Ako vybrať dojčenské ležadlo

Detské ležadlo je ďalším pomocníkom pre rodičov, ktoré poslúžia k občasnému umiestnenie vášho najdrahšieho v momente, keď sa potrebujete postarať o domácnosť alebo si chvíľočku oddýchnuť. Lehátko však nenahrádza rodičia a podľa názorov odborníkov by bábätko v lehátku nemalo byť dlhšie ako 30 minút, maximálne hodinu denne. Ako vybrať najlepší ležadlo pre bábätká a ako sa v ich ponuke zorientovať vám pomôže tento článok.

Recenzie dojčenských lehátok (hojdacích kresiel pre deti)

Do recenzií na ležadlá pre bábätká sme zaradili tiež houpátko. Spravidla sa jedná o lehátko, ktoré umožňuje funkciu hojdania. Niektoré z nich rastú spoločne s vaším dieťaťom a ako výbavu majú vibrácie a melódie. Ovládanie hlasitosti je u väčšiny lehátok disponujúci touto výbavou štandard, nastavenie intenzity vibrácií však neumožňujú všetky. Prečítajte si recenzie na TOP 5 lehátok pre bábätká.

CHICCO Polly Swing Up silver

Maximálna nosnosť9 kg
Hmotnosť8 kg
Rozmery v cm89 x 67 x 93
Nastaviteľná opierka chrbtaáno
Rastie spolu s dieťaťomnie
Vibrácieáno
Automatické hojdanieáno
Nastavenie intenzity hojdanieáno
Zvukové efektyáno
Ovládanie hlasitostiáno
Typ bezpečnostných popruhov5bodové
Odnímateľný poťaháno
Príslušenstvopultík, hračky, strieška, diaľkové ovládanie, novorodenecká vložka

Chicco houpátko swing up vo farbe Silver patrí k najvybavenejším lehátkam, ktoré môžete na trhu nájsť. Disponuje vibráciami, niekoľkými melódiami a zvukmi (môžete zvoliť buď uspávanku, alebo zvuky srdca, zvuky nočné prírody a podobne). Samozrejmosťou je automatické hojdanie, ktoré môžete nastaviť na 4 stupne rýchlosti. Elektronické hojdanie však využívať nemusíte.

Hojdacie ležadlo využijete aj na záhrade. Aby bolo ovládanie všetkých funkcií čo najjednoduchšie, je houpátko vybavené diaľkovým ovládačom. Pomocou neho môžete nastaviť intenzitu hojdania aj zvukové efekty a ich hlasitosť. Funkciu vibrácií musíte aktivovať priamo na lehátku. Ovládaním ovládať nedá. Intenzitu vibrovania nie je možné upraviť.

Aby diaľkové ovládanie a všetky funkcie fungovali, je potrebné do diaľkového ovládača, kĺbu na stojane a priestoru s vibračným blokom vložiť batérie. Celkom budete potrebovať 7 batérií.

Lehátko je vybavené prídavným polstrovaním, ktoré sa používa v prípade, že do lehátka pokladáte novorodeniatka. Akonáhle bábätka povyrastú, nie je potreba polstrovanie používať, takže ho môžete z lehátka odstrániť. Iste oceníte, že kolíska má nastaviteľný sklon chrbta, takže ju jednoducho prispôsobíte potrebám bábätka.

Z hľadiska bezpečnosti je samozrejmosťou päťbodový pás. Konštrukcia je stabilná, takže nehrozí vypadnutie bábätka. Lehátko môžete používať aj pri kŕmení, pretože je možné k nemu pripevniť pultík. Pri používaní na záhrade iste oceníte nastaviteľnú striešku. Tá svoje uplatnenie nájde aj doma, pretože disponuje niekoľkými úchyty pre prichytenie hračiek.

Poťah je prateľný. Vyžaduje však ručné pranie v studenej vode. Aby ste zachovali všetky jeho vlastnosti, rozhodne ho nesušte v sušičke ani nežehlite.

Houpátko nie je možné v budúcnosti používať ako hojdacie kreslo pre deti, takže jeho využiteľnosť bude maximálne do pol roka dieťaťa, čo nám vzhľadom k obstarávacej cene nepríde zrovna ako výhodný pomer cena a výkon. Ale to už je na zvážení každého nakupujúceho. Možno ho požičať niekomu v rodinne, schovať pre ďalšie deti alebo predať.

 • vibrácie
 • automatické hojdanie
 • melódie
 • pultík na kŕmenie
 • nastaviteľná opierka chrbta
 • ovládanie hlasitosti
 • spotreba batérií
 • intenzitu vibrácií nie je možné nastaviť
 • nerastie spolu s dieťaťom
Zistiť cenu

Fisher Price sedátko Rainforest

Maximálna nosnosť18 kg
Hmotnosť3,9 kg
Rozmery v cm71 x 50 x 57
Nastaviteľná opierka chrbtaáno
Rastie spolu s dieťaťománo
Vibrácieáno
Automatické hojdanienie
Nastavenie intenzity hojdanienie
Zvukové efektynie
Ovládanie hlasitostinie
Typ bezpečnostných popruhov3bodové
Odnímateľný poťah3bodový
Príslušenstvohrazdička s hračkami

Lehátko Fisher Price Rainforest CBF52 sa pýši nosnosťou až do 18 kg, čo zodpovedá zhruba deťom starým 4 rokov. Lehátko umožňuje nastaviť 3 polohy ležania. Nájdete tu polohu pre novorodenca, batoľa i dieťa chodiace do škôlky. Akonáhle dieťa povyrastie, ľahko lehátko pretvoríte na kresielko, na ktorom sa môže, ale nemusí hojdať. Proti hojdanie je sedadlo vybavené dvoma zarážkami.

Súčasťou dodávky je odnímateľná hrazdička s niekoľkými hračkami, čo deti baví najmä od dvoch mesiacov a ďalej. Ležadlo je navyše vybavené vibráciami, ktoré však bohužiaľ nejdú regulovať. Hojdať dieťatko môžete len manuálne. Lehátko má pomerne pevnú konštrukciu, takže je málo pravdepodobné, že sa v ňom dieťa naučí hojdať samo.

Všetky mamičky iste poteší, že poťah je možné prať v práčke. Vibrácie fungujú na batérie, ktoré nie sú súčasťou balenia, a ich obstarávacia cena je vyššia. Zostavenie je trochu zložitejšie, ale dá sa zvládnuť. Medzi polohami pre mimino a väčšie dieťa nie je rozdiel až tak znateľný. Lehátko by mohlo umožňovať ešte jeden stupeň náklonu. Vzhľadom na obmedzené možnosti nastavenia chrbtovej opierky by sme ležadlo nedoporučovali novorodencom, ktorá sa v ňom môžu zbytočne krútiť. Vhodné je skôr pre deti od 2 mesiacov.

Oceňujeme kvalitné a farebné spracovanie. U lehátka postrádame rukoväť na prenášanie a päťbodový bezpečnostný pás. Výšku hrazdičky nie je možné nastaviť a podľa mamičiek je až príliš blízko detským očiam.

 • vibrácie
 • až do 18 kg
 • farebné spracovanie
 • pevná konštrukcia
 • poťah možno prať v práčke
 • len 3-bodový bezpečnostný pás
 • hrazdička je príliš blízko tvári
 • malý rozsah nastavenia chrbtovej opierky
 • len ručné hojdanie
Zistiť cenu

CARETERO Detské lehátko a hojdačka Aqua Grey

Maximálna nosnosť9 kg
Hmotnosť4 kg
Rozmery v cm74 x 48 x 59
Nastaviteľná opierka chrbtaáno
Rastie spolu s dieťaťomnie
Vibrácienie
Automatické hojdanienie
Nastavenie intenzity hojdanienie
Zvukové efektynie
Ovládanie hlasitostinie
Typ bezpečnostných popruhov3bodové
Odnímateľný poťaháno
Príslušenstvostrieška, hrazdička s hračkami

Ak hľadáte klasické ležadlo pre bábätká, na ktoré nemáte žiadne prehnané nároky, môžete siahnuť po Caretero Aqua Šedá, ktorý sa ľahko skladá, a vďaka dvom praktickým popruhom ho ľahko prenesiete, kam potrebujete. Vďaka svojim kompaktným rozmerom pri zloženie je vhodné aj na cestovanie.

Lehátko vzhľadom k jeho nosnosti využijete maximálne pre deti do 6 mesiacov. Z hľadiska funkcií neumožňuje nič, okrem hojdania. Nemá vibrácie ani melódie. Súčasťou balenia je nastaviteľná strieška a hrazdička s plyšovými hračkami. Iste vás poteší, že chrbátik je možné polohovať až do vodorovnej polohy. Dieťatko v lehátku môžete, vďaka dobre tvarované konštrukcii, hojdať aj nôh spredu. Ak nechcete, aby sa ležadlo hojdalo, môžete využiť aretáciu hojdania.

Nevýhodu vidíme v tom, že bezpečnostný pás je len 3-bodový, čo pre malé a aktívnejší deti nie je najvhodnejšie. Ležadlo je dostupné v niekoľkých farebných prevedeniach.

 • obstarávacia cena
 • nastavenie sedátka i opierky chrbta
 • aretácia hojdanie
 • ucha na prenášanie
 • 3-bodový bezpečnostný pás
Zistiť cenu

Baby Mix Detské lehátko Blue modrá

Maximálna nosnosť9 kg
Hmotnosť3,7 kg
Rozmery v cm64 x 48 x 65
Nastaviteľná opierka chrbtaáno
Rastie spolu s dieťaťomnie
Vibrácieáno
Automatické hojdanienie
Nastavenie intenzity hojdanienie
Zvukové efektyáno
Ovládanie hlasitostiáno
Typ bezpečnostných popruhov3bodové
Odnímateľný poťaháno
Príslušenstvohrazdička s hračkami, vložka pre novorodencov

Baby Mix je detské ležadlo, ktoré umožňuje dve polohy dieťaťa. Práve kvôli tomu by sme ho nedoporučovali pre novorodencov, ale skôr pre staršie deti, napríklad okolo 2 mesiacov. Ak by ste predsa len chceli ležadlo pre bábätká začať využívať skôr, je súčasťou balenia tiež novorodenecká vložka, ktorá bude bábätko v sedáku lepšie držať.

Lehátko sa ľahko prenáša a hrazdička môže byť nastavená do niekoľkých polôh. Z hľadiska funkcií lehátko disponuje vibráciami aj melódiami. V playlistu má 10 melódií a zvoliť si môžete z 3 stupňov hlasitosti. Ovládanie hlasitosti i melódií je netradične riešené. Pre všetko ovládanie slúži len jedno tlačidlo. Prvým stlačením zvolíte pesničku, ďalšími tromi úroveň hlasitosti a 4 stlačením sa prepnete na ďalšiu pesničku. Podobne sa rieši aj úroveň vibrácií. Tie môžete nastaviť v 3 stupňoch intenzity. Aj napriek tomu je však vibrovania pomerne slabé a najviac ide cítiť najmä u strojčeka. Čo sa týka melódií, ich zvuk nás príliš nenadchol.

 • nízka obstarávacia cena
 • vibrácie
 • 10 melódií
 • ovládanie hlasitosti a vibrácií
 • spôsob ovládania
 • zvuk melódií
Zistiť cenu

Bright Starts húpatko vibrujúce Raspberry Garden

Maximálna nosnosť18 kg
Hmotnosť4,5 kg
Rozmery v cm86,4 x 70 x 71,1
Nastaviteľná opierka chrbtaáno
Rastie spolu s dieťaťomnie
Vibrácieáno
Automatické hojdanienie
Nastavenie intenzity hojdanienie
Zvukové efektynie
Ovládanie hlasitostinie
Typ bezpečnostných popruhov5bodové
Odnímateľný poťaháno
Príslušenstvohrazdička s hračkami

Ležadlo od Bright Starts Raspberry Garden je pekne farebne spracované a okrem hojdania umožňuje tiež vibrovania. Intenzitu vibrácií však nie je možné nastaviť. Veľkým plusom je rozhodne 5bodový bezpečnostný pás.

Ležadlo je možné nastaviť do dvoch polôh. Ani jedna z polôh však nezodpovedá požiadavkám novorodenca, takže by sme ho začali využívať, akonáhle bude mať dieťa aspoň 2 mesiace.

Houpátko má možnosť aretácie hojdanie, takže ho dobre využijete aj na kŕmenie. V prípade, že sa v houpátko bude dieťa časom hojdať samo, nevieme, či mu nebudú prekážať gumové nožičky. Hrazdička má dve interaktívne hračky.

Trochu neprakticky sa nám javí skladaní poťahu, keď je potrebné pásy kompletne vytiahnuť. Po zhruba pol roku používania došlo k vyšúchaní látky na sedátku okolo nožičiek. Ležadlo nie je kvôli zložitejšie montáži zrovna vhodné na cestovanie, pretože je potrebné ho kompletne rozložiť a potom zase zložiť. Oceňujeme, že má ležadlo nosnosť až 18 kg, čo je vzhľadom k obstarávacej cene príjemný bonus.

 • vibrácie
 • dvojaký nastavenia polohy
 • možnosť aretácie hojdania
 • nosnosť až do 18 kg
 • látka sa v oblasti nožičiek môže rýchlo prošoupat
 • dispozičné riešenie pre väčšie deti
Zistiť cenu

Na čo sa zamerať pri výbere dojčenského lehátka

Než sa rozhodnete pre kúpu konkrétneho lehátka, mali by ste vedieť, že na trhu narazíte na klasická, interaktívne, polohovacie alebo vibračné lehátka. Väčšina lehátok kombinuje niekoľko funkcií dohromady. Na začiatku je dobré sa rozhodnúť, či siahnete po klasickom hojdacom dojčenskom lehátku alebo budete chcieť pokročilé produkty s vibráciami, melódiami a podobne. Od vašich nárokov sa bude následne odvíjať obstarávacia cena. Na aké parametre sa pri výbere zamerať vám poradíme v nasledujúcich odsekoch.

Základné rozdelenie lehátok

Ako sme už napísali vyššie, detská lehátka sa delia na klasické a interaktívne. U všetkých typov lehátok by ste mali nájsť informáciu o tom, že spĺňajú európsku normu kvality EN 12790.

Klasické detské lehátko

Kostru tvorí pružná kovová konštrukcia, ktorá je potiahnutá pevnou prateľnú látkou. Opierka chrbta by mala byť optimálne vystužená, aby negatívne neovplyvňovala vývoj detskej oporné sústavy. Všetky lehátka by mala mať bezpečnostné pásy s trojbodovým alebo päťbodovým bezpečnostným systémom, ktorý môžete poznať napríklad z detských autosedačiek. Z praktického hľadiska je prínosné, ak má ležadlo dlhšie popruhy alebo madlo pre pohodlné prenášanie.

Pre multifunkčné využitie by mali byť vybavené zarážkou proti pohybu. Dieťa sa buď môže, alebo nemôže hojdať. Možnosť „nehoupání“ oceníte v momente, keď budete chcieť ležadlo využiť na kŕmenie. Za nadštandardnú výbavu sa pri klasických detských ležadiel považuje napríklad slnečná strieška alebo opierka hlavy. Váha týchto výrobkov sa pohybuje okolo 4 kg a ich nosnosť je do rozmedzí 8-11 kg. Lehátko teda využijete pre deti do 6-12 mesiacov.

Vibračné lehátko pre bábätko

Nájdete ho tiež pod názvom interaktívne. Pre deti sa môžu stať doslova hracom centrom rovnako ako hracie deky. Pamätajte však na to, že akonáhle sa dieťatko začne pretáčať na bruško a pásť koníky, nebude s veľkou pravdepodobní chcieť v lehátku ležať.

K dostaniu sú dojčenská lehátka vibračné, lehátka s melódiami, svetelnými efektmi aj hrazdičkou s hračkami. Posledná menovaná ostatne býva súčasťou aj klasických detských ležadiel. U interaktívnych lehátok počítajte s vyššou obstarávacou cenou. Pri výbere sa zamerajte na to, či je možné intenzitu vibrácií aj hlasitosť melódií regulovať. Pred samotným nákupom si zistite, ako hlučná je prevádzka pri použití vibrácií.

Výnimkou nie sú ani dojčenská lehátka označovaná ako 3v1. To znamená, že dojčenské lehátko môžete prestavať aj na sedadlo a v neskoršom veku napríklad aj na hojdačku. Niektoré lehátka poskytujú aj polohovateľnú opierku chrbta a nôh, takže ich môžete prestaviť na malú postieľku.

Niektoré ležadlá majú funkciu automatického hojdania, takže nemusíte hojdanie vykonávať manuálne. Pri vybraných modeloch je možné si nastaviť, ako dlho sa má ležadlo hojdať. Po uplynutí doby sa automaticky vypne.

Konštrukcie a nosnosť

Konštrukcia lehátok zodpovedá ich nosnosti. Najčastejším materiálom pre výrobu konštrukcie je kov, stretnúť sa však môžete aj s alu konštrukciou alebo konštrukciou z dubového masívu. V prípade masívu sa však obstarávacia cena vyšplhá veľmi vysoko.

Nosnosť lehátok s menej pevnou konštrukciou je zhruba len do 9 kg. Výrobky s automatickým hojdaním disponujú väčšinou nosnosťou do 11 kg. Nosnosť 9-11 kg zodpovedá deťom starým do 1 roka. Ak budete chcieť dojčenskej ležadlo využívať dlhšie, je dobré sa poobzerať po nosnosti do 18 kg, čo zodpovedá zhruba deťom do 4 rokov. Lehátka s väčšou nosnosťou môžete neskôr prestaviť napríklad na kresielko.

Vybavenie detských ležadiel

Pri lacnejších i drahších modelov nájdete v základe väčšinou hrazdičku s hračkami. Hrazdičky bývajú odnímateľné, aby ste mali k dieťatku ľahký prístup. Prítomnosť hrazdičky deti zhruba od dvoch mesiacov podporuje v tom, aby sa naťahovali po hračkách. Hračky môžete obmieňať, takže deti len tak neomrzí. Pre väčšie deti môžete využiť interaktívne hračky.

Pre absolútnu bezpečnosť sú detská lehátka vybavené troch alebo päťbodovým bezpečnostným pásom. Ak si vyberiete automatické dojčenské hojdacie lehátko, je vhodné, aby súčasťou balenia bol aj adaptér. Vďaka nemu nebudete viazaní výdržou batérie.

Výhody detský lehátok

Nespornou výhodou detský lehátok je ich bezpečnosť. Ak potrebujete variť alebo robiť inú činnosť, ale dieťatko chcete mať na očiach, stačí ho položiť do lehátka a zapnúť bezpečnostné pásy.

Melódie a vibrovanie deti upokojuje a mnohokrát je aj uspí. Predovšetkým u detí trpiacich kolikou alebo problémy s prdíky sú vibrácie účinné, pretože pomôžu bábätkám s odchádzaním tlakov z bruška. Deti by si na zaspávanie v lehátku však nemali zvykať. Môže sa z toho stať zlozvyk, s ktorým budete v nasledujúcej dobe ťažko bojovať.

Zhruba od dvoch mesiacov využijete hrazdičku s hračkami, ktorá napomáha rozvíjať jemnú detskú motoriku. Niektoré mamičky lehátko využívajú aj pri kŕmení. Pokiaľ ho aj vy budete chcieť využívať týmto spôsobom, dbajte na to, aby bol poťah prateľný. Nie vždy stihnete plienkou utrieť kvapkajúcej príkrm, bábätko si tiež do jedla môže kýchnuť alebo si ublinknout. Kŕmenie v lehátku je lepšia ako v autosedačke. Lehátko má totiž priedušnejší látku, takže sa chrbátik vášho bábätka ani oblasť za hlavičkou nezapotí.

Na čo si dať pozor pri výbere dojčenského lehátka

 • Preskúmajte bezpečnosť a stabilitu.
 • Zistite maximálnú nosnosť ležadlá.
 • Zamerajte sa na to, či je dojčenské lehátko polohovacie.
 • Vyskúšajte pevnosť chrbtovej opierky.
 • Osahejte si materiál a zamerajte sa na celkovú kvalitu.
 • Umožňuje ležadlo pre bábätká hojdania?
 • Aké vybavenie je súčasťou – hrazdička, hračky, melódie, vibrácie, svetelné efekty …?
 • Príliš nízka cena by pre vás mala byť signálom podozrivého výrobku.

V máji v roku 2015 dTest informoval o úplne nevyhovujúcim a nebezpečnom kojeneckému lehátku Prem Distribution, na ktorého nedostatky upozornila európska databáza Rapex (informačný systém o nebezpečných nepotravinových výrobkoch). Výrobok nespĺňa požiadavky európskej normy EN 12790: 2009.

Dôvodom bolo riziko uviaznutia prstov medzi rámom a opierkou nôh. Navyše nebol výrobok dostatočne stabilný, čo mohlo viesť k prevrhnutiu lehátka aj s dieťaťom. U držadlá na prenášanie navyše hrozilo prasknutie, čo by mohlo viesť k zraneniu dieťaťa. Krajina pôvodu je Čína.

Lehátko pre bábätká: áno alebo nie?

Medzi mamičkami aj odborníkmi je otázka používanie tohto produktu hojne diskutovaná. Mamičky sa v tejto otázke delia na dva tábory. Jedny na lehátko nedajú dopustiť, iné ho považujú za zbytočne vyhodené peniaze. Treba podotknúť, že toto delenie vzniká podľa toho, či sa deťom v lehátku páči alebo nie. Niektoré deti ho milujú, upokojuje ich a dokážu si v ňom pohrať, iné vyžadujú väčší priestor a potrebné vibrácie pre nich môžu byť obťažujúce.

Odborníci (pediatri a fyzioterapeutové) sa zhodujú na tom, že by ležadlo pre bábätká rozhodne nemalo suplovať náruč rodičov. Všeobecne sa zhodujú na tom, že by deti v lehátku nemali byť dlhšie ako 30 minút, maximálne hodinu denne. Tiež uvádzajú, že akonáhle sa dieťa začne pretáčať na bruško, malo by ležať na deke a pevnej podložke. Posilňuje tak svaly a má viac priestoru pre pohyb. Odborníci neodporúčajú používanie ležadiel s vibráciami u detí narodených predčasne.

Samotné mamičky z praxe upozorňujú na to, že pred samotným nákupom je vhodné si lehátko vyskúšať napríklad u známych alebo sa po dojčenskom lehátku poobzerať v bazáre. Najmä pri výrobkoch s vibráciami, melódiami a automatickým hojdania nie je obstarávacia cena zanedbateľná, a preto je dobré vedieť, či sa pobyt v lehátku bude bábätku vôbec páčiť.

Moderné technológie

Rovnako, ako ide vývoj dopredu v elektronike a iných odboroch, tak ani dojčenská lehátka nezostávajú pozadu. V posledných rokoch sa na trhu objavili najmä dve nové technológie:

 1. TrueSpeed – jedná sa o technológiu spoločnosti Bright Starts, ktorá predlžuje životnosť batérií pri využívaní automatického hojdania.
 2. WhisperQuit – ďalšie technológie rovnakej spoločnosti, ktorá pri elektrických automatických lehátok pre bábätká zaisťuje tichý chod.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo