Skúsenosti s iRobot Braava jet 240

iRobot Braava ho 240 je vhodný predovšetkým na pravidelnú údržbu nie príliš zaneřáděných plôch. Jeho výhodou sú malé rozmery, vďaka ktorým sa dostane aj do horšie prístupných miest. Oplatí sa do neho investovať? To sa dozviete v našej recenzii.

Parametre

Doba nabíjania120
Automatické dobíjanienie
Hlučnosť30 dB
Indikátor batérienie
Kapacita batérie1950 mAh
Výdrž na jedno nabitie60 min.
Rozpoznanie schodováno
Možnosť diaľkového ovládaniaáno
Funkcia dokončiť upratovanienie
Typ navigáciesenzory
Snímač prekážokáno
Indikátor stavu zásobníkanie
Objem zásobníka0,15 l
Plánované upratovanienie
Virtuálne bariéry súčasťou baleniaáno
Wi-Finie
Počet hlavných kief-
Počet bočných kief-
HEPA filter-
Zvuková signalizáciaáno
Čistiaci režim SPOTnie
Počet čistiacich režimov3
Maximálna výška prekážok0,1 cm
Výška8,4 cm
Priemer17,8 cm
Držadlo na prenášanieáno
Pohybsystematický
Funkcia vytieranieáno
Funkcia vysávanienie
Počet mopovací utierok1

Ovládanie

Robotický mop je možné ovládať buď manuálne, alebo pomocou aplikácie. Na tele mopu nájdete len jedno tlačidlo s názvom Clean, ktorým prístroj ovládate. Clean slúži pre spustenie alebo pozastavenie upratovania. V prípade, že ho podržíte ešte pred spustením vysávača dlhšie (rozsvieti sa dve vodorovné modré diódy), aktivujete funkciu virtuálnej steny.

Braava Jet 240 je možné pomocou Bluetooth pripojiť k vášmu chytrému zariadenie. Vďaka aplikácii iRobot HOME môžete vysávač spustiť alebo zastaviť na diaľku alebo upraviť množstvo rozprašovanej vody. Vzhľadom k t tomu, že robota je možné ovládať len pomocou Bluetoot, je nutné, aby chytré zariadenie bolo v dosahu robota. Z práce mop aktivovať nemožno.

Robotický mop prácu skončí tam, kde začal. Vzhľadom k tomu, že nemá k dispozícii nabíjaciu základňu, vracia sa na miesto, z ktorého upratovanie zahájil. Batériu je nutné po ukončení upratovania vybrať a vložiť do nabíjačky, ktorú pripojíte do zásuvky. Nabíjanie vykonávajte po každom upratovaní.

Voda do zásobníka sa používa teplá z kohútiku a nikdy nesmiete používať čistiaci prostriedok. Mohlo by dôjsť k poškodeniu robota.

Funkcie

Mop disponuje 3 možnosťami vytieranie. Pre každý typ vytieranie má vhodnú mopovací utierku. Skenovacie okienko na spodnej strane vysávača dokáže načítať typ utierky a podľa toho zvoliť režim vytieranie.

 1. Mokré vytieranie – pre mokré vytieranie sa používa modrá utierka, ktorá zároveň obsahuje čistiaci prostriedok, ktorý sa počas upratovania pozvoľna uvoľňuje. Pri mokrom vytieranie vykonáva robot trojnásobné prejdení uprataného miesta.
 2. Vlhké vytieranie – pre tento režim upratovania sa používa oranžová utierka. Čistenie je jemné a dôkladné. Robot jazdí na krátku vzdialenosť, po ktorej sa vráti späť a opäť jede dopredu.
 3. Suché upratovanie – využíva sa pri ňom biela utierka. Robot zotrie prach, chlpy, vlasy a drobnejšie nečistoty. Robot jazdí rýchlo dopredu, podobne, ako je tomu u robotického vysávača.

Údržba

Pravidelnú starostlivosť venujte zásobníka na vodu. Ak pocítite, že začína zapáchať, naplňte ho teplou vodou a robotom pohybuje horizontálne doprava a doľava. Vodu zo zásobníka vylejete a celý proces znovu zopakujte. Zásobník nechajte vyschnúť s otvorenou klapkou.

Po upratovaní odstráňte namotané nečistoty z koliesok, handričkou utrite senzory nachádzajúce sa na spodnej časti vysávača. Handričkou utrite i rozprašovaciu trysku.

Čistiaca utierku z mopu odoberiete za pomoci stlačení príslušného tlačidla nachádzajúceho sa pod madlom robotického mopu.

Ako vytiera

Braava jet 240 je dobrým pomocníkom, ak nevytiera príliš zašpinenú podlahu. Pred tým, než ho spustíte, je dobré poriadne povysávať, inak robotický mop bude z neporiadku na zemi robiť žmolky a chuchvalce. Tiež sa nehodí na údržbu príliš špinavých podláh so zaschnutými škvrnami.

Je ideálnym pomocníkom pre udržiavanie podláh. Najlepšie výsledky dosahuje na kameninové, ale aj parketové podlahe a ďalších hladkých čistých povrchoch.

Voda sa leje do zásobníka, ktorý sa nachádza priamo v tele vysávača. Je škoda, že zásobník nie je možné vyňať, pretože jeho údržba je o to zložitejšie. Jeho objem je len 150 ml, čo postačí zhruba na vytrenie 15 m2 priestoru. Musíte sami kontrolovať, či voda nedošla, pretože indikátor stavu zásobníka na tele nie je.

Batéria sa nabíja približne 2 hodiny a na jedno nabitie dokáže upratovať zhruba hodinu, v metroch čtvrečních je to 16-20 m2. Hodí sa teda skôr pre upratovanie menších priestorov. Robotický mop nemá dokovaciu stanicu, kam by po upratovaní zajazdil a dobil sa. Mop skončí prácu na mieste, kde začal. Batériu je potrebné manuálne vybrať a nabiť v nabíjačke.

Veľmi sa nám páči, že má robot v sebe integrovanú virtuálnú stenu. Stačí dlho podržať tlačidlo Clean, kým sa nerozsvieti modré diódy. Vysávač si automaticky vytvorí virtuálnú stenu pre tú časť izby, ktorá sa nachádza za ním. Virtuálnú stenu vypnete tak, že Clean podržíte tak dlho, kým všetky diódy nezhasnú. Ďalším plusom je tichá prevádzka. Hlučnosť dosahuje zhruba 30 dB, takže si pri jeho práci môžete pokojne čítať.

Mobilná aplikácia pre tento model je prínosná len v tom, že vám umožní nastaviť množstvo rozstrekovanej vody. Inak sa nám javí zbytočná. Od aplikácie a teda diaľkového ovládania by sme očakávali, že robota budete môcť spustiť odkiaľkoľvek, akonáhle treba prídete z práce, bude doma upratané. Robot na diaľkové ovládanie však funguje len vtedy, ak je v dosahu chytrého zariadení. Spárujú sa totiž cez Bluetooth. Okrem toho tiež umožňuje voľbu režimu vytieranie – mokré, vlhké a suché.

Režimy vytieranie si robot dokáže určiť sám, podľa utierky, ktorú k nemu pripnete. Tieto utierky sú však jednorazové a po vytrení sa vyhadzujú. Preto je asi najlepšou voľbou investovať do znovupoužiteľných utierok, ktoré môžete vyprať a použiť až 50 x. U tohto typu utierok si však robot nedokáže načítať a určiť či má vytierať mokro, vlhko alebo sucho.

Automaticky teda vytiera mokro. Ak si chcete zvoliť režim vytieranie, je nutné ísť do aplikácie. Radi by sme upozornili na skutočne vysokú cenu opakovateľne použiteľných utierok. Za 2 ks zaplatíte cez 20 eur, čo je naozaj veľa!

Je prínosné, že mop zájde aj do zle prístupných miest, ktorá sa nachádza napríklad pod nábytkom. Problém mu nerobia ani užší priestory. Nedokáže však prejsť žiadne vysoké prekážky, ako je tomu u robotických vysávačov. Robotický mop neprejde ani prechodovou lištu.

Skúsenosti

 • Pred upratovaním je potreba zdvihnúť záclony siahajúce až na zem.
 • Robot nestrieka vodu na nábytok, ale len na podlahu
 • Prekoná aj nohy od stoličiek.
 • Možnosť dokúpenia samostatné batérie.
 • Z podláh je dobré odstrániť menšie koberce, inak sa snaží vytierať aj je.
 • Nabíjacia stanica zablokuje celú dvojzásuvku.
Zistiť cenu
6.1 Total Score
iRobot Braava jet 240

iRobot Braava jet 240 je skôr pomocník pre pravidelné upratovanie. S odolnou a zaschnutú špinou si neporadí. Pred jeho spustením je potreba poriadne vysať. Je vhodný skôr na údržbu menších miestností. Dobre si poradí s prekážkami a zájde aj do menších priestorov. Zásobník na vodu je malý a ťažko sa plní.

Výdrž
4.8
Prevádzka
7
KLADY
 • 3 režimy vytieranie
 • bluetooth
 • udržuje aj zle dostupné miesta
ZÁPORY
 • nezvláda odolné škvrny
 • malý zásobník na vodu
 • drahé príslušenstvo
 • nezvláda vysoké prekážky
Pridaj svoju recenziu
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo