Ako vyčistiť práčku

Každý domáci spotrebič vyžaduje údržbu, automatickú práčku nevynímajúc. Správna starostlivosť je najlepšou zárukou bezproblémovej funkčnosti a dlhej životnosti. Údržba všetkých častí práčky (tesnenia, dávkovače, filtra i bubna) pritom nie je vôbec zložitá a nezaberie vám ani veľa času. Za spoľahlivú práčku, ktorá vám poslúži niekoľko rokov a čisté a voňavé prádlo, trocha práce navyše rozhodne stojí.

Prečo je pravidelné čistenie práčky dôležité

Hoci práčka zbavuje bielizeň nečistôt aj zápachu, často sa z nej samej line nepríjemný odér (v horšom prípade z nej vyťahujete zatuchnutú a podivne zapáchajúci bielizeň). Tento zápach je daný práve kombináciou vlhkosti, usadzovaniu vodného kameňa a zvyškov nečistôt (často vlasov, zvieracích chlpov a pod.), Ktoré spotrebič postupne zanáša. Všetky tieto faktory pritom vytvára vynikajúce podmienky pre vznik nebezpečných baktérií a plesní.

Akonáhle sa objaví zápach, mnoho užívateľov siahne po inom pracom prostriedku (prípadne aviváži) v domienke, že takto problém ľahko vyrieši. Tento postup ale nefunguje, problém býva totiž spravidla práve v zle udržiavanom či celkom zanedbanom domácim spotrebiči. Ak sa aj vás táto nepríjemnosť týka, nezúfajte, predstavíme vám pár jednoduchých krokov, ako všetko rýchlo a jednoducho napraviť a postupne vám poradíme, ako efektívne vyčistiť jednotlivé časti celého spotrebiča.

Gumové tesnenie

Gumové tesnenie okolo dvierok práčky sa ľahko zanáša (špinou, vlasy, zvieracou srsťou, zabudnutým papierovou vreckovkou, zvyšky pracieho prášku alebo aviváže a pod.). Možno ste si sami pri vyťahovaní bielizne z bubna všimli nevábne hmoty prilepené práve v týchto záhyboch. Bohužiaľ v týchto miestach sa dlho drží vlhkosť, a tak tu ľahko vznikajú plesne a množia sa baktérie.

Ako vyčistiť gumové tesnenie práčky

  1. Zo záhybov tesnenia odstráňte všetky veľké kusy nečistôt.
  2. Celé tesnenia a všetky jeho záhyby utrite vlhkou handričkou. Ak sú nečistoty přischlé, odstráňte ich kefou (pre zle dostupné miesta použite starý zubnú kefku). Pri umývaní nezabudnite aj na dvierka práčky, kde tesnenie prilieha.
  3. Suchou handričkou tesnenie vysušte.

Takto odporúčame postupovať po každom praní. Často nie je nutné dodržiavať celý postup. Ak je práčka udržiavaná alebo nedošlo počas prania k zaneseniu tesnenia, postačí gumu iba vytrieť dosucha.

Pri čistení gumového tesnenia nepoužívajte klasické umývacie prostriedky, ktoré by po čase mohli tesnenie zničiť. Ak chcete, môžete raz mesačne na čistenie gumy práčky použiť ocot alebo kyselinou citrónovou, ktoré účinne ničia prípadné plesne a baktérie. Aj ocot a kyselina ale môžu gumu postupne zničiť, preto buďte s ich používaním opatrnejší.

Dvierka práčky navyše nechajte po každom praní otvorená minimálne na 10 cm a aspoň do druhého dňa, aby mohla prebytočná vlhkosť vyvetrať.

Dávkovač pracieho prášku

V dávkovači sa často usadzuje prací prášok alebo gél a zvyšky aviváže. Ak sa čistenie tohto miesta príliš nevenujete, po čase spolu s vodným kameňom vytvorí nevzhľadné usadeniny, ktoré sú ideálnym miestom pre tvorbu plesní a množenie baktérií. Práve tieto miesta pritom často pôsobí onen nepríjemný zápach, ktorý sa následne line z bubna práčky.

Ako vyčistiť dávkovač pracieho prášku práčky

  1. Zásuvku dávkovača vyberte (buď jednoducho potiahnutím alebo pomocou tlačidla) a zo všetkých strán dôkladne opláchnite pod horúcou tečúcou vodou. Ak je dávkovač zanedbaný, použite špeciálne čistič na vodný kameň, ocot, kyselinu citrónovú apod.
  2. Pomocou špáradlá vyčistite otvory a trysky v priehradke na aviváž.
  3. Vyčistite aj vnútorný priestor pračky, do ktorého sa zásobník zasúva. Použite starú zubnú kefku a čistič na vodný kameň.

Dávkovač uvedeným postupom čistite aspoň 1x za mesiac.

Zabrániť tvorbe plesní a vodného kameňa možno ľahko – zásuvku dávkovača jednoducho po každom praní nechajte otvorenú, aby mohla vyschnúť.

Filter

Pravidelnú údržbu filtra väčšina užívateľov zanedbáva. Každopádne sa jedná o miesto, ktoré rozhodne zasluhuje našu pozornosť, ak by totiž došlo k upchatiu filtra, mohlo by sa ľahko spáliť čerpadlo.

Filter slúži na zachytávanie najmä väčších nečistôt a predmetov. Preto v ňom môžete nájsť najmä vlasy, zvieracie chlpy, papierové vreckovky, ale aj mince, sponky do vlasov a ďalšie drobné predmety zabudnuté vo vreckách.

Filter sa väčšinou u každej práčky nachádza na čelnej strane v spodnej časti.

Ako vyčistiť filter práčky

  1. Filter odskrutkujte podľa manuálu od výrobcu (zvyčajne proti smeru hodinových ručičiek). Počítajte s tým, že po odskrutkovaní z filtra vytečie určité množstvo vody, preto ho podložte suchou savým handrou.
  2. Vyberte všetky súčiastky a prepláchnite ich pod horúcou tečúcou vodou, záhyby vyčistite bežnými čistiacimi prostriedkami a starým zubnou kefkou. To isté urobte s otvorom, z ktorého ste filter vybrali.
  3. Súčiastky filtra zložte a vložte ho späť. Filter zaskrutkujte v smere hodinových ručičiek.

Čistenie filtra odporúčame vykonávať minimálne 2x ročne. Ak periete častejšie, prispôsobte tomu aj frekvenciu čistenie (napr. ak periete každý deň, filter čistite zhruba každé dva mesiace).

Bubon a vaňa

Podlením dôležitým miestom, ktorému by ste mali venovať pozornosť, je bubon a vaňa práčky. Čo sa týka čistenie týchto miest, existuje veľa tzv. babských rád, ktoré sa najčastejšie týkajú toho, ako vyčistiť bubon práčky octom, kyselinou citrónovou, savom alebo prácou sódou. Hoci je tento postup pomerne účinný, môže pri ňom dochádzať k poškodeniu práčky (najčastejšie samotného bubna, filtra a gumového tesnenia).

Preto odporúčame radšej investovať do špeciálnych čističov, ktoré sú k čisteniu bubna práčky priamo určené. Zakúpiť môžete napríklad čistiace tablety s oxidačným účinkom, ktoré stačí jednoducho vložiť do prázdneho bubna práčky a zapnúť cyklus s teplotou 60 ° C. Účinná látka z tablety sa pritom dostane aj na horšie prístupné miesta (napr. do záhybov gumového tesnenia).

S vodným kameňom si zase poradia najrôznejšie práškové čističe a na trhu nájdete aj rad prípravkov 3v1, ktoré práčku zbaví vodného kameňa, zápachu aj mastnoty a nečistôt. U niektorých moderných pračiek dokonca existujú samočistiace programy alebo čistenie pomocou pary.

Zhrnutie

Pre prehľadnosť zhrnieme najdôležitejšie body, na ktoré by ste rozhodne nemali zabudnúť:

  1. Po každom praní vytrite dosucha gumové tesnenie a nechajte dvierka otvorené.
  2. Zásuvku aj okolie dávkovača pracieho prášku občas vypláchnite, zásuvku po každom praní otvorte a nechajte vyvetrať.
  3. Približne 1x za mesiac vyčistite bubon a vaňu práčky (najlepšie čistiacim prostriedkom na to určeným).
  4. Aspoň 2x (ideálne 4x) ročne vyčistite filter.
  5. Podľa tvrdosti vody (približne 2x ročne) použite odstraňovač vodného kameňa.

Ak práčka stále zapácha

Niekedy sa môže stať, že aj keď o práčku staráte a dodržiavate všetky spomínané rady, z bubna sa stále line nepríjemný zápach. Táto situácia môže byť daná niektorými ďalšími faktormi, ktoré zdanlivo vôbec s týmto problémom nemusí súvisieť.

Prinášame preto prehľad najčastejších chýb a ich riešenie, ktoré môžu za nepríjemným zápachom štát:

Problém: Práčka je umiestnená v nevetranej a vlhkej miestnosti.
Riešenie: Spotrebič premiestnite alebo miestnosť pravidelne vetrajte.

Problém: Periete len pri nízkych teplotách (zvyčajne do 40 ° C) alebo v príliš malom množstve vody.
Riešenie: Občas (ideálne 2x mesačne) perte pri vyššej teplote (na 60 ° C alebo 90 ° C). Vyššia teplota spoľahlivo ničí baktérie, a veľmi dobre tak eliminuje zápach. Vysoká teplota je vhodná pre pranie posteľnej bielizne, uterákov a pod.

Problém: Šetríte prací prášok alebo to s ním naopak preháňate.
Riešenie: Prášok dávkujte vždy podľa návodu, typu tkaniny a tvrdosti vody.

Problém: Pri praní je práčka preplnená a bielizeň sa nevyperie a nevymáchá dostatočne.
Riešenie: Bielizeň dávkujte podľa priloženého manuálu (pre každý cyklus sa množstvo zvyčajne líšia).

Problém: Periete s pracími gély alebo s ekologickým mydlovým slizom.
Riešenie: Vyhnite sa používaniu pracích gélov a siahnite radšej po klasickom pracom prášku. Gély môžu práčku zanášať.

Problém: Žijete v oblasti s tvrdou vodou, a v práčke sa vám tak neustále usadzuje vodný kameň.
Riešenie: Na prívodnú hadicu môžete skúsiť namontovať tzv. magnetický odvápňovač.

Problém: Odpadová hadica je zle umiestnená, kvôli čomu sa v nej môžu usadzovať baktérie a plesne a šíriť sa odtiaľ späť do práčky.
Riešenie: Skontrolujte umiestnenie odpadovej hadice a zmeňte jej umiestnenie podľa manuálu.

Problém: Nič nezaberá.
Riešenie: Je možné, že model vašej práčky trpia konštrukčnú vadou (bubna, čerpadla alebo motora) a pomôže vám len odborné rozobratie a oprava v servise, prípadne kúpa novej práčky.

2 komentáre
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Pridaj svoju recenziu
  1. Ako vyčistiť filter keď je zabudovaný v práčke?..samozrejme bez servisu..jedná sa o práčku elektrolux EWT1264IFW

    • Dobrý deň filter je dostupný zo zadnej strany práčky, vrátane výkresov je to popísané na stranách 40-41 v návode.

    Dajte nám odpoveď

    Čo vybrať
    Logo