Ako vybrať elektrický hoblík

Dnešná doba, akokoľvek sa môže zdať uponáhľaná, praje návratu k prírode a prírodným materiálom všeobecne. Čím ďalej častejšie sa preferuje používanie dreveného nábytku i doplnkov z neho. Ako by sa ale poriadny kutil, ktorý nedá na drevo dopustiť, obišiel bez poriadneho hoblíka? Ak si chcete ušetriť prácu i čas, ale neviete, po ktorom ručnom elektrickom hoblíku siahnuť, stačí si prečítať nášho radcu a budete mať jasno. Z našej testované pätica si vyberiete. V prvej časti poradca sme sa zamerali na samotný test elektrických hoblíkov, v tej druhej potom na praktické rady a všeobecný prehľad.

Recenzie elektrických hoblíkov

Do nášho poradca sme si vybrali päticu najpredávanejších elektrických hoblíkov, aby sme porovnali ich výkon, precíznosť, funkčnosť a tiež bezpečnosť. Ak vám však do oka nepadne ani jeden kandidát z našej päťky, určite si aspoň urobíte celistvý obrázok, ako by mal ideálny prístroj vyzerať.

Makita KP0800

Príkon620 W
Otáčky naprázdno17000 ot/min
Šírka hobľovania82 mm
Max hĺbka hobľovanie2,5 mm
Max plátovanie9 mm
Hmotnosť2,6 kg
Rozmery D x Š x V v mm285 x 158 x 158

S istotou môžeme povedať, že spoločnosť Makita sa na svetovom trhu už nejaký ten piatok pohybuje a za viac ako päťdesiat rokov svojej existencie tak presne vie, čo zákazníkom ponúknuť.

Akonáhle sme hoblík KP 0800 vzali do ruky, prekvapila nás jeho váha, očakávali sme totiž, že bude ťažšie. Jeho hmotnosť však činí len 2,6 kg. Pomocou otočného kolieska a tzv. klik zarážky sme plynulo nastavili hĺbku rezu, ktoré nám zaistila precízny výsledok. Celkové rozpätie rezu sme zmerali na 0-2,5 mm. Hriadeľ nástroja je tvorená z vysoko odolného hliníka, čím je zaistená dlhá životnosť. Tzv. V-drážka umiestnená uprostred hoblíka zaoblí aj tie najostrejšie hrany.

Hoblík spoločnosti Makita je pohodlný a kompaktný hlavne vďaka svojej ergonomicky tvarované rukoväti, ktorá je navyše pogumovaná, tým sú eliminované ako vibrácie, tak riziko úrazov. Hoblík z ruky totiž len tak nevykĺzne.

Súčasť balenia ďalej tvorí prítlačná doska, šablóna, 2 otočné nože a nástrčkový kľúč. Veľa ďalších doplnkov, ako napríklad brúsny kameň, praktický ruksak na prach či kufrík, si môžete kedykoľvek bez problémov dokúpiť priamo na stránkach výrobcu.

Pokiaľ už teraz viete, že budete hobľovať v iných polohách než len pred sebou, odporúčali by sme vám dokúpiť koleno do výfukového otvoru, ktoré bohužiaľ nie je súčasťou balenia. Hoblík sa s jeho pomocou toľko neprehrieval a nezacpával. Chýba nám tiež adaptér na odvod pilín, s ktorým by bola práca tiež ďaleko príjemnejšia. Samozrejme si ho môžete dokúpiť, ale potom sa celkové náklady navýši. Rozhodne by sme odporúčali častejšie meniť nože nástroje, tie sa totiž rýchlo otupí a výsledok je potom menej kvalitný.

  • váha
  • ľahké ovládanie
  • tichý chod
  • rýchlejšie otupenie nožov
  • nutné dokúpiť niektoré základné príslušenstvo
  • úplná absencia vodiace lišty
Zistiť cenu

Bosch GHO 6500

Príkon650 W
Otáčky naprázdno16500 ot/min
Šírka hobľovania82 mm
Max hĺbka hobľovanie2,6 mm
Max plátovanie9 mm
Hmotnosť2,8 kg
Rozmery D x Š x V v mm330 x 180 x 180

S príkonom 650 W sa elektrický hoblík Bosh GHO 6500 môže veľmi ľahko stať vaším hlavným pobočníkom pri rýchlej práci s drevom. Už pri rozbalení krabice sa môžete s novým hoblíkom pomerne dobre zoznámiť vďaka dôkladnému návodu, ktorý je plný názorných obrázkov.

Hĺbku hobľovanie sme si nastavili otočným kolieskom ľahko od 0 do 2,6 mm. Vďaka optimalizovanému prúdu vzduchu pre odvod pilín sa nám prístroj toľko neprehrieval ani nezasekával. Veľkú praktickosť sme našli v prídavnej odsávacej hadici tej istej firmy, ktorá všetok neporiadok odviedla z povrchu preč, a nám tak žiadne hobliny neprekážali v práci. Navyše sme nemuseli vdychovať nepríjemné malé čiastočky, ktoré nepríjemne im šteklili v nose.

Výrobcom z Boscha nezáleží na tom, či ste praváci alebo ľaváci, pretože mysleli aj na praktickú aretáciu spínača. Optimalizovaná odkladacia opierka zase ochráni povrch dreva a vďaka robustnej pätke s tromi V-drážkami sa vám podarí ohoblovat tiež ideálne zaoblené hrany.

Ak o zaoblené hrany nestojíte, ale radšej by ste uvítali drážky, ani to nie je problém. Elektrický hoblík Bosch umožňuje maximálnu hĺbku drážky až 9 mm. Pomyselnou čerešničkou na torte je bezpečná ergonomická rukoväť.

Robustná konštrukcia hoblíka sľubuje dlhú životnosť, avšak napriek tomu je pomerne ľahký a ľahko sa s ním manipuluje. Ako plus vnímame tiež skutočnosť, že sa jeho nože dajú viackrát prebrúsiť, a tým sa znižujú aj vaše prevádzkové náklady.

  • prístroj sa nezasekávala a neprehrieval
  • prídavná odsávacie hadice na dokúpenie
  • aretácia spínača
  • 3 V-drážky
Zistiť cenu

Extol Premium 8893402

Príkon850 W
Otáčky naprázdno16500 ot/min
Šírka hobľovania82 mm
Max hĺbka hobľovanie3 mm
Max plátovanie9 mm
Hmotnosť3,1 kg
Rozmery D x Š x V v mmvýrobca neuvádza

Tretím najobľúbenejším zástupcom v hobby svete sa stal kompaktný elektrický hoblík s falcovaním až 9 mm – Extol Premium 8893402, ktorý disponuje integrovaným systémom odsávanie pilín – dá sa pripojiť z oboch strán, preto v práci neobmedzuje pravákov ani ľavákov. Avšak vak na hobliny musíte pomerne často vysypávať, keďže nepojme veľké množstvo odpadového materiálu.

Nástroj môžete využívať k ručnému hobľovanie, skosenie hrán i vytváranie polodrážok do dreva i drevených materiálov. Samozrejmosťou je možnosť nastavenia hĺbky hobľovania aj polodrážky.

Súčasťou hoblíka je ochranný tŕň v jeho doske, ktorý chráni kvalitné nože z ocele a zároveň aj hobľovanú plochu proti poškodeniu. Tri V-drážky zaistí precízne zrážanie hrán, a navyše umožní udržať uhol skosenia 45 °.

Po skúsenostiach, ktoré sme s prístrojom nadobudli, by sme ho nedoporučovali do dielní, kde by bol v neustálom pracovnom záprahu. Predsa len sa nejedná o hoblík profesionálnej úrovne. Avšak pre niekoho, kto hoblík potrebuje len sem tam, je tiež postačujúce. Chválime pomer cena / kvalita (z našej pätice sa tento šikula radí k tým lacnejším) a vcelku jednoduchú výmenu náhradných hobľovacích nožov.

  • pomer cena / kvalita
  • ochranný tŕň
  • pripojenie vaku z oboch strán
  • malý vak na odpadový materiál
  • neznesie prílišnú záťaž
Zistiť cenu

Narex EDH 82

Príkon900 W
Otáčky naprázdno12000 ot/min
Šírka hobľovania82 mm
Max hĺbka hobľovanie3 mm
Max plátovanievýrobca neuvádza
Hmotnosť3,6 kg
Rozmery D x Š x V v mmvýrobca neuvádza

Náročným kutilom iste padne hoblík Narex EDH 82 nielen do oka, ale aj do ruky. Kvalitné prevedenie aj materiál sú vidieť na prvý pohľad, preto by sme sa nebáli tvrdiť, že ho môžete zaťažiť o niečo viac než len v domácej dielni. Vďaka jeho prevedenie ho určite využijete nielen na hobľovacej práce, ale tiež k vytváraniu polodrážok aj zrážanie hrán.

Pretože výrobcovia mysleli na precízne výsledky, rozhodli sa do tohto pomocníka zabudovať silný 900W motor, ktorý udrží otáčky hobľovacej hlavy aj pri veľkej šírke hobľovanie. Pri porovnaní nedokonalostí, ktoré pri veľkom úberu logicky vzniknú, si na veľmi dobre čitateľné stupnici nastavíte úber menšie. Na stupnici sme nemali problém prečítať ani praktické členenie milimetrov.

Trochu obozretní však musíte byť pri jeho zapojenie do zásuvky, lebo hoblík nie je opatrený poistkami. Výrobcovia stavili na úplne jednoduché ovládanie. Odsávanie pilín je ako napravo tak aj naľavo.

Negatívne hodnotíme iba to, že pri dlhšej práci sa s hoblíkom trošku „narobíte“. Jeho váha 3,6 kg je po hodine práce citeľná. Ďalšie príslušenstvo prístroja je možné dokúpiť, avšak vaša peňaženka bude trošku plakať. Na druhej strane musíme potvrdiť, že výsledky, ktoré po sebe tento pracant zanechal, boli naozaj precízne.

  • kvalitný materiál i prevedenie
  • obojstranné odsávanie pilín
  • bohaté príslušenstvo na dokúpenie
  • znesie aj väčšiu záťaž
  • vyššia cena
  • hmotnosť
Zistiť cenu

DeWALT D26500K

Príkon1050 W
Otáčky naprázdno13500 ot/min
Šírka hobľovania83 mm
Max hĺbka hobľovanie4 mm
Max plátovanievýrobca neuvádza
Hmotnosť4 kg
Rozmery D x Š x V v mm320 x 82 x 180

Výkonný hoblík českej firmy DeWALT si bez väčších problémov poradí aj s tvrdým drevom, a napriek tomu stále poskytne hladkú úpravu povrch trámu. Keďže si odvod pilín môžete dať ako na pravú, tak na ľavú stanu, pohodlne ho môžu obsluhovať praváci aj ľaváci. Nepatrne znevýhodnení sú však ľaváci pri práci s bezpečnostnou poistkou.

Hĺbkový doraz možno nastaviť v prednej rukoväti s presnosťou 0,1 mm, a preto je zaistená maximálna presnosť opracovaného výrobku.

Hlavná veľká aj predná pomocná rukoväť je pogumovaná, a tým eliminuje preklzávaniu a zaisťuje väčšiu bezpečnosť. Nožový valec hoblíka rotuje vďaka celkovému výkonu veľkou rýchlosťou, preto sú výsledky povrchovej úpravy veľmi dobré.

Ako doplnok, ktorý hoblíka dodá punc praktickosti, slúžia tri rôzne veľkosti drážok pre zrážanie hrán. Tie ohobľujeme dosky do požadovaných uhlov. Pri práci s hoblíkom sme ocenili najmä veľký otvor pre odvod pilín, ktorý zabránil najmenšiemu upchatiu prístroja, a tiež to, že zvládol aj väčšiu záťaž a nešetrné zaobchádzanie bez väčšej ujmy. Avšak vaše ruky budú rady, keď si po hodinovej práci dajú pohov. Štyri kilogramy váhy sú predsa len poznať.

Čo sa príslušenstva týka, je fajn, že už základné vybavenie disponuje všetkým, čo je potrebné – kufrík, nastaviteľné dorazy, zberné vrecko.

  • pravostranný a ľavostranný odvod pilín
  • tri veľkosti drážok
  • veľký otvor pre odvod hoblín
  • problém s poistkou u ľavákov
  • hmotnosť
Zistiť cenu

Pred samotným nákupom

Ak konečne máte svoju vysnívanú dielňu a radi by ste ju vybavili kvalitným náradím, do ktorého okrem iného patrí vŕtacie kladivo, aku vŕtačka, zváračka a podobne spadá aj elektrický hoblík, mali by ste vedieť, na čo sa pri jeho výbere zamerať:

  • napájanie,
  • príkon,
  • šírka hobľovanie,
  • hĺbka hobľovanie,
  • hmotnosť,
  • cena.

Napájanie

Na trhu sa môžete stretnúť s dvoma typmi napájania: elektrické a akumulátorové. Elektrické hoblíky na drevo sú v poslednej dobe veľmi obľúbené pre svoje veľmi dobré výkony. Ak sa chcete vyhnúť ručnému hobľovanie, existujú však aj aku hoblíky. Tie sú napájané pomocou batérie, a vďaka tomu môžete pracovať aj v priestoroch, kde nemáte prístup k elektrine. Nevýhodou však je, že takéto prístroje vydržia pracovať iba niekoľko desiatok minút. Na druhú stranu sú väčšinou súčasťou balenia dve batérie, a tak keď sa jedna nabíja, druhú môžete používať.

Ak však potrebujete hoblík, ktorý niečo znesie, radšej sa poobzerajte po poriadnom nástroji do elektriny.

Elektrické hoblíkyAku hoblíky
Vyšší výkonNapájanie pomocou batérie
Veľký výber modelovNižší výkon
Elektrický kábel môže zavadzaťMalý výber modelov
Vyššia cena
Obmedzená prevádzka

Charakteristika elektrických hoblíkov

Ručným hoblíkom sme sa na zúbok už pozreli, ako ale fungujú tie elektrické? Pracujú na princípe remeňového prevodu. Tieto remene sú buď ploché, zubové alebo klinové. Je to práve remeň, ktorý prenáša výkon motora na hobľovacej hlavu.

Hobľovacie nože sa nachádzajú na rotujúcom bubienku, a práve preto je nutné, aby ste opracovávaný výrobok zhoblovali dvakrát. Ostrie noža totiž nie je v styku s drevom po celú dobu. Avšak aj napriek tejto skutočnosti je práca s takým hoblíkom ďaleko jednoduchšie ako s hoblíkom ručným.

Príkon

Je jasné, že čím vyšší príkon, tým výkonnejší prístroj budete mať. O príkonu nás informujú watty, ktoré zároveň udávajú tiež to, koľko energie prístroj spotrebuje.

Všeobecne platí, že lacnejšie hoblíky disponujú príkonom okolo 600 W, drahšie hoblíky, ktoré sú zároveň výkonnejšie a mnohokrát si ich zaobstarávajú ľudia do profi dielní, majú neraz príkon aj vyše 1 300 W. Do domácej dielničky vám väčšinou postačí hoblíky s príkonom 700-1 000 W.

Najlacnejšie elektrické hoblíky disponujú príkonom 600 W, profihoblíky príkonom 1 300 W.

Šírka hobľovania

Výrobcovia sa často bavia aj o šírke záberu, ktoré udáva šírku, akú vám hoblík na jeden záťah zhobluje. Menšie hoblíky ponúkajú väčšinou plochu od 65 mm, tie veľké potom až 200 mm. Do domácej dielne vám opäť postačí menšia šírka záberu, teda okolo 80-90 mm. Ak plánujete s prístrojom pracovať intenzívne, odporúčame záber nad 100 mm.

Hĺbka hobľovanie

Často sa vyskytuje pod pojmom hĺbka úberu, ktorá udáva, ako silnú vrstvu hoblík zoberie. Nastavenie hĺbky je možné po milimetroch, teda si ju určíte pohodlne sami podľa potreby. Väčšina hoblíkov ponúka hĺbku 0-3 mm, ak sa bavíme o profesionálnych hoblíkách, potom je táto hranica posunutá až na 24 mm.

Treba podotknúť, že čím väčšiu hĺbku záberu zvolíte, tým viac fyzickej sily musíte vyvinúť. Samozrejme platí tiež to, že väčšia hĺbka sa rovná väčšiu nepresnosť.

Hmotnosť

Hoci sa tento údaj zdá celkom nepodstatný, opak je pravdou. Prácu s ťažkým prístrojom pocítite už zhruba po pol hodine.

Určite však môžete zohnať hoblíky, ktorých váha dosahuje iba 2,7 kg a práca s nimi nie je nijako namáhavá. Najťažšie zástupcovia potom majú až 10 kg, čo na pravidelné hobľovanie príliš neodporúčame. Najideálnejším hoblíkom je ten, ktorý sa pohybuje v rozmedzí od 3,5 do 5 kg.

Cena

Kým ručné hoblíky nestojí takmer nič, ceny elektrických hoblíkov sa pohybujú v rôznych cenových kategóriách.

Najlacnejšie hoblíky

Najlacnejšie hoblíky kúpite už od 20 €, avšak od nich nemôžete očakávať, že pre výrobu bol zvolený zrovna najkvalitnejší materiál. A ani ich výkon nie je nijako závratný. Ich doménou sú väčšinou lacnejšie plasty, nízka váha a príkon okolo 600 W – nič viac, nič menej.

Hoblíky pre domácich majstrov

Ak do nového kúsku budete chcieť investovať niečo okolo 40 – 100 €, potom sa vám otvára pomerne pestrý výber modelov i kvality. Priemerne môžete počítať s prístrojmi, ktoré oplývajú príkonom 850 W, hĺbkou úberu 2-2,5 mm a šírkou hobľovanie do 100 mm.

Kvalitné hoblíky

Pri porovnávaní cien elektrických hoblíkov narazíte aj na cenovú kategóriu v rozmedzí 100 – 200 €. Tu už sa však pohybujeme v celkom slušnej kvalite. Príkon 1 000 W a hĺbka úberu 0-3,5 mm sú štandardným priemerom. Súčasťou balenia je väčšinou tiež bohaté príslušenstvo (vak na hobliny, kufor, odsávací systém), ktoré si u hoblíkov v nižšej cenovej relácii rovnako musíte dokúpiť.

Profesionálne hoblíky

Trúfame si povedať, že hoblíky, ktorých cena sa pohybuje nad 200 €, sú do domácej dielne, kde sa hobluje zriedkakedy, zbytočné. V tejto cenovej relácii sa totiž pohybuje hlavne profesionálne náradie pre intenzívne hobľovanie. Prístroje často prekračujú komfortné váhu – majú až 18 kg, ich príkon nie je menšia ako 2 500 W a šírka hobľovanie nejde pod 300 mm. Tiež ich cena až 2 000 € zodpovedá kvalite.

Nezabúdajte ani na elektroniku, remeň a hobľovacie nože

Elektronika

Elektronika je alfou a omegou rozbehu hobľovacej hlavy. Zaisťuje jej postupný rozbeh, a navyše tlmí nárazy, keď sa hlava rozbehne. Pri prudkom rozeběhnutí hoblíka tak nemusíte nárazy tlmiť rukami. Elektronika kontroluje aj preťaženie elektrickej siete a brzdí hlavu pri dobehu. Pri väčšom úberu kontroluje otáčky hoblíka natoľko, aby nedošlo k ich zníženiu a následnému nekvalitnému výsledku.

Pri nástrojoch s elektronickou reguláciou si môžete navoliť rôzne stupne otáčok – tým dosiahnete pozvoľného zábere do dreva. Spínač, ktorý otáčky reguluje, môžete zablokovať aretačným tlačidlom, aby ste ho pri práci nemuseli neustále pridržiavať.

Remene

Remene elektrických hoblíkov bývajú buď ploché, klinové, prípadne zubové, ale všetky prevádzajú výkon motora na hobľovacej hlavu. Naviac redukujú otáčky motora na reznú rýchlosť hobľovacích nožov.

Hobľovacie nože

Hobľovacie nože sú vyrábané z rýchloreznej ocele či karbidov. A pretože platí, že v dvoch sa to lepšie ťahá, tak i hobľovacie nože nájdete v páre – vybavené dvojitou čepeľou. Táto čepeľ sa brúsi pod uhlom 45 °, aby zabezpečila len tie najlepšie výsledky.

Otupenie nožov zistíte tak, že sa hoblík prehrieva, klesajú otáčky, práca bude ťažšie a výsledky menej kvalitné. Veľký pozor si dávajte na zabudnuté klince, ktoré by nože nástroje mohli dosť zničiť.

Typy hoblíkov

Na trhu sa môžete stretnúť s niekoľkými typmi hoblíkov. Nie všetky sú však elektrické.

Ručný hoblík

Tieto nástroje ocenia najmä ľudia, ktorí si svoju prácu s drevom chcú náležite vychutnať. Pod vplyvom potreby stále zdokonaľovať svoje obydlia a okolie, vzniklo nepreberné množstvo ručných hoblíkov. Práca s nimi však nie je najjednoduchšie – musíte byť zruční, trpezliví a hlavne musíte mať hoblík stále riadne nabrúsený.

K opracovanie rovných plôch slúžia základné nástroje, ktoré mal kedysi každý, kto mal s drevom čo dočinenia. K tomuto jednoduchému opracovanie slúži hoblíky s názvami ako uběrák, hladík, klopkař a iné.

Tzv. žliabkovacie sú, ako už názov vypovedá, nástroje, ktoré slúžia na zhotovenie žľabov. Typicky úzke želiezko a plaz nie sú rovné. Takéto hoblíky sa používajú aj na výrobu spoja na pero a drážku.

Člnkové hoblíky boli využívané hlavne k vyhotoveniu oblúkových líšt a ríms. Ich telo má tvar plazu tvarovaného do oblúka.

Úplnou lahôdkou pre fajnšmekrov sú tzv. americké hoblíky, teda rôznorodé hoblíky s kovovým telom. Najznámejší z nich boli vyrobené pod značkou Stanley / Bailey v šesťdesiatych rokoch devätnásteho storočia v USA. Toto náradie dnes nie je cenené len z hľadiska precíznych výsledkov, ale aj z hľadiska zberateľského.

Kompaktné hoblíky

Aneb hoblíky pre bežné domáce používanie, ktorých chod je zabezpečený vďaka remeňovému prevodu – výkon motora na hobľovacej hlavu je prenesený remeňom. Otáčky motora sú redukované, aby rezná rýchlosť bola optimálna (25-30 m / s).

Medzi ich prednosti sa radí nízka obstarávacia cena, jednoduchá manipulácia a možnosť pripevnenia na špeciálny podstavec s gumovými podložkami, ktorý kompaktný hoblík premení v stacionárnej (stojaci) stroj.

Tesárske hoblíky

Ako už sám názov vypovedá, tieto veľkoplošné elektrické hoblíky nájdeme hlavne v tesárskych dielňach, kde pre nich majú to pravé využitie. Šírka záberu má väčšinou okolo 200-300 mm, zvládajú veľkú záťaž vďaka výkonnému motoru a nie je potrebné ich premazávať, pretože je ich náplň prispôsobená natoľko, aby vydržala po celú životnosť hoblíka.

Medzi negatíva patrí ich obstarávacia cena a hmotnosť. Väčšina takých hoblíkov však už nie je pre jednotlivca, ale pracuje sa s nimi v páre.

Rozdiely medzi ručnými a elektrickými hoblíky

RučnéElektrické
nastavenie úberu sa vykonáva ručne; nastavená hrúbka sa fixuje prítlačnú skrutkoubrity nožov sú umiestnené na rotujúce časti
pri dostatočnom pritlačení sa drevo v smere vlákien perfektne zhoblujeúber prebieha pri kontakte s drevom
póry dreva sa uzavrú, a tým dosiahnete trvalejších výsledkovvyšší úber znamená menej kvalitné výsledky; väčšinou je nutné hobľovať dvakrát (prvýkrát s vyšším úberom, druhýkrát s úberom minimálnym – tak sa zrovnajú i najmenšie detaily)

Využitie elektrického hoblíka

Zatiaľ čo pri hobľovanie jazdíte hoblíkom po celej ploche dreva, aby ste ho zbavili nerovností a prípadne ho pripravili na konečný náter, falcovanie je obyčajné vytváranie polodrážky – teda vytváranie jedného spoja, ktorý zapadá do druhého.

Falcovanie budete určite potrebovať pri vytváraní rôznych vonkajších obkladov či zhotovovanie štítov. Vďaka falcovanie sú spoje voľnejšie a lepšie odolávajú tvarovým zmenám dreva.

Ak chcete s hoblíkom tiež falcovat, musíte sa na túto funkciu u nástroje zamerať zvlášť. Hoblík bez možnosti falcovanie vám materiál iba zhobluje, kdežto hoblík s možnosťou falcovanie vám vytvorí perodrážku = ako falcovacie drážku, tak aj jej protikus (pero).

Starostlivosť o hoblíky

Výmena nožov

Nielen vďaka motoru žije hoblík, preto pravidelne kontrolujte ostrie nožov, ak chcete zachovať precízne výsledky.

Zdá sa vám, že sa motor prehrieva, cítite odpor alebo kolíšu otáčky hoblíka? Potom sú na vine práve tupé nože.

Pretože sú nože brúsené obojstranne, po otupeniu jednej hrany stačí, keď nôž otočíte. Akonáhle sa vám otupí aj druhá strana, je na rade brúsenie. Dostatočnú starostlivosť nožom venujte aj vtedy, keď s hoblíkom narazíte napríklad na klinec.

Aj ten najlepší elektrický hoblík je potreba po práci poriadne očistiť od prebytočného prachu a zvyšku hoblín (a to aj v prípade, že máte odsávací systém).

Následne riadne skontrolujte všetky nože, poistky a elektrickú šnúru. V prípade, že máte prístroj, ktorý potrebuje premazať, postupujte podľa pokynov výrobcu.

Bezpečnosť predovšetkým!

Ochranná pomôckaNa čo sa zamerať
Rukavice– dostatočný cit v prstoch
– pogumované dlane
– zosilnenie na kĺboch
Ochranné okuliare– dostatočne odolné voči úlomkom
– odolné proti poškriabaniu
– nemali by kĺzať z koreňa nosa
Štuple do uší– ak pracujete v prašnom prostredí, kúpte si umývateľné špunty
– pamätajte, že zvuky nad 85 dB sú pre sluch nebezpečné!
Filtračné ochranná maska– pre krátkodobé nosenie stačí zvoliť jednorazovú filtračnú polomasku
– pre dlhodobú prácu radšej zvoľte opakovane použiteľnú masku, ktorá je vybavená vzduchovým ventilom

Príslušenstvo k dokonalému výsledku

Čo by bol vysnívaný hoblík, keby neslúžil ku stopercentnému úžitku? Väčšina príslušenstva bohužiaľ nie je súčasťou balenia, preto sme pripravili malý súhrn toho, čo považujeme za úplný štandard a čo by vám rozhodne vo výbave chýbať nemalo.

Kufrík

Samozrejme, že si nový prístroj neponesiete domov v ruke. Rada výrobcov vám ho dodá v krabici, ale povedzte, nie je lepšie uschovať ho do praktického boxu, ktorého životnosť je ďaleko vyššia ako životnosť lepenkové škatule?

Vak na hobliny

Ak nechcete mať v dielni hneď neporiadok, pripevnite si k hoblíku praktický ruksak na hobliny, ktorý všetok odpad zachytí.

Odsávanie hoblín

Odsávacie zariadenie je o triedu vyššie, než klasické vaky na hobliny. Hadicu jednoducho pripevníte na odsávanie hoblíka a o zvyšok je postarané.

Vodiaca lišta

Pre maximálnu presnosť pri hobľovaní sa táto pomôcka primontuje k hrane dosky. Pomôže vám vytvoriť na milimeter presnú drážku a vám tak uľahčí ďalšie pracovné kroky.

Pokiaľ chcete na tráme vytvoriť polodrážku, využijete hlavne paralelný doraz – môžete na ňom nastaviť ako šírku, tak hĺbku úberu. Aby ste vytvorili požadovanú polodrážku, musíte úkon opakovať niekoľkokrát po sebe. Pre šikmé podrážky si zase určite zaobstarajte naklápacie paralelné vodidlo.

Dostali sme sa na koniec nášho článku, a preto pevne dúfame, že vám naše recenzie elektrických hoblíkov a nasledujúce radca uľahčil rozhodovanie, prípadne vám pomohol určiť na čo sa zamerať pri samotnom výbere elektrického hoblíka.

A nezabudnite, že kto sa hrá, nehnevá. Hobľovať totiž môžete aj najrôznejšie vzory. Na takéto „hranie“ si však budete musieť opatriť niečo viac než klasický hoblík, ktoré vám zrovná nerovné povrchy. Odporúčali by sme ručný drážkovacie hoblík. Ak máte radi prácu s drevom, s týmito pomocníkmi vás nový koníček iste ešte dlho nepustí.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo