Ako vybrať podprsenku

Dámskych podprseniek na trhu existuje celý rad. Oveľa dôležitejšie ako vzhľad je to, ako vám podprsenka padne. Než teda začnete vyberať strih, mali by ste vedieť, po akej veľkosti siahnuť. Nesprávne vybraná podprsenka môže viesť k bolesti chrbta a krčnej chrbtice. O tom, ako vhodnú veľkosť vybrať si povieme v našom radcovi.

Ako vybrať správnu veľkosť podprsenky

Správnu veľkosť podprsenky môžete zistiť vďaka najrôznejším kalkulátorům na internete. Stačí si len zmerať obvod pod prsiami a obvod cez prsia v najširšom mieste, teda cez bradavky. Výsledná veľkosť je samozrejme len orientačná a vždy je lepšie si podprsenku vyskúšať v obchode a potom ju kúpiť napríklad na e-shope. Ak sa o správnej veľkosti a strihu chcete poradiť s brafitterkou (poradcom pri výbere podprsenky) „face to face“, zájdite do niektorého špecializovaného obchodu, kde vám ochotný personál poradí.

Správna veľkosť obvodu

Veľkosť obvodu je pri správnom výbere novej podprsenky dôležitý. Je to totiž práve obvod, ktorý by mal niesť až 80% váhy pŕs. Ženy sa niekedy mylne domnievajú, že váhu pŕs majú niesť ramienka, ale to je chyba.

Ak je obvod príliš veľký, dôjde k tomu, že väčšinu váhy ponesú ramienka, čo môže viesť aj k bolestiam krčnej chrbtice a otlakom. Navyše prsia v takejto podprsenke nemajú správny tvar.

Pri skúšaní novej podprsenky ju vždy zapínajte na prvý háčik, teda na nejvolnější variantu. Počítajte s tým, že podprsenka časom povolí, ale vy budete mať ešte 2 háčiky na to, aby ste si obvod správne upravila.

Celý rad žien si myslí, že obvod podprsenky by mal zodpovedať číslu, ktoré si nameria pod prsiami. Pri výbere veľkosti podprsenky však pamätajte na to, že je elastická, takže postupom času povolí. Preto pokojne zvoľte aj menší obvod, ale pozor, v podprsenke by ste mali bez problémov dýchať. Ak si teda nameriate obvod 75 cm, pokojne môžete siahnuť po spodnom prádle s obvodom 70 cm.

Ako zistiť správnu veľkosť obvodu?

Správne zvolený obvod by mal k telu dobre priliehať, ale zároveň by nemal príliš tlačiť. V podprsenke by ste mali voľne dýchať. Zadná časť so zapínaním by ste od chrbta nemala odtiahnuť na viac ako 3 prsty. Zadný diel by mal s pažami zvierať pravý uhol a zapínanie by malo byť v rovnakej výške ako predná časť podprsenky.

Zadná časť so zapínaním by nemala vychádzať hore ani byť príliš nízko. Ak sa zapínanie súka hore, znamená to, že je obvod príliš veľký. Malý obvod spoznáte podľa toho, že sa vám cez bočné látkové časti rysuje stiahnuté kože, ktorá pôsobí ako malé faldíky. Do prednej časti uprostred, kde sú si košíčky najbližšie, by sa nemal vojsť viac ako 1 prst. Pokiaľ zdvihnete ruky, mala by podprsenka zostať na svojom mieste a nevyjíždět hore cez poprsie.

Dobrá rada: Podprsenku skúšajte v najrôznejších polohách – v stoji, v sede, skúste si zaskákať a podobne. Najlepšie podprsenka by mala zostať presne na svojom mieste a malo by sa vám v nej dobre dýchať.

Ramienka by sa do ramien nemala zarezávať

Ramienka nesmie padať, ale nesmie sa do ramien ani zarezávať. Ak by ste podprsenku dlhodobo nosila tak, že by ramienka do ramien tlačila, mohli by vám po nich zostať nevzhľadné jamky. Ramienka majú niesť len 20% váhy pŕs. Správnu dĺžku ramienok ľahko nastavíte vďaka posuvnému systému.

Košíček musí sedieť ako uliaty

Mnoho žien často siaha po malom košíčku v túžbe zväčšenie objemu, majú totiž strach, že v správne padnúcim košíčku sa im ňadra stratí. Tak to však nie je. Ak zvolíte príliš malý košíček, docielite akurát efektu „dvojitého prsia“. To znamená, že prsník cez košíček preteká a pod upnutým tričkom to vyzerá, ako by ste na pravej i ľavej strane mala zdvojené prsník, čo je úplne nežiaduce.

Ak je košíček príliš veľký, nevzhľadne sa krčí a od prsia odstáva. Ak je však košíček zdeformovaný len v špičke, teda v oblasti bradaviek, mali by ste siahnuť po väčšej veľkosti, ktorú prsia správne vyplní. Dobre zvolený košíček plynule nadväzuje na líniu pŕs, nikde neodstáva ani sa nezarezáva.

Myslite tiež na to, že veľkosť košíčkov sa mení úmerne s veľkosťou obvodu. Košíček B je u obvodu 70 cm menšie ako u obvodu 80 cm. Ak si skúšate podprsenku, u ktorej vám je košíček akurát, ale obvod je príliš veľký, siahnite po menšej veľkosti obvode, ale väčším košíčka. Ak si teda skúšate veľkosť 75 / B vezmite radšej 70 / C.

U košíčka je dôležitý aj strih. Aj keď narazíte na správnu veľkosť košíčka, predsa len sa v ňom nemusíte cítiť. Potom už vám nezostáva nič iné, než skúšať rôzne typy strihov, kým nenarazíte na ten svoj, ktorý vám padne ako uliaty.

Kostice

Kostice prsia podopierajú, a aby svoju funkciu dobre plnili, musí prsia tesne obopínať. Kostice by v žiadnom prípade nemala tlačiť na mäkké tkanivo a končiť by mala až u podpažnej jamky. Podprsenka by v mieste, kde sa k sebe kostice najviac blíži, nemala odstávať, ale ani tlačiť.

Dobrá rada: Každé z vás sa určite niekedy stalo, že kostice z košíčka medzi prsiami vycestovala. To však nie je dôvod, aby ste podprsenku vyhodila. Stačí použiť chránič na kostice a problém je vyriešený!

Vybrala som si tú pravú?

Dobre padnúcú podprsenku spoznáte tak, že v nej vyzeráte štíhlejšie, nemusíte sa nijako hrbiť a prsia vyzerajú pevnejšie. Nezabudnite sa pri skúšaní prezrieť tiež zboku. Prsia by vám nemala siahať nižšie, než je obvod podprsenky. Ak táto situácia nastane, znamená to, že vám podprsenka neposkytuje dostatočnú oporu. Riešením je menší obvod, väčšie košíčky a úprava ramienok.

späť na začiatok ↑

Dôsledky dlhodobého nosenia zlé podprsenky

Výber správne padnúcej spodnej bielizne je absolútne kľúčový nielen pre váš dobrý pocit, ale aj pre vašu opornú sústavu. Pri nosení zle vybrané podprsenky môže dochádzať k zmenám v tvare hrudného koša i chrbtice. K slovu totiž prichádza gravitácie, a pokiaľ nie sú prsia dostatočne podopieraná, začnú hrudná kosť aj rebrá vpadávat dovnútra. Toto môže spôsobiť až tzv. infarktové pocity.

Ženy s malými prsiami sa nadmerne priamy kvôli tomu, aby prsia vyzerala opticky väčšie, čoho však môžu bez námahy dosiahnuť správne padnúca podprsenkou. Kvôli tlačiacim kosticiam môže dochádzať k nebezpečným bulkám a zápalom. Okrem toho môže viesť nosenie zle padnúce podprsenky k zlému držanie tela, bolestiam chrbta a šijových svalov, hlavy, k zablokovaniu rebier a v extrémnych situáciách aj na zvracanie.

Životnosť podprsenky

Ako všetky spotrebný tovar, tak aj podprsenka podlieha opotrebovaniu. Spoznáte to tak, že stratí svoju pružnosť a pevnosť. „Vyťahané“ podprsenky sa neoplatí nosiť, preto by ste ich mala pravidelne meniť. Životnosť podprsenky je zhruba rok. Preto sa neoplatí do ich nákupu prehnane investovať. Pre bežné a časté nosenie je vhodné investovať čiastku okolo 20 €, u podprseniek pre špeciálne príležitosti samozrejme investujte viac.

späť na začiatok ↑

Typy podprseniek

Na trhu nájdete celý rad podprseniek, takže má každá žena možnosť si vybrať tú, ktorá jej najlepšie padne. Okrem toho si môžete vyberať zo strihov vhodných do hlbokých výstrihov, do šiat bez chrbta a ďalších strihov pod neobvykle riešené oblečenie. Každá podprsenka sa hodí pre iné prsia.

Vystužená

Toto spodnú bielizeň sa považuje za klasiku, práve preto je medzi ženami najrozšírenejší a najobľúbenejší. Košíčky sú pevné a tvarované. Nie sú doplnené žiadne vypchávky, pretože ich úlohou je prsia plne zakryť. Ramienka si môžete vybrať buď pevne prišitá, alebo odopínacie. Podprsenka bez ramienok sa hodí pod tričká alebo šaty so špagetovými ramienkami alebo bez ramienok. Vystužené podprsenky sú komfortné pri nosení a poskytujú optimálnu oporu.

Hodí sa pre: menšie, stredné aj plnšie poprsie, vyberajú je ženy, ktoré nevyžadujú push-up efekt.

Polovystužená

Oproti vystužené ponúka vystuženie len polovičná, ale zachováva dostatočnú oporu pre poprsie. Spodná časť košíčka je vystužená, kdežto horná nie. U niektorých typov podprseniek môžete nájsť spodnú pevnú časť vyplnenú push-up výstužou. Nespevnenú horná časť môže zdobiť čipka, výšivky alebo lesklé detaily.

Hodí sa pre: predovšetkým väčšie poprsie, ale siahnuť po tomto strihu môžu aj ženy s menším poprsím alebo všetky, ktoré hľadajú komfortné podprsenku.

Nevystužená

Pri nosení je veľmi komfortná a je jasnou voľbou pre ženy s veľkým poprsím. Košíčky nie sú vystužené, sú pohodlné z príjemných materiálov a zároveň poskytujú dostatok opory pre väčšie prsia. Niektoré strihy disponujú aj košíčky. Na pohodlné nosenie mimo iného prispievajú aj široké nastaviteľné ramienka, ktoré sú ku košíčkom pevne prišitá.

Hodí sa pre: plné a veľké poprsie.

Bralette

Typ nevystužené podprsenky, ktorá sa v súčasnosti tešia veľkej obľube. Má trojuholníkový strih košíčkov a široký obvod. Väčšinou sa šije z krajky. Košíčky môžu a nemusia mať výplň. V prípade, že ju majú, je väčšinou vyberateľná. Niektoré strihy podprseniek pripomínajú skôr letné topy, takže je možné si ich vziať miesto tričká k nohaviciam alebo sukni s vysokým pásom.

Bralettka môže mať chrbát podobného strihu ako športová podprsenka, môže a nemusí mať zapínanie.

Hodí sa: pre menšie a stredné prsia.

Push-Up

Push-Up je spodným prádlom, ktoré prsia prirodzene pozdvihne a vytvaruje. Aj menšie prsia vďaka nemu vyzerajú plnšie a pevnejšie. Košíčky prsia zdvihnú a priblíži k sebe, čo opticky vedie k plnšiemu dekoltu. Push-upky sú podprsenky, ktoré dokážu prsia opticky zväčšiť až o jedno číslo.

Vystuženie Push-Up podprseniek môže byť rôzne. Nájdete podprsenky s vyberateľnými vypchávkami z rôznych materiálov (látkové, silikónové), ale aj s penovou výstužou. Spojenie košíčkov môže mať rôzne hĺbky a tvary, takže môžete spodné prádlo využiť takmer pre akúkoľvek príležitosť.

Hodí sa: pre malé a stredne veľké prsia alebo pre ženy, ktoré nemajú pevné poprsie.

Double super Push-Up

Opäť zväčšujúce podprsenka, ktorá dokáže poprsie zväčšiť až o dve veľkosti.

Bardotka

Bardot čiže balconette (balkonetky) svoj názov dostali kvôli svojmu balkónovému tvaru, ktorý zvýrazňuje predovšetkým hornú líniu pŕs. Bardotka svoj názov získala podľa herečky Brigitte Bardot, už preslávili jej vyzývavé výstrihy.

Oblečte ju do topov bez rukávov alebo do hlbokých výstrihov. Jej výhodou je dostatočná opora pre prsia aj v prípade, že ju budete nosiť bez ramienok. Aby ste sa v nej cítila sebaisto i bez ramienok, nájdete u väčšiny bardotek silikónový prúžok, ktorý podprsenku drží na svojom mieste, môžete ju teda využiť ako samodržiace podprsenku. Košíčky sú vyplnené push-up vypchávkami, ktoré umocnia zvýraznenie horná línia pŕs. Ramienka sú umiestnené široko od seba, čím napomáhajú prsia pozdvihnúť smerom nahor. Bardotka je najlepší podprsenkou pod svadobné šaty.

Bardotku od klasickej podprsenky spoznáte podľa košíčkov. Prechod medzi hornej časti košíčka by mal takmer plynulo prechádzať do obvodu podprsenky. Z diaľky podprsenka vyzerá jednotne, bez hlbšieho výstrihu medzi košíčkami. Košíčky sú k sebe akoby prišité.

Hodí sa: pre malé a stredne veľké prsia.

Half Bardot čiže Demi cup

Je podobná bardotce, ale odlišuje sa tvarom košíčkov. Švy sú rovné a nie do tvaru T. Košíčky sú čiastočne vykrojené, takže prsia zakrývajú menej ako plný košíček. Vďaka nim docielite plného sexy dekoltu, ktorý však prsia nestláča k sebe ani je nezväčšuje.

Hodí sa pre: malé, stredné i väčšie poprsie, je vhodná skôr na bežnejšie nosenie.

Plunge čiže dekoltka

Charakteristickým znakom je výrazné znižovanie košíčkov od krajov k stredu. Medzi prsiami bývajú košíčkami spojené pásikom. Vďaka tomuto zníženému stredu podprsenku môžete obliecť aj do hlbokých výstrihov, váš dekolt bude plný.

Hodí sa pre: menšie a stredné veľkosť pŕs.

Zmenšovacia podprsenka

Hlavnou úlohou spodného prádla je optické zmenšenie poprsia. Toho je docielené vďaka špeciálnemu strihu. Tvar košíčkov prsia spevní a stiahne. Siahnuť by po nich mala každá žena s extrémne veľkými prsiami. Súčasťou sú pevne prišitá a široké ramienka, vysoký stred (košíčky sú spojené) a široké boky podprsenky. Zapínanie by v zadnej časti malo byť najmenej na dva háčiky, takže vaše prsia budú mať dostatočnú oporu. U skutočne veľkých pŕs je vhodné siahnuť po podprsenke, ktorá má košíčky opatrené kosticami.

Hodí sa pre: extrémne veľké poprsie, ktoré je skôr na obtiaž.

späť na začiatok ↑

Špeciálny typ podprsenky: Dojčiace podprsenka a ako ju vybrať

Dojčiace podprsenka by mala byť predovšetkým pohodlná a poskytovať prsiam dokonalú podperu. Podprsenky sa od ostatných líši predovšetkým zdvojeným košíčkom. Vďaka odepínatelnému háčiku v hornej časti podprsenky môžete vonkajšiu vrstvu košíčka odňať a pohodlne nadojčiť svoje maličké. Podprsenku tak nemusíte vôbec vyzliekať.

Čo sa s prsiami deje počas tehotenstva

Počas tehotenstva, najmä v prvých troch mesiacoch vám prsia začnú rásť. K rastu dochádza počas celého tehotenstva, ale najmarkantnejšie to spoznáte práve na začiatku. Budete teda musieť siahnuť po podprsenke o jedno až dve čísla väčšie.

Počas ďalších mesiacov dochádza k zväčšovaniu dvorcov, zaznamenáte ich tmavnutie, ale aj väčšie nerovnosti. Nerovnosti spôsobujú žľazy, ktoré vylučujú ochranné látky podporujúce zdravie vašich bradaviek.

Ako vybrať dojčiace podprsenku

So správne zvolenou materskú podprsenkou zvládnete vaše mimino nadojčiť ľahko a diskrétne nech budete kdekoľvek. Na čo pri výbere pamätať?

 • Podprsenku kupujte až počas posledných týždňov tehotenstva. Je nezmysel si kupovať podprsenku skôr s tým, že vám do nej prsia dorastú. Tým by ste získala akurát spodnú bielizeň, ktoré vám nebude sedieť. K nalievanie pŕs dochádza medzi 3. a 5. dňom po pôrode a trvá zhruba 2 dni. Podprsenka by mala byť pohodlná a nikde by vás nemala tlačiť.
 • Podprsenku skúšajte aj s absorpčnými vložkami, aby ste mali istotu, že sa vám do nej naliate prsia zmestia. Do košíčka by ste mala byť schopná vstrčit dva prsty. Podprsenka by vás nemala nikde tlačiť.
 • Podprsenku by ste mali zvládnuť odopnúť jednou rukou, aby ste dieťa ľahko a rýchlo nadojčila aj keď ho budete držať v rukách.
 • Pre komfortné nosenie aj lepšiu oporu pre prsia odporúčame siahnuť po bielizni so širokými ramienkami.
 • Podprsenku skúšajte sa zapnutím na prvý háčik, teda nejvolnější variantu. Objem hrudníka sa vám po pôrode bude meniť, takže je dobre, keď tomu prispôsobíte aj obvod podprsenky.
 • Výrobný materiál by mal byť antibakteriálný a zároveň priedušný.

S kosticou alebo bez kostice

O tom, či používať podprsenky s kosticou alebo bez kostice sa stále debatuje. Všeobecne sa odporúča nosiť počas tehotenstva skôr podprsenky bez kostíc. Už počas tehotenstva zistíte, že sú pohodlnejšie. Pokiaľ chcete mať krásne prsia aj po bábätku, je dôležité, aby podprsenka prsiam poskytovala dostatočnú podporu. Rozhodne zabudnite na pružnú naťahovacie bielizeň.

Odopínanie podprsenky

Aby ste mohli vaše malé ľahko nadojčiť, môžete siahnuť po podprsenke s rýchloupínaním. To znamená, že košíček odopnete a bábätko nadojčíte. Nie je potrebné si celú podprsenku vyzliekať.

Druhou možnosťou sú podprsenky z mäkkej strečové tkaniny, ktoré nemajú rýchloupínanie, pretože je možné ich ľahko stiahnuť na stranu a začať dojčiť. Toto bielizeň však prsiam poskytuje len veľmi malú oporu, takže by ho mali nosiť len ženy s menším poprsím.

späť na začiatok ↑

Špeciálny typ podprsenky: Športová podprsenka a ako ju vybrať

Športové podprsenku by mala nosiť pri športe každá žena a vôbec nezáleží na tom, či má veľké alebo malé prsia. Niektoré ženy sa mylne domnievajú, že u klasickej podprsenky stačí utiahnuť ramienka a je to! To je však omyl. Klasické spodné prádlo nedokáže prsiam poskytnúť dostatočnú oporu. Športová podprsenka prsia chráni pred povisnutím.

Pri každej športovej aktivite dochádza k pohybu pŕs hore a dole. A práve kvôli nemu môžu prsia povoliť. Dochádza k povolenie kože a Cooperovcov svalov nachádzajúcich sa v blízkosti prsníkov (ovplyvňujú veľkosť i tvar). Akonáhle prsia povisnou, nie je prirodzeným spôsobom cesty späť.

Športové podprsenky podľa druhu športu

Športovú podprsenku vyberajte podľa toho, akému športu sa venujete. U každého športu totiž vykonávate iný pohyb a potrebujete iný stupeň opory čiže support.

 • Light Support – podprsenky s najnižším stupňom opory sú vhodné pre nenáročné športy, medzi ktoré sa radia rýchla chôdza, golf, joga, tai-chi, bežné posilňovanie alebo pilates. Tieto podprsenky môžu byť bezšvíkové, ale môžu mať aj špeciálne strihy s tvarovanými švami a košíčky.
 • Mid Support – stredná opora je vhodná pre športy, ktoré sú náročnejšie na pohyb. Patrí medzi ne cyklistika, in-line korčuľovanie, jogging, lyžovanie a podobne.
 • High Support – najvyšší stupeň opory vyberajte, pokiaľ sa venujete aerobiku, zumbe, jumpingu a ďalším na pohyby náročným športom. Podprsenka s touto oporou dokáže pohyb pŕs zmierniť až o 70%.

Ako vybrať športovú podprsenku

Rovnako ako u klasickej podprsenky, je aj u tejto dôležitý obvod, košíčky a ramienka. Platí tu, že ak máte väčšie prsia, mali by ste siahnuť po športovej bielizni s väčšou oporou.

 • Obvod by mal okolo tela dobre sedieť. Nemal by byť voľný, ale ani príliš tlačiť. Medzi obvodom a vaším telom by mal byť priestor maximálne na 2 prsty.
 • Prsník by malo do košíčka dobre zapadnúť, nemalo by v ňom byť deformované.
 • Ramienka by nemala byť voľná, ale nemala by ani padať. Medzi ramienkom a vaším ramenom by mal byť priestor pre vloženie maximálne 2 prstov.

Ak máte menšie prsia alebo prevádzkujete nenáročný šport, počas ktorého nedochádza k prudkým pohybom a nárazom, môžete siahnuť po kompresné podprsenke bez košíčkov, funguje na princípe pritisnutie pŕs k hrudníku.

V prípade že máte väčšie prsia alebo prevádzkujete náročnejšie športy, mali by ste siahnuť po podprsenke s košíčkami. Košíčky udrží prsia na svojom mieste, čím eliminujú ich pohyb.

späť na začiatok ↑

Špeciálny typ podprsenky: Protetická podprsenka

Protetická podprsenka je určená ženám, ktoré prekonali onkologické ochorenia a sú po ablácii (odstránenie pŕs). Od klasických sa vzhľadovo príliš nelíši, ale majú svoje špecifiká a to:

 • v zdravotnej podprsenke nájdete kapsu na prsnú epitézu (špeciálna vypchávka),
 • je vyrobená zo špeciálneho nepriehľadného materiálu, ktorý môže mať antibakteriálnu úpravu,
 • disponuje širšími elastickými ramienkami, ktoré zaručujú pohodlné nosenie, pretože odľahčujú ramenám,
 • má vysoký stred a boky,
 • košíčky majú uzavretejšie tvar, ktorý podporuje tvar epitézy,
 • spracovanie výstrihu je elastické,
 • kostice sú vysoko pružné.

Rozdiel medzi epitézou a protézou je v tom, že protéza je umelá náhrada tela, ktorá plní funkciu chýbajúceho organu (napr. Ruka alebo noha). Epitéza je tiež umelá náhrada časti tela, ale má iba kozmetický význam.

Ak si vyberiete správne padnúcu podprsenku, nebudete o nej počas celého dňa vôbec vedieť. Navyše robíte dobrú vec pre svoje chrbát i vzhľad vašich pŕs.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo