Recenzia HUSQVARNA AUTOMOWER 105

Švédsky výrobca HUSQVARNA má veľmi slušné renomé, ktoré sa opiera o precízne spracovanie, vysokú trvanlivosť a funkčnosť svojich výrobkov. Uvidíme, či svoju reputáciu splní aj u tejto robotickej kosačky, ktorá patrí medzi základné modely. To znamená, že je určená pre menšie pozemky a je za relatívne dostupnú cenu.

Parametre

Max. uhol pre kosenie25 %
Pracovná plocha500 m2
Šírka strihu17 cm
Výška kosenia2-5 cm
Hlučnosť61 dB
Doba kosenia50 min.
Doba nabíjania60 min.
Kapacita batérie2,1 Ah
Hmotnosť6,5 kg
Výška25 cm
Šírka39 cm
Dĺžka55 cm
späť na začiatok ↑

Inštalácia

Tu je asi najzaujímavejšie informácií to, že v cene nie je tzv. inštalačná sada. Tú si musíte kúpiť samostatne a za niečo málo cez 80 € dostanete 150 m vodiaceho drôtu, 300 ks kotviacich skôb a pár kusov spojovacieho materiálu. Dôvody prečo to tak je možno za mňa dva. Po prvé potom vyzerá cena samostatného prístroja (u ktorého dostanete len napájacie stanicu a kabeláž k nej) výrazne zaujímavejšie a voči konkurencie schopněji. Výhodu to môže priniesť v situácii, že ste vlastnili starší model od Husqvarny, ktorý vám odišiel, ale všetko vybavenie zostalo. Je pravdou, že v takejto situácii nemá ďalšie várka vodiaceho drôtu žiadny zmysel, pretože už jeden na záhrade máte. Pre tých, ktorí si kupujú svojho prvého záhradného robota, je dobré mať to na pamäti a porovnávať cenu prístroja aj s inštalačnou súpravou.

späť na začiatok ↑

Prevádzka

To že sa jedná o základný model v ponuke Husqvarny, so sebou prináša niekoľko nemilých zistení. Jedným z nich je, že sa všetko nastavuje len a priamo na ovládacom paneli na prístroja. Takže žiadna mobilná aplikácia, jednoduché ovládanie cez mobilný telefón alebo zisťovanie aktuálneho stavu prístroja skrze mobil. A to je veľká škoda, pretože podobne stojace konkurencia to vie. Časti potenciálnych kupcov to možno bude jedno, ale nepochybujem že časť tento fakt môže odradiť.

Na rozdiel od väčších a drahších modelov od Husqvarny, kde nabíjacia stanica vysiela signál, tak tu je to klasika. Teda robot musí nájsť kábel a tým, že ho bude sledovať sa dostane k napájaniu. Typ pohybu je pochopiteľne pri jej cene náhodný. To znamená, že nie je vybavená GPS a nevie, ktorú časť trávnika už posekala a ktorú nie. Keď do niečoho narazí, tak si proste kúsok cúvne, zmení smer a vyrazí ďalej. Kosenie malé a obdĺžnikové záhradky u bytu bez zásadnejších prekážok o rozmere 100 m2, trvá zhruba 2,5 hodiny. Pri prevádzke poteší naozaj nízka hlučnosť. Prístroj sluchom ľahko registrujete, pokiaľ je nejakých päť alebo šesť metrov od vás. Vďaka tomu ho možno bez obáv využiť aj v nedeľu popoludní alebo skôr ráno.

Video pre lepšiu predstavu o tom ako jazdí:

Nastavenie výšky kosenia sa vykonáva pomocou otočného gombíka, ktorý je skrytý pod krytom prístroja. Je to veľmi jednoduché a pohodlné. Čo sa mi páči, že na ryske presne vidíte, na akú úroveň je výška nastavená. Kosenie je na solídnej úrovni, ale je potrebné myslieť na pár vecí. Tou prvou z nich je fakt, že si s vyššou trávou na začiatku sezóny neporadí (to platí pre väčšinu robo kosačiek). Akonáhle má tráva cez 10 cm, musíte prvý kosenia vykonať pomocou treba bežnej elektrickej kosačky. Rovnako nie je príliš silná v kosení v rohoch a pri stene. Žacie ústrojenstvo nie je tak šikovne riešené ako treba u Robomow 308 Pro. Kosenie trávy má na starosti rotačný disk a na ňom tri nože. Sada deviatich originálnych náhradných nožov stojí cca 20 €. Čo je skôr vyššia cena. Určite pôjdu zohnať aj neoriginálne, ale tam sa môže líšiť kvalita.

Pokiaľ ide o ďalšie vybavenie tak má hlasný alarm, ktorý sa spustí keď kosačku zdvihnete a skúsite ju odniesť. Aby ste ho deaktivovali, je nutné zadať pin kód. Z pohľadu bezpečnosti má obvyklú poistku, takže keď sa Automower zdvihne nad zem alebo sa prevráti, kosenie sa automaticky preruší.

Nie je vybavená dažďovým senzorom. To sa vám výrobca či rôzni predajcovia snažia predať ako veľké plus, ktoré má však svoje výrazné ALE. Kosenie mokrej trávy nie je ideálne, jej zvyšky sa nabaľujú na telo prístroja a ten potom horšie kosí aj horšie jazdí. Celkovo na podmáčanom teréne môže byť horšia trakcia a kolieska niekedy preklzávajú. Navyše pri väčších dažďoch môže dôjsť aj k presiaknutiu vody z väčšej kaluže do spodnej časti kosačky a na prípadné takto spôsobené poškodenie sa nevzťahuje záruka. „Zo zhora“ pochopiteľne odolná proti dažďu je, toho sa báť nemusíte.

Zistiť cenu

Nie ste rozhodnutí? Skúste sa pozrieť napríklad na recenzie robotických kosačiek Robomow.

6.4 Total Score
Hodnotenie HUSQVARNA AUTOMOWER 105

Že sa jedná o základ ponuky je poznať a nízka cena je vykúpená veľkým množstvom kompromisov. Jedná sa predovšetkým o výbavu kosačky. Hlavne nemožnosť ovládanie skrze aplikáciu môže byť pre mnoho záujemcov nepríjemná. Kompromisy sa však netýkajú spracovania, to je na výbornej úrovni. Rovnako vlastné kosenie je na dobrej úrovni a hlasitosť je nižšia, než je priemer. Osobne by som Husqvarnu volil až na väčšie a zložitejšie záhrady a pre malé by som vzal inú značku. S jednoduchou záhradu si poradí rovnako dobre (a mnohokrát aj lepšie), majú lepšiu výbavu, lacnejšie náhradné diely aj obstarávaciu cenu.

KLADY
  • nízka cena
  • dostatočná kvalita kosenia
ZÁPORY
  • nemá dažďový senzor
  • nie je možné ovládať cez mobilnú aplikáciu
  • drahé náhradné diely / príslušenstvo
  • nutnosť prikúpiť inštalačnú sadu
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď