Recenzia Robomow RS 615 Pro

Izraelská spoločnosť Robomow má v ponuke širokú škálu záhradných robotických kosačiek. Dnes sa pozrieme na zástupcu jej RS Royal rady pre najväčšie trávniky. Tento konkrétny model je odporúčaný pre plochy až 1600 m2. V prípade jednoduchej záhrady bez prekážok výrobca hovorí až o 3 000 m2. To je veľmi optimistická hodnota ale nejakých 2 000 – 2 500 m2 u jednoduchšie záhrady si dokážem predstaviť. Skutočne sa jedná o jedny z najvýkonnejších robotických kosačiek na trhu. Tomu zodpovedá aj vysoká hmotnosť, obrie kapacita batérie a veľká šírka kosenia.

Parametre

Max. uhol pre kosenie36 %
Pracovná plocha3000 m2
Šírka strihu56 cm
Výška kosenia2 - 8 cm
Hlučnosť64 dB
Doba kosenia70 min.
Doba nabíjania110 min.
Kapacita batérie4,5 Ah
Hmotnosť20 kg
Výška31 cm
Šírka66 cm
Dĺžka73,5 cm

Inštalácia

Domov si doveziete obrie krabicu, v ktorej nájdete robotickú kosačku, dobíjaciu stanicu a jej napájanie. Verzia „Pro“ sa dodáva bez inštalačného materiálu. To sa môže hodiť ak ho už máte napr. z predchádzajúcej Robomow kosačky a alebo nechcete inštalovať sami a máte v pláne si zaplatiť inštaláciu od profesionálov. Sám distribútor totiž naznačuje, že verzia RS 615 Pro je určená pre predaj cez profesionálnych predajcov. Predpokladá sa, že inštaláciu bude robiť firma pomocou stroja a tak použije len toľko drôtu koľko je potreba. RS 615U je určená pre predaj cez klasické obchodné reťazce a preto má v balení už inštalačný materiál (počíta teda s tým, že si inštalujete a nastavujete sami).

Ako obvykle je tým najťažším na inštalácii (ak si ju budete robiť sami) správny výber umiestnenie dobíjacej stanice (ideálne miesto je v suchu a pod strechou, ale nie je problém dokúpiť nad stanicu malý domček priamo od Robomow) a vytýčenie obvodového drôtu. V prípade, že máte na záhrade drobné kríky či rastliny, je potrebné ich drôtom tiež ohradiť. U stromčekov či mohutnejších kríkov sa báť nemusíte. Kosačka do nich vojde, spozná prekážku a zase sa vydá inam.

Prevádzka

Tak jo, ideme na to. Už keď sa pozriete na jej parametre, tak je pár vecí vidieť na prvý pohľad. Hlučnosť je vyššia ako u menších robosekaček. V ECO módu sa drží relatívne nízko na úrovni 64 dB, ale pri plnom výkone sa môže dostať až na 72 dB a to nie je vôbec málo. Na druhú stranu je určená pre naozaj rozsiahle plochy a pri nich sa moc nepočíta, že by vyšší hluk mohol niekomu vadiť. Každopádne ak bude zrovna blízko vás (alebo susedov), tak o nej vedieť budete. A v noci obzvlášť.

Vysoká kolieska zaisťujú kvalitné pohybové schopnosti v teréne. Kto by mal náročný a kopcovitý terén, môže dokúpiť ešte terénější verziu koliesok. V predu sú dve kolieska, ktoré sa starajú o pohyb, zadné malé koliesko má na starosti zmenu smeru. Pohyb je „náhodný“. Neznamená to, že by úplne bez zmyslu jazdila sem a tam. Ale nemá zabudované gps (ten má až verzia 625 PRO a vyššie), takže nevie, ktorú časť záhrady posekla a ktorú nie. Vzhľadom k početnosti použitie sa počíta, že keď nejaký kúsok neposeče jeden deň. Pokosí ho druhý alebo tretí. A ak nemáte extrémne komplikovanú záhradu, tak svojim sľubom splní. Inak klasika, u ktorej keď robot narazí do prekážky, vypne kosenie, kúsok si cúvne, zmení smer a potom ďalej pokračuje vo svojej misii.

Pre predstavu ako robot jazdí a ako reaguje na vodiaci drôt pekne poslúži nasledujúce video:

Má dva nože a dva na sebe nezávislé motory. Veľkou výhodou je, že dosekávají až za hranu koliesok. To je veľmi užitočná vec u všetkých „dojazdu“ – pri stene, pri začiatku záhonu atd .., kde zvládne trávu dočistiť naozaj až pri hrane objektu. Časť šasi na, ktoré sú nože uložené je pohyblivá. Vďaka tomu skvele kopíruje terén. Silný motor umožní nožov kosiť dokonca aj zľahnutú trávu po daždi. Kosačka ju podoberie a krásne na drobno naseká.

Na ovládanie slúži jednoduchý panel, ktorý dopĺňa miniatúrny displej. Ten je jednoriadkový a pripomína displej kalkulačky. Ako rozlíšením, tak i množstvom informácií, ktoré sa na neho zmestia. Pre základné ovládanie prístroja stačí, komfortnejšie je však ovládanie cez mobil. U ovládacieho panela sa pomocou otočného voliča nastavuje aj výška kosenia. Tú možno vďaka výkonnému motoru nastaviť v úrovni dva až osem centimetrov. Poteší aj malý ukazovateľ, na ktorom presne vidíte aktuálne nastavenú výšku kosenia.

Vďaka RoboConnect môžete kontrolovať a komunikovať s robotom skrze mobilnú aplikáciu, alebo webové rozhranie. Vo výbave je aj GSM modul s integrovanou SIM kartou, vďaka ktorej môže kosačka komunikovať pomocou SMS správ. Dokáže tak komunikovať aj so servisným strediskom a diagnostikovať príčinu problému. Servis je vôbec veľmi silnou stránkou kosačiek od Robomow. V prípade problému stačí zavolať na hotline a oni sa na svojom počítači (práve vďaka informácii odoslané cez SIM kartu), pozrú na diagnostiku prístroja a mnoho problémov môžete vyriešiť takto ľahko na diaľku, prípadne dostanete asistenciu a tipy čo robiť.

Medzi ďalšiu výbavu patrí detská poistka, PIN a alarm – slúži ako zabezpečenie voči krádeži. Štandardným vybavením je u kosačiek senzor náklonu. Ten registruje, či nedošlo o otočenie kosačky a v takom prípade okamžite zastaví otáčanie nožov, aby nedošlo k zraneniu. Dažďový senzor zase zabráni v prevádzke za nepriaznivého počasia, kedy by mohlo hroziť poškodenie kosačky. U dažďového senzoru môže dôjsť k oxidácii kontaktov, preto je dobré ho z času na čas očistiť handrou.

Keď ju porovnám s väčším bračekom Robomow RS 635 PRE S, tak je hlavný rozdiel väčšia kapacita batérie, vďaka ktorej dokáže fungovať o niečo dlhšie a efektívne sa starať o väčšiu plochu. Rozmerovo sú rovnaké, rovnaká je aj šírka strihu alebo výška kosenia. Hmotnosť je kvôli väčšej batérii mierne vyššie u 635 Pro, ale žiadny extra rozdiel to nie je. 635 má bohatšiu výbavu, kedy je v cene funkcie „nájdenie kosačky“, ktorú si u 615 Pre môžete prikúpiť zvlášť. Takisto má 635 Pre bohatšie možnosti pripojenia „RoboConnect+“.

K prístroju je dostupné veľké množstvo príslušenstva. Nájdete v ňom striešku pre dokovaciu stanicu, ktorá ju a kosačku chráni pred slnkom a dažďom, kolesá s hrotmi pre svahovité terény, náhradné nože alebo ďalšiu nabíjaciu stanicu. Vďaka nej môže kosačka pracovať efektívnejšie, ak máte rozľahlý a členitý pozemok.

Zistiť cenu

Nie ste rozhodnutí? Skúste sa pozrieť napríklad na recenzie robotických kosačiek Gardena.

8.5 Total Score
Hodnotenie Robomow RS 615 PRO

Máte k kosenie veľkú plochu do cca 2 000 m2? V takom prípade je tento Robomow veľa dobrá voľba. Oproti väčšiemu bračekovi 635 Pre je o viac ako tisíc euro lacnejšie a pritom kosí rovnako dobre. Škoda, že nemá v základnej výbave navigáciu založenú na GPS a funguje stále na princípe "náhodného" pohybu. V komplikovanejších priestoroch sa môže stať, že sa na niektoré miesta nedostane. Čo Robomow vie úplne úžasne je kosenie v blízkosti prekážok, ako sú steny, ploty atď ..

KLADY
 • šírka kosenia
 • vysoká kapacita batérie
 • dažďový senzor
 • výborný servis
ZÁPORY
 • náhodný pohyb
 • stále celkom vysoká cena
 • drahé príslušenstvo
Pridaj svoju recenziu  |  Read reviews and comments

1 komentár
 1. Dobrý deň.
  Vlastním kosačku Robomow 615 PRO od 2019. Teraz sa pokazila, samozrejme po záruke. Kosačka nevie trafiť do stanice. Ešte nebola v servise, lebo servisný technik neodpovedá už dva týždne. Pravdepodobne tam odišla riadiaca jednotka buď v stanici, alebo kosačke. Ťažko povedať, či ide o kazítko po záruke, alebo náhoda. Uvidím po oprave, ak sa podarí.

  Dajte nám odpoveď

  Čo vybrať
  Logo