Ako vybrať uhlovú brúsku

Každý kutil by si v dielni prial mať uhlovú brúsku. Tahle šikovná pomocníčka si hravo poradí s rezaním, brúsením i leštením. A nezastaví sa dokonca ani pred tak masívnymi materiály, ako sú oceľ alebo betón. Ak váhate s výberom, ste tu správne.

Test uhlových brúsok

Einhell TE-AG 18 Li

Typ brúskyuhlová
Hmotnosť1,8 kg
Max. priemer kotúča115 mm
Prídavná rukoväťáno
Max. otáčky8500 /min
Príkon-
Výkon-
Napájanie18 V
Typ napájaniaakumulátor
Typ použitiaprofi
Montážny závitM14
Hlučnosť87 dB

Na prvý pohľad táto brúska pôsobí až detinsky a niektorí z nás by si mohli myslieť, že ide o hračku. Ale pri práci prekvapí živým a pomerne výkonným motorom, ktorý by sa nemusel hanbiť ani medzi kolegami na elektrinu zo zásuvky. Brúsne aj rezné kotúče poctivo odhrýza opracovávaný materiál a človek sa pri práci ani veľmi nezapotí. Aby taky áno, keď ide o najľahší brúsku vo svojej kategórii. Naozaj má niekedy človek pocit, že drží v ruke len nejakú maketu a skutočné brúsenie obstaráva iný stroj pod ňou.

Pozitívne hodnotíme protišmykovú rukoväť, ktorú sme skúšali na všetkých troch pozíciách (zhora, vľavo i vpravo). Výhodou troch možností upevnenia je aj pohodlnejšie práca pre ľavákov. Vďaka tomu môžu nástroj držať prirodzenejšie a lepšie sa im pracuje.

Výmena kotúčov je záležitosťou na niekoľko sekúnd. Spočiatku nám síce chvíľu trvalo, než sme prišli na ten správny grif s kľúčom. Ale nakoniec sme zistili, že ide všetko jednoducho a hladko. Celá výmena je naozaj rýchla a bezproblémová a zvládne ju ľahko aj človek bez väčšej fyzickej zdatnosti.

Brúska sa síce v základnom balení predáva bez akumulátora, ale ten samozrejme odporúčame ihneď prikúpiť. Inak vám táto malá nezbednice asi veľmi nepomôže. Akumulátor navyše môžete využiť aj pre ostatné prístroje tejto rady. Takže keď nebudete brúsiť či rezať, poslúži na strihanie živého plotu a podobne.

Vcelku vzaté je táto malá, ale šikovná akumulátorová brúska veľmi príjemným prekvapením. Určite sa vám zíde na chate či chalupe, prípadne v menšej dielni. Ale na druhú stranu počítajte s tým, že nemá dosť sily ani dosť veľký kotúč na hlboký rez do kovu či kameňa. Inak ale slúži srdnato a spoľahlivo.

Zistiť cenu

Bosch GWS 850 CE

Typ brúskyuhlová
Hmotnosť1,9 kg
Max. priemer kotúča125 mm
Prídavná rukoväťáno
Max. otáčky11000 /min
Príkon850 W
Výkon490 W
Napájanie230 V
Typ napájaniasieťové
Typ použitiaprofi
Montážny závitM14
Hlučnosť86 dB

Chvíľu môže trvať, než prídete na to, ako správne regulovať otáčky, ale potom už išlo všetko ide po masle. Ak si nebudete istí, koľko otáčok na čo používať, odporúčame nájsť si ich v návode. Môžete vďaka tomu ušetriť pár nechcených situácií.

GWS 850 CE je síce brúska, ktorá zvládne len 125mm kotúče, ale má naozaj silu. Pri rezaní sa jej len tak nejaká brúska z tejto kategórie nevyrovná. Poctivo prejde kovovým profilom. Za kotúčom zostane dokonale čistý rez, ktorý by sme pomaly ani nemuseli začisťovať.

Upevňovacie matka, ktorá drží kotúče v správnej pozícii, je obojstranná. To znamená, že z jednej a druhej strany nie je rovnaká. Plochá strana výborne poslúži na pevné uchytenie rezných kotúčov. Tie sú totiž spravidla tenšie a potrebujú väčšiu plochu, aby držali pevne.

Z druhej strany má matka okolo stredového otvoru výstupok. Ten sa perfektne hodí k pevnejšiemu uchytenie brúsnych kotúčov. Výborne zapadá do vybrania kotúče a bezpečne ho udrží v správnej pozícii po celú dobu práce.

Zo špeciálnych funkcií by sme radi vyzdvihli obmedzovač nábehového prúdu. Ten sa stará o pozvoľnejšie roztočení kotúča. Tým pádom brúska naraz neodoberá príliš vysoký prúd, ktorý by mohol spôsobiť vyhodenie poistiek. Keby sa vám predsa len stalo, že omylom poistky vyhodíte, nevadí. Brúska má totiž tiež ochranu proti opätovnému zapnutiu. Tým pádom sa vám nestane, že by motor naskočil v momente, keď nahodíte poistky.

Ďalšou praktickou vychytávkou je aretácia spínača. To znamená, že nemusíte jeden prst obetovať neustálemu držanie vypínače brúsky, aby sa nazastavila. Jednoducho ho cvakne do polohy zapnuté a necháte brúsku pracovať.

V celku vzaté je táto brúska prístrojom na vysokej technickej úrovni, ktorý plne dodrží tomu, čo od neho očakávate. Ak ste vášnivým kutilom alebo potrebujete často zbrúsiť či urezať kov a betón (keď to nebude veľmi hlboko, kvôli malému kotúči), bude sa vám bezo sporu hodiť. Ale či brúsku používate len výnimočne, môžete s kľudným svedomím siahnuť aj po lacnejšie alternatíve a ušetriť trochu peňazí.

Zistiť cenu

Makita GA7010C

Typ brúskyuhlová
Hmotnosť3,4 kg
Max. priemer kotúča180 mm
Prídavná rukoväťáno
Max. otáčky8400 /min
Príkon2000 W
Výkon2000 W
Napájanie230 V
Typ napájaniasieťové
Typ použitiaprofi
Montážny závitM14
Hlučnosť103 dB

Makita rovná sa kvalita. To je zhrnutie nášho hodnotenia jedinou vetou. Ale pretože rozhodne nechceme zovšeobecňovať, poďme sa pozrieť na dôvody, prečo si podľa nás táto brúska zaslúži úctu.

Hlavnou výhodou tejto poloprofesionálne brúsky je univerzálnosť. Okrem práce v mokre a v veľa prašnom prostredí zvláda všetko, čo by ste od brúsky mohli čakať. A že sme ju testovali nejakých pár hodín v najrôznejších podmienkach a úlohách.

Veľkou devízou GA7010 C je stabilný vysoký výkon. Vďaka nemu nebudete mať problém pri opracovávaní odolných materiálov. Kotúč beží plynulo dokonca aj pri vyššom zaťažení a trenie, napríklad pri brúsení betónu. Brúska sa pri práci vôbec nezadýchává a zahreje sa poriadne až po viac ako hodine práce.

Menšie kotúče motor brúsky roztočí na maximum doslova ľavou zadnou. Určite odporúčame siahnuť po menších kotúčoch, ak budete potrebovať opracovať horšie dostupný kúsok materiálu alebo keď bude brúsna plocha kotúča lepšie zodpovedať ploche, ktorú potrebujete zbrúsiť.

Veľkou výhodou je možnosť premiestnenie prídavnej rukoväte. Tú si môžete priskrutkovať naľavo, napravo aj zhora. Tým pádom budete mať brúsku vždy úplne pod kontrolou, bez toho aby ste pri práci museli krkolomne krížiť ruky. Samozrejme je to aj plus pre ľavákov, ktorí brúsku najčastejšie držia v opačnom garde – ľavou rukou za telo brúsky a pravú za rukoväť.

Aj keď 180mm kotúče patrí skôr k menej zastúpeným, sú rozumnou alternatívou 150mm. Rozdiel spoznáte najmä pri rezaní. Pokiaľ má brúska dostatočný výkon, čo GA7010 C má, zvládne rezať do väčšej hĺbky, než by vás pustil 150mm kotúč.

Makita GA7010 C je podľa nás plnohodnotnou brúskou, ktorá bude veľmi dobre slúžiť všetkým. Ale najviac sa oplatí ľuďom, ktorí potrebujú nástroj s veľkým rozsahom možnosťou použitia a zároveň nechcú v obchode utrácať priveľa.

Či už sa rozhodnete pre túto brúsku, alebo vám nakoniec do oka padne iný model, prajeme vám, nech vám ide práca od ruky a povedie sa vám všetko, čo budete s brúskou potrebovať urobiť.

Zistiť cenu

Bosch GWS 22-230 JH Professional

Typ brúskyuhlová
Hmotnosť5,2 kg
Max. priemer kotúča230 mm
Prídavná rukoväťáno
Max. otáčky6500 /min
Príkon2200 W
Výkon1500 W
Napájanie230 V
Typ napájaniasieťové
Typ použitiaprofi
Montážny závitM14
Hlučnosť104 dB

Bosch GWS 22-230 JH Professional je skvelá univerzálna brúska, ktorá nás ohromila výkonom i množstvom najrôznejších druhov použitia. Vďaka veľkému priemeru krytu kotúča zvládne kotúče s priemerom až 230 mm.

Najväčší kotúč s priemerom 230 mm je najlepší na rezanie kovových profilov a betónu. V oboch prípadoch brúska zvláda prácu na výbornú. Motor sa drží stabilne pri maximálnych otáčkach a kotúč sa nezasekáva ani pri hlbokých rezoch.

Menšie kotúče sú ešte živšie a agresívnejší. Najmä kefa na brúsenie kovu sťahuje povrch bez akýchkoľvek problémov. Lamelový kotúč s priemerom 125 mm brúsi povrch ako maslo.

Brúska má dve vynikajúce vlastnosti týkajúce sa štartu. Prvá je pozvoľný nábeh motora, ktorý zabezpečí menšie okamžité zaťaženie poistiek, a tým predíde výpadku prúdu. Druhou je poistka zaisťujúci nechcený štart brúsky.Ak vypadne prúd a vy poistky nahodíte, brúska nenaskočí, kým nepromáčknete štartové poistku.

Praktickou pomôckou pri práci je možnosť umiestnenia prídavné rukoväte sprava, zľava aj zhora. Možno vám to pripadá ako malý detail, ale nie je to tak. Pretože má brúska výkonný motor a zvláda kotúče s priemerom až 230 mm, je pre bezpečnú prácu absolútne kľúčové, aby ste brúsku držali pevne.

Ako jasné pozitívum vidíme dobrý pomer ceny a výkonu. Brúska veľmi dobre poslúži všetkým, ktorí potrebujú univerzálneho pomocníka do dielne, na chalupu aj pri stavbe domu. Všetky funkcie Bosch GWS 22-230 JH zvláda ako s maximálnym rozmerom kotúčov, tak s kotúčmi menšími. A to je hlavná výhoda tohto modelu.

Zistiť cenu

Ako funguje uhlová brúska

Než sa pustíme do technických vecí a rád, podľa ktorých sa pri nákupe riadiť, rýchlo si vysvetlíme, ako funguje.

Brúska sa skladá z motora s ozubeným pastorkom, ktorého zuby zapadajú do zubov tanierového kolesa. Na hriadeli je nasadený brúsny alebo rezný kotúč. Záleží na tom, či chcete brúsiť alebo rezať. Vývojári sa stále snaží uspokojiť zákazníkov, ktorí chcú výkonný, ale pritom ľahký motor a ďalej prísť s najúčinnejší prevodovkou.

Moderné brúsky sa nezaobídu ani bez elektroniky, ktorá sa stará o reguláciu otáčok, vypnutie motora v prípade nebezpečenstva, rýchlosť rozbehu a ďalšie faktory, ktorom by nám mali uľahčiť prácu a tiež sa postarať o naše bezpečie.

Základné delenie

Než vyrazíte do obchodu, mali by ste vedieť, že existujú dva základné druhy uhlových brúsok.

Elektrická

Už podľa názvu spoznáte, že tento stroj bude fungovať na elektrinu. Pre jeho prevádzku vyberte také miesto, kde je elektrická zásuvka na 230 V. Tieto brúsky sú schopné dosiahnuť oveľa väčšieho výkonu než akumulátorové. Na trhu ich nájdete najviac.

Akumulátorová

Aku uhlová brúska môže byť alternatívou k elektrickej, ale s tou výhodou, že k svojej prevádzke nepotrebuje zásuvku. Stačí len nabiť batériu, ktorá by však mala mať aspoň trochu slušnú kapacitu. Výhodou aku verzie je teda mobilita, ale na úkor nižšej doby prevádzky, výkonu a vyššej obstarávacej ceny.

Ak sa rozhodnete pre akumulátorovú verziu, pozrite sa, či obsahuje akumulátor typu Li-Ion. Jeho výhodou je slušná kapacita, nehrozí samovybíjanie a vďaka absencii pamäťového efektu nedochádza k zníženiu kapacity v prípade, že batériu budete nabíjať aj vtedy, keď nie je úplne vybitá.

Príkon motora uhlové brúsky

Jedná sa o veľmi dôležitý parameter. Vyššia príkon znamená rýchlejšie a plynulejšie rezanie.

Uhlová brúska s kotúčom 125 mm by mala mať príkon 700 – 1 000 W. 115 mm je najmenší, teda postačí výkon 600 W. Najväčší brúska s označením 230 mm, potrebuje výkon 1 700 – 2 400 W.

Hmotnosť

Veľmi často narazíte na informáciu, že lacnejšie brúsky bývajú ťažšie, pretože sa na ich výrobu používajú menej kvalitné materiály. Drahšie modely potom bývajú vyrobené z odolnejších materiálov, s ktorými ide ergonomicky pracovať, takže bývajú ľahšie. Toto však nie je 100% spoľahlivé pravidlo. Dôležitá je tiež veľkosť kotúča. Ak sa rozhodnete pre 125mm brúsku, budete s ňou môcť pracovať napríklad len jednou rukou. Každopádne platí, že ak preferujete osvedčenú značku, dostanete väčšinou kvalitný prístroj.

Veľkosti uhlových brúsok

Rozlišujeme štyri základné rozmery. Hlavným rozlišujúcim meradlom je priemer kotúča uhlové brúsky. Od toho sa potom odvíja aj použitie a jeho náročnosť. Preto si vždy pred nákupom konkrétneho modelu uhlové brúsky dobre rozmyslite, na čo ju chcete používať.

Uhlová brúska 230 mm

Najväčší štandardne vyrábaný priemer kotúčov na brúsky je práve 230 mm. Počítajte s tým, že týmto strojom hravo narežete betón aj zámkovú dlažbu. Vďaka veľkému kotúčmi zvládne hĺbku rezu až 7,5 cm.

Ale na druhú stranu si za túto veľkú brúsku priplatíte. K tomu, aby správne fungovala, totiž potrebuje výkonnejší motor ako jej menší kolegyne – ideálne s príkonom 2 000 W a viac. Silnejší motor znamená aj o niečo vyššiu váhu. Preto ňou s priemerom kotúča 230 mm pracujeme vždy obojručne.

Uhlová brúska 180 mm

Existujú tiež brúsky s priemerom kotúča 180 mm, ale tých je na trhu skôr menšina. Výkonnostne stojí medzi 150mm a 230mm strojmi. Už nie sú jednoručné, ale za to zvládnu hĺbku rezu až 5 cm, teda podstatne hlbšie, než dokáže spomínaná 150mm varianta. Využijete ju hlavne na ťažšie práce v dielni.

Pre pravidelné použitie je to dobrá alternatíva k 230mm brúske. Tá je totiž na menšie operácie zbytočne veľká a neohrabaná. Ale na občasné použitie si v pohode vystačíte aj so 150mm strojom.

Uhlová brúska 150 mm

Jej druhé meno by mohlo byť „najväčší jednoručná brúska“. Kotúč o priemere 15 cm totiž udržíte v jednej ruke aj pri maximálnych otáčkach – okolo 9 000 za minútu. Pre túto veľkosť brúsok stačí o niečo menší motor s príkonom 1 000 – 1 400 W. Vďaka tomu sa flexa pri rezaní zahryzne až 3,5 cm hlboko.

Uhlová brúska tejto veľkosti patrí k najobľúbenejším medzi kutilmi. Aj keď je to stále poriadny kúsok a váži okolo 3 kg, dá sa s ňou pohodlne pracovať aj pár hodín. Ak by ste ale chceli túto uhlovú brúsku používať len na jemné brúsenie a leštenie kovu či dreva, je to pre vás zbytočne výkonný a drahý stroj.

Uhlová brúska 125 mm

Druhá najmenšia flexa na trhu sa pýši svojím univerzálnym využitím. Síce nemá takú silu a drajv ako prístroje s väčším priemerom kotúča, ale na menšie práce je skvelá. Hravo si poradí s rezaním plochých kovových profilov, plechu aj s brúsením zvarov.

Podobne ako u závodných motoriek, aj v prípade brúsok je 125 skôr ľahšie stroj. Ale aj tak sa najlepšie modely tejto kategórie dostanú až na 13 000 otáčok za minútu. To všetko zvládne s motorom s príkonom 750 – 1 000 W.

Uhlová brúska 115 mm

Najmenší a najobratnejší verzia. Tieto malé flexy nie sú moc dobré v rezanie. Zvládnu hĺbku rezu len okolo 2 cm, takže okrem plechov takmer nič. Ale o to lepšie sú v brúsenie a leštenie povrchov.

Vďaka menším rozmerom a nízkej hmotnosti táto mini uhlová brúska príde na chuť aj začínajúcim kutilom. Skvele si poradí s odstraňovaním starých náterov alebo hrdze. Pritom ju môžete pohodlne ovládať jednou rukou a ani sa pri tom moc nezapotíte. Hodí sa tiež na príležitostné použitie na chatách či chalupách.

Prehľad odporúčaného príkonu a maximálnu hĺbku rezu

Podľa priemeru brúsneho kotúča na uhlovú brúsku môžeme ľahko určiť maximálnu bezpečnú hĺbku rezu a tiež odporúčaný príkon motora.

Priemer brúsneho kotúčaMaximálna hĺbka rezuOdporúčaný príkon motora
230 mm7,5 cm2 000 W a více
180 mmcca 5 cm1 500 W a více
150 mm3,5 cm1 100 W a více
125 mm2,5 cm800 W a více
115 mm2 cmaspoň 600 W

Typy brúsnych kotúčov

Uhlová brúska je tak trochu ako základná doska počítača. Má nejaké dispozície, ale ďaleko najdôležitejšie je, čo do nej vsadíte za súčiastku. V našom prípade ide samozrejme o kotúče. Kotúčov máme hneď niekoľko druhov a delíme ich podľa typu použitia.

Vedzte, že existujú špeciálne kotúče na brúsenie, rezanie, leštenie, ostrenie i šmirgľové brúsenie. Ale nebojte sa, pretože si priamo na kotúči prečítate, na aký účel a na aké materiály sa hodí.

Na upnutie kotúča dlho dobu slúžila tzv. upínací garnitúra (jedná sa o prírubu a maticu). Pre utiahnutie aj povolenia sa používali špeciálny kľúč. Aby však práca s bruskú bola čo najpohodlnejší a najrýchlejší, používajú sa dnes špeciálne matice, ktoré k utiahnutie ani povolenie žiadny kľúč nepotrebujú.

Brúsne kotúče

Použijete je napríklad pri odstraňovaní starých náterov a hrdze, obrusovanie zvarov, odihlovanie (začistenie kovových alebo plastových dielov) a pod. Existuje celá škála brúsnych kotúčov. Líšia sa predovšetkým intenzitou brúsenie. Pri použití myslite na to, že sa brúsi hranou, nie plochou kotúča.

Klasické brúsne kotúče

Mávajú hrúbku 4-8 mm a používajú sa pre hrubšie brúsenie plôch i hrán. Tieto kotúče bývajú potiahnuté tkaninou zo sklených vlákien, ktorá dokáže veľmi dobre opracovávať kov. Väčšinou je kotúč vypuklý. Tým pri práci pohodlnejšie nastavíte správny uhol brúsenia.

Lamelové brúsne kotúče

Spoznáte ich na prvý pohľad. Na brúsne strane majú naskladané malé lamelky – doštičky. Tými spoľahlivo zbrúsi kov i drevo. Výhodou tohto typu kotúče sú nižšie vibrácie pri práci. Hodí sa na začisťovanie zvarov, ale aj brúsenie nerezu. Vďaka jemnejší štruktúre nechávajú povrch hladký. Preto po nich siahnite až pri „brúsení načisto“. Na hrubšie prácu sa lepšie hodí agresívnejší kotúča.

Drôtené brúsne kotúče

Veľmi dobre poslúži pri odstraňovaní starých náterov a hrdze, ale len z oceľových a železných povrchov. Na mäkšie kovy je radšej nepoužívajte. Pretože treba v hliníka by oceľové drôty zanechali nepekné škrabance, ktoré by ste potom museli zložito leštiť. Drôtené brúsne kotúče sa dajú využiť aj na prípravu kovu pred zváraním. Ale počítajte s tým, že sú ťažšie ako väčšina ostatných kotúčov.

Fíbrové brúsne kotúče

Fungujú ako klasický šmirgľový papier. Záleží na hrubosti zrna a typu materiálu, ktorý potrebujete opracovávať. Väčšinou sa na uhlových brúskach používa skôr doplnkovo ​​a pre jeho uchytenie budete potrebovať nosič brúsnych fibrových výsekov. Hodí sa pre brúsenie dreva, prípadne železa.

Porézne brúsne kotúče

Špeciálna kategória brúsnych kotúčov, ktorú ocenia milovníci dreva. Skladá sa z nylonových vlákien, ktoré na sebe majú brusivo. Vďaka porézne štruktúre sa kotúč stíha dostatočne chladiť, takže sa brúsený povrch nepáli. Kotúče tejto kategórie sú skvelé na zahladenie dreva, odstránenie farby i hrdze. Výhodou je jemnejšia a neagresívné brúsenie.

Rezné kotúče

Zásadná otázka znie: Čo chcete brúskou rezať? Samozrejme aj tu existuje priehrštie variantov kotúčov. Delíme ich jednak podľa hrúbky a jednak podľa účelu použitia.

Tenké rezné kotúče

Výborne sa hodí na rezanie tenkých profilov, napríklad plechu. Väčšinou sú veľmi tenké – i menej ako 1 mm. Určite ich nepoužívajte na hrubšie materiál, ako udáva výrobca. Mohli by ste poničiť kotúč a v najhoršom prípade sami seba ohroziť na zdraví.

Hrubšie rezné kotúče

Výborne poslúži pri rezaní trubiek, silnejších plátov železa a ocele, traverz pod. Sú oveľa pevnejšie a vydrží viac. Ale veľmi sa nehodí na rezanie tenkých plechov, pretože majú kvôli svojej hrúbke širšie stopu. Tou môžu poohýbat tenkú hranu plechu.

Rezné kotúče na drevo

Spoznáte ich na prvý pohľad podľa zubov. Podobne ako cirkulárka alebo klasická píla aj kotúče na rezanie dreva sú ozubené. Nevýhodou v porovnaní s klasickými pílami je menšia hĺbka rezu. Ale vo skúsených rukách tieto kotúče nájdu dobré uplatnenie v každej domácej dielni.

Rezné kotúče na kov

Väčšinou je priamo na kotúči alebo prinajmenšom na balenie jasne napísané, na aké kovy je kotúč určený. Rozhoduje tvrdosť a pružnosť kovu. Všeobecne možno povedať, že na tuhšie materiály ako železo, oceľ, liatina alebo nerez sú tvrdšie a húževnatejší kotúče, kdežto na hliník a ďalšie ľahké kovy sa používajú jemnejšie kotúča. Keď si nebudete istí správnym výberom, radšej sa vždy spýtajte predavača.

Špeciálne typy kotúčov

Okrem brúsnych a rezných kotúčov, ktoré sú špecializované, existujú tiež kotúče univerzálné. Tie sa dajú použiť ako na brúsenie, tak na rezanie. Síce nie sú tak efektívne ako špecializované kotúče, ale svoju prácu odvedú a ušetrí vám čas s vymieňaním kotúčov.

Klasické univerzálne kotúče

Sú výborné vo svojej univerzálnosti. Síce na naozaj presnú prácu radšej použite špecializované kotúča, ale ak toľko nehľadíte na detail, kvalitne obrúsite aj narežete drevo, kov i zliatiny univerzálnym kotúčom. Akurát počítajte s tým, že kotúč nebude mať tak dlhú životnosť ako jeho špecializované alternatívy.

Diamantové kotúče

Sú to zďaleka najdrahšie guľaté nástavce do uhlových brúsok. Ale za vyššiu cenu ponúkajú pestrú škálu použitia. Navyše si poradí prakticky so všetkými mysliteľnými materiálmi. Najčastejšie sa využívajú na rezanie a brúsenie dlaždičiek, betónu, ale aj mramoru a prírodného kameňa. Samozrejme zvládnu aj kovy a zliatiny, ale na drevo je neodporúčame.

Užitočné vlastnosti uhlových brúsok

Existuje celý rad vychytávok, ktoré prácu s bruskú uľahčí. Niektoré zaisťujú pohodlnejšie opracovávanie materiálu, iné sú kľúčové v ohľade bezpečnosti. Ak budete hľadať model, ktorý zvládne všetky spomínané funkcie, značne si obmedzíte skupinu, z ktorej budete vyberať. Preto sa zamerajte hlavne na vlastnosti, ktoré smerujú k bezpečnejšej práci. Pohodlnosť je podľa našich skúseností druhoradá.

Antivibračná rukoväť

Väčšinou je to pogumovaný držiak, ktorý znižuje vibrácie pri práci s brúskou. Existujú modely, ktoré už majú tento držiak vo výbave pri nákupe. Ale ak sa rozhodnete pre model, ktorý tento držiak v základnej výbave nemá, vedzte, že je možné dokúpiť. Akurát sa pred nákupom presvedčte, že ho vaša brúska zvládne – väčšinou je normovaný podľa veľkosti brúsneho kotúča.

Antivibračná rukoväť ocenia najmä zaprisahaní kutilovia, ktorí uhlovú brúsku používajú denne, a to aj niekoľko hodín. Pre občasné a krátke použitie sa zaobídete aj bez tejto rukoväti.

Dobehová brzda

Praktické zariadenie, ktoré zvyšuje bezpečnosť práce. Preto je to jedna z vlastností, ktorú by ste v prípade nákupu uhlovej brúsky mali uprednostniť napríklad pred antivibračnou rukoväťou. Stará sa o rýchlejšie zastavenie kotúča v momente, keď s brúskou prestanete pracovať.

Bez dobehovej brzdy sa vystavujete určitému riziku, že sa o spomaľujúci kotúč brúsky poraníte. Samozrejme nikomu takú škaredú nehodu nechceme privolávať. Ak chcete byť pri práci s ňou pokojnejšie, stavte na dobehovou brzdu.

Elektronické udržiavanie otáčok

Múdra funkcie, ktorá brúsku udržuje v konštantných otáčkach. To uľahčuje presnú prácu. Zároveň je ale potrebné myslieť na to, že pri vyššej záťaži sa motor flexy veľmi namáha. Našťastie pri extrémnej záťaži brúska otáčky radšej zníži, aby nedošlo k nenávratnému poškodeniu motora.

Elektronické udržiavanie otáčok je funkciou, ktorá v sebe kombinuje bezpečnosť aj pohodlnosť práce. Jednak vám neuskočí ruka, keď sa náhodou posuniete z hrubšej k hladšie časti a štandardne by motor brúsky zrýchlil, a jednak vďaka stálym otáčkam brúska pravidelne odhrýza stále rovnaký objem opracovávaného materiálu. Preto sa vám bude ľahšie pracovať presne.

Ochrana proti preťaženiu

Veľmi praktická funkcia, ktorú oceníte najmä vtedy, ak máte slabší ističe. Štandardne si totiž uhlová brúska berie veľké množstvo energie naraz, keď štartuje. A pretože sa snažia čo najrýchlejšie dostať do maximálnych otáčok, môže práve v tento moment ľahko vyhodiť slabšie ističa.

Ochrana proti preťaženiu ale predlžuje nábeh kotúče flexy do maximálnych otáčok tak, aby si stroj nebral príliš energie naraz. Tým pádom sa vám nebude stávať, že by ste si pri práci s uhlovou brúskou vyhodili poistky.

Ochrana proti opakovanému zapnutiu

Toto je jedna z najdôležitejších funkcií, ktoré zvyšujú bezpečnosť pri práci. Ak totiž nastane napríklad výpadok poistiek pri štarte flexy, ktorá nemá ochranu proti preťaženiu, vy pôjdete samozrejme znovu nahodiť poistky, mohla by sa po zapnutí poistiek znovu roztočiť.

Našťastie sa vďaka ochrane proti opätovnému zapnutiu uhlová brúska po naskočení prúde sama nezapne. Tým pádom sa o ňu nikto nezraní ani nenarobí inú paseku, než sa od skrine s poistkami vrátite späť, aby ste pokračovali v práci.

Regulácia otáčok

Uhlovú brúsku s reguláciou otáčok oceníte najmä pri práci s nerezovou oceľou alebo betónom. V oboch prípadoch totiž stačí nižšie otáčky, vďaka ktorým môžete presnejšie opracovávať materiál. Jednoducho si nastavíte počet otáčok a môžete sa v kľude pustiť do práce. Síce potrvá o fúz dlhšie, ale o to presnejšie bude výsledok. A to za to stojí.

Nižšie otáčky sa veľmi dobre hodí aj pri leštení a brúsení kameňa. Vďaka tomu neurobíte do povrchu kameňa pri cuknutia ruky hlbokú dieru, ktorú by ste potom museli zložito zahladzovať.

Odsávanie prachu

Ide o špeciálny „náustok“, na ktorý je možné nasadiť hadicu od vysávača. Pri zapnutí je potom prach odvádzaný priamo do zbernej nádoby vysávača, takže sa eliminuje rozvírenie prachu po miestnosti.

Ako pracovať s uhlovou brúskou

Pri každej práci používajte odporúčané ochranné pomôcky. Patrí medzi ne najmä ochranné okuliare a slúchadlá, alebo štuple do uší. Ďalej využijete rukavice a pevný pracovný odev s dlhými rukávmi a nohavicami.

Pred vlastnou prácou vždy skontrolujte, že je kotúč brúsky v absolútne bezchybnom stave. Nikdy nepoužívajte kotúč, ktorý je prasknutý alebo inak poškodený. Inak by ste si mohli pri práci spôsobiť nepekné zranenie.

Prístroj nepoužívajte bez pevne držiaceho a nepoškodeného krytu. Kryt zachytáva nebezpečné úlomky, ktoré by sa vám pri troche smoly mohli zaseknúť do kože. Preto nikdy nepracujte s brúskou bez krytu, a to pre istotu ani pri nízkych otáčkach.

Ak sa rozhodnete opracovávať drevo, používajte pre tieto účely špeciálne kotúče. Tie nebudú drevo prepaľovať. Navyše na špecifickom drevenom povrchu lepšie drží a necukají. Tým pádom sa vám bude lepšie pracovať a predídete nechceným cuknutím či iným nedokonalostiam, ktoré by pracne obrúsený povrch dreva mohli poškodiť.

Pri rezaní si vždy dávajte pozor, aby sa vám rezaný materiál nezačal vlastnou váhou zvierať. Ak by ste mali pocit, že sa to deje, radšej ho na patričných miestach podložte. Alebo si môžete zavolať kamaráta, ktorý vám bude rezaný materiál držať tak, aby sa nezvierala. Predídete tým zaseknutiu kotúča medzi oboma časťami rezaného materiálu. Takéto zaseknutiu by mohlo v krajnom prípade poškodiť motor.

Ak sa rozhodnete regulovať otáčky, nepracujte takto dlho. Nižšie otáčky totiž obmedzujú chladenie motora. Tým pádom by ste mohli po dlhej práci na nízke otáčky motor prehriať, a v krajnom prípade dokonca uvariť a zničiť. Otáčky budete pravdepodobne potrebovať znížiť pri práci s betónom, nerezom alebo drevom.

Ak už teraz viete, že budete uhlovou brúskou často rezať, zvážte dokúpenia stojanu, prípadne ďalšieho príslušenstva. Ten zaistí precízny rez bez akejkoľvek odchýlky. Naviac je rezanie týmto spôsobom o poznanie bezpečnejšie. Myslite na to, že väčšina stojanov je normovaná na danú veľkosť kotúča. Preto si vždy overte, že vybraný stojan zvládne práve vašu brúsku.

Ako čistiť a udržiavať uhlovú brúsku

Po každej práci nástroj starostlivo očistite od všetkých drobných kúskov i prachu. Môžete k tomu použiť napríklad vlhkú handru. Vždy sa ale presvedčte, že ste pred tým brúsku vypli z prúdu. Ak budete skutočne využívať vlhkú handru, snažte sa brúsku čo najmenej namočiť.

Prebytočnú vodu ideálne ihneď zotrite druhým suchou handrou. Dlhodobá vlhkosť by mohla spôsobiť poškodenie motora i ďalších súčastí prístroja. Preto buďte pri čistení maximálne opatrní a starostliví.

V pravidelných intervaloch kontrolujte, či sa kotúč v brúske môže točiť voľne a bez akéhokoľvek trenia. Keď budete mať pochybnosti o hladkom chode kotúča, skontrolujte, či nie je hlava brúsky zanesená nečistotami z predchádzajúcej práce.

Nezabúdajte na mazanie. Každý model má od výrobcu definovanú frekvenciu aj spôsob mazania. Využívajte k tomu určený olej. Presný postup sa líši model od modelu a nájdete ho v návode. Rovnako tak sa v návode dočítate aj o typoch olejov, ktoré je možné použiť.

Snažte sa ju skladovať v suchom prostredí, kde teplota nespadne pod 10 ° C. Ideálne je garáž, prípadne dielňa. Snažte sa vyhnúť vonkajším kůlnám a dřevníkům, v ktorých zvyčajne veľmi kolíše teplota i vlhkosť.

Ceny uhlových brúsok

Cena sa bude odvíjať od toho, ako výkonný prístroj si chcete zaobstarať a tiež od toho, či stavíte na značku alebo dáte prednosť neznačkové brúske.

Do 40 Euro

V tejto cenovej kategórii sa nachádza skôr menšie modely s priemerom kotúča 115 mm alebo 125 mm. Tie najlacnejšie je možné zaobstarať už za 20 Euro. Nachádzajú sa tu prístroje pre domáce hobby použitie s príkonom, ktorý sa pohybuje medzi 500 W až 700 W. Nájsť však môžete aj modely s príkonom 900 W. Počítajte s tým, že na nižšej obstarávacej cene sa prejaví aj kvalita spracovanie.

Od 40 do 200 Euro

V tejto cenovej kategórii už nájdete prístroje so všetkými základnými typmi kotúče a dokonca aj kotúče väčšie (150 mm, 180 mm, 230 mm). Musíte však počítať s tým, že čím väčšia kotúč zaobstaráte, tým väčšia bude váha brúsky. Náročnejších domácich majstrov iste poteší, že sa príkon bude pohybovať v rozmedzí 1 000 – 2 000 W.

Od 200 do 400 Euro

Do tejto cenovej kategórie zabrúste vtedy, ak ste profesionál. Nájdete tu okrem klasických elektrických aj akumulátorové modely, ktoré sú zvyčajne súčasťou kompletnej sady zahŕňajúce aj kufor. S týmito prístrojmi hravo zvládnete aj dlhodobejšie záťaž.

Nad 400 Euro

Po týchto sa poobzerajte vtedy, ak budete potrebovať brúsiť alebo rezať konkrétny materiál. Tieto výrobky môžu mať kľudne výkon aj 2 500 W, funkcie a aj príslušenstvo navyše. Nebude nič neobvyklé, ak na takúto uhlovú brúsku budete môcť nasadiť kotúč s priemerom väčším ako 230 mm.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo