Ako si vybrať Hi-Fi systém

Kto nepočúva hudbu pre radosť, pri odpočinku, bežných domácich prácach alebo si neužije poriadnu domáci party, ako by nebol. Hudba jednoducho patrí k ľudskému životu. Jej počúvanie ale vyžaduje kvalitné zariadenia – HiFi systém. Ako sa zorientovať v nepreberné ponuke HiFi veží a ako vybrať tú správnu, ktorá bude spĺňať všetky vaše požiadavky, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Test Hi-Fi systémov 2023

Do testu sme zahrnuli celkom päť HiFi systémov. Zaujímala nás najmä kvalita zvuku, konektivita, množstvo funkcií, ovládanie, celkové spracovanie a dizajn.

PANASONIC SC-PM250EC

Typ Hi-Fi systémumikro
Typ reproduktorovširokopásmové
Výkon zosilňovača20 W
CD prehrávačáno
DVD prehrávačnie
Prehrávač audiokazietnie
Pripojenie gramofónunie
Displejáno
Diaľkový ovládačáno
Podpora MP3áno
Rádioáno
Automatické ladenieáno
RDSáno
DAB/DAB+nie
Ekvalizéráno
Bass Boostáno
Sleep Timeráno
Hodinyáno
Budíkáno
Karaokenie
Jack 3,5 mmnie
USBáno
HDMInie
AUX vstupnie
Bluetootháno
Wi-Finie
Dokovacia stanicanie
Slot pre pamäťovú kartunie
Rozmery hlavnej jednotky (Š x V x H)18,4 x 12,3 x 22,8
Rozmery reproduktora (Š x V x H)13,9 x 22,4 x 13,6

Mikrosystém Panasonic SC-PM250EC sa radí medzi lacné audio veže. A hoci disponuje iba jednopásmovými reproduktormi, ponúka pomerne kvalitný zvuk.

Tento model je k dostaniu v čiernej a striebornej farbe hlavnej jednotky s dvoma reproduktormi čiernej farby. Jedná sa o menšie a ľahšie zariadenia, môžete ich preto bez obáv umiestniť napríklad na poličku.

Súčasťou veže je CD prehrávač, ktorý je určený pre nosiče CD-R / RW. Bohužiaľ CD mechanika je pri práci hlučnejší, ak preto počúvate tichú hudbu, môže počúvanie rušiť. Vďaka USB vstupu však môžete využiť aj prehrávanie skladieb z externých diskov (vo formáte MP3). Technológia Bluetooth zase umožňuje prepojenie s mobilným telefónom alebo tabletom, z ktorého následne môžete počúvať svoje obľúbené skladby.

Hoci zariadenie SC-PM250EC disponuje rádioprijímačom, anténa je slabá a príjem je rušený, čo sa prejavuje šumením. Pokiaľ o príjem rádia stojíte, môžete vymeniť anténu za kvalitnejšie. Chválime ale prítomnosť RDS funkcie, vďaka sa na displeji zariadenia zobrazujú aktuálny názvy rádiostaníc.

Potešila prítomnosť všetkých základných funkcií. Nechýbajú hodiny, časovač, budík, ekvalizér či Bass Boost. Funkcia budík je pritom obsiahnutá vo funkcii Časovač prehrávania. Zariadenie totiž môžete nastaviť tak, aby sa nielen v určitú dobu vyplo, ale tiež, aby sa v danú hodinu zaplo, a to ako určitú skladbou, tak rádiom. Veža bude v tomto prípade hlasitosť zvuku postupne zosilňovať až do vopred nastavenú úroveň. Bohužiaľ ekvalizér je nastavený len do základných predvolieb, a nemožno zvuk nemožno upraviť úplne podľa vlastných preferencií.

Zapojenie i ovládanie tohto audio systému je intuitívne a jednoduché. To isté ale nemožno povedať o diaľkovom ovládači, ktorý je neprehľadný a spočiatku k nemu budete potrebovať návod. Hoci displej neoslňuje, je horšie čitateľný pri pohľade z boku. Veľkou nevýhodou je chýbajúce Jack 3,5 mm, teda konektor pre pripojenie slúchadiel. K tomuto mikrosystému preto nemožno pripojiť slúchadlá (a to ani cez Bluetooth). Zamrzely tiež krátke káble k reproduktorom aj hlavný sieťový kábel.

Čo sa týka zvuku, viedol si tento audio systém s prihliadnutím k nízkej obstarávacej cene prekvapivo dobre. S kadejakú kvalitou ale počítať nemôžete, zvuk je skôr zastrený, bez detailov, sykavky sú nezreteľné. Naopak potešia výrazné basy.

Ak patríte medzi nenáročných užívateľov, ktorí zháňa predovšetkým lacný HiFi systém napríklad do detskej izbičky, kuchyne alebo na chatu, rozhodne vám môžeme SC-PM250EC odporučiť.

 • nízka obstarávacia cena
 • výrazné basy
 • ľahké ovládanie
 • slabá anténa
 • diaľkový ovládač
 • chýba Jack 3,5 mm
 • horšie čitateľný displej
 • krátke káble
Zistiť cenu

PANASONIC SC-HC200EG

Typ Hi-Fi systémumikro
Typ reproduktorovširokopásmové
Výkon zosilňovača20 W
CD prehrávačáno
DVD prehrávačnie
Prehrávač audiokazietnie
Pripojenie gramofónunie
Displejáno
Diaľkový ovládačáno
Podpora MP3áno
Rádioáno
Automatické ladenieáno
RDSáno
DAB/DAB+nie
Ekvalizéráno
Bass Boostáno
Sleep Timeráno
Hodinyáno
Budíkáno
Karaokenie
Jack 3,5 mmnie
USBáno
HDMInie
AUX vstupnie
Bluetootháno
Wi-Finie
Dokovacia stanicanie
Slot pre pamäťovú kartunie
Rozmery hlavnej jednotky (Š x V x H)40 x 19,7 x 10,7
Rozmery reproduktora (Š x V x H)-

Mikrosystém Panasonic SC-HC200EG spadá do kategórie lacných HiFi veží. Na prvý pohľad zaujme jedinečným moderným dizajnom. Predáva sa v čiernej alebo bielej farbe. Hlavná jednotka je spojená s dvoma jednopásmovými reproduktormi, a tvoria teda jediný celok. Vďaka nízkej hmotnosti a kompaktným rozmerom možno tento model ľahko umiestniť takmer kamkoľvek, nehodia sa však pre zavesenie na stenu.

Tento model je vybavený CD prehrávačom, rádiom, USB konektorom aj technológiou Bluetooth. Môžete preto prehrávať nielen CD-R / RW, ale aj skladby z externých diskov vo formáte MP3 a po spárovaní veže s vaším smartfónom alebo tabletom cez Bluetooth, môžete streamovať obľúbenú hudbu do HiFi aj z týchto zariadení. Počúvať môžete tiež rádio, kvalita príjmu je ale slabší.

Ak patríte medzi menej náročných užívateľov, ktorí nepotrebujú pokročilé funkcie, môže vám SC-HC200EG vyhovovať. Disponuje totiž iba základnými funkciami, medzi ktoré patrí najmä hodiny, časovač, budík, ekvalizér alebo funkcia zvýrazňujúce basové tóny Bass Boost (v tomto prípade pod názvom Bass Reflex). Tento Hi-Fi systém preto môžete využiť aj miesto budíka, pretože možno nastaviť ako čas, kedy sa automaticky vypne, tak hodinu, kedy sa opäť zapne. Súčasťou je tiež ekvalizér, ktorý zahŕňa štyri základné predvoľby. Bohužiaľ pri zmene týchto režimov sa ukázalo, že medzi nimi nie sú viditeľné takmer žiadne (na prvé počutie počuteľné) rozdiely. Zvuk sa teda v podstate nemení.

Inštalácia je maximálne jednoduchá. Podobne ovládanie bez problémov zvládne aj menej zdatný užívateľ začiatočník. Samozrejmosťou je tiež klasický diaľkový ovládač. Displej je pomerne dobre čitateľný. Vďaka funkcii RDS sa na ňom navyše pri počúvaní rádia zobrazuje názov aktuálnej stanice a ďalšie informácie.

Zásadným negatívom je chýbajúce konektor pre pripojenie slúchadiel (Jack 3,5 mm), ich pripojenie pritom nie je možné ani cez Bluetooth. Pochváliť bohužiaľ nemôžeme ani to najdôležitejšie, a to zvuk. Ten je na úkor pôsobivého útleho tela nevýrazný a plochý (tzv. plechový), čomu nepomôžu ani výraznejšie basy. Ak preto zháňate HiFi systém s kvalitným zvukovým výstupom, SC-HC200EG vám neodporúčame.

 • nízka obstarávacia cena
 • ľahké ovládanie
 • jedinečný dizajn
 • zlá kvalita zvuku
 • nevýrazný ekvalizér
 • slabá anténa
 • chýba Jack 3,5 mm
Zistiť cenu

PANASONIC SC-PMX80EG

Typ Hi-Fi systémumikro
Typ reproduktorovtrojpásmové
Výkon zosilňovača120 W
CD prehrávačáno
DVD prehrávačnie
Prehrávač audiokazietnie
Pripojenie gramofónuáno
Displejáno
Diaľkový ovládačáno
Podpora MP3áno
Rádioáno
Automatické ladenieáno
RDSáno
DAB/DAB+nie
Ekvalizéráno
Bass Boostáno
Sleep Timeráno
Hodinyáno
Budíkáno
Karaokenie
Jack 3,5 mmáno
USBáno
HDMInie
AUX vstupáno
Bluetootháno
Wi-Finie
Dokovacia stanicanie
Slot pre pamäťovú kartunie
Rozmery hlavnej jednotky (Š x V x H)21,1 x 11,4 x 26,7
Rozmery reproduktora (Š x V x H)16,1 x 23,8 x 26,2

PANASONIC SC-PMX80EG patrí medzi drahšie HiFi veže s výkonným zosilňovačom a trojpásmovými reproduktormi. Vzhľad je elegantný. Hlavnú jednotku môžete kúpiť buď v striebornom alebo čiernom prevedení.

Dielenské spracovanie je na veľmi vysokej úrovni. Hlavná jednotka má hliníkový kryt a kvalitné ovládacie gombíky. Reproduktory sú z dreva. Na tomto modeli preto nájdete len ozajstné minimum plastových častí. Hmotnosť hlavnej jednotky je 2,8 kg a reproduktora 2,6 kg. Vďaka kompaktným rozmerom sa zmestí takmer kamkoľvek.

Samozrejmosťou je CD prehrávač, zabudovaná anténa pre príjem rádia, USB konektor pre pripojenie externých zariadení a technológie Bluetooth. Navyše môžete využiť aj AUX vstup (napr. pre pripojenie gramofónu s predzosilňovačom). Pripojiť možno aj slúchadlá (klasicky cez Jack 3,5 mm), bezdrôtové slúchadlá cez Bluetooth ale pripojiť nemožno. Bez problémov však môžete bezdrôtovo pripojiť múdra zariadenia a streamovať obľúbenú hudbu. Toto zariadenie prehrá veľké množstvo formátov: MP3, AAC, WAV, FLAC, CD-DA, DSD alebo AIFF.

Dodaná FM anténa bohužiaľ nedosahuje príliš vysokej kvality. Ak preto počúvate rádio každý deň alebo žijete v oblasti so zlým signálom, odporúčame zainvestovať do drahšie antény, ktorú následne k zariadeniu pripojíte. Displej je prehľadný, dostatočne veľký a dobre viditeľný zo všetkých uhlov.

Tomuto modelu nechýbajú ani základné a niektoré pokročilé funkcie. Samozrejmosťou je časovač, budík, hodiny, ekvalizér (so štyrmi predvoľbami: Heavy, Soft, Clear, Vocal). Nechýba ani funkcia zosilňujúce basové tóny D-Bass. Okrem basov sú regulovateľné aj výšky.

Inštalácia je pomerne jednoduchá, ovládanie sa ale v niektorých smeroch ukázalo byť komplikovanejšie. Najmä niektoré funkcie na diaľkovom ovládači sú zbytočne zložité, prípadne neintuitívne. Dosah diaľkového ovládača je ale dostatočný. Zamrzely ale krátke káble k reproduktorom, ktoré majú cca 1 m, čo je skutočne málo, ak ich chcete umiestniť ďalej od seba.

Čo ale musíme pochváliť, je kvalita zvuku, ktorá je na veľmi dobrej úrovni (najmä vzhľadom k veľkosti celého zariadenia). Vynikajúci je najmä plné vyznenie basov. Hlasitosť je pritom dostatočná aj na väčšie obývacia izbu, pre veľké miestnosti (napr. spoločenské sály) ale nie je dostatočný.

Model SC-PMX80EG môžeme bez zaváhania odporučiť pre všetkých náročnejších milovníkov hudby, ktorí zháňa cenovo dostupnú, ale kvalitný HiFi veža.

 • dobrá kvalita zvuku
 • vynikajúce basy
 • Jack 3,5 mm
 • podpora mnohých formátov
 • konektivita
 • kvalitné spracovanie
 • krátke káble k reproduktorom
 • zložitejšie diaľkový ovládač
 • slabšie anténa
Zistiť cenu

SONY MHC-V81D

Typ Hi-Fi systémumini
Typ reproduktorovtrojpásmové
Výkon zosilňovača-
CD prehrávačáno
DVD prehrávačáno
Prehrávač audiokazietnie
Pripojenie gramofónunie
Displejáno
Diaľkový ovládačáno
Podpora MP3áno
Rádioáno
Automatické ladenieáno
RDSáno
DAB/DAB+nie
Ekvalizéráno
Bass Boostáno
Sleep Timeráno
Hodinynie
Budíknie
Karaokeáno
Jack 3,5 mmnie
USBáno
HDMIáno
AUX vstupáno
Bluetootháno
Wi-Finie
Dokovacia stanicanie
Slot pre pamäťovú kartunie
Rozmery hlavnej jednotky (Š x V x H)44,5 x 106 x 42,7
Rozmery reproduktora (Š x V x H)-

Domáci audiosystém Sony MHC-V81D patrí medzi drahšie HiFi veže vybavené ako CD, tak DVD mechanikou, mnohými funkciami a bohatou konektivitou. Jedná sa o model priamo predurčený pre domáce party s priateľmi alebo rodinou. Na prvý pohľad zaujme neobvyklým dizajnom a farebným nasvietením.

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o väčšie a ťažšie zariadenia (26,5 kg) je opatrené rukoväťou a kolieskami, ktoré uľahčujú presun. Vzhľadom k väčším rozmerom sa tiež radšej dopredu uistite, že sa bez problémov zmestí na vami určené miesto.

Bohužiaľ výrobca u tohto modelu neuvádza výkon zosilňovača. V niektorých zdrojoch sa ale možno stretnúť s hodnotou 130 W. Samozrejmosťou je CD aj DVD mechanika, ktorá je ale pri používaní hlučnejšie. Prehrávať preto môžete audiodisky CD, CD-R / RW, DVD a video disky DVD, DVD-R / -RW / + R / + RW / + R DL alebo VCD. Nechýba ani zabudovaná anténa pre príjem rádia a USB konektor, pomocou ktorého je možné pripojiť externé zariadenie. Samozrejmosťou je aj technológia Bluetooth, pomocou ktorej možno zo stereo spárovať s chytrým zariadením (telefón, tablet a pod.).

Samozrejmosťou je tiež pomerne veľké množstvo funkcií. Samozrejmosťou je Sleep Timer, RDS, Bass Boost (v tomto prípade pod názvom Mega Bass) alebo karaoke. Využiť môžete tiež ekvalizér, a to ako pri počúvaní hudby, tak pri prehrávaní filmov alebo sledovanie televízie. Video ekvalizér môžete prepínať v štyroch režimoch (Movie, Game, Dráma, News). Pri zmene režimu bohužiaľ dochádza ku krátkodobému výpadku hudby.

Poteší aj bohatá konektivita. Okrem už spomínaného konektoru USB, môžete využiť aj AUX vstup, nechýba ani vstup pre mikrofón (Jack 6,3 mm). Pohodlne môžete pripojiť aj televízor (pomocou HDMI alebo AUDIO IN). Veža je možné navyše prepojiť aj s inými reproduktormi.

Ovládací panel i displej sa nachádzajú na vrchnej strane prístroja, displej je preto čitateľný iba zhora, čo môže byť nepraktické. Hlavný ovládací panel sa obsluhuje pomocou podsvietených tlačidiel, jeho ovládanie je ale pomerne komplikované. Bohužiaľ diaľkový ovládač neobsahuje všetky funkcie, ktoré nájdete na ovládacom paneli, a jeho ovládanie nie je príliš intuitívne. S najväčšou pravdepodobnosťou preto budete potrebovať návod. Farebné podsvietenie bohužiaľ nebliká do rytmu hudby.

Kvalita zvuku je na vysokej úrovni. Ilúzia priestorového zvuku je takmer dokonalá a basy sú dostatočne sýte, zvuku nechýba hĺbka a veľa detailov. Pre niektoré osoby ale môžu byť mierne nepríjemné výšky. Tento model ale odporúčame skôr pre tanečné hudobné žánre (EDM, Techno, Trance pod.). Vážna hudba a podobné žánre príliš nevyznie.

Vynikajúci je tiež dosah zvuku. Model MHC-V81D preto môžete využiť aj vo veľkých miestnostiach a sálach. Pokiaľ ho ale budete chcieť postaviť do stredu miestnosti, narazíte na problém, a to krátkou sieťovú šnúru.

HiFi systém MHC-V81D je stvorený pre domáce party. Pokiaľ vám ide o kvalitné počúvanie klasickej hudby, prípadne ozvučenie televízora, siahnite radšej po inom modeli.

 • vysoká kvalita zvuku
 • konektivita
 • funkcie
 • kvalitné spracovanie
 • vyššia nákupná cena
 • krátky sieťový kábel
 • zložitejšie ovládanie
 • chýba Jack 3,5 mm
 • veľkosť a hmotnosť
Zistiť cenu

ONKYO CS-N1075

Typ Hi-Fi systémumini
Typ reproduktorovdvojpásmové
Výkon zosilňovača140 W
CD prehrávačáno
DVD prehrávačnie
Prehrávač audiokazietnie
Pripojenie gramofónuáno
Displejáno
Diaľkový ovládačáno
Podpora MP3áno
Rádioáno
Automatické ladenieáno
RDSáno
DAB/DAB+áno
Ekvalizéráno
Bass Boostáno
Sleep Timeráno
Hodinynie
Budíknie
Karaokenie
Jack 3,5 mmáno
USBáno
HDMInie
AUX vstupnie
Bluetootháno
Wi-Fiáno
Dokovacia stanicanie
Slot pre pamäťovú kartunie
Rozmery hlavnej jednotky (Š x V x H)27,5 x 8,8 x 28,3
Rozmery reproduktora (Š x V x H)17 x 28,3 x 26

Hi-Fi systém Onkyo CS-N1075 patrí medzi drahé sústavy. Ponúka možnosť pripojenia pomocou Wi-Fi, pripojenie gramofónu, podporu mnohých formátov a veľmi dobrú kvalitu zvuku z dvojpásmových reproduktorov Onkyo D-175. Napriek tomu sa jedná o pomerne kompaktné zariadenie nižšej hmotnosti (3,8 kg).

Hlavnú jednotku je možné zakúpiť v striebornej a čiernej farbe, reproduktory sú v klasickom čiernom prevedení. Celkové spracovanie je na špičkovej úrovni (hlavná jednotka je vyrobená z 1,6 mm hrubého hliníkového plechu), poteší aj vydarený dizajn. Hlavná jednotka je tvorená dvoma samostatnými časťami (receiveru R-N855 a CD prehrávače C-755), ktoré je možné buď postaviť na seba alebo vedľa seba.

CD prehrávač si poradí s diskami CD, CD-R / RW alebo MP3 CD. Skladby prehrávané z externých diskov pomocou USB konektora môžu byť vo formátoch MP3, WAV alebo DSD. Vzhľadom k tomu, že tento model podporuje aj pripojenie cez Wi-Fi, možno takto prehrávať skladby vo formátoch: MP3, WMA, WMA Lossless, FLAC, WAV, Ogg Vorbis, AAC, Apple Lossless, DSD či LPCM. Podpora v tomto ohľade je teda skutočne široká.

Samozrejmosťou je tiež spárovanie chytrých zariadenia pomocou technológie Bluetooth, možnosť pripojenia gramofónu, slúchadiel (Jack 3,5 mm) alebo počúvanie rádia. Čo sa týka funkcií, toto zariadenie ponúka RDS, Bass Boost, ekvalizér (možnosť nastaviť basy a výšky), automatické vypnutie (Sleep Timer) a možnosť zvoliť jas displeja (v troch stupňoch). Čo ale poteší je funkcia DAB +, umožňujúci príjem digitálneho rozhlasu.

Ovládanie je jednoduché a intuitívne, a to aj pomocou diaľkového ovládača. Na ovládanie môžete využiť tiež chytré zariadenia (smartphone alebo tablet).

Kvalita zvuku je úmerná vyššej obstarávacej cene. Nechýba hĺbka, vyvážené basy a dostatok detailov. Tento systém je pritom vhodný pre počúvanie všetkých žánrov. Ak preto zháňate kvalitný Hi-Fi systém a nevadí vám vyššia nákupná cena, rozhodne môžete tento model zahrnúť medzi svojich favoritov.

 • vysoká kvalita zvuku
 • DAB +
 • vysoko kvalitné spracovanie
 • Jack 3,5 mm
 • podpora mnohých formátov
 • jedinečný dizajn
 • vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu

Základné typy Hi-Fi systémov

Prvou otázkou, ktorú by ste si ohľadom výberu správneho Hi-Fi systému mali položiť je, či zvolíte mikro alebo mini veža. Každý z týchto typov sa líšia tak svojou veľkosťou, tak aj kvalitou zvuku a množstvom funkcií. Tieto dva typy sa zvyčajne vydeľujú ako dve samostatné kategórie. Ak sa preto s týmito termínmi stretávate prvýkrát, zoznámime vás s nimi bližšie.

Mikro Hi-Fi systémy

Mikro (niekedy tiež micro) HiFi systémy bývajú menšie než mini audio veže, zaberú preto minimum priestoru a váži menej. Vhodné sú preto predovšetkým pre ozvučenie menších miestností (napr. spálňa, kuchyňa, detská izba). Ide tiež o energeticky úspornejšie a lacnejšie typ. Medzi negatíva patrí nižšia výkonnosť, a teda horšie audio výstup (čo je znateľné hlavne u lacnejších modelov). U mikro systémov nájdete aj menej pokročilých funkcií.

Výhody a nevýhody mikro HiFi systémov

 • nižšia obstarávacia cena
 • menšie rozmery a nižšiu hmotnosť
 • energeticky úsporné
 • horšia kvalita zvuku (nižší výkon)
 • menej pokročilých funkcií
 • iba pre malá izba

Mini Hi-Fi systémy

Ako už názov napovedá, sú mini Hi Fi veže väčšie a robustnejšie ako mikro systémy. Zaberú teda viac miesta, na druhú stranu sa ale môžu pochváliť aj vyšším výkonom a lepším zvukom. Typické sú tiež väčšie reproduktory. Počítať môžete tiež s väčším množstvom pokročilých funkcií (napr. DAB +), ale aj vyššou obstarávacou cenou a spotrebou elektrickej energie. S HiFi minisystémy ale bez problémov ozvučíte aj väčšie priestory.

Výhody a nevýhody mini HiFi systémov

 • kvalita zvuku (vyšší výkon)
 • pokročilé funkcie
 • ozvučí aj väčšie priestory
 • vyššia nákupná cena
 • väčšia veľkosť
 • vyššia spotreba

Najdôležitejšie časti Hi-Fi systémov

Audio veže tvoria dve základné časti: zosilňovač a reproduktory. Kvalita týchto častí do vysokej miery zodpovedá aj kvalite audio výstupu, rozhodne sa preto oplatí pri výbere týmto častiam venovať náležitú pozornosť.

Zosilňovač a jeho výkon

U HiFi zosilňovače si všímajte najmä jeho výkonu. Ten sa udáva vo wattoch (W) a súvisí s tým, ako hlasná a kvalitná hudobná produkcie bude (ako veľkú miestnosť ozvučíte). Minimálna hodnota výkonu zosilňovača by sa mala pohybovať v rozmedzí 20-30 W. Pre väčšie priestory voľte zariadenie s výkonom aspoň 50 W.

Hoci zjednodušene možno povedať, že čím vyšší je výkon, tým vyššia je hlasitosť, nemusí to byť vždy pravda. Výkon zosilňovača totiž súvisí tiež s kvalitou a účinnosťou reproduktorov. Nespoliehajte preto iba na počet wattov, ale vždy si informáciu o sile veže preštudujte tiež v technickej dokumentácii daného výrobku.

Reproduktory a počet pásiem

Pri výbere audio sústavy je rozhodujúca predovšetkým kvalita reproduktorov, tie sú totiž často jej najslabším článkom. Reproduktory by preto mali byť tým prvým, čomu sa budete prednostne venovať.

Všeobecne možno povedať, že zvuk z menších reproduktorov je horší a naopak. Veľkosť súvisí aj s výkonom reproduktorov, ktorý sa pohybuje od 4 W až do cca 3 500 W. Dôležitý je ale aj počet pásiem reproduktorov. Najčastejšie sa možno stretnúť s dvoma pásmami reproduktorov, a to u mikro aj mini sústav. Pritom ale neplatí, že čím viac pásiem, tým lepší zvuk.

V niektorých prípadoch možno ako mini, tak aj mikrosystémy zakúpiť len ako hlavnú jednotku bez reproduktorov (a pripojiť si reproduktory podľa vlastných preferencií). Často sa možno stretnúť s tvrdením, že táto varianta je najlepšia.

Podľa počtu pásiem sa reprosústavy delia na tri základné skupiny:

 • širokopásmové (jednopásmové),
 • dvojpásmové
 • a trojpásmové.

Širokopásmové reproduktory

Širokopásmové Hi-Fi systémy, ktoré sa nazývajú tiež jednopásmové, sú také, v ktorých nájdeme iba jediný reproduktor (vizuálne ale môže ísť o dve reprobedne s jedným repruduktorem), ktorý sa stará o reprodukciu celého akustického spektra (teda ako vysokých a stredných tónov, tak basov). Táto univerzálnosť a jednoduchosť riešenia sa ale bohužiaľ negatívne odráža na kvalite produkovaného zvuku. Širokopásmové reproduktory sa preto vo väčšine prípadov využívajú u lacnejších systémov. V prípade, že je vašou prioritou nízka cena, môže vám takéto zariadenie postačovať. Pokiaľ vás ale zaujíma vysoká kvalita zvuku, vyberte buď dvoch alebo trojpásmový model.

Dvojpásmové reproduktory

Ako už názov napovedá, dvojpásmové audio sústavy sú vybavené dvoma rôznymi reproduktormi (pásmami), z ktorých jeden sa stará o produkcii vysokých tónov a druhý o produkcii stredobasov. V niektorých prípadoch môžu tieto modely využívať aj troch reproduktorov (jeden pre výšky a dva pre stredobasmy). Kvalita zvuku je preto väčšinou neporovnateľne lepšie ako u prvého spomínaného typu. Ich obstarávacia cena pritom nemusí byť o mnoho vyššia ako u jednopásmových. Spravidla sa preto jedná o najčastejšie a najobľúbenejšie variantu.

Trojpásmové reproduktory

Modely s tromi pásmami majú najčastejšie dva reproduktory (produkujúce vysoké tóny a stredovej frekvencie) a jeden subwoofer (zariadenie starajúci sa o produkcii basov). Kvalita zvuku je tak najvyššia možná (aj keď to nemusí byť vždy pravidlom, a to najmä v prípade, ak sú jednotlivé reproduktory menšej veľkosti). Každopádne sa ale jedná o najväčší a najdrahší audio systémy na trhu.

Prehrávač

Súčasťou všetkých mikro aj mini HiFi veží je prehrávač, a to ako CD alebo DVD, tak aj prehrávač Blu-Ray alebo prehrávač, ktorý umožňuje prehrávať skladby z externého disku alebo flashdisku (pripojeného cez USB). Výnimočne môžete naraziť aj na zariadenia, ktorá vie prehrať už zastarané audiokazety (so záznamom na magnetickom pásiku) či HiFi veže s gramofónom (častejšie s možnosťou pripojenia gramofónu).

U CD, DVD a Blu-Ray prehrávačov sa stretnete s údajom, ktorý informuje o počte CD v meniči (zvyčajne jeden až tri), čo zjednodušene povedané znamená, koľko diskov môžete do HiFi veže vložiť naraz.

CD prehrávač

HiFi systémy s CD prehrávačom patrí medzi cenovo najdostupnejšie modely. Okrem klasickej audio stopy si tieto zariadenia poradia spravidla tiež s MP3 skladbami.

DVD prehrávač

HiFi systém s DVD prehrávačom ponúka vyššiu kvalitu zvuku a širšie možnosti využitia, okrem CD tak prehrá aj DVD a mnoho typov hudobných formátov. Na DVD sa pritom zmestí oveľa viac hudobných súborov. Po pripojení k televízoru preto môžete veža s DVD prehrávačom používať ako domáce kino. Vždy si ale radšej overte, aké formáty prehrá (MP3, MPEG, MKV, WMA, XVID, WAV, DIVX, AVCHD), prípadne či prečíta súbory z väčšiny bežných vypaľovacích a prepisovateľných DVD (+ R / RW a DVD-R / RW) .

Blu-Ray prehrávač

Audio systémy s Blue-Ray prehrávačom prehrajú ako CD a DVD, tak aj Blu-Ray disky. Blu-Ray disky sú najkvalitnejšie dátové nosiče s maximálnou kapacitou, na ktoré je možné uložiť aj videa v rozlíšení 4K (Ultra HD), vrátane 3D. Navyše podporujú rad formátov (medzi nimi aj MPEG-2, H.264 či SMPTE VC-1). Čo nepoteší je skutočnosť, že tieto Hi Fi veže patrí medzi najdrahšie.

Prehrávač audiokaziet

Hoci v súčasnosti audiokazety už pomaly upadli do zabudnutia, záujem o HiFi veže s kazetovou mechanikou neustáva. Ak preto aj vy vlastníte peknú zbierku audiokaziet a chceli by ste si nostalgicky zaspomínať, rozhodne sa po takomto zariadení porozhliadnite.

Gramofón

Niektoré HiFi systémy umožňujú tiež prehrávanie LP platní, a to práve vďaka zabudovanému gramofónu na hornej strane veže. Pre tieto modely býva typický retro dizajn.

Rádioprijímač

Väčšina HiFi zariadenie umožňuje aj počúvanie rádia, nie je to ale pravidlom. Ak preto o počúvanie rádiostaníc máte záujem, vždy si prítomnosť vstavaného rádioprijímača overte.

Tieto audio systémy sú zvyčajne vybavené FM tunerom, prípadne AM tunerom. Niektoré modely ale umožňujú tiež príjem digitálneho rozhlasu (DAB) či internetových rádií z celého sveta. Ak si ale budete chcieť zaobstarať mini alebo mikrosystém s internetovým rádiom, musí byť toto zariadenie možné pripojiť k internetu (buď pomocou kábla alebo cez Wi-Fi).

U rádioprijímačov sa zaujímajte o štyri základné funkcie: pamäť, ladenie, RDS a DAB +.

 • Pamäť – Do pamäti rádioprijímača je zvyčajne možné uložiť 20 až 50 rádiostaníc. Podľa potreby sa k danej stanici dostanete stlačením jediného tlačidla.
 • Automatické ladenie – Ide o bežnú funkciu, vďaka ktorej prístroj sám naladí stanice, ktoré si možno následne uložiť do pamäti.
 • RDS – Pomocou Radio Data System sú prenášané doplnkové informácie z FM vysielačov (napr. názov rozhlasovej stanice alebo prehrávanej skladby, čas a dátum). Tieto informácie sa následne zobrazujú na displeji HiFi veže.
 • DAB / DAB + – Dáta Audio Broadcasting je digitálna rozhlasová technológia určená pre plošné vysielanie rozhlasových staníc.

Dôležité parametre

Pri výbere sa oplatí vziať do úvahy niekoľko základných kritérií. Ide najmä o:

 • rozmery,
 • hmotnosť,
 • konektivitu,
 • ovládanie,
 • displej,
 • dizajn.

Rozmery

Velkost Hi-Fi vežíbýva rôzna. Bežne sa preto môžete stretnúť ako s malými zostavami, ktoré ľahko uložíte napríklad pod televízor, ale aj s veľkými vežami, ktoré zaberú poriadny kus miesta. Mikrosystémy pritom bývajú menšie než minisystémy. Všeobecne možno povedať, že čím väčšie audio zostava (a konkrétne reproduktory) sú, tým vyššia je kvalita zvuku. Samozrejme myslené pri rovnakej kvalite produktov. Inak môžete mať veľké a ťažké reproduktory, ktoré budú oveľa horšie ako tie malé.

Hmotnosť

Najmä v prípade, že chcete audio systém umiestniť na poličku, oplatí sa zvážiť aj jeho hmotnosť. Poličky totiž majú väčšinou obmedzenú nosnosť. U mini systémov počítajte zhruba s 3 kg na jeden reproduktor a sa 3 kg na hlavnú jednotku, u mikrosystémov potom menej. Jedná sa ale o hrubý odhad, u rôznych modelov môže byť hmotnosť samozrejme rôzna.

S hmotnosťou ale úzko súvisí aj kvalita spracovania. Platí preto, že čím ťažšie súprava je, tým by mala byť tiež kvalitnejšie.

Konektivita

Väčšina systémov nielenže dokáže prehrávať hudbu z CD, DVD, Blu-Ray disku, prípadne prijímať rádiové stanice, ale disponuje aj rozsiahlejšie konektivitou. Vďaka nej je možné pripojiť ďalšie externé zariadenia a príslušenstvo. Medzi najdôležitejšie patria:

 • USB konektor,
 • HDMI,
 • Jack 3,5 mm,
 • AUX vstup,
 • FM a AM tuner,
 • Bluetooth alebo Wi-Fi,
 • dok pre iPod alebo iPhone,
 • slot pre pamäťovú kartu.

USB konektor

Väčšina moderných Hi-Fi vežou bežne disponuje USB konektorom, pomocou ktorého je možné k zariadeniu pripojiť externé pevné disky, flashdisky, MP3 prehrávače alebo mobilné zariadenia. Bohužiaľ nie všetky modely audio systémov si rozumie so všetkými typmi pevných diskov (niektoré prečítajú napr. Len disky naformátované na staršie súborový systém FAT32).

HDMI

HDMI konektor umožňuje pripojenie ďalších audio alebo video zariadenia (napr. dodatočných reproduktorov alebo monitora pre Blu-Ray disky).

Jack 3,5 mm

Jack 3,5 mm je klasický konektor pre pripojenie slúchadiel. Ten je praktický najmä, ak nechcete počúvaním hudby rušiť okolie.

Stretnúť sa môžete aj s konektorom Jack 6,3 mm, ktoré zaisťuje pripojenie mikrofónu.

AUX vstup

AUX je vstupný konektor, ktorý opäť slúži na pripojenie externých audiozariadení.

FM a AM tuner

Pre príjem FM či AM rádiových staníc budete potrebovať konektor pre pripojenie externej antény. Niektoré zariadenia majú anténu integrovanú.

Bluetooth a Wi-Fi

Stále častejšie sa možno stretnúť aj s Hi-Fi systémy vybavenými bezdrôtovou technológiou Bluetooth, ktorú môžete využiť pre bezdrôtové prehrávanie (streamovanie) skladieb napr. Z mobilných telefónov alebo tabletov, prípadne zariadení pomocou nich ovládať diaľkovo. Podobne po pripojení k domácej sieti cez Wi-Fi (prípadne LAN) môžete využiť prehrávanie zo všetkých zariadení, ktoré majú prístup k internetu.

Dok pre iPad alebo iPhone

Samostatnú kapitolu tvoria Hi-Fi systémy vybavené dokovacími stanicami. Vďaka doku môžete prehrávať skladby zo zariadenia Apple iPod alebo iPhone a prístroj zároveň nabíjať. U tohto typu konektivity si ale skontrolujte konektor – staršie audio systémy totiž bývajú vybavené 30-kolíkovým konektorom, kdežto novšie iPody a iPhony disponujú konektorom Lightining.

Slot pre pamäťovú kartu

Niektoré zariadenia sú vybavené tiež slotom pre pamäťovú kartu, na ktorú možno uložiť veľké množstvo najrôznejších skladieb, bez toho aby ste museli pripájať externý disk. Pozor dávajte na rozmery kariet (najčastejšie formáty sú SDHC, SDXC, Micro SDHC a Micro SDXC).

Medzi ďalšie typy konektivity patrí napr. digitálny optický vstup, RCA vstup, RCA výstup, prípadne konektor pre pripojenie subwoofera (u trojpásmových modelov).

Ovládanie

Ovládanie väčšiny HiFi systémov je riešené mechanickými tlačidlami priamo na zariadení a diaľkovým ovládačom (podobne ako pri televízore). Čím ďalej tým častejšie sú ale k videniu aj modernejšie spôsoby ovládania, medzi ktoré patrí najmä dotykový displej alebo ovládanie pomocou mobilného telefónu či tabletu pomocou Bluetooth. Alternatívou diaľkového ovládača sa ale môže váš smartphone alebo tablet stať iba v prípade, že je prístroj vybavený operačným systémom Android alebo iOS.

Displej

Takmer všetky audio veže sú vybavené nejakou formou displeja, na ktorom sa obvykle zobrazujú základné informácie (dátum a čas, doba prehrávania, úroveň hlasitosti, názov prehrávanej skladby, prípadne rádiová stanica). Pri drahších zariadení nie sú výnimkou displeje farebné, alebo dokonca dotykové, u lacnejších modeloch sa budete musieť uspokojiť iba s čiernobielymi alebo monochromatickými displeji. Všeobecne platí, že čím väčší displej je, tým lepšie.

Design

Vzhľad u Hi-Fi veží hrá nezanedbateľnú úlohu. Predsa len sa jedná o dizajnový prvok interiéru. V najlepšom prípade preto do bytu zvoľte audio systém, ktorý bude praktický (nikde vám nebude prekážať) a zároveň štýlovo podčiarkne interiér.

V ponuke nájdete najrôznejšie prevedenie HiFi systémov – od imitácie dreva či hliníka, cez futuristický alebo retro dizajn až po modely, ktoré pôsobia veľmi extravagantne až kozmicky. HiFi veže nebývajú obmedzené ani farbou (môžu byť biele, strieborné, ale aj zlaté alebo napríklad červené) či tvarom (vyrába sa v prevedení ihlan, guľa, obdĺžnik a ďalšie tvary).

Na druhej strane existujú aj Hi-Fi sústavy, ktoré sú v podstate skryté (väčšinou majú podhľadové reproduktory). Tento typ je v súčasnosti pomerne obľúbený najmä v menších moderných bytoch. Výhodu je ako skrytá kabeláž, tak minimum obsadeného miesta.

V každom prípade je ale dobré, ak sa už dopredu rozhodnete, kam presne audiosúpravu umiestnite.

Praktické funkcie

U väčšiny HiFi systémov sa nachádza hneď niekoľko doplnkových funkcií. Pritom zvyčajne platí, že čím je zariadenie drahšie, tým pokročilejšie sú funkcie, ktoré ponúka.

 • ekvalizér,
 • Sleep Timer,
 • budík,
 • hodiny,
 • karaoke,
 • Bass Boost,
 • osvietenie,
 • Bluetooth.

Ekvalizér

Ekvalizér umožňuje zmeniť zvukový prejav podľa žánru aktuálne počúvanej hudby. Spravidla sa menia výšky a basy, prípadne môžete využiť niektorý z prednastavených režimov / predvolieb (classic, pop, rock, jazz atp.).

Sleep Timer

Časový vypínač (časovač) umožňuje nastaviť časový úsek, po uplynutí ktorého dôjde k automatickému vypnutiu Hi-Fi veže. Túto funkciu oceníte napríklad v prípade, kedy chcete pred zaspaním počúvať svoju obľúbenú hudbu.

Budík

Zaujímavá funkcia, vďaka ktorej možno audio systém použiť namiesto budíka. Stačí len nastaviť čas budenia, ktoré následne prebehne za zvuku rádia či vašej obľúbenej skladby.

Hodiny

Zobrazenie aktuálneho času na displeji umožňuje väčšina zariadení. Nastavenie hodín je pritom buď manuálne alebo automatické (k nemu dochádza pomocou rozhlasu alebo internetu).

Karaoke

Karaoke je zábavná funkcia pre všetkých, ktorí sa radi bavia s priateľmi alebo rodinou. Táto funkcia navyše umožňuje aj zmenu tóniny pod. Tak, aby hudobný podkres maximálne vyhovoval spevákovi.

Bass Boost

Funkcia Bass Boost zvýrazní basy v každej skladbe. Preto ak patríte medzi milovníkov sýtych basových tónov, rozhodne sa poobzerajte po tejto funkcii. Nevýhodu je, že ju výrobcovia nazývajú rozlične (zvyčajne ale v názve nájdete slovo Bass) a často sa môže táto funkcia trochu líšiť.

Osvietenie

Čítate správne – skutočne myslíme osvietenie, a nie podsvietenie. V skutočnosti ide o svetelné efekty, ktoré vytvoria svetelnú show. Väčšinou ide o rôzne farebné lúče svetla pulzujúce v rytme prehrávanej hudby.

Bluetooth

Ako už bolo povedané vyššie, ak je mini alebo mikrosystém vybavený bezdrôtovou technológiou Bluetooth, možno prehrávať súbory či vež ovládať pomocou spárovaných zariadení (zvyčajne chytrý telefón alebo tablet).

Cenové relácie

U HiFi systémov hrá cena pomerne podstatnú úlohu, keďže na nej spravidla závisí kvalita spracovania, množstvo funkcií, a predovšetkým kvalita reprodukovaného zvuku (aj keď to nemusí byť pravidlom vždy). Každý užívateľ ale preferuje niečo iné – jednému tak bude stačiť základný model, kdežto iný radšej siahne po najmodernejšie plne vybavené HiFi veži.

Pre ľahšiu orientáciu sme vyčlenili štyri základné cenovej kategórie:

 • do 200 €,
 • od 200 do 400 €,
 • od 400 do 1 000 €,
 • nad 1 000 €.

Lacné Hi-Fi systémy

Najlacnejšie Hi-Fi systémy kúpite už za zhruba 50 €, vždy sa ale jedná o mikro systémy (zvyčajne jednopásmové), pri ktorých musíte očakávať reprodukciu zvuku nevalnej kvality. Hodí sa napríklad pre pripojenie k počítaču (notebooku) alebo pre ozvučenie malých miestností.

Od 100 do 200 € sa môžete tešiť aj na niektoré mini systémy. Spravidla ide o širokopásmové (jednopásmové) alebo dvojpásmové reproduktory, ktoré ponúkajú základnú výbavu (USB, CD prehrávač, Bluetooth), počítať môžete s podporou MP3 a rádiom. Typický je nižší výkon zosilňovača (väčšinou menej ako 40 W).

Kvalitné Hi-Fi systémy

V kategórii  do 400 € sa nachádzajú mikro aj mini HiFi veže, ktoré poskytujú vysokú kvalitu zvuku. Okrem širokopásmových a dvojpásmových môžete vyberať aj z trojpásmových modelov. Samozrejmosťou je podpora množstva formátov, vyšší výkon (zhruba 120 W), Bluetooth, USB konektor, CD a DVD prehrávač a FM tuner. Nechýba ani niektoré klasické funkcie (Sleep Timer, Bass Boost, RDS). V tejto kategórii si preto vyberie väčšina bežných užívateľov s vyššími nárokmi.

Špičkové Hi-Fi systémy

Pri investícii do 1 000 € získate vysoko kvalitné dvoch alebo trojpásmová zariadenie s vysokým výkonom zosilňovača (až 400 W), Blu-Ray prehrávačom, Wi-Fi a často veľkým OLED displejom. Bežné je ovládanie pomocou mobilného telefónu a množstvo zaujímavých funkcií. V tejto kategórii sa môžete stretnúť aj s HiFi systémy, ktoré sú tvorené len jedným veľkým reproduktorom (s integrovaným prehrávačom). Tieto modely sú zvyčajne dizajnovo veľmi vydarené.

Top Hi-Fi systémy

Naj Hi-Fi systémy získate za viac ako 1 000 €. Do tejto kategórie spadajú tie najlepšie Hi-Fi systémy s vysokým výkonom a kvalitnou reprodukciou hudby. Samozrejmou súčasťou je bohatá výbava, množstvo vstupov a výstupov, veľký displej a anti-vibračné konštrukcie. Nespornou výhodou týchto zariadení je, že vie pracovať v podstate s akýmkoľvek formátom. Najdrahšie Hi-Fi systémy bežne presahujú hranicu 10 000 €.

Tipy na záver

 1. Pri výbere odporúčame uprednostniť HiFi systémy s robustnou konštrukciou. Nielenže sú tieto modely odolnejšie, ale pri reprodukcii hudby sa nerozkmitají a nestávajú sa tak zdrojom drnčanie a ďalších nežiaducich zvukov. Kvalitné skrine sa preto zvnútra opatrujú špeciálnymi výstuhami.
 2. Rozhodovanie vám môžu uľahčiť tiež recenzie ostatných užívateľov či rady, ktoré nájdete na najrôznejších fórach týkajúcich sa Hi-Fi systémov. Zaujímavé informácie ohľadom Hi-Fi systémov môžu priniesť aj nezávislé spotrebiteľské testy (napr. DTest), ktoré stanovujú rebríčky víťazov a porazených, rieši kvalitu zvuku, spracovanie (napr. reproduktorov) a pod.
 3. Pokiaľ chcete pri nákupu Hi-Fi veže ušetriť, odporúčame sa porozhliadnuť aj v bazároch, kde môžete za priaznivú cenu zaobstarať kvalitné mini aj mikrosystémy, ktoré neboli takmer používané.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo