie do dreva alebo štípanie polien je Hunter Pre Wood nevhodný.

  • kvalita spracovania
  • vynikajúce ostrie
  • atraktívny vzhľad
  • vyššia nákupná cena
  • ťažké zatváranie jednou rukou
Zistiť cenu

Pred výberom

Pred samotným výberom je dôležité si zodpovedať najmä otázku, k čomu budete nôž najčastejšie používať a v akých podmienkach (prostredie). Ide teda hlavne o to, na aký účel (činnosti) bude najčastejšie využívaný (lov, poľovníctvo, hubárčenie, vyrezávanie, krájanie chleba, otváranie konzerv, rezanie lán, výrub stromčekov alebo ho jednoducho chcete mať vždy po ruke pre strýčka príhodu).

Od hlavného účelu využitia sa totiž ďalej odvíjajú všetky ostatné charakteristiky (či pôjde o zatvárací nôž alebo ten s pevnou čepeľou, aké budú rozmery, hmotnosť, materiál atď.).

Základné delenie nožov

Nože pre outdoorové aktivity môžeme rozdeliť do niekoľkých základných kategórií. Opäť sa toto delenie opiera predovšetkým o jednu alebo viac činností, ku ktorým je nôž primárne určený. Vydeľuje preto nože:

  • lovecké,
  • poľovníckej,
  • survival,
  • turistické,
  • pre bežné použitie,
  • multifunkčné
  • či hubárskej.

Lovecké nože

Lovecké nože zvyčajne mávajú pevnú čepeľ (menej často sú zatváracie) a rukoväť vyrobenú z prírodných materiálov (drevo, paroh). Spravidla sa jedná o robustnejšie, ťažšie a väčšie nástroje, ktoré bývajú doplnené pevným púzdrom (často z kože). Hodí sa pre zálesáka, poľovníkov a lovca, môžete ich ale využiť aj pri najrôznejších pobytoch v prírode (napr. survival). Vzhľadom k vyššej hmotnosti a veľkosti je možné využiť napríklad aj na výrub stromčekov či stavbu prístrešku. Skutočné lovecké nože sa hodí aj ku sťahovanie, vyvrhované či dorážania ulovenej zvere.

Poľovnícké nože

Hoci sa poľovníckej nože často radí medzi lovecké a skutočne sa im veľmi podobajú typom, líšia sa v tvare a materiáli rukoväte a čiastočne sa odlišujú aj v účelu použitia. Poľovníckej totiž obvykle nebývajú určené na sťahovanie, vyvrhované či dorážania ulovenej zveri, ale hodí sa skôr pre klasické využitie a práca v lese.

Survival nože

Survival alebo tiež nože pre prežitie sú určené do extrémnych podmienok. Jednoducho povedané by vám mali v núdzovej situácii dokázať zachrániť život. Aby ste sa na takého pomocníka ale mohli spoľahnúť, musí byť vysoko kvalitný. Zvyčajne sa jedná o robustné nástroje s pevnou čepeľou o dostatočnej dĺžke, s ktorou pohodlne vypitveme zviera alebo pokácíte tenšie strom a postavíte prístrešok. Samozrejmou súčasťou je tiež pevné puzdro, ktoré môžete zavesiť na opasok alebo batoh.

Mnoho užívateľov považuje za najlepší tzv. Rambo nože, ktoré majú v rukoväti miesto pre uschovanie najrôznejších pomôcok pre prežitie v divočine (napr. pre háčik a vlasec, zápalky a škrkátko, kresadlo, malú pílku atp.). Je ale potrebné mať na pamäti, že dutá rukoväť znamená vyššiu krehkosť. Takýto nástroj má preto spravidla nižšiu životnosť a býva tiež horšie vyvážený, čo sťažuje prácu s ním.

Najuniverzálnejší survival modely môžu v prípade potreby poslúžiť dokonca ako mačeta, pílka, kladivko, lopatka prípadne oštep alebo harpúna.

Turistické nože

Turistické nože zahŕňajú najširšiu škálu modelov, od pevných čepeľou po zatváracej a malé vreckové varianty. Tento typ by mal byť užitočný pri kratších i dlhších turistických výpravách a výletoch. Niekedy sa do tejto kategórie zaraďujú aj multifunkčné a hubárskej modely.

Nože pre bežné použitie

Pod označením nože pre bežné použitie sa skrýva celý rad menších nožíkov, ktoré sa hodia pre každodenné nosenie napr. v batohu alebo kabelke (často sú vybavené klipom na vrecko alebo očkom na zavesenie). Využijete ich napríklad pri otváraní listov alebo krájaní jablká (poslúži vám ale napríklad aj pri hubárčenie). Do tejto kategórie spadá tiež tradičný nástroj – malý zatvárací vreckový nožík tzv. Rybička, ktorý možno považovať aj za jeden z najvhodnejších detských nožov (prípadne nožov pre ženy).

Multifunkčné nože

Ako už názov napovedá, hlavným špecifikom multifunkčných vreckových nožov (tzv. Multitool) je skutočnosť, že disponujú rozmanitou škálou funkcií v podobe mnohých nástrojov (želiezok). Nie sú teda určené len pre rezanie, ale napríklad aj skrutkovanie, pilovanie či strihanie. Najčastejšie bývajú tieto zatváracie vreckové nože okrem čepele vybavené pílkou, vedľajším nožíkom, vývrtkou, otváračom na konzervy alebo skrutkovačom.

Niektoré modely však môžu ponúkať aj cez 40 funkcií (dokonca aj teplomer, pravítko, kompas, digitálne hodinky, alarm, výškomer, barometer, pero, svietidlo alebo USB flash disk). Podľa počtu nástrojov (želiezok) sa potom jednotlivé modely líšia najmä hrúbkou a pochopiteľne aj hmotnosťou. Bez výnimky sa pritom jedná o zatváracie vreckové nože, vrazenie bývajú občas aj do kategórie loveckých (napr. modely s pílkou).

Pri lacnejších variáciách multitool a tých, u ktorých výrobcovia lákajú na zbytočne veľké množstvo funkcií, je kvalita zvyčajne tak nízka, že príslušné nástroje nemožno v praxi takmer využiť (ľahko sa zlomí, nie sú dostatočne ostré a pod.). Doporučujeme preto voliť len toľko funkcií (nástrojov), koľko skutočne využijete.

Houbařské nože

Ak radi a často vyrážate na huby, k vášmu vybaveniu nerozlučne patrí okrem košíka tiež vreckový hubársky nôž. Tento typ býva obvykle zatvárací, menšie s rukoväťou z prírodných materiálov (najčastejšie dreva), ale aj plastu alebo kovu. Houbařské nože s pevnou čepeľou sú dodávané s puzdrom. Niektoré zatváracie nože na huby môžu byť vybavené tiež štetcom na čistenie húb a špeciálne tvarovanou čepeľou.

Toto delenie je pritom len orientačné. Niektoré kategórie možno zlúčiť do jedinej, a naopak z iných možno vydeliť viac typov. Zámerne sme nezmienili nože bojovej (útočné) a vojenské, vrhacie, taktické, potápačské, rezbárske, zberateľské, záhradnícke či kuchynské. Vyhneme sa aj popisu špeciálnych nožov (napr. pracovné / bojový karambit).

Delenie nožov podľa konštrukcie

Podľa konštrukcie sa nože delia do dvoch základných kategórií: na zatváracie a s pevnou čepeľou. Každá z nič má pritom svoje výhody aj nevýhody a hodí sa pre odlišné využitie. Všeobecne platí, že čím ťažšie prácu budete s nožom vykonávať (napr. sekanie do dreva, porciovanie zveri), tým vhodnejšie je zvoliť model s pevnou čepeľou. Naopak pre ľahké činnosti postačí zatváracie typ.

Zatváracie nože

Zatvárací alebo tiež otvárací či vreckový nôž je praktický predovšetkým pre svoje menšie rozmery. Vďaka tomu, že možno čepeľ zatváracieho noža sklopiť do rukoväte, je v podstate polovičný ako rovnako veľké modely s pevnou čepeľou. Malé rozmery a skladnosť preto tento typ predurčujú pre pohodlné a každodenné nosenie vo vrecku, pri turistike i hubárčenie.

Na rozdiel od druhej skupiny sú ale menej pevné (najmä pri sekaní a páčení). Hodia sa preto skôr pre bežné činnosti a ľahší a jemnejšie úkony (krájanie potravín, rezanie povrazov, otváranie krabíc a pod.). Ak je to možné vyberajte modely, ktoré sú opatrené pútkom alebo klipom (sponou), zatváracie nože sa totiž ľahko strácajú.

Nože s pevnou čepeľou

Nože s pevnou konštrukciou sa nedájú zatvoriť, sú preto menej skladné, ale zato oveľa pevnejšie a odolnejšie. Všeobecne bývajú tiež väčšie a ťažšie, ich súčasťou býva puzdro. Oceníte ich najmä pri náročnejších činnostiach (sekanie kolov, výrub tenších stromov, páčenie). Výborné sú aj pre dlhotrvajúce pobyty v prírode. Pre najťažšie prácu sú ideálne pevné nože vyrobené z jedného kusu ocele, ktorá prechádza rukoväťou a črienky rukoväte sú k nej prinitované alebo priskrutkované.

Typ otvárania

U zatváracích nožov je dôležité dbať tiež na spôsob, ktorým je možné nôž otvoriť. To možno vykonať tromi spôsobmi: iba manuálne, manuálne s pomocou pružiny (poloautomaticky) a plne automaticky. Do poslednej kategórie patria tzv. vystreľovací vreckové nože. Špecifickú kategóriu potom tvorí tzv. motýliky.

Manuálne mechanizmus otvárania

Do tejto kategórie patrí väčšina modelov na trhu. Ide tiež o najspoľahlivejší spôsob otvárania, ktorý rozhodne odporúčame uprednostniť pred zostávajúcimi dvoma mechanizmami.

Manuálne otváranie sa vykonáva zvyčajne pomocou oka alebo čapu na čepeli noža. Hoci čap nie je tak ergonomický ako oko, oveľa lepšie ho možno palcom zachytiť, a vďaka tomu aj otvoriť. Oko je naopak menej ergonomické, ale krajšej, vhodné skôr pre útlejšie a drobnejšie prsty.

Asistovaný mechanizmus otvárania

Nože s tzv. asissted opening (asistovaným) mechanizmom otvárania sú vybavené pružinou, ale aj čapom. Otvárajú sa podobne ako plne mechanický typ pomocou čapu, ale len čiastočne. Špeciálna pružina totiž časť pohybu vykoná za vás, a dôjde tak k vystreleniu noža. Jedná sa teda o kombináciu klasického noža s vystreľovacím.

Automatický mechanizmus otvárania – tzv. vystreľovací nože

Vystreľovacie a vyhadzovací nože využívajú k otvoreniu automatický mechanizmus, ktorý tvorí pružina, ktorá po stlačení poistky vystrelí čepeľ. Tento typ odporúčame zo všetkých najmenej, a to ako kvôli bezpečnosti, ako aj z hľadiska spoľahlivosti. Čím viac súčiastok totiž otvárací mechanizmus obsahuje, tým vyššia je pravdepodobnosť, že zlyhá, prípadne prestane fungovať úplne.

Motýlkový mechanizmus otvárania

Tento mechanizmus je typický pre špeciálne nože, ktorým sa hovorí motýliky (balisongy). Pozostávajú z rukoväte, ktorá je rozdelená na dve časti a v zavretom stave v sebe ukrýva čepeľ. K otvoreniu dochádza pri otočení oboch častí rukoväte presne o 180 °, čím sa odhalí čepeľ. Otváranie pritom môže byť veľmi efektívne a existuje veľa trikov, ktoré sú často k videniu napr. v akčných filmoch.

Na čo je treba dať pri výbere mechanizmu pozor

Zrejme veľa ľudí prekvapí, že pri výbere mechanizmu otváranie je dôležité myslieť aj na legislatívu. Napríklad nože, ktoré možno otvoriť iba jednou rukou, sú v niektorých krajinách zakázané (ako príklad môžeme uviesť neďalekej Nemecko). Poloautomatické (asistované), plne automatické vystreľovacie či motýlikové nože sú pritom zakázané v mnohých krajinách.

Typ poistky

Okrem spôsobu otvárania je u zatváracích nožov dôležitý tiež typ zatváracieho mechanizmu, presnejšie typ poistky. Samozrejme existujú tiež nože bez poistky, zvyčajne sa ale jedná o menšie typy (napr. rybičku, multifunkčné alebo dámske modely). U väčších nástrojov rozhodne nejaký typ poistky vzhľadom na vašu bezpečnosť odporúčame.

Existujú tri základné poistky: liner lock, frame lock, back lock a mnoho ďalších typov. Dôležitejšie ako typ poistky je pritom skutočnosť, ako ľahko sa vám daný mechanizmus obsluhuje (a to ideálne iba jednou rukou). Poistka musí byť tiež pevná a spoľahlivá. V prípade, že by vás poistka zradila, môže dôjsť ku škaredému zraneniu.

  • Liner lock – tento mechanizmus využíva kovového listu, ktorý je vložený do rukoväte. Pri otvorení noža sa list vzprieči, a tým zaistí čepeľ proti zatvoreniu. Pri zatváraní potom musíte tento list prsty oddlačit.
  • Frame lock – jedná sa o mechanizmus, ktorý funguje podobne ako liner lock, len s tým rozdielom, že čepeľ blokuje napätý kov, ktorý nie je vložený vo vnútri, ale je priamo súčasťou rukoväte. Môže byť preto považované za pevnejšie a spoľahlivejšie.
  • Back lock – pri otváraní dôjde pomocou odpružené závierky k zapadnutiu čapu do vybraného miesta čepele, čím ju zabezpečí. Oproti predchádzajúcim typom sa (najčastejšie na konci) rukoväti nachádza závierka, po ktorej stlačení dôjde k odisteniu čepele.

Čepeľ noža

Čepeľ je najdôležitejšou časťou každého noža. Zaujímať by ste sa mali o materiál, z ktorého je vyrobená, jej typ a dĺžku.

Materiál čepele

Hneď na začiatok môžeme povedať, že čím tvrdšie je oceľ čepele, tým dlhšie vydrží ostrá, ale tým horšie sa brúsi. A samozrejme naopak – čím bude oceľ mäkšie, tým lepšie sa brúsi, ale rýchlejšie sa otupí. V ponuke väčšiny výrobcov nájdete čepele zo stredne tvrdej ocele. Orientovať sa podľa Rockwellovy stupnice tvrdosti pritom príliš neodporúčame, zohľadňuje totiž len niekoľko z mnohých dôležitých faktorov.

Dôležitejšie ako tvrdosť je preto skôr typ ocele. Vyberať môžete z dvoch základných: nerezovej a uhlíkovej ocele. Okrajovo sa možno stretnúť aj s tzv. damaškovú ocelí.

Nerezová oceľ

Čepele z nerezovej ocele sú najrozšírenejšie a vždy by mali obsahovať prímes chrómu 13% a viac. Medzi ich predností patrí to, že vydrží dlho ostré, znesú horšie zaobchádzanie a nie je potreba o ne nijako zvlášť starať, pretože sú odolnejšie voči korózii (hrdza). Medzi ich nevýhody naopak patrí, že sa ľahšie otupia, horšie sa brúsi a sú drahšie ako uhlíkové čepele.

Uhlíková oceľ

Čepele z uhlíkovej ocele sú odolnejšie ako nerezové, navyše sa ľahšie brúsi a majú lepšie rezné vlastnosti. Ich veľkou výhodou je tiež to, že môžu byť kované diferencovane, čo znamená, že ostrie môže byť pevné a odolné, zatiaľ čo zvyšok čepele zostane pružný. U tohto typu je tiež zaručená vyššia kvalita než u čepelí nerezových. Medzi zásadnú nevýhodu uhlíkových čepeľou patrí náchylnosť ku korózii (hrdza, nevzhľadná patina). A je preto nutné sa o tento typ starať, čo v praxi znamená po každom použití otrieť dosucha a čas od času čepele ošetriť olejom.

Damašková oceľ

Vreckové zatváracie nože aj tie s pevnou čepeľou vyrobené z damaškové (presnejšie damascénskej) ocele sú žiadané najmä pre svoj jedinečný a charakteristický vzor. Zaujímavé sú rozhodne ale aj jej vlastnosti (napr. v staroveku patrili zbrane z damascénskej ocele medzi najlepšie, pretože dokázali rozseknúť protivníkovu zbroj).

Výroba tejto jedinečnej ocele bola uchovávaná v tajnosti a nakoniec zabudnutá. V súčasnosti sa preto môžeme stretnúť len s tzv. nepravým damaškom. Ten sa vyrába mnohonásobným skováním a preložením, čím je vytváraný charakteristický vzor (túto oceľ tvorí desiatky až stovky jednotlivých vrstiev).

Každopádne vďaka kombinácii mäkšie a tvrdšie ocele s rôznymi vlastnosťami i novodobá verzia damaškové ocele ponúka jedinečné vlastnosti – čepeľ je pevná (len tak sa nezlomí), vydrží dlho ostrá a zároveň sa pomerne dobre brúsi. Nevýhodou je výrazne vyššia nákupná cena.

Povrchová úprava čepele

Okrajovou záležitosťou je tiež možnosť výberu lesklé alebo upravené (povrchovo ošetrené) čepele. Väčšinou sa možno stretnúť práve s klasickou, lesklou čepeľou. Menej často môžete naraziť na brúsené alebo leptané čepele, ktoré rozoznáte na prvý pohľad. Výhodou takto upravených čepeľou je okrem zaujímavého dizajnu aj fakt, že sú na nich menej viditeľné prípadné škrabance.

Úplne svojbytnou kategórii potom tvorí čiernenie čepele. Černenie sa používa spravidla iba u uhlíkových čepelí a slúži ako ochrana pred koróziou.

Typy ostrie

Pri výbere správneho noža by ste mali zohľadniť aj typ ostria. Vyberať môžete z troch základných variant: hladké, vrúbkované (zúbkované) a kombinované čepele. Každá sa pritom hodí pre odlišný spôsob využitia.

Hladká čepeľ

Najčastejším a najuniverzálnejším typom je bezpochyby čepeľ s hladkým ostrím. Hodí sa pre rezanie najrôznejších materiálov a napríklad aj štiepanie dreva. Hoci je na niektoré činnosti vhodnejšie vrúbkované ostrie, s hladkou čepeľou si poradíte tiež (hoci daná činnosť zaberie trochu viac času a úsilia). Ak si preto nie ste istí, ktorý typ zvoliť, rozhodne odporúčame čepeľ s hladkým ostrím.

Vrúbkovaná čepeľ

Zúbkované ostrie je ideálna pre rezanie všetkých vláknitých materiálov (laná, textílií, kože), rozhodne si ale neporadí napríklad so štiepaním dreva. Nájdete ju preto spravidla pri špecializovaných nožov (napr. aj takých, ktorými je možné vyrezať predné sklo automobilu). Veľkou nevýhodou zúbkovaných čepeľou je skutočnosť, že ich musíte nechať nabrúsiť u nožiarov, prípadne sa naučiť pracovať so špeciálnym brúskou na zubaté ostrie.

Kombinovaná čepeľ

Kombinované ostrie je z jednej polovice hladká (obvykle u špičky noža) a z druhej vrúbkovaná, kombinuje tak v sebe výhody oboch typov. Aj napriek tomu je ale najmä kosenie s týmto typom noža menej pohodlné (prípadne úplne nemožné). Navyše aj kombinované ostrie vyžaduje brúsenia u nožiara.

Dĺžka čepele

Dĺžka čepele opäť súvisí najmä s účelom, na ktorý bude nôž prevažne slúžiť. Dlhšie čepeľ pritom automaticky neznamená lepšiu nôž.

Podľa dĺžky môžeme rozdeliť tri základné kategórie:

  • Krátke nože s čepeľou od 6 do 9 cm – ideálna na nosenie vo vrecku, pre menej náročné činnosti.
  • Stredne dlhé nože s čepeľou od 10 do 12 cm – univerzálne, vhodné aj do prírody, na táborenie.
  • Dlhé nože s čepeľou od 12 do 20 cm – modely obvykle s pevnou čepeľou (lovecké, survivor), s ktorými možno bez problémov naštiepať drevo či nasekať vetvy.

U tohto parametra je pritom nutné vziať do úvahy aj legislatívu jednotlivých štátov. Nože s dĺžkou čepele nad 12 cm sú totiž vo väčšine štátov považované za zbrane a napríklad na letiskách nemilosrdne zabavovania. Naopak nože s čepeľou do 12 cm je spravidla možné bez problému nosiť a držať kdekoľvek.

Rukoväť noža

Pri výbere rukoväte (tzv. Strenky) ide najmä o to, ako sa bude držať (teda o ergonómii), svoju úlohu hrá ale aj použitý materiál.

Tvar rukoväte

Vhodný tvar rukoväte je skôr individuálnou záležitosťou. Každému môže vyhovovať niečo iné podľa typu a veľkosti jeho ruky. Všeobecne odporúčame skôr širšie a oválne rukoväte, ktoré sa dobre drží napríklad aj v rukaviciach, netlačí a neskĺznu.

Rozhodne sa oplatí voľba obyčajné črienky bez zbytočných detailov a okrasných prvkov, ktoré by mohli pri (predovšetkým dlhotrvajúcej) prácu prekážať. Nepraktické sú tiež obľúbené rukoväte s priehlbinami na prsty. Pravdou totiž je, že nikomu nesedí presne, a pri práci sa navyše uhol úchopu mení, a prsty teda do jám nezapadajú vôbec.

Materiál rukoväte

Črienky sú vyrábané z najrôznejších materiálov, voľba je teda skutočne široká. Podobne ako u tvaru sa aj v tomto prípade oplatí vyberať najmä podľa toho, na aký účel budete nôž používať najčastejšie a v akom prostredí. Ak s ním budete pracovať aj v rukaviciach, v daždi alebo s ním budete potrebovať čas od času niečo zatĺcť. Do extrémnych podmienok voľte pevné a odolné materiály, pre občasné využitie pri táboráku môžete zvoliť i okrasné alebo inak zaujímavé materiály.

Medzi najčastejšie materiály pre výrobu črienek sa radí:

  • umelé materiály (Kraton, Micarta, G10, guma),
  • prírodné materiály (drevo a parohy),
  • paracord,
  • oceľ, hliník.

Umelé materiály

V súčasnej dobe sú veľmi obľúbené pre výrobu rukoväťou najrôznejšie umelé materiály, ktoré sú odolné, ľahké a pritom nešmýkajú. Príkladom môže byť klasická guma, ktorá zaručuje vynikajúcu úchop aj pri používaní v mokre, na druhú stranu sa ale nemôže pochváliť dlhou životnosťou ani tvrdosťou, ktorá je potrebná napríklad pri zatĺkaní. Vyhľadávanejšie sú preto špeciálne umelé materiály, medzi ktoré patria najmä Kraton, Micarta a G10. Tie sú ľahké, odolné, dostatočne pevné a zároveň nekĺžu ani v mokrej ruke. Vďaka vymenovaným vlastnostiam je možné odporučiť najmä na použitie v extrémnych podmienkach.

Prírodné materiály

Stále obľúbené sú aj tradičné materiály (akými je drevo alebo parohy), a to najmä u loveckých a poľovníckych vreckových nožov. Prírodné materiály sú nielen príjemné na dotyk, ale môžu sa pochváliť aj jedinečným vzhľadom. Obvykle sú ale ťažšie a menej odolné než materiály umelé. O črienky z dreva je navyše vhodné starať.

Paracord

Paracord čiže padáková šnúra je obľúbeným materiálom najmä u survival nožov. Rukoväte z tohto materiálu možno zakúpiť buď namotané alebo si z nich črienkami môžete vyrobiť sami. Veľkou výhodou takého typu rukoväte je skutočnosť, že so sebou máte stále (doslova po ruke) poriadny kus pevnej šnúry. Nie pre všetky osoby je ale rukoväť z Paracord príjemná.

Oceľ, hliník

Oceľová alebo hliníková rukoväť je k videniu menej často. Úplne zrejmú nevýhodou tohto typu je vyššia hmotnosť. Tá je ale na druhú stranu vyvážená odolnosťou a vysokou pevnosťou.

Veľkosť nože

Celková veľkosť nože súvisí s účelom využitia, individuálnymi potrebami a schopnosťami užívateľa. Pri výbere sa ale môžete pridržať pravidla, ktoré odporúča neprekračovať dĺžkou 2,5 násobok veľkosti päste osoby, pre ktorú bude nôž určený, a pritom neísť pod 1,5 násobok päste.

Pri rozhodovaní je vhodné myslieť tiež na to, že kratšie nôž sa lepšie ovláda, ale pri práci s ním je nutné vynaložiť väčšiu silu. Naopak väčšie nôž je vhodnejšie pre ťažšie prácu, ale vyžaduje viac skúseností a väčšiu zručnosť. Okrem toho veľkosť je spravidla priamo úmerná vyššej hmotnosti.

Hmotnosť noža

Podobne ako pri veľkosti, aj u hmotnosti možno povedať, že lepšie sa pracuje s ťažšími nožmi (napr. pri sekaní a ďalších náročných úkonoch). Na druhej strane pri dlhotrvajúcej práci oceníte skôr ľahký nôž. Ten je vhodnejší z hľadiska komfortu aj pri dlhých peších pochodoch a pod. Opäť preto vždy najskôr zvážte, za akým účelom ho budete kupovať.

Vyváženie noža

Veľmi dôležitým kritériom správneho výberu, na ktorý sa ale bohužiaľ často zabúda, je tiež správne vyváženie noža. Vyváženie môžete skontrolovať tak, že si nôž v mieste tesne pred záštitou položíte na plocho na prst. V prípade, že bude osa nože príliš vpredu, je veľmi pravdepodobné, že vám pri práci taký nástroj vykĺzne z ruky. Vhodná pritom nie je ani zbytočne ťažká rukoväť.

Ako vybrať puzdro

Ak sa rozhodnete pre nôž s pevnou čepeľou a nebude spolu s ním možné zakúpiť tiež puzdro (čo býva menej časté), prípadne sa vám dodávané puzdro nebude páčiť, budete si musieť vhodné puzdro zaobstarať zvlášť.

Možností je hneď niekoľko: buď si môžete dokúpiť univerzálne púzdro alebo si nechať puzdro vyrobiť na mieru, a ak ste dostatočne zruční, môžete si puzdro vyrobiť.

Čo sa týka materiálu puzdra, mal by byť najmä dostatočne odolný proti porezaniu zvnútra. Napríklad tvrdá plastové puzdrá sú zárukou vynikajúcej ochrany noža, na druhú stranu ich nosenie nie je príliš komfortné. Textílie sú síce pohodlné, ale málo odolné. Veľmi dobrú a obľúbenou voľbou sú preto puzdra kožená.

Výnimočne sa môžete stretnúť aj s puzdrami (najčastejšie koženými) pre zatváracie vreckové nože. V tomto prípade sú vhodné najmä z toho dôvodu, že eliminujú riziko straty.

Cenové relácie

Cena by v prípade nožov nemala hrať hlavnú úlohu, najmä ak získavate si nástroj do prírody, ktorý by mal v ideálnom prípade dobre slúžiť niekoľko rokov, alebo dokonca celý život. Oveľa vhodnejšie je preto rozhodovať sa skôr na základe vlastných preferencií, a až potom zohľadniť obstarávaciu cenu.

Pre ľahšiu orientáciu ale môžeme vydeliť tri základné kategórie:

Lacné nože do 20 €

Hoci najlacnejšie nože zoženiete už zhruba za 10 €, zvyčajne sa jedná o malé nožíky vhodné na občasné využitie (napr. Pri hubárčenie). V kategórii do 20 € sa nachádzajú základné lacné zatváracie vreckové nože vhodné aj pre každodenné nosenie a ľahkú turistiku. V ponuke sú aj niektoré multifunkčné nože. Pokiaľ zháňate nôž pre občasné využitie (napr na kratšie výlety do prírody), je pravdepodobné, že si v tejto kategórii vyberiete.

Kvalitné nože od 20 do 100 €

V prípade, že potrebujete nôž, ktorý niečo vydrží a ktorý je vhodný aj pre dlhotrvajúce pobyt v prírode, odporúčame vyberať v tejto cenovej relácii. Ponuka je naozaj široká a vyberať môžete z nepreberného množstva nožov – outdoor, survival, multifunkčných, loveckých, poľovníckych, ale aj špeciálnych houbařských a kvalitných švajčiarskych (zatváracích vreckových). Záleží preto len na vašich preferenciách.

Top nože od 100 €

Naj nože ale zvyčajne nájdete až nad hranicou 100 €. Jedná sa o spoľahlivé pomocníky do bežných i extrémnych podmienok. Tieto modely sa môžu pochváliť najlepšími materiálmi (ako čepele, tak rukoväte) a skvelými vlastnosťami (zvyčajne majú vynikajúcu ergonómiu a vydrží dlho ostré), jedná sa pritom ako o zatváracie vreckové nože tak o nástroje s pevnou čepeľou. Práve na tejto hranici sa objavujú tiež najlacnejšie damaškové nože (zvyčajne vreckový zatvárací). Obstarávacia cena niektorých luxusných damaškových nožov sa ale môže vyšplhať až na 2 000 €.

Tipy na záver

  • Ak vyrážate často do divočiny a potrebujete kvalitný nôž, odporúčame nespoliehať sa len na jeden, ale zakúpiť radšej dva – najlepšie jeden malý (zatvárací) na drobné práce a druhý väčšie (s pevnou čepeľou), s ktorým pohodlne pokácíte slabšie strom.
  • Hoci dvojsečné nože a dýky vyzerajú efektne, v skutočnosti sú pomerne krehké. Druhá čepeľ môže byť navyše skôr nebezpečná než praktická. Pre využitie v prírode sa preto tento typ vôbec nehodí.
  • Pri výbere najlepšieho noža vám môžu pomôcť tiež užívateľské recenzie, rebríčky víťazov, prípadne informácie z internetových fór, ktorá sa tejto problematike venujú.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo