Recenzia BEKO FWUE 7736CSX0C

Voľne stojaca automatická pračka z radu Superia od Beka vám za dostupnú cenu prinesie do domácnosti skvelú starostlivosť o bielizeň. Vyperie jej až 7 kg a ponúkne 14 rôznych programov, nechýba jej parná funkcia, kvalitné ProSmart invertorový motor s 10-ročnou zárukou ani moderné vychytávky ako diaľkové ovládanie prepojením cez Bluetooth, alebo možnosť sťahovania ďalších programov. Podrobnejšie sme sa pozreli na jej kvality. Nižšie sa o nich dozviete viac.

Parametre

Energetická triedaD
Spôsob plneniapredné
Kapacita7 kg
Otáčky1400
Hlučnosť prania55 dB
Hlučnosť žmýkanie73 dB
Spotreba energie za 100 cyklov69 kWh
Spotreba vody za 100 cyklov4500 l
Účinnosť praniaA
Ůčinnosť odstreďovaniaB
Aquastopnie
Výška85 cm
Šírka60 cm
Hĺbka49 cm
Počet programov14
Dĺžka základného programu220 min.

Predstavenie

Značka Beko sa na slovenskom trhu tešia veľkej obľube. V jej portfóliu nájdete snáď všetky domáce spotrebiče, ktorým nechýba moderný dizajn, cenovo dostupné rady a taktiež moderné technológie. Pôvodne turecká spoločnosť vyrába hŕbu spotrebičov aj na pranie a sušenie.

Práčka označená FWUE 7736CSX0C patrí so svojou hĺbkou 49 cm medzi slim varianty. Aj napriek tomu má obstojnú 7 kg kapacitu bubna, prívetivú „D“ spotrebu (v starom štýle označovanie by spadala do kategórie A +++), celkom tichá prevádzka a parná funkcia, ktoré uľahčia žehlenie a zbaví bielizeň alergénov, vírusov i baktérií.

PROGRAMY

Okrem 14 klasických programov, sú k dispozícii aj ďalšie, ktoré sú k stiahnutiu cez aplikáciu HomeWhiz.

U teploty číslom 0 vyjadrujeme možnosť tzv. studeného prania. Nejedná sa o skutočnú teplotu vody.

Názov programuKapacita v kgNastavení teploty v °CMaximálny počet otáčok ot./min
Bavlna70-901 400
Bavlna ECO70-601 400
Syntetika30-601 200
Jemné30-40800
Extra rýchle pranie70-901 400
Extra rýchle pranie + Fast +20-901 400
Ručné pranie1,50-401 200
Tmavá bielizeň30-401 200
Outdoor a šport30-401 200
Odstránenie škvŕn3,530-601 400
Hygiene / Deti, alergici720-901 400
Perové oblečenie1,50-601 000
Košeľa30-60800
Čistenie bubna90600

Programy je dobré voliť vždy v závislosti od objemu bielizne, jeho materiálu a odporúčania na štítku.

Obrovskou výhodou tejto práčky a zároveň zjednodušujúcim prvkom ovládania sú popisky hneď vedľa programovacieho kolieska. To nebýva úplne obvyklé a u mnohých práčok sa stretnete len s anglickými popisky.

Vhod príde Eco program na bavlnenú bielizeň, s ktorým vyperiete plnú kapacitu s nižšou spotrebou vody i energie. Pre prípady, kedy je potrebné rýchlo preprať obľúbený kúsok odevu, určite bodne krátky Fast + program. Skrátenie času prania si môžete donastaviť aj u viacerých programov vďaka funkcii Rýchle pranie + a na koniec niektorých programov môžete pridať našuchorenie parou.

Para, ktorú práčka vie pri praní používať je výhodná pre odstraňovanie škvŕn, pre pranie bielizne detí, alergikov a hygienickú ochranu odevov. Práčka bola schválená Britskou asociáciou alergií a získala označenie „Allergy UK Seal of Approval“.

Pre milovníkov športovanie a outdooru je praktický program Outdoor a šport ktorý sa šetrne postará o funkčné oblečenie. K tomu odporúčame využívať aj špeciálne pracie prostriedky.

Doplnkové funkcie

Práčka vám okrem vychytaných programov ponúkne aj ďalšie vychytané funkcie.

 • SteamCure – Parná funkcia. Para sa dostane hlboko do tkanín, dobre odstráni škvrny, bielizeň dezinfikuje a našuchorí.
 • StainExpert – Kombináciou rôznych teplôt a špeciálnych pohybov bubna dobre odstráni až 24 druhov škvŕn.
 • Aplikácia HomeWhiz – v nej môžete sťahovať ďalšie špecifické pracie programy, získať rady a návody na pranie a tiež vďaka nej práčku diaľkovo ovládať. (Plné využitie aplikácie je k dispozícii po registrácii).
 • Bluetooth a diaľkové ovládanie – prepojením aplikácie HomeWhiz a práčky cez Bluetooth možno smartphonom spotrebič diaľkovo ovládať. Úkony, ktoré by ste vykonávali na práčke, potom môžete vykonávať cez smartphone. Pozor, ak budete práčku ovládať na diaľku, priamo na práčke potom môžete ovládať iba zapnutie, vypnutie a sledovanie stavu.
 • Fast plus – vďaka tejto funkcii možno niektoré programy skrátiť až o polovicu času. Pochopiteľne za cenu vyššej spotreby energie.
 • AddXtra – umožní pridanie bielizne aj po začatí programu, bez dlhého čakania na otvorenie dvierok. Funguje len v začiatku niektorých programov.
 • Aquawave – špeciálny tvar vnútra bubna práčky navrhnutý tak, aby nezničil ani jemnú bielizeň, ale dôkladne vypral. V reáli skôr marketingové vyhlásenie než reálny rozdiel voči konkurencii.
 • DrumClean – program pre čistenie vnútra práčky, ktorý odstráni usadené nečistoty.
 • GentleCare – pre jemnú starostlivosť o materiály náchylné na poškodenie. Vhodné pre pranie šiat, blúzok a košieľ. Používa špeciálne šetrné pohyby bubna.
 • Detská poistka – uzamkne ovládací panel a ochráni ho tak pred nechceným naprogramovaním zvedavými deťmi.
 • Odložený štart – spustenie programu možno odložiť až o 24 hodín.
 • Tichý režim – zníži hlučnosť spotrebiča, takže môžete prať napríklad aj v noci.

Ako perie

Automatická spredu plnená práčka od Beka určite postačí bežné rodine. So 7kilovou kapacitou bubna toho vyperiete dosť naraz a vďaka Eco programu aj úsporne. Úzke telo umožní práčku napasovať aj do menších kúpeľní, kde sa bude pekne vynímať aj jej moderný vzhľad. Biele telo dopĺňajú čierne a šedé prvky a na prehľadnosti pre užívateľov pridáva LCD displej. Praktické sú popisky u ovládacieho kolieska, a pranie bude naozaj jednoduché vďaka 14 prednastaveným programom, ktoré navyše môžete cez chytrou aplikáciu rozšíriť o ďalšie. Čo je bohužiaľ limitujúca pre užívateľov, ktorí nemajú chytrý telefón. Tí bohužiaľ neocení ani možnosť diaľkového ovládania práčky prepojením cez Bluetooth. Na druhú stranu je to dnes už asi len minimum ľudí, ktoré tento faktor obmedzuje.

Na to, že práčka nepatrí medzi najdrahšie, oplýva množstvom vyspelých funkcií a technológií. Napríklad parné funkcie, ktoré sú vhodné pre odstraňovanie škvŕn, dezinfekciu bielizne a tiež pre ľahšie žehlenie. Špeciálne tvarovaný bubon zaručí šetrné zaobchádzanie s bielizňou, možnosť rýchleho prania vám ušetrí čas a až 1 400 otáčok zatočí s bielizňou tak, aby bolo dostatočne pripravené na sušenie na vešiaku, pretože v ňom zostane len asi 53% vlhkosti.

Praním nebudete rušiť všetky susedov. Práčka je vybavená naozaj kvalitným invertorovým ProSmart motorom, ktorý je tichý, výkonný a šetrí spotrebu energie. Jeho kvalitu potvrdzuje aj 10 ročná záruka, ktorú k práčke získate po registrácii spotrebiča na webe výrobcu. Hlučnosť je 55 dB pri praní a 73 dB pri žmýkaní. Pri nočnom režime počítajte s cca 4 dB nadol. To sú priemerné hodnoty.

Skúsenosti

 • Pokiaľ chcete dokonale vyprať veľa špeciálne veci (závesy, mäkké uteráky), využite možnosť stiahnutia ďalších programov cez chytrou aplikáciu.
 • Predĺženú záruku na 10 rokov získate po registrácii na webe, max. 90 dní po zakúpení spotrebiča.
 • Pre ľahšie žehlenie pridajte na konci programu paru.
 • Práčka je síce úzka ale v obmedzených priestoroch nezabudnite, že musí ísť otvoriť aj celé dvierka, pre jednoduché naloženie a vyloženie bielizne.

Na koľko vyjde prevádzka

Cena za jedno vypranie pri plnej kapacite (7 kg) pri programe bavlna. Údaje o spotrebe berieme priamo od výrobcu. Berie sa cena za energie, to znamená za vodu a elektrickú energiu. Cena pracích prostriedkov nie je zahrnutá. Ako cenu vody počítame 2,7 Eura za 1 meter kubický (1 000 litrov) a 0,15 Eura za 1 kWh.

 • Spotreba elektriny: 0,69 kWh
 • Spotreba vody: 45 l

Cena za jedno vypraní je teda cca (0,69 * 0,15) + (0,045 * 2,7) = 0,1035 + 0,1215 = 0,225 Eura

Zistiť cenu

Potrebujete práčku s väčšou kapacitou bubna?

7.2 Total Score
Beko FWUE 7736CSX0C

Práčka Beko FWUE 7736CSX0C hrdo obstojí v konkurencii spotrebičov podobnej cenovej triedy. Ponúkne jednoduchú obsluhu, moderné chytré funkcie i paru, ktorá sa o bielizeň postará šetrne a maximálne hygienicky. Užívateľa u nej určite poteší popisky a kvalitný motor s dlhou zárukou.

Pranie
9
Žmýkanie
7.5
Programy
8
Hlučnosť
6.5
Výbava
5
Spotreba
7
KLADY
 • popisky programov
 • možnosť stiahnutia ďalších prácach programov
 • prepojenie cez Bluetooth s chytrou aplikáciou
 • slim prevedení
ZÁPORY
 • len 7kg kapacita bubna
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo