Ako vybrať bezvreckový vysávač

Upratovanie domácnosti je väčšinou veľmi neobľúbenou činností, ktoré sa každý z nás rád vyhne. Aby bolo čo najjednoduchší a zabralo čo najmenej času, prichádza výrobcovia na trh sa stále novšími vychytávkami, ako túto neblahou činnosť spríjemniť. Veľkým vývoja si prešli vysávače. Hitom posledných rokov je robotický vysávač, ktorý vysáva za vás. Ak však vysávač máte radšej vo svojich rukách, rovnako ako upratovanie domácnosti, môžete si vybrať medzi vreckovým a vysávačom bezvreckovým. V tomto článku vám bližšie predstavíme bezvreckovou variantu, ktorú zrovnáme s vreckovou.

Test bezvreckových vysávačov 2023

NázovVysávanie tvrdých plôchVysávanie kobercovHlučnosťSpotrebaVýbavaCelkom
1.ETA 2517 90000Zistiť cenu85%80%60%60%60%
74%
Recenzia
2.Sencor SVC 1080TIZistiť cenu80%70%40%65%60%
68%
Recenzia
3.Sencor SVC 1030Zistiť cenu80%60%40%60%70%
66%
4.ETA Andare Animal 1493 90020Zistiť cenu80%60%40%60%70%
66%
5.Sencor SVC 730GRZistiť cenu80%60%40%60%50%
62%
6.Sencor SVC 510 GRZistiť cenu80%50%40%60%50%
59%

Parametre

NázovObjem nádoby na prach (l)Akčný rádius (m)Energetická triedaTrieda filtrácieTrieda vysávanie podláhTrieda vysávanie kobercov
1.ETA 2517 900002,210AAAA
2.Sencor SVC 1080TI3,510AAAA
3.Sencor SVC 10302,39ACBD
4.ETA Andare Animal 1493 900202,29ACAC
5.Sencor SVC 730GR1,57,5ACAC
6.Sencor SVC 510 GR1,57,5BDAD
NázovDĺžka kábla (m)Hlučnosť (dB)Ročná spotreba (kWh)Príkon (W)Sací výkon (W)
1.ETA 2517 9000077226,1800-
2.Sencor SVC 1080TI77822,1700neuvádza sa
3.Sencor SVC 103067623,5700neuvádza
4.ETA Andare Animal 1493 9002067728800neuvádza
5.Sencor SVC 730GR57628800neuvádza
6.Sencor SVC 510 GR57629,3890neuvádza
NázovRegulácia výkonuTurbo kefaSignalizácia filtraSignalizácia plnej nádobyTrieda účinnosti HEPA filtru
1.ETA 2517 90000pomocou otočného kolieskaánonie-13
2.Sencor SVC 1080TIáno (tlačidlá na tele vysávača)áno nienie13
3.Sencor SVC 1030ánoánonieánoH13
4.ETA Andare Animal 1493 90020ánoánonieánoH12
5.Sencor SVC 730GRánonienieánoneuvádza
6.Sencor SVC 510 GRánonienieánoH10

Rowenta RO 3786 EA

Typ vysávačabezvreckový
Objem nádoby na prach1,5 l
Dĺžka kábla6,2 m
Akčný rádius8,8 m
Hlučnosť79 dB
Energetická triedaA
Trieda filtrácieA
Trieda vysávanie podláhA
Trieda vysávanie kobercovC
Ročná spotreba28 kWh
Príkon750 W
Sací výkonneuvádza
Regulácia výkonunie
Turbo kefaáno
Signalizácia filtranie
Signalizácia plnej nádobyáno
Trieda účinnosti HEPA filtruH13

Pod týmto dlhým názvom sa skrýva cyklonový (bezvreckový) vysávač od Rowenty. Môžete sa stretnúť aj s označením, že má účinnosť 3A. To znamená, že zo štyroch hodnotených základných tried má u troch najvyššiu známku. Tou jedinou oblasťou, kde je podľa energetického štítku slabší, je vysávanie kobercov. Energetická trieda A naznačuje, že je vyrábať podľa najnovších regulácií EÚ. Tie obmedzujú príkon a v tomto prípade má hodnotu 750 W. Konkrétna hodnotu u sacieho výkonu budete hľadať márne, Rowenta ju tradične neuvádza. Poteší HEPA filter najvyššej úrovne H13 a celkové spracovanie prístroja, vďaka ktorému z neho uniká späť do ovzdušia minimum prachu. Z tohto pohľadu ho možno odporučiť aj pre alergikov. Trochu nepríjemná je hlučnosť, ktorá sa blíži 80 dB. Tiež mám radšej dlhší prívodnej šnúry. Šesť metrov kábla (ktorý sa ešte občas nechce po stlačení tlačidla sám navinúť a musíte mu pomôcť) nie je veľa. Navyše, tu rozhodne nebol dôvod šetriť a verím, že by tie dva metre navyše veľa miesta nezabrali. Príslušenstvo, ktoré nájdete v balení je slušné. Pre jeho ľahšie popis použijem oficiálnej terminológii výrobcu. K dispozícii teda máme:

 • univerzálná sacia hubica na všetky typy podláh
 • štrbinová hubica
 • Easy Brush – integrovaná kefka na nábytok na rukoväti
 • parketová hubica
 • mini turbo kefa

Sací výkon je veľmi slušný, osobne ho odhadujem niekde okolo 200W. S rovnými plochami na podlahe si poradí výborne, kde to trochu škrípe sú rohy a vysávanie pri stenách. Tiež šírka záberu hubica by mohla byť väčšia. Pri vysávaní kobercov nadstavec veľa drie. Kvôli tomu je potrebné vynaložiť väčšiu silu a potom sa ľahko stane, že sa vysávač prevráti. Môže za to pravdepodobne jeho ľahká váha, krátky kábel a možno aj moja výška. Inak nečistoty nasávať veľkou silou aj z koberca, máte pocit, že ho chce celý vnoriť. Manipulácia s nádobou s prachom je ľahká. Chce to trochu cviku a opatrnosti, pretože musíte otvoriť veko nádoby, vybrať filter a dať si pozor, nech nerozsype nasiaknuté nečistoty všade okolo.

Navyše aj keď je nádoba z viac než polovice zaplnená, tak vysávač stále dobre ťahá. Plusový bod. Veľkou škodou je naopak nemožnosť regulovať výkon. Celkovo je prístroj vo väčšine prípadov dobre ovládateľný, má vhodné madlo na prenáša. Páči sa mi absencia sáčkov a ľahká údržba. Čo je naopak v porovnaní s konkurenciou extrémne odbyté je návod na použitie. V ňom nájdete len pár základných informácií, doplnených praktickými nákresy. Keď sa vám stane, že sa vysávač sa počas vysávania sám vypne, tak sa ešte nemusí ísť o poruchu. Mohlo dôjsť k aktivácii ochrany proti prehriatiu vysávača. Ako u všetkých bezvreckových vysávačov je totiž potrebné pravidelne čistiť filtráciu. Keď to nebudete robiť, vysávač bude mať slabý ťah a bude sa prehrievať. Nový HEPA filter stojí cca 10 Euro. Počítajte, že zhruba raz za rok je potrebné ho vymeniť.

Zistiť cenu

Sencor SVC 1030

Typ vysávačabezvreckový
Objem nádoby na prach2,3 l
Dĺžka kábla6 m
Akčný rádius9 m
Hlučnosť76 dB
Energetická triedaA
Trieda filtrácieC
Trieda vysávanie podláhB
Trieda vysávanie kobercovD
Ročná spotreba23,5 kWh
Príkon700 W
Sací výkonneuvádza
Regulácia výkonuáno
Turbo kefaáno
Signalizácia filtranie
Signalizácia plnej nádobyáno
Trieda účinnosti HEPA filtruH13

Veľmi populárny bezvreckový vysávač. Tak sa na neho pozrieme viac. Skutočne je tak skvelý? Šiestich ročná záruka na motor dáva tušiť, že ho pri výrobe neodflákli. Nanešťastie to rovnaké nedá povedať o použitých materiáloch. Lacné plasty síce majú pozitívny vplyv na nižšiu cenu produktu, ale po dvoch troch rokoch bude na jeho tele viditeľná veľa šrámov. Rozmery a hmotnosť sú podľa môjho tak akurát. Dĺžka 40 cm, šírka 30 a výška 22 cm. To pri skoro piatich kilogramoch hmotnosti. Ovládateľnosť je dobrá, vysávač za vami poslušne jede. Jediná nepríjemnosť je keď s ním skúsite cúvať. Kábel sa namotáva do kolies a čoskoro vám dôjde, že toto nie je ten správny smer.

Dĺžka kábla je cielená na menšie až stredné priestory. Plne vytiahnutý má šesť metrov a to dáva až deväť metrov manipulačné priestoru. Hlučnosť dosť záleží na nastavenom výkone a použitom nadstavcami. Napriek tomu je v porovnaní s konkurenciou skôr nepatrne horšie priemer. Naopak objem nádobky na prach je veľmi pekných 2,3 litra. Ku skúsenostiam s ňou sa dostanem v ďalšej časti. Hoci má u vysávanie tvrdých podláh len známku B, nemám mu čo vytknúť a podľa môjho vysáva porovnateľne s konkurenciou, ktorá má v tejto metrike najlepšiu známku. U kobercov je to horšie, tiež to rozoberiem ďalej. Posledný povzdychnutie je nad filtračným systémom. Ten je všeobecne u bezvreckových vysávačov horšie ako u sáčkových. A aj keď je za motorom účinný HEPA filter s triedou 13, tak neviditeľné prachové čiastočky unikajú aj na iných miestach. To má za následok priemernú známku C, nevhodnosť pre alergikov a pre citlivejšie nosy jemnú vôňu prachu vo vzduchu.

Ako som písal, tvrdé podlahy zvláda s prehľadom, ale s kobercom bojuje. Nie je to, že by nemal dostatok sacieho výkonu. Ba naopak. Sotva zabrúsite nastavením sania niekam bližšie k polovici, prisaje sa pevne na koberec a dá prácu s ním pohnúť. Bude sa jednať o nejaký konštrukčné nedodělek. Poznám vysávače s ešte väčším výkonom, s ktorými je vysávanie koberca výrazne príjemnejšie. Takže sa snažíte balansovať medzi tým, aby mal vysávač výkon a sála a tým, aby sa s ním dalo po koberci ako-tak hýbať. S týmto témou súvisí aj hlučnosť. Na nízky výkon je celkom tichý, ale so zvyšujúcim sa výkonom alebo použitím turbo kefy ide hlasitosť výrazne hore. Nie je to nič nepríjemné, ale úplne tichý vysávač to nie je.

Nádoba na prach sa v byte 3 + kk zaplní zhruba po troch kompletných vysatie (záleží, ako často vysávate a ako prašné je okolie). Možno ho ľahko vybrať a vysypať. Teda ľahko vysypať. Absolútnu väčšinu prachu vysypete, ale z niektorých zákutí jednoducho dostať nejde. Pre dokonalé vyčistenie ju to chce občas prepláchnuť a potom docela dlho vysychá (zima) v lete to bude určite lepšie. Ako všetky bezsáčkové vysávače je veľa náchylný na čistotu filtrov. Ako je zanesený, sací výkon rýchlo klesá a vysávač sa len prehrieva. Ako molitanový filter, tak i HEPA filter sú umývateľné pod vlažnou vodou. Musíte počítať s tým, že chvíľu trvá, než vyschnú, ale tak je tomu aj konkurencia. Príjemné je veľké množstvo nadstavcov, vrátane dvoch turbo kief. Malého a veľkého. Na vysávanie zvieracích chlpov je to geniálny nástroj, navyše môžete podľa priestoru voliť z dvoch veľkostných variantov. Čistenie je trochu náročnejšie, kefa nejde z nadstavca poriadne vymontovať.

Zistiť cenu

ETA Andare Animal 1493 90020

Typ vysávačabezvreckový
Objem nádoby na prach2,2 l
Dĺžka kábla6 m
Akčný rádius9 m
Hlučnosť77 dB
Energetická triedaA
Trieda filtrácieC
Trieda vysávanie podláhA
Trieda vysávanie kobercovC
Ročná spotreba28 kWh
Príkon800 W
Sací výkonneuvádza
Regulácia výkonuáno
Turbo kefaáno
Signalizácia filtranie
Signalizácia plnej nádobyáno
Trieda účinnosti HEPA filtruH12

Bezvreckový vysávač z trochu vyššej cenovej kategórie. Navyše od známej českej značky. Zaujíma vás, ako dopadne v našom hodnotení? Mňa taky. Tak ideme na to. Už obligátne si posťažujem na dĺžku kábla. Šesť metrov nie je do rodinného domu alebo veľkého bytu príliš veľa. Vďaka dlhej teleskopické hadici je však akčný rádius skoro deväť metrov. Je vyrobený podľa posledných predpisov EÚ. To znamená, s značne obmedzeným príkonom na 800 W. Našťastie sa to príliš neprejavuje na výkone prístroja. Z toho výborná energetická trieda A, a silné sacie schopnosti, ktoré znamenajú veľmi solídne hodnoty na energetickom štítku. Trieda A u tvrdých podláh a C u kobercov. Škoda je trochu horšie filtrácia. Filtračný systém je vybavený tromi filtrami, jedným z nich je aj HEPA filter. Bohužiaľ sa mi nepodarilo zistiť aké je trieda jeho účinnosti. Aj cez tento komplikovaný systém je trieda emisií prachu z vysávača C. To je skôr priemer, alergikov by som ho neodporúčal, ale ani neodradzujte od jeho kúpy ľudí bez alergie na prach. Keby vás zaujímali, aké sú oficiálne kódy náhradných filtrov pre ich nákup, tak:

 • Mikrofilter vstupný ETA149300010
 • Hepa filter pre nádobu ETA149300080
 • Mikrofilter pre nádobu ETA149300090

Rozmerovo to nie je žiadny drobček. Šírka 40 cm, výška 27,5 cm a hĺbka 30 cm. Váha je cez 7 kg. To mu ale nič neuberá na jeho manipulačných schopnostiach. Dobre sa pohybuje na kolieskach. Je stabilná aj na vysokom koberci. Naviac má robustné madlo, ktoré sa dobre drží.

Má to byť špecialista na upratovanie v domácnostiach s domácimi miláčikmi. O tvrdých podlahách asi nemá ani cenu hovoriť, s nimi si dokáže bez väčších problémov poradiť každý novšie vysávač. Výzvy sú u kobercov alebo napríklad sedacích súprav. Psí pelech zvládol odchlupatit veľmi dobre. To isté platilo aj pre staršiu látkovú sedaciu súpravu, ktorá psíkovi slúžila ako druhá nocľaháreň. U kobercov bude závisieť na výške jeho vlasu. S nižšími si poradí, najmä keď použijete turbo kefu. Na vysoký bol krátky aj s turbo kefou. Prachovú nádobu je možné ľahko vybrať i vysypať. Má priemernú kapacitu 2,2 litra, ale rovnako ju nemôžete ani zďaleka zaplniť. Keď je z viac ako polovice plná, tak vysávač začína trochu strácať dych. Tiež potrebuje každých pár vysávanie vyčistiť filter, inak je vysávanie slabé. To platí pre väčšinu bezvreckových vysávačov. Hlučnosť je na môj vkus celkom vysoká, hlavne keď čistíte koberce s turbo kefou a máte zapnutý vyšší výkon. Taktiež by som uvítal o niečo dlhšia prívodnú šnúru. Príslušenstvo je celkom veľké. Obsahuje aj „unikátny“ nadstavcom DermoPet, s ktorým ide vysávať a vyčesať váš domáci maznáčik. Ten náš sa vysávača bojí a uteká, ale ak máte odvážnejšieho alebo poslušnejšieho, môžete vyskúšať. Malý kefka je skladný do vrecka a hodí sa minimálne na prečesanie srsti psa vonku. Na tento produkt navyše ETA poskytuje predĺženú záruku 5 rokov na motor.

Zistiť cenu

Sencor SVC 730GR

Typ vysávačabezvreckový
Objem nádoby na prach1,5 l
Dĺžka kábla5 m
Akčný rádius7,5 m
Hlučnosť76 dB
Energetická triedaA
Trieda filtrácieC
Trieda vysávanie podláhA
Trieda vysávanie kobercovC
Ročná spotreba28 kWh
Príkon800 W
Sací výkonneuvádza
Regulácia výkonuáno
Turbo kefanie
Signalizácia filtranie
Signalizácia plnej nádobyáno
Trieda účinnosti HEPA filtruneuvádza

Bezvreckový vysávač od Sencora za veľmi priaznivú cenu. Ak patríte medzi tých, ktorým robí problémy si spomenúť, aké sáčky do vysávača majú kúpiť. Alebo jednoducho vreckový vysávač nechcete, tak by tento mohol byť niečo pre vás. Začnem od vecí, ktoré sa mi veľmi nepáči. Tou prvou je len päť metrov krátky prívodný kábel. Rozsah pohybu, kam sa s vysávačom dostanete je zhruba sedem metrov. Pre väčšinu domácností to bude stačiť, ale keby bol o dva tri metre dlhší, stačil by s prehľadom všetkým. A pritom je to z pohľadu nákladov len pár korún navyše. Tou druhou je trieda emisií prachu z vysávača C. To znamená, že filtrácia nie je ideálny a časť drobných prachových čiastočiek sa dostane späť do obydlia. Najmä pre alergikov to môže byť problém. A to má HEPA filter. Výrobca však nezverejňuje jeho triedu a aj z toho možno usudzovať, že sa bude jednať o horšia rad filtra. Ak je u vysávača špičková trieda H13, v technických špecifikáciách to nezabudnú pripomenúť.

Za zmienku stojí informácia, že nemôžeme čakať žiadne exkluzívne spracovanie ani materiály. Ale to je u tejto cenovej úrovne celkom pochopiteľné. Okrem týchto pripomienok sa mi vysávač celkom páči. Nádobka na prach nie je príliš veľká, ale tým že ju vždy stačí len vysypať. Takže nie je priestor k sťažnostiam. Keďže sa jedná o relatívne nový výrobok, tak je príkon regulovaný podľa EÚ a má 800 W. Sací výkon sa neuvádza, ale podľa toho ako vysávač ťahá je slušná. Pri kobercoch extra zázraky nečakajte, ale tvrdé podlahy zvládne na jednotku. Príslušenstvo je základná, v balení nájdete štrbinový nástavec a tiež hubicu na čalúnenie. Rozmerovo je to šírka 50,1 cm, výška 28,1 cm, hĺbka 30,4 cm a hmotnosť 5,8 kg.

A sme pri praktickej stránky veci. Ľavé tlačidlo slúži pre vypnutie a zapnutie vysávača, pravé zase pre navinutie kábla. Ten občas hnevá a musíte mu posledný kúsok pomoci rúk. Uprostred kúsok nad nimi je tlačidlo, ktoré slúži na reguláciu výkonu. Z pohľadu ovládania klasika, ktoré nie je čo vytknúť. Kde sa nespíš budete diviť, je madlo v hornej časti vysávača. Snáď každého hneď napadne, že je určené na jeho prenášanie. Kdeže. Po jeho stlačení môžete vybrať nádobu na odpad a vysypať ju do koša. Madlo, ktoré slúžia na držanie vysávača je sklopené a umiestnené v zadnej časti (nad kolieskami). Ako časom si na to človek asi zvykne, ale chvíľu to trvá.

Ako viete, tak vysávač je bezvreckový. Väčšina prachu ide z nádoby v pohode vysypať, ale trocha ho tam zostane. Asi je potrebné ho z času na čas poriadne umyť pod tečúcou vodou. Čo mi na tomto riešení trochu vadí je, že pri vysypávaní prachu do koša rovnako trochou napáda okolo. Máme doma systém troch menších košov pod linkou, kedy jeden slúži na papier, druhý platy a tretí na zmesový odpad. Nádoby nie sú príliš veľké. Preto musím vyspávať prach nad nimi. Ak máte doma veľký kôš, kam ide prachová nádoba z vysávača vložiť a prach vysypať priamo v koši, tak vás to trápiť nebude. Náhradný HEFA filter stojí cca 4 Eura, podľa frekvencie vysávanie ho chce meniť 1-2 ročne. Vysávanie na tvrdé podlahy úplne v pohode, u kobercov už je to slabšie. Napriek tomu použiť ide, najmä na tie s kratším vlasom.

Zistiť cenu

Sencor SVC 510 GR

Typ vysávačabezvreckový
Objem nádoby na prach1,5 l
Dĺžka kábla5 m
Akčný rádius7,5 m
Hlučnosť76 dB
Energetická triedaB
Trieda filtrácieD
Trieda vysávanie podláhA
Trieda vysávanie kobercovD
Ročná spotreba29,3 kWh
Príkon890 W
Sací výkonneuvádza
Regulácia výkonuáno
Turbo kefanie
Signalizácia filtranie
Signalizácia plnej nádobyáno
Trieda účinnosti HEPA filtruH10

Ďalší z lacných bezvreckových vysávačov. Hneď v počiatku prezradím, že na svoju cenu dopadol pomerne úspešne. Napriek tomu patrí do kategórie solídneho výrobku za nízku cenu, ku špičke má na míle ďaleko. Ako je u lacných prístrojov zvykom tak sa výrobné náklady šetrí kde môžu. Tu si toho hneď všimnete u prívodného kábla, ktorý má len päť metrov a sacie tyči. Tá je z plastu a tak tenká, že máte pri manipulácii s ňou strach, aby nedošlo k jej poškodeniu. Riešiť to dá dvoma spôsobmi. Buď k nej budete opatrní alebo namiesto nej použijete tyč zo starého vysávača (ak máte a je lepšia ako táto). Motor je moderná konštrukcia, to znamená malý príkon a slušný sací výkon (Sencor jeho presnú hodnotu neuvádza). Takže veľmi slušná spotreba, najvyššia trieda pre vysávanie tvrdých podláh a druhá najhoršie pre koberce. Uvidíme ako to pôjde v praxi.

O filtráciu sa mimojiné stará HEPA filter, ktorý má však relatívne nízku úroveň účinnosti H10. Vyššie číslo je v tomto prípade lepšie a ak ste citliví na prach, tak chcete mať triedu minimálne H12, ale skôr H13. Napriek tomu z vysávača uniká celkom dosť menších prachových častíc. Aj v triede, ktorý hodnotí čistotu vyfukovaného vzduchu má druhú najhoršiu známku, D. Ak ste citliví na prach (alergie), tak sa radšej poobzerajte po inom. Čo sa týka ovládateľnosti, tak je ľahký. Váži len tri a pol kilogramu. Vďaka svojej váhe a príjemnému a pevnému úchytu sa ľahko prenáša. Rozmery má 330 x 277x 225 mm (dĺžka, šírka, výška). Ovládanie jednoduché. Pravým tlačidlom zapínate / vypínate. Ľavým sa zmotáva kábel. Nižšie pod madlom je jazdec, pomocou ktorého zvyšujete či uberáte výkon. Do istej miery ide výkon ovládať aj jazdcom na dvojdielne plastové trubicu. Podlahovú hubicu môžete nastaviť podľa typu podlahy. Pre koberce klapku zasuňte a pre tvrdé podlahy naopak vysuňte.

Podlahy vysaje výborne, ale u kobercov je to horšie. Sací výkon je síce veľký, že koberec skoro dvíha zo zeme, ale nedokáže zozbierať všetky nečistoty z koberca ako napr. Vlasy, chlpy z domácich zvieratiek alebo omrvinky od detí. Tyč je z umelej hmoty. Vyzerá, že toho veľa nevydrží. Pri vysávaní sa nebezpečne prebieha. Hľadal som v diskusiách aj dlhodobejšie skúsenosti užívateľov a vyzerá to, že pri šetrnom zaobchádzaní vydrží. Pri práci je trochu hlučnejší, ale s čistými filtrami výkonný. Nádoba je ľahko vyndatelná (pozri nižšie) a ľahko sa čistí. Vďaka priehľadnému zberači nečistôt tiež viete, kedy je potrebné ju vysypať.

Snáď najviac dôležitá vec u bezvreckových vysávačov je práve čistenie filtrov. Ak to nebudete robiť, tak bude strácať na výkone, prehrievať sa a jeho sacie schopnosti sa budú blížiť nule. To platí najmä pre čierny molitanový filter. Často sa na internete môžete stretnúť s recenziami, že po x používaní strácal výkon a nemohol nič vysať. To je práve dôsledok zanesených filtrov. Keď budete filtre pravidelne čistiť a najneskôr po pár rokoch zakúpite nové, bude vysávač fungovať ako v čase jeho kúpy. Filtre docela vydrží, takže skutočne dôjde k úspore prevádzkových nákladov – nemusíte kupovať vrecúška ako u bežného vysávača. Na druhej strane vám viac času zaberie starostlivosti o neho, práve spomínané čistenie. Aj tu platí, že každá minca má dve strany.

Súčasným stlačením poistky a zatiahnutím za madlo nádoby na prachy ju z prístroja vysuniete. Potom ju stačí dať tesne nad odpadkový kôš a vysypte ju do neho. Čas od času je dobré ju dôkladne vymyť horúcou vodou. Než to urobíte, odstráňte HEPA filter aj molitanový filter čo je pred ním. Oba filtre je lepšie umývať vlažnou vodou. Podľa početnosti vysávanie odporúčam za rok až dva kúpiť HEPA filter nový. Kladne sa to prejaví na kvalite vyfukovaného vzduchu aj na sacom výkone.

Zistiť cenu

Vreckový, alebo bezvreckový?

Základné rozdelenie vysávačov je podľa konštrukcie zásobníka na prach. Rozdeliť ich môžeme na vreckové a bezvreckové.

Čo je to vreckový vysávač

Vreckové vysávače patrí medzi najznámejšie a najrozšírenejšie. Ako už napovedá názov, nečistoty sa usadzujú v vrecku. Vrecko slúži ako prvý rad filtrov na zachytenie nečistôt. Ďalšie filtre sa nachádzajú pred a za motorovou jednotkou.

Vrecká môžu byť papierové alebo textilné a väčšinou sú viacvrstvové, takže zaisťujú dva a viac stupňov filtrácie. Rozdeliť ich môžeme na jednorazové a permanentné.

 • Jednorazové sa po naplnení vyberú z vysávača a vyhodí do koša. Často sú opatrené záklopkou, ktorá nedovolí, aby sa prach a nečistoty v koši vysypali, a došlo tak k ich úniku späť do miestnosti.
 • Permanentné vrecká sú najčastejšie vyrobené z textilu. Fungujú tak, že sa do vysávača opakovane vracia. Po naplnení je musíte vysypať, a potom vrátiť späť.

Nevýhodou papierových vreciek je rýchlejší upchatiu pórov jemným prachom, tým sa znižuje sací výkon na hubicu. Sú oveľa náchylnejšie na poškodenie alebo pretrhnutie ostrými predmetmi.

Textilné vrecká nie sú tak náchylné na upchatie a majú viac vrstiev, takže zabezpečujú aj vyššiu mieru filtrácie. Väčšinou bývajú vyrobené v antibakteriálnym prevedení. Textilné vrecká sa však musia pravidelne prať a nechať uschnúť, než je do vysávača opäť vrátite.

Čo je to bezvreckový vysávač

Už názov vám napovie, že tento typ vysávača nepotrebuje pre zachytenie nečistôt sáčok. Bezvreckový, čiže cyklónový, vysávač funguje na princípe odstredivej sily. Hubicou vysávača je do nádoby nasať neporiadok. Jeho čiastočky sú pomocou cyklónových efektu odstredivou silou oddelené na menšie a väčšie, ktoré sa uchovávajú v špeciálnej nádobe.

Naozaj malé čiastočky, ktoré v nádobe nezostanú, sú prefiltrujú cez filtre, ktoré sú umiestnené pred a za motorovú turbínou. Z vysávača by potom mal späť do miestnosti vychádzať len čistý vzduch.

Vďaka rotačnému cyklónovému efektu zostáva 99, 999% prachu v nádobe, takže nedochádza k veľkému zanášaniu filtrov, ako u vreckových vysávačov. Posledným filtrom, cez ktorý sa vzduch čistí je HEPA filter, ktorý je väčšinou permanentný a dá sa umyť. Je tvorený skleným vláknom zloženým do harmoniky a v súčasnej dobe zaisťujú najúčinnejší filtráciu. HEPA filter u bezvreckového vysávača je častým vybavením.

HEPA filtre sa delia podľa účinnosti a podľa triedy filtrácie sa označujú pojmy EPA, HEPA a ULPA. Nasledujúca tabuľka ponúka prehľad schopnosti jednotlivých tried v zachytení čiastočiek prachu s veľkosťou 0,1-0,3 mikrometra.

Označenie filtrovTrieda filtrácieKoľko zachytí častícKoľko časti nezachytí
EPAE 10≥ 85 %≤ 15 %
E 11≥ 95 %≤ 5 %
E 12≥ 99,5 %≤ 0,5 %
HEPAH 13≥ 99,95 %≤ 0,05 %
H14≥ 99,995 %≤ 0,005 %
ULPAU 15≥ 99,9995 %≤ 0,0005 %
U 16≥ 99,99995 %≤ 0, 00005 %
U 17≥ 99,999995 %≤0, 000005 %

Pre alergikov je vhodná už trieda 12, ktorá zachytí veľkú väčšinu prachových častíc. Bezvreckový vysávač je teda vhodný aj pre nich. Vyššia ako 13 trieda sa však pre vysávače nepoužíva, pretože čím lepšie filter filtruje, tým väčší odpor je kladený prúdiacemu vzduchu. Tento fakt zvyšuje náklady na spracovanie a motor vysávača, ktorý musí byť schopný vyprodukovať určitú saciu silu. Najčastejšie sa teda stretnete s triedou 12 a 13.

Väčšinu HEPA filtrov je možné umývať. Nie je to však štandardom u všetkých, a preto je dobré sa na tento fakt opýtať predajcu. Umytím HEPA filter zbavíte viditeľných a veľkých nečistôt, avšak malé mikročastice, ktoré bránia prechádzanie vzduchu, na filtri zostávajú, a preto je dobré ho 1x za rok vymeniť za nový.

Na čo si dať pri výbere pozor

 • obstarávacia cena
 • sací výkon
 • dĺžka prívodného kábla
 • dostupnosť náhradných filtrov
 • ovládanie
 • konštrukcia

Absolútna alfou a omegou cyklónového bezvreckového vysávača je kvalitná konštrukcia. Nenechajte sa zlákať nízkou cenou, pretože za tú s najväčšou pravdepodobnosťou zaobstaráte „šunt“, ktorý sa bude len tváriť, že disponuje cyklóna efektom. Všetok prach pritom rovno pôjde do HEPA filtra, ktorý budete musieť čistiť pravidelne po každom vysávaní. Tým sa jeho životnosť bude znižovať, takže ho budete musieť častejšie meniť a výhoda ušetrených peňazí za sáčky sa stáva nepodstatnú.

Lacné bezsáčkové vysávače, ktoré naplno nevyužívajú odstredivý efekt (cyklón), ženou prach cez odstredivou komoru rovno do filtra. Tento princíp môžeme prirovnať k vysávanie sáčkovým vysávačom, v ktorom však sáčok chýba.

Okrem nízkej ceny si dajte pozor tiež na sací výkon, ktorý by mal byť vyšší ako 300 W. Len tak môžete mať istotu, že bude cyklónový efekt správne fungovať a filtre sa nebudú zanášať. Nemýľte si sací výkon s príkonom, ktorý nie je tak podstatný.

Pred kúpou bezvreckového vysávača sa tiež uistite, za akú cenu a či sú dostupné náhradné filtre. Ak nebudú dostupné v čase, keď vysávač kupujete, s veľkou pravdepodobnosťou nebudú dostupné ani neskôr, keď bude potrebné filter vymeniť.

V obchode si tiež prezrite, či je možné ovládať sací výkon a zapnutie alebo vypnutie elektronicky na rukoväti, čo vám uľahčí vysávanie, pretože sa k telu vysávača nebudete musieť zohýbat.

Trubica by sa pri vysávaní nemali prehýbať, takže sa radšej vyhnite plastovým variantom. Poobzerajte sa radšej po trubicu z ocele alebo nerezu. Výhodou je teleskopický výsuv, pre nastavenie podľa vašej výšky. Teleskopický výsuv by sa mal dať dobre zafixovať, aby nedochádzalo počas upratovania k zasúvanie tyče. Vysávanie by pre vás malo byť z ergonomického hľadiska čo najpohodlnejšie, aby vás nebolela chrbát.

Ak si vyberáte cyklónový vysávač sa zapojením do siete, zohľadnite tiež dĺžku prívodného kábla. Príliš krátky kábel vo veľkom byte by vám mohol vysávanie pekne znepríjemniť. V súčasnosti sú na trhu už vysávača s prívodnými káblami o dĺžkach 9 metrov.

Čistenie nádoby

Nádobu môžete vysypávať po každom vysatie, najmenej však 1x za mesiac. V praxi, však budete vysypávať najviac každých pár vysávania. Väčšinou sú nádoby opatrené One touch systémom, aby ste s prachom neprišli do styku. Avšak práve vysypávanie nádoby je u bezvreckových vysávačov najviac kritizovaná činnosť. Vysypávanie by sa malo robiť ideálne mimo interiér, teda vonku. Ak máte dom s dvorom, nie je to taký problém. Horšie je to v prípade bytov, kedy sa vám asi nebude chcieť zbiehať poschodia po každom vysatie, aby ste prach vysypali do popolnice. Pokiaľ ho však vysypete do koša, hrozí jeho opätovné rozptýlenie a teda aj znehodnotenie práce, ktorú ste vykonali.

Navyše vysypávanie prachu rozhodne nie je činnosť pre alergikov, ktorí tak ľahko prídu do kontaktu s prachom, ktorého sa tak pracne zbavovali počas vysávania.

Pokiaľ máte umývateľný filter, jednoducho ho umyjete v umývadle, ktoré však následne musíte očistiť tiež. Ak váš vysávač umývateľný filter nemá, budete ho musieť oprášiť metličkou alebo vyfúkať stlačeným vzduchom. Oba spôsoby je nutné vykonávať vonku. Toto čistenie by rozhodne nemali vykonávať ľudia alergickí na prach.

Bezvreckový alebo vreckový vysávač: aké sú plusy a mínusy

Hneď na úvod musíme spomenúť, že bezsáčkové vysávače boli vyvinuté ako reakcia na požiadavky spotrebiteľov, ktorí nechceli utrácať za sáčky. Výhodou teda je, že môžete ušetriť za kupovanie nových sáčkov, avšak raz za rok musíte vymeniť HEPA filter, ktorého obstarávacia cena môže byť vyššia ako u sáčkové varianty, takže často vyjde prevádzku bezvreckového vysávača finančne podobne, ako prevádzka vysávača na sáčky.

Výhody bezvreckových vysávačov

 • Nemusíte vymieňať sáčky.
 • Stála sacia sila – u vreckového vysávača je sacia sila ovplyvnená plnosťou vrecka.
 • U niektorých prístrojov veľmi účinná filtrácia – vhodné najmä pre alergikov.
 • Vďaka priehľadnej nádobe vidíte objem nečistôt.

Nevýhody bezvreckových vysávačov

 • Po každom vysávaní musíte ísť prach vysypať do popolnice.
 • Ak zakúpite nekvalitné kus, bude musieť často vymieňať filtre a prach sa dostane späť do miestnosti.
 • Nepraktické vysypávanie nádobky s prachom, ak nemáte hneď pred dverami smetiaku.
 • Ich prevádzka je hlučnejší a náklady na opravy vyššia.
 • Časté čistenie filtrov.

Výhody vreckových vysávačov

 • Vyšší výkon než bezsáčkové vysávače.
 • S nečistotami neprídete do styku, pretože sa celý sáčok vyhodí do koša (ak má sáčok papierovú klapku, nehrozí rozvírenie prachu).
 • Sáčok funguje ako ďalší filter, takže nemusíte mať strach, že by napríklad zvieracia srsť mohla poškodiť motor vysávača.
 • Celkovo menšie rozmery vysávača.

Nevýhody vreckových vysávačov

 • Nestabilná sacia sila, ktorá sa znižuje podľa toho, ako veľmi je sáčok plný.
 • V sáčku sa môžu tvoriť plesne a zápach, ktorý sa pri vysávaní šíri do miestností.
 • Nutnosť dokupovať vrecúška, ktoré sa líšia podľa výrobcu.

Tyčové vysávače

Cyklónový vysávač nemusí mať len klasický vzhľad. Nemusíme ho teda „ťahať“ za sebou. Na trhu sú k dostaniu tiež tyčové elektrické vysávače bez vrecka. Jej výhodou je nízka hmotnosť, jednoduchá manipulácia a nenáročnosť na miesto. Nevýhodou je menšia nádoba alebo vrecko na prach.

Tyčový vysávač však môže fungovať aj bez prívodného elektrického kábla, ak má akumulátor. Prach väčšinou zbiera do umývateľného sáčku alebo filtra, ale filtrácie tiež môže byť vykonaná cyklónových. Ich výhoda spočíva vo ľahké manipuláciu bez obmedzenia prívodného kábla. Nevýhoda je však v nízkom výkone motora i batérie, ktorá nevydrží nabitá príliš dlho. Vysávač sa teda nehodí pre vysávanie kobercov.

Bezvreckový vysávač s vodným filtrom

Bezvreckový vysávač na vodu účinne bojuje s prachom, a vďaka vodnému filtru nehrozí, že by sa prach uvoľňoval do okolia. To ocenia predovšetkým alergici a astmatici. Vodný filter funguje aj ako zvlhčovač vzduchu. Pamätajte však na to, že hmotnosť vysávača sa pri naplnení vodou zväčší. Po každom vysávaní je nutné vodu vyliať a nádobu umyť.

Cyklónovej vysávače idú s dobou

Moderné multi-cyklónovej vysávače využívajú konštrukčné riešenie, pri ktorom sa vzduch delia do viacerých menších cyklónových jednotiek, v ktorých dochádza k vyššej rýchlosti vzduchu, a tak aj k vyššej kvalite filtrácie. Vďaka tomu mohlo dôjsť k odstráneniu hlavného filtra, takže sa vzduch dočisťuje iba výstupným HEPA filtrom. Výhodou tohto typu moderných vysávačov je zvýšenie sacieho výkonu bez nutnosti zvýšenia príkonu vysávača.

Čo by v balení nemalo chýbať

Turbokefa

Ak doma máte veľké kobercované plochy, iste oceníte, ak bude súčasťou bezvreckového vysávača tiež turbokefu, ktorý z koberca dobre odstraňuje zvieraciu srsť a tiež vlasy. Dobre si poradí aj so zašliapané špinou.

Je vybavený jedným alebo viacerými rotačnými valcami s pevnými štetinami, ktoré sú poháňané bud nasávaným vzduchom alebo vlastným motorom. V prípade, že má turbokefa vlastný motor dosahuje vyšší výkon, ale za cenu vyššej spotreby energie.

Štrbinová hubica

Hodí sa predovšetkým pre vysávanie zle dostupných miest, medzi ktoré môžeme zahrnúť rohy, škáry alebo rebrá kúrenia.

Niektoré vysávače majú navyše vankúšovú hubicu (pre vysávanie vankúšov a čalúneného nábytku) a prachový kefa na nábytok. Kvôli často používané plávajúcej podlahe môže byť súčasťou aj špeciálna hubica na tento typ podláh.

1 komentár
 1. My sme si vybrali tyčový, bezvreckový orava neptun vysávač s hepa filtrom – príkon 150W, objem 1,5l, po nabití maká okolo 30-50 minút a je lahunký a nemáme doma problém s prachovými mráčkami a dokonca aj na auto ho používame lebo má integrovaný ručný vysávač… je to paráda

  Dajte nám odpoveď

  Čo vybrať
  Logo