Ako vybrať záhradný vysávač lístia

Prajete si rýchlo a bez námahy odstrániť opadané lístie, čerstvo napadaný sneh, piliny, iné drobné nečistoty alebo vyčistiť odkvap? Všetky tieto práce efektívne zastane vysávač lístia, ktorý je často kombinovaný s vyfukovačom. Ak si chcete uľahčiť prácu, a premýšľate o obstaranie kvalitného stroja, všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcom článku.

Test vysávačov lístia 2023

Do testu vysávačov a fukárovlístia sme zaradili päť modelov z rôznych cenových kategórií, z ktorých niektoré kombinovali obe funkcie a niektoré disponovali iba jednú z nich (vysávaním alebo fúkaním). Zaujímala nás najmä kvalita spracovania, výkon a jednoduchosť obsluhy. Zamerali sme sa tiež na efektivitu využitia pri rôznych činnostiach (vysávanie / fúkanie suchého a vlhkého lístia, odstránenie nečistôt z chodníkov a pod.).

FIELDMANN FZF 4030-E

Typelektrický
Príkon3000 W
Výkon-
Akumulátor-
Sacia sila178 l/s
Rýchlosť vzduchu270 km/h
Regulácia otáčokáno
Fukáráno
Funkcia drveniaáno
Objem zberného koša45 l
Mulčovací pomer10:1
Kolieskaáno
Hmotnosť3,5 kg

Vysávač lístia FZF 4030-E renomovanej značky Fieldmann okrem vysávanie disponuje aj funkciou vyfukovania alebo drvenie, jedná sa teda o kombinovaný stroj. Z hľadiska ceny patrí medzi najlacnejšie modely a zaobstaráte ho okolo 40 €.

Už na prvý pohľad je zrejmá horšia kvalita prevedenia. Všetky časti vysávača sú vyrobené z krehkého plastu, a preto už pri montáži môže ľahko dôjsť k prasknutie niektoré z nich. Samotná montáž bohužiaľ nie je jednoduchá, pretože k sebe jednotlivé diely zle priliehajú a je nutné vyvinúť viac sily.

Po niekoľkonásobnom nasadenie a zložení zberného koša (ktoré je pomerne komplikované) navyše došlo k ulomenie zobáčiku, pomocou ktorého sa vak k prístroju pripevňuje. Kvôli tomu kôš na vysávači nedrží, a nemožno ho ďalej používať ako vysávač. Samotný zberný vak je pritom vyrobený z veľmi nekvalitného materiálu, ktorý sa ľahko trhá.

Medzi pozitíva zaraďujeme nízku hmotnosť, pojazdné kolieska, jednoduchú obsluhu a možnosť regulovať otáčky. Výkon vysávača aj vyfukovania je však veľmi nízky a nehodí sa pre väčšie plochy, časté využitie alebo vlhké lístie.

Model FZF 4030-E bohužiaľ nemôžeme odporučiť. Aj s ohľadom na cenu nás sklamalo výrazne nekvalitné prevedenia.

 • nízka obstarávacia cena
 • nízka kvalita prevedenia
 • nízky výkon
 • nekvalitné materiály
Zistiť cenu

GARDENA ErgoJet 3000

Typelektrický
Príkon3000 W
Výkon-
Akumulátor-
Sacia sila170 l/s
Rýchlosť vzduchu310 km/h
Regulácia otáčokáno
Fukáráno
Funkcia drveniaáno
Objem zberného koša45 l
Mulčovací pomer16:1
Kolieskanie
Hmotnosť4,8 kg

Kombinovaný elektrický vysávač lístia ErgoJet 3000 s funkciou drvenia nemeckej značky Gardena patrí medzi stroje strednej cenovej kategórie.

Kvalita prevedenia je pomerne dobrá. Chválime najmä hliníkový drvič, ktorý bez problému odolá aj menším kamienkom. Stroj pritom nie je natoľko výkonný, aby nasal ťažšie kamienkami. Tie ho preto nemôžu poničiť. Zberný kôš je dostatočne veľký a pevný.

Ovládanie je jednoduché. Výmena vyfukovania za vysávač je jednoduchá a rýchla, je ale potrebné použiť väčšie sily. Potešila možnosť regulácie výkonu. Zamrzelo však kratšie elektrický kábel.

Pri vysávaní je výkon o niečo nižšia a hodí sa skôr pre suché lístie. Väčšie množstvo vlhkého lístia upcháva saciu trubicu. Sací otvor pritom musí byť umiestnený blízko pri zemi. Prístroj sa horšie drží. Manipuláciu by uľahčila prídavné kolieska. Drvenie je síce vysoko efektívne a z lístia za chvíľu získate jemnú drť, bohužiaľ ale pri drvení vlhkého lístia sa ľahko zanesie šnek a oblasť okolo neho. Čistenie je potom zložité a náročné, pretože prístroj nie je možné jednoducho rozobrať. Po naplnení vaku naviac celý stroj výrazne sťažkne.

Hoci tento model disponuje popruhom, ten je príliš krátky a osoby nad 170 cm sa budú musieť pri vysávaní skláňať, čo je dané tiež krátku sacou trubicou. Počítať musíte aj s vyššou hlučnosťou a silnejšími vibráciami. Fukar je však pre bežné použitie dostatočne výkonný a ľahko si poradí aj s vlhkým lístím alebo väčšími nečistotami.

Vysávač a fúkač lístia ErgoJet 3000 vyniká pomerne dobrým pomerom ceny a výkonu. Odporúčame ho však iba pre občasné využitie a menšie plochy (malá záhradka, vjazd a pod.). Vhodný je tiež pre odfúkavania čerstvo napadaného snehu alebo čistenie odkvapov.

 • nízka obstarávacia cena
 • dobrý pomer cena / výkon
 • kvalita prevedenia
 • hliníkový drviacej mechanizmus
 • slabší výkon vysávača
 • vlhké lístie upcháva saciu trubicu
 • hlučnosť
 • krátka sacia trubica
 • krátky popruh
 • chýba kolieska
Zistiť cenu

RYOBI OBL 1820 H

Typakumulátorový / elektrický
Príkon-
Výkon-
Akumulátor18 V
Sacia sila-
Rýchlosť vzduchu250 km/h
Regulácia otáčokáno
Fukáráno
Funkcia drvenianie
Objem zberného koša-
Mulčovací pomer-
Kolieskanie
Hmotnosť2,1 kg

Fukár na lístie Ryobi OBL 1820 H neumožňuje vysávanie, a teda ani drvenie, disponuje ale hybridným motorom. Napájať ho môže akumulátor, ale aj elektrický kábel. Ide o stroj zo strednej cenovej kategórie.

Prevedenie tohto vyfukovača dosahuje dobrej kvality. Navyše sa jedná o výrazne ľahký fukár, čo zaručuje jednoduchú manipuláciu. Vhodný je naviac aj pre ženy a deti. Podľa typu odpratávaného materiálu môžete zvoliť príslušný výkon. Napríklad ak budete potrebovať odstrániť lístie zo záhonu s mulčovacou kôrou, použijete slabší režim, pre odstránenie nečistôt z odkvapu bude vhodný zase silnejší režim.

Akumulátor a nabíjačka nie je súčasťou balenia, toto príslušenstvo je preto potrebné dokúpiť zvlášť. Batériu možno ale navyše využiť aj v mnohých iných výrobkoch od Ryobi. Vyššia kapacita akumulátora zaisťuje pomerne dlhú výdrž aj dobrý výkon. Elektrický kábel by však mohol byť dlhšia.

Fukar OBL 1820 H je pomerne jednoduchý stroj, ktorý ale svoju prácu odvádza prekvapivo dobre. Hodí sa aj pre upratovanie stredne veľkých záhrad a častejšie využitie.

 • nízka obstarávacia cena
 • hybridný motor
 • kvalita prevedenia
 • dostatočný výkon
 • nízka hmotnosť
 • jednoduché použitie
 • chýba funkcia vysávanie
 • akumulátor a nabíjačka nie sú súčasťou balenia
Zistiť cenu

DOLMAR PB252.4

Typbenzínový
Príkon-
Výkon810 W
Akumulátor-
Sacia silaneuvedené
Rýchlosť vzduchu233 km/h
Regulácia otáčokáno
Fukáráno
Funkcia drvenianie
Objem zberného košaneuvedené
Mulčovací pomer-
Kolieskanie
Hmotnosť4,5 kg

Dolmar PB252.4 je benzínový poloprofesionálny fukár, ktorý je možné doplniť sacou trubicou a zberným vakom a používať ho aj ako vysávač lístia. Počítať však musíte s vyššou obstarávacou cenou, jedná sa totiž o stroj z vyššej cenovej kategórie.

Model PB 252.4 je vybavený štvortaktným benzínovým motorom. Štartuje ľahko a rýchlo. Ovládanie je umiestnené priamo na fúkacii trubici, vďaka čomu je maximálne pohodlné a jednoduché. Tento stroj disponuje tiež širokými popruhmi, vďaka čomu sa ľahko nosí.

Chválime vysoký výkon, vďaka ktorému je tento model vhodný aj pre upratovanie mokrého a zlepeného lístia, efektívne čistenie odkvapov alebo chodníkov zapadaných čerstvým snehom. Nevýhodou je len chýbajúce sacia trubica a zberný kôš, ktorý v prípade potreby musíte dokúpiť (sada 195283-6), bohužiaľ sa nejedná o lacnú položku.

Model PB252.4 vyniká veľmi dobrým výkonom, vďaka čomu je vhodný pre univerzálne využitie. Ideálný je tiež pre väčšie plochy (napr. rozľahlé záhrady).

 • kvalita prevedenia
 • vysoký výkon
 • univerzálne využitie
 • tichý chod
 • jednoduché použitie
 • vyššia nákupná cena
 • sacia trubica a zberný kôš nie sú súčasťou balenia
Zistiť cenu

ECHO PB-625

Typbenzínový
Príkon-
Výkon2400 W
Akumulátor-
Sacia sila233 l/s
Rýchlosť vzduchu306 km/h
Regulácia otáčokáno
Fukáráno
Funkcia drvenianie
Objem zberného koša57 l
Mulčovací pomer-
Kolieskanie
Hmotnosť10,3 kg

Profesionálny benzínový fukár Echo PB-625 je možné pomocou adaptéra ľahko prestavať na vysávač lístia. Jedná sa o vysoko výkonný stroj z najvyššej cenovej kategórie.

Kvalita prevedenia je na veľmi vysokej úrovni. Dvojtaktný benzínový motor je spoľahlivý a tichý. Ovládanie je umiestnené priamo na fúkacie (alebo nasávacie) trubici, vďaka čomu je vždy po ruke. Tento stroj sa totiž pomocou dvoch pohodlných popruhov nosí na chrbte. Chválime tiež špeciálne odpruženú konštrukciu, vďaka ktorej sú vznikajúce vibrácie pohlcované. Práca s týmto strojom je preto skutočne pohodlná.

Vysoký výkon zaručuje dokonalé vyfúkanie lístia (prípadne iných nečistôt) aj z vyššej trávy. Ideálne je tiež pre odstránenie čerstvého snehu z chodníkov. Úplne univerzálnym sa tento stroj stane po doplnení o adaptér PBAV-4600, ktorý pozostáva zo sacej trubice a zberného koša.

Tento model odporúčame všetkým, ktorí potrebujú upratovať rozsiahle plochy (parky, záhrady, chodníky), prípadne členitý terén. Jedná sa o spoľahlivý stroj, ktorý vás nesklame.

 • kvalita prevedenia
 • veľmi vysoký výkon
 • univerzálne využitie
 • nízka spotreba
 • vysoká obstarávacia cena
 • sacia trubica a zberný kôš nie sú súčasťou balenia
Zistiť cenu

Čo je vysávač lístia a na čo slúži

Vysávač lístia je záhradným pomocníkom, ktorý môže kombinovať funkciu vysávanie, fúkanie prípadne drvenie. Pre mnohých môže byť prekvapením, že ho možno využiť nielen pri upratovaní opadaného lístia, ale aj ďalších nečistôt (napr. pilín, hoblín, kôry, drobných odpadkov a pod.), čerstvého snehu, pokosenej trávy alebo na čistenie odkvapov. Jeho obrovskou výhodou je fakt, že oproti hrábím nemusíte pri upratovaní vynaložiť takmer žiadne úsilie. Navyše sa s ním dostanete aj na ťažko prístupné miesta.

Podľa čoho vyberať

Pred samotným výberom vhodného záhradného vysávače lístia si najskôr odpovedzte na nasledujúce otázky. Tie vám pomôžu ďalej špecifikovať vaše požiadavky, a výrazne vám tak uľahčí rozhodovanie.

 1. Ktoré funkcie využijete – vysávanie, fúkanie alebo aj drvenie?
 2. Aké množstvo lístia (príp. snehu, nečistôt a pod.) a na ako veľkej ploche budete upratovať? Pre menšie plochy sú vhodné záhradné aku alebo elektrické vysávače na lístie, pre väčšie plochy sa hodí viac benzínové modely.
 3. Budete vysávať aj väčšie kúsky vetví alebo odpadky? Ak áno, voľte stroj bez drviča.
 4. Kto a ako (priemerne) dlho bude s vysávačom pracovať? Na tejto otázke závisí hmotnosť stroja.
 5. Aká je na pozemku dostupnosť elektrickej zásuvky? Ak nemáte možnosť pripojenia do elektriny, budete musieť vyberať iba medzi akumulátorovými a benzínovými modelmi.

Vysávač, fukár alebo oboje

Na trhu existujú ako samostatné vysávače lístia, tak samostatné dúchadlá, ale aj stroje, ktoré obe funkcie kombinujú. Najčastejšie sú jednoznačne stroje kombinované.

Vysávače

Záhradné vysávače slúži len k nasávaniu nečistôt (lístie, malých vetvičiek, drobného odpadu), prípadne pre vysávanie na kôpky nafúkaného lístia. Väčšina strojov je určená len pre menšie pozemky. Pre veľké plochy a väčší objem lístia sú málo výkonné a upratovanie by vám dal zbytočne veľa práce. Ďaleko lepšie je v takomto prípade lístia nafúkať pomocou vyfukovania na hromadu, a až potom vysať do zberného koša.

Rovno pri vysávaní môžete využiť funkciu drvenia (ak jej je daný model vybavený). Vďaka tomu dôjde k rozdrveniu lístie, ktoré potom už len stačí zo zberného koša jednoducho vysypať na kompost.

Fukáre

Fukáre lístia a nečistôt pomáhajú nafúkať na jednu hromadu, ktorej sa potom ľahko zbavíte vysatím alebo klasicky pomocou záhradného náradia. Fúkacie stroje sú vhodné aj pre väčšie plochy s hrubšie vrstvou napadaného lístia. Naviac sa hodí aj pre upratovanie čerstvé snehovej pokrývky, najrôznejších ďalších nečistôt alebo odkvapov.

Kombinované stroje

Väčšina modelov však kombinuje funkciu vysávača aj vyfukovania, vďaka čomu sú tieto stroje oveľa univerzálnejšie. Niekedy navyše umožňujú tiež drvenie odpadu. Okrem toho existujú tzv. trojkanálové vysávače lístia, s ktorými je možné zároveň fúkať aj vysávať. V praxi to môže znamenať, že pomocou vzduchu odlepujú vlhké lístie, ktoré ihneď odsávate do zberného vaku.

Kombinované stroje majú buď duálnú, alebo výmennú trysku. Duálna tryska je vyhradená ako pre fúkanie, tak aj pre vysávanie. Pritom možno medzi oboma režimami jednoducho prepínať. Modely s duálnou tryskou sú zvyčajne lacnejšie a ľahko sa ovládajú, na druhej strane ale mávajú nižší výkon, sklon k častému upchávaniu a sú ťažšie.

Druhá možnosť sú modely s výmennou tryskou, tú je nutné pri zmene režimu vymeniť (samostatná tryska sa používa pri vysávaní a samostatná pri fúkaní), musíte preto počítať s úkonom navyše. Výhodou týchto strojov je vyšší výkon, ale aj cena.

Rozdelenie podľa typu pohonu

Na trhu nájdete tri základné typy vysávačov lístia: elektrické (káblové), akumulátorové a benzínové (motorové). Každý z týchto typov má svoje klady aj zápory a hodí sa pre odlišné využitie.

Elektrické vysávače lístia

Patrí medzi najobľúbenejšie a zároveň najlacnejší variantu. Elektrické vysávače lístia (a fúkače) sa hodí pre menšie až stredne veľké nepríliš členité plochy. Medzi výhody týchto modelov patrí pomerne dobrý výkon elektrického motora (nie sú však tak výkonné ako benzínové stroja), sú ľahké, menej hlučné a navyše nemusíte myslieť na doplňovanie benzínu alebo dobíjanie batérie. Nevýhodou je ale elektrický kábel, ktorý môže pri práci prekážať. Nutnosťou je tiež dobrá dostupnosť elektrickej zásuvky (230 V), okrem toho budete potrebovať predlžovačku.

Akumulátorové vysávače lístia

Pretože akumulátorové stroje čerpajú energiu z batérie, sú maximálne mobilné, tiché, ľahké (ľahko ich udržíte v jednej ruke), nikde neprekáža kábel a nie je potreba dopĺňať benzín. Musíte ich však pravidelne nabíjať. Pri výbere sa preto oplatí sa na tento parameter špeciálne zamerať a postrážiť si čo najvyššiu kapacitu, ktorá sa zvyčajne pohybuje od 10 do 90 minút. Pravdou ale je, že väčšina strojov nedisponuje príliš vysokou výdržou. Vhodné sú preto skôr pre menšie plochy a nie príliš náročnú prevádzku. Kvôli nižšiemu výkonu v tejto kategórii ťažko zoženiete kombinované stroje.

Benzínové vysávače lístia

Posledným typom sú benzínové (niekedy tiež motorové) vysávače a fúkače lístia, ktoré na svoju prevádzku využívajú dvojtaktný alebo štvortaktný benzínový motor. Medzi ich výhody patrí vysoký výkon, dĺžka prevádzky (dosahujúce aj niekoľkých hodín) a mobilita (nikde neprekáža napájací kábel). Počítať ale musíte s vyššou hmotnosťou a najmä hlučnosťou, pri spaľovaní benzínu navyše dochádza k uvoľňovaniu splodín.

Motorové vysávače a fukáre lístia sú ideálne pre veľké a členité záhradné plochy. Často sa jedná o kombinované modely aj s funkciou drvenia. U niektorých benzínových dúchadiel na lístia môžete nastaviť aj rýchlosť prúdenia vzduchu alebo počet otáčok.

Dôležité parametre

Pri výbere záhradného vysávača lístia (prípadne vyfukovania a drviče) sa oplatí venovať pozornosť predovšetkým týmto parametrom:

 • príkon,
 • sacia sila,
 • rýchlosť vzduchu,
 • regulácia výkonu,
 • objem zberného koša,
 • veľkosť a tvar sacej trubice,
 • funkcie drvenie,
 • materiál,
 • hmotnosť.

Príkon

Pri elektrických a benzínových vysávačov a dúchadiel býva uvedený príkon (W), ktorý udáva množstvo spotrebovanej energie. Príkon teda nie je to isté čo výkon a rozhodne neplatí, že vysoký príkon znamená automaticky vysoký výkon. Veľmi totiž závisí aj na konštrukcii, tvaru lopatiek ventilátora, priemeru alebo tvaru vysávacej (alebo fúkacej) trubice.

U príkonu je dôležité rozlišovať, či ide o stroj elektrický alebo benzínový. Elektrické modely by mali mať príkon aspoň 2 000 W, pri benzínových je možné zvoliť trochu nižší príkon. U benzínových strojov navyše výrobcovia často uvádza priamo hodnotu výkonu, a to vo Wattoch alebo v „koňoch“, čo poznáte podľa jednotky HP (1 kW sa pritom rovná 1,35 HP). Ideálny výkon pri benzínových prístrojov začína na 1 000 W.

Pokiaľ nie je výkon priamo uvedený, pomerne jednoducho možno jeho hodnotu zistiť z dvoch veličín: sacej sily (u vysávačov) a rýchlosti vzduchu (u dúchadiel).

Sacia sila

Sacia sila (sací výkon) je dôležitým kritériom pri všetkých vysávačov lístia, udáva totiž objem nasatého vzduchu (poťažmo lístia), a to buď v litroch za jednu sekundu, alebo v metroch kubických za hodinu alebo minútu. Optimálnym riešením sú modely disponujúci sacím výkonom okolo 220 l / s (čo zodpovedá zhruba 800 m³ / h).

Rýchlosť vzduchu

Rýchlosť vzduchu (rýchlosť fúkania) je dôležitý údaj, o ktorý by ste sa mali zaujímať, ak si chcete zaobstarať fukár na lístie alebo kombinovaný stroj. Rýchlosť vzduchu sa uvádza v kilometroch za hodinu, prípadne v metroch za sekundu.

Minimálna rýchlosť vzduchu by mala začínať na 200 km / h, u výkonnejších a kvalitnejších strojov sa možno stretnúť aj s 400 km / h a viac.

Vždy spozornite v prípade, že výrobca hodnoty sacej sily a rýchlosti vzduchu neuvádza (čo je typické pre neznačkové výrobky zo supermarketov), ​​znamená to totiž, že sú príliš nízke a výkon týchto strojov je pre bežné použitie absolútne nedostatočný. Na výrobkoch pritom často najdete nadpriemerne vysoké hodnoty príkonu, ktoré ale nevypovedajú o ničom.

Regulácia výkonu

V každom prípade odporúčame dať prednosť modelom, ktoré umožňujú reguláciu výkonu. Nie pre všetky situácie sa totiž hodí najvyšší výkon, napríklad vysávanie lístia medzi záhonmi alebo vyfúkanie lístie z plôch pokrytých mulčovacou kôrou vyžaduje naopak výkon nižší.

Benzínové vysávače disponujú reguláciou výkonu vždy, pri elektrických a aku prístrojov ju ale bežne nenájdete.

Objem zberného koša

Každý záhradný vysávač je vybavený zberným košom (vakom), do ktorého je nasávané lístie. Pochopiteľne čím väčší objem, tým menej často ho budete musieť vysypávať. Najmenší koše majú okolo 17 litrov, najväčší potom aj 60 litrov. Pre bežné použitie odporúčame približne 30-40 litrov.

Veľkosť a tvar sacej trubice

Veľmi dôležitou časťou každého vysávače a vyfukovania lístia je sacia trubica. Veľkosť a tvar totiž priamo ovplyvňujú to, či sa bude stroj upchávať a ako efektívne bude pracovať. Navyše platí, že modely s nízkym výkonom musí mať saciu trubicu o malých priemeroch, aby tak zvýšili saciu silu alebo rýchlosť vzduchu. Odporúčame voliť vždy guľatý otvor s priemerom aspoň 15 cm. Hranatý otvor (často štvorcový) s menším priemerom je totiž náchylný k upchávaniu.

Funkcia drvenia

Niektoré prístroje vedia lístia po nasatí rovno rozdrviť. Drvenie pritom zmenšuje objem lístia, vďaka čomu sa ho do zberného koša vojde viac, a vy preto nemusíte vak tak často vyprázdňovať. Okrem toho ale drvenie výrazne uľahčuje kompostovanie, keďže lístia a ďalšie biologický odpad rozdrví na malé kúsky, ktoré sa rýchlejšie rozložia.

Efektivita drvenie sa uvádza v mulčovacím pomere nerozdrvený ku rozdrcenému odpadu (najčastejšie 10: 1 alebo 16: 1). Pri elektrických strojov ale dávajte pozor, tie sú totiž často obmedzené len na drvenie suchého lístia, kdežto benzínové si poradí aj s vlhkým lístím, drobnými vetvičkami alebo trávou. Akumulátorové prístroje funkcií drvenie vôbec nedisponujú.

Niektoré modely sú vybavené tzv. injektorom. Ten zabraňuje tomu, aby sa do drviaceho zariadenia dostali drobné živočíchy (dážďovky, slimáky a pod.), Prípadne objemnejšie predmety, ktoré by mohli prístroj poškodiť. Živočíchy i predmety potom skončí rovno v zbernom koši.

Materiál

Plášť býva vo väčšine vyrobený z plastov, u najdrahších modelov potom môže ísť o kov. Lacné stroje sú vyrobené z mäkkých plastov, priemerné záhradné vysávače a fukáre potom z tvrdeného plastu (ABS), ktorý odporúčame uprednostniť.

U vysávačov lístia je ale úplne zásadný materiál a spracovanie ventilátora, ktorý je naopak v prípade dúchadiel zanedbateľný. Pri vysávaní je to totiž práve ventilátor, ktorý je najviac namáhaný. Pri lacných strojov pritom často stačí jediný väčší kamienok, ktorý vysajete spolu s lístím, a lopatky ventilátora ním zničíte. Aj tu platí, že čím drahší stroj, tým kvalitnejšie a odolnejšie je ventilátor.

Hmotnosť

Hmotnosť má vplyv na komfort pri práci. Navyše je dôležité si ujasniť, kto bude s vysávačom lístie najčastejšie pracovať, pre každého je totiž znesiteľná iná záťaž. Zvyčajne sa hmotnosť strojov pohybuje od 1,5 do 7 kg. Odporúčame voliť okolo 2-4 kg. Čím ľahšie, tým ľahšie práca s ním pochopiteľne bude. Platí ale tiež, že nízka hmotnosť je typická pre prístroje s nižším výkonom. Benzínové a akumulátorové modely sú pritom o niečo ťažšie ako modely elektrické.

Príslušenstvo

Praktické príslušenstvo je buď súčasťou daného modelu alebo je možné dodatočne dokúpiť. Ide najmä o:

 • popruh,
 • prídavnú rukoväť,
 • kolieska,
 • nástavce,
 • náhradné zberný kôš.

Popruh

Popruhy sú užitočné predovšetkým u ťažších strojov pri dlhotrvajúcej (i niekoľkohodinové) práci. Popruh umiestnite buď na jedno rameno alebo na obe ramená.

Prídavná rukoväť

Vďaka prídavnej rukoväti môžete záhradný vysávač oveľa ľahšie uchopiť tak, ako vám vyhovuje. Manipulácia je tak o poznanie ľahšie.

Kolieska

Niektoré vysávače sú vybavené kolieskami pri ústí sacej trubice, ktoré uľahčujú používanie stroja. Trubicu nemusíte nosiť v rukách, ale vozíte ju po zemi, čo oceníte predovšetkým pri dlhotrvajúcej práci. Tieto kolieska sú často odnímateľná.

Nástavce

Na saciu trubicu je často možné pripevniť aj ďalšie nástavce určené pre odlišné použitie. Môže sa jednať o užšie hrdlo pre vysávanie zle prístupných miest, alebo napríklad malé hrable na konci trubice, vďaka ktorým možno ľahko našuchoriť zlepené vlhké lístie.

Náhradný zberný kôš

Zberný kôš je dôležitou súčasťou každého vysávača lístia, niektoré sa však môžu pomerne ľahko pretrhnúť, pre každý prípad je preto vhodné vlastniť náhradný zberný vak.

Cenové relácie

U záhradných vysávačov a dúchadiel na lístie spravidla platí, že čím vyššia je obstarávacia cena, tým výkonnejší a kvalitnejší prístroj získate. Pre ľahšiu orientáciu sme vydelili niekoľko základných cenových kategórií:

 • do 40 €,
 • od 40 do 200 €,
 • od 200 do 500 €,
 • nad 500 €.

Lacné vysávače lístia

Najlacnejšie záhradné vysávače a fukáre lístia (príp. kombinované stroje) zoženiete už do 40 €. Ide o prístroje elektrické, prípadne akumulátorové, benzínové modely v tejto kategórii nenájdete. Takmer bez výnimky však ide o stroje s nízkym výkonom a pomerne lacným prevedením, ktoré sú vhodné iba pre malé plochy a pre občasné použitie. Napriek tomu aj v tejto kategórii sa už nájde niekoľko málo kombinovaných strojov s funkciou drvenia.

Hobby vysávače lístia

Do kategórie do 200 € už vedľa elektrických a akumulátorových spadajú tiež benzínové vysávače a fukáre na lístie, samozrejmosťou sú ale aj kombinované modely s funkciou drvenia. Kvalita prevedenia je vyššia podobne ako sacia sila a rýchlosť vzduchu. Tieto stroje odvedú pomerne dobrú prácu na menších pozemkoch. Na rozdiel od prvej kategórie s nimi ale už zvyčajne nemusíte mať strach vysať nejaký ten menší kamienok.

Vysávače lístia pre náročných

Do 500 € odporúčame investovať, ak zháňate kvalitný prístroj, ktorý odvedie veľmi dobrú prácu a s ktorým možno pracovať na veľkých plochách aj niekoľko hodín v kuse. Ide pritom takmer výlučne o benzínové modely, ktoré disponujú vysokým výkonom a kvalitou prevedenia. Samozrejmosťou býva popruh a pomerne široké príslušenstvo.

Top vysávače lístia

Do top kategórie nad 500 € spadajú profesionálne vysávače lístia a dúchadlá, ktoré sú určené pre dlhodobé nasadenie na rozľahlých plochách (verejné parky a pod.). Nemusí sa pritom jednať o ručné modely, ale o veľké pojazdné stroje so špičkovým výkonom.

Tipy na záver

 1. Každý kvalitný vysávač by si mal bez problémov poradiť aj s mokrým lístím, bez toho aby došlo k jeho upchatiu.
 2. Ak máte málo miesta, myslite aj na ľahké uskladnenie prístroja. Sacia tryska by mala byť najlepšie odnímateľná alebo teleskopická.
 3. Myslite tiež na dobrú dostupnosť servisu a náhradných dielov. Vysávača sa dá totiž veľmi ľahko poškodiť napríklad nasatými kamienky alebo väčšími vetvičkami.
 4. Odporúčame vyberať medzi naj značkami vysávačov a dúchadiel lístia, medzi ktoré patria najmä: Fieldman, Husquarna, Hecht, Stihl, Black & Decker, Gardena, Bosch, VeGA, Makita, Hitachi alebo Greenworks.
 5. Ak si aj naďalej neviete rady, ako vybrať najlepší záhradný vysávač a fukár na lístie, odporúčame vám sa orientovať aj podľa užívateľských recenzií, prípadne vyberať medzi víťazmi nezávislých spotrebiteľských testov.
 6. Pokiaľ zháňate lacný záhradný vysávač a fukár na lístie, môžete sa porozhliadnuť tiež po bazároch, akciách alebo zľavách. S trochou šťastia môžete za málo peňazí zaobstarať kvalitný stroj.

Video pre predstavu o používaní prístroja

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo