Ako vybrať fén

Rozbil sa vám starý fén na vlasy, ktorý poslúžil niekoľko rokov, a vy si teraz potrebujete vybrať nový? Možno budete prekvapení, ako výkonné fény môžete zohnať a akými funkciami pre dokonalý účes a zdravé vlasy disponujú. Poradíme vám, po akom príkonu sa pozerať a prečo je dôležitý. Odtajníme vám, prečo je dôležité správne umiestnenie ovládacích tlačidiel a tiež si vysvetlíme, na čo sa hodí keramický modul a turmalínová technológie.

Test fénov 2023

Rowenta Powerline CV5090F0

Príkon2300 W
Počet rýchlostí2
Počet teplôt3
Ionizáciaáno
Studený vzducháno
Hmotnosť0,5 kg
Dĺžka kábla1,8 m
Difúzoráno
Automatické vypnutienie

Klasický fén pre domáce použitie je vhodný predovšetkým pre nenáročných užívateľov. Jeho hmotnosť 0, 64 kg je pomerne veľká a po nejakom čase ju nepríjemne pocítite v zápästí, tak aspoň, že, vďaka tvarovaniu rukoväti dobre padne do ruky. Posuvné gombíky sa dobre ovládajú a aj napriek tomu, že sú na zadnej strane rukoväte, netlačí do dlane na rozdiel od kolíbkových tlačidiel. Na svoju cenovú kategóriu disponuje luxusným príkonom. Ponuka 3 teplôt a 2 rýchlostí fúkania je pomerne štandardná. Už stredná teplota vám postačí k rýchlemu vysušeniu dlhých vlasov.

Vlasy sú po vysušení lesklé, hladké, a navyše nelietajú okolo hlavy. A to všetko vďaka ionizácii. Kábel má štandardnú dĺžku 1,8 m, ktorá plne dostačuje ľahkej manipulácii, vďaka gumovému očku môžete prístroj zavesiť na háčik, takže nebude zaberať miesto na okne alebo v šuplíku. Fén disponuje sitkom, ktoré zachytáva prach. Ani po dlhšej prevádzke sa telo fénu nijako významne neprehrieva.

Prístroj je pri normálnej rýchlosti fúkania pomerne tichý, o niečo horšie už je to v prípade, že jeho výkon zvýšite. Tlačidlo na ovládanie studeného vzduchu sa musia pri použití neustále držať a teplota je zhruba rovnaká ako teplota na prvé teplotné úrovni. Užitočný by bol ešte jeden stupeň intenzity fúkania. Pri prvých použitiach je cítiť zápach plastu. Pre svoju veľkosť nie je rozhodne vhodný na cestovanie. Sem tam môže byť problematické oddelenie nástavce od fénu, a to najmä, keď je horúci. Fén má pomerne dlhú fúkaciu hubicu, ktorá sa pridaním difuzéru ešte predĺži, takže manipulácia môže byť o niečo horšie.

Zistiť cenu

Remington D 5219

Príkon2400 W
Počet rýchlostí2
Počet teplôt3
Ionizáciaáno
Studený vzducháno
Hmotnosť0,81 kg
Dĺžka kábla1,8 m
Difúzoráno
Automatické vypnutienie

Dobrý fén do domácnosti, ktorý ponúka 3 stupne teplôt a 2 možnosti intenzity fúkania. Jeho príkon 2 400 W sa postará o rýchle vysušenie aj hustejšie hrivy (zhruba za 3 minúty máte hotovo). Chod fénu je v bežnom chode pomerne tichý, väčšie hlučnosti dosahuje pri prepnutí na vyššiu rýchlosť fúkanie. Fén sa neprehrieva. Spolu s ním je dodávané viac nástavcov plus si môžete ďalšie od výrobcu dokúpiť. Aj pri použití najvyššieho stupňa teploty vás fén nespáli, a ak by pre vás tento stupeň bol predsa len moc, stačí dať fén ďalej od hlavy alebo si prepnúť na nižšiu teplotu. Dostatočnú teplotou disponuje druhý stupeň teploty, takže je dosť možné, že tretí ani nevyužijete.

Údržba prístroja je vďaka odnímateľnej mriežke jednoduchá. Používanie je tiež jednoduché, pretože tlačidla je možné ovládať len jednou rukou. V čom je jeho mínus? Vo veľkej hmotnosti 0, 81 kg, ktorá síce nemusí byť znateľná hneď, ale počas niekoľkých minútového fénovaní sa prístroj naozaj prednesie. Hodilo by sa tiež tlačidlo turbo, ale aj tak je výkon fénu veľmi slušný.

Zistiť cenu

Philips HP8232/00

Príkon2200 W
Počet rýchlostí2
Počet teplôt3
Ionizáciaáno
Studený vzducháno
Hmotnosť0,6 kg
Dĺžka kábla1,8 m
Difúzoráno
Automatické vypnutienie

V tejto cenovej kategórii môžete zohnať aj výkonnejšie fén, ktorý bude mať väčšiu príkon ako 2 200 W, avšak aj tento je dostatočný. Ale keď môžete mať za tú cenu ešte výkonnejší? Necháme to na vás. Nižší výkon však prístroj doháňa 3 stupňami intenzity fúkania a nízkou hmotnosťou ľahko cez pol kila, ktorá je užívateľsky veľmi príjemná. Po vysušení sú aj krepaté vlasy hladké. Fén sa nepřihřívá aj pri dlhšom používaní.

Na držanie v ruke sa môže zdať pomerne veľký, ale záleží na veľkosti ruky užívateľa. Pri bežnom chodu je fén pomerne tichý, väčší hluk narobí pri vyššej intenzite fúkania. Vysušenie hustejších vlasov nie je tak rýchle, ako u výkonnejších kolegov. Pri niektorých modeloch sa môže stať, že plastové časti presne nepasujú.

Zistiť cenu

Valera 584.01

Príkon2000 W
Počet rýchlostí2
Počet teplôt3
Ionizáciaáno
Studený vzducháno
Hmotnosť0,56 kg
Dĺžka kábla3 m
Difúzoráno
Automatické vypnutienie

Tento výrobok sa radí medzi drahšie modely, o ktorého obstaranie sa budete rozhodovať rozhodne dlhšie ako o modeli za dvadsať euro. Pritom nie je ani tak výkonný ako modely, o ktorých sme písali vyššie. Jeho príkon je 2 000 W, čo je za túto cenu skôr priemerný štandard lacnejších modelov. Čo výrobca ubral na výkone, pridal na vyšperkovanom vybavenie a dizajnu. Kovové telo je vyrobené z chrómovanej ušľachtilej ocele, ktorá aj pri dlhšom používaní zachováva telo fénu chladné. Nemusíte sa obávať ani vyššie váhy, v ruke budete držať 0,56 kg ťažký model, a to nie je nič hrozné. Na motor je poskytovaná 3-ročná záruka a okrem ionizácie a chladného vzduchu má prístroj špeciálnu starostlivosť pre farbené vlasy Colourcare, ktorá ich chráni pred stratou farby, lesku a vysušením.

S sušičom sa veľmi dobre zaobchádza, pretože má 3 m dlhý prívodný kábel a užšie rukoväť, takže dobre padne do ruky. Vlasy po vyfúkanie krásne drží tvar a nemajú tendenciu ku krepovateniu. Výkon nie je žiadna sláva a je možné ho prirovnať k oveľa starším fénov, takže v porovnaní s cenou sa jedná o veľmi priemerný, skôr podpriemerný výkon. Difuzér, ktorý je súčasťou balenia, je malý, takže sa s úpravou vlasov prinajmenšom nadriete, nie je vhodný pre krátke vlasy, pretože tyčinky, na ktoré sa namotávajú vlasy, sú príliš hlboko posadené.

Difuzér sa pomerne ťažko nasadzuje. Už druhý stupeň teploty môže byť pre citlivejšie osoby veľmi intenzívný a tretí sa preto nedá ani vydržať. Ale toto je už u každého individuálné. Pri výbere fénu môžete naraziť na viacerých podobných druhov, ktoré majú rovnaký dizajn, ale odlišnú výbavu aj motor. Veľakrát je fén označovaný za profi fén, ktorému zodpovedajú tiež väčšie rozmery, takže rozhodne nie je vhodný na cestovanie.

Zistiť cenu

Valera Swiss Power4ever

Príkon2400 W
Počet rýchlostí2
Počet teplôt3
Ionizáciaáno
Studený vzducháno
Hmotnosť0,5 kg
Dĺžka kábla3 m
Difúzoráno
Automatické vypnutienie

Profesionálny pomocník pre profesionálov. Pokiaľ chcete tohto maznáčika domov, budete musieť siahnuť veľmi hlboko do vrecka. Fén švajčiarskej výroby má veľmi slušný výkon 2 400 W, ktorý sa pobije aj s veľmi hustými a dlhými vlasmi. ColorCare sa stará o to, aby si vaše farbené vlasy dlho udržali svoju farbu a zdravý vzhľad. Kovový filter je odnímateľný, takže ide ľahko vyčistiť. Fén má malú hmotnosť a rukoväť je ergonomicky tvarovaná, tak aby uvoľnila napätie svalov v predlaktí.

Súčasťou balenia je difuzér a tiež 2 profesionálne koncovky. Jedna s názvom Touch me – jedná sa o studenú koncovku, ktorá sa vďaka svojej samoochlazovací technológii nezahreje ani pri dlhšom používaní, a tak je možné s ňou otáčať aj počas prevádzky a rovno tvarovať účes tak, ako ho aktuálne potrebujete. Druhá koncovka je štandardná. Rotocord je vychytávka, ktorá umožňuje otáčanie prívodnej šnúry o 360 °, takže uľahčuje manipuláciu s prístrojom a zabraňuje krúteniu, pretáčanie a poškodenie kábla.

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o fén pre profesionálov, nemožno mu vytknúť nič okrem obstarávacej ceny.

Zistiť cenu

Typy fénov

Než sa pustíte do výberu konkrétneho fénu, mali by ste vedieť, že sa na trhu môžete stretnúť s tromi základnými typmi:

  • Cestovné fény
  • Profesionálne fény
  • Fén pre domáce použitie
  • (Za ďalší typ môžeme považovať kulmu fén)

Cestovné fény

Využijú je najmä tí, ktorí často cestujú, a fén je ich nevyhnutným pomocníkom. Pretože sa preváža v batožine, je potrebné, aby mal kompaktnejšie rozmery než klasické domáce fény či snáď veľké kadernícke profi fény. Cestovný fén by mal mať skladacia rukoväť, aby sa dobre vošiel do batožiny a tiež puzdro, do ktorého ho môžete schovať. Ochránite ho tak pred otrasmi a zabránite, aby sa prach a vlákna z oblečenia dostala k motoru.

  • nízka obstarávacia cena
  • kompaktné rozmery
  • malá váha
  • minimum funkcií
  • nie je vhodný pre každodenné používanie

Profesionálne fény

Zoženiete je najmä v potrebách pre kaderníkov. Pre bežné domáce použitie sú ale zbytočné. Tieto sušiče vlasov bývajú ťažšie, ale často disponujú až 6 stupňami nastavenia teploty, takže si ju môžete nastaviť na mieru svojich vlasov. Avšak viacstupňové nastavenia majú aj lepšie domáce fény. U profesionálnych fénov je možné nastaviť silu fúkania a často disponujú najmenej 3metrovým prívodným káblom s otočným kĺbom, ktorý profíkom umožňuje okolo zákazníkov doslova tancovať tak, aby sa do šnúry nezamotali. Samozrejmosťou týchto typov je ionizér, ktorý sa stará o to, aby vám vlasy neelektrizovaly.

  • veľmi silný motor s turbofunkcí
  • výber až zo šiestich nastavení teplôt
  • extra dlhý prívodný kábel
  • vyššia nákupná cena
  • môže byť ťažšie

Fén pre domáce použitie

Je zlatou strednou cestou medzi prístrojmi pre profíkov a cestovným typom. V tejto kategórii je možné vybrať kvalitné fény na vlasy, ktoré disponujú niekoľkými možnosťami nastavenia teploty, môže mať dokonca aj navíjací kábel, je ľahší ako profesionálny a k dostaniu s niekoľkými nástavcami.

Kulmofén

Ako je z názvu zrejmé, jedná sa o spojenie medzi kulmou a fénom. V podstate sa jednej o fén s okrúhlú kefou, ktorý je možné zapojiť do elektriny. Hlavica kefy sa otáča, takže si vlasy sušíte a zároveň im dodávate objem. S kulmofény nevytvoríte také vlny ako so samostatnou kulmou. Nejedná sa o fén na vlny, ale slúžia skôr na na narovnávanie vlnitých vlasov alebo pre zväčšenie objemu, ale rozhodne nie pre vytvorenie kučier.

Na čo sa pri výbere zamerať

Pri výbere nového fénu je dôležité sa zamerať na príkon, možnosť natavenie teplôt a ďalších doplňujúcich funkcií.

Príkon

Je najdôležitejším parametrom pri výbere, pretože na ňom záleží, ako bude silný motor. A silný motor = rýchlejšie vysušené vlasy. Značkou „ideál“ je prístroj, ktorý má 2 000 W a viac, rozhodne nekupujte nič, čo by šlo s príkonom pod 1 750 W. Čím rýchlejšie vlasy vyfénujete, tým kratší čas je vystavujete teplote, ktorá je ničí.

Nastavenie teploty a rýchlosťou fénu

Vami vybraný fén by mal disponovať možnosťou nastaviť si teplotu i intenzitu fúkania. Lepšie fény majú 2 niekedy aj 3 stupne intenzity fúkania a podobne je to aj s nastavením teplôt. U niektorých modelov je na výber aj zo 4 stupňov teplôt. Regulácia teploty je u mokrých vlasov veľmi dôležitá, pretože tie sú po umytí veľmi krehké a vysoké teploty by ich mohli polámať. Súčasťou každého fénu by tiež mala byť poistka proti prehriatiu (tepelná poistka). Tá fén pri prehriatí automaticky vypne a nedovolí vám sušič uviesť do prevádzky, kým sa nevychladí na prevádzkovú teplotu.

Vedeli ste, že: Vysoké teploty sa odporúčajú len na štylizáciu a tvarovanie vlasov. Studené fúkanie dobre zafixuje vytvorený účes.

Správna ergonómia

Dokonalé vysušenie vlasov nie je pre niektorých z nás otázkou niekoľkých minút. Preto je dôležité, aby prístroj nebol príliš ťažký. Pre príklad uvádzame, že profesionálny fény môžu vážiť až 2 kg a to už na svojom zápästí po niekoľkých minútach rozhodne spoznáte. Ideálna hmotnosť je okolo 0,5 kg a menej.

Rúčka by nemala byť príliš široká, aby sa dobre držala aj ľuďom s menšími dlaňami. Ideálne by mala byť protišmyková. Mala by teda byť pogumovaná alebo potiahnutá podobným materiálom akým je semiš.

Prístroj by sa mal ľahko ovládať jednou rukou, ale nemal by byť tiež problém ho prehadzovať z pravej ruky do ľavej a naopak. S tým súvisí tiež umiestnenie tlačidiel. Ideálne by mala byť možnosť je ovládať jednou rukou. Dobrou voľbou sú teda tlačidlá, ale aj posunovacie gombíky. Ovládacie prvky by nemali byť príliš malé a ani príliš natlačené pri sebe, aby ste si omylom nevolili také funkcie, ktoré vlastne vôbec nechcete.

Naša rada: Ak budete mať možnosť, urobte si v obchode malý test, fén si podržte v ruke, urobte s ním niekoľko pohybov, ktoré najčastejšie pri fúkaní vykonávate a vyskúšajte si aj ovládanie tlačidiel.

Dĺžka prívodného kábla

Najčastejšie sa pohybuje v rozmedzí od 1,8-3 m. Rozhodne neodporúčame kupovať kratší kábel ako 1,8 m, pretože kvôli krátkemu káblu sa bude s fénom ťažko manipulovať. Veľkou výhodou je ak má kábel otočný kĺb pre jednoduché zaobchádzanie, kĺb tiež kábel chráni proti poškodeniu. Niektoré fény môžu byť opatrené tiež gumovým pútkom, za ktoré ho môžete zavesiť na háčik. Nebude vám tak zbytočne zaberať miesto v šuplíku.

Vedeli ste, že: K fénu je možné si prikúpiť samostatný držiak, ktorý možno přivrtat do steny a je praktickým pomocníkom pri odkladaní fénu, ktorý je vždy pripravený na použitie. Niektoré typy držiaku disponujú aj špeciálnú úchytkou na prívodný kábel a vidlicu.

Špeciálne fény

Najlepšie fény na vlasy kombinujú keramické výhrevné teleso a technológiu negatívnych iónov. Nájsť ich môžete pod názvom turmalínové fény, ktoré obsahujú 100% drveného turmalínu. Turmalín je minerál, ktorý sa pri zahriatí na vysokú teplotu elektrostaticky nabíja a vytvára záporné ióny, takže výsledný vzhľad vlasov je uhladený a lesklý. Ďalšou výhodou tohto minerálu je to, že neustále vydáva infračervené teplo, ktoré sa stará o zahrievanie vlasových buniek zvnútra, takže o to menej poškodzuje vlasy. Teplo totiž nepôsobí len na ich povrchu, ale aj vo vnútri.

Niektoré ďalšie technológie môžu vďaka zahriatie do vlasov vpúšťať jemné orosenia s výťažkami zo vzácnych olejov a vitamínov.

Okrem funkcie ionizácie si môžete zaobstarať samostatný ionizačný fén. Rozdiel medzi tradičným a ionizačným fénom je v nabitia molekúl. Tradičný fén vydáva pozitívne nabité ióny, rovnako ako sú u molekúl vody. Preto musíte vlasy fénovať dlhšie, a tým si ich ničíte. Iónový fén vydáva naopak negatívne nabité ióny, ktoré keď sa dostanú k vlasom, tak začnú molekuly vody miznúť od väčších k menším. Mále častice sa sušia rýchlejšie a menej sa poškodzujú vlasy. Iónové fény by tiež mali vlhkosť uzavrieť vo vlasoch, namiesto toho, aby ju odpudily, ako to robia štandardné fény.

Funkcie

Ionizácia

Táto dnes už u lepších sušičov vlasov nie je výnimkou. Fén s ionizáciou dodáva vašim vlasom vlhkosť a tie sú vďaka tomu lesklejšie a hladšie. Tiež sa nemusíte báť „vtipného“ povlávání a elektrizovanie vlasov okolo vašej hlavy.

Ako ionizácie funguje?

Pri sušení sa vo vlasoch tvorí ióny, teda kladne nabité molekuly, ktoré ich vysušujú a vlasy vyzerajú nezdravo. Vďaka ionizácii zbiera fén z okolia molekuly vody, ktoré kombinuje s elektrónmi, vytvorí záporne nabité molekuly, ktoré sa z prístroja pomocou vzduchu prenesú do vlasov, tam zneutralizujú kladne nabité ióny, a to vlasom dodá lesk a zdravý vzhľad.

Aby ste zabránili presušeniu vlasov, disponujú niektoré prístroje senzorom vlhkosti vlasov, ktorý dokáže nastaviť sušiace teplotu podľa množstva vody vo vlasoch. Ak nechcete senzor používať, stačí ho tlačidlom vypnúť.

Nástavce na fény

V balení fénu väčšinou, okrem prístroja, obdržíte taky najrôznejšie nadstavce a doplnky. Ide najčastejšie o difuzér a tvarovacie jednotku (ondulačná trysku). Pre získanie objemu a vyhladenie vlasov si k fénu môžete zaobstarať tiež okrúhlu kefu. Ak sú pre vás kefa a fén nerozlučnú dvojicou, môžete si zaobstarať fén s rotačnou kefou, ktorý vám ušetrí prácu. Vlasy vyfúka a navyše im dodá objem.

Čo je to difuzér?

  • Difuzér je nástavec na fén, ktorý je vhodný predovšetkým na sušenie kučeravých vlasov, je možné s ním udržiavať kučery alebo vlasy zvlniť. Jedná sa o nástavec miskovitého tvaru s otvormi na vzduch a plastovými tyčinkami, na ktoré sa namotávajú vlasy.
  • Pokiaľ máte prirodzené rovné vlasy, nečakajte od difuzéra vytvorenia taký vĺn a kučier, ako keď použijete kulmu. Pri dlhých a hustých vlasov čakajte skôr veľmi mierne zvlnenie. Pri kratších vlasov dôjde k väčšiemu zvlnenie. Rozhodne však nečakajte, že s ním vytvoríte bohovlny alebo drobné kudrlinky.
  • Klasické fény vydávajú pri sušení silný teplý vzduch, ktorý je nevhodný pre udržiavanie prirodzene kučeravých vlasov. Tie sa totiž väčšinou začnú čepýřit. Difuzér rozvedie po hlave teplo rovnomerne, takže nedochádza k poškodeniu kučier.
  • Difuzér by ste nemali používať pri sušení veľmi horúcim vzduchom, pretože by sa mohol roztaviť. Najvhodnejšie sú vlažnej teploty.

Použitie difuzéra:

Nástavec nasaďte na hubicu a priložte ku korienkom vlasov. Fén zapnite na najnižšiu nastavenia a robte krúživé pohyby rovnakým smerom. Vlasy by sa mali omotávať okolo tyčiniek. Končeky sušte až na koniec.

Pre zafixovanie kučier alebo drobného zvlnenie vtlačte do mokrých vlasov tužidlo, potom vlasy vysušte krúživým pohybom a úplne na koniec do nich vtlačte gél.

Čo je to ondulačná tryska?

Ide o ďalší nástavec s úzkym predným otvorom, ktorý sa zacvakne na hubicu fénu. Používa sa na sušenie a tvarovanie určitých partií vlasov.

Použitie ondulačná trysky

Na fénu zvoľte vyššiu teplotu a intenzitu vzduchu. Vzduch, ktorý prúdi von, smerujte presne a priamo na požadovanú partiu vlasov. Pre fixáciu účesu zvoľte studených vzduch.

DÔLEŽITÉ: Tryska sa nikdy nesmie vlasov priamo dotýkať! Vlasy by ste si mohli poškodiť, prípadne úplne spáliť.

Niečo navyše: nástavec na vyrovnávanie vlasov

Okrem difuzéra a ondulačné trysky môže byť súčasťou balenia tiež nástavec na vyrovnávanie vlasov. Vďaka tomuto nástavcami vlasy súčasne vysušíte a narovnáte.

Údržba a čistenie

  • Prístroj by ste mali čistiť ideálne 1x za mesiac. Než sa vrhnete na údržbu, nechajte fén vychladnúť a vytiahnite ho z elektrickej zásuvky. Rozhodne ho neponárajte do vody a na čistenie nepoužívajte ani parné čističe.
  • Fén utrite zvonku vlhkou handričkou. Vyhnite sa používaniu agresívnych čistiacich prostriedkov alebo prostriedkov na pieskovom základe.
  • Ak váš spotrebič disponuje odnímateľnou mriežkou na nasávanie vzduchu, uchopte ju a zložte. Môžete ju len opláchnuť, alebo vyčistiť mäkkým štetcom. Osušte ju a zaklapnite späť.
  • Starostlivosť venujte tiež jednotlivým dielom príslušenstva.

Ako na správne fénovanie bez zničenia vlasov

Než začnete so samotným fénovaním, pripravte si všetko, čo budete potrebovať:

  • kefy – plochý a guľatý (ideálne s prírodnými štetinami),
  • nezmývateľný kondicionér v spreji,
  • prípravok na ochranu vlasov pred tepelným poškodením,
  • stredne veľký štipec a hrebeň (ideálne sa špičkou na oddelenie prameňov),
  • lak pre konečnú fixáciu.

Začíname s vysúšaním:

  • Umyté vlasy vysušte uterákom. Z vlasov vytlačte vodu, ale nijako vehementne ich uterákom nedrhnite. Ide len o ľahký úkon.
  • Na vlasy nastriekajte nezmývateľnú starostlivosť a rozčešte je plochou kefou alebo hrebeňom so širokými zubami.
  • V dlaniach rozotrite malé množstvo termoochrany a starostlivo ju vmasírujte od končekov až na vrchnú časť hlavy. Termoochranú by mal byť potretý každý vlas.
  • V prvej fáze sušenia nepoužívajte žiadne kefy na rozčesanie. Postačí vám len prsty. Výška teploty môže byť stredný až vyšší stupeň. Pri veľmi krehkých a jemných vlasov zvoľte radšej nižší stupeň.
  • Vlasy by ste mali mať z dvoch tretín suché, potom si vezmite plochý kefu a hrivu prečešte.
  • Aby ste svojmu účesu dodali tvar, oddeľte vrchnú časť vlasov a zopnite ju štipcom na temene hlavy. Spodnú časť vlasov vyfúkajte cez guľatú hrebeň dohladka. Používajte pritom tiež chladný vzduch, ktorý účes zafixuje.
  • Ďalej vlasy rozdeľte do jednotlivých vrstiev. U redších vlasov vám bude stačiť 3 rozdelenie, u hustejších to môže byť 5 až 7 vrstiev. Postup fénovaní je rovnaký ako pri spodnej časti vlasov.
  • Kratšie vlasy okolo tváre vyfúkajte cez hrebeň smerom nahor.

Ako sa starať o vlasy

V prvom rade je dobré mať dobrého a osvedčeného kaderníka. Hlavne ak si necháte farbiť vlasy. Pomôže tiež odporučiť vhodné prípravky pre úpravu vašich vlasov. Kvalitné šampóny a ďalšie vlasové prípravky by ste vo svojej výbave opomenúť nemali. Keď chcete mať krásne vlasy, tak myslite na to, že vhodná kozmetická starostlivosť je iná pre jemné vlasy, suché vlasy, kučeravé vlasy alebo napríklad mastné vlasy.

Umývanie vlasov

Nie je dobré si vlasy umývať každý deň. Voda a šampón totiž vlasovú pokožku vysušujú. A ona miernu prirodzenú mieru mastnoty potrebuje, aby vlasy neboli príliš suché a nemastily sa ešte rýchlejšie. Telo totiž cíti, že nedosahuje prirodzené miery mastnoty a snaží sa jej dohnať. A keď si vlasy budete mať každý deň, púšťate sa do nekonečného boja.

Použitie šampónu

Zmyslom šampónu je zabezpečiť, že sú vlasy čisté a nemastí sa. Moderné šampóny sú veľa penivé a stačí si ich preto naniesť do ruky len trošku. Potom prsty dôkladne vmasírujte do pokožky hlavy. So silou to nepreháňajte, nech nedôjde k manuálnemu poškodeniu vlasov. Nechajte šampón cca minútu pôsobiť a potom ho dôkladne opláchnite. Ak vás trápia problémy s lupinami, môžete skúsiť šampón proti lupinám.

Použitie kondicionéru

Nanášajte ho na vlasy s tým, že chcete minimalizovať kontakt kondicionéru s pokožkou hlavy. Nechajte pár minút pôsobiť a potom vypláchnite. Väčšinou nie je nutné používať kondicionér po každom umývaní. Ale opäť platí, že hlavné slovo by mal mať odborník, potom čo zhliadne vaše vlasy.

Vypadávanie vlasov

Snáď nikomu neurobí radosť pohľad na kefu, ktorý je plná vlasov, ktoré sa na neho počas kefovanie dostali. Vypadávanie môže mať veľa príčin a aj v tomto prípade je najlepšie poradiť sa s odborníkom. Vo všeobecnosti môže za vypadávanie vlasov môcť napríklad nedostatok živín, stres, ale aj zlý kefu.

Suché vlasy

Suché vlasy sú oslabené a zároveň zraniteľné. Z tohto pohľadu najviac rizikové obdobie je zima. Je dobré používať pravidelne kondicionér a čas od času môžete preložiť aj zábalom či maskou na vlasy. Aj tu platí, že každý človek je originál (a isté platí aj pre jeho vlasy) a neexistuje rada, ktorá by platila pre všetkých. Preto opäť spomenieme dôležitosť kvalitnej starostlivosti o vlasy, v spojení s odborníkom.

1 komentár
  1. ja som si vybrala na susenie vlasov na bazene susic orava hd 422 s 2 stupnami rýchlosti prúdenia vzduchu
    3 stupnami nastavenia teploty vzduchu a vyse dvojmetrova snura je na bazeny ako stvorena lebo tie zrkadla su zvacsa od zasuviek pekne daleko

    Dajte nám odpoveď

    Čo vybrať
    Logo