Recenzia Electrolux EES48200L – kvalitné a rozumné zariadenie

Vstavaná umývačka riadu EES48200L od obľúbenej značky Electrolux bude dobrou voľbou pre každého, kto hľadá slušný pomer cena/výkon. Umýva 14 súprav riadu, ponúka množstvo programov vrátane automatického a krátkeho, Air Dry s otvorenými dvierkami a svetelnú indikáciu prevádzky na podlahe. Napriek tomu má niekoľko slabých miest, o ktoré sa s vami podelíme.

Parametre

Typvstavaná
Možnosť podstavbyáno
Šírka60 cm
Výška82 cm
Hĺbka55 cm
Energetická triedaE
Trieda účinnosti umývaniaA
Trieda účinnosti sušeniaA
Spotreba vody - 100 Eco cyklov1050 l
Spotreba elektriny - 100 Eco cyklov95 kWh
Počet sád riadu14
Hlučnost46 dB
AquaStopáno
Pripojenie na teplú voduáno
Počet programov8
All-in-one tabletyáno
Displejáno
Odložený štartáno
Vypnutie po domytíáno
Otvorenie po domytíáno
Umiestnenie príborovzásuvka na príbory
Polohovateľný horný kôšáno
Automatický programáno
Dĺžka umývanie240 min.

Predstavenie

Plne integrovaná vstavaná umývačka riadu Electrolux EES48200L dokonale zapadne do každej priestrannej kuchyne. Na jednoduchšiu inštaláciu je vybavená nastaviteľnými nožičkami, ktoré možno nastaviť na zvolenú výšku. Ide však o štandardne širokú umývačku riadu, takže nebude vhodná do užších priestorov. Má rozmery 82 x 60 x 55 cm a naraz pojme 14 súprav riadu, čo je vysoká kapacita, ktorá bez problémov uspokojí priemernú rodinu. Umývačka riadu môže byť napojená na teplú vodu a ak ju kúpite/vyrobíte lacno, môžete ušetriť energiu.

Hoci táto umývačka patrí k lacnejším spotrebičom, ponúka slušné vnútorné funkcie. Má celkom 8 programov vrátane obľúbených rýchlych a automatických režimov. K dispozícii sú aj praktické funkcie na intenzívne umývanie veľmi znečisteného riadu alebo skla. Na sušenie používa obľúbený systém AirDry. Čo sa týka hlučnosti, tento kus je zaradený do skupiny C s hlučnosťou 46 dB. Ide o priemernú hodnotu, ktorá neurazí ani nepoteší. Spotrebič má ochranu proti pretečeniu Aqua stop. Pre lepšiu predstavu si môžete pozrieť nasledujúce video. Toto je len mierne odlišný model, takže vám bude dobre slúžiť.

Ovládacie prvky

Na ovládanie umývačky riadu slúži plne integrovaný ovládací panel na hornej lište predných dverí. Preto je úplne neviditeľný a nenarušuje jednotnosť kuchyne. Obsahuje ovládací panel Môj čas s funkciou QuickSelect. To zahŕňa nastavenie požadovanej dĺžky programu na voliči a následné pridanie vybraných funkcií pomocou tlačidiel. Ekometer potom ukazuje, ako šetrný je váš program. Je pravda, že dlhšie programy sú (možno) prekvapivo úspornejšie, a naopak, ak chcete mať riad umytý čo najrýchlejšie, spotreba bude o niečo vyššia. Na ovládacom paneli nájdete aj malý displej, tlačidlo odloženého štartu a indikátory oplachovania a soli. Na sledovanie priebehu programu je model vybavený svetlom na podlahe. Nemôžete vidieť presný čas zostávajúci do konca programu, ale môžete vidieť, či umývačka riadu umýva alebo nie.

Usporiadanie interiéru a materiály

Umývačka riadu má vnútornú vaňu z nehrdzavejúcej ocele. Vo vnútri sa nachádzajú tri zásuvky. Úplne hore nájdete zásuvku MaxiFlex na príbory a rôzne kuchynské nástroje. Je dostatočne hlboká na väčšie kusy a má dostatok úchytov na dokonalé umiestnenie príborov. Pod ním sa nachádza horný kôš, ktorého výšku možno nastaviť aj pri plnom zaťažení. Vďaka tomu sa do spodného koša zmestia aj väčšie kusy riadu.

O kvalitu umývanie sa stará invertorový motor, na ktorý sa bohužiaľ nevzťahuje žiadna predĺžená záruka. Ide o daň za nižšiu cenu výrobku. Nemusíte sa však obávať, invertorové motory majú dobrú životnosť. Aby sa voda dostala do každého zákutia umývačky, má umývačka riadu v spodnej časti dvojité ostrekovacie rameno Satellite Clean, ktoré sa neustále otáča a mení uhol ostrekovania. Toto je klasika takmer každej umývačky riadu, jediné drobné rozdiely sú v tvare a veľkosti ostrekovacieho ramena.

Programy na umývanie a sušenie

Názov programuSpotreba vody v litrochDĺžka v minútachTeplota v °CSpotreba elektrickej energie (kWh)
Quick9,9-12,13045-500,56-0,69
Predumytie4,1-51550-600,01-0,04
1 hod10,4-12,76055-600,83-0,96
1 hod 30 min10,3-12,690600,96-1,09
2 hod 40 min9,8-1216050-551,05-1,18
ECO10,524050-550,935
Auto Sense8,7-12120-17050-600,75-1,18
Machine Care8,9-10,960700,60-0,72

Aj vzhľadom na nízku cenu vás veľmi poteší množstvo programov, ktoré tento model má. Na výber je 8 režimov vrátane obľúbeného rýchleho programu, ktorý umyje a usuší riad za štvrť hodiny. K dispozícii je aj obľúbený automatický program, pri ktorom umývačka zistí množstvo riadu a nečistôt a potom zvolí množstvo a teplotu vody a dĺžku umývania. Ak chcete, aby vaša umývačka riadu vydržala čo najdlhšie, približne raz za mesiac použite samočistiaci program Machine Care.

Okrem základných programov sú k dispozícii dve dôležité funkcie, ktoré zlepšujú zážitok z prania. Prvá z nich, nazvaná ExtraPower, zvyšuje teplotu a dĺžku umývania, aby vyčistila aj pripálené hrnce. Druhá funkcia, GlassCare, je určená na šetrnejšie umývanie skleneného riadu a chúlostivého riadu.

Ďalšie funkcie

Čo ďalšie vám umývačka ponúka?

 • Odložený štart – umývačka umožňuje odložiť štart o 1 až 24 hodín. To vám umožní nastaviť umývanie tak, aby sa spúšťalo, keď ste v práci, alebo prípadne v noci, keď je spotreba energie nižšia.

Spotreba a náklady na umývanie

 • Cena vody v SR: 3 € za 1 m3 (1 000 litrov)
 • Cena elektriny v SR: 0,15 € za 1 kWh.
 • Spotreba vody pri jednom umývacom cykle Eco: 10,5 litrov
 • Spotreba elektriny pri jednom umývacom cykle Eco: 0,95 kWh

Cena za jedno umývanie na program Eco (referenčný program pre energetický štítok) je cca 0,1326 €:
(0,95 * 0,15) + (0,0105 * 3) = 0,1425 (elektrina) + 0,0315 (voda) = 0,174 €

Tento údaj platí len pre program Eco. Pri ostatných umývacích programov závisí od nastavení programu, množstvo riadu, reálnom zašpinenie riadu, kvalite vody, kvalite umývacích prostriedkov, atď.

Slušná umývačka riadu za rozumnú cenu

Výsledky umývanie sú veľmi dobré. Musíme pochváliť prístroj za širokú ponuku programov, z ktorej si môže vybrať naozaj každý. Vďaka prídavným funkciám pre extra umývanie alebo umývanie skla sa nemusíte obávať vložiť do nej prakticky akýkoľvek špinavý alebo krehký riad. Určite oceníte aj automatický program, pri ktorom nemusíte nič špeciálne nastavovať. Poteší vás aj rýchly 15-minútový čas umývania, ktorý je v hektických časoch viac než užitočný. Kapacita umývačky by mohla byť vzhľadom na jej veľkosť trochu väčšia, ale ani 14 súprav riadu nie je zlá hodnota. Hlučnosť má priemernú hodnotu 46 dB. Priznávame, že najtichšie umývačky riadu majú hlučnosť okolo 42 dB. Aj keď sa to nezdá ako veľký rozdiel, v skutočnosti to tak je. Ak chcete umývačku riadu používať a sledovať televíziu v tej istej miestnosti, odporúčam tichšiu umývačku riadu. Napríklad AEG FFB 53610 ZM.

Sušenie je o niečo horšie. Zákazníci sa sťažujú na slabé výsledky, pričom hlavne plastové škatule atď. zostávajú mokré. Umývačka je vybavená systémom AirDry – otvorením dvierok a použitím suchého vzduchu z kuchyne. Bohužiaľ, nie je k dispozícii žiadna prídavná funkcia na dodatočné sušenie, takže riad nemusí byť úplne suchý alebo na ňom môžu byť zaschnuté kvapky. Ak chcete veľmi zaujímavú alternatívu, AEG FFB53610ZW je len o niečo drahšia (a okrem iného lepšie suší). Odporúčam vám, aby ste to tiež zvážili. Nestojí to oveľa viac.

Zistiť cenu
7.5Expert Score
Electrolux EES48200L

Túto umývačku riadu by sme odporučili zákazníkom, ktorí nepotrebujú množstvo najnovších technológií, ale vyhovuje im cenovo dostupný, ale moderný spotrebič. Ponúka množstvo programov, intuitívne ovládanie, svetelnú signalizáciu a Air Dry, hoci s trochu slabšími výsledkami. Spotreba je priemerná.

Umývanie
9
Sušenie
8
Spotreba
6.5
Funkcie
7
Dĺžka umývania
7
Plusy
 • nízka cena
 • mnoho programov vrátane automatických
 • populárny Air Dry
 • svetelná indikácia
 • intuitívne ovládanie
Nevýhody
 • mierne slabšie výsledky sušenia
 • priemerná hlučnosť
 • mierne vyššia spotreba

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo