Ako vybrať longboard

Chystáte si zaobstarať svoj prvý longboard? Jeho výber nie je jednoduchý. Záleží predovšetkým na skúsenostiach, ale aj od typu jazdy, pre ktorý sa rozhodnete. V našom článku vám predstavíme základné typy jázd, dosiek a budeme sa venovať aj jednotlivým častiam, z ktorých sa doska skladá.

Recenzie longboardov

Do našich recenzií sme zahrnuli dosky ako pre jazdu v meste, tak na zjazd kopcov alebo triky. Pretože pre vás píšeme poradca zaoberajúceho sa výberom dosky, hodnotíme v našich recenziách najmä longboardy pre začiatočníkov, ale narazíte aj na modely pre mierne pokročilých. Pri testovaní sme brali do úvahy najmä výrobné materiály dosky, ale zamerali sme sa aj na kolieska a prevedenie dosky.

Spokey Zombie 29

Úroveň jazdcazačiatočník
Výrobný materiáljavor
Počet vrstiev8
Truckhliníkový
Uchytenie truckuzospodu
LožiskáABEC5
Veľkosť koliesok v mm65 x 40
Tvrdosť koliesok78a
Maximálna nosnosť100 kg
Veľkosť v cm74 x 20

Spokey je kratšia longboard typu cruiser, takže sa hodí predovšetkým na jazdu po meste. Vďaka kicktaili s ním ľahko prekonáte aj také prekážky, akými sú pätníky. Do mesta je vhodný aj kvôli svojej kratšej dĺžke, ktorá činí len 74 cm. Napriek tomu, že sa javorové drevo využíva skôr pre výrobu downhillových dosiek, je vhodným materiálom aj na dosky do mesta, ktorá musí čeliť najrôznejším prekážkam a nerovným povrchom. O svojej odolnosti vás presvedčí aj počet vrstiev, ktorých je celkom 8.

Ložiská ABEC 5 odkazujú k strednej presnosti výroby, ktorá je pre rekreačnú jazdu dostačujúca. Z hľadiska veľkosti sú kolieska vhodná pre jazdu v meste. Kontaktná plocha je len 40 mm, takže koliesko na povrchu nedrží tak dobre, ale nie je to zle. Kvôli zaoblené hrane nie je koliesko tak stabilné, ale zase sa lepšie strnie do slidu, čo je pri rekreačnej jazde pomerne potreba. Kolieska disponujú tvrdosťou 78a, takže na doske môžete jazdiť rýchlo a pri zatáčaní aj pri vyšších rýchlostiach nad nimi budete mať viac kontroly. Idú dobre aj na hrubom povrchu.

Zistiť cenu

Tempish Scara 40

Úroveň jazdcamierne pokročilý
Výrobný materiáljavor
Počet vrstiev8
Truckinverted, colorcoating
Uchytenie truckuzhora
LožiskáABEC7
Veľkosť koliesok v mm70 x 51
Tvrdosť koliesok83a
Maximálna nosnosť80 kg
Veľkosť v cm99 x 22,5

Jedná sa o longboard z kategórie univerzal. Vďaka umiestneniu koliesok mimo základnú dosku je možné na doske robiť triky a slidy. Pružná doska vám bude dobrým sluhom pri plnení vašich všetkých povelov. Longboard je vhodný pre stredne pokročilých jazdcov, ktorí ocenia jeho jazdné vlastnosti.

Stredne silné konkávne zakrivenie vám dá vždy silnú odozvu. Vďaka montáži Drop-Thru truckov je doska celkovo stabilnejší, pretože sú kolieska bližšie vozovke. Tvarové spracovanie dosku predurčuje pre freeride alebo downhill. Vďaka výrezom na kolesá sa nemusíte obávať, že by prišla do styku s doskou a hrozilo poškodenie ako koliesok, tak dosky.

Tvrdosť koliesok je 83a, vďaka čomu je dobre odtrhnete do slidu a priľnavosť je tiež dostačujúca. ABEC7 ložiska patrí do vyššej kategórie, čo znamená, že sa môžete tešiť na dobrú točivosť.

Zistiť cenu

NILS EXTREME WOOD 40

Úroveň jazdcamierne pokročilý
Výrobný materiáljavor
Počet vrstiev9
Truckhliníkový
Uchytenie truckuzhora
LožiskáABEC7
Veľkosť koliesok v mm65 x 51
Tvrdosť koliesok78a
Maximálna nosnosť100 kg
Veľkosť v cm101,6 x 25,5

Po longboardu výrobca Nils Extreme môže siahnuť už mierne pokročilý longboardový jazdec. Ako výrobný materiál dosky bol použitý javor, čo je najtvrdšia drevo používané na výrobu. Doska je zložená z 9 vrstiev, čo odkazuje k vysokej tuhosti. Preto je doska vhodné predovšetkým pre downhill alebo mestský cruising.

Široká a mäkké kolieska dobre drží na vozovke, sú vhodné pre rýchlu jazdu a vďaka dobrej priľnavosti máte lepšiu kontrolu nad zatáčaním. Okrúhle hrany sa skvele hodí na rezanie zákrut, kvôli mäkkosti koliesok ide sliding pri nižších rýchlostiach tuho. Doska je ľahko dropnutá, čo znamená, že sa pri jazde cítite stabilne vďaka špeciálnemu tvarovaniu. Grip povrchu je zdrsnený (podobne ako šmirgľový papier), čo zaručuje, že na doske budete stáť pevne.

Vďaka drop-thu tracku ste bližšie k zemi, takže máte pri jazde lepšiu stabilitu. Výrezy na kolieska zabraňujú ich stretu s doskou, takže sa kolieska ani doska nemôžu poškodiť. ABEC7 ložiská sú v dostatočnej kvalite pre mierne pokročilého jazdca.

Zistiť cenu

WORKER Nasta 46

Úroveň jazdcazačiatočník
Výrobný materiáljavor
Počet vrstiev8
Truckhliníkový
Uchytenie truckuzospodu
LožiskáABEC7
Veľkosť koliesok v mm70 x 51
Tvrdosť koliesok82a
Maximálna nosnosť100 kg
Veľkosť v cm117 x 24

Ideálna doska pre začiatočníkov je Worker Nasta 46 v pintailovém prevedení. Je ideálnym dopravným prostriedkom z A do B, ale môžete s ním jazdiť aj na cyklotrasách. Vďaka dĺžke 117 cm je vhodná aj na dancing, pretože jazdec má dostatočný priestor pre pohyb.

Doska má ľahký drop, takže je dostatočne citlivá aj pri carvingu za jazdy z kopca. Je ľahko ovládateľná a ľahko zatáča. O dlhú životnosť sa stará 8 vrstiev javorového dreva, ktoré bolo použité na výrobu. ABEC7 ložiská zaisťujú ľahké otáčania koliesok. Kolieska sú trochu tvrdšie. Hodnota 82a je vhodná pre freeride jazdu, ktorú si však vďaka tvaru dosky môžete vyskúšať tiež. Výhodou koliesok je dobrá priľnavosť a je možné ich dobre odtrhnúť do slidu.

Koliesko má pomerne širokú priľnavú plochu 51 mm, takže na ceste dobre drží, vďaka veľkosť 70 mm na doske zvládnete aj jazdu nerovným terénom.

Zistiť cenu

WORKER Skully 36

Úroveň jazdcazačiatočník
Výrobný materiáljavor
Počet vrstiev8
Truckneuvedené
Uchytenie truckuzospodu
LožiskáABEC7
Veľkosť koliesok v mm70 x 42
Tvrdosť koliesok80a
Maximálna nosnosť100 kg
Veľkosť v cm91 x 22

Menšie paintailový longboard Worker Skully 36 je vhodný predovšetkým pre začiatočníkov, ktoré chcú jazdiť predovšetkým po meste. 8vrsté vyhotovenie z javorového dreva je odrazom kvality a dlhej životnosti. Tento longboard najlepšie využijete pri presune z jedného miesta na druhé. Kvôli kratšej dĺžke nie je vhodný na dancing.

Vďaka veľkosti kolieska 70 mm hravo zvládnete aj jazdu nerovným terénom. Tvrdosť zodpovedá požiadavkám cesty. Na doske môžete jazdiť rýchlo a vďaka tvrdosti koliesok sa môžete spoľahnúť na presné zatáčanie i vo vyšších rýchlostiach. Do slidu sa zle strháva predovšetkým, ak idete pomaly. S longboardom môžete hravo jazdiť ako carving, tak cruising.

Výrobca bohužiaľ neuvádza, z akého materiálu sú vyrobené trucky, takže môžeme len napísať, že ich veľkosť je 6 palcov.

Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Slovníček

Pokiaľ s longboardingu ešte len začínate, môžete sa stretnúť s niekoľkými pojmami, v ktorých môžete tápať. Preto sme pre vás zostavili malý slovníček, ktorý vás prevedie aspoň základným názvoslovím.

 • Baseplate – hlavná spodná časť trucku, základňa, ktorá sa pripevňuje k doske.
 • Bushing – súčasť trucku, ktorá sa nachádza uprostred hangera a ovplyvňuje ovládanie dosky.
 • Carving – schádzaní kopcov s rezaným zatáčaním.
 • Cruiser – tvar dosky, ktorá najviac pripomína klasické skateboardy.
 • Dancing / Freestyle – disciplína, ktorá je postavená predovšetkým na trikoch.
 • Downhill – schádzaní kopcov.
 • Drop-Deck – tvarovanie dosky charakteristické nižším posadením stredu oproti truckom.
 • DT čiže Drop Trhu – uchytenie truckov z hornej časti dosky.
 • Freeride – voľná jazda.
 • Grip – grip je na longboardu drsný povrch dosky, vďaka ktorému na ňom nohy stojí pevne.
 • Hanger – časť trucku, ktorá nesie kolieska.
 • Kicktail – zdvihnutá zadná časť dosky.
 • Kingpin – veľka skrutka na trucku slúžiace na povolenie alebo utiahnutie bushing.
 • Konkávy – tvar dosky.
 • Pintail – typ longboardu v tvare ryby alebo podlhovasté klapky.
 • Shape – tvarovanie na ploche dosky, kde stojí nohy.
 • Sliding – štýlové brzdenie pri vysokých rýchlostiach.
 • Tail – zadná časť dosky.
 • Top-Mount – druh dosky kombinujúce prvky z DT dosky (výrezy na kolieskach) a pintail dosky (spodné uchytenie trucku).
 • Trucky – náprava, kovová časť spájajúca kolieska s doskou, podľa typu jazdy sa delí na vertical kingpin a reverse kingpin.
späť na začiatok ↑

Kde sa vzal a čo je to longboard

Longboard nie je vo svete skejťákov ani surfistov žiadnou novinkou. Vznik tohto športu sa datuje do 60. rokov 20. storočia, teda do doby, kedy sa na americkej scéne objavuje skateboarding. Surferi okolo Santa Moniky v Kalifornii hľadali podobný spôsob pohybu na vlnách na cestách, čo malo za následok vznik prvé dosky s kolieskami.

Longboard sa od skateboarda odlišuje predovšetkým svojou dĺžkou a šírkou. Dĺžka sa pohybuje okolo 1 metra a šírka medzi 19 a 25 centimetrami. Kolesá longboardu sú väčšie, širšie a mäkšie, takže je ideálnym dopravným prostriedkom. Má väčšiu priľnavosť a je stabilnejší. Kolieska sú s doskou spojené tzv. trucky, čo môžeme prirovnať k náprave, vďaka ktorej sa s longboardy lepšie zatáča. Najlepšie longboard pre svoje potreby vyberiete vtedy, ak viete, aké jazde budete dávať prednosť.

späť na začiatok ↑

Výber longboardu

Výber longboardu nie je jednoduchou záležitosťou. Do úvahy musíte brať hneď niekoľko parametrov zahŕňajúcich tvar, materiál, kolieska, trucky, štýl jazdy i miesto, kde chcete jazdiť. Cena longboardov zodpovedá ich kvalite. Ak sa rozhodnete pre longboard za nízku cenu, počítajte s tým, že bude vyrobený z nekvalitných materiálov a hrozí, že sa treba pri skoku môže aj zlomiť.

Kde chcem jazdiť

Podľa štýlu jazdy si budete vyberať najvhodnejšie doska. Delí sa do 3 kategórií.

1. Mesto

V meste sa longboard využíva ako dopravný prostriedok. Aby pre vás jazda bola čo najpohodlnejšie, je lepšie zvoliť kratšie až stredný longboard či mini-longboard (cruiser), ktorý má mäkšie kolieska. Doska by malo mať zadnú časť (tail) zdvihnutou. Zdvihnutému tailu sa hovorí kicktail. Vďaka zošliapnutie kicktailu sa zdvihne predná časť dosky s kolieskami a vy ľahšie prekonáte treba pätníky alebo iné väčšie prekážky.

2. Mesto, parky a chodníky

Ak sa chystáte do mestských parkov a na cyklistické chodníky, zvoľte klasický pintailový longboard. Pintailový longboard je charakteristický svojím tvarom pripomínajúcim rybu či podlhovastú kvapku. Zvoliť môžete aj DT longboardy. Pre jazdu v zmieňovaných terénoch sa nehodí dosky presahujúce svojou dĺžkou 105 centimetrov ani výrazne profilované dosky s nízkou výškou hodiace sa na downhill.

Pamätajte, že: Čím je longboard vyššie, tým rýchlejšie reaguje a zatáča, ale na druhú stranu je menej stabilný. Výhodou nízkych longboardov je väčšia stabilita aj počas jazdy vo vysokej rýchlosti, nevýhodou je však horšia obratnosť.

Longboard Top-Mount v sebe kombinuje prvky DT a pintail. Z DT preberá výrezy, ktoré zabraňujú kontaktu kolieska s doskou počas ostrého zatáčania a z pintail si nesie spodné uchytenie truckov. Vďaka tomu je táto doska obratná, citlivá na zatáčanie a je možné s ňou vykonávať i dancing (triky).

3. Kopce a cesty

Ak sa chystáte na cesty mimo mesto, vyberte si podľa toho, aký štýl chcete jazdiť. Podľa toho budete vyberať z kategórií carving, freeride a downill.

Carving je štýl schádzaní z kopca, pri ktorej si užívate rezanie oblúkov. Dosky pre tento štýl jazdy sa hodí pre dancing. Freeride sú dosky na zjazdy a sliding. Tracky disponujú DT uchytením, takže sú dosky nízko pri zemi a aj pri vyšších rýchlostiach sú stabilnejšie. Pre downhill sú typické veľmi profilované dosky (na doske nájdete akoby dve stopy, do ktorých vložíte nohy) s nízko položeným ťažiskom. Dosky sú hrubé a tuhé a jazdí sa s nimi z prudkých kopcov.

Doska longboardu

Doska je základom celého longboardu. Jej tvar, dĺžka i konštrukcia určuje pre aký typ jazdenie je vhodná. Pokiaľ s jazdou na longboardu ešte len začínate, odporúčame siahnuť po najuniverzálnejším typu, co je paintail. Akonáhle zistíte, ktorý štýl jazdy pre vás bude najlepšie, je možné si dosku upraviť podľa potrebných parametrov.

Dosky majú mnoho tvarov, ktoré sa odvíja od štýlu jazdy.

1. Cruising

Dosky sú vhodné na jazdu po meste, sú pohodlné a jednoduché na učenie. Tvary dosiek môžu byť tieto:

 • Pintail – Ide o najbežnejší tvar dosky pripomínajúci rybu či podlhovastú kvapku. Doska je väčšinou plochá a vhodná pre úplných začiatočníkov. Longboard s touto doskou sa hodí ako „približovadlo“ z A do B a je vhodný predovšetkým do mesta. Ich charakteristickými prvkami sú široké trucky, široká kolieska a mäkšie bushing.
 • Double kick – ide o kratšiu verziu cruiseru. Shape je v tvare kicku, doska má skateové trucky a užšie kolieska. Medzi charakteristické vlastnosti patrí nízka hmotnosť longboardu, takže sa hodí do mesta, ale je možné s nimi robiť aj triky.
 • Bantam – bývajú vyrobené z plastu, jedná sa o menšie dosky sa skateovými trucky a širšími kolieskami pre prechádzaní nerovností (štrk, škáry …).

2. Freeride

Dosky sú charakteristické lepším setp-upom určeným pre zábavu a triky. Konkáva dosky je lepšie, rovnako ako sú lepšie trucky aj kolieska. Dosky môžu mať špeciálne upravenú dosku s viditeľnými výrezmi na kolieska.

 • Top mount – Trucky sú k doske primontované zospodu. Jedná sa o hybridné longboardy, ktoré majú lepšiu stabilitu a vďaka kratšej dĺžke umožňujú trikovať podobne ako na skateboarde. Hybridy môžete zvoliť pre downhill, freeride alebo carving.
 • Drop-Thru – Trucky sú montované zo zhora dosky spôsobom drop-Thru. Kolieska sú teda doske bližšie, ale vďaka výrezom je zabránené ich stretu s doskou. Okrem toho, že sa jedná o spôsob uchytenia trackov, je to tiež tvar dosky, ktorá sa vyznačuje tým, že má prostriedok dosky nižšie, ako sú trucky. Trucky je možné uchytiť dvoma spôsobmi. Po prvé Drop-Thru – montujú sa zhora dosky. Po druhé Drop-deck – doska je tvarovaná tak, že je prostriedok nižšie ako miesto uchytenie trucku. Vďaka zníženému ťažisku majú longboardy dobrú stabilitu a hodí sa ako pre downhill tak pre freeride.
 • Double kick – je možné ho prirovnať k väčšiemu skateboardu s dvoma pätkami.

3. Downhill

Ide o rýchlostnú disciplínu. Počas zjazdu jede jazdí rýchlosťou nad 60 km / h, horná rýchlosťou hranice neexistuje.

Longboardy na downhill sú tvrdé, takže majú dobrú stabilitu, sú prehnuté pre lepšie zatáčanie a ich dĺžka sa pohybuje okolo 95 cm. Trucky sú kvôli lepšej stabilite dlhšie, bushing má valcový tvar. Kolesá bývajú väčšie, širší a mäkšie.

Dĺžka dosky

Tiež dĺžky dosky ovplyvňuje štýl jazdy.

Dĺžka dosky v palcoch a cmŠtýl jazdy
28-38/71-79do mesta
38-42/97-109do mesta, Freeride, Downhill
42 a viac/107 a viacdo mesta, Freeride, Downhill

Konštrukcia

Pre výrobu dosiek sa používa niekoľko typov dreva a ďalších materiálov, ktoré doske prepožičiavajú určité vlastnosti, a tým ju predurčujú pre určitý štýl jazdy.

Najčastejšie sa používa javor a bambus, breza a kombinácia s laminátom. Doska sa skladá z vrstiev, ktorých môže byť od 2 do 11. Počet vrstiev a materiál majú vplyv na vlastnosti dosky. Javor je drevom najtvrdším, takže sa z neho vyrába predovšetkým dowhnillové longobardové dosky. Bambusové drevo je pružné a v kombinácii s javorom sa používa pre carvingovú jazdu, freeride alebo do mesta.

Trucky na longboard

Truck je kovová konštrukcia, ktorá sa skrutkuje k doske a nesie kolieska. Môžete sa stretnúť s dvoma typmi, ktoré ovplyvňujú štýl jazdy aj ovládanie dosky.

Vertical Kingpin – nie je tak obvyklý, vychádza zo skateboardového trucku, ale líšia sa širším hangerem (časťou, ktorá nesie kolieska). Kvôli veľkosti dosky je tento truck mohutnejší. Jeho uplatnenie je vhodné pre dosky, na ktorých budete jazdiť v skateparkoch. Nastavenie tuhosti sa vykonáva pomocou matice alebo výmenou bushinga za tvrdšie alebo mäkšie.

Reverse Kingpin – na longboarech u nás sa objavuje najčastejšie. Od predchádzajúceho ho spoznáte vďaka uhlu sklonu, ktorý môže byť 35 °, 42 °, 43 °, 45 °, 50 °. Vďaka uhlu sklonu má truck lepšiu geometriu, točivosť i stabilitu. Tuhosť sa mení utiahnutím či povolením alebo výmenou bushinga. Tieto trucky sú vhodné pre carving, freeride a downhill.

Ložiská

Ložiská nájdete pod označením ABEC 1, ABEC 3, ABEC 5, ABEC 7, ABEC 9. Čísla neoznačujú kvalitu, ale presnosť výroby a rýchlosť behu. Ložiská s najmenšou presnosťou výroby nesú označenie ABEC 1, naopak najväčší presnosti výroby dosahujú ložiská s označením ABEC 9. Pokiaľ chcete kvalitné ložiská, vždy vyberajte tie od známych výrobcov. Všeobecne platí, že ložisko od neznámeho výrobcu, ale s označením ABEC 9 môže byť menej kvalitné ako ložisko známeho výrobcu s označením ABEC 3.

Ložiská s označením ABEC 1 majú najmenšie výrobnú presnosť a sú najpomalší. Ložiská ABEC 9 majú naopak najväčšie výrobnú presnosť a rýchlejší chod.

Kolieska na longboard

Jazdné vlastnosti koliesok ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov, patria medzi ne: rozmery, tvar, kontaktná plocha, tvrdosť a poloha stredu.

Veľké kolieska sú charakteristické pomalšie akceleráciou, ale sú rýchlejšie ako kolieska malá. Mäkké kolieska majú zase lepšiu priľnavosť ako kolieska tvrdá, ale zase sú pomalšie. Na hrubšom povrchu je však jazda na mäkkých kolieskach plynulejší a rýchlejší. Pre jazdu na bežných cestách sa odporúča tvrdosť 80a.

Veľkosti koliesok

Veľkosť koliesok v mmŠtýl jazdy
58-70cruizing/sliding
70-76freeride/carving
75+downhill/dancing

Tvrdosti koliesok

Tvrdosť koliesokCharakteristika
70-80aVhodné pre rýchlu jazdu, máte viac kontroly pre zatáčanie vo vyšších rýchlostiach vďaka väčšej priľnavosti, dobre idú aj na hrubom povrchu, zlé strhnutie do slidu najmä v nižších rýchlostiach.
80-85aVhodné pre freeride jazdu, dobrá priľnavosť, možno dobre odtrhnúť do slidu.
85-95aTvrdá kolesá pre ľahké strhnutie do slidu a driftovanie, horšie idú na hrubom povrchu.

Kontaktná plocha kolieska je tá, ktorá prichádza do styku s cestou či iným povrchom. Jej veľkosť sa pohybuje v rozmedzí 30-80 milimetrov. Čím širšie kontaktná plocha, tým lepšie koliesko na povrchu drží.

Hrany ovplyvňujú držanie kolieska. Zaoblené hrany drží horšie, ale lepšie je strhnete do slidu. Hranaté zase drží lepšie.

Vlastnosti koliesok ovplyvňuje aj poloha stredu, ktorá môže byť trojaký:

 • Center-set – stred kolieska je v rovnakej vzdialenosti od pravej i ľavej hrany. Výhodou týchto koliesok je, že ich môžete otočiť v prípade, že sú na jednej strane opotrebované viac ako na druhej (podobne ako u kolieskových korčúľ). Tieto kolieska sa dobre dostanú do slidu, ktorý trvá dlhšie a nestrácate pri ňom rýchlosť ako u off-set koliesok.
 • Off-set – kolieska disponujú stredom umiestneným medzi vnútorným okrajom a prostriedkom kolieska. Jedná sa o najbežnejšie montovaná kolieska na longboardy v SR.
 • Side-set – stred kolieska je v jednej rovine s vnútornou hranou. Charakteristickým znakom je najlepšia priľnavosť, kolieska dobre drží a idú len ťažko strhnúť do slidu. Pri slidovanie strácate rýchlosť, ale vďaka dobrej priľnavosti sú kolieska lepšie ovládateľná.

Štýl jazdy a typ koliesok

Carving a cruising – pre tento štýl jazdy je vhodné zvoliť kolieska dobre zvládajúci nerovných povrch ciest a mestských ulíc. Veľkosť by sa mala pohybovať medzi 60 mm a 75 mm, tvrdosť sa odporúča okolo 80a. Kolieska by mala disponovať ostrými hranami, veľkou kontaktnou plochou a side-site alebo off-set stredom.

Downhill – pre zjazdy sa hodí kolieska veľkosti 70-80 mm a s tvrdosťou okolo 80a-83a. Hrany by mali byť ostré a kontaktná plocha veľká. Aby kolieska dobre držala, je vhodné zvoliť off-set stred.

Freeride – siahnite po kolieskach s guľatou hranou a stredom buď centier-set, alebo off-set. Tvrdosť 82a kolieska predurčuje k lepšiemu odtrhnutie do slidu.

Výber bushing

Bushingy sú vyrobené z polyuretánu a môžu mať tvar valca alebo kužeľa, nájdete ich na hangeri. Tieto časti sa pri zákrutách rôzne zmačkávají, čím zaisťujú plynulé zatočenie. Čím tvrdšie variantu zvolíte, tým horšie sa vám bude zatáčať, ale budete mať lepšiu stabilitu (vhodné pre downhill). S mäkšími bushingy sa zase lepšie zatáča, ale majú horší stabilitu (hodí sa pre carving).

Každý truck nesie viac bushingov. Vďaka možnosti ich kombinácie tak môžete dosiahnuť optimálnych vlastností trucku. Väčšia valcových bushingov disponuje väčšou stabilitou a tuhším zatáčaním. Bushingy v tvare kužeľa sú zase menej stabilné, ale ľahšie sa s nimi zatáča.

Typy podložiek

Podložky sa inštalujú medzi trucky a dosku. Používajú sa hneď z niekoľkých dôvodov. Podložky zväčšujú vzdialenosť medzi kolesami a doskou, takže nedochádza k ich kontaktu. Kolesá sa nemôžu zablokovať a nemôže sa poškodiť ani doska ani kolieska. Ďalšou výhodou je, že podložky znižujú vibrácie, ktoré sa z truckov prenáša na dosku a z dosky do nôh jazdca. Rozhodnúť sa môžete aj pre použitie tzv. uhlové podložky, ktoré mení uhol trucku, a tým jeho geometriu, stabilitu a točivosť.

späť na začiatok ↑

Najčastejšie otázky a odpovede týkajúce sa longboardu

Spísali sme pre vás najčastejšie otázky, ktoré sa s vyhotovením prvého longboardu spája najčastejšie.

Longboard pre začiatočníkov

Začiatočnícka doska by mala byť čo najuniverzálnejší. Najlepšie longboard pre začiatočníkov je ten s tvarom dosky pintail. Ide o rovnú dosku, ktorá svojím tvarom pripomína podlhovastú kvapku. Ľahko sa ovláda, a preto by po nej mal siahnuť každý začiatočník.

Longboard pre pokročilých

Ak už s jazdou skúsenosti máte, je vhodné sa rozhodnúť podľa toho, aký štýl chcete jazdiť. V prípade, že chcete jazdiť po meste, siahnite po typu dosiek longboard cruiser alebo drop-thru. Kratšie doska s kickatilem je vhodná pre prekonanie nerovností (pätníky).

Najlepšie doska na zjazd z kopca

Pokiaľ chcete top dosku na zjazd z kopca, siahnite po variante downhill. Dosky môžu byť hybridné s trucky typu drop-thru, čo im prepožičiava dobrú stabilitu.

Aké chrániče na longboard budete potrebovať

Rovnako ako pri jazde na bicykli, korčuliach a kolobežkách, aj pri longboardingu je lepšie využívať chrániče. Odporúčame nosiť rukavice na Longobardi aj helmu na longboard. Ak vyberáte longboard pre deti, kúpte im spoločne s doskou aj spomínané chrániče. Vhodné je navyše siahnuť po chráničoch kolien.

Prečo sa rozhodnúť pre obstaranie longboardu

Longboard je ideálnym dopravným prostriedkom po meste. Na rozdiel od skateboarda má dlhšiu a širšiu dosku, čo zaisťuje komfortnejšiu jazdu na longboardu. Je možné s ním jazdiť ako na cestách, tak z kopca. Má lepšiu stabilitu, veľké kolieska dobre prekonávajú nerovnosti a tvar dosky si môžete zvoliť podľa svojej úrovne a štýlu jazdy, ktorý chcete jazdiť.

Jeho nevýhodou je vyššia hmotnosť, než má skateboard a pre triky a skoky musí byť jazdec zdatný a vyvinúť väčšiu silu.

späť na začiatok ↑

Elektrické longboardy

Pri výbere elektro longboardu sa zamerajte na jazdné vlastnosti, ktoré by mali zodpovedať povrchu. Do úvahy berte typ pohonu a typ prevodu. Mechanizmy by mali byť kvalitné, aby odolali veľkému namáhaniu. O elektrický longboard sa treba starať, prvky pravidelne kontrolovať a uťahovať. Súčasťou longboardov je diaľkové ovládanie, na ktorom si volíte rýchlosť jazdy.

Počítajte s tým, že aj ten najlepší elektrický longboard má vyššiu hmotnosť, čo sa odrazí na dlhšiej brzdnej dráhe. Pri brzdení vám pomôžu silné elektromotry a brzdný systém, ktorý ocenia najmä začiatočníci.

Z elektronicky poháňaných dosiek sú na trhu dostupné aj hoverboardy, o ktorých sme napísali samostatný článok.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď