Ako vyčistiť mastné škvrny

Mastná škvrna na oblečení, stene alebo veľmi silné vrstva mastnoty okolo kuchynských spotrebičov dokáže naozaj potrápiť. Zdá sa vám, že ju z povrchu už nikdy nedostanete? Omyl. Skúste niektorý z našich overených postupov. Väčšina z nich vás prekvapí svojou jednoduchosťou a efektivitou.

Ako vyčistiť mastné škvrny z oblečenia

Každému sa niekedy stalo, že na svojom obľúbenom kusu oblečenia našiel fľak od potravinového alebo technického oleja, masla alebo iné mastnoty. Hoci sa môže zdať, že škvrnu už nikdy nedostanete dole, vo väčšine prípadov to nie je pravda.

U všetkých typov mastných škvŕn platí, že čím čerstvejšie škvrna je, tým účinnejšie a rýchlejšie bude aj jej čistenie. Ak dôjde preto k zašpinenie textilu napríklad pri obede, je vhodné začať s čistením ihneď a škvrnu aspoň rýchlo zakápnout jarom. Staré mastné škvrny (spravidla ak si mastného fliačky na textile nevšimnete ihneď, ale až po vypraní v práčke) sa čistí horšie, každopádne aj v takom prípade môže byť čistenie účinné, a vyhodenie obľúbeného kusu odevu je teda až posledná varianta.

Odstránenie mastných škvŕn z textilu pomocou prostriedkov na riad

Najdostupnejším a vysoko efektívnym spôsobom čistenia mastných škvŕn je použitie bežne dostupných prostriedkov na umývanie riadu. Nižšie uvedený postup možno pritom využiť aj pri odstránení mastných škvŕn z čalúnenia a kobercov.

 1. Na škvrnu čo najskôr naneste dostatočné množstvo Jaru alebo iného bežného umývacieho prostriedku na riad.
 2. Textil s umývacím prostriedkom niekoľko minút miešajte v ruke do vytvorenia peny. Pokiaľ ide o väčšiu alebo starší (zaschnutú) škvrnu, odporúčame použiť jemnú kefu (prípadne zubnú kefku). V takom prípade pracujte opatrne, aby nedošlo k poškodeniu látky.
 3. Namiesto zľahka preperte pod teplou vodou a ihneď vložte do práčky. Postupujte rovnako ako pri bežnom praní. Iba ak ide o biely kus odevu, miesto aviváže môžete použiť biely ocot. Ten zvýši účinnosť čistenia.
 4. Po vypraní a usušení skontrolujte látku. Ak nebol mastný fľak dostatočne odstránený, opakujte celý postup ešte raz.

Ako zvýšiť účinnosť čistenia

Pri čistení mastných škvŕn z oblečenia sa nám v praxi veľmi osvedčilo naniesť na škvrnu umývací prostriedok a namočiť celý kus odevu do menšieho množstva teplej (až horúcej) vody. Potom je nutné mnout látku niekoľkokrát v priebehu približne 8-12 hodín (použiť môžete jemnú kefu alebo ruky). V ideálnom prípade odporúčame vodu po vychladnutí vymeniť a doplniť aj potrebné množstvo umývacieho prostriedku. Hoci je tento postup veľmi efektívny aj na staré zaschnuté škvrny, k textíliám je pomerne nešetrný (najčastejšie dochádza k zmene farebného odtieňa látky). V prípade úporných škvŕn však nemáte čo stratiť.

Na čo dať pozor

 • Po nanesení nenechávajte umývací prostriedok na oblečenie v žiadnom prípade zaschnúť! Po zaschnutí totiž dochádza k vzniku druhotných škvŕn okolo pôvodných.
 • Hoci použitie väčšieho množstva umývacieho prostriedku zefektívni čistenia, najmä na čalúnenie a kobercoch môže dôjsť k zmene odtieňa látky.

Ako inak odstrániť mastné škvrny z textilu

Nasledujúce postupy sa nám javí ako menej účinné, napriek tomu môžu v niektorých prípadoch tiež účinne pomôcť s bojom s mastnotou. Čistiť možno aj pomocou:

 • soľou – jednoducho ju nasypte na škvrnu, pokvapkajte vodou, pošúchate v rukách a vyperiete v práčke,
 • technického benzínu – pomocou hubky s trochou benzínu potrite mastný fliačik a vyperte v práčke, pred použitím tejto metódy ju vyskúšajte na skrytom kúsku látky,
 • mydlom – mydlo pôsobí podobne ako prípravok na umývanie riadu, postup je preto rovnaký,
 • žehličkou a pijavým papierom – podobne ako vosk, môžete odstrániť aj mastnú škvrnu, látku z oboch strán obložte pijavým papierom, opatrne prežehlite a vyperte v práčke,
 • detským púdrom / kriedou – v tomto prípade použijete žehličku a savý papier ako v predchádzajúcom prípade, na škvrnu však naneste aj detský púder alebo rozomletou kriedu (prípadne magnézium).

Ako vyčistiť fľaky od oleja, mastnoty, mazadiel a tukov z pracovných odevov

Silne znečistený textil (najmä pracovné odevy) je vhodné čistiť pomocou chemických prípravkov, ktoré sú voľne k zakúpeniu v drogérii. Pre výrazne znečistené oblečenie odporúčame prácí pastu Monteráček na mastnú špinu. Postup čistenia je jednoduchý:

 1. Ak je na oblečenie silná vrstva nečistôt, odporúčame ich najskôr predprať v ruke. Použite čo najteplejšie vodu a približne 2-3 polievkové lyžice prípravku Monteráček na mastnú špinu. Textil môžete nechať namočený do druhého dňa.
 2. Potom vložte bielizeň do práčky a perte na 60 ° C. Použiť môžete ako klasické pracie prostriedky, tak už spomínaný Monteráček na mastnú špinu.

Na čo dať pozor

Nikdy nevkladajte mastnotou silne znečistenú bielizeň ihneď do práčky. Rozpustený olej by mohol na bubne vytvoriť mastný povlak, ktorý by mohol poškodiť textílie pri ďalšom praní.

Prípravky, ktoré stoja za vyskúšanie

Ak sa vám nepodarí mastný fľak odstrániť pomocou vyššie uvedených spôsobov čistenia alebo radšej rovno stavíte na chémiu, môžete využiť niektorých osvedčených čistiacich prostriedkov na trhu:

Ako odstrániť mastné škvrny zo steny alebo tapiet

Olej sa na stenu dostane podobne ľahko ako na odev, či už pri varení obeda alebo pri podávaní večere. Ak máte deti, podobne ľahko sa môžete na stene dočkať tiež mastných škvŕn od voskoviek. Napodiv aj tieto nepríjemne vyzerajúce fľaky možno odstrániť, a to pomocou striedy chleba, kriedy alebo Sava.

Odstránenie mastných škvŕn zo steny alebo tapiet pomocou striedky chleba

Takmer každý má doma bochník chleba, preto patrí tento spôsob čistenia medzi najdostupnejšie a zároveň najjednoduchšie. Zo všetkých uvedených metód je tiež najšetrnejší. Zahŕňa iba tri kroky:

 1. Vydlabte trochu mäkkého cesta (striedky) chleba a medzi prstami z neho vytvorte pevnú guličku.
 2. Podobne ako by ste gumovali po papieri, prechádzajte guličkou po škvrne na stene alebo tapete.
 3. Celý proces opakujte s dostatočným množstvom guličiek, kým škvrna nezmizne.

Odstránenie škvŕn od voskoviek zo steny alebo tapety pomocou kriedy

Tento postup sa hodí predovšetkým pre odstránenie malůvek a čarbance od voskoviek na stenách a tapetách. Ak sa škvrny nachádzajú na bielej stene, môžete ju skúsiť jemne zbrúsiť brúsnym papierom. V ostatných prípadoch použite nasledujúci postup:

 1. Zmiešajte trochu nadrtené kriedy (najlepšie bielej farby) s vodou.
 2. Vzniknutú kašou prekryte stopy po písanie.
 3. Druhý deň po zaschnutí kriedu jednoducho treba odrolit.

Účinná je tiež biela zubná pasta (iba na biele steny) alebo kašička z jedlej sódy a vody. Oboje nanesiete na jemný kefku a miesto ľahko prechádzate.

Odstránenie mastných škvŕn zo steny alebo tapiet pomocou Sava

Savo je nenahraditeľný pomocník nielen pri upratovaní. Veľmi účinné je aj pri čistení škvŕn (nielen) od mastnoty zo stien a tapiet. Postup je jednoduchý:

 1. Do rozprašovača si pripravte zmes vody a Sava v pomere 2: 1.
 2. V prípade, že je škvrna čerstvá alebo väčšie, možno nastriekať Savo na stenu priamo. V opačnom prípade je lepšie nastriekať zmes vody a Sava na handričku a ten na stenu priložiť (neroztiera!).
 3. Po niekoľkých minútach handričku odstráňte a skontrolujte škvrnu. Ak nezmizla, celý proces opakujte.

Na čo dať pozor

Pri čistení steny (tapety) nikdy netlačte a jej povrch nestierajte ani príliš nezamáčejte. Ľahko tak dôjde k vydreté náteru a vzniku nevratných škvŕn, ktoré napraví iba nový náter.

Prípravky, ktoré stoja za vyskúšanie

Mastné fľaky z múrov a umývateľných tapiet možno odstrániť aj pomocou voľne dostupných prípravkov. Medzi tie najúčinnejšie patrí najmä:

Na najrôznejšie škvrny na stenách je účinný tiež acetón.

Ako vyčistiť silnú mastnotu v kuchyni

V kuchyni sa prirodzene usadzuje mastnota. Ak zanedbáme  priebežné čistenie, môže sa stať, že sa z nánosov stane odpudivá mazľavá vrstva, ktorá hrdinsky odoláva všetkým vašim snahám. V takom prípade je potreba na mastnotu okolo sporáka, na obkladačkách alebo kdekoľvek inde použiť opravu silný čistiaci prostriedok Milit autočistič alebo o trochu šetrnejšie SANYTOL odmasťujúci. Tieto prípravky možno využiť nielen v kuchyni, ale kdekoľvek, kde vás trápi silnejšia vrstva mastnoty, a to dokonca aj na panvice alebo poháre.

Odstránenie silné mastnoty pomocou prípravku Milit autočistič

Pri práci s prípravkom Milit autočistič vždy používajte gumové rukavice, hoci ide o šetrný prostriedok, veľmi vysúša. Vysoko účinný je tiež na stopy po nikotíne a lepidle.

 • Prelejte Milit autočistič do rozprašovača a nastriekajte na miesto, ktoré chcete vyčistiť. Vďaka rozprašovači sa dostane všade, kde je potreba.
 • Prípravok nechajte pôsobiť približne 5-20 minút podľa stupňa znečistenia.
 • Namiesto niekoľkokrát zotrite handričkou a teplú vodou.

Odstránenie silné mastnoty pomocou prípravku SANYTOL

Na menej silnú vrstvu mastnoty (nielen) v kuchyni môžete použiť aj prípravok SANYTOL.

 • Nastriekajte prípravok na znečistené miesto a nechajte 10-15 minút pôsobiť.
 • Handričkou zotrite dosucha.
 • Podľa potreby proces opakujte.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo