Ako vybrať ryžovar

Ryža je v dnešnej dobe neoddeliteľnou súčasťou jedálnička snáď každého z nás. Je bohatá na sacharidy, bielkoviny i minerály. Vedeli ste, že sa jedná o jednu z najdôležitejších obilnín sveta? Pokrýva totiž zhruba 20% ľudskej kalorickej spotreby. Neobsahuje žiadny lepok a je teda vhodná aj pre ľudí na bezlepkovej diéte. K tomu pridajme ľahkú stráviteľnosť a vitamíny B1, B2 a B3. Nie je preto tajomstvom, že konzumácia ryže prispieva k dlhovekosti a vitalite v Číne a Japonsku. Buďte zdraví, krásni a vitálny aj vy! Pripravte si zdravú a chutnú ryžu v ryžovare. V článku si povieme z akých ryžovar môžeme vyberať a ako si správne vybrať.

Test ryžovarov 2023

Vybrali sme pre vás najobľúbenejšie ryžovary. Prečítajte si, prečo je dobré ich mať doma a na čo si dať pozor.

Sencor SRM 0600WH

Príkon300 W
Kapacita0,6 l
Materiál plášťaPlast
DisplejNie
Hmotnosť1,2 kg
Rozmery š * v * h (cm)23,5 x 20,8 x 21
Odpojiteľný kábelNie
Materiál vekaSklo
ČasovačNie
Doba udržiavania teploty6 h

Tento ryžovar má plne automatickú prevádzku, takže sa počas prípravy ryža nebudete musieť o nič starať. Ryža sa varí v pare, takže je príprava rýchla, zdravá a bez pripaľovania. Vďaka funkcii Keep Warm udrží teplotu až 6 hodín po uvarení. Vďaka protišmykovým nožičkám hrniec neskĺzne na zem a praktické rukoväte sa postarajú o jednoduchú manipuláciu. Ryžovar je vybavený svetelnými kontrolkami prevádzky a udržiavanie teploty.

Pochvalu si zaslúži za to, že je ryža uvarená tak, ako má byť, bez toho aby ste museli strážiť čas. Ryža je navyše veľmi chutná (chutí oveľa lepšie ako uvarená v hrnci na sporáku) a v prístroji sa nepripaľuje. Veľkou výhodou je, že sa prístroj po 5 hodinách sám vypne, takže sa nemusíte báť, že by ste vyhoreli. Má jednoduchú manipuláciu, jednoduché ovládanie a skvelú cenu. Jeho výbornou vlastnosťou je funkcia Keep warm, ktorá udrží ryžu teplú aj po dovarení, keď si ju chcete dať k jedlu neskôr. Vôbec nevadí, keď na ňu hodinu zabudnete. Stále bude teplá a chutná. Aj napriek tomu, že je ryžovar pomerne malý, je možné v ňom pripraviť 1 obed pre 4 osoby.

Má aj svoje muchy. V návode je napísané, že sa môžu pripravovať maximálne 3 odmery ryža, ale aj keď varíte len dve, tak niekedy pekne pení. Asi na to má vplyv akú ryžu pripravujete, pretože sa to nedeje zakaždým. Ak si ho kúpite a budete pripravovať tri odmerky ryže, tak na prvý pokus radšej dohliadnite. Nech nie je celá linka znečistená. V recenziách sa tiež môžete stretnúť s názorom, že sa prístroj zle skladuje. Nie je možné odpojiť šnúru, hoci sa uvádza, že šnúra odpojiteľná je. To ale nič nemení na fakte, že sa jedná o stroj so skvelým pomerom ceny a výkonu. Ak máte radi ryžu a varíte ju často, tak nebudete investovaných 16,24 € ľutovať. Tento prístroj vlastným už viac ako šesť rokov a okrem drobných škrabancov vnútri nádoby (ktoré nemajú vplyv na kvalitu a chuť ryže) vyzerá ako nový. A funguje stále na výbornú. Za ma jeden z najlepších nákupov do kuchyne.

Zistiť cenu

Tefal RK102811

Príkon500 W
Kapacita3 l
Materiál plášťaPlast
DisplejNie
Hmotnosť2.32 kg
Rozmery š * v * h (cm)25,8 x 25,9 x 20,9
Odpojiteľný kábelNie
Materiál vekaSklo
ČasovačNie
Doba udržiavania teploty2 h

Ryžovar automaticky uvarí ryžu a po skončení ju udržiava teplú. V hrnci uvaríte tiež ďalšie pokrmy, ako cereálie alebo zeleninu. Uvaríte teda dve jedlá počas jedného času. Odnímateľné časti je možné umývať v umývačke. Vďaka malým rozmerom ho môžete uložiť aj do menších úložných priestorov.

Jeho používanie je tak jednoduché, že v ňom vie uvariť ryžu aj ten, kto s tradičnou prípravou tohto pokrmu zápasil. Tento hrniec na ryžu neprská, ryža má skvelú chuť, nie je ani tvrdá ani rozvarená, ale tak akurát a o prípravu sa nemusíte vôbec starať. Dôležité je dodržiavanie postupu, ktorý je uvedený v návode. Oceňujeme kvalitu, spracovanie, vzhľad i funkčnosť. Veľkou výhodou je sieťový vypínač, takže prístroj nemusíte vypínať zo zásuvky. Je vhodný aj pre veľkú rodinu.

Ovládacie prvky sú vpredu aj vzadu, takže prístroj nie je možné úplne prisunúť k stene, a preto môže trošku prekážať. Naparovacia nádoba sa z prístroja vyberá rovnako problematicky, ako samotná nádoba s ryžou, a to najmä, keď je horúca a stúpa z nej para. S problémom s vynadávání misky na parenie zeleniny majú zlú skúsenosť aj ďalší užívatelia, nemá totiž žiadny úchyt, je zapadnutá, a tak je nutné si pomôcť napríklad nožom, a potom ju uchopiť do utierky. Jedná sa o nevyhovujúcí manipulácii, ktorú nemožno vykonávať za chodu prístroja, pretože by ste sa mohli opariť. Je to mrzuté, také drobnosti kazí radosť z toho užitočného pomocníka. Škoda je tiež to, že balenie neobsahuje slovenský návod, návod je iba obrázkový a pre niekoho môže byť nedostatočný. Za cca dvojnásobnú cenu oproti Sencor SRM 0600WH prináša zopár vychytávok navyše a väčšiu kapacitu. Pre väčšie rodiny sa jedná o lepšiu voľbu, tie menšie sa môžu uspokojiť aj so základným a lacným ryžovarom, ktorý pripraví rovnako chutnú ryžu.

Zistiť cenu

Gastroback 42507

Príkon650 W
Kapacita3 l
Materiál plášťaNerez
DisplejNie
Hmotnosť3,2 kg
Rozmery š * v * h (cm)27,2 x 24 x 25
Odpojiteľný kábelNie
Materiál vekaPlast
ČasovačNie
Doba udržiavania teploty-

I tento prístroj sa postará o automatickú prípravu ryže bez rozvarenia. Pretože sa jedná o zdravú prípravu, zostanú zachované prírodné látky, minerály a vitamíny. Ponúka funkciu automatického vypnutia a funkciu udržiavanie teploty s kontrolkou. Okrem ryže v ňom pripravíte polievky, ovsené kaše aj dusenú zeleninu.

Najviac si na ňom chválime jednoduchú obsluhu a perfektne uvarenú ryžu. Navyše je praktický, spoľahlivý a hodí sa aj do menšej kuchynskej linky. Výhodou je aj ucho na prenášanie. Prístroj nekĺže po kuchynskej doske, ryža sa neprilepuje ku dnu, a navyše má ryžovar krásny dizajn. Výhodou je tiež tesnenie na veku, vďaka ktorému netečie prípadná pena po hrnci. Na lopatku sa pri miešaní nelepí ryže. Ani nepreteká a zelenina je z neho perfektné. Bohužiaľ má oproti predošlým konkurentov vyššiu cenu. Čo by až tak nevadilo, ak by prinášal niečo zásadného navyše. Ale nie je tomu tak. Lahodnú ryžu pripravíte aj v predošlých dvoch, ktoré sú kúpiť 2-3x lacnejšie.

Jeho ďalšiu nevýhodou je, že je pomerne malý. Ak je vás doma viac než je obvyklé, alebo ste nadpriemerní jedáci ryže, tak sa vám možno do nádobky nevojde všetko naraz. Do hrnca pri varení nie je vidieť, takže nie je možné zistiť koľko je nad ryžou vody, alebo koľko je vnútri peny. Za mňa to nie je žiadna chyba, len sú priehľadné pokrievky z uvedeného dôvodu o niečo lepší. Po otvorení veka, steká zrazená voda mimo nádobu s ryžou do plytkého žliabku po obvode hrnca. Podarený kuchynský pomocník, ktorému k väčšiemu úspechu chýba lepšia cena. Takto je za mňa príliš drahý a neverím, že urobí veľké čísla predajnosti.

Zistiť cenu

Steba RK 2

Príkon700 W
Kapacita1,8 l
Materiál plášťaNerez
DisplejNie
Hmotnosť3,5 kg
Rozmery š * v * h (cm)29 x 28 x 28
Odpojiteľný kábelNie
Materiál vekaPlast
ČasovačNie
Doba udržiavania teploty-

Zaujímavosťou toho ryžovara je, že má povrch chladný na dotyk. Inak je to klasika. Uvarí ryžu a udržuje ju teplú. Okrem ryže v ňom môžete pripraviť aj ryby a zeleninu. Je ľahký, má výborné spracovanie a jednoduché ovládanie. Teda, niekoho by mohol sklamať návod, ktorý je naozaj veľa stručný. Hlavne keď je súčasťou balenia aj návod v nemčine, ktorý je niekoľkonásobne tak dlhý. Nemecky neviem, takže čo je v ňom navyše vám neprezradím. Ale ryžovary sú zo svojho princípu tak jednoduché prístroje, že na tom nie je čo pokaziť. Proste na začiatku prolejte ryžu v sitku a potom pridajte rovnaké množstvo vody ako bolo ryže.

Disponuje pevným zatváraním veka, takže sa nemusíte báť, že by sa voda dostala von, alebo že by hrniec na ryžu vytiekol. Ryžovar sa dobre umýva. Ryža v ňom pripravená je veľmi chutná. Je uvarená za cca dvadsať minút bez prskanie, môžete si pridať ochucovadlá podľa ľubovôle. Po 20 minútach sa prepne na udržiavanie teploty. Niekomu môže vadiť, že nemá rysky. Ale ma to ako veľký problém nepríde. Čo mi vadí viac je vysoká cena. Ono vlastne všetky ryžovary zvládajú prípravu ryže na výbornú. Líšia sa len v drobnostiach, dizajnu alebo kapacite. A preto mi príde zbytočné, platiť zase výrazne vyššiu cenu.

Zistiť cenu

Ako vybrať ryžovar

Ak doma nemáte ryžovar, jedli ste bezpochyby najlepší ryžu v nejakej vašej obľúbenej reštaurácii či krčmičke. A viete prečo? Drvivá väčšina šéfkuchárov používa na prípravu ryže práve elektrický ryžovar, ktorý ľahko a rýchlo vykúzli zdravú a chutnú prílohu k hlavnému jedlu. Je vhodný pre všetky druhy ryže, vyrába sa v rôznych veľkostiach a vybraná skupina ryžovarov vám ponúkne tiež viac funkcií, napríklad varenie v pare.

Ponuka ryžovarov na slovenskom trhu sa vám môže zdať pomerne široká, ale opak je pravdou. V zahraničí sú ryžovary rozšírenejšie nielen v reštauráciách, ale aj v domácnostiach. Preto je tiež ich ponuka ryžovar bohatší.

Tip! Ak vám nevyhovuje miestni sortiment a máte cestu do zahraničia, nebojte sa zájsť do obchodu s domácimi spotrebičmi.

Lámete si hlavu nad tým, aký ryžovar kúpiť? Poďme sa spoločne pozrieť na jednotlivé typy ryžovarov, ich charakteristiku, technické parametre, ich výhody a nevýhody a porovnanie najpredávanejších ryžovarov u nás.

Typy ryžovarov

Ak ste sa rozhodli, že si chcete dopriať luxusnú ryžu aj doma a chcete si zakúpiť ryžovar, máte na výber z dvoch variant:

Ryžovar do mikrovlnnej rúry

  • Na prvý pohľad vyzerá ako klasická plastová miska s vekom, pre uchovanie potravín v chladničke.
  • Tieto misky / hrnce sú však vyrobené z vysoko kvalitných plastov a sú vhodné na prípravu ryže v mikrovlnnej rúre.
  • Zvyčajne sa predávajú s príslušenstvom na varenie v pare. V hrnci si tak môžete pripraviť napríklad zeleninu.
  • Ryžovar do mikrovlnnej rúry však neponúka žiadne ďalšie funkcie a kvôli pôsobeniu mikrovĺn môže negatívne ovplyvniť chuť a kvalitu ryže.
  • Lákavá je predovšetkým jeho obstarávacia cena, ktorá sa pohybuje už od 3 €.
  • Tento typ ryžovar je použiteľný len v kombinácii s mikrovlnnou rúrou.

Zaujíma vás, ako tento ryžovar funguje?

Do hrnca vložíme pomernú časť vody a ryže, zavrieme vekom, vložíme do mikrovlnnej rúry, zapneme časovač a ryžu máme za pár minút hotovú. V tomto smere nemáme čo ďalšieho riešiť – žiadne ďalšie funkcie a možnosti nám neponúka, preto sa vo zvyšku článku budeme zaoberať ryžovary elektrickými.

  • nízka obstarávacia cena
  • možnosť prípravy zeleniny
  • využiteľné len v kombinácii s mikrovlnkou
  • pôsobenie mikrovĺn môže negatívne ovplyvniť chuť a kvalitu ryže
  • neponúka ďalšie funkcie
  • z elektrického ryžovar ryže väčšine ľudí chutí viac

Elektrický ryžovar

Snáď každému z nás sa aspoň raz ryža rozvarila alebo ste ju z hrnca vytiahli príliš skoro a zrniečka ryže bola ešte tvrdá. S týmto problémom vám zaručene pomôže ryžovar, ktorý počas pár minút pripraví chutnú ryžu, bez toho aby ste museli neustále kontrolovať čas a či je v hrnci dostatok vody.

Jednotlivé typy ryžovarov ponúka širšiu či užšie škálu funkcií:

  • bezpečnostná poistka,
  • plne automatický režim,
  • časovač,
  • možnosť voľby prípravy ryže.

Počet dostupných funkcií sa zvyčajne odvíja od ceny prístroja.

Platí tu pravidlo, čím vyššia cena, tým viac funkcií a naopak. Na trhu teda nájdete ponuku klasických i multifunkčných ryžovarov, kedy vybrané modely kombinujú tiež ryžovar s parným hrncom. V drahších multifunkčných hrncoch si môžete pripraviť aj celé pokrmy, napríklad rizoto, polievky, mäso, ryby a pod. Na otázku, či všetky tieto funkcie využijete, alebo vám stačí len prosté varenie ryže si musíte odpovedať sami.

Viete že: Aj keď sú ryžovary primárne určené pre prípravu len jednej suroviny a to ryže, fantázii sa medze nekladú. Poznám zo svojho okolia ľudí, ktorí ho používajú na prípravu napríklad strukovín alebo rezancov. Osobne mi to príde ako taká núdzovkou, ale niekedy môže táto informácia prísť vhod.

  • prídavné funkcie: bezpečnostná poistka, časovač atď.
  • možnosť voľby prípravy ryže
  • cena sa odvíja od prídavných funkcií

Technické parametre elektrických ryžovarov

Technické parametre sú kľúčové faktory, na základe ktorých sa rozhodujete, ktorý z ponúkaných produktov je pre vás práve ten najlepší. Poďme sa na ne teda pozrieť:

Funkcie

Ako sme už spomenuli, u ryžovarov platí pravidlo čím vyššia cena, tým viac ponúkaných funkcií a užívateľského komfortu. Pokiaľ ste ale nenároční užívatelia a od ryžovara očakávate len prípravu chutnej ryže, určite vám postačí aj lacnejší varianta so základnou funkciou zapnúť / vypnúť. Súčasťou snáď všetkých ryžovarov na trhu je miešacej plastová lyžica a odmerka na ryžu. To isté platí pre kontrolky, ktoré informujú o varení alebo udržiavanie teploty. Je nimi vybavený každý prístroj. Drahšie ryžovary majú displej, ktorý zobrazuje viac informácií, ale v zásade ho k ničomu nepotrebujete.

Náročnejší užívatelia môžu od ryžovar očakávať viac. Možno vyberať z týchto funkcií:

Automatická prevádzka

Vďaka tejto funkcii pracuje ryžovar v plne automatickom režime. To znamená, že prístroj sám spozná, kedy je ryža hotová a po uvarení ju udržiava stále teplú, bez toho aby sa ryža rozvarila alebo pripálila. Ide o tzv. Funkciu „Keep Warm“. Každý prístroj má inú dĺžku. Takéto minimum je päť hodín, bežne sa stretneme aj s dvanástimi hodinami alebo prístrojmi, ktoré ryžu udržujú v teple kým je nevypnete. Ide o taký základ, ktorým sú vybavené snáď všetky ryžovary.

Časovač

Táto funkcia nám umožňuje nastaviť presný čas, kedy sa má ryžovar zapnúť a začať variť. Ak tak máte počas dopoludnia nejaké vybavovania alebo ste v práci, stačí nastaviť časovač zhruba 15-30 minút pred návratom domov. Ryža tak bude uvarená presne v okamih, kedy dorazíte domov a môžete rovno servírovať na stôl.

Na akú ryžu máte chuť?

S touto funkciou si môžete zvoliť, akú ryžu chcete pripraviť a akým spôsobom ju má ryžovar uvariť. Môžete si tak zvoliť, či chcete pripraviť ryžu trebárs na sushi alebo skôr sypkú ku kurčaťu.

Funkcie pre vašu bezpečnosť

Každý ryžovar má viac či menej bezpečnostných funkcií, záleží na type. Základná bezpečnostná funkcia, ktorú má každý ryžovar, sú otvory na pokrievke. Para tak môže v priebehu varenia unikať bez akéhokoľvek nebezpečenstva pretlaku.

Pri drahších modeloch sa môžete stretnúť napríklad s funkciou, ktorá pri zistení nedostatku vody okamžite ryžovar vypne. To isté urobí bezpečnostná poistka pri zistení prehriatí hrnca. Za bezpečnostnú funkciu možno tiež považovať vypnutie prístroja pri dovarení ryže.

Ďalšie pokročilé programy

Kvalitné multifunkčné ryžovary nám môžu ponúknuť širšiu škálu funkcií, ktoré nám umožnia v hrnci pripraviť hneď celý pokrm bez použitia sporáka. Multifunkčný hrniec na ryžu nám „nahradí“ platničky, rúru aj tlakový hrniec. Ponúkne vám napríklad funkciu zdravého varenia v pare, pečenie, varenie pod tlakom, varenie polievok, mäsa, rýb, zeleniny, kašou a tak ďalej. Sú to teda skôr multifunkčné prístroje, ktoré majú okrem iného aj funkciu ryžovar. Frekvencia využitie multifunkčného ryžovara bude iste väčší než u obyčajného ryžovara, však musíte počítať s vyššou obstarávacou cenou.

Objem a veľkosť prístroja

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere ryžovar je objem varnej nádoby a celková veľkosť ryžovara. Ryžovary sú dostupné v mnohých veľkostných variantách:

Ryžovar s objemom 0,5 litra

Ide kategórii malých ryžovarov, ktoré sú vhodné skôr pre dvoch maximálne troch člennú rodinu alebo slobodný pár. Malý ryžovar schopný pripraviť porciu pre 3 stravníkov.

Ryžovar s objemom 1 – 1,8 litra

Stredne veľký ryžovar je ideálnou voľbou pre štvorčlennú rodinu. Z jednej pripravenej porcie sa s prehľadom nasýti 4 osoby a zostane aj na pridanie.

Ryžovar s objemom 2 litre a viac

Kategórie veľkých ryžovarov je vhodná pre početnejšie rodinu a všade tam, kde sa varí ryža vo veľkom. Väčší objem sa vám môže vyplatiť, napríklad ak si chcete pripraviť ryžu na viac dní dopredu alebo ak často varíte hosťom.

Pri výbere treba venovať zvýšenú pozornosť nielen objemu varnej nádoby, ale aj celkovej veľkosti ryžovara. Ľudia, ktorí si chcú zaobstarať ryžovar, zvyčajne varí ryžu častejšie. A práve s tým súvisí celková veľkosť prístroja. Ak chcete variť ryžu často, nebude sa vám chcieť prístroj neustále ukladať do kuchynskej linky, ale necháte si ho na pracovnej doske. Potom záleží len na vás, koľko miesta ste ochotní pro ryžovar obetovať. Ak sa ho rozhodnete uskladňovať v skrinke, zvážte aj jeho hmotnosť a tvar – iste chcete, aby bol čo najskladnejší.

Ryžovary sa vyrábajú v rôznych dizajnoch. Na trhu môžete nájsť nerezový ryžovar alebo nerez v kombinácii s plastom, v rôznych farebných prevedeniach. Ak budete mať prístroj stále postavený na linke, môžete vyberať z modelov, ktoré budú lichotiť aj vášmu oku.

Váha pripravované ryže

S objemom ryžovar úzko súvisí aj položka „maximálna prípustná váha ryže“. Tá označuje maximálnu hmotnosť ryže, ktorú dokáže prístroj behom jedného varenia pripraviť. Čím väčšia ryžovar zaobstaráte, tým väčšia hmotnosť ryže v ňom budete môcť pripraviť. Najčastejšie sa stretnete s rozpätím od 0,7 do 1,5 kg a viac.

Spotreba elektrickej energie

Spotreba ryžovara súvisí najmä s jeho veľkosťou, výkonom a rýchlosťou. Čím väčší objem a množstvo varenej ryže, tým je tiež väčšia spotreba elektrickej energie. Jeden prístroj môže variť kratšiu dobu než ten druhý, ale môže mať väčšiu priemernú spotrebu a naopak. Ale zrovna u tohto prístroja, to nie je nutné extra riešiť. Nie je v prevádzke každý deň, jeho spotreba nie je extra veľká a nebeží dlhú dobu v kuse. Pre nižší účet za elektrinu je oveľa dôležitejšie mať úspornú práčku alebo sušičku v kategórii A +++.

Ako sa postarať o údržbu

Údržba prístroja nie je nijako zvlášť zložitá. Väčšina ryžovar má vyberateľnú varnú nádobu, ktorú obvykle môžete umývať aj v umývačke. Tieto parametre si však pred kúpou radšej overte. Vnútro varnej nádoby býva teflónové alebo nerezové. Oba povrchy sa ľahko čistí, len si pri výbere dajte pozor na nekvalitný teflón. Ak sa totiž nepriľnavý povrch teflónu naruší, môže sa vám v hrnci ryže pripaľovať a narobí tak viac škody ako úžitku.

V akej cenovej kategórii nakupovať

Cena hrá vo vašom rozhodovaní iste tiež dôležitú úlohu. Asi každý z nás má nejaký ten „cenový strop“. Ak nechcete do ryžovar investovať veľké peniaze a nevyžadujete žiadne špeciálne funkcie, mimo varenie ryže, dá sa malý obyčajný ryžovar zaobstarať už od 15 €.

S množstvom funkcií a veľkostí ryžovara potom rastie aj cena. Gurmáni iste ocenia drahšie multifunkčné ryžovary, ktoré sa pohybujú v cenovej relácii od 60 € a viac. Pokiaľ chcete kvalitnejší prístroj, ale chcete aj ušetriť, určite sa v obchodoch nájde aj nejaký ten ryžovar v akcii. Stačí len chvíľu sledovať situáciu na trhu.

Do 40 € – najlacnejšie ryžovar môžete zaobstarať už od 15 €. Nečakajte od neho však nič slávneho. Nedisponuje žiadnymi funkciami navyše a niekedy nemá ani tlačidlo štart / stop. Prístroj sa zapína len tak, že ho pripojíte do siete. Objem sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí od 1 l do 1, 5 l.

Od 40 do 100 € – tieto ryžovary majú na trhu pomerne široké zastúpenie a uspokojí náročnejších záujemcov. Ich príkon sa pohybuje okolo 900 W a ponúka širokú paletu funkcií a programov pre rozmanitejšie a bezpečnejšie prípravu ryže.

Nad 100 € – za túto cenu zaobstaráte nádoby s objemom 5,5 l a viac, čomu zodpovedá aj vyšší príkon 1 kW. Tie najdrahšie spotrebiče môžete používať nielen doma, ale svoje uplatnenie nájdu najmä v gastronómii a komerčnom prostredí. Jedná sa o profi Ryžovary. Najdrahšie kúsky sa pohybujú od 400 € a viac.

Dobrá rada: Pri výbere dobre zvážte, či využijete všetky funkcie, ktoré vám momentálne prídu úplne nevyhnutné. Môže sa totiž stať, že ryžovať naozaj využijete len na varenie ryže, ale kvôli prídavným funkciám za neho zaplatíte aj o 50 € viac.

Pri výbere zvážte všetky pre a proti, aké sú vaše potreby a požiadavky a čo všetko od ryžovara čakáte.

Výhody varenie v ryžovare

Väčšina z nás si pripravuje ryžu buď vo varných vreckách, alebo sypkú priamo v hrnci. Obidve varianty sú rýchle, a ak vyberte kvalitný výrobok, ako aj dobré. Avšak ani kvalitnejšie ryžu nepripravíte tak dobre a s tak skvelou chuťou ako v ryžovare. Sypkú ryžu môžete v hrnci pripáliť. U vrecúškové nemôžete vyskúšať, či už je dostatočne uvarená.

Ryža pripravená v ryžovare:

  • má lepšiu chuť,
  • zostanú zachované všetky živiny,
  • má optimálnu konzistenciu,
  • vďaka špeciálnym vlastnostiam prístroja zostane ryže nadýchaná a teplá aj niekoľko hodín po uvarení.

Ak v tomto prístroji pripravujete kompletné jedlo, ušetríte tým nielen veľa času, ale aj hromady špinavého riadu.

Ako variť ryžu v ryžovare

Do ryžovara vložte správne množstvo ryže a vody. Najčastejšie pomer zodpovedá 1,5-2 dieliky vody na 1 dielik ryže. Niektoré ryžovary na sebe majú vyznačenej protiľahlé rysky. Jedna zobrazuje množstvo ryže, druhá množstvo vody. Princíp funguje tak, že na príslušné ryske si odmeriate množstvo ryže a na druhej ryske množstvo vody, ktoré zodpovedá množstvo ryže.

  1. Ryžu prepláchnite, alebo namočte (namočení vykonávajte len pri type ryže, ktorý to vyžaduje).
  2. Ak chcete, pridajte dochucovadlá a ďalšie koreniny.
  3. Prístroj zatvorte, spustite, u lepších modelov vyberte príslušný program.
  4. Po určitom čase sa prístroj vypne, niektoré modely udržujú aj patričnú teplotu.
  5. Po vypnutí je vaša ryža pripravená k jedlu, pre lepšie rozloženie chuti a vône sa odporúča ju nechať dôjsť pod dobu zhruba 10 minút.
  6. Teraz už môžete ryžovar otvoriť a podávať lahodnú ryžu.

Recepty do ryžovara

Jedná sa o ryžu ako prílohu, ktorá má vďaka vývaru lahodnejšiu chuť.

Čo budeme potrebovať:

  • jazmínovú ryžu
  • vývar z chudého mäsa
  • 1 malú cibuľu
  • soľ

Ako na to:

  1. Preperte ryžu a vložte ju do ryžovar.
  2. Pridajte najemno nakrájanú cibuľu (ak nemáte cibuľu radi, môžete ju vynechať alebo nahradiť cesnakom).
  3. Pridajte vývar v správnom pomere (1,5-2 dieliky vývaru na 1 dielik ryže, záleží na počte porcií, priemerne sa počíta asi pol hrnčeka ryže na osobu).
  4. Zľahka osoľte, zapnite prístroj a počkajte, odkiaľ ryža nebude pripravená.

Ryže, ktoré môžete pripraviť v ryžovar

Viete, že neexistuje len jeden typ ryže? Existuje ich hneď niekoľko, každá sa hodí k inému jedlu a každá má svoj spôsob prípravy. Poďme si jednotlivé odrody predstaviť.

Ryža Basmati

  • Najčastejšie sa pestuje na úpätí Himalájí.
  • Je lahodná a spoznáte ju podľa výraznej vône s ľahkým orieškovým nádychom.
  • Pri varení sa nelepí, ale nie je úplne sypká, neobsahuje lepok.
  • Je vhodná na prípravu indických a exotických pokrmov, ale je tiež skvelou prílohou k mäsám.

Ryža Parboiled

  • Patrí medzi skupinu nelepivých ryží, je kyprá a má sypkú konzistenciu.
  • Na skus je táto ryža pevnejšia a z výživového hľadiska veľmi hodnotná.
  • Nehodí sa na prípravu pokrmov, kde je za potreby kašovitější konzistencie alebo lepkavosť (nehodí sa pre prípravu rizota).
  • Chybu neurobíte, pokiaľ ju pridáte do polievky alebo ako prílohu k mäsám.

Ryža Arborio

  • Je najvhodnejší pre prípravu pravého talianskeho rizota, po uvarení vytvorí požadovanú krémovitú hmotu.
  • Na povrchu je jemná, mazľavá a mäkká, vnútri zostáva pevná.
  • Vhodná je predovšetkým pre prípravu ryžových kaší alebo mliečne ryže.

Jazmínová ryža

  • Jedná sa o dlhozrnnú lepkavú ryžu.
  • Pestuje sa v Thajsku, najčastejšie sa používa v thajskej a čínskej kuchyni.
  • výraznú vôňu a jemnú chuť.
  • Môžete ju použiť nielen ako prílohu, ale aj z nej pripravíte nákypy, rizota a ďalšie.

Indiánska ryža

  • Spoznáte ju podľa tmavého sfarbenia, obsahuje veľké množstvo vitamínu B.
  • Nájdete ju tiež pod názvami divá či planá ryže.
  • Je vhodná do šalátov alebo ako prísada do najrôznejších zdravých jedál.

Ryža Carnaroli

  • Jedná sa o krátkozrnnú ryžu, ktorá po uvarení zbuclatí.
  • Je skvelou voľbou pre prípravu rizota alebo ryžových kaší.

Sushi ryža

  • Je charakteristická svojimi krátkymi guľatými zrnami a vysokým obsahom škrobu, vďaka ktorému sa lepí.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo