Recenzia BOSCH WAX28MH0B

BOSCH WAX28MH0BY – existuje dosť pádnych dôvodov, prečo si tento model zaobstarať. Je určený pre náročných užívateľov, takže sklamanie vás s touto práčkou celkom iste nečaká. Nové technológie na účinné odstránenie škvŕn, bezchybné pranie, špeciálne vyvinutý program pre alergikov, chytré prepojenie pre väčší komfort, tichý chod – to sú len niektoré, v skratke uvedené pozitíva tejto práčky. Ak sa chcete dozvedieť viac, ako o jej parametroch, cene, aj o tom, čo všetko vie alebo i snáď nevie, pozývame vás k ďalšiemu čítanie. Prestavíme, a hlavne zhodnotíme všetky vlastnosti tohto výrobku.

Parametre

Energetická triedaC
Spôsob plneniapredné
Kapacita10 kg
Otáčky1400
Hlučnosť prania48 dB
Hlučnosť žmýkanie71 dB
Spotreba energie za 100 cyklov67 kWh
Spotreba vody za 100 cyklov4900 l
Účinnosť praniaA
Ůčinnosť odstreďovaniaB
Aquastopáno
Výška84,8 cm
Šírka59,8 cm
Hĺbka63,2 cm
Počet programov14
Dĺžka základného programu285 min.

Predstavenie

Práčka WAX28MH0BY pojme naraz až skvelých 10 kg bielizne, je teda určená pre domácnosť o viac členoch. Rozmery tohto modelu sú 84,8 x 59,8 x 59 cm, preto sa určite nehodí do malej kúpeľne. Podľa nových energetických štítkov spadá do vysoko šetrné kategórie C (neľakajte sa toho čísla, energetické štítky nedávno prešli zmenou a C je skutočne veľmi dobrá hodnota). Jej spotreba elektrickej energie na 100 cyklov je 67 kWh a spotreba vody za 100 cyklov je 4900 litrov. Disponuje 14 programy, systémom AntiStain, s ktorým možno odstrániť 4 typy najbežnejších škvŕn.

Nájdete tu tiež technológiu 4D Wash System s funkciou Intensive Plus, s ktorým ako prací prášok, tak voda veľmi účinne prenikne do každého kúsku bielizne a tým zaistí výborné výsledky prania. Špeciálny program pre alergikov, aj dlhá životnosť, tichý chod a úsporné pranie, vďaka motoru Eco Silence Drive. Ďalej chytré prepojenie Home Connect pre maximálne pohodlie pri používaní a spoľahlivosť značky Bosch, ktorá sa teší obľube na trhu už mnoho rokov, za to všetko dávame veľký palec hore. Ak si ju budete chcieť zaobstarať, budete musieť počítať s trochu vyššou cenou.

Programy

Môžete si vybrať zo 14 programov, ktoré sú prispôsobené určitému typu bielizne. Oceňujeme napríklad program na čistenie bubna, ktorý vás sám upozorní na to, že je vhodné ho použiť. Tiež musíme vyzdvihnúť špeciálny program Alergia plus, ktorý je vhodný pre alergikov.

Názov programuKapacita v kg Maximálna teplota v ° CMaximálny počet otáčok ot./min
Bavlna10901 400
Bavlna farebné10901 400
Eco 40-60101 400
Ľahko udržiavateľné4601 200
Rýchly / mix4601 400
Jemné / hodváb240800
Vlna240800
Plákanie1 400
Odstreďovanie / odčerpávanie1 400
Čistenie bubna1 200
Alergia Plus6,5601 400
Košele / Blúzky260800
Šport / fitness240800
Rýchly 15’/30′4401 200

Doplnkové funkcie

Čo ďalšie vám práčka ponúkne?

 • AntiStain systém – táto špeciálna funkcia, ktorú je možné nastaviť u štandardných programov vám pomôže s odstránením 4 typov škvŕn (krv, maslo / olej, tráva, červené víno).
 • SpeedPerfect – vám skráti čas prania až o 65% a pritom bude bielizeň opravné rovnako kvalitne, ako pri dlhšom praní. Táto funkcia je kombinovateľná s väčšinou programov.
 • EcoPerfect – vám ušetrí spotrebu energie až o 50%, takže šetríte nielen životné prostredie, ale aj vaše peniaze. V takom prípade sa však výrazne predĺži dĺžka programu.
 • Reload – túto funkciu môžete použiť aj počas 89% trvajúceho cyklu (možno do teploty peny 50 ° C a pri nízkej hladine vody). Umožní vám zastaviť práčku, otvoriť dvierka a pridať bielizeň, ktoré ste zabudli do práčky vložiť
 • Intensive Plus – touto funkciou môžete aktivovať prania s dlhšou dobou, doba trvania programu sa pretiahne až o 30 minút. Použite u silne zašpineného prádla.
 • Detský zámok – uzamkne ovládací panel.
 • Nastavenie konca prania – umožňuje nastavenie doby skončenie programu.
 • Teplota – pri programoch, u ktorých je táto funkcia povolená, je možné si upraviť teplotu prania.

Ako perie

Naši recenziu môžeme začať tým, že práčka disponuje extrémne tichým, úsporným motorom EcoSilence Drive s dlhou životnosťou a so zárukou 10 rokov. Práčka je tichá tiež vďaka inovatívnej konštrukcii bočných stien AntiVibration. Zosilnená izolácia pomáha regulovať hladinu hluku, a preto ani pri odstreďovaní nie je práčka Bosch hlučná. Tiež je tým zaistená väčšia stabilita prístroja. Je jasné, že tichá prevádzka ocení mnoho z vás, hluku je všade až až a naše uši i myseľ si zaslúži trochu pokoja.

Na prehľadnom LED displeji vidíte aktuálne hodnoty nastavenia, možnosti volieb. Na displeji sa vám ukáže napríklad priebeh programu, počet otáčok, nastavená teplota, koľko času zostáva do konca prania alebo napríklad ukazovateľ spotreby a mnoho ďalšieho. Pomocou tlačidiel si vyberiete zo 14 dostupných programov a navolíte si kombinovanie rôznych funkcií a nastavení.

Pranie v tejto práčke je veľmi ekonomické, zaradená je do triedy C. Veľkostne sa hodia do väčších priestorov. Pretože sa jedná o práčku s predným plnením, môžete využiť priestor nad ňou. Hoci vzhľad práčky nie je tým najdôležitejším parametrom, u tejto bielej, voľne stojace práčky sa dizajn veľmi vydaril.

Vyperiete s ňou naraz až 10 kg bielizne, preto je vhodná pre väčšie rodiny či tých, čo perú väčšie množstvo bielizne naraz. Objem XXL bubna je 70 l. Otvor na naplnenie bielizne má priemer 32 cm a uhol otvárania dvierok je 171 °.

Model sa môže pochváliť šetrným nerezovým bubnom VarioDrum s kvapkovým tvarom a asymetrickými lopatkami. S patentovaným dizajnom bubna bude vášmu oblečeniu venovaná jemná starostlivosť a bielizeň sa nevyťahá a ani príliš nepokrčí. Oceníte určite tiež LED osvetlenie bubna práčky.

Škvrny sú často veľkým problémom a stáva sa, že po vypraní niekedy zostanú. Systém AntiStain odstráni štyri najbežnejšie z nich.

Technológia 4D Wash System je unikátny v tom, že kombinuje priame sprchovanie bielizne so špeciálnymi otáčkami a tak sa prací prostriedok aj voda dostanú všade, kam majú. Dosiahnete tak skvelých pracích výsledkov. Pokiaľ bude bielizeň silne špinavá, môžete využiť aj funkciu Intensive Plus, s ktorým sa prací cyklus predĺži.

Vieme, že dnes nemá nikto času nazvyš, preto oceňujeme aj funkciu SpeedPerfect, pre skrátenie doby prania, hoci výsledok je stále skvelý. Napríklad 4 kg bielizne zmiešané náplne môžete vyprať už za 41 minút. Funkcia EcoPerfect zase šetrí ako vaše peniaze, tak i prírodu.

Chcete pridať zabudnutú bielizeň alebo naopak nejaké vybrať a práčka už perie? Možno ste boli zvyknutí na práčku s horným plnením, kde to bolo možné, a myslíte, že tu to nepôjde? Kdeže. S funkciou Reload to nie je žiadny problém, v praní potom môžete okamžite pokračovať.

Práčka v sebe skrýva technológiu ActiveWater, ktorá má dva vstavané senzory, a to prietokový a senzor, ktorý meria stojatú vodu v bubne. Preto spotrebujete len toľko vody, koľko je v skutočnosti naozaj nutné. Efektívne využije vodu aj pri menšom množstve bielizne.

Samozrejmosťou je detská poistka a odložený štart, v tomto prípade ho tu nájdeme s ukončením prania aj až za 24 hodín.

Veľkou nepríjemností sa môže stať to, keď vám z hadice vytečie veľké množstvo vody. Zničená podlaha alebo vytopeniu susedia, to si nepraje nikto. Preto je celoživotná záruka na technológii AquaStop vítanou pomocou. Ak voda začne vytekať, poistný ventil prívod vody uzavrie.

Za čo dávame plusové body je špeciálne vyvinutý program pre alergikov AlergiePlus. Ľudí s citlivou pokožkou v poslednej dobe bohužiaľ pribúda, a preto tento program využijú mnohí z nás.

Home Connect je technológia, ktorú ocenia najmä tí, ktorí radi ovládajú svoju domácnosť na diaľku. Uľahčí vám to každodenný život. Jedná sa o plne prepojený systém s vaším mobilným zariadením. Aplikácia je opatrená funkciou Easy Start, tá vám uľahčí rozhodovanie, aký program bude pre pranie najlepší. Táto vychytávka sa bude páčiť zvlášť mužom, ktorí nemajú s praním také skúsenosti. Jednoducho zadáte farbu, materiál a stupeň znečistenia a je to. Program riadi a monitoruje práčku za vás. Aplikácia vás informuje o priebehu prania a upozorní, až proces prania skončí. Je to skvelá pomoc, ak trávite dosť času mimo domova. Keď prídete domov, bielizeň už len zavesíte či dáte do sušičky. Máte doma chytrého asistenta Amazon Alexa? Vďaka nemu môžete ovládať túto práčku tiež hlasom, a tak sa z domáce povinnosti môže stať tiež zábava. Len je potrebné si overiť, či je v aplikácii Alexa pre vami nastavenú krajinu a jazyk k dispozícii Home Connect.

Na trhu existuje podobný model práčky, a to práčka WAU28PH0BY, od rovnakého výrobcu. Tá je lacnejšia o zhruba 100 euro. Oba výrobky sú si podobné, majú rovnaký počet programov, rovnaký počet otáčok aj rovnaké zaradenie do energetickej triedy. Nejaké rozdiely tu ale predsa len nájdete.

Práčka WAU28PH0BY má o niečo nižšiu spotrebu ako elektrickej energie / rozdiel na 100 cyklov je 1 kWh /, tak i vody / rozdiel na 100 pracích cyklov je 500 l /. Odhadované náklady za 10 rokov prania sú o cca 50 euro nižšia. Model má tiež menšie hĺbku o 4 cm, čo môže hrať niekedy veľkú úlohu. Práčka však zvládne naraz vyprať „len“ 9 kg bielizne. Chýba u nej program pre alergikov, na druhú stranu tu nájdete funkciu IDOS, ktorá vám automaticky odmeria presné množstvo pracieho prostriedku a vody potrebnej pre každé vypranie, bez toho aby ste to museli sami riešiť. Aj niektoré ďalšie programy sa od seba máličko líšia. Bohatšie je však ponuka doplnkových funkcií (ľahké žehlenie, uloženie obľúbeného programu a pod.).

Na koľko vyjde prevádzka

Cena za jedno vypranie pri plnej kapacite (10 kg) pri programe bavlna. Údaje o spotrebe berieme priamo od výrobcu. Berie sa cena za energie, to znamená za vodu a elektrickú energiu. Cena pracích prostriedkov nie je zahrnutá. Ako cenu vody počítame 2,7 Eura za 1 meter kubický (1 000 litrov) a 0,15 Eura za 1 kWh.

 • Spotreba elektriny: 0,67 kWh
 • Spotreba vody: 49 l

Cena za jedno vypraní je teda cca (0,67 * 0,15) + (0,049 * 2,7) = 0,10 +0,132 = 0,232 Eura

Zistiť cenu

Hľadáte lacnejšie spotrebič? Prečítajte si náš radcu Ako si vybrať práčku.

8.8 Total Score
BOSCH WAX28MH0B

Tejto práčke nedá naozaj nič vytknúť. Jedná sa o jednu z najlepšie vybavených práčok, čo na trhu nájdete. Nájdete tu tie najnovšie funkcie. Pere skvele, disponuje veľkým výberom programov aj doplnkových funkcií. Ďalším pozitívom je veľmi tichý chod, ovládanie na diaľku, systémom Aquastop, je energeticky úsporná a spoľahlivá. Jediným mínusom je vyššia cena.

Pranie
9
Žmýkanie
8
Programy
9
Hlučnosť
9.5
Výbava
9
Spotreba
9
KLADY
 • energetická trieda C
 • tichá prevádzka
 • program pre alergikov
 • elegantný dizajn a spoľahlivosť
 • veľký výber z programov i doplnkových funkcií
 • prehľadný displej
 • možnosť pridania bielizne počas prania
 • prepojenie Home Connect
 • doživotná záruka Aquastop
ZÁPORY
 • vyššia cena
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo