Ako vybrať elektrickú kefku na zuby

Od detstva si vštepujeme zásady správnej starostlivosti o zuby. Pekne kefkou prečistiť každý zub zo všetkých strán, nezabudnúť na medzizubné priestory a čistiť zuby minimálne dve minúty. Čo si budeme hovoriť, čistiť si zuby bežnou kefkou je trochu veda. Možno preto sa čoraz väčšej obľúbenosti teší elektrické kefky na zuby, ktoré túto prácu urobia za vás.

Test elektrických kefiek 2023

Oral-B Pro 2000

Typoscilačno-rotačný
Časovačáno
Napájanieakumulátorové
Počet pulzov za minútu40 000
Počet oscilačných pohybov za minútu8 800

Ide o nástupcu modelu Oral-B Pro 2000, od ktorého sa líši len použitú batériou, ktorý prináša cca dvojnásobnú výdrž a vďaka tomu by mala vydržať až dva týždne prevádzky (dohromady cca hodinu čistenie zubov). Ak by vás zaujímalo, čím sa líši modely Oral-B Pro 2500 a Oral-B Pro 3000. Prvý spomínaný má navyše cestovné puzdro a druhý pár čistiacich módov navyše a inú nabíjaciu stanicu. Rozdiely nie sú dramatické a ani ich ceny sa príliš nelíši.

Inak ostatné aspekty hodnotenia platí aj pre spomínané modely (Pro 2000, 2500 a 3000) a ak sa s ním v nejakom výpredaji stretnete, nemusíte sa báť jeho kúpy. Svojim určením a výbavou patrí niekam do strednej triedy medzi elektrickými kefkami od ORAL-B. Nemôže sa rovnať špičkové rade Oral-B Genius 9000, ale zase je na tom o kus lepšie ako základný a jeden z najlacnejších elektrických kefiek Oral-B Vitality plus.

Všetky základné vlastnosti však má. Takže môžete počítať s dvojminútovým odpočtom, ktorý každú pol minútu zapípa a dá vám tak signál, že je čas posunúť sa na ďalšiu časť vášho chrupu. Na konci rukoväte je tlakový senzor, vďaka ktorému vidíte, ako moc na kefku tlačíte. Prílišný tlak môže viesť k poškodeniu skloviny, preto je dobré si prvých pár čistenie tlak kontrolovať, než si správnu mieru zažijete. Pred extrémne silným tlakom kefka varuje pomocou červeného zablikanie. Hlučnosť je na úrovni, ktorá je medzi týmto typom kefky bežná. Po chvíli si zvyknete a nie je to nijako rušivé

Čo sa týka vzhľadu, tak sa tenké telo kefky príjemne drží a bledšie modrá farba nijako nenarušuje snáď žiadnu kúpeľňu. Jednoduché tlačidlo pre zapnutie alebo vypnutie prístroja je umiestnené na prednej strane. Tam tiež nájdete indikátor stavu nabitie batérie. Osobne by som uvítal, keby o nízkej úrovni nabitia informoval o niečo skôr. Ak moc necestujete a máte ho väčšinu času v nabíjacej stanici, tak vás tento drobný nedostatok trápiť nemusí. Samozrejmosťou je vodeodolnosť, takže sa nemusia báť čistiť si zuby vo vani alebo v sprche. Váži prostých 130 gramov, takže ho v ruke skoro necítite. To že je ľahko prenosný snáď ani nemá cenu písať, kto by aj u kefky na zuby čakal niečo iné.

Nabíjacia stanica má prostý vzhľad, ale svoj účel plní na výbornú. Ak necháte kefku úplne vybiť, tak pre nabitie do plna budete čakať osem hodín. Zdá sa to ako veľa, ale vzhľadom k štýlu využitie prístroja mi to príde ako úplne dostatočné.

Nepatrí medzi najlacnejšie, ale je rozumným kompromisom medzi kvalitou, výbavou a cenou. Nebál by som sa ho odporučiť väčšine užívateľov. Prevádzkové náklady sú v podstate len náhradné hlavice, pretože spotreba energie je zanedbateľná. Hlavica stojí zvyčajne rovnako ako klasická kefka.

Zistiť cenu

Oral-B PRO 6000 SmartSeries

Typoscilačno-rotačný
Časovačáno
Napájanieakumulátorové
Počet pulzov za minútu40 000
Počet oscilačných pohybov za minútu8 800

Predstavuje predstupeň pred vrcholným radom Genius 9000. A čo vie? Jedná sa o elektrickú zubnú kefku, ktorý posiela dáta do aplikácie v telefóne a vy vďaka tomu vidíte ako dlho a ako pravidelne si čistíte zuby. Hneď tu je potrebné si položiť otázku, potrebujem to k životu, rovnako ako „špeciálny“ režimy čistenia? Ak nie, tak je pre vás lepšie voľbou rada Pro 2000, ktorá má recenziu o kúsok vyššie. Stojí výrazne menej a z pohľadu zdravie vašich zubov nejde o žiadne zhoršenie. Ak vám zhruba pár desiatok euro v cene hore nevadí a máte radi rôzne hračičky, pokračujeme v hodnotení ďalej.

Ako ste pochopili, do svojho telefónu si stiahnete patričnú aplikáciu (dostupná pre Android i Iphone) a pomocou Bluetooth sa obe zariadenia spojí. Pravidelný monitoring vašej ústnej hygieny môže začať. K čomu je to dobré? Treba k tomu, či si naozaj čistíte zuby po dobu, po akú to požaduje zubný lekár. Mne osobne sa zdajú dve minúty so zubnou kefkou ako aspoň pol hodina v „reálnom“ svete. Vďaka dátam, ktorá kefka odovzdá telefónu, si môžete skontrolovať, či dobu čistenie skutočne a pravidelne dodržiavate a ak nie, tak ju skúsiť zvýšiť.

Výbava obsahuje samozrejme všetko to čo predošlý model. Takže odpočet času čistenia, rozdelený na štyri časti, ktoré sú oddelené vibrácií kefky a ktoré odporúčajú čas, po ktorý sa máte venovať každému zo štyroch sektorov sektorov svojho chrupu (horný a dolný vs pravý a ľavý). Aj táto kefka má tlakový senzor, ktorý upozorňuje pred prílišným tlačením a dokáže varovať červenú diodkou. Pre väčšiu motiváciu k čisteniu zubov sú v aplikácii dostupné rôzne „achievementy“, podobne ako v hrách. Napríklad keď si vyčistíte zuby po x-krát za sebou každý deň atď … Drobnosť, ale na chvíľu môže zabaviť.

Súčasťou balenia je cestovné puzdro, tri náhradné hlavice a nabíjací bázy. Pochopiteľne aj samotný kefku. Prístroj ponúka päť čistiacich režimov.

  • Daily Clean – štandardné 2 min. režim, určený pre každodenné čistenie (30 sec. jeden kvadrant).
  • Deep Clean – dôkladný 3 min. režim s predĺženou dobou čistenia až na 45 sek. u každého kvadrantu.
  • Sensitive – jemný 2 min. režim, šetrné ale dôkladné čistenie citlivých oblastí.
  • Whitening – bieliace 2 min. režim, leštenie zubov pre príležitostné aj každodenné použitie.
  • Massage – masážne 2 min. režim, jemné masírovanie ďasien.

Ak budete chcieť, môžete záznamy o čistení zubov ukázať aj svojmu zubárovi. Teoreticky vám potom môže pomôcť odhaliť nedokonalosti pri čistení zubov alebo odporučiť nové postupy. V praxi si to napríklad u svojho postaršieho zubára predstaviť nedokážem, ale verím, že niekde sa môže pošťastiť. Výdrž batérie je o niečo menšia ako u nižšieho modelu, bez nabitia počítajte zhruba desať dní. Nabíjanie opäť vezme cca celú noc, takže zhruba osem hodín.

Teraz k tomu najdôležitejšiemu. Je to dobrý produkt, ale pridaná hodnota oproti základnějšímu a lacnejšiemu bračekovi je malá. Koľko z nás potrebuje aplikáciu na čistenie zubov? A čo sa týka rôznych čistiacich režimov, rovnako skončíte u maximálne dvoch, rovnako ako u pranie v práčke, ktorá má 16 programov. Náhradné hlavice stojí od 10 do 18 € za 4 kusy a podľa toho ako moc na kefku tlačíte, vydrží 2-3 mesiace. Osobne preferujem typ „sensitive“. Príde mi podobný ako moje obľúbené kefky od Curaprox.

Zistiť cenu

Curaprox CHS 100

Typsonický
Časovačáno
Napájanieakumulátorové
Počet pulzov za minútu42 000
Počet oscilačných pohybov za minútu-

Elektrická kefka od značky, ktorá sa preslávila výrobou klasických zubných kefiek a ktorá je na našom trhu extrémne rozšírená a často doporučovaná aj zubármi. Je pochopiteľné, že vzbudzuje veľké očakávania, hlavne v spojitosti s akceptovateľnou obstarávacou cenou a relatívne nízkou cenou hlavíc. Farebným odtieňom docela pripomína konkurencii od ORAL-B, decentne zapadne do väčšiny kúpeľní.

Pochvalu za mňa zaslúži za výborný pocit po čistení zubov, kedy vďaka špecifickému pohybu kefky v jednom smere máte pocit naozaj kvalitne vyčistených zubov. Stačilo si po nich prejsť jazykom a cítil som ten rozdiel. K dispozícii sú tri čistiace programy, väčšine užívateľov bude pravdepodobne stačiť ten klasický a k tomu prípadne občas masáž ďasien. Batéria vydrží bez nabitia tak týždeň a pol a nabíjanie docela trvá. Vzhľadom k tomu, že budete mať väčšinu kefku v nabíjacej bázi by to nemalo vadiť. Trochu nešťastne riešená je indikácia stavu batérie. Prišlo mi, že hlásia väčšinu času skoro celé nabitie alebo naopak skoro vybité. Medzi fáza, ako by snáď ani neexistovala.

Čo sa týka výbavy tak vie signalizovať dobu, po ktorú sa máte venovať jednotlivým častiam ústnej dutiny (klasika, 30 sekúnd na každú polovicu dole a potom hore), ale bohužiaľ nemá indikátor tlaku. To je trochu nepríjemné pre užívateľov, ktorí s elektrickou kefkou začínajú. Prílišný tlak môže zubnú sklovinu poškodiť. Moje odporúčanie je, začať radšej trochu opatrnejšie a v prípade, že budete mať pocit zle vyčistených zubov, tak po kúskoch pridávať.

Bohužiaľ má aj svoje nevýhody. Tá prvá nie je príliš významná a jedná sa o hlučnosť. Phillips i ORAL-B sú v prevádzke o niečo tichší. Možno je to daň za účinné čistenie, možno len konštruktéri pri výrobe neodviedli najlepšiu prácu. Pravý dôvod nepoznám, ale osobám citlivým na zvuk by som ho radil pred kúpou vyskúšať. Ďalšia drobný neduh je výmena hlavíc, ktorá išla naozaj z tuha a bolo nutné použiť relatívne veľkú silu. Dokážem si predstaviť, že útlejšie ženy s tým budú chvíľu zápasiť.

Z čoho mám ale trochu obavy, sú sťažnosti v recenziách na eshopoch na poruchovosť výrobku. Tie sa datujú väčšinou po roku až dvoch používanie a zdá sa, že sa často kazí batérie. Osobnú skúsenosť s tým nemám, pretože tak dlho kefka nepoužívam. Ale z početnosti týchto sťažností sa zdá, že sa s nimi môžete stretnúť s väčšou pravdepodobnosťou ako u iných značiek. Podobné hodnotenie je aj na zahraničných portáloch. Väčšina užívateľov je nadšená, ale časť sa stretáva s poruchovosťou a tí pochopiteľne hodnotí výrazne horšie.

Za mňa sa jedná o skvelú sonickou kefku, ktorý nie je ani tak drahá ako by sa dalo čakať. Počítal by som však s tým, že nemusí vydržať večne a pravdepodobne si nekupujete prístroj na ďalších 10 rokov.

Zistiť cenu

ETA 1294

Typoscilačno-rotačný
Časovačáno
Napájaniebateriové
Počet pulzov za minútu-
Počet oscilačných pohybov za minútu4 500

Ide o lacnú elektrickú oscilačnú kefku pre deti. Ak chcete zistiť či si vaše ratolesti budú radšej čistiť zuby takto, namiesto klasickej kefky, môžete ju skúsiť. Je veľmi lacná. Deti na neho väčšinou Reagujú pozitívne, páči sa im jeho hravá forma. Časť deti je z elektrickej kefky nadšená a rodičia si pochvaľujú, že si vďaka nemu viac a lepšie čistí zuby. Určite to ale neplatí pre všetkých. Kefka je totiž celkom hlučná a pár detí z nej malo na začiatku strach. Avšak vďaka naozaj nízkej cene to stojí za vyskúšanie. Ako časomiera slúži malé presýpacie hodiny. Pri použití pozor na to, že sa zubná pasta vie pekne striekať, pokud kefka nie je v ústach, a urobí tak neporiadok v kúpeľni.

Napájanie je na batérie, tie bohužiaľ nie sú súčasťou balenia, takže ak chcete kefku rovno používať treba ich k nákupu pridať. Jedná sa o klasické AAA batérie, možno použiť ako bežné, tak aj dobíjacie. Ovládanie nie je pre deti úplne najľahšie, občas bojujú so zapínaním. Ale pravdepodobne sa s nimi bude čistiť zuby nejaký dospelák, takže to toľko nevadí. Ani spracovanie nie je úplne špičkové (u spojenie hlavice a tela kefky je tam trocha moc vôle), ale to asi nedá pri tejto cene očakávat. Ak sa vám stáva, že sa kefka v puse dieťaťa „zastaví„, tak je to pravdepodobne tým, že na neho moc tlačí. Keď neočakávame špičkovú kvalitu, tak dostanete pekne spracovanú kefku, u ktorej je šanca že bude vaše deti naozaj baviť. A hlavne je môže baviť čistenie zubov. Za sebe môžem k vyskúšaniu len odporučiť, uvidíte či vám sadne. Cena nie je nijako vysoká.

Z kategórie elektrického čistenia si môžeme vybrať buď oscilačnú, alebo sonickú elektrickú kefku na zuby. Poďme si ich predstaviť.

Zistiť cenu

Oscilačné zubné kefky

Tento typ funguje na základe pol rotačného pohybu, teda oscilácie, pri ktorej sa stiera plak zo zubov. Vďaka jemným pulzačným pohybom plak narušuje. Hlavica vykonáva len malé pootočenie tam a späť, preto sú hlavice kefky najčastejšie guľaté. Tieto typy kefiek sú veľmi výkonné, čo znamená, že účinne likvidujú zubný povlak a čistí zuby.

Intenzita čistenie nie je to hlavné

  • Daňou za tak intenzívne a efektívne čistenie je ale menšie citlivosť k obnaženým krčkom zubov. Preto je zubári príliš neodporúčajú a ľudia s problémami s ďasnami a citlivými zubami by sa ich mali vyvarovať.
  • Naopak výhodou je veľa rôznych nástavcov, z ktorých je na výber. Trebárs špeciálne na bielenie zubov. Vyššie modely oscilačných zubných kefiek majú 3D technológiu, ktorú si pochvaľujú predovšetkým fajčiari a milovníci kávy. Pri pravidelnom čistení tento zubná elektrický kefka totiž zamáva sa zafarbením zubov.

Vyššia rada = viac funkcií

  • Čím vyššia rad, tým viac má prístroj tiež funkcií a rýchlostí. Vyššie rady už nemajú len rotačný pohyb, ale aj pulzujú. Hlavica kefky sa jemne, ale veľmi rýchlo pohybuje od a k zuba a do toho sa ešte otáča. Kefky tak dosahujú až 8 800 oscilácií za minútu a až 40 000 pulzácií za minútu. Vzhľadom k intenzite čistenie a vplyvu na ďasná ale neplatí, že čím väčší výkon, tým lepšie starostlivosti o zuby. Kombinácia týchto dvoch pohybov zvyšuje účinnosť čistenia a preniká lepšie do medzizubných priestorov.

Hravé čistenie pre deti

  • Oscilácie je vhodná aj pre mliečne zúbky, a tak existuje rad detských elektrických kefiek iba s jednou rýchlosťou. Kefky sú farebné, majú hravé stojany a hravé merače času. Rodičia tak ratolesti k starostlivosti o zúbky nemusí už viac nútiť. Medzi najpredávanejšie elektrické kefky v tejto kategórii patrí Oral-B.

Ako s oscilačnú kefkou zaobchádzať?

  • O všeobecných radám pri čistení zubov patrí, že by ste kefkou nemali ísť po hrane ďasná a zubu, ale len po zuboch. Práve preto, aby ste svoje ďasná nezaťažovali týmto intenzívnym pohybom. V priestore krčkov môžu zostávať nečistoty a plak, takže pre dokonalé očistenie zubov by ste si potom mali ešte vyčistiť tieto priestory ďasien a krčkov manuálnym zubnou kefkou.

Zhrnutie

  • oscilácia odstraňuje odolný zubný plak
  • znižuje sfarbenie zubov od cigariet, kávy alebo vína
  • malá hlavica kefky perfektne vyčistí zub a dosiahne do horšie prístupných miest
  • intenzita čistenia môže podráždiť ďasná
  • vyšší výkon neznamená lepšiu a šetrnú starostlivosť
  • nečistí priestor krčkov

Sonické zubné kefky

Tento typ pracuje na základe sonických vibrácií, ktoré vo vysokej rýchlosti rozkmitajú štetiny a vytvorí prúd vody, slín a zubné pasty. Dochádza teda ku stíravému pohybu a cirkulácii. Hlavica sonické kefky sa veľmi mierne, ale rýchlo kýve do strán. Pokiaľ máte kefku priloženú vodorovne k zubom, hýbe sa hore a dole a simuluje tak pohyb bežné kefky. Vďaka týmto veľmi rýchlym pohybom sa voda v ústach rýchlo rozhýbe a lepšie prenikne do medzizubných priestorov.

Šetrnejšie než rotácie

Preto sú sonické zubné kefky účinnejšie práve na čistenie medzizubných priestorov. A to účinnejšie nielen ako rotačné kefky, ale aj ako klasické kefky. Úroveň vyčistenie medzizubných priestorov dosahuje takmer úroveň špeciálnych medzizubných kefiek alebo zubných nití. Táto technológia je šetrnejšie a vhodná aj pre ľudí s citlivými zubami a ďasnami. Existuje aj detský rad pre každú vekovú kategóriu. Najlepšími elektrickými kefkami sú tie od Oral-B, Philips a WaterPik.

Ako používať sonickú kefku na zuby

Tu sa naopak odporúča ísť kefkou po rozhraní ďasná a zubov. Vďaka tomu pohyb hlavice kefky dosiahne na ďasno, krčok aj bočnú stranu zuba a zuby sa tak vyčistí najlepšie. Je vhodné prejsť aj kúsacie časť stoličiek, aj keď u dospelých sa tu zubné kazy tvorí len minimálne.

Zhrnutie

  • šetrné čistenie zubov vhodné aj pre citlivý chrup a ďasná
  • hlavica kopíruje tvar zubov a dostane sa k nim tak zo všetkých strán
  • šetrnejšie k zubom a zubnej sklovine než rotačné elektrické kefky
  • čistí aj medzizubné priestory
  • masírujú ďasná
  • náhradné hlavice sú drahšie
  • menší výber hlavíc

Na čo si dať pozor pri výbere elektrickej kefky

Napájanie

O energiu sa starajú akumulátory. Tie zaisťujú, aby ste pri čistení zubov neboli obmedzení sieťovým káblom a tiež, aby prístroj dokázal fungovať po obmedzenú dobu aj bez prítomnosti elektrickej zásuvky. Môžeme sa stretnúť s dvoma typmi riešení.

  • Integrované akumulátory – to znamená, že sú zabudované v tele prístroja. Nevýhoda je, že ich nemožno bez pomoci servisu vymeniť. Výhodou (hlavne teda pre výrobcov) je jednoduchšie zabezpečenie vodeodolnosti. Priemerná životnosť takéhoto akumulátora je okolo piatich rokov. V praxi sa stretnete s tým, že vám skončí po dvoch rokoch, rovnako ako s tým, že vydrží funkčné po osem rokov. Je to dosť individuálne, záleží na aký kus narazíte a ako sa k akumulátoru správate.
  • Výmenné akumulátory – ako už názov napovedá, možno ich ľahko vymeniť. Často sa jedná o klasické AA alebo AAA batérie. Vo väčšine prípadov sú dobíjacie.

Počet kmitov

Vo väčšine prípadov platí, čím viac tým lepšie. Minimum, pod ktoré nemá cenu ísť je 10 000 kmitov za minútu. Najlepšie kefky potom môžu mať cez 40 000 kmitov za minútu. Nie vždy platí, že drahšie kefka má viac kmitov než ta lacnejší. Ďalej je rozdiel či má 10 000 alebo 30 000 kmitov, ale či má 35 000 alebo 37 000 nehrá veľkú rolu. Rozhodne si nemyslite, že vďaka väčšiemu počtu kmitov môžete nejako dramaticky skrátiť čas, ktorý je potrebné na dôkladné vyčistenie zubov. Možno nepatrne o pár sekúnd, ale myslite na to, že každý zub potrebuje chvíľu kontakt s rotujúcou hlavicou, aby došlo ku odstránenie plaku. Skôr sa dá prikloniť ku tvrdenie, že viac kmitov vedie k lepšie vyčisteným zubom.

Pri výbere elektrickej zubnej kefky sa môžete prečítať najrôznejšie recenzie, ale dobrou voľbou je poradiť sa o výbere s vaším zubárom. Ten pozná vaše zuby najlepšie a mal by vám vedieť poradiť, aká varianta elektrickej zubnej kefky pre vás bude najlepšie, najšetrnejší a najvýkonnejší voľbou.)

Výhody a nevýhody elektrických kefiek

  • vyžadujú menej úsilia na čistenie
  • odstraňujú viac plaku
  • senzor tlaku a časovač
  • menšia spotreba zubné pasty
  • bezdrôtová prevádzka
  • množstvo funkcií a rýchlosťí
  • 3D technológia
  • obstarávacia cena
  • výmena hlavíc štyrikrát ročne
  • rozdielna výdrž batérie a spotreba energie
  • môžu byť hlučné
  • vibrácie môžu niekomu spôsobovať bolesti hlavy
  • neodporúčajú sa používať ľuďom s citlivými zubami a obnaženými krčky

Funkcie

Oproti klasickým kefkám ponúkajú tie elektronické mnoho funkcií navyše. Niektoré z nich sú pomerne užitočné, iné sú skôr marketingovým lákadlom. Preto je dobré vedieť čo sa pod ich názvami skrýva, nech sa môžete rozhodnúť či sú pre vás dôležité a alebo nie.

  • Tlakový senzor – prílišný tlak môže v kombinácii s extrémne veľkým počtom kmitom vašim zubom uškodiť. Tlakový senzor preto upozorní (zablikanie červené diódy, prípadne vibrácie), že používate príliš veľkú silu a je potrebné zvoľniť. Odporúčam hlavne pri prvej skúsenosti s týmto typom prístroja, ako si zvyknete na správnu silu, už nie je väčšinou potrebné.
  • Whitening (bielenie) – výrobcovia sľubujú zázračné zbelenie zubov a odstránenie škvŕn. Určitý pokrok s jeho pomocou dosiahnuť dá, ale nemožno čakať zázraky. Pozor na lacné čínske prístroje vybavené touto funkciou. Môžu napáchať viac škody ako úžitku.
  • Časovač – veľmi praktická vlastnosť, ktorou je našťastie vybavený skoro každý elektrický kefka. Prostredníctvom zvukového signálu vám dáva najavo, ako dlho je potrebné si zuby čistiť. Zvyčajne sa jedná o dvoch minútový časový interval, ktorý je rozdelený na štyri časti po pol minúte. Tú máte venovať každému segmentu vášho chrupu – ľavý horný, pravý horný, ľavý spodný, pravý spodný. Niekedy sa môžete stretnúť aj s označením „Quadpacer“.
  • 3D čistenie – nejedná sa o nič „svetoborné“. Názov označuje typ pohybu hlavice po zuba. V podstate sa jedná o spôsob čistenia.
  • Massage (masáž) – tento program slúži k prekrveniu a uvoľneniu ďasien. Za pomoci jemných a pomalších pohybov dáva starostlivosť aj tejto často opomínané časti ústnej dutiny.
  • Cestovné puzdro – zaujímavý doplnok v prípade, že často cestujete. Získate tak praktický obal, do ktorého uschováte svoj prístroj a príslušenstvo k nemu.

Niekoľko rád pre správne čistenie zubov

Pretože opakovanie je matka múdrosti, zhrnieme si zásady správnej starostlivosti o zuby:

  • čistite si chrup každý deň, a to minimálne ráno a večer po dobu dvoch minút
  • najlepšie sú zubné kefky s menšou hlavičkou a čo najmäkšom štetinami
  • po čistení nechajte kefku dobre vyschnúť a vymieňajte ju každé 3 mesiace
  • nezabúdajte na správnu techniku ​​starostlivosti o zuby, zubári odporúčajú krúživé pohyby
  • každý večer by sa mali špeciálnymi kefkami čistiť aj medzizubné priestory

Zvuk vŕtačky je otravný

Myslíte si, že pri starostlivosti o zuby robíte všetko správne, ale napriek tomu pri každej návšteve zubára počujete zvuk vŕtačky? Trebárs robíte jednu z nasledovných chýb.

  • z nejakého dôvodu (nemáte čas, máte strach …) nechodíte na pravidelné kontroly raz za pol roka. Z malých kazov sa potom môže stať veľký problém.
  • vyberáte si zlé kefky. Všeobecne platí, že čím menej výčnelkov a lamiel, tým lepšie pre váš chrup
  • nepoužívate medzizubnú kefku alebo zubnú niť. Táto procedúra môže byť zdĺhavá, ale perfektne vyčistí zvyšky jedla z medzizubných priestorov, a tým zabráni tvorbe kazov.
  • ak sa stane, že zuby krvácajú práve pri použití medzizubných kefiek, tak prestávate s čistením. To je zle. Pokračujte, tento stav sa časom upraví.
  • a najčastejším dôvodom je zlá technika čistenia zubov. Príkladom je potrebné stíravý pohyb. Ako sme už uviedli, odporúča sa používať krúživé techniky.

Ako sa starať o hlavice

Vedeli ste, že aj o výmenné hlavice kefky by ste sa mali starať? Medzi štetinkami zubnej kefky sa usadzujú baktérie, ktoré môžu pri premnožení spôsobiť zdravotné ťažkosti. Riešením ale nie je staromódny vyvarení hlavíc po čistení v horúcej vode, ale špeciálný UV Sanitizer, ktoré pomocou zabudovanej UV lampy eliminuje až 99,9% všetkých baktérií, ktoré sa rozhodli si urobiť vo vašom kefky párty.

Prevádzkové náklady

Oproti klasickému zubnej kefke dochádza k spotrebe elektrickej energie. Ale tá je tak malá, že ju môžeme zanedbať. Ročne pôjde maximálne o pár euro. Vstupné náklady na obstaranie elektrickej kefky oproti klasickému sú samozrejme niekoľkonásobne vyššia. Ďalej musíte pravidelne meniť hlavicu. Tá vám vydrží približne rovnako ako klasická kefka, takže zvyčajne niečo medzi dvoma až troma mesiacmi. Cena je podobná ako u drahších kefiek, počítajte zvyčajne medzi 4 – 6  eur. Niekedy idú kúpiť aj veľké balenia, kedy sa ide s cenou dostať o niečo nižšie.

Než začnete vyberať

Urobme si malé zhrnutie toho, čo si musíte ujasniť, než si elektrickú kefku zaobstaráte.

  • Po prvé si vyberte, či vám bude vyhovovať lepšie rotačná alebo sonická kefka na zuby.
  • Ďalej je nutné počítať nielen s väčšou počiatočnou investíciou do kefky, ale aj s výmenou hlavíc, ktorá je nutná každé dva až tri mesiace.
  • A nakoniec upozornenie, elektrické kefky nemajú väčšinou výmenné batérie, ale nabíjacie. Preto akonáhle sa im zníži kapacita, putujú do koša.

Doplnky

Pre dokonalé vyčistenie zubov samostatná kefka nestačí a je potrebné mu vziať na pomoc aj pár pomocníkov. Pamätám si dobu, kedy bola veľkým hitom dentálná niť, ale v súčasnej dobe odporúča väčšine dentistov medzizubné kefky. Ich každodenné používanie je tým najúčinnejším pomocníkom v boji proti plaku medzi zubami. Veľká kefka sa tam jednoducho vďaka svojmu tvaru nemá šancu dostať. Práve z medzizubných priestorov vzniká valná väčšina s problémov s chrupom počas dospelosti. Jedná sa zubný kaz a krvácanie z ďasien, ktoré môže vyústiť až v paradentózu. Správnú medzizubnú kefku zvoľte po porade so zubným lekárom. Značka nie je až tak dôležitá, primárne ide o správnu veľkosť. Je dosť možné, že budete mať iný priemer pre predné zuby a iný pre stoličky na stranách. Správny výber je tu naozaj kľúčový. Malý priemer priestor dostatočne nevyčistí a veľký naopak môže poškodiť ďasno.

Malé opakovanie

V nasledujúcom slovníku si môžete zopakovať, čo ktorý typ kefky robí a vie.

  • Rotácia – Tento typ pohybu je najobvyklejšie, často ním disponujú kefky, ktoré využívajú aj inú techniku, treba pulzáciu. Spočíva v otáčavom pohybe štetiniek, ktoré sú usporiadané do kruhov alebo zväzkov.
  • Rotácia-oscilácia – Technika rotačnéhočistenie je obohatená o osciláciu, teda otáčanie hlavice do strán o 90 stupňov tam a späť.
  • Pulzácia – Hlavice niektorých rotačných alebo oscilorotačních kefiek sa nielen otáčajú, ale navyše pulzujú, čím môžu ich štetinky dosiahnuť aj do inak nedostupných priestorov v chrupu.
  • Sonická technológia – Kefky, ktoré ju využívajú, nečistí zvukom, ako by sa z názvu mohlo zdať, ale v určitých frekvenciách vibrujú. Majú spravidla podlhovastú hlavicu.
  • Senzor tlaku – Funkcia, ktorá vás akustickým alebo vizuálnym signálom upozorní, ak na kefku príliš zatlačíte.
  • Časovač – Vďaka časovaču nemusíte strážiť čas čistenia. Pripomenie vám, ako dlho si zuby čistíte a koľko času máte tejto činnosti ešte venovať.

Cena

Rovnako ako v ostatných odvetviach tu nájdete známe značky, ktorou sú preverené, ale o niečo drahšie a neznáme u ktorých môžete ušetriť, ale tiež dostať menej kvalitný výrobok. To už je voľba každého nakupujúceho. Medzi známe a overené značky patria napríklad: Philips, Oral-B, Curapox alebo napríklad Braun.

Do 40 €

Do tejto kategórie spadajú skôr základné elektrické kefky, od ktorých nemožno očakávať bohaté funkcie alebo dokonalé spracovanie. Už okolo 5 € idú zohnať tie najlacnejšie, ale úprimne, ich kúpu by sme neodporúčali. V cene niekde okolo 20 € už idú zohnať použiteľné prístroje. Vo väčšine prípadov pôjde o rotačné kefky.

Do 100 €

Tu už si s pokojným srdcom môže vybrať každý, kto túži po kvalitnom prístroji, vybavenom dostatkom funkcií a zároveň cenovo prijateľným. Za tieto peniaze idú kúpiť aj sonické kefky a celkovo počítajte s bohatou výbavou, ktorá môže zahŕňať tlakový senzor alebo napríklad časovač.

Nad 100 €

Cenu v tomto prípade zvyšuje unikátny dizajn alebo špeciálne funkcie, ako napríklad prepojenie s mobilným telefónom. Pokiaľ chcete cenovo efektívne voľbu, stačí vám výber z predchádzajúcej kategórie. Vaše zuby pri použití drahšieho kefky pravdepodobne čistejší nebudú. Ak vás lákajú ich funkcie alebo vzhľad, chybu ich nákupom neurobíte.

1 komentár
  1. Odpovedať
    František Trtík 29/08/2022 at 06:09

    Dobrý deň!
    Mám takúto pripomienku a otázku.
    1. Medzizubné kefky mi pripadá dosť drsné riešenie ku zubnej sklovine. Nosná
    časť štetín je veľmi tvrdá. Aj jedna medzizubná medzera má rôznu veľkosť.
    Potrebujem viacej veľkostí medzizubnej kefky. Aj tak sa mi stávalo, že sa mi
    kefka zasekla v medzere. Ďalšou nevýhodou je problém zaviesť kefku do medzere
    pri zadných zuboch.
    2. Ako by dopadli v tomto hodnotení vodné sprchy?

    Dajte nám odpoveď

    Čo vybrať
    Logo