Recenzia BOSCH WAU28PH0BY

Ak hľadáte skvelú práčku, ale nechcete tú úplne najdrahšiu variantu, máme pre vás dobrý tip. Dobrý pomer medzi cenou a výkonom spĺňa táto práčka BOSCH WAU28PH0BY. Spredu plnená, voľne stojaca s podareným dizajnom a mnohými najmodernejšími funkciami. Je vhodná pre väčšie i stredné domácnosti. Má štandardné aj špeciálne programy, celý rad doplnkových funkcií, unikátnu štruktúru bubna, ktorá je šetrná k vášmu jemnému prádlu. Čo sa týka úspory elektrickej energie a vody, môžete byť spokojní, spadá do úsporné triedy C. Vďaka tichému motoru vás nebude rušiť ani pri žmýkaní. Môžete využiť chytrého prepojenie s vaším mobilným zariadením, ktoré vám ušetrí váš cenný čas. Poďme sa pozrieť na tento model podrobnejšie, nech zistíte, či stojí za to si ho do vašej domácnosti kúpiť.

Parametre

Energetická triedaC
Spôsob plneniapredné
Kapacita9 kg
Otáčky1400
Hlučnosť prania47 dB
Hlučnosť žmýkanie71 dB
Spotreba energie za 100 cyklov66 kWh
Spotreba vody za 100 cyklov4400 l
Účinnosť praniaA
Ůčinnosť odstreďovaniaB
Aquastopáno
Výška84,5 cm
Šírka59,8 cm
Hĺbka59 cm
Počet programov14
Dĺžka základného programu217 min.

Predstavenie

Práčka WAU28PH0BY disponuje 63 l bubnom, ktorý má unikátnu štruktúru VarioDrum, ktorá ani jemnému prádlu neublíži. Môžete v nej vyprať naraz až 9 kg bielizne. Čo veľmi oceňujeme, je možnosť pridania zabudnuté bielizne počas prania, vďaka funkcii Reload. Plusové body má aj za inteligentný systém i-DOS, ktorý dávkuje tekutý prací prášok tak, ako treba.

Odstreďovanie je vďaka až 1 400 ot./minutu dostatočne účinné, a hlavne vďaka motoru Eco Silence Drive naozaj tiché. Navyše na motor máte záruku 10 rokov. Rozmery práčky sú 84,5×59,8×59, jedná sa o práčku, ktorá zaberie viac miesta a je potrebné na to pri nákupe myslieť. Ak potrebujete Slim práčku, musíte sa poobzerať inde. Vysoko šetrná energetická trieda C zaistí, že spotreba za 100 cyklov je len 4400 l vody a spotreba elektrickej energie je 66 kWh.

14 programov, z ktorých si môžete vybrať ten najvhodnejší pre konkrétny bielizeň, systém Speed ​​Perfect, ktorý skráti pranie bielizne až o 65%, technológia ActiveWater, ktorá šetrí každú kvapku vody, to všetko a mnoho ďalšieho robí z tejto práčky výborného pomocníka do vašej domácnosti . Prepracovaný systém Auastop, na ktorý máte doživotnú záruku, robí z tohto kúsku, bezpečný výrobok pre vašu domácnosť.

Programy

K dispozícii máte pekných 14 programov, ktorými práčka disponuje. V tabuľke máte prehľadne uvedené, pri akej kapacite, teplote a počtu otáčok programy fungujú.

 Názov programuKapacita v kgMaximálna teplota v ° CMaximálny počet otáčok ot./min
Bavlna9901 400
Bavlna farebné9901 400
Eco 40-6091 400
Ľahko udržiavateľné4601 200
Rýchly / mix4601 400
Jemné / hodváb240800
Vlna240800
Plákanie1 400
Odstreďovanie / odčerpávanie1 400
Auto 303,5301 000
Čistenie bubna1 200
Košele / Blúzky260800
Rýchly 15 ‚/ 30‘4401 200

Doplnkové funkcie

Aké špeciálne funkcie môžete u práčky nájsť?

 • iDOS – málo alebo moc pracieho prášku? Táto funkcia vám automaticky odmeria presné množstvo pracieho prostriedku a vody potrebnej pre každé vypranie.
 • AntiStain systém – s týmto systémom vás už škvrny trápiť nebudú. Špeciálna funkcia, ktorá vám pomôže odstrániť 4 základné typy škvŕn, ako je krv, olej, tráva a červené víno je nastaviteľná u základných programov prania.
 • SpeedPerfect – dokonale čisté prádlo, avšak vypraná za kratšiu dobu. Môžete ušetriť až 65% času.
 • Reload – hoci ide o práčku s predným plnením, táto funkcia umožňuje práčku zastaviť a otvoriť, ak potrebujete pridať alebo odstrániť bielizeň. Avšak len vtedy, ak teplota peny dosahuje 50 ° C a hladina vody je nízka.
 • Intensive Plus – Pri silne znečistenom prádle môžete využiť aktiváciu prania s dlhšou dobou až o 30 minút.
 • Hotovo za – jedná vlastne o nastavenie času konca prania. Nastavenie je možné vykonať v úseku od 1 do 24 hodín.
 • Voľba teploty – pri vybraných programoch si môžete teplotu prania nastaviť podľa vlastných požiadaviek.
 • Plákanie plus – k praniu môžete pridať až 3 plákacie cykly navyše, čo je vhodné predovšetkým pre jedincov citlivé na zbytkový prací prostriedok v bielizni.
 • Jednoduché žehlenie – funkcia, ktorá program u praví tak, aby bielizeň po dokončení praní bola menej pokrčená.
 • Obľúbený program – umožňuje uloženie obľúbeného programu, podľa nastavenia, ktoré pre pranie preferujete.
 • Detský zámok – uzamkne ovládací panel, takže ho nebudú môcť ovládať napríklad deti.

Ako perie

Tento model už na prvý pohľad veľmi pohľadný a elegantný. A čo si budeme hovoriť, aj vzhľad pri výbere hrá svoju rolu. Ovšem to najdôležitejšie je ako perie. A perie naozaj výborne. Práčka poskytuje výber zo 14 programov od základnej bavlny cez jemnú bielizeň, čistenie bubna i rýchle pranie. V tomto ohľade je naozaj z čoho vyberať. Napríklad ak potrebujete rýchlo preprať blúzku alebo ľahko znečistenú bielizeň, 15-minútový program určite oceníte. Z vlastnej skúsenosti vieme, že často sú využívané len základné programy, a to je chyba. Práčka nám dáva veľké možnosti a je škoda ich nevyužiť. Ak by sme mali tomuto modelu z hľadiska počtu programov niečo vytknúť, bude to absencia programu programu šport. Program pre alergikov potom nahrádza funkcia Intensive Plus.

Kapacita bubna je na 9 kg bielizne s 63 l, preto bude v pohode vyhovovať napríklad 4členné rodine. Bubon má unikátnu štruktúru VarioDrum, ktorá je k bielizni veľmi šetrná. To je veľkou výhodou, možno aj vám sa stalo, že po vypraní v inej práčke vaše jemné bielizeň utrpelo ujmu v podobe malej dierky. Tento patentovaný systém rovnomerne rozdeľuje vodu, bez toho aby sa vaša bielizeň vytiahli, príliš zmačkal alebo poškodilo. Plniaci otvor má 32 cm, uhol otvárania je 171 °, a je vybavený detským zámkom.

Na trhu síce nájdete práčky, ktoré majú aj viac ako 1 400 otáčok za minútu, ktorými disponuje táto práčka, ale ruku na srdce, táto hodnota je pre bežné pranie určite dostatočná. Nakoniec dnes má veľa domácností vlastní sušičky, s ktorými je sušenie bielizne už naozaj rýchlovka.

U práčky oceníte jej veľmi tichý chod, dokonca aj pri žmýkaní, kedy dosiahne skvelých 71 dB. Toto je možné vďaka tichému a úspornému motoru EcoSilence Drive, a tiež vďaka inovatívnej konštrukcii bočných stien AntiVibration. Tým je zaistená tiež väčšia stabilita prístroja. Na motor máte predĺženú záruka 10 rokov.

Čo určite uvítate, a u nás mala veľký úspech, je funkcia IDOS, ktorá vám pomôže v rozhodovaní, či je množstvo pracieho prostriedku dostatočné alebo je ho naopak príliš. Ak totiž dáte pracieho prostriedku málo, bielizeň sa nemusí dobre vyprať, naopak príliš vysoká dávka vám nielen berie peniaze z peňaženky, ale navyše môže spôsobovať podráždenie pokožky, ak sa dostatočne z bielizne nevymáchá. Tento systém automaticky odmeria presné množstvo prípravku a vody pre každé vypranie. Práčka si proste prispôsobí dávkovanie podľa toho, ako je bielizeň znečistená, podľa typu látky a taktiež podľa hmotnosti bielizne.

LED displej je prehľadný a poskytuje dostatočné informácie o programe, teplote, počtu otáčok či čase, ktorý zostáva do konca programu.

Bielizeň možno pridať aj počas prevádzky práčky vďaka funkcii Reload. Poradí si so škvrnami, ako sme uviedli u doplnkové funkcie AntiStain. Dobu prania môžete skrátiť pomocou SpeedPerfect alebo naopak predĺžiť s funkciou Intensive Plus. Rozhodnúť sa môžete podľa vás, či máte málo času alebo na tom, ako veľmi je prádlo znečistené

Dokonalá technológia Home Connect vám pomôže, ak potrebujete ovládať práčku na diaľku. Toto prepojenie s mobilným prístrojom ocenia najmä mladší užívatelia, ale iste napojenie na neho zvládnu aj tí starší.

Ak by ste chceli ešte o máličko viac profi kúsok, môžete sa poobzerať po podobnom modeli, a to práčke Bosch WAX28MH0BY, ktorá je však o niečo drahšie. Ponúkne vám oproti tejto našej vyššie recenzované, navyše program pre športové oblečenie a program pre alergikov. Na druhú stranu u práčky Bosch WAX28MH0BY nenájdete funkciu IDOS, ktorá vám automaticky odmeria presné množstvo pracieho prostriedku aj vody. Cena tohto spotrebiča je zhruba o 100 euro vyššia, čo nie je zanedbateľná suma. Má však úctyhodnú kapacitu bubna 10 kg, preto je vhodná pre početnú domácnosť. Jej hĺbka i hmotnosť sú máličko väčšie, preto na to myslite, ak si ju budete chcieť zaobstarať. Náklady na pranie sú máličko vyššie, čo je logické a nejedná sa o nijak podstatný rozdiel. Pár drobných rozdielov nájdete aj v programoch. Ďalšie parametre sú v podstate rovnaké.

Na koľko vyjde prevádzka

Cena za jedno vypranie pri plnej kapacite (10 kg) pri programe bavlna. Údaje o spotrebe berieme priamo od výrobcu. Berie sa cena za energie, to znamená za vodu a elektrickú energiu. Cena pracích prostriedkov nie je zahrnutá. Ako cenu vody počítame 2,7 Eura za 1 meter kubický (1 000 litrov) a 0,15 Eura za 1 kWh.

 • Spotreba elektriny: 0,66 kWh
 • Spotreba vody: 44 l

Cena za jedno vypraní je teda cca (0,66 * 0,15) + (0,044 * 2,7) = 0,1 +0,1188 = 0,22 Eura

Zistiť cenu

Potrebujete práčku s väčšou kapacitou pranie?

8.6 Total Score
BOSCH WAU28PH0BY

Tento model snáď nedostatky ani nemá. My by sme výrobok určite odporučili. Kvalita výrobkov Bosch je známa a patrí pri výbere vždy medzi favoritov. Samozrejme tomu zodpovedá aj málinko vyššia cena, ale myslíme, že v tomto prípade je cena modelu primeraná, tomu, čo všetko práčka zvládne.

Pranie
9
Žmýkanie
8
Programy
8
Hlučnosť
9.5
Výbava
8
Spotreba
9
KLADY
 • Tento model snáď nedostatky ani nemá. My by sme výrobok určite odporučili. Kvalita výrobkov Bosch je známa a patrí pri výbere vždy medzi favoritov. Samozrejme tomu zodpovedá aj málinko vyššia cena. Rozhodne to nie je pre každého, ale na druhú stranu ju nemožno označiť ani za extra drahú. Je to skôr vyššia stredná trieda. Čo z nej robí jednu z najzaujímavejších práčok na trhu, ktorá uspokojí snáď všetkých záujemcov.
ZÁPORY
 • energetická trieda C
 • tichý motor s 10 ročnou zárukou
 • program IDOS pre presné dávkovanie
 • elegantný dizajn a spoľahlivosť
 • veľký výber z programov i doplnkových funkcií
 • osvetlený bubon práčky
 • možnosť pridanie bielizne počas prania
 • prepojenie Home Connect
 • doživotná záruka Aquastop
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo