Ako vybrať školský batoh

Či už budete po prázdninách do školy vypravovať prváčika alebo už ostrieľaných školou niekoľko rokov povinné dieťa, budete pravdepodobne riešiť otázku „Ako vybrať správny školský batoh“. Výber školskej tašky je dôležitý ako pre mladšie, tak pre staršie deti, pretože ich telá sa vyvíja väčšinou až do 18 rokov, keď sa končí strednú školu. Práve preto, aby ste podporili ich zdravý vývoj a predišli komplikáciám spojených s bolesťou chrbta a hlavy by ste mali vedieť vybrať správny anatomicky tvarovaný školský batoh. Táto anatomicky tvarovaná školské batožinu sú dostupné nielen pre deti navštevujúce prvý stupeň ZŠ, ale aj pre študentov. My vám poradíme aké školské batohy a aktovky sú tie najlepšie!

Recenzie školských tašiek

Recenzie batohov pre 2. stupeň alebo prváčikov, ale aj študentov vám pomôžu zistiť, z ako kvalitných materiálov sú tašky vyrobené, aké je ich usporiadanie, aká je ich hmotnosť a vychytávky navyše. Nezabudnite však, že vždy je najlepšie, aby ste vybraný batoh alebo aktovku vyskúšali s vaším dieťaťom priamo v obchode. Len tak zistíte, či mu dobre sedí, má dostatočnú dĺžku chrbta a vyhovuje mu anatomické polstrovanie. Najrôznejšie testy a ocenenia školských tašiek vám pomôžu v rozhodovaní, ktorý výrobok vybrať.

Topgal batoh CHI 877

Hmotnosť840 g
Nosnosť7 kg
Vhodné pre1.-3. trieda
Materiál100 % Polyester
Anatomicky tvarovaná chrbátnie
Vnútorné usporiadanie2 veľké vrecká
Reflexné prvkyáno
Vrecko na desiatuáno
Vrecko na pitieáno
Vrecko na kľúče a drobnostiáno
Pevné dnoáno
Nožičkyáno
Hrudný pásáno
Bedrový pásnie
Horné nastavenie ramenných popruhováno
Spodné nastavenia ramenných popruhováno
Uchoáno
Pútkoáno
Výška39 cm
Šírka29 cm
Hĺbka19 cm

Školský batoh CHI 877 pochádza od českého výrobcu školských tašiek Topgal. Je určený pre zacka prvého stupňa, konkrétne od 1. do 3. triedy. Chlapci menšieho vzrastu ho však môžu nosiť aj do 5. triedy. Z hľadiska rozmerov sa batoh radí skôr k tým menším, takže ho pokojne môžete zaobstarať aj pre prváčikov. Poteší vás tiež nízka hmotnosť samotnej tašky, ktorá je iba 840 g, čo je oveľa menej, než je normou schválených 1 200 g. Nosnosť školskej tašky je 7 kg.

Čo sa týka rozmerov a vzoru batohu, je zameraný predovšetkým na menšie deti. Takže nám zacielenie na triedy 1. – 3. príde vhodné. Ani obstarávacia cena, ktorá sa pohybuje okolo 55 Euro, nám nepríde premrštená na to, aby ste za tri roky kupovali školský batoh nový.

Batoh má 2 veľké vrecká, v prostrednej nájdete sieťovanou vrecko na drobnosti, rozvrh a menovku. Predné vrecko je určená pre uloženie desiaty a nájdete v nej aj karabínu na kľúče, čo je veľmi praktické, pretože sa kľúče nebudú povaľovať na dne a vďaka karabinovému uchyteniu nemôžu z tašky vypadnúť.

V tejto recenzii školskej tašky pre prváčikov by sme radi upozornili na pevná chrbát z lisovanej peny, ktorý nie je anatomicky tvarovaný. Samozrejme určité vytvarovanie pre správne nosenie tašky na chrbte je, ale kvôli absencii hliníkové výstuhy nie je možné tvarovanie označiť za anatomické. Výhodou lisované peny je to, že batoh je ľahšia. Systém chrbtového tvarovanie bol testovaný v ITC Zlín, kde dopadol výborne.

Iste oceníte možnosť nastavovať ramenné popruhy hore aj dole, takže batoh bude na chrbte vždy dobre sedieť. Naozaj dobrou vychytávkou je zakončenie spodných pásikov na uťahovanie magnetom, vďaka ktorému je ľahko pripnete k ramenným popruhom, v ktorých sa magnet nachádza taky. Pásky tak nebudú z tašky visieť dole, nebudú obmedzovať vášho školáčika a v prípade položenia na zem sa neušpiní. Praktický je tiež hrudný pás, vďaka ktorému nebude taška pri behu na chrbte školáčika poskakovať.

Aby sa pevné dno tašky nezašpinilo, keď bude stáť na zemi, nájdete na ňom 4 plastové, dosť vysoké nôžky, ktoré sa postarajú o to, aby sa dno tašky nedotýkalo zeme. To je veľmi praktické, najmä keď prší alebo sneží.

Počet reflexných prvkov je naozaj veľký. Nájdete ich ako na ramenných popruhoch, tak na prednej a bočných častiach batohu. Vrecko na fľašu s vodou je na zips. Ak fľašu vaše dieťa nenesie, môžete byť kapsička zapnutá. V prípade, že chcete fľašu do batohu umiestniť, stačí kapsičku rozopnúť a vytiahnuť z nej sieťku na fľašu. Jedná sa praktické opatrenie, ktoré nie je samozrejmosťou u každého batohu.

 • nízka hmotnosť
 • priaznivá obstarávacia cena
 • horné i dolné nastavenie ramenných popruhov
 • magnet pre prichytenie ramenných popruhov
 • chýba anatomicky tvarovaná chrbát tašky
Zistiť cenu

OXY Sport NEON LINE

Hmotnosť880 g
Nosnosť8 kg
Vhodné pre2. stupeň ZŠ a študentov
MateriálPolyester/Ripstop
Anatomicky tvarovaná chrbátáno
Vnútorné usporiadanie2 veľké vrecká, 1 vrecko na 17 "notebook
Reflexné prvkyáno
Vrecko na desiatuáno
Vrecko na pitienie
Vrecko na kľúče a drobnostiáno
Pevné dnonie
Nožičkynie
Hrudný pásáno
Bedrový pásnie
Horné nastavenie ramenných popruhovnie
Spodné nastavenia ramenných popruhováno
Uchoáno
Pútkonie
Výška46 cm
Šírka32 cm
Hĺbka15 cm

Pod značkou Oxybag vyrobila česká firma Karton P + P študentský batoh OXY Sport NEON LINE. Ten má dve veľké vrecká a jednu malú prednú kapsičku. Pretože je batoh určený starším deťom, nenájdete v ňom špeciálne vrecko na desiatu. Staršie deti a študentov však poteší vrecko na notebook s obrazovkou 17 „. V prednej veľkej vrecku nájdete kapsičku na drobnosti, kam sa pohodlne vojde mobilný telefón a tiež karabínu na kľúče.

Dno batohu nie je pevné a nemá ani nožičky, ktoré by ho ochránili pred vlhkom, ak ho položíte na zem. Preto je dobré, aby si študenti na tento fakt dávali pozor. Dno je polstrované, čo je dobre vzhľadom k tomu, že sa v batohu môže nosiť notebook. Látka je ľahko umývateľná, takže v prípade potreby vám na očistenie postačí vlhkú handričku a voda s prostriedkom určeným na pranie. Pre výrobu boli použité pevné materiály (polyester a ripstop). Ripstop je materiál, ktorý je veľmi odolný proti treniu a napriek svojim pevným vlastnostiam je ľahký.

Reflexných prvkov na batohu nie je veľa. Nájdete ich len vo prednej časti. Tieto chýbajúce prvky nahrádza výrazná žltá farba.

Chrbát je anatomicky tvarovaná a mäkčená výstužou. Vďaka špeciálnemu tvarovaniu dochádza k dobrému odvetrávanie a chrbát sa potí len naozaj v extrémnych situáciách. Ramenné popruhy sa nedajú upravovať hore aj dole, ako je tomu u batohov pre zacka 1. stupňa ZŠ. Dĺžku je možné si nastaviť len spodnými pásky, utiahnutie ide ľahko, pre zväčšenie veľkosti je nutné si pomôcť oboma rukami. Aby batoh dobre sedel, má nastaviteľný hrudný pás.

Pútko na batohu úplne chýba, takže jeho úlohu bude pravdepodobne suplovať ucho, ktoré nemá plastovú krytku. Absencia pútka je trochu škoda, pretože deti budú batoh vešať za ucho, ktoré na tento účel nie je práve vhodné.

Fľaša s vodou je možné umiestniť na bočnú stranu do sieťované vrecká. Celkovo nie je stabilita batohu moc dobrá, pokiaľ nie je úplne naplnený.

OXY Šport NEON LINE môžu študenti používať nielen ako školský batoh, ale môžu s ním vyraziť aj za športom alebo do prírody.

 • anatomicky tvarovaná chrbát
 • dobrá cirkulácia vzduchu
 • vrecko na notebook
 • využitie aj pre športové aktivity
 • hrudný pás
 • zlá stabilita pokiaľ nie je plný
 • málo reflexných prvkov
 • nespevnené dno
Zistiť cenu

Stil Junior Flower Dreams

Hmotnosť600 g
Nosnosť7 kg
Vhodné pre1.-3. trieda
MateriálPolyester
Anatomicky tvarovaná chrbátáno
Vnútorné usporiadanie3 veľké vrecká
Reflexné prvkyáno
Vrecko na desiatuáno
Vrecko na pitieáno
Vrecko na kľúče a drobnostiáno
Pevné dnonie
Nožičkynie
Hrudný pásáno
Bedrový pásnie
Horné nastavenie ramenných popruhovnie
Spodné nastavenia ramenných popruhováno
Uchoáno
Pútkoáno
Výška39 cm
Šírka32 cm
Hĺbka22 cm

Český výrobca papírnických potrieb a školských pomôcok má vo svojej ponuke aj školský batoh Junior Flower Dreams, ktorý je určený, vzhľadom k farbe a motívom, pre dievčatká. Batoh by mal byť vhodný pre zacka 1.-3. triedy.

Ako prvý by sme radi zmienili veľmi nízku váhu samotného batohu, ktorá činí len 600 g, a to ponúka anatomicky tvarovaná chrbát s pevnou konštrukciou. Z tohto hľadiska je batoh určite vhodný pre deti na prvom stupni základky. Z hľadiska jeho veľkostných rozmerov a vnútorného usporiadania by sme ho však prváčikom nedoporučovali.

Pre prváčikov má zbytočne veľa vreciek. Má 3 veľké vrecká, z čoho jedna je ešte rozdelená látkovým deličom. Samozrejme je výhodné, že deti budú môcť mať veci prehľadne usporiadané, ale pre prváčikov môže byť toto delenie až príliš chaotické a školské potreby v ňom budú zbytočne hľadať. Prváčikom bohato stačí jedna, maximálne dve vrecká.

Na šírku sa nám zdá batoh pre prváčikov príliš široký. Ak sa na batoh zameriame všeobecne, nie v kontexte najmenších žiačikov, je batoh nepraktický v tom smere, že nemá pevné dno s nožičkami. Dno je samozrejme zosilnené polstrovaním, ale nie je pevné, takže sa s veľkou pravdepodobnosťou budú krčiť rohy učebníc a pracovných zošitov. Tiež je tu väčšia pravdepodobnosť premočení batohu zospodu, ale to snáď naozaj len v prípade, že by ho vaše dieťatko položilo do kaluže. Absencia nožičiek nezabráni ušpineniu dna batohu, ak ho dieťa položí na zem.

Batoh má anatomicky tvarovaná chrbát s dobrou cirkuláciou vzduchu, ale je trochu škoda, že ramenné popruhy sa dajú upravovať len dole. Lepšieho usadenie batohu by ste dosiahli, ak by bolo možné ich upraviť aj hore, však aktovka má hrudný pás, ktorý v prípade potreby udrží školský batoh v správnej polohe. Reflexnými prvkami je opatrená každá strana batohu vrátane ramenných popruhov.

Ako správny batoh pre žiakov základných škôl má aj tento dostatočne veľké ucho, ktoré je polstrované, takže sa dobre drží v ruke a tiež pútko, za ktoré je možné batoh zavesiť na háčik u školskej lavice.

Samozrejmosťou je oddelená vrecko na desiatu a bočné vrecko na fľašu s pitím. Z hľadiska dizajnu sa nám zdá aktovka atraktívne ako pre prváčikov, tak pre staršie dievčatká. Na taške nad ružovou prevláda fialová farba, ktoré sa hodia aj pre staršie dievčatá a kvetinový motív poteší ako malé, tak veľké slečny. Všetky rodičia iste poteší nízka obstarávacia cena, za ktorú získajú batoh s nízkou hmotnosťou a kvalitne anatomicky tvarovanými chrbtom s dobrou cirkuláciou vzduchu.

 • anatomicky tvarovaná chrbát
 • dizajn pre mladšie i staršie dievčatká
 • príjemná obstarávacia cena
 • nízka hmotnosť
 • nespevnené dno
 • absencia nožičiek
 • pre prváčikov príliš vreciek
Zistiť cenu

Stil batoh Indian Summer

Hmotnosť800 g
Nosnosť7 kg
Vhodné pre2. stupeň ZŠ a študentov
MateriálPolyester
Anatomicky tvarovaná chrbátáno
Vnútorné usporiadanie3 veľké vrecká a 1 na notebook
Reflexné prvkyáno
Vrecko na desiatuáno
Vrecko na pitieáno
Vrecko na kľúče a drobnostiáno
Pevné dnonie
Nožičkynie
Hrudný pásáno
Bedrový pásnie
Horné nastavenie ramenných popruhovnie
Spodné nastavenia ramenných popruhováno
Uchoáno
Pútkonie
Výška48 cm
Šírka34 cm
Hĺbka16 cm

Batoh Indian Summer vyrobil český výrobca Stil. Školský batoh je určený pre deti navštevujúce 2. stupeň ZŠ a študentov.

Vďaka svojmu predurčenie pre staršie deti, má batoh väčšie rozmery a prehľadné usporiadanie. Má 2 veľké a jednu menšiu kapsu. Do tej je možné si dávať desiatu, ale presne určená na to nie je. V jednej z veľkých vreciek nájdete aj vrecko na notebook s praktickým pásikom pre zabezpečenie. Do tohto vrecka sa však pohodlne zmestia aj veľké zložky sa zošity. V batohu študenti nájdu tiež menšie vrecko na drobnosti ako je peňaženka, kľúče alebo telefón. K dokonalosti nechýba ani otvor pre pretiahnutie slúchadiel.

Batoh má anatomicky tvarovaná a vypolstrovaná chrbát, ktoré zodpovedajú správnemu držaniu chrbtice. Navyše má dobrú cirkuláciu vzduchu, takže sa chrbát potia len pri naozaj veľkej záťaži, ktorá však zase tak často nenastáva. Pre lepšiu stabilitu môžu deti využívať hrudný pás, ktorý zabezpečí, že bude batoh na chrbte dobre sedieť aj pri behu. Ramenné popruhy sú ergonomicky tvarované, mäkčené a umožňujú nastavenie v spodnej časti.

Taška nemá spevnené dno, čo však u školských tašiek pre väčšie deti nie je taký problém. Dno je vyrobené z odolného materiálu, ktorý by nemal prepúšťať vodu. Aj tak by sme však batoh nedoporučovali pokladať do kaluží a podobne.

Batoh má reflexné prvky na prednej strane, bočných stranách a dokonca aj na ramenných popruhoch, čo nemusia mať všetky batohy určené pre starších žiakov. Za to batohu dávame veľké plus. Trochu nepraktické nám však prídu postranné vrecká na vodu. Vrecká sú na zips, takže v nich fľašu nedrží tak dobre, ako v sieťovaných vreckách s gumičkou, v ktorých je menšia pravdepodobnosť, že z nich fľašu vypadne.

Dizajnovo je batoh určený pre dievčatá. Vzor indiánskeho lapače zlých snov sa už několikátým rokom teší veľkej obľube, a preto si myslíme, že má batoh veľký potenciál byť populárny aj niekoľko rokov. Rodičia určite poteší, že batoh je možné zohnať aj za menej ako 40 Euro.

 • prehľadné členenie
 • vrecko na notebook
 • anatomicky tvarovaná chrbát
 • cirkulácia vzduchu
 • otvor na slúchadlá
 • polstrované ucho
 • reflexné prvky aj na ramenných popruhoch
 • dizajn
 • nespevnené dno
 • vrecko na fľašu
 • chýba pútko
Zistiť cenu

Dakine Campus Carbon 25l

Hmotnosť-
Nosnosť-
Vhodné preštudentov
MateriálPolyester
Anatomicky tvarovaná chrbátnie
Vnútorné usporiadanie1 veľké vrecko, 1 vrecko na 14 "notebook
Reflexné prvkynie
Vrecko na desiatuáno
Vrecko na pitieáno
Vrecko na kľúče a drobnostiáno
Pevné dnonie
Nožičkynie
Hrudný pásáno
Bedrový pásnie
Horné nastavenie ramenných popruhovnie
Spodné nastavenia ramenných popruhováno
Uchoáno
Pútkonie
Výška47 cm
Šírka31 cm
Hĺbka23 cm

Americká značka Dakine sa zameriava na výrobu športových batohov a odevov, ale v ponuke majú aj ďalšie veci. Napriek tomu, že v ich portfolilu môžete nájsť batohy, ktoré sú určené pre deti, rozhodne sa nejedná o batohy vhodné pre deti prvého stupňa základnej školy. Ocenia je predovšetkým študenti a dospelí.

Dakine Campus Carbon 25l môžu študenti používať ako školský batoh, dospelí ho ocenia napríklad pri výletoch do prírody. Batoh nemá anatomicky tvarovaný chrbát, takže ho rozhodne neodporúčame deťom, ktoré navštevujú prvý stupeň základnej školy. Kvôli pomerne mäkkým chrbtu by sme ho odporučili skôr študentom stredných škôl a dospelým. Napriek tomu, že sa môžete na niektorých stránkach distribútorov dočítať, že sú chrbát odvetrávaná, rozhodne to tak nie je. Mäkká zádovina úplne leží na vašich chrbte, takže rozhodne neodporúčame s batohom treba behať, chrbát sa spotí aj pri celodennom výlete.

Vnútorným usporiadaním taška cielia predovšetkým na študentov. Vo veľkej hlavnej vrecku nájdete špeciálne vrecko na notebook s rozmermi 14 „, 15“ do neho dostanete taky, ale už je to moc na silu a hrozí, že v miestach, kde sú horné rohy počítača, by sa batoh mohol pretrhnúť. Predné väčšie vrecko obsahuje prakticky rozdelený organizér, ktorý má vrecko na telefón, priehradky na perá a ďalšie. Predné vrecko je termoizolačné, takže sa hodí na prenášanie desiat alebo pitie. Ak nemáte batoh preplnený vecami, zmestí sa do tohto vrecka aj 0,5 l fľaša. Pri preplnenom batohu je však lepšie použiť tie bočné sieťované, pretože u predné by sa mohol rozbehnúť zips. Praktickou vychytávkou je malá polstrovaná kapsa v hornej časti batohu, ktorá je určená predovšetkým na prenášanie okuliarov, takže na ne nebudete potrebovať obal.

Batoh nemá spevnené dno, takže ak nie je plný, nemá úplne dobrú stabilitu. Ramenné popruhy sú polstrované a nastaviteľné. Vďaka nastaviteľnému hrudnému pásu si batoh na chrbte môžete ukotviť tak, aby čo najlepšie držal na chrbte. U tohto pásu si navyše môžete nastaviť nielen jeho dĺžku, ale aj výšku, čo je veľmi praktické a batoh sa tak stáva atraktívnou pre osoby rôzneho vzrastu.

Batoh je určený skôr chlapcom, ale vďaka bohatej farebnej škále ho pokojne môžu nosiť aj dievčatá. Výrobca bohužiaľ neudáva údaje o hmotnosti samotného batohu a nezmieňuje sa ani o nosnosti. Dostupná je však informácia, že objem batohu je 25 l, čo je pre školské batoh úplne dostačujúce. Batoh je možné prať ručne alebo na veľmi jemný program v práčke. Ak sa rozhodnete pre pranie v práčke, dajte batoh do zhlavce vankúša alebo vrecka na pranie. Batoh nemá vodotesné zipsy, takže pri veľkom daždi môže týmito časťami voda natiecť najskôr.

Celkovo sa jedná o dobrý batoh, ktorý ani neurazí ani neohromí. Je vhodný skôr pre nenáročných užívateľov, ktorí si potrpia na štýl.

 • taška na notebook
 • viac farebných vyhotovení
 • nastaviteľná výška hrudného popruhu
 • praktické vnútorné usporiadanie
 • neupravovaná chrbát
 • nespevnené dno
Zistiť cenu

Rozdiel medzi školským batohom a školskou aktovkou

Než sa pustíme do samotných rád ohľadom výberu, mali by ste vedieť, aký je rozdiel medzi školským batohom a aktovkou do školy.

Školská aktovka

Školská aktovka je batožina určená predovšetkým pre prváčikov. Nie, že by ste snáď prváčikov nemohli zaobstarať batoh, ale podľa nášho názoru a skúseností je pre dieťa zo začiatku určite lepšie aktovka.

Pre aktovku pre prváčikov sa rozhodne v tom prípade, ak doma máte roztržité dieťa, ktoré by mohlo mať problém sa vyznať vo viacerých vreckách. Aktovka má väčšinou jednou veľkou kapsu na učenie aj peračník, takže vaše maličké vždy hneď nájde to, čo potrebuje.

Výhodou školských aktoviek je tiež to, že nemajú zipsy, ale pracky, ktoré idú ľahko otvárať a zatvárať. Nebudete sa teda musieť báť, že by školáčik niečo z tašky vytrousil. Aktovka je tiež celá vystužená, takže sa neprevráti, ani keď stojí na zemi prázdna. Toto celkové vystuženie môže byť trochu nevýhoda, pretože je kvôli nemu taška menej skladná.

 • prehľadná vďaka jednej veľkej priehradke
 • celá vystužená
 • zapínanie na pracku
 • horšie skladnosť

Školský batoh

Školské batohy pre prváčikov majú viac oddelených vreciek, takže svoju priehradku môže mať peračník, zošity aj učebnice. Má anatomicky tvarovaná a vystužený chrbát, ale zvyšok batohu vystužený nie je, preto nemusí byť jeho stabilita, ak ho postavíte prázdny na zem, tak dobrá. Tým, že školský batoh nie je celovystužený je skladnejší.

 • prehľadnejšie usporiadanie vecí
 • nenáročný na skladnosť
 • zlá stabilita pokiaľ nie je plný

Školský batoh na kolieskach

Jedná sa o módny trend, kedy je vzhľad batohu skombinovaný s konštrukciou cestovných kufrov. Mnohým rodičom sa zdá toto riešenie veľmi praktické a v dobrej viere, že deti nebudú musieť ťahať učebnice na chrbte im tento „vynález“ zaobstarajú.

My by sme sa však k tejto variante nepodporil. Okrem toho, že konštrukcia pridáva taške na váhe, nie je to pre deti pohodlné ani z hľadiska manipulácie. Školský batoh na kolieskach musia ťahať v ruke, a keď ho ťahať za sebou, vytáča sa len na jednu stranu, čo určite nie je dobre pre ich chrbát. Samozrejme ruky striedajú, ale ani napriek tomu by sme tašku nedoporučovali.

Kolieska sú malé, takže rovnako nezvládnu nerovný terén, zabrať im dajú aj dlažobné kocky. V prípade, že dieťa dobieha na autobus, šúchať sa taška o zem a na dne sa urobia diery. Navyše sú kolieska špinavá v zime od brečky, v lete na nich môžu zostávať psie bobky. Keď si potom dieťa dá takú tašku na chrbát, radšej nemyslieť. Na kolieska sa musia zháňať kryty, ale všetci vieme, ako je to so strácaním malých vecí a deťmi.

Ak by niekto nad týmto variantom uvažoval kvôli tomu, že je dieťa príliš chudé alebo chodia na ortopédii, je možné si u ortopéda požiadať o potvrdenie do školy o dvojité učebnice. To znamená, že jedny učebnice si školák môže nechávať doma a jedny má v škole.

 • zlá manipulácia
 • väčšiu hmotnosť
 • špinavá kolieska

Dobrá rada: Ak sa rozhodnete prváčikov alebo akémukoľvek inému žiakovi kúpiť batoh, vždy vyberajte tie s označením školskej alebo študentské. Majú totiž odlišnú konštrukciu od klasických športových batohov.

Školské batohy pre prvý stupeň

Pri výbere školských tašiek pre Zacka prvého stupňa základnej školy sa zamerajte predovšetkým na tieto aspekty:

1. Anatomicky tvarovaná chrbát

Pri výbere sa dobre pozrite, či má batoh alebo aktovka anatomicky tvarovaný chrbát. Ďalším dôležitým prvkom je ľahká výstuha z plastu alebo hliníka, ktorá tvorí pre detskú chrbticu oporu. Výstuha by mala byť dostatočne polstrovaná, aby taška pri nosení nikde netlačila. Dostatočnú silu polstrovanie spoznáte tak, že si na neho siahnete, anatomické tvarovanie je zase veľa vystúpené. Vyzerá to, ako by chrbát bola prišitá k vystúpené mäkčené časti.

Nenechajte sa zmiasť chrbtom, ktoré majú len nakreslené alebo ľahko vylisované chrbtovej opierky. Určite je plusom, ak má taška okrem anatomicky tvarovaných chrbta tiež vystuženú bedrovú oporu (s nadsázkou by sa dalo povedať, že dieťa má svoje vzdelanie na svojich pleciach, a nielen tam).

2. Ramenné popruhy

Sú veľmi dôležitou časťou, pretože práve ich bude mať dieťa na svojich ramenách. Popruhy by mali byť nastaviteľné a vystužené s šírkou minimálne 4 cm. Je dobré, ak majú protišmykovú úpravu a rozhodne by sa nemali dotýkať krku školáka, aby nedošlo k odreninám kože. Správne nastavené popruhy by mali celou svojou plochou ležať na ramenách a nemali by odstávať, kľúčnu kosť by mali krížiť zhruba v jej polovici. Ramenné popruhy by sa mali dať regulovať v hornej i spodnej časti.

Vychytávkou k ramenným popruhom môže byť hrudný pás, čo je prvok, ktorý sa ku školským batohom dostal zo športových batohov. A je to dobre! Hrudný pás totiž zlepšuje stabilitu aktovky a zamedzuje jej pohybu do strán, nedostáva sa tak mimo osi chrbtice školáka. To sa deje typicky pri behu a dobre vieme, že deti si do školy ani zo školy nevykračujú zrovna kúpeľným tempom.

Viete, že: Pri správnom nastavení ramenných popruhov by sa taška nemala svojou spodnej časti presahovať vrchol krížovej kosti. Výška batohu by mala byť taká, aby umožňovala voľný pohyb krčnej chrbtici.

3. Bezpečnostné prvky

Okrem konštrukčného hľadiska sa zamerajte aj na vzhľad, a to nielen dizajn, ale aj praktické prvky. Školská taška by rozhodne mala mať reflexné prvky a odrazky. Nájsť by ste ich mali na ramenných popruhoch, z pravej a aj z ľavej strany tašky ideálne na vreckách pre pitie a najviac by ich malo byť zo prednej strany na veku / klopné. Vaše dieťa musí byť dobre ako za šera, tak v noci alebo hmle. Určite nezaškodí, pokiaľ bude na taške signálne farba, ako je výrazná ružová, žltá alebo oranžová.

4. Pevné dno

Pevné dno je hneď po anatomickom tvarovaní chrbta alfou a omegou školské aktovky. Nemalo by prepustiť vodu a malo by byť dostatočne široké, aby sa naň pohodlne naskladali pevné dosky, pracovné zošity, učebnice a ďalšie veci. Navyše pevné dno zamedzuje tomu, aby sa rohy učebníc a ďalších materiálov krčili, opotrebovávali a strapkali.

Náš tip: Rozhodne je veľmi praktické, ak je dno vybavené dostatočne vysokými plastovými nožičkami, ktoré zabraňujú styku dna so zemou. Ak treba prší, môže vaše dieťa aktovku pokojne položiť na zem bez strachu, že sa jej premočí dno.

5. Látkový materiál

Školský batoh alebo aktovka by mali byť ušité z nepremokavých a ľahko čistiteľných materiálov, ktoré sú navyše pevné.

Náš tip: Nie je od veci, ak sú hrany tašiek olemované pevným a ohybným lemom, ktorý je plastový. Znižuje odieraniu látky a chráni švy.

6. Ucho, pútko, veko

Deti budú tašku veľmi často prenášať v ruke a tiež si ju nasadzovať na chrbát. Preto je veľmi dôležité, aby mala ucho, za ktoré ju budú môcť ľahko uchopiť. Ucho by sa nemalo do detskej rúčky zarezávať, čo je pomerne častý problém vzhľadom k tomu, ako ťažký náklad deti na chrbte nosí. Praktickou vychytávkou je plastové držadlo, ktoré je dostatočne široké a do dlane sa nezarezáva ako textilné ucho. Veľkosť ucha by mala byť taká, aby sa do neho pohodlne vošla aj ruka s rukavicou.

Pútko slúži na zavesenie tašky na háčik lavice alebo v šatni na vešiak. Práve kvôli tomu na taške je a na tento účel by mal byť výlučne využívaný. Deti by si nemali pliesť ucho a pútko. Ucho nie je konštruované ako pútko a plastová rúčka by v najhoršom prípade mohla prasknúť.

Veko by mala byť pevná a mala by dobre pojať celú hornú časť batohu / aktovky. Len tak si môžete byť istí, že dovnútra nenaprší. Pri otvorení je najlepšie, aby zostala visieť dole a nevracala sa hore. Je to nepríjemné pri hľadaní v taške a vyťahovanie vecí. Otváranie by malo byť na pracku, ktorá sa na školské tašky dáva už od nepamäti. Toto otváranie je veľmi bezpečné, pretože pred samotným otvorením musíte pracku stlačiť a vysunúť nahor. Nemusíte sa báť, že by sa sama od seba otvorila. Naviac má dlhú životnosť, čo sa nedá tvrdiť od zatváranie na suchý zips, ktoré nie je tak spoľahlivé.

7. Hmotnosť aktovky

Veličina, na ktorú sa veľmi často zabúda brať ohľad je hmotnosť prázdnej tašky. Veľa rodičov sa zameriava na to, ako ťažkú ​​aktovku dieťa do školy nosí, ale málo kto si uvedomí tiež fakt, že taška by nemala byť ťažká, už keď je prázdna.

Hmotnosť nenaplnenej školské tašky mala byť pre deti na prvom stupni maximálne 1 200 g a pre deti na druhom stupni 1 400 g. Našťastie sú na trhu k zohnaniu aj tašky, ktoré majú váhu nižšie ako 1 kg, ale u takýchto výrobkov spozornite. Nízka váha by rozhodne nemala byť na úkor kvalitnej výstuže, polstrovanie atď. Školské batohy za lacné ceny nemusia byť vždy kvalitné, napriek tomu, že sú pekné a ľahké.

Viete, že: Žiak by na chrbte nemal nosiť väčšiu záťaž než je desatina jeho váhy. Ak teda váži 30 kg, mal by jeho batoh aj s učebnicami vážiť 3 kg. Pri samotnej váhe batohu 1 200 g potom ostáva len 1 800 g na učebnice a ďalšie. Čím ľahší batoh, tým lepšie, ale pozor na kvalitu.

8. Atesty a certifikácia

Dobrým ukazovateľom a pomocníkom pri výbere naj školskej tašky vám môžu byť nezávislé certifikáty a atestácie výrobku.

Náš tip: Existujú tiež batohy s posuvnými chrbtovými systémami, ktoré vám umožňujú nastavovať dĺžku chrbta batohu podľa dĺžky chrbta vášho dieťaťa. Batoh tak porastie spoločne s ním.

Školské batohy: Sety

Moderným a veľmi praktickým trendom sú školské sety k batohom. Znamená to, že k vybranému školskému batohu alebo aktovke môžete v rovnakom dizajne kúpiť aj vrecúško na topánky, peračník, dosky na zošity a treba peňaženku. Obšírnosť setu sa u každej tašky líšia. Musíte však počítať s vyššou obstarávacou cenou.

Pre deti je dobré, že si svoje veci rozoznajú od vecí svojich spolužiakov. Rozmery tohto ďalšieho príslušenstva sú také, aby sa pohodlne zmestili do aktovky, a často nimi môžete ušetriť aj miesto.

Študentské školské batohy a školské batohy pre druhý stupeň

Na druhom stupni je deťom medzi jedenástich a dvanástimi rokmi a začína im puberta. Neskôr už je puberta v plnom prúde a študentov asi prestane baviť nosiť veľký ružový batoh alebo batoh s motívom Spidermana či iného obľúbeného hrdinu. Na rad sa teda dostanú školské batohy pre študentov, ktoré však musia tiež spĺňať zásadné pravidlá, vďaka ktorým si deti nebudú deformovať chrbát.

Školský batoh pre teenagerov by mal mať tieto náležitosti:

 • chrbtová opora – rovnako ako malé deti, potrebujú aj tie dospievajúci dobrou chrbtovou oporu. Preto sa pri výbere batohu zameriavajte na to, či má ergonomicky tvarovaný systém s 3D sieťovým materiálom. Tento systém by mal byť zdravou oporou pre chrbticu a mal podporiť aj bedrovú oblasť. Zamerajte sa na to, aby mala chrbtová opora dostatočné priehlbiny, ktorými môže odvádzať pot. Dochádza tak k dobrej cirkulácii vzduchu a chrbát sa nepotí. Cirkulácia vzduchu sa u týchto batohov nazýva AIR Comfort systém. Určite nevyberajte batoh, ktorý má len látková chrbát bez tvarovanie, teda rovná.
 • ramenné popruhy – mali by byť anatomicky tvarované a vystužené dostatočne pevnú, ale zároveň mäkkou penou a potiahnuté sieťovinou. Ich šírka je väčšia ako u aktoviek pre prváčikov a pohybuje sa okolo 5 cm. Popruhom by určite nemalo chýbať voliteľné nastavenie dĺžky a veľa študentov využije aj hrudný pás.

Veľkosť

Aby ste vybrali naozaj najlepší batoh pre deti 2. stupňa základnej školy alebo pre študentov, mali by ste sa zamerať na jeho veľkosť. Dôležitá je jeho dĺžka. Správnu dĺžku zistíte tak, že svojmu dieťaťu zmeriate chrbát od ramien po kostrč. Podľa tohto čísla potom vyberiete správnu veľkosť. Batoh by rozhodne nemal byť krátky, dno by malo byť zarovnané rovnobežne s kostrčou.

Dobre si prezrite aj vnútorné usporiadanie tašky. Nezabudnite, že staršie deti so sebou nosia viac učebníc, väčšie fľaša na vodu, väčšie desiaty, ale aj ďalšie nevyhnutnosti ako slúchadlá, telefón, tablet a ďalšie. Je dobré, aby taška mala veľké vrecká, do ktorých sa pohodlne zmestia zošity a učebnice veľkých formátov, hodí sa tiež menšie vrecko na telefón, kľúče a drobnosti a tiež je dôležitý priestor na pitie.

V prípade, že si studní píše poznámky do notebooku, je dobré si vybrať taký batoh, ktorý má špeciálne vrecko na túto elektroniku. Veľkosť vyberajte podľa veľkosti notebooku, ktorá sa najčastejšie udáva v palcoch. Počítač je možné samozrejme nosiť aj v batohu bez špeciálnej vrecká, ale tašky určené pre NTB sú vhodnejšie. Chráni počítač pred poškodením, pretože dno batohu je polstrované a vďaka vlastnej vrecku notebook v taške „necestuje“.

Pevné dno a pláštenka

Aj u študentských školských tašiek je dôležité, aby mali pevné dno, a hodí sa, ak je materiál nepremokavý. V dnešnej dobe sú k zohnaniu aj batohy, ktoré majú integrovanú pláštenku, čo je úplne ideálne riešenie, pretože nemusíte myslieť na to, že si ju musíte zbaliť. Väčšinou je v spodnej časti vrecko, do ktorej sa pláštenka skladá. V prípade, že vyberiete batoh bez pláštenky, je možné si ju dokúpiť separátne a verte, že už mnohých študentom zachránila nielen papierové poznámky, ale aj elektroniku!

Dobrá rada: Rozhodne neodporúčame, aby deti nosili školské potreby v športových vakoch alebo vreciach. Napriek tomu, že je to v dnešnej dobe moderný trend, tieto vrecia nemajú spevnený chrbát a majú nevhodné ramenné popruhy, takže si nimi vaše deti privodia akurát bolesti chrbta!

Školské batohy pre chlapcov

Medzi najobľúbenejšie školské batohy chalanov na prvom stupni patria tie s motívmi z detských rozprávok. Veľkej obľube sa tešia postavičky z animovaných rozprávok Autá, Spiderman, dinosaury alebo motívy Lega a futbalu. Nezabudnite však, že školskú aktovku budú chlapci nosiť dlhšie ako jeden rok, preto je dobré, aby bol motív aspoň trochu univerzálny, pretože sa môže stať, že v tretej alebo štvrtej triede nebude motív dostatočne cool a vy budete musieť kupovať ďalšie tašku napriek tomu, že existujúce je ešte v poriadku.

Na druhom stupni je dobré voliť takú školskú tašku, ktorá má abstraktné vzory alebo nápisy svetových značiek. Také batohy potom môžu chlapci nosiť ešte na strednej škole, prípadne s nimi môžu vyraziť aj inam.

Dievčenský školský batoh

U dievčatiek na prvom stupni dominujú školské batohy alebo aktovky ružovej farby. Najobľúbenejšími motívmi sú kone, šteniatka, zvieratká, poníky, postavičky z rozprávky Ľadové kráľovstvo a podobne. Rovnako ako u chlapčenských, tak i u dievčenských batohov si dajte pozor, aby bol motív na taške pre deti zaujímavý aj po troch rokoch nosenia a vy sa tak vyhli nakupovanie nového batohu len kvôli nedostatočne populárnemu vzoru na taške.

U starších dievčat je dobré sa pozerať po taške jednofarebné, kombináciách viac odtieňov jednej farby, taškách s nápismi alebo abstraktnými motívmi. U starších chalanov a dievčat už nie sú, čo sa týka dizajnu, takéto rozdiely, takže výber je ľahšie.

Čo môžu spôsobiť nepohodlné školské aktovky

Pokiaľ bude taška niekde tlačiť, bude žiačik nútený do neprirodzených polôh, ktorými sa bude uľahčovať nepríjemné nosenie. Jednou z možností je, že celé ťažisko bude presúvať dopredu. Bude teda chodiť s predsunutou hlavou a aj ramenami. To rozhodne nie je dobré pre pohybový aparát, ktorý sa najmä na prvom stupni základnej školy, ale aj na druhom, rýchlo vyvíja. Kvôli zle padnúce tažce môže dôjsť k jeho nesprávnemu vývoju, čo sa v neskoršom veku odrazí na bolestiach chrbta, hlavy, ale aj skolióze.

Dbajte preto na to, aby váš potomok nosil tašku na oboch ramenách (hoci je veľmi cool a free ju nosiť len na jednom) a tiež kontrolujte, či má správne nastavené ramenné popruhy.

5 rád ako správne nosiť školskú tašku

 1. Výška školskej tašky by nemala výrazne prevyšovať ramená.
 2. Taška by mala čo najviac priliehať k chrbtu.
 3. Horná hrana taška by mala byť vo výške ramien.
 4. Kontrolujte a uťahuje, prípadne povoľujte ramenné popruhy, podľa toho, ako dieťa rastie.
 5. Dno aktovky (spodná hrana) by mala byť vo výške panvovej kosti.

Ako na preťaženú aktovku

Ťažké školské batohy, ktoré musia deti do školy nosiť, netrápi len je, ale aj ich rodičia. Deťom môžete odľahčiť napríklad tým, že im pomôžete nachystať zošity a učebnice podľa rozvrhu a tie najťažšie veci naskladáte čo najbližšie chrbtu. Školské pomôcky, ktoré sú navyše, by mali deti nechávať doma. Ďalšia možnosť je nechávať si učebnice v skrinke, pokiaľ z nich práve nemajú domácu úlohu. Ak to nie je nutné, deťom veľmi uľahčí, ak si budú môcť papučky, telocvik aj výtvarnej nechávať v škole.

Pomerne diskutovanou možnosťou je, posielať deti do školy s prázdnou fľašou na vodu, v ktorej si ponesú napríklad len sirup. Vodu si môžu natočiť v škole. Táto možnosť má však svoje nedostatky v tom, že pitný režim je dôležitý a rodič nemá istotu, že si jeho potomok vodu v škole naozaj natočí. Preto je rozhodnutie v tejto možnosti veľmi individuálne.

Ceny školských tašiek?

Ceny batohov pre základné školy

Ceny školských tašiek pre prváčikov začínajú okolo cifry 60 – 70 Euro. Batohy v cenovej kategórii 80 Euro umožňujú napríklad aj rozblikaniu batohu, čo je ďalší bezpečnostný prvok, vďaka ktorému bude vaše dieťatko dobre vidieť. Ak budete chcieť zaobstarať školský batoh v sete, pripravte sa na sumu okolo 100 Euro.

Vypísané cenové relácie zodpovedajú batohom a školským taškám, ktoré spĺňajú všetky nároky pre zdravé nosenie, certifikáty, povolenú hmotnosť a podobne. Dajte si pozor na podozrivo lacné školské batohy pre 1. stupeň, pretože je tu veľká pravdepodobnosť, že sa cena odvíja od toho, že tašky nespĺňajú dôležité náležitosti.

Ceny batohov pre staršie deti

Lacnejšie, ale stále kvalitné batohy pre staršie deti a študentov kúpite od 60 Euro, stredná cenová trieda sa pohybuje v rozmedzí 80-100 €. Je však možné zaobstarať aj ruksak za necelých 150 Euro +. Väčšina týchto batohov by mala mať testami kvality a ocenenia pre zdravý chrbát a podobne. Batohy majú často kapsu na notebook, hrudný popruh a prehľadne členený vnútorný priestor.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo