Recenzia Symbo xBot 5 PRO

Symbo xBot 5 PRO kombinuje vysávanie a vytieranie. Je ideálnym pomocníkom na pravidelné upratovanie, vďaka ktorému môžete veľkej gruntovania odsunúť až o niekoľko týždňov. Za príjemnú obstarávaciu cenu obdržíte spoľahlivého pomocníka, ktorého je možné ovládať cez aplikáciu. Robotický vysávač sme mali možnosť celý mesiac testovať v našej redakcii na všetkých bežných typoch povrchov. Boli sme s jeho výsledkami spokojní, a akých slabín sme si počas testovania všimli? Prečítajte si našu recenziu.

Parametre

Doba nabíjania100 min.
Automatické dobíjanieáno
Hlučnosť60 dB
Indikátor batérienie
Kapacita batérie2105 mAh
Výdrž na jedno nabitie100 min.
Rozpoznanie schodováno
Možnosť diaľkového ovládaniaáno
Funkcia dokončiť upratovanienie
Typ navigáciegyroskopická
Snímač prekážokáno
Indikátor stavu zásobníkanie
Objem zásobníka0,5 l
Plánované upratovanieáno
Virtuálne bariéry súčasťou baleniaáno
Wi-Fiáno
Počet hlavných kief1
Počet bočných kief2
HEPA filteráno
Zvuková signalizáciaáno
Čistiaci režim SPOTáno
Počet čistiacich režimov6
Maximálna výška prekážok1,5 cm
Výška7,9 cm
Priemer33,5 cm
Držadlo na prenášanienie
Pohybsystematický
Funkcia vytieranieáno
Funkcia vysávanieáno
Počet mopovací utierok1

Obsah balenia

Spoločne s robotickým vysávačom obdržíte:

 • nabíjaciu základňu,
 • adaptér (vysávač je možné nabíjať aj len za pomoci adaptéru),
 • diaľkové ovládanie s tužkovými batériami,
 • dve nádobky na odpad – jeden na vysávanie druhá 2v1 na vysávanie a mopovania,
 • dve mopovací utierky,
 • tri náhradné HEPA filtre,
 • dva páry bočných kefiek,
 • štetec pre odstránenie prachu,
 • návod v slovenskom jazyku.

Ovládanie

Ovládanie aj sprevádzkovanie robota je jednoduché. Z bočnej strany sa nachádza hlavný vypínač, ktorý využijete pravdepodobne len v prípade, keď nebudete vysávač dlhšie používať. Pokiaľ vysávač vypnete týmto tlačidlom, vymažú sa údaje o plánovanom upratovanie, ktoré budete musieť znovu nastaviť.

Na tele vysávača nájdete 3 dotykové tlačidlá:

 • Home – slúži pre vyhľadanie základne, ale aj ako tlačidlo, ktorým sa zvyšuje počet hodín, hodiny môžete navyšovať po jednej vždy jedným stlačením alebo symbol držať dlhšie, čo povedie k rýchlejšiemu striedanie číslic.
 • Plane – pre plánovanie upratovania a nastavenie systémových hodín robota.
 • On / Off – tlačidlo pre Stand by režim, v režime programovania funguje ako tlačidlo OK.

Pri prvom spustení je potrebné nastaviť systémové hodiny vysávača. Len sa správnym nastavením hodín môžete plánovať upratovanie na presnú hodinu a minútu. Ak by ste hodiny nenastavili pri prvom zapnutí, môžete ich nastaviť kratšom stlačením tlačidla Plan.

Pre plánovanie upratovania na tele vysávača je potrebné podržať dlhšie tlačidlo Plan, kým vám robot nenahlási, že sa nachádzate v móde plánovaného upratovania. Po nastavení vhodnej doby potvrdíte svoju voľbu tlačidlom On / Off a opätovným stlačením tlačidla Plan sa dostanete do režimu Stand by. Vysávač komunikuje len v angličtine, čo môže byť pre starších používateľov problematické. Na druhú stranu, ak dôjde k systémovej hláške poruchy, objaví sa na displeji kód poruchy, ktorého vysvetlenie nájdete v slovenskom manuáli.

Diaľkové ovládanie

Vysávač je možné ovládať aj diaľkovo buď pomocou aplikácie, alebo diaľkového ovládača.

Diaľkový ovládač

Diaľkový ovládač funguje na dve 1,5 V AAA batérie, ktoré sú súčasťou balenia. Za pomoci ovládača môžete vysávač zapnúť a vypnúť, poslať do základne alebo s ním jazdiť doprava, doľava, dopredu a dozadu a vysávať podobne ako s klasickým vysávačom. Túto možnosť sme vyskúšali, ale nezistili príliš prínosnú. Pomocou tlačidiel sa s vysávačom manévruje pomerne zložito. Ďalej pomocou ovládača môžete vybrať jeden zo 6 čistiacich režimov (auto, pozdĺž stien, náhodný, lokálne, double a max). Tieto režimy je možné nastaviť len za použitia ovládača alebo aplikácie. Na ovládači je možné nastaviť aj zvýšený výkon vysávača – tlačidlo MAX. To funguje len v prípade, že je vysávač v Stand by režime a nevysáva.

Na ovládači je nutné, rovnako ako na vysávači, nastaviť presný čas pre prípad, že budete chcieť plánovať upratovanie. Plánovanie upratovania však nechápte ako u väčšiny vysávačov, že si nastavíte čas, v ktorý chcete, aby vysávač začal vysávať. Ide skôr o odložený štart. Na ovládači môžete teda nastaviť, že napríklad chcete, aby sa vysávanie spustilo za dve hodiny.

Ovládač sa zapína stlačením akéhokoľvek tlačidla a vypína sa automaticky po určitej dobe nečinnosti.

Wi-Fi a aplikácie Symbi Home Blue

S prepojením vysávače a spárovanie s aplikáciou sme mali pomerne veľké problémy. Cez hodinu sa nám vysávač s aplikáciou nainštalovanou v telefóne Samsung Galaxy J7 (2016) nedarilo spárovať, kým sme museli siahnuť po telefóne Samsung Galaxy J5 (2016) a tam sme boli úspešní. S problémom sme sa obrátili zákaznícku linku roboticky-vysavac.cz, kde nám ochotne radili, ale misiu sme nakoniec úspešne splnili rovnako skôr sami a náhodou.

Avšak musíme upozorniť, že po spárovaní začne vysávač vysielať svoju vlastnú Wi-Fi, ku ktorej je potrebné pripojiť vaše chytré zariadenie. To bohužiaľ v návode k vysávaču nie je uvedené a túto radu sme dostali až na zákazníckej podpore.

Z nášho pohľadu nám aplikácie nepríde príliš prehľadná. Do pokročilého nastavenia, kde zistíte chybové hlásenia, nastavíte vysávacej mód alebo časový harmonogram sa dostanete skôr náhodou, a to tak, že sa dotknete obrázku vysávača. To, že sa obrázku máte dotknúť, však nie je na prvú dobrou zrejmé a nastavenie hľadáte skôr v dolnej lište so záložkami.

Inak je aplikácia užitočnou vecičkou. Umožňuje sledovanie pohybu vysávača a mapy priestoru, ktorý vysal. Dostane sa vám informácií o rozlohe vysávaného priestoru a času, ktorý vysávač upratovaním strávil. Pozrieť sa môžete aj na chybové hlásenia. Vysávač môžete diaľkovo spustiť, vybrať upratovací mód a nastaviť plánované vysávanie. Samozrejme dostávate notifikácie o tom, čo sa s vysávačom deje.

Funkcie

Robot má celkom 6 režimov upratovania a plánovanie upratovania.

 • Auto – automatický režim upratovania, robot sa pohybuje viacmenej systematicky.
 • Pozdĺž stien – upratovanie pozdĺž stien.
 • Náhodný – vysávač jazdí nesystematicky.
 • Lokálne – nahradzuje metlička a lopatku, upratuje miesto s rozlohou približne 2 x 2 metre.
 • Double – priestor vyčistí 2x za sebou, kvôli výdrži batérie sa tento mód odporúča skôr pre údržbu menších priestorov.
 • Max – zvýšený výkon vysávača, vhodný napríklad na údržbu kobercov.

Plánovanie upratovania je možné nastaviť na vysávači, ale len obmedzene. Je možné nastaviť iba jeden čas, ktorý bude pre každý deň rovnaký. Lepšie plánovanie upratovania ponúka aplikácia, ktorá umožňuje plánovanie na každý deň v týždni v iným časom, ale iba raz v deň. Na ovládači je možné nastaviť len odložený štart vysávania.

Robotický vysávač nemá funkciu proti zamotaniu do kobercov či káblov, takže musíte počítať s tým, že mu tieto prekážky budú robiť problémy. Sami sme si to vyskúšali, keď sme nechali robota vysávať u počítačového stola. Do kábla sa zamotal a nedokázal sa „oslobodiť“. Tieto priestory je preto lepšie ohraničiť magnetickou páskou.

Údržba

Vysávač má celkom dve nádobky na odpad. Jedna je len na vysávanie, druhá je na vysávanie a vytieranie. Nádobka iba na vysávanie má dostatočný objem 0,5 l, takže pojme skutočne veľa nečistôt.

Kombinovaná nádobka má nádobu na vysávanie s objemom 300 ml a nádobu na vodu s objemom 200 ml. Pokiaľ vysávač používate pravidelne každý deň, nie je potreba nádobky vysypávať po každom upratovaní.

Ideálne je vysypanie a očistenie filtra každý druhý či tretí deň. Budete skutočne prekvapení, koľko prachu sa na filtri usadia. 300 ml vody nám vydržalo na zhruba dvojaké vytieranie miestnosti o rozlohe 40 m2. Mopovací utierku je možné prať v práčke.

Ak nemáte koberce, nie je potreba rotačnú kefu čistiť po každom upratovaní. V prípade, že koberce máte, je vhodné kefu po každom upratovaní vyčistiť. V balení nám chýbal nástroj pre rezanie alebo iného spôsobu odstraňovanie nečistôt z kefy. Namotaný prach a vlasy sme museli strihať nožnicami. Pravidelne však odporúčame vysávači utierať prach zo senzorov, ktoré by kvôli nemu nemuseli správne pracovať.

Vysypávanie nádobky na odpad je lepšie, ak máte v rodine alergika, vykonávať vonku, pretože časť prachu sa dostane späť do ovzdušia. Pre čistenie filtrov aj samotné nádoby na prach sme využili čistiaci štetec, ktorý je súčasťou balenia.

Raz za čas nezabudnite očistiť tiež priestor pod kefou a plastový kryt kefy, kde sa nečistoty usadzujú tiež. Z kefy sme najskôr odstránili namotané vlasy a prach vysali klasickým vysávačom.

Ako vysáva

Robot je dobrým pomocníkom pre pravidelné upratovanie, v ktorom sa nám viac než dobre osvedčil. Nebolo by to však žiadne testovanie, keby sme si pre neho nepripravili zaťažkávacou test. Upratovanie sme vykonávali na vinylové podlahe a dlažbe a nezabudli sme ani na koberec a testovanie senzorov proti pádu zo schodov.

Robota sme nechali vysávať technický koberec, ktorý je položený pri vchodových dverách, takže na ňom ostávajú všetky nie čistoty, ktoré prinesiete domov na topánkach. Veľa piesku a vlasov vysal, ale veľa nečistôt na koberci tiež zostalo, takže pre údržbu takto namáhaných miest sa naozaj nehodí, aj keby sa snažil akokoľvek.

Vysávanie na koberci v spálni však dopadlo oveľa lepšie. Na testovaný kus koberca sme rozhádzali zrnká ryže a nechali vysávač nerušene pracovať. Vysávač vysal všetka zrniečka a ešte nás prekvapilo, koľko prachu bolo zachytené vo filtri, a to aj napriek pravidelnej vysávanie izby klasickým vysávačom.

Účinky vysávanie sme chceli vyskúšať aj na dlažbe s menšími koberčeky. Ideálne teda bola kúpeľňa, ktorá tieto parametre presne spĺňala. Robot dobre vysal nielen dlažbu, ale aj koberčeky. Je síce pravda, že s nimi dosť cestoval a krčil je, ale počas vysávania sa o ne nezasekol a dostal z nich väčšinu nečistôt.

Aby sme zistili, ako si poradí s vysávaním väčších nečistôt, vytvorili sme pre neho „ohrádku“ o veľkosti 1 x1 meter a nechali ho na režim auto vysávať ryžu. Zo 42 g ryže vysal zhruba 40 g, čo je slušné. Najviac nečistôt zostalo v rohoch.

Pretože vysávač nielen vysáva, ale má aj funkciu mopu, prichystali sme mu do „ohrádky“ nečistoty v podobe 24 hodín zaschnutých škvŕn od kečupu, múku, čiernu šošovku a trochu ryže. S hrubými nečistotami si poradil dobre, múku zotrel kompletne. So zaschnutými škvrnami si však poradiť nedokázal.

Nečistoty v podobe múky a čiernej a červenej šošovice sme pre vysávač nachystali aj do veľkého priestoru kuchyne, aby sme si vyskúšali, ako s nimi vysávač naloží vo veľkom priestore. Záležať sme si dali aj na tom, aby nečistoty boli v horšie dostupných miestach (stôl so stoličkami). Vysávač na voľnej ploche obstál pomerne dobre. Múku vysal skoro všetku a z šošovky zostalo len niekoľko zrniečok. Problém mu však robil problém pod stolom, kam sa cez stoličky nedostal.

Nasledujúce obrázky zachytávajú stav kuchyne pred upratovaním:

Tieto fotografie ukazujú stav kuchyne po upratovaní robotom:

Aby sme zvyšné nečistoty pod stolom nemuseli upratovať klasickým vysávačom, stoličky sme zdvihli a nechali vysávači voľný „prejazd“. Viditeľný výsledok bol o niečo lepší, ale rozhodne nie stopercentný. Múka bola preč, ale niektoré zrniečka šošovky zostala.

Vlastnosti vysávača sme vyskúšali tiež na schodoch. Konkrétne sme sa zamerali na senzory proti pádu zo schodov, ktoré fungovali spoľahlivo a robota zo schodov spadnúť nenechali.

Po zaťažkávacích skúškach sme robota testovali ešte niekoľko dní. Upratoval pravidelne každý deň a s bežnými nečistotami si vcelku dobre poradil. Pri mopovania je jediná nevýhoda v tom, že je potrebné mopovací utierku pred upratovaním namočiť. Tlaková pumpa nemá predsa len takú silu, aby utierku ihneď zvlhčila natoľko, aby bolo vytieranie uspokojivé.

Čo sa týka vytieranie, to sa samozrejme nedá porovnať s výsledkami po vytieranie veľkým mopom, ale ak vysávač používate pravidelne, budete s výsledkami spokojní. V prípade, že sa vám zdá, že pumpa utierku málo vlhkejšie, môžete na diaľkovom ovládači spustiť výkon MAX.

Vysávač disponuje dvoma filtrami, primárnym, ktorý zachytáva veľké prachové čiastočky a HEPA filtrom, ktorý nedá uniknúť aj tým najmenším čiastočkám prachu. Súčasťou balenia sú 3 náhradné HEPA filtre, čo poteší, pretože tým ušetríte nemálo peňazí. Primárny filter je možné umývať pod vodou, ale pred opätovným použitím je potrebné ho nechať stopercentne vyschnúť. Tým, že sú obaja filtre vyberateľné, je možné nádobku na prach umyť pod tečúcou vodou.

Pre vymedzenie priestoru, kam vysávač nemá jazdiť, slúži magnetická páska, ktorá je zhruba 1 meter dlhá a funguje spoľahlivo. Vzhľadom k tomu, že sme ju používali na rôznych miestach, nijako sme ju nefixovali. Vysávač s ňou síce dokáže pohnúť a „odstrčiť“ ju, ale na „zakázané“ územie sa nikdy nedostal. Praktickejšie by určite bolo, keby sme pásku k podlahe prilepili, ale to by sme stratili možnosť prenášať ju na potrebné miesta. Jediným riešením by bola investícia do obstarania ďalších pások. Výhodou je, že sa vysávač zhruba po 10 minútach nečinnosti automaticky vypne, takže nedochádza k zbytočnému plytvaniu batérie.

Z hľadiska hodnotenia výsledkov upratovania sme boli vcelku spokojní. Musíme však upozorniť, že robot je vhodný najmä na pravidelné upratovanie. Ak by ste ho používali napríklad len raz za týždeň, nebude na upratovanie stačiť. Lepšie výsledky by mohol dosiahnuť, ak by mal dve rotujúce kefy proti sebe alebo aspoň jednu veľkú kefu. Rotujúca kefa vo vysávači má 15 centimetrov, ale na trhu je možné sa stretnúť aj s väčšími kefami, ktoré lepšie pozbierajú aj väčšie nečistoty (napríklad NEAT Botvac disponuje kefou o veľkosti 28 centimetrov). Veľmi kladne však hodnotíme dva bočné rotujúce kefky, ktoré spoľahlivo vymetú nečistoty z rohov, pozdĺž stien miestnosti a vysávač má vďaka nim širší uhol záberu.

Pohyb vysávača je vďaka Smart GYRO navigácii systematický a po vyhodnotení pohybu na mape môžeme povedať, že skutočne prejde celý priestor bez vynechávania. Problémy mu ale robí stoličky. Počas testovania sme používali staršie drevené stoličky, ktoré k bežnému životu normálne používame, ale vysávač medzi nimi neprešiel. Rozstup medzi nohami bola 32 centimetrov a 27 centimetrov. U stoličky s rozstupom nôh 39 centimetrov vysávač problém nemal. Väčšia upratovanie pod stolom aj so zdvihnutými stoličkami nebolo príliš uspokojivé. Časť nečistôt na zemi zostala.

Negatívne hodnotíme absenciu madlá na prenášanie. Vysávač síce nie je sám o sebe príliš ťažký, ale ak ho chcete preniesť po vysávaní z jedného do druhého izby, musíte do ruky vziať celý zaprášený stroj, čo nie je príjemné. Na tele vysávača nám chýba tiež indikátor batérie, čo sme zistili ako veľký nedostatok. Pri vysávaní väčších miestností nemôžete jednoducho vizuálne skontrolovať, ako na tom vysávač sa „šťavou“ je. Jediná možnosť je pozrieť sa v aplikácii. Pri vybití robot anglicky nahlási, že má vybitú batériu a potrebuje sa dobiť. Ak je v blízkosti základňa, ide sa dobiť automaticky. V prípade, že mu batéria dôjde počas upratovania, príde sa nabiť, ale nepamätá si, kde skončil, takže vysávanie začne vykonávať od začiatku.

Na tele vysávača ani v aplikácii nie je informácia o stave nádoby na prach, takže ju odporúčame pravidelne vysypávať. Vysávač vás neupozorní ani na vyčerpaní zásobníka na vodu, čo môže byť nepríjemné, ak tento fakt zistíte až po dokončení upratovania. Informácie o stave zásobníka sa nám javí ako pomerne kľúčová a za jej absenciu strhávajú body.

Príjemne nás prekvapil pomer medzi dĺžkou nabíjania a výdržou na jedno nabitie. Vysávač sa nabíja približne 100 minút a rovnaký čas dokáže vysávať, čo nie je u každého robotického vysávača štandardom.

Záver

Vysávač by sme zaradili do nižšej strednej triedy, ktorá užívateľa láka na ovládanie cez aplikáciu, ale vysávači pritom chýbajú pomerne dôležité ukazovatele, ako sú indikátor batérie alebo zásobníka na odpad. Aplikácia umožňuje zistiť bližšie informácie o stave robota a diaľkovo riadiť upratovanie, ale práca s ňou nie je príliš „user friendly“. Je potrebné najprv zistiť, ako sa užívateľ dostane k potrebným informáciám a na základe skúseností je potom práca s aplikáciou jednoduchá. Zamrzí tiež to, že vysávač komunikuje len v angličtine. Z praktického hľadiska nám chýbalo madlo na prenášanie. Plusové body však udeľujeme za bohatú výbavu, ktorú spoločne s robotom dostanete.

Vysávač nezvláda upratovanie veľkého neporiadku, ale je ideálnym pomocníkom pre pravidelnú údržbu. Vďaka mopovania aj vysávanie oddialite veľké upratovanie aj o niekoľko týždňov. Robot jazdí systematicky a v drvivej väčšine nevynechá žiadne miesto. Problém mu robí vysávanie okolo nôh stoličiek a stolov. Je teda lepšie stoličky položiť na stôl alebo z miestnosti odniesť. Veľmi potešujúce je výdrž na jedno nabitie v pomere dĺžky nabíjania aj samotná kapacita batérie, vďaka ktorej dokáže vysávač upratovať až 100 minút v kuse.

Pre menej náročných užívateľov by sme tento model s pokojným svedomím odporučili. Za prijateľnú cenu získajú pomocníka pre vysávanie aj vytieranie, navyše s možnosťou ovládania cez aplikáciu. Nároční užívatelia by však na vysávači našli celý rad nedostatkov, a preto by mali siahnuť radšej po inom modeli.

Skúsenosti

 • Chýbajú informácie o stave zásobníkov a batérie.
 • Vysávač komunikuje len v angličtine.
 • Na tele robota je displej.

Video recenzia

Zistiť cenu
7.5 Total Score
Symbo xBot 5 PRO

Vysávač poteší priaznivou cenou, funkcií mopovania aj vysávanie, bohatým príslušenstvom, ovládaním cez aplikáciu, systematickú jazdou, plánovaným upratovaním aj automatickým dobíjaním. Menej potešujúce je absencia indikátora stavu batérie aj nádobky na odpad či vodu, komunikácia iba v angličtine, chýbajúce madlo pre prenášanie a výsledky upratovania okolo nôh stoličiek a stolov. Celkovo si na svoju cenu viedol pekne, pre pravidelné upratovanie bytov alebo menších domov môže byť vhodným kandidátom, ak si nemôžete dovoliť drahšieho a kvalitnejšieho pomocníka.

Výdrž
5.8
Prevádzka
8.7
KLADY
 • bohatá výbava
 • Wi-Fi konektivita
 • funkcie vytieranie aj mopovania
 • systematický pohyb
 • priaznivá obstarávacia cena
ZÁPORY
 • absencia indikátora batérie a stavu zásobníka
 • neuspokojivý výkon pri vysávaní okolo stola a stoličiek
 • chýbajúce madlo na prenášanie
 • komunikácia iba v angličtine
Pridaj svoju recenziu
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo