Recenzia AEG ÖKOMix L8WBE68SI

Vstavaná práčka so sušičkou AEG ÖKOMix L8WBE68SI patrí medzi špičky vo svojom odbore. U tohto moderného kúsku sa môžete tešiť na parné pranie, vysoké otáčky, extra rýchly program ppre pranie a sušenie, inteligentný systém pre voľbu vhodného pracieho programu alebo program pre osvieženie bielizne. Jeho ďalším plusom je extra tichý chod, takže ho bez obáv môžete umiestniť aj do kuchyne. Čo všetko ešte táto práčka dokáže?

Parametre

Kapacita prania8 kg
Kapacita sušenia4 kg
Energetická trieda - pranie a sušenieE
Účinnosť praniaA
Účinnosť odstreďovaniaB
Spotreba elektrickej energie (pranie) na 100 cyklov53 kWh
Spotreba elektrickej energie (pranie i sušenie) na 100 cyklov482 kWh
Spotreba vody (pranie) na 100 cyklov5090 l
Spotreba vody (pranie a sušenie) na 100 cyklov10450 l
Hlučnosť pri praní46 dB
Hlučnosť pri žmýkaní70 dB
Hlučnosť pri sušení52 dB
Výška81,9 cm
Šírka59,6 cm
Hĺbka54 cm
Prevedenie slimnie
Maximálny počet otáčok1600
Trvania programu bavlna (plná náplň pranie)300 min
Počet programov (pranie i sušenie)15
Spôsob plneniapredné
Aqua stop (či iná ochrana proti pretečeniu)áno

Predstavenie

Dnes vám predstavíme práčku so sušičkou AEG ÖKOMix L8WBE68SI. Ak by ste sa ju rozhodli zaobstarať, pripravte sa na väčšie výdavok. Cena tohto kúsku sa pohybuje okolo 1 000 €, čo je už veľmi vysoká suma. Bude nás teda zaujímať predovšetkým to, či sa takáto investícia oplatí. Je potrebné pripomenúť, že AEG sa v oblasti práčok radí medzi vyššiu strednú triedu, a spotrebiče tejto nemeckej značky by vám mali slúžiť dlhé roky.

Model patrí medzi vstavané práčky, môžete ho tak umiestniť do kuchyne pod kuchynskú linku. S rozmermi 81,9 x 59,6 x 54 cm už sa neradí medzi slim typy, tak počítajte, že zaberie viac miesta. Hoci sú rozmery väčšie, trošku nás sklamala kapacita, a to hlavne čo sa týka sušenia. Na pranie spotrebič pojme 8 kg bielizne, pre sušenie však len 4 kg, čo už je ľahko podpriemerná hodnota. Konkurencia vie aj päť kg. Samozrejmosťou u tak drahého prístroja je ochrana pred pretečením Aquastop.

Vnútri práčky nájdete invertorový motor Ökoinvertor, na ktorý po registrácii na stránkach výrobcu získate dokonca doživotnú záruku. Tento motor budete milovať, pretože je naozaj extra tichý. Hlučnosť pri praní je 46 dB, pri odstreďovaní 70 dB a pri sušení 52 dB. Tieto hodnoty sú skutočne skvostné a budete ťažko hľadať tichší práčku.

Práčka je vybavená technológiou DualSense, ktorá dokáže zvážiť množstvo bielizne, a tiež rozpoznať jeho materiál. Na základe týchto údajov vie prispôsobiť množstvo vody, jej teplotu i pohyby bubna pri praní a žmýkaní. Môžete tak bez obáv prať poloprázdnu náplň, bez toho aby ste plytvali energiami. Vaša bielizeň tiež oveľa dlhšie vydrží. To je štandard u väčšiny výrobcov, len názvy týchto technológií sa líšia.

Práčka ponúka celkom 15 pracích programov, k tomu aj veľa pridaných funkcií ako je parné pranie, osvieženie odevov či ochrana proti pokrčeniu oblečenia. Sú ale aj funkcie, ktoré tu chýbajú, a ktoré by sme u drahého spotrebiča čakali. Napríklad práčka nemá osvetlenie bubna, ani nedisponuje možnosťou pripojenia na Wi-Fi. To či vám niečo také bude chýbať, musíte zvážiť sami.

Programy

Názov programuKapacita v kgTeplotaMaximálny počet otáčok ot / min
Bavlna840-901 600
Bavlna úsporný840-601 600
Syntetika340-601 200
Jemné230-401 200
Vlna / Ručné pranie1,5401 200
Para1
Odstredenie81 600
Plákanie81 600
Čistenie práčky1 200
Antialergický8601 600
Športové oblečenie330-401 200
Outdoor230-401 200
Denim330-401 200
NonStop130-401 200

Pri pohľade na tabuľku programov vám musí byť jasné, že tu výrobca myslel naozaj na všetko. Práčka ponúka celkom 15 rôznych programov, z ktorých si vyberie skutočne každý. Mimo klasiku v podobe bavlny, syntetiky, vlny či jemnej bielizne tu máte aj Antialergický program pre domácnosť s malými deťmi či alergikov, špeciálny program Športové oblečenie, ktorý perfektne odstráni pot z vašich kúskov použitých na behanie či v posilňovni. Program Outdoor potom slúži pre pranie pracovných odevov alebo program Denim, ktorý bráni blednutiu džínsoviny. Všetky informácie nájdete v podrobne spísanom návode, ktorý vám bude skvelým sprievodcom pri voľbe pracích programov.

Špeciálne by sme chceli vypichnúť program NonStop, ktorý vyperie aj vysuší oblečenie do 1 hodiny. Veríme, že v praxi ho budete veľmi využívať. Každý z nás určite zažil situáciu, keď zabudol vyprať obľúbenú košeľu, ktorú si chcel vziať popoludní na pojednávaní. Toto vám s AEG nehrozí.

Ďalej sa môžete tešiť na obľúbenú funkciu osvieženie oblečenie. Odevy, ktoré ešte nepotrebujú vyprať, ale radi by ste ich trochu prevetrali a dodali im sviežosti, môžete osviežiť s technológiou ProSteam. Pomocou pary bude oblečenie zbavené pachov, a navyše ho nebudete musieť ani žehliť. Nepokrčí sa.

Programy a pridané funkcie nastavujete na hornej lište. K dispozícii máte otočný volič, ktorým si určíte daný program, a potom ďalšie tlačidlá pre voľbu doplnkových funkcií. Ďalej na hornej lište nájdete čierny displej, ktorý zobrazuje čas prania, pridané funkcie, aktívna zámok, stav sušenie pod.

Doplnkové funkcie

Čím všetkým vás kombinovaný spotrebič ešte prekvapí?

 • Odložený štart – práčka ponúka možnosť odložiť štart v časovej rovine od 1 hodiny až do 20 hodín.
 • Detský zámok – k dispozícii je detský zámok, ktorý bráni náhodnému stláčanie tlačidiel.
 • Technológia ÖKOMix – zmieša prací prostriedok a aviváž ešte predtým, než sa dostane do bubna práčky. Vďaka tomu sa dostane na všetky odevy rovnakou mierou.
 • DualSense – detekuje typ tkaniny a na základe výsledkov automaticky upraví nastavenia programu, vrátane teploty a pohybov bubna.

Ako perie a suší

Nebude prekvapením, že práčka suší a perie jednoducho skvele. Za jej cenu by ste určite nečakali nič iné, že? Trieda účinnosti prania A, trieda účinnosti odstreďovania B sú klasické a štandardné hodnoty, ktoré majú všetky moderné a lepšie práčky. Nad ostatnými vyniká počtom otáčok až 1 600 ot / min, takže žmýkať vie naozaj dokonale.

Veľmi oceňujeme inteligentná technológie DualSense a ProSense, ktoré vedia zvážiť množstvo bielizne a perfektne prispôsobiť daný program, prací prostriedok, teplotu i pohyb bubna vloženým odevom. Vďaka tomu šetríte energiu, vodu, a hlavne je o vaše bielizeň perfektne postarané. Skvelá je aj funkcia parného prania a osvieženie oblečenie.

Ponuka programov je široká, vyberiete si určite ten svoj. Bohužiaľ chýba program pre páperové oblečenie, nie sme si istí, či je vhodné prať ho v programe Outdoor. Veľmi chválime NonStop program, ktorý za hodinu vyperie aj vysuší až 1 kg bielizne. Úžasné je, ako extra ticho práčka sušia aj perie – nebude vás v domácnosti rušiť. Trochu zamrzí, že sa nedá pripojiť pred Wi-Fi do chytré domácnosti.

Čo sa týka spotreby, vedie si tento model dobre, skôr priemerne. Na jedno pranie spotrebuje 115 l vody a 0,97 kW energie. To sú priemerné hodnoty, ktoré neurazí ani nenadchnú.

Na koľko vyjde prevádzka pri praní

Cena za jedno vypranie pri plnej kapacite (8 kg) pri programe bavlna. Údaje o spotrebe berieme priamo od výrobcu. Berie sa cena za energie, to znamená za vodu a elektrickú energiu. Cena pracích prostriedkov nie je zahrnutá. Ako cenu vody počítame 2,7 Eura za 1 meter kubický (1 000 litrov) a 0,15 Eura za 1 kWh.

 • Spotreba elektriny: 0,97 kWh
 • Spotreba vody: 59 l

Cena za jedno vypraní je teda cca (0,97 * 0,15) + (0,056 * 2,7) = 0,1455 +0,1512 = 0,2967 Eura

Na koľko vyjde prevádzka pri praní a sušení

Cena za jedno vypranie a sušenie pri plnej kapacite (4 kg) pri programe bavlna. Údaje o spotrebe berieme priamo od výrobcu. Berie sa cena za energie, to znamená za vodu a elektrickú energiu. Cena pracích prostriedkov nie je zahrnutá.

 • Spotreba elektriny: 5,3 kWh
 • Spotreba vody: 115 l

Cena za jedno vypraní a vysušení je teda cca (5,3 * 0,15) + (0,115 * 2,7) = 0,795 + 0,3105 = 1,1055 Eura

Tento údaj berte ako orientačný závisí okrem iného od množstva bielizne, zvoleného programu a počtu otáčok.

Zistiť cenu

Pozrite sa, ako si stoja iné kombinované práčky.

8.1 Total Score
AEG ÖKOMix L8WBE68SI

Vstavaná práčka so sušičkou AEG patrí medzi špičku. Pere výborne, suší skvele. Vie parné pranie, inteligentné nastavenie programov a úpravy teploty aj množstvo vody. Je tichučká a spotrebu má aj veľmi príjemnú. AEG ponúka doživotnú záruku na motor, čo už svedčí o vysokej kvalite. Pre jej zaobstaranie si ale pripravte vyššiu sumu.

Pranie
9
Sušenie a žmýkanie
8
Programy
9
Hlučnosť
10
Výbava
8
Spotreba
6
KLADY
 • extra tichá
 • vysoké otáčky
 • inteligentné technológie DualSense
 • program NonStop vysuší a vyperie za hodinu
 • parné pranie a osvieženie odevov
 • doživotná záruka na motor
ZÁPORY
 • nemá osvetlenie bubna
 • vysoká cena
 • nepodporuje Wi-Fi
 • menšie kapacita sušičky
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo