Ako vybrať štiepačku na drevo

Začiatok zimnej sezóny so sebou tradične prináša aj prípravu dreva na zakúrenie v kotle alebo do krbu či krbových kachlí. Nepríjemným dôsledkom práca so sekerou je ale často silná bolesť v chrbte. Uľahčiť ťažkú prácu vám môžu štiepačky na drevo. Ak ste sa rozhodli si tento praktický stroj zaobstarať, ale neviete, ktorý pre vás bude najvhodnejší, s výberom vám radi pomôžeme v nasledujúcom článku.

Test štiepačiek na drevo 2021

Do nášho testovania sme zahrnuli celkom päť modelov štiepačiek na drevo. Ide výhradne o stroje s elektromotorom, ktoré sú užívateľsky najobľúbenejšie. Zaujímala nás kvalita spracovania, obsluha a najmä skutočnosť, ako si daný stroj viedol v praxi pri štiepaní suchého a mäkkého, ale aj tvrdého, sukovitého alebo mokrého dreva.

SCHEPPACH HL 650

Typhorizontálna
Pohonelektrický motor
Tlačná sila6,5 t
Napätie230 V
Príkon1700 W
Maximálna dĺžka polená52 cm
Maximálny priemer polená25 cm
Hmotnosť44 kg

Horizontálna štiepačka na drevo Scheppach HL 650 patrí medzi užívateľsky najobľúbenejšie modely. Zaujme najmä svojou nízkou obstarávacou cenou a veľmi dobrým pomerom ceny a výkonu.

Súčasťou štiepačky je jednoduchý stojan s kolieskami. Preprava aj manipulácia je teda naozaj jednoduchá. Nezaberie veľa miesta a možno ju uskladniť aj vo vertikálnej polohe. Samotná obsluha je jednoduchá a pohodlne ju zvládnu aj ženy, odrastené deti alebo staršie osoby.

Model HL 650 prekvapí predovšetkým dostatočným výkonom a tlačnou silou 6,5 t. Poradí si nielen s mäkkým, ale aj s tvrdším drevom. Hoci odporúčaný priemer klátov je 25 cm, tento stroj bez problémov rozštípe aj hrubšie polená (a to až 40 cm). Napriek tomu príliš tvrdé (buk apod.), výrazne sukovité alebo skrútené drevo robí tomuto stroju problémy. Tiež čerstvé (mokré) kláty treba dotrhávat ručne.

Stroj je vybavený niekoľkými bezpečnostnými prvkami. V prípade prehriatia dôjde k automatickému zablokovaniu motora. Motor tiež napríklad beží iba pri stlačenej páčke a prestane pracovať, akonáhle ruku z páčky zložíte. Piest sa potom automaticky vráti do východiskovej polohy.

Tomuto stroju môžeme vytknúť najmä nižšiu kvalitu spracovania (čo je však vzhľadom na nižšiu obstarávaciu cenu pochopiteľné). Uvítali by sme celokovovú odvzdušňovaciu skrutku. Pri práci totiž hrozí vplyvom odštípnutého dreva jeho ulomenie. Tiež vodiaca tyč, ktorá obmedzuje dĺžku dojazdu tlačné nákovy ku štiepaciemu klinu, by mohla byť vrúbkovaná. Aj pri silnom utiahnutie aretačnej skrutky sa totiž krúžok vodiace tyče povoľuje, a preto je potrebné skrutku neustále uťahovať.

V balení nájdete aj hydraulický olej. Štvorramenný klin je možné dokúpiť.

Štiepačka dreva HL 650 nás milo prekvapila. S ohľadom na nízku obstarávaciu cenu sa jedná o veľmi slušný stroj vhodný pre menej časté využitie na chalupe alebo na záhrade rodinného domčeka.

  • pomer cena / výkon
  • pre mäkké, tvrdšie i ľahko sukovité drevo
  • jednoduchá obsluha
  • nižšia kvalita spracovania
  • povoľujúce sa krúžok vodiace tyče
Zistiť cenu

VEGA LS6

Typhorizontálna
Pohonelektrický motor
Tlačná sila6 t
Napätie230 V
Príkon2200 W
Maximálna dĺžka polená52 cm
Maximálny priemer polená30 cm
Hmotnosť47 kg

VeGA LS6 je horizontálna štiepačka na drevo z najnižšej cenovej kategórie. Patrí medzi ľahšie modely a jej súčasťou sú aj kolieska a stojan s kolieskami.

Výkon a tlačná sila tohto stroja je bohužiaľ nižšia ako sme čakali a ako udáva výrobca. LS6 si veľmi dobre poradí s mäkkým drevom (smrek, borovica, breza) s priemerom 30 cm a dĺžkou okolo 50 cm. Na klátiky z tvrdého dreva však jeho sila nie je dostatočná a môže ľahko dôjsť k zadretiu piestu (o sukovitých alebo mokrých polenách nehovoriac). V prípade hrčí trochu pomôže obrátiť poleno sukom smerom ku nákove (a nie ku klinu).

K tomuto modelu je možné dokúpiť štvorramenný klin. Bohužiaľ hoci je klin na tento stroj priamo určený, motor nezvláda vyvíjaný tlak, práce preto nie je neefektívná. Rýchlosť piestu je všeobecne (aj pri použití štandardného klinu) nižšia, čo výrazne predlžuje dobu štípanie.

Motor tohto stroja beží neustále (teda aj v prípade, že zložíte ruky z ovládacích páčok), čo môže byť výhodou (nemusíte ho neustále zapínať), ale aj nevýhodou (zbytočne dochádza k zvýšeniu spotreby elektrickej energie).

Kvalita spracovania nie je nijako vysoká a bohužiaľ stroj trpí vyššej poruchovosťou. Naviac (podobne ako u predchádzajúceho testovaného modelu) aj u štiepačky LS6 dochádza k povoľovanie krúžku vodiace tyče, čo sa deje najmä pri štiepaní kratších polien. Dostupnosť servisu a náhradných dielov je pritom veľmi zlá. Zamrzel tiež chýbajúcí slovenský návod.

LS6 je lacný stroj, ktorý sa hodí len pre občasné štiepanie mäkkých a suchých klátov, prípadne triesok na zakurovanie. Pre častejšie prácu a tvrdé, sukovité alebo vlhké drevo je úplne nevhodný.

  • nízka obstarávacia cena
  • nižšia kvalita spracovania
  • nízky výkon
  • nízka rýchlosť
  • iba pre mäkké drevo
  • povoľujúce sa krúžok vodiace tyče
  • chýba slovenský návod
Zistiť cenu

SHARKS SH 8 t

Typvertikálna
Pohonelektrický motor
Tlačná sila8 t
Napätie400 V
Príkon3000 W
Maximálna dĺžka polená105 cm
Maximálny priemer polená40 cm
Hmotnosť145 kg

Stroj Sharks SH 8 t patrí medzi vertikálne štiepačky na drevo strednej cenovej kategórie. S týmto modelom je možné pripraviť väčší objem palivového dreva.

Jedná sa o ťažšie stroj, ktorý je pre ľahšiu manipuláciu opatrený kolieskami. Nechýba ani dve postranné klieštiny, ktoré bránia odlétnutí štiepaného dreva a priestranný štiepací stôl. Konštrukcia je robustná a na prvý pohľad pôsobí kvalitným dojmom.

Model SH 8 t možno nastaviť do troch polôh, ktoré slúžia pre štiepanie rôznych dĺžok klátov (na výber je 58 cm, 77 cm a 106 cm). Výkon a tlačná sila 8 t je dostatočná pre ľahké rozštiepeniu polien s priemerom 40 cm (ale i viac). Pozitívom tohto stroja je, že pomerne dobre zvláda aj tvrdšie, sukovité a vlhké drevo. Nie je však vhodný pre extrémne tvrdá a výrazne sukovitá dreva.

Poteší tiež nízka hlučnosť motora, jednoduchá obsluha a podrobný slovenský návod. Súčasťou balenia je aj štvorramenný štiepací klin, ktorý však odporúčame používať skôr pre suché polená a mäkké drevo.

SH 8 t je výkonný pomocník, ktorý sa perfektne hodí aj pre štiepanie väčšieho objemu dreva. K jeho pripojenie je však potrebná trojfázová zásuvka s 400 V.

  • kvalita spracovania
  • dostatočný výkon
  • tichý chod
  • jednoduchá obsluha
  • nevhodný pre výrazne tvrdá a dreva sa suky
Zistiť cenu

PROMA HSP-14/450

Typvertikálna
Pohonelektrický motor
Tlačná sila14 t
Napätie400 V
Príkon4000 W
Maximálna dĺžka polená130 cm
Maximálny priemer polená45 cm
Hmotnosť182 kg

HSP-14/450 je vertikálná štiepačka na drevo českej značky Proma. Tento stroj už spadá do vyššej cenovej kategórie a je ideálne najmä pre štiepanie sukovitého a tvrdého dreva.

Na prvý pohľad zaujme vysoko kvalitné a robustné prevedenie. Ide o ťažký stroj, ktorý je pre ľahšie transport opatrený kolieskami. Kvôli bezpečnosti a pre jednoduchšiu manipuláciu disponuje tiež dvoma klieštinami po stranách. Samozrejmosťou je pevná a dostatočne veľká štiepacie plošina. Myslite však na to, že tento stroj vyžaduje pripojenie do trojfázové zásuvky (400 V).

Štiepačku dreva je možné nastaviť do troch základných polôh – pre polená o dĺžke 59 cm, 90 cm a 130 cm. Vďaka vysokému výkonu a vysokej tlačné sile 14 t je možné ľahko a rýchlo štiepať polená s priemerom až 45 cm. Problémom nie sú ani vlhká, sukovitá alebo tvrdá dreva. Tento stroj sa ukázal byť ideálnym práve pre štiepanie veľkých a rozvetvených polien. Pre spracovávanie mäkkých druhov driev je zbytočne výkonný a silný.

HSP-14/450 preto môžeme vrelo odporučiť všetkým, ktorí potrebujú stroj, ktorý si poradí s veľkými a sukovitými kláty z tvrdého dreva.

  • kvalita spracovania
  • robustná konštrukcia
  • vysoký výkon
  • pre tvrdé, rozvetvené a výrazne sukovité drevo
  • vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu

LUMAG HE16

Typvertikálna
Pohonelektrický motor
Tlačná sila16 t
Napätie400 V
Príkon5100 W
Maximálna dĺžka polená110 cm
Maximálny priemer polená40 cm
Hmotnosť276 kg

Profesionálná vertikálná štiepačka na drevo Lumag HE16 nemeckej výroby patrí do vyššej cenovej kategórie.

Jedná sa o robustnú a ťažkú ​​štiepačku s vysoko kvalitným spracovaním. Pre uľahčenie manipulácie je opatrená veľkými kolieskami. Oceňujeme tiež špeciálny mechanizmus, vďaka ktorému je možné do vertikálnej polohy zdvíhať aj skutočne ťažké a veľké kláty, čo výrazne uľahčuje prácu. Tento stroj nie je vybavený štiepacie plošinou, pretože je určený len pre dlhá a veľká polená, ktorá by bolo ťažké na plošinu ručne zdvíhať.

Vysoký výkon a tlačná sila 16 t predurčujú tento stroj ku štiepanie veľkých, sukovitých a mokrých polien z tvrdého dreva s dĺžkou až 110 cm a priemerom 40 cm (a viac). Veľkou výhodou sú dve rýchlosti chodu. Pri bežnom stlačení páky, klesá klin pomaly, pri stlačení páky až dole, začne klin klesať rýchlejšie.

Model HE16 je ideálnou voľbou pre pravidelné štiepanie veľkých objemov predovšetkým tvrdého, sukovitého alebo mokrého dreva, hodí sa ale aj pre štiepanie veľkých klátov z mäkšieho dreva. Na domáce využitie je zrejme až príliš výkonný a príliš drahý.

  • kvalita spracovania
  • robustná konštrukcia
  • vysoký výkon
  • dve rýchlosti
  • zdvíhací mechanizmus
  • pre všetky typy dreva
  • vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu

Výhody štiepačiek na drevo

Oproti bežnému spôsobu štiepanie dreva sekerou, má štiepač mnoho výhod. Medzi tie najpodstatnejšie patria:

  • ľahšie obsluha,
  • nízke riziko poranenia,
  • možno štiepať aj mokré alebo vlhké dreva,
  • menšia fyzická náročnosť,
  • a šetrnosť k chrbtu.

Dôležité otázky

S výberom konkrétneho typu štiepačky vám výrazne pomôže, ak si najskôr zodpoviete nasledujúce otázky:

  • Ako často a koľko polien budete štípať?
  • Kde budete drevo štiepať (na záhrade alebo priamo v lese)?
  • Aký druh dreva (mäkké alebo tvrdé) budete štípať?
  • Aká bude dĺžka polienok (pod 45 cm alebo nad 45 cm)?
  • Aký bude priemer štiepaných polienok (do 25 cm alebo nad 25 cm)?

Pre menej časté štiepanie (napr. na zimu), skôr mäkších druhov dreva (smrek, borovica, jedľa, lipa, breza, smrekovec atp.) a polienok dlhých menej ako 45 cm s priemerom pod 25 cm, odporúčame zvoliť niektorú z horizontálnych štiepačiek.

Pre častejšie štiepanie, skôr tvrdšie druhy dreva (dub, buk, hrab, orech, jabloň, slivka, agát a pod.) S dĺžkou viac ako 45 cm a priemerom nad 25 cm, vhodnejšie pre vás budú vertikálne štiepačky.

Základné typy štiepačiek na drevo

Ako sme už uviedli vyššie, existujú dva základné typy štiepačov dreva: horizontálne a vertikálne (ako tretí typ sa niekedy uvádza stroj hybridný). Oba typy sú si podobné – u oboch nájdeme štiepací mechanizmus, klin aj hydraulický piest. Avšak v niečom sa tiež líšia. Okrem rozdielne konštrukcia sa odlišujú najmä v tlaku, ktorý dokážu vyvinúť, a teda v efektivite práce.

Horizontálne štiepačky na drevo

Ako už názov napovedá, horizontálne stroje štípu polená vo vodorovnej polohe, ich obsluha je teda o niečo ľahšie ako u druhého typu (vertikálnych štiepačov). Motor sa nachádza v prednej alebo spodnej časti, horná časť je vyhradená pre piest, ktorý tlačí klát na klin.

Ide o lacnejšie, ľahšie (od 40 do 60 kg), menšie, a teda skladnejšie stroje. Vyvíjajú ale menšie tlačnou silu (spravidla medzi 4 až 6 t). Modely s elektromotorom sú napájané z bežnej elektrickej zásuvky a ich príkon sa pohybuje medzi 1 500-2 200 W.

Horizontálne štiepačky sa odporúčajú pre bežných užívateľov, ktorí potrebujú naštiepať drevo s objemom približne 10 m³ do krbu alebo krbových kachlí. Týmto strojom ale rozhodne nesvedčí preťažovanie. Štiepané kláty by preto mali byť vždy kratší ako 45 cm s priemerom menším ako 25 cm.

V prípade horizontálnych strojov tiež odporúčame voliť modely opatrené kolieskami (pre ľahšiu manipuláciu) a s pevnou základňou (stojanom), pre komfortnejšie obsluhu.

Vertikálne štiepačky na drevo

Na rozdiel od predchádzajúceho typu stoja do vertikálnych štiepačov sa polená vkladajú na výšku, a sú teda štiepaná podobne ako pri sekaní sekerou (klin je spúšťaný na klát z vrchu). Vertikálne modely sú väčšie a podstatne ťažšie (bežne cez 100 kg), disponujú tiež veľkou, stabilnú a zvyčajne výškovo nastaviteľnou základňou.

Ich veľkou výhodou je silnejší tlačná sila (tlak, ktorý vyvíja klin), spravidla 7-12 t (maximálne okolo 22 t) a príkon nad 3 000 W. Preto je s týmito strojmi možné štiepať veľké objemy dreva, vrátane dlhších a silnejších polien ( nad 45 cm dĺžky a 25 cm priemere) tvrdého, sukovitého a mokrého dreva. S ohľadom na vyšší výkon však budete k ich napájanie potrebovať trojfázovú zásuvku, bežná 230 V vám pre stroje s elektromotorom nebude stačiť.

Vertikálne štiepačky sú vhodné pre profesionálne využitie a pre všetkých užívateľov, ktorí pripravujú 15 m³ a viac dreva (prevažne na použitie do veľkých kachlí).

Hybridné štiepačky

Jedná sa o modely, ktoré umožňujú zvoliť horizontálne alebo vertikálne pracovnú polohu podľa typu štiepaných polien. Vo väčšine prípadov ide však o podstatne drahšie stroje, ktoré sa používajú takmer výhradne pre profesionálne využitie.

Rozdelenie štiepačiek na drevo podľa typu pohonu

Štiepačky dreva sa delia tiež podľa typu pohonu, ktorý využívajú k svojmu chodu. Delíme ich na štiepačky s:

  • elektrickým motorom,
  • benzínovým alebo dieselovým motorom,
  • vývodom na hriadeľ traktora,
  • s kombinovaným motorom.

Štiepačky na drevo s elektrickým motorom

Elektromotor je najčastejším typom pohonu u väčšiny štandardných štiepačov. Tieto stroje sú zvyčajne lacnejšie, ľahšie a menej hlučné. Menším modelom postačí bežná zásuvka (220-230 V), väčšiu potrebujú pre dostatočnú prítlačnú silu silnoprúd (380-400 V).

Nevýhodou je nutnosť pripojenia k elektrickej energii (zásuvke). Vhodné sú preto len pre použitie na záhradách a chalupách.

Štiepačky na drevo s benzínovým alebo dieselovým motorom

Vlastný spaľovací motor využívajú ťažšie stroje, ktoré sú určené najmä pre použitie v teréne alebo všade tam, kde nie je dostupný zdroj elektrického napätia. Ich nevýhodou je vyššia obstarávacia cena a hmotnosť. Na druhú stranu sú výkonnejšie a môžete mať istotu, že dokážu spracovať aj tvrdé, mokré a sukovité drevo.

Menšie modely bývajú opatrené benzínovým štvortaktným motorom, veľké potom motorom dieselovým.

Štiepačky na drevo za traktor

Hydraulický piest štiepačky na drevo sa dá poháňať tiež pomocnú hriadeľom traktora. Tieto modely sú vybavené špeciálnym trojbodovým systémom, vďaka ktorému sa upevňujú priamo za traktor, ktorého motor využívajú k svojmu chodu.

Ide o lacnejšie stroje (keďže nemajú vlastný ale externý pohon), ktoré možno veľmi efektívne využiť aj pri profesionálnom spracovaní dreva priamo v lese.

Kombinované štiepačky na drevo

Štiepačky kombinujúci viac typov pohonu sú k videniu menej často. Jedná sa o flexibilné stroje, ktoré môžete podľa potreby pripojiť k elektrickej sieti alebo použiť v teréne, disponujú totiž elektromotorom a benzínovým alebo externým pohonom.

Dôležité parametre

Pri výbere by ste mali vziať do úvahy niekoľko dôležitých parametrov. Ide predovšetkým o:

  • tlačnú silu,
  • dĺžku a priemer polien,
  • príkon,
  • hmotnosť.

Tlačná sila

Tlačná sila je jedným z najdôležitejších kritérií. Tento parameter udáva silu tlaku, ktorým stroj pôsobí na klát. Tlačná sila sa uvádza v tonách (t). Platí, že čím väčšia je tlačná sila, tým ľahšie je možné rozštiepiť taktiež polená o veľkých priemeroch a dĺžkach.

Tento parameter voľte vždy s ohľadom na druh a veľkosť najčastejšie štiepaného dreva. Pre mäkká dreva o slabšom priemere a dĺžke postačí horizontálne štiepačky so silou okolo 4-6 t, pre väčšie kláty tvrdších a sukovitých driev odporúčame silu 8-12 t (ideálne 10 t). Naj profesionálne vertikálne štiepačky na drevo určené pre časté zaťaženie, tvrdé, mokré a sukovité dreviny dokážu vyvinúť silu bežne nad 15 t, ale často aj 20 t.

Odporúčame voliť radšej stroj s väčšou tlakovou silou. Budete tak mať istotu, že aj prípadná sukovitá alebo mokrá polená nebudete musieť dorábať rukami.

Dĺžka a priemer polien

S tlačnou silou úzko súvisí aj veľkosť (dĺžka a priemer) štiepaných polien. Vždy si preto najskôr ujasnite, aké kláty budete spracovávať najčastejšie.

Dĺžka a priemer guľatiny sa odvíja od toho, či budete štiepať kláty do krbu alebo kotla. Veľkosť je ale dôležitá aj s ohľadom na spôsob uskladnenia (aby sa polená vošla tam, kam potrebujete).

Všeobecne platí, že horizontálne štiepačky sú určené pre dĺžku polien do 30 – 45 cm a priemer do 25 cm. Vertikálne stroje zvládnu dĺžku nad 45 cm (niekedy až 135 cm) a priemer viac ako 25 cm (výnimočne dokonca nad 55 cm).

Príkon

Nemenej dôležitým parametrom je tiež príkon daného stroja. Príkon sa udáva vo Wattoch (W) a priamo súvisí s výkonom štiepačky a jeho spotrebou (elektrickej energie alebo pohonných hmôt). Príkon lacnejších modelov sa pohybuje od 1 500 do 3 000 W, výkonnejšie stroje majú príkon 3 000-5 000 W. Silné profesionálne stroje ale bežne disponujú príkonom nad 5 000 W.

Hmotnosť

V prípade hmotnosti platí, že čím väčšie a výkonnejšie štiepačka dreva bude, s tým robustnejšie a ťažšie konštrukcií musíte počíta

      Čo vybrať
      Logo