Recenzia bezdrôtových Bluetooth slúchadiel Lamax Dots1

Bezdrôtové slúchadlá sa stávajú čím ďalej viac obľúbenejšie. Nie ste obmedzení žiadnymi káble a drôtiky, takže je váš pohyb úplne slobodný. Lamax Dots1 majú skvelý zvuk a kompaktné rozmery. Okrem toho môžu fungovať aj ako handsfree. Ako dopadli v našom testovaní?

Parametre

Typ slúchadielBluetooth 5.0, bezdrôtová
Dosah10 m
Doba prehrávania150 min.
Hlasitosť70 dB
Rozsah frekvencie20 Hz - 20 kHz
Kapacita batérie základne520 mAh
Kapacita batérie slúchadiel100 mAh
Hmotnosť základne42 g
Hmotnosť 1 slúchadlá4 g
Ovládanie hlasitostinie
Funkcie navyšehandsfree
Doba nabíjania120 min.
späť hore ↑

Rozbaľovaní

Celý mesiac sme mohli testovať bezdrôtové slúchadlá Lamax Dots1, a tak sme ich využili na maximum. Počúvali sme ich pri práci, pri prechádzke vonku, ale aj pri športovaní.

Drobná krabička ukrýva nabíjaciu základňu so slúchadlami, 3 veľkosti gumových špuntů, držiaky slúchadiel v niekoľkých veľkostiach v prípade, že by vám z uší vypadávali, nabíjací kábel, návod a nálepky. V krabičke nájdete aj informáciu o tom, že elektroniku je možné dobíjať iba z 5 V zdroja. My sme pre dobíjanie používali notebook.

Celé nastavenie a spárovanie slúchadiel s chytrým zariadením (mobilným telefónom alebo tabletom) zvládnete aj bez manuálu. Stačí len stlačiť multifunkčné tlačidlo ľavého slúchadlá, ktorá má funkciu Master (to znamená, že sa jedná o hlavnú slúchadlo) a zapnúť Bluetooth na vašom zariadení. Z ponuky spárovaných zariadení vyberte LAmax Dots1 a „frčí“! Žiadna veda!

späť hore ↑

Manuál

Aby sme zistili, čo všetko slúchadlá vie, predsa len sme do manuálu nahliadli. Musíme však skonštatovať, že je zložitejšie ako samotné používanie slúchadiel. Našťastie ho pre prevádzku skutočne nie je potrebné.

Čo sme z manuálu zistili?

Zistili sme najmä to, čo značí blikajúca LED indikácia.

 • LED indikácia u slúchadiel – pri párovaní sa strieda modré a biele svetlo; pri úspešnom spárovaní blikne modré svetlo 1x za 7 sekúnd; pri zapnutí modré svetlo svieti 1 sekundu; pri vypnutí zasvieti biele svetlo na 1 sekundu; pri nabíjaní svieti biele svetlo, ktoré po nabití zhasne.
 • LED indikácia u nabíjacie stanice – nabitie na 0-25% – modré svetlo blikne 1x za 2 sekundy
  – 25-50% – modré svetlo blikne 2x každé 2 sekundy,
  – 50-75% – modré svetlo blikne 3x každé 2 sekundy,
  – 75 – 100% – modré svetlo blikne 4x každé 2 sekundy.
 • Pri plnom nabití modré LED svetlo svieti.

Zjednodušene povedané – ak LEDka na stanici bliká pomaly, je čas na jej dobitie. Ak bliká rýchlo, je nabitá dostatočne. Pri plnom nabití svieti stále na modro.

späť hore ↑

Ovládanie

Ovládanie slúchadiel je veľmi jednoduché. Slúchadlá sa aktivujú sama ihneď po vybratí z nabíjacej základne. Pre ich zapnutie a vypnutie je potreba na dlhšiu dobu stlačiť multifunkčné tlačidlo na ľavom slúchadle. Pokiaľ chcete pozastaviť alebo prehrať stopu, stačí tlačidlo na pravom alebo ľavom slúchadle krátko stlačiť. V prípade, že si chcete prehrať nasledujúcu stopu, tlačidlo na pravom alebo ľavom slúchadle stlačíte dvakrát za sebou.

Pomocou slúchadiel môžete aktivovať aj Siri alebo Google Assistant, v tomto prípade je potrebné dlhší čas podržať (zhruba 1 s) multifunkčné tlačidlo na ľavom slúchadle. Stlačením multifunkčného tlačidla prijímate a prestanete hovory.

Čo nás zamrzelo je fakt, že slúchadlá neumožňujú sa vracať k predchádzajúcej prehrávanej skladbe ani nemôžete pomocou nich regulovať hlasitosť zvuku.

V prípade, že sa vám začne vybíjať batérie, budete počuť zvukové oznámenia s upozornením, že je potreba slúchadlá dobiť. Kapacitu batérie môžete predĺžiť tak, že budete počúvať len z jedného slúchadla. Lepšie povedané, iba z ľavého slúchadlá s funkciou Master. Pravé vypnete dlhším stlačením multifunkčného tlačidla. Ak by ste vypli ľavej slúchadlo, dôjde k strate signálu so spárovaným zariadením.

späť hore ↑

Ako hrajú?

Zvuk zo slúchadiel sa nám javil veľmi slušne. Najmä hudba bola vyvážená. Hovorené slovo je však podľa našich skúseností lepšie počúvať z väčších slúchadiel. Ale to je skôr len osobný dojem. Pri zapnutí slúchadiel je ich hlasitosť primeraná. Pokiaľ chcete mať hudbu len ako kulisu, zrejme si hlasitosť znížite na telefóne alebo inom zariadení. V prípade hovoreného slova budete hlasitosť zvyšovať.

Dosah signálu vnútri aj vonku

Dosah signálu sme testovali v dome i na záhrade. Signál nemal problém prejsť cez chodbu a dve izby pri otvorených dverách. Akonáhle sme však telefón nechali v pokoji na prízemí a rozhodli sa ísť do prvého poschodia, signál sa stratil.

Na záhrade sme si overili, že dosah signálu je skutočne okolo desať metrov. Meranie sme vykonávali za pomocou počítanie krokov. Ak medzi telefónom a slúchadlami nebola žiadna prekážka, signál bol skvelý. Akonáhle som sa, ale postavili za dielňu, signál sa stratil.

Signál by sme hodnotili ako kvalitný a dostatočný vzhľadom na to, že pri sebe rovnako vždy svoj telefón budete nosiť. Nič teda nebude brániť tomu, aby ste si užili ničím nerušené počúvanie.

Slúchadlá by sme však neodporúčali na šport. Redaktorke, ktorá s nimi behala, pri prudších dopadoch, mali tendenciu vypadávať z uší. Aj pri dlhšom používaní, najmä pri práci na PC ju zo slúchadiel boleli uši. Jedná sa však len o subjektívne hodnotenie jednej osoby. Každý má uši iné, takže to neznamená, že by zrovna vašim ušiam nemohla sedieť.

späť hore ↑

Spracovanie

Celkový vzhľad nikoho neurazí. Lamax stavil na jednoduchosť, takže je čierna farba doplnená tyrkysovým prúžkom s logom Lamax.

Slúchadlá nie sú odolná, takže si dajte pozor, aby neprišla do styku s vodou alebo nebola dlho položená v príliš prašnom prostredí. Na „omak“ sú slúchadlá dosť tvrdá, takže je rozhodne neodporúčame používať bez mäkkých gumových nadstavcov.

Veľkou výhodou je hmotnosť slúchadiel. Každé z nich váži 4 g, takže v ušiach nie sú ťažké. Nabíjacia základňa sa javí odolne. Spodná čierna časť je masívnejšie, plastovo-kovová. Horná časť, teda veko, je vyrobené z polopriesvitného plastu, ktorý je oproti spodnej časti krehkejšie. Vďaka polopriesvitnému prevedenie vidíte, či sa slúchadlá nabíjajú. Veko a spodná časť základne spája plastový „pánt“. Je však dobre osadený, takže sa rozhodne nebojíme toho, že by sa čoskoro opotreboval.

Hmotnosť samotnej nabíjacej stanice je 42 g, po vložení slúchadiel 50 g. Aj v prípade, že ju budete nosiť vo vrecku, hmotnosť rozhodne nijako nepocítite. Kompaktné rozmery 7,4 x 3,2 x 3,2 cm umožňujú pohodlné nosenie nabíjacej stanice tak v kapse, tak v dámskej kabelke alebo batohu.

Zadná strana základne je vybavená vstupom pre micro USB kábel nabíjačky. Úroveň nabitia základne iba odhadujete. Rýchlo blikajúca modrá dióda odkazuje k potrebe nabitie, pomalé blikanie značí dostatočnú kapacitu batérie. V tomto ohľade by určite bolo lepšie základňu opatriť aspoň 3 diódami. Podľa počtu rozsvietených diód by sa ľahšie určovala kapacita batérie.

Základňa sa nám javí dostatočné odolná. Pokojne ju môžete nechať v batohu medzi ostatnými vecami. O slúchadlá by sme sa nebáli ani v prípade, že by základňa spadla z menšej výšky, napríklad z vrecka na zem. Rozhodne to však neodporúčame robiť cielene :-).

Zistiť cenu
8 Hodnotenie
Hodnotenie Lamax Dots1

Spracovanie slúchadiel aj základne hodnotíme ako kvalitné. Ovládanie je jednoduché a návod k nemu nepotrebujete. Chýba nám však možnosť ovládania hlasitosti hudby pomocou slúchadiel a návrat k predchádzajúcej prehrávanej stope. Pri dlhšom nosení nás slúchadlá tlačila v ušiach a komfortne sme sa s nimi necítili ani pri behu. Dobre však poslúžili ako spolucestujúcich v dopravných prostriedkoch alebo ako spoločník na prechádzkach. Ocenili sme tiež možnosť handsfree, ak vám počas prechádzky pri počúvaní niekto volá, nie je nutné si slúchadlá vytiahnuť z uší, ale hovor jednoducho prijať a hovoriť, mikrofón je dostatočne kvalitná.

KLADY
 • hmotnosť
 • výdrž
 • handsfree
 • zvuk
 • spracovanie
ZÁPORY
 • ovládanie hlasitosti
 • nevhodné na beh
Pridajte svoju recenziu

Kategórie:

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Napíšte odpoveď