Recenzia Kodak ASTRO ZOOM AZ527

V mesiaci apríli sme mali možnosť si v redakcii otestovať ultrazoom AZ527 od Kodaku. Recenziu píšeme z pohľadu nadšených fotografov amatérov, pre ktorých je Kodak AZ527 rozhodne dobrou voľbou. Ako sa nám s fotoaparátom pracovalo a aké zábery sme s ním nasnímali? Čo pre nás bolo prekvapením a čo naopak sklamaním? To sa dozviete v našej recenzii.

Parametre

Rozlíšenie fotografie20 Mpix
Optický zoom52
Digitálny čip1/2,3
Svetelnosť objektívu2,8-5,6
Napájanieakumulátor
HD videoáno
Hľadáčiknie
Optický stabilizátor obrazuáno
Mikrofónáno
Podpora pamäťových karietSDHC
KonektivitaHDMI, micro USB, Wi-Fi
Formát fotografieJPEG
Formát videaMOV
Hmotnosť558 g

Obsah balenia

Ultrazoom dostanete, v menšej krabici. Nečakajte žiadne bohaté príslušenstvo. Krabica ukrývala fotoaparát, nabíjačku, opasok na ruku, návod a niekoľko ďalších tlačovín. Nič ďalšieho k foteniu vlastne nie je potreba.

Zoznámenie

Čo sa návodu týka, tak pre nás bolo sklamaním, že nie je v slovenskom jazyku. Tento nedostatok však hravo vyrovnal fakt, že samotné nastavenie fotoaparátu umožňuje nastaviť ako ovládací jazyk slovenčinu. Jeho používanie je viacmenej rovnaké ako u ostatných digitálnych foťákov.

Výberové koliesko disponuje ako plne automatickými režimami, tak režimy čiastočne automatickými a úplne manuálnym režimom. Podobné fotoaparáty pre amatérov ponúkajú na koliesku ešte niektoré režimy scény, ktoré však u AZ527 nájdete pod označením SCN (tu si môžete vyberať z možností fotenia v noci, zvierat, pohybu, detí, panoramatických záberov a ďalších).

20,6 MPx BSI CMOS snímač s rozmerom ½, 3 „s ohniskom 24 mm postačí na fotenie všetkých fotografií bez nutnosti zoomovanie. Pri zábere s plným 1248 mm ohniskom dokáže zaznamenať aj detaily vzdialených objektov.

Pre záznam pohybu sme vyfotili nášho redakčného psa v akcii.

Pre portrét sme vybrali spiace bábätko.

Nasledujúce fotografie reprezentujú zväčšenie zoomom. Prvá fotografia je urobená bez zoomu, nasledujúce sa zazoomováním zhruba na polovicu a ďalšie s využitím maximálneho zoomovanie.

Za pomoci niekoľkonásobného priblíženie sme pomerne kvalitne vyfotili kosa sedacieho na strome vo vzdialenosti do 10 metrov.

Pri fotení na makro sme využili jarné kvety ovocných stromov aj kvitnúce rozrazil rezekvítek.

Fotografie kvitnúcich stromov s a bez režime makro.

Rozrazil rezekvítek (prvá fotografia je fotená ako celok, druhá pri zoomovaní a použití režimu makro).

Režim fotenie maznáčikov (potulná mačka).

Používanie

Pre fotenie sme najčastejšie využívali automatický režim a len v prípade, keď sme chceli fotiť na makro sme využili iný režim. Lepšie sa s ním totiž ostřilo. Ovládacie koliesko umožňuje pri fotoaparáte aktivovať Wi-Fi a spárovať tak foťák s vaším chytrým zariadením. Aplikáciu Pixpro Remote Viewer sme stiahli z Google Play. Jej inštalácia aj použitie bolo jednoduché. Niektorí používatelia o aplikácii píšu, že im kvôli nej nefungoval fotoaparát na ich telefóne, čo nám sa u Samsunug Galaxy J7 (2016) nestalo. Aplikáciu sme však ako výrazne prínosnú na fotenie nezistili. Výhodou však je možnosť okamžitého zdieľania vytvorených záberov.

K fotoaparátu neobdržíte klasickú nabíjačku na batérie. Batériu síce môžete vybrať, ale nabíja sa pomocou USB kábla buď zo zásuvky, alebo z počítača. Možnosť tohto dobíjania má svoje výhody aj nevýhody. Vďaka univerzálnemu USB káblu môžete batériu nabíjať treba nabíjacím káblom pre váš smartphone. V prípade, že však chcete mať v zásobe dve batérie, je potrebné si ďalšiu batériu aj nabíjačku kúpiť zvlášť.

Fotoaparát má na tele výrazný grip, za ktorý sa dobre drží, takže je obraz pri fotení stabilný aj v momente, keď fotíte jednou rukou (môžete mať aj ľahko zazoomováno). Optická stabilizácia obrazu je kvalitná, šum je však na fotografiách viditeľný v prípade, že fotíte s maximálnym zoomom.

Hmotnosť prístroja nie je tak veľká ako u veľkých zrkadloviek, ale ani tak nízka ako u kompaktov. Jeho hmotnosť sa pohybuje okolo 550 g, čo v ruke pocítite. V batohu však s prenášaním nebudete mať problém. Ani z hľadiska rozmerov sa nejedná o obra. Jeho rozmery sú zhruba 121,3 x 85,8 x 97,5 mm.

Fotoaparát disponuje konektivitou micro USB, HDMI a Wi-Fi.

Fotografie a videá

Za denného svetla s fotoaparátom zaobstaráte skvelé fotografie. Fotky sú natoľko kvalitné, že sa ich nemusíte báť nechať vyvolať ani vo veľkom formáte (napr. A4). Je však pravda, že v automatickom režime má fotoaparát tendenciu pre moc svetlé zábery, takže fotografie môžu vyzerať vyblednuto.

V porovnaní so špičkovými mobilnými telefónmi, sú fotografie celkom podobné. Čo vám však žiadny telefón neponúkne je optický zoom. Vďaka 52x zväčšenia môžete zaznamenať aj stovky metrov vzdialené objekty tak, ako by ste stáli kúsok od nich. A práve týmto parametrom sa fotoaparát od mobilných fotoaparátov výrazne odlišuje. Samozrejme čím horšie je počasie alebo čím viac zoomujete, tým menej kvalitná fotografie je, ale to je všeobecná vlastnosť fotoaparátov nižšej strednej triedy.

Prvá fotografia je urobená testovaným fotoaparátom, druhá telefónom Samsung Galaxy J7 (2016).

Záznam videa a zvuku je kvalitný. Čistý zvuk podporujú stereomikrofóny. Urobená videá si vďaka vstavanému reproduktoru môžete prehrať rovno v prístroji. K fotoaparátu nie je možné pripojiť externý mikrofón, takže pre natáčanie, napríklad krátkych filmov, nie je zariadenie vhodné. Obraz videa sa nám pri natáčaní celkov zdal vyrovnaný, len pri natáčaní niektorých detailov mal tendenciu ľahko prepaľovať.

Fotoaparát fotografie ukladá vo formáte JPEG, ale RAW bohužiaľ nepodporuje. To je trochu škoda, pretože aj amatérom môže byť tento formát pri následnej editácii užitočný. Video sa ukladá vo formáte MOV, ktorý prehráte ako vo VLC Playeri, tak Windows Media Playera.

Ak premýšľate nad zaobstaraním nového fotoaparátu, prečítajte si náš článok Ako vybrať digitálnu zrkadlovku.

Videorecenzia

Zistiť cenu
9 Total Score
Kodak ASTRO ZOOM AZ527

Fotoaparát je rozhodne dobrou voľbou pre amatérskych vyznávačov fotografovanie. Výsledné snímky sú aj pri fotení na automatický režim kvalitné a tiež video zaznamenáte v dostatočnej kvalite. Pre fotenie momentiek, rodiny a zážitkov z dovoleniek je fotoaparát úplne dostačujúci. Jediné, čo nás mrzí je fakt, že fotoaparát nepodporuje SDXC karty, takže môžete pracovať iba s SDHC kartou o maximálnej kapacite 32 GB a tiež to, že fotografie neukladá vo formáte RAW.

KLADY
 • jednoduché ovládanie
 • zoom
 • kvalitné fotografie aj video
 • stereromikrofony
 • reproduktor
 • optická stabilizácia obrazu
 • manuálne aj automatické režimy
ZÁPORY
 • nepodporuje SDXC karty
 • neukladá vo formáte RAW
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo