Ako vybrať domácu vinotéku

Patríte k ľuďom, ktorí si sem tam dajú dvojku dobre vychladeného vína, alebo ste skôr labužníci, ktorí majú radi svoju zbierku kvalitných vín stále po ruke? Či už sa radíte k prvej či druhej skupinke, občas je fajn mať doma kvalitné víno v zásobe, preto sa nebojte inšpirovať naším radcom. V jeho prvej časti sa zameriame už tradične na päticu najobľúbenejších zástupcov vinoték, v druhej časti si potom na vitríny posvietime pekne zblízka. Vedľa recenzií samotných domácich vinoték sa pozrieme aj na počet a typ políc, vysvetlíme si, kedy je možné skladovať viac druhov vína dohromady, a napríklad aj to, aká je optimálna teplota pre jednotlivé vína. Tento typ výrobkov môžete tiež nájsť pod názvom chladnička na víno.

Recenzie domácich vinoték (chladničiek na víno)

Pri testovaní nasledujúcich piatich domácich vinoték sme sa zamerali hlavne na ich veľkosť, rozsah teploty aj to, či sa v nich dá uchovávať viac druhov vína.

PHILCO PW 12 F

Energetická triedaA
Počet fliaš na uskladnenie12
Rozsah teploty v ° C10-18
LED osvetlenieáno
Displejáno
Hlučnosť33 dB
Rozmery (VxŠxH) v cm63,8 x 25,2 x 50
Celková ročná spotreba121 kWh
Hmotnosť12 kg

Prvá zástupkyňa slúžiace na uchovávanie vína sa skladá z piatich kovových políc, ktoré umožnia uskladniť až dvanásť fliaš vína. Vďaka zabudovanému LED osvietenie v interiéri vitríny budete mať vždy svoju domácu zbierku vín prehľadne na očiach. Súčasťou je tiež LED displej, ktorý slúži ku kompletnému zobrazenie nastavenia prístroja.

Veľké plus považujeme v automatickom odmrazovania, systému cirkulácie vzduchu i detskom zámku, s ktorým budete mať istotu, že aj keď nebudete so svojimi drobčekov zrovna v miestnosti, vášmu dieťaťu ani uskladnenému moku sa nič nestane.

O ideálnu cirkuláciu vzduchu a chladenie sa stará inteligentný systém Fuzzy Logic. Ten automaticky zhodnotí teplotné podmienky vo vnútri vitríny a prispôsobí je požadovanému nastavenia.

Vďaka šírke 25 cm je táto chladiaca vitrína pomerne skladná, a navyše maximálne tichá. Ak sa rozhodnete mať vitrínu v miestnosti, kde sa pravidelne schádza viac osôb, nikoho rušiť nebude.

Maximálny objem fľaše, ktorú vitrína pojme, je podľa výrobcu 0,75 l, ale my sme dovnútra zabudovali aj fľaša s objemom 1 l.

Negatívne hodnotíme hlučnosť pri prvom spustení, ktorá sa našťastie po krátkej dobe používania ustáli.

 • Automatické odmrazovanie
 • Inteligentný systém cirkulácie vzduchu
 • Tichý chod
 • Hlučnosť pri prvotnom spustení
 • Silné žiarenie LED displeje
Zistiť cenu

GUZZANTI GZ 12

Energetická triedaA
Počet fliaš na uskladnenie12
Rozsah teploty v ° C8-18
LED osvetlenieáno
Displejáno
Hlučnosť33 dB
Rozmery (VxŠxH) v cm63,5 x 25,2 x 50
Celková ročná spotreba121 kWh
Hmotnosť15 kg

Druhá zástupkyňa s termoelektrickým chladiacim systémom bez vibrácií pojme až dvanásť fliaš vína, ktoré uskladníte do piatich chrómovaných vertikálnych políc.

Na LED displeji môžete nastaviť rozsah teploty 8-18 ° C, o ktorú sa postará termostat s digitálnym ukazovateľom teploty. Vy si tak môžete nastaviť ideálnu teplotu pre víno, ktoré v chladničke aktuálne skladujete. Vnútorné modré LED osvetlenie nie je príliš rušivé a po desiatich minútach sa automaticky vypína – nenavyšuje tak ďalšiu spotrebu.

Čo možno oceníte rovnako ako my, sú temperovaná dvierka z tvrdeného zrkadlového skla, ktoré na prvý pohľad neprezradí, koľko vína v úschove máte. Rozhodne sa jedná o celkom elegantné dizajnové riešenie.

Mínusové body chladničky zožala hlavne za svoju hlučnosť. Pri intervale zopnutí raz za päť minút (chladenie je naozaj takmer nepretržité) je jej hluk dosť obťažujúce, hoci výrobca deklaruje hlučnosť len 33 dB.

S vnútorným usporiadaním si výrobca tiež moc nevyhral. Je konštrukčne pevne dané, a preto ak by ste si chceli priestor vo vitríne usporiadať podľa seba, bohužiaľ nemáte možnosť. Samozrejme ale máte možnosť uskladniť rozpitú fľašu vo zvislej polohe.

Keďže je chladnička jednozónová, neuskladníte v nej viac ako jeden druh vína, za čo plusové body taktiež strhávajú.

 • Design
 • Automatické zhasnutie vnútorného osvetlenia
 • Hlučnosť
 • Takmer nepretržité chladenie
Zistiť cenu

HYUNDAI VIN 18DZ

Energetická triedaB
Počet fliaš na uskladnenie18
Rozsah teploty v ° C8-18
LED osvetlenieáno
Displejáno
Hlučnosť38 dB
Rozmery (VxŠxH) v cm95 x 25,5 x 51
Celková ročná spotreba175 kWh
Hmotnosť18 kg

Výrobcovia spoločnosti Hyundai už dávno odhalili, čo si zákazník často praje, a preto ich domáce spotrebiče patria medzi špičku na trhu. Rovnako tak si vyhrali aj s elegantnou domácú vinotékou, ktorá pojme až 18 fliaš vína, a dokonca umožňuje nastaviť dve rôzne teploty pre dokonalé skladovacie podmienky ako pre odrody biele, tak pre odrody červené. Oddeľujúce prepážku medzi oboma zónami je možné vysunúť.

Zrkadlová tónovacie dvierka dodajú skrinke navonok istú eleganciu, avšak na ich lesklom povrchu si musíte dať pozor na odtlačky prstov. Vnútri chladiaceho prístroja sa skrývajú drôtené police, ktoré sú rozdelené na dve zóny. Prvá zóna ponúka miesto pre osem fliaš červeného vína, ktoré si vyžaduje teplotu medzi 12-18 ° C, druhá potom pojme až desať fliaš vína bieleho, ktorého optimálna teplota sa pohybuje v rozmedzí 8-18 ° C.

LED displej s dotykovým ovládaním je samozrejmosťou rovnako tak ako vnútorné LED osvetlenie. Čo tiež veľmi oceňujeme je pomer úložného priestoru a celkovej šírky chladiace vitríny. Bez problémov by sa mala vliezť aj do kuchyne menšieho bytu a čo je ešte lepšie, pojme aj fľaše, ktoré majú dlhšiu hrdlo, prípadne širší objem.

 • Dve chladiace zóny
 • Rozmery
 • Občas rušnejšej chod vetrákov
Zistiť cenu

BEKO WSA 29000

Energetická triedaC
Počet fliaš na uskladnenienemá držiak fliaš
Rozsah teploty v ° C2-12
LED osvetlenieáno
Displejnie
Hlučnosť45 dB
Rozmery (VxŠxH) v cm149 x 59,5 x 60
Celková ročná spotreba912 kWh
Hmotnosť62 kg

Štvrtá zástupkyňa nie je klasickou chladiacej vitrínou na víno, ale pretože sa náš poradca nezaoberá iba domácimi vinotékami, ale chladiacimi vitrínami všeobecne, zahrnuli sme do našej recenzie i túto trochu väčšie bielu dámu, ktorá sa medzi zákazníkmi stala vo svojej kategórii veľmi obľúbenou.

Túto voľne stojace chladničku využijete najmä vo väčších priestoroch, ako sú reštaurácie, bary, kultúrne domy a pod. Vďaka automatickému odmrazovanie sa o chladničku nemusíte takmer vôbec starať. Súčasťou je tiež vnútorné osvetlenie, vďaka ktorému budete na prvý pohľad vedieť, čo v chladničke skladujete.

Potraviny aj fľaše môžete umiestniť celkom do šiestich nastaviteľných políc a istú praktickosť poskytujú tiež samotné dvere prístroje, ktoré môžete nastaviť tak na ľavej, tak pravej otváranie. Nastaviteľné sú tiež predné nôžky presklené chladiace vitríny, čo oceníte či už kvôli vetranie či kvôli upratovaniu.

Bohužiaľ absencia vypínača nedovoľuje chladničku vypnúť inak ako vytiahnutím zo zásuvky, na druhú stranu je tento nedostatok kompenzovaný pomerom cena / výkon.

Ako ďaleko väčší nedostatok vnímame umiestnenie termostatu, ktorý je zabudovaný až v zadnom priestore chladničky. Ďalej tiež hlučnosť, ktorá je znateľná najmä vtedy, ak si chladničku zaobstaráte do domácnosti, pretože v priestore, kde sa pohybuje viac ľudí (obchody, bary, …) je takmer zanedbateľná. Samotné police taktiež nie sú ničím, s čím by si výrobca dal extrémnu prácu. Pri väčšom zaťažení sa znateľne prehýbajú. Ale ako sme odkazovali už vyššie, v pomere cena / výkon je chladnička optimálnom riešení

 • Objem 282 l
 • Nastaviteľné otváranie presklených dverí
 • Nastaviteľné nôžky
 • Umiestnenie termostatu
 • Hlučnosť
 • Materiál políc
Zistiť cenu

VESTFROST W 38

Energetická triedaA
Počet fliaš na uskladnenie38
Rozsah teploty v ° C5-18
LED osvetlenieáno
Displejáno
Hlučnosť43 dB
Rozmery (VxŠxH) v cm82 x 59,5 x 57,3
Celková ročná spotreba144 kWh
Hmotnosť48 kg

Ak chcete svoje víno uchovávať s nutnou dávkou luxusu a elegancie, potom by sme vám posledné vitrínu, čo sa dizajnu týka, mohli len odporučiť. Čierny základ v kombinácii s dymovými presklenými dvierkami a svetlými detailmi sa hodí takmer do každého interiéru.

Duálne nastavenie teploty v dvoch zónach chladiaci chladničky, nastaviteľné drevené police aj spodná jednotná police sa postarajú o to, že vaše víno, či už červené či biele, bude vždy ideálne vychladené. Dvojitá tmavé sklá, ktorá bráni prenikaniu svetla, potom podčiarknu celkový dojem.

Nastavenie teploty prebieha na ľavej a pravej strane, nie po poschodiach, ako tomu je u vitrín, ktoré majú iba jedny otváracie dvierka.

Ako veľmi praktické riešenie považujeme tiež systém vysúvacích políc. Víno je v chladničke totiž skladované vo vertikálnej polohe, a vy si tak nemusíte byť vždy istí, ktorý nápoj kde leží. Po vysunutí však máte ihneď jasno. V chladničke je celkom desať drevených políc – päť na každej strane. Do každej z nich sa zmestia dve fľaše.

Systém automatického odmrazovania vám uľahčí údržbu rovnako ako vám zabudovaný displej v oboch častiach chladničky (pravej i ľavej) dovolí nastaviť individuálne teplotu pre každú stranu zvlášť. Súčasťou sú aj kolieska uľahčujúce celkovú manipuláciu.

Ako jediné dva nedostatky zisťujeme hlučnosť prístroja, ktorá je znateľná najmä v menších priestoroch a tiež pomerne vysokú cenu výrobku.

 • Design
 • Duálne nastavenie teploty
 • Vysúvacie police
 • Hlučnosť
 • Cena
Zistiť cenu späť hore ↑

Kam umiestniť vinotéku?

Ak svoj domov ešte len budujete či rekonštruujete, iste oceníte možnosť chladiace vitríny vstavané. Ak si však chladiaci vitrínu chceli zaobstarať ako originálne, voľne stojace kúsok, aj táto možnosť je dostupná v rôznej škále dizajne aj cene.

Voľne stojace vinotéky

V prípade, že nechcete svoju súkromnú vinotéku nijako schovávať, je dobré si ujasniť, čo od voľne stojaceho kúsku vlastne očakávate.

Má to snáď byť originalita na prvý pohľad? Potom by ste mohli siahnuť napríklad po dokonalej imitácii dreva, ktorá zaujme oko hneď na prvý pohľad. Ak chcete elegantnú krásku, potom nie je od veci investovať do tmavého skla. Klasiku potom tvorí čierny plast či kov.

U tohto typu vinoték rozhodne nezabúdajte, že potrebuje dostatočný priestor na zadnej chladenie. Preto by ste ju (rovnako ako napríklad voľne stojace chladničku) nemali umiestňovať až k stene.

Vinotéky zabudovateľné

Výhodu týchto chladiacich jednotiek tvoria práve ich vstavané umiestnenia. Vy sa tak vyhnete sáhodlouhému premýšľanie napríklad nad tým, akú farbu či materiál zvoliť. Primárne vás totiž bude zaujímať iba jej frontálny strana, výkon a ďalšie funkcie. Všetko ostatné je oku skryté. Záleží len na vás, či jej predná časť necháte vyniknúť, alebo ju ukryjete za dekorom kuchynskej linky.

späť hore ↑

Koľko fliaš vína by ste radi uchovali?

Ak vyložene nechcete skladovať desiatky zaujímavých archívnych kúskov, ale postačí vám bežná zásoba vína na posedenie s priateľmi, potom by ste mohli siahnuť po vitríne, ktorá uskladní štyri až osem fliaš lahodného moku.

Ak však patríte k labužníkom pravidelne si dopřávající vínneho nápoje, môžete si zaobstarať vinotéku, ktorá uskladní až neuveriteľných 180 fliaš. Pravdou je, že v takom prípade budete musieť siahnuť o veľa hlbšie do vrecka, však váš súkromný archív bude iste stáť za to!

Nie je polica ako polica

Nehľadiac na to, že počet políc je u každej domácej vinotéky iný – raz uskladníte desať fliaš do piatich úzkych políc, inokedy postačí dve široké – líšia sa tiež materiál.

 • Drevené police – elegantnejší vzhľad, zabezpečí ideálnu vlhkosť, kvalitné drevo: buk, dub, čerešňa.
 • Chrómové police – finančne dostupnejšie riešenie, svojím tvarom odpovedajú tvaru fľaše.
späť hore ↑

Počet chladiacich zón

Dovoľujeme si súdiť, že tento parameter je jedným z najdôležitejších v prípade, že si svoj pohárik chcete vychutnať so všetkými náležitosťami.

Každý začínajúci vinár vie, že ako červené, tak biele víno vyžaduje svoju ideálnu teplotu. Kým červené víno potrebuje takmer izbovú teplotu (15 -18 ° C), bielo víno má radšej chladnejšie podmienky (7-12 ° C).

Jednozónové vinotéky

Postačí najmä v prípade, že skladujete jeden druh vína. Nastaviť možno totiž iba len jednu teplotu.

Dvojzónové vinotéky

Môžeme odporučiť hlavne tým ľuďom, ktorí majú radi dva druhy vínneho moku. Ako už názov vypovedá, v každej zóne je možné nastaviť inú teplotu, preto sú vhodné pre skladovanie dvoch druhov vína. U niektorých vinoték sa delí zóny na horné a spodné, u iných zase na pravostranné a ľavostranné.

Viaczónové vinotéky

Nepatrí k najbežnejším zástupcom na trhu, ale labužníci, ktorí si potrpia na rôzne druhy vína, si je určite vyhľadajú v špecializovaných predajniach. S prehľadom si nastavíte teplotu pre víno červené, biele i šumivé.

Bezzónové vinotéky

Títo dômyselne vymyslené prístroje fungujú na princípe znižovanie teploty. Zatiaľ čo hore je najteplejšie priestor určený pre červené vína, v spodnej, najchladnejšej časti umiestnite vína šumivé, ktorá preferujú nízke teploty.

späť hore ↑

Nadštandardné funkcie

Domáce vinotéky už dávno nie sú len chladiace skrinky s otváracími dvierkami. A práve kvôli tomu, že je ich na trhu nepreberné množstvo, sa výrobcovia snažia, aby práve ich vitríny mali čo najviac praktických funkcií, ktoré uľahčia ako manipulácii, tak skladovanie samotného vína.

Názov funkciePopis funkcie
Airfreshfilterneutralizátor zápachu v chladiacej vitríne
Antibakteriálna ochranahubí nežiaduce baktérie vnútri prístroja
Extrémne rýchle chladenievýrazné zníženie teploty vnútri chladiacej jednotky
LED displejzobrazuje všetky dôležité informácie
LED osvetleniezabudované vnútri vinotéky
Regulácia teplotyväčšinou súčasť displeja; niektoré prístroje majú túto funkciu zabudovanú vo vnútri
Touchlightrozsvietenie vnútorného osvetlenia bez nutnosti otvorenia dvierok
Uloženie karafyvyhradený priestor na uchovanie vína v karafe
Uhlíkový filtermá na starosť prívod čerstvého vzduchu do vinotéky
UV filterzabráni prieniku svetla do vinotéky, a tým sa stará o dokonalé podmienky potrebné na skladovanie vína
Zámokpraktický najmä v prípade, že máte deti
späť hore ↑

Tri dôležité parametre, ktoré ovplyvnia výber

 • hlučnosť
 • chladenie
 • spotreba

Hlučnosť

Aj keď výrobcovia často sľubujú, že ich vinotéky sú tie najtichšie, určite by sme vám odporučili zamerať sa aj na túto „drobnosť“ ešte v obchode. A to najmä v prípade, že vaša vitrína bude súčasťou bytového priestoru.

Veľmi tiché sú prístroje s termoelektrickým článkom. Môžete si byť istí, že kompresor býva o poznanie hlučnejšie.

Škála hlučnosti sa u chladiacich vitrín pohybuje v rozmedzí 25-50 dB, samozrejme platí, že čím menšie číslo, tým menej hluku.

Chladenie

Ako sme načali už vyššie, existujú dva spôsoby chladenia. Cenovo dostupnejšie voľbu, menšia hlučnosť, nulové vibrácie a ekologickejšiu prevádzku predstavuje termoelektrický článok. Jeho nevýhodou však je nižší výkon a väčšia spotreba elektrickej energie.

Druhú voľbu predstavuje kompresor. Na jednej strane je pomerne nákladný a hlučný, na druhú sa jedná o ďaleko rýchlejší spôsob chladenia s nižšou spotrebou elektrickej energie. Za zváženie však stoja, kam vinotéku chcete umiestniť, aby vás jej hluk nerušil.

Spotreba

S chladením súvisí tiež posledný aspekt, na ktorý by ste sa mali určite zamerať, a to spotreba elektrickej energie, pretože predpokladáme, že vinotéka pobeží rovnako ako chladnička po celý deň.

Vedľa medzinárodného značenie o spotrebe, ktorá je uvádzané veľkými písmenami A-G, môžete naraziť aj na uvedenie konkrétnej spotreby energie.

Tie najúspornejší modely spotrebujú 0,3 kWh, zatiaľ čo tie najviac náročné odoberú až 1,1 kWh za 24 hodín prevádzky.

Klimatická trieda

V spojení so spotrebou sa môžete stretnúť s označením tzv. klimatických tried. V skratke sa jedná o odporúčané podmienky, v ktorých by sa mala chladiaca vitrína nachádzať, aby jej spotreba a ideálne chladenie zodpovedalo informáciám výrobcu.

Rozdelenie klimatických tried:

 • SN = okolitá teplota v rozmedzí 10-32 ° C
 • N = okolitá teplota v rozmedzí 16-32 ° C
 • ST = okolitá teplota 18-38 ° C
 • T = okolitá teplota 18-43 ° C
späť hore ↑

Ideálna teplota vína

Rovnako ako existuje rozdelenie na biela, červená, ružová, perlivé a šumivé vína, tak existuje aj ich ideálna teplota na podávanie.

 • Biela a ružové vína – optimálna teplota na servírovanie: 7-12 ° C
 • Červené vína – optimálna teplota na servírovanie: 15-18 ° C
 • Perlivé vína – optimálna teplota na servírovanie: 8-10 ° C
 • Šumivé vína – optimálna teplota na servírovanie: 5-7 ° C
späť hore ↑

Nebojte sa opýtať na cenu

Rovnako ako u všetkého, tak i u domácich chladničiek na víno nájdete markantné rozdiely týkajúce sa nielen ich kvality, al aj ceny. Avšak ani tu neplatí, že najdrahšie vinotéky sú najlepšie. Ako prvé si musíte ujasniť, čo od výrobku očakávate.

Lacnejšie vinotéky

Ak nestojíte o žiadneho giganta, určite oceníte možnosť lacného kúsku, kam umiestnite iba pár fliaš. Avšak v tejto cenovej kategórii nečakajte žiadnu extra výbavu.

Vinotéky v cenovom rozsahu 200 – 400 € nie sú väčšinou ani nijako dizajnovo vyšperkované. Čierne prevedenie s chrómovými policami a základnou výbavou, to je to, o čo tu ide.

Vinotéky za rozumnú cenu

V cenovej kategórii 400 – 1 000 € už môžete zaobstarať väčšie kúsok, ktorý vám uskladní až 50 fliaš vína. A hoci sú trochu drahšie, sú tiež energeticky úspornejšie, vybavenejší a navyše s možnosťou zabudovania.

Drahé vinotéky

Tu už sa, dámy a páni, bavíme o úplne iných sumách. Ide o rozsah od 1 000 € vyššie. Vinotéky tohto typu sú však vzhľadom, funkciami i vybavením na absolútnej špici. Vďaka kapacite až 200 fliaš je ocenia najmä väčšie podniky, prípadne vášniví zberatelia.

Ak ste sa s blížiacim sa letom nadchli pre domáce vinotéku rovnako ako my, určite si nechajte jej výber prejsť hlavou. Nezabúdajte, že cena vitríny nie je rozhodujúci. Všeobecne totiž platí, že aj medzi lacnejšími produktmi sa nájdu top vinotéky, rovnako ako medzi drahšími nájdete tie menej podarené. A ak stále váhate, po ktorej chladiace vitríne siahnuť, pokojne sa poraďte s odborníkmi. Z našej skúsenosti vieme, že vám vždy radi poradia rovnako ako my.

Kategórie:

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Napíšte odpoveď