Ako vybrať vysielačku

Či už si chcete zaobstarať vysielačku čisto pre zábavu alebo ju budete potrebovať pri práci, tento článok vám pomôže sa v tomto sortimente vyznať. V článku sme spísali a vysvetlili dôležité špecifické pojmy, ktoré vám pomôžu sa v problematike lepšie zorientovať. Táto téma je obsiahle a odborné, ale vďaka našim základným radám pre výber sa do neho ľahko dostanete. Pozrieme sa na rozdelenie vysielačiek podľa využívaných frekvenčných pásiem. Tu je dôležité, aby ste si vybrali pásmo, ktoré môžete používať bez povolenia. Jedná sa o PMR a CB. Ďalším nevyhnutným parametrom pri výbere samozrejme je to, aký dosah vysielačky majú. Počet kanálov by mal byť čo najvyššie, aby sme neboli pri spojení rušení inými užívateľmi. Nesmieme zabudnúť ani na výdrž batérií a vysielací výkon, ktorý práve s výdržou batérií priamo súvisí. Podrobnejšie sa pozrieme na funkcie, ktorých je celá rada. Hoci dizajn u tohto výrobku nebude tým najdôležitejším faktorom, napríklad u ručné vysielačky bude hrať úlohu to, ako padne užívateľovi do ruky. V neposlednom rade sa zameriame samozrejme aj na ceny. Predstavíme vám recenziu päť rôznych vysielačiek a ukážeme, v čom spočívajú výhody a nevýhody jednotlivých modelov.

Recenzie a test piatich vysielačiek

Postupne si predstavíme päť vysielačiek, ktoré zhodnotíme z rôznych uhlov pohľadu. Každá z nich je niečím zaujímavá a vybrať si tak môžete tú najlepšiu vysielačku pre vás. Zameriame sa na porovnanie medzi nimi, či už pôjde o dosah vysielania a jeho kvalitu, množstvo funkcií a príslušenstva, ktoré vám pomôžu pri používaní vysielačky a zaistí vám lepší komfort použitie. Tiež sa pozrieme na odolnosť vysielačiek a samozrejme ich ceny. Nevynechali sme ani otázku nabíjanie výrobkov. Až dôjdete na koniec článku, budete vedieť, aký typ vysielačiek chcete, ktorý výrobca je pre vás ten pravý a ktorá hľadiska výberu pre vás budú dôležitá.

GoGEN Maxipes Fík

PásmoCB
Určenieručné
Hmotnosť0,37 Kg
Prenosová frekvencia446 MHz
Počet kanálov8
Dosah3,5 km
Hlasové ovládanienie
Podsvietenieáno
Batérie3 AAA batérie mikrotužkové

Táto vysielačka výrobca GoGen patrí k lacnejším modelom, ale môžete si s ňou užiť dosť zábavy. Na obale je detský motív Maxipsa Fíka, je teda určená hlavne pre deti. Neznamená to ale, že je to len nejaká detská hračka, s ktorou sa nikam nedovoláte. Ide o to výkonnú vysielačku, ktorá má vo voľnom priestore dosah až 4 km, ak je jedna z dvoch vysielačiek v budove, tak až 3,5 km.

Balenie obsahuje 2 ks vysielačiek, súčasťou je aj praktická spona na opasok alebo na batoh, budete tak mať voľné ruky napríklad pri výletoch. Napájanie vysielačky je na mikrotužkové batérie AAA, ktoré tiež nájdete priložené v balíčku. Vďaka tomu budete mobilný a napríklad v prírode nie ste odkázaní na sieťový zdroj. Samozrejme výdrž nie je zas tak veľká ako by bola vysielačka napájaná akumulátorom. Výhodou je, že tu nájdete zabudovaný indikátor batérie, ktorý vám pomôže strážiť, aby vysielačka zrazu nezostala bez „šťavy“. Vysielačka disponuje funkciou zamykanie tlačidiel a šetrenie batérií. Vďaka tomu môžete maximalizovať pohotovostnú dobu používania.

Máte tu možnosť nastaviť si hlasitosť. A tiež zapnúť podsvietenie oranžového LCD displeja, ak chcete vysielačku použiť za zhoršených svetelných podmienok. Tento model je ľahký a dobre sa bude držať v menšie ruky. Prepínať môžete medzi 8 kanálmi a funkcia skenovania kanálov vám umožní nájsť všetky rádiové stanice v okolí. Tak sa vy alebo vaše deti ľahko spojí s ostatnými.

Užívatelia oceňujú prehľadné menu a výbornú komunikáciu. Ak potrebujete jednoduché, ale plne funkčné vysielačky, určite splní vaše očakávania a vám aj vašim deťom urobia veľkú radosť.

  • dobrý dosah
  • nízka cena
  • vhodný do detskej ruky
  • čistý prenos zvuku
  • snáď len slabá výdrž batérie
Zistiť cenu

Baofeng UV-5R

PásmoPRM (VHF: 136-174 MHz, UHF: 400-520MH) - Dual Band
Určenieručné
Hmotnosť0,210 Kg
Prenosová frekvencia65MHz - 108MHz (Iba komerčné príjem rádia), VHF 136MHz - 174MHz, UHF: 400MHz - 480MHz
Počet kanálov16 PRM kanálov, celkom 128
Dosah0,4-8 km
Hlasové ovládanieáno
Podsvietenieáno
BatérieNabíjací Lithium-Ion akumulátor 7.4V / 1800mAh

Táto vysielačka, ktorá sa stala TOP vysielačkou roku 2016, 2018 a 2019 je nami hodnotená veľmi dobre. Nájdeme na ňu tiež veľa kladných recenzií od používateľov. Jej cena je na to, čo všetko vie veľmi priaznivá. Hodí sa pre amatérskych, stredne skúsených užívateľov. Ak ale potrebujete len niekoľko pevne nastavených funkcií, bude pre vás táto rádiostanice trošku zložitejšie, predpokladá sa, že budete mať aspoň základné znalosti z terminológie rádiostaníc.

Je veľmi výkonná a tiež dobre dielensky spracovaná a pevná. Túto Dual band stanicu môžete kúpiť už naprogramovanú. Ak si však dokúpite programovací kábel s programom, možno cez PC nastaviť širšie pásmo. Ostatné funkcie sa nastavujú ručne.

Vysielačka disponuje vynikajúcou citlivosťou a mnohými funkciami – ako napríklad funkciou „VOX“ (automatická aktivácia vaším hlasom), alarm alebo úspornú funkciou akumulátora „SAFE“. Z mnohých ďalších funkcií ešte zmienime napríklad tzv „Roger Beep“, čo je tón, ktorý je pridaný na konci segmentu vysielanie, indikuje koniec prenosu. Posledný zo spomínaných funkcií je programovací časovač vysielanie „TOT“ (time out timer – obmedzenie času vysielania). Všetko je podrobne uvedené v návode. Má malé rozmery a dobre sa s ňou manipuluje. Môžete si tiež zvoliť bohaté voliteľné príslušenstvo (antény, mikrofón, batérie), ktoré rozšíria jej pôsobnosť. Výkon vysielačky zodpovedá výkonu profi vysielača (5 / 4W).

Je to široko použiteľný model pre svoju programovateľnosť treba PMR kanálov alebo zdieľaných VHF či UHF kanálov. Výdrž na batériu je dostatočný, disponuje tiež indikátorom nabitia batérie. Výhodou je to, že môžete meniť anténu (tá priložená k výrobku nie je príliš kvalitná) a tým rozšíriť dosah a kvalitu príjmu. Na tejto vysielačke vďaka Dual – Bandu môžete počúvať okrem spomínaných pásom tiež FM rádio. To sa vypne, ak vysielačka zachytí vysielaný signál.

Ak potrebuje prisvietiť, môžete použiť vstavané LED svietidlo. Celkovo musíme povedať, že s touto vysielačkou určite neurobíte chybu, ak potrebujete kvalitný výrobok s viacerými funkciami, čo samozrejme obnáša to, že sa s ním budete musieť naučiť pracovať. Maličkým negatívom bude trochu zložitejšie návod.

  • profi výkon, programovateľnosť
  • nízka cena
  • veľké množstvo funkcií
  • čistý prenos zvuku
  • horšie príjem, ak stojíte blízko silného vysielača
  • zložitejšie návod
Zistiť cenu

DeTeWe Outdoor 8000 Duo

PásmoPMR
Určenieručné
Hmotnosť0,75 Kg
Prenosová frekvencia446 MHz
Počet kanálov8
Dosah9 km
Hlasové ovládanieáno
Podsvietenieáno
Batérieakumulátor 600 mAh, alebo 4x AAA

Ak potrebujeme vysielačku nielen pre zábavu, ale predovšetkým pre prácu, napríklad na stavbu, pri strážení objektov a podobne, môžete uvažovať o kúpe tejto vysielačky. Model DeTeWe Outdoor 800 Duo je určený do extrémnejších podmienok. Disponuje totiž stupňom ochrany IPX2, čo je ochrana proti padajúcej vode (ekvivalent dažďa 3-5 mm po dobu 10 minút pri náklone 15º v 4 rôznych polohách proti inštalačnej polohe). Preto je vhodná napríklad na cestné stavby alebo výlety niekam do prírody, skrátka pri náročnejších vonkajších aktivitách. Ak by ste ju náhodou niekde vytratili, jej ostro oranžová farba vám pomôže pri jej hľadaní.

Táto rádiostanica vysiela na voľných frekvenciách (PMR), vysielačku je možné používať v celej EÚ. Spotreba energie je nízka a dosah vysielania je uvádzaný až 9 km, čo je samozrejme ideálna hodnota. Na takú vzdialenosť musíte mať dokonalé komunikačné prostredie bez prekážok. Výkon rádiostaníc je 0,5 W, takže reálne spojenie v otvorenom teréne je asi 3 až 5 km, a ak budete vysielať napríklad v meste alebo v teréne, kde sú prekážky ako stromy, kopčeky atď., Počítajte s dosahom 0,5 – 1 , 5 km.

V dodanom balení nájdete 2 ks rádiostanice, 2 ks spony na opasok, 2 x sadu akumulátorov, stolný nabíjačku. Sada prístroje DeTeWe Outdoor 8000 obsahuje tiež vysoko kvalitné špeciálné slúchadlá (tzv. Airtube-Headsets) pre bezpečné držanie a maximálny potlačenie okolitého hluku. Vysielačka je dodávaná v praktickom kufríku. U tohto modelu budete s množstvom funkcií určite spokojní. Či už je to spomínaná funkcia VOX, funkcia skenovania, úsporný režim, funkcia Roger Beep, indikátor nabitia batérie, stopky a iné. Spomenieme sa ešte o funkciu Dual Channel (signalizácia rádiové aktivity na druhom kanáli) a funkciu automatickej Squelch – čo je taký umlčovač šumu (pevné hranice, nad ktorou sa otvorí squelch silu signálu). Samozrejmosťou je LCD podsvietený displej.

Vysielačka nepatrí medzi úplne najlacnejšie výrobky, avšak vzhľadom k dostatku funkcií, dosahu a vodeodolnosti sa vám určite vyplatí.

  • vodeodolnosť IPX2
  • veľký dosah
  • množstvo funkcií
  • čistý prenos zvuku
  • výrazná farba pomôže pri hľadaní
  • vyššia cena
Zistiť cenu

Sencor SMR 600

PásmoPMR
Určenieručné
Hmotnosť0,3 Kg
Prenosová frekvencia446 MHz
Počet kanálov8
Dosah8 km
Hlasové ovládanieáno
Podsvietenieáno
BatérieAAA batérie nabíjateľné, nabíjacia stanica

Jedná sa o pomerne kvalitnú a výkonnú vysielačku. Výrobca uvádza dosah až 8 km vo voľnom priestore, samozrejme dosah vysielačky je závislý na mnohých faktoroch a realita bude asi trochu inde. Avšak aj tak je dosah vysielačky dosť veľký a môžete s ňou dosiahnuť čistého spojenia. Táto rádiostanica je totiž vybavená funkciou automatického potlačenia šumu, ktorá zaručí kvalitný prenos.

Vysielačka vysiela v pásme PMR, frekvencia 446 MHz. Svoju stanicu si môžete zabezpečiť podkanálov CTSS ktorých je až 38 a podkanálov DCS ktorých je 83. Môžete tu ľubovoľne prepínať na kanál, kde vás nikto nepovolaný nebude počuť. Zmena kanála sa prevádza tlačidlom menu, následne logicky vykonáte voľbu podkanálu. Ak chcete otvoriť šumovú bránu, vykonáte to stlačenie tlačidla šípkou dole a tlačidla menu.

Vysielačka disponuje 15 voliteľnými vyzváňaním a môžete si nastaviť aj vibrácie. Samozrejmosťou je plynulý regulátor hlasitosti. Nájdete tu ďalšie funkcie ako automatický šetrič, funcia VOX (odošle signál, keď prehovoríte v troch stupňoch citlivosti), ďalej indikátor stavu nabitia batérie. Oznámi vám pípnutím, keď vám niekto zavolá. Jej podsvietený displej je prehľadný a dobre čitateľný. Snáď len ukazovateľ kanála a subkanálu by mohol byť na displeji väčšie. Na displeji sa ukazuje aktuálne zvolená frekvencia, čo každá vysielačka nemá, vyzerá tak viac profesionálne. Má nabíjaciu stanicu na obe vysielačky s kontrolkami alebo môžete nabíjať každú zvlášť. Výdrž batérie je trochu slabšia.

Klip pre pripnutie na opasok, ktorý je súčasťou balenia držia pekne. Musíme upozorniť na to, že headset (mikrofón, slúchadlá) nie je súčasťou balenia, rovnako ako redukcia na headset. Jedná sa o peknú vysielačku, ktorá je dobre spracovaná, pomerne odolná a s dobrou dostupnosťou. Podľa nášho názoru je výber tejto vysielačky dobrá voľba. Len snáď ak by ste chceli vysielačku na vodu, radšej sa kvôli odolnosti poobzerajte inde.

  • dobrý dosah
  • čistý zvuk bez šumu
  • výdrž akumulátorov
  • čistý prenos zvuku
  • s anténou sa nezmestí do vrecka
Zistiť cenu

Motorola TLKR T82 Extreme

PásmoPMR
Určenieručné
Hmotnosť0,197 Kg
Prenosová frekvencia446 MHz
Počet kanálov16
Dosah10 km
Hlasové ovládanieáno
Podsvietenieáno
BatérieAAA batérie a nabíjanie cez USB

Ak túžite po kvalitné a odolné rádiostanici a chcete, aby vám bez problémov slúžila niekoľko rokov, táto vysielačka je pre vás tá pravá. Samozrejme cena je v porovnaní s tými, ktoré sme vám predstavili, mierne vyššia, ale dieru do peňaženky vám určite neurobí. S týmto modelom sa nemusíte báť používania ani v daždi, ani v prachu, v tomto ohľade sa jedná o výrobok aj do extrémnejších podmienok. Stupeň krytia IPx4 zaistia dostatočnú odolnosť proti vode, robustný a pevná konštrukcia zase odolá prípadnému pádu.

Dosah až 10 km, ktorý výrobca uvádza, opäť platí v ideálnom prípade, avšak aj tak užívatelia uvádzajú veľmi slušný dosah signálu, tiež vysokú hlasitosť a celkovo dobrú komunikáciu. Nový inverzný displej zaistí automatické rozsvietenie pri volaní. Táto vysielačka disponuje 16 kanálmi a 121 podkanály. Výrobca vysielačiek Motorola je zárukou kvality a dobrého spracovania, o tom už sa používatelia presvedčili aj v mnohých predchádzajúcich modeloch.

Páči sa nám, že je veľmi praktická a má tiež moderný dizajn. Vďaka svojim rozmerom ju možno pekne schovať do vrecka, a tak ju mať vždy pri ruke. Môžete ju samozrejme nosiť aj na opasku, a to vďaka pásku, ktorý je súčasťou balenia. Tento model je dodaný v praktickom elegantnom puzdre na vysielačky.

Čo sa týka funkcií a doplnkov k tejto rádiostanicu, nájdeme ich tu opäť naozaj veľa. Spomenúť môžeme napríklad praktické skenovanie kanálov, jednoduché párovanie pre pohodlné skupinové volanie alebo napríklad zámok klávesnice, Hands-free či vibračné upozornenie. Ak potrebujete v noci posvietiť, môžete využiť LED svetlá. Funkcia automatický squelch – potlačenie rušenia na pozadí v tomto prípade nie je príliš prakticky vyriešená. Musíte ho zapínať znova a znova a tlačidlo tiež stále držať. Napájanie funguje cez 3x AA alkalické batérie alebo dobíjacie akumulátory, ktoré sú súčasťou balenia.

S kľudným srdcom vám túto vysielačku môžeme odporučiť, dá sa povedať, že ako výbavou, tak spracovanie môže konkurovať profi vysielačkám. Pomer cena / výkon / počet funkcií je výborný. Vysielačka tiež po nabití cez USB vydržia dostatočne dlho, a ako už názov napovedá, môžete s ňou vysielať aj v extrémnych podmienkach.

  • vodeodolnosť IPX4, vhodné do extrémneho prostredia
  • pevný materiál, robustný
  • veľký dosah
  • množstvo funkcií
  • čistý prenos zvuku
  • nepraktický squelch
Zistiť cenu

Výhody vysielačky a jej využitie

Kúpa vysielačky by sa dnes mohla zdať zbytočností, ale vysielačky majú rôzne výhody v porovnaní s mobilnými telefónmi, ktoré dnes máme takmer všetci, vrátane detí.

Napriek tomu vysielačka, ktorá samozrejme nechce byť konkurenciou mobilným telefónom, prináša oproti nim isté výhody.

  • Prevádzka tohto prístroja je bezplatná.
  • V určitých situáciách tiež potrebujeme využiť rýchlosti prenosu, stačí len stlačiť tlačidlo, nemusíme vytáčať číslo a sme v spojení.
  • Obstarávacia cena mobilného telefónu je tiež väčšinou vyššia ako cena vysielačky.
  • Navyše u vysielačiek môžete hovoriť s viacerými účastníkmi naraz.

Využitie vysielačky

Využitie vysílačky- rádiostanice je veľmi variabilné. Môžete ju využiť v pracovnom procese, nech na stavbách, vo výrobnej prevádzke, ako ochranka v obchodných domoch. Ak pracujete ako profesionálny vodič, môžete využiť vysielačku do kamiónu pre spojenie s ostatnými vodičmi.

Užijete si s ňou ale aj poriadnu zábavu. Bude sa vám hodiť, keď budete pre deti na tábore či pre svoje vlastné ratolesti cez prázdniny pripravovať bojovú hru. Môžete sa vysielačkou dohovárať s ďalšou hliadkou a dohovoriť sa napríklad na ďalších úlohách pre deti.

Využiť ju môžete ale aj v lese pri zbieraní húb, aby ste informovali ostatných o svojom náleze pravého hríbu a poradili im, kam majú ísť hľadať. Iste si pamätáte, keď ste boli deti, že ste chceli mať tajnú komunikáciu sa s kamarátmi. S vysielačkou by ste sa určite nenudili, a ak detskú vysielačku svojim potomkom zaobstaráte, môžu s ňou zažiť veľké dobrodružstvo a na dlho sa zabaviť.

Ak vyrazíte na loď na more alebo i rieku a chcete byť v spojení napríklad so svojimi priateľmi, môžete vysielačku použiť aj na to. A keď sa ocitnete niekde na horách, kde by ste sa náhodou mohli jeden druhému stratiť alebo si privodiť aj úraz, vysielačka by vám určite prišla vhod.

Vďaka rádiostanici si ale tiež môžete nájsť veľa priateľov a stať sa súčasťou tohto zaujímavého sveta nadšencov, ktorí zdieľajú svoje zážitky s ostatnými potrebné pri túlanie prírodou. Radiovysílání sa môže stať vaším veľkým koníčkom.

Tento prístroj sa skrátka začína tešiť čoraz väčšej obľube. Všimli si to aj výrobcovia, a preto ponúkajú celú škálu modelov v rôznych cenových reláciách a na vás je vybrať si ten, ktorý pre vás bude tým najvhodnejším.

Princíp vysielačky

Vysielačka je rádiokomunikačné zariadenie, ktoré umožňuje spojenie medzi užívateľmi pomocou elektromagnetického vlnenia, tzn. bezdrôtovým spôsobom. Vysielačka bola pôvodne určená len na vojenské účely, prvé vojenské vysielačky sa objavili za druhej svetovej vojny. Dnes už sa samozrejme jedná o modernejšie prístroje, ktoré sa využívajú aj na mierové účely.

Ide o obojsmerný rádiový vysielač a prijímač. Funguje simplexne, čo znamená, že v jeden okamih buď vysiela, alebo prijíma, na rozdiel od mobilného telefónu, u ktorého môžeme zároveň hovoriť aj počúvať. Dosahy sú samozrejme menšie, než u mobilných telefónov, avšak na rozdiel od mobilných telefónov nie sú závislé na sieti prevádzačov, ktoré zosilňujú vysielaný signál.

Komunikácia medzi oboma užívateľmi prebieha na rovnakej frekvencii. Vysielanie na vysielačke zvyčajne prebieha, keď sa stlačí tlačidlo pre vysielanie. Jednoduchá vysielačka zvuk namoduluje na nosnú frekvenciu a odvysiela do priestoru v analógovom alebo digitálnom tvare.

Vysielaný signál sa nachádza v určitom frekvenčnom pásme (kanále). Frekvencie sú dané medzinárodnými dohodami, nemôžete si ich ľubovoľne voliť. Vysielačka disponuje väčšinou niekoľkými frekvenciami a užívateľ tak môže prepnúť na iný kanál. Ak vysielajú súčasne dve stanice na jednej frekvencii, dôjde k tomu, že vznikne šum a lepšie je počuť ten, ktorý vlastní prístroj so silnejším vysielacím výkonom.

Ak vlastníte model na batérie a ste v teréne, je lepšie strážiť si dobu vysielania na najnutnejšie dobu a komunikovať zrozumiteľne a stručne, pretože vysielanie signálu spotrebuje viac energie ako príjem.

Rozdelenie vysielačiek

Rozdeliť vysielačky môžeme z dvoch základných hľadísk.

  1. Po prvé podľa toho, ako a kde ich budeme využívať, či to bude domáca vysielačka – umiestnená v dome alebo vysielačka do auta, v tomto prípade sa jedná o základňové rádiostanice. Ak potrebujete vysielačky prenosné, mobilné, hľadajte ručné rádiostanice.
  2. Druhým a to veľmi dôležitým rozdelením je rozdelenie vysielačiek podľa typu pásom. Použitie rádiostaníc totiž podlieha predpisom a podmienkam, ktoré vydáva Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, a nie všetky pásma je možné podľa týchto smerníc používať bez obmedzenia.

Základňové

Tento typ má zabudovanú pevnú anténu a zvyčajne disponuje vyšším výkonom. Jedná sa o vysielačky väčšej veľkosti, tým pádom s menšou možnosťou manipulácie, zato často s väčším dosahom než majú ručné vysielačky. U týchto vysielačiek musíme počítať s vyššou cenou, ale aj dlhším a zrozumiteľnejším spojením a menšie náchylnosťou k rušeniu. Sú napájané zo siete. V autách je anténa pripevnená na vozidle.

Ručné

Ako už napovedá názov, jedná sa vysielačky menších rozmerov do ruky, ktoré si väčšinou berieme sebou z domu. Tieto získavajú energiu z AAA batérií alebo nabíjateľných akumulátorov.

Podľa pásom

Ako už sme povedali, nie všetky pásma sú možno pre občianske použitie. Keďže sú niektoré frekvencie využívané štátnymi a súkromnými inštitúciami, musíte pre ich použitie získať oprávnenie. Prostredníctvom vysielačiek spolu komunikujú leteckej, bezpečnostné a iné zložky, je preto pochopiteľné, že používanie týchto frekvencií nie je bez povolenie možné. Predstavíme vám všetky pásma, aby ste si urobili obrázok, na čo sa používajú.

  • CB (Citizen Band) občianske použitie, tomu zodpovedajú kmitočty 27 MHz a využívajú sa vo väčšine krajín pre cestnú komunikáciu napríklad v kamiónoch.
  • PMR (Persona Mobile Radio) občianskej použitie – využívajú frekvenčné UHF pásmo 446,0 – 446,1 Mhz
  • VHF (Very high frequency) – toto frekvenčné pásmo je v rozmedzí 110 – 174 MHz. VHF používajú profesionálne rádiostanice, úzke pásmo je určené pre lodné a letecké rádiostanice. Časť kmitočtov je daná aj pre rádioamatérov. Dosahy VHF rovnako ako UHF sú v teréne 2- 15 km.
  • UHF (Ultra High Frequency) – určené pre členov Slovenského rádioklubu, bezpečnostné služby, IZS, taxislužby. Aj tu je obmedzený prístup pre voľné použitie.
  • MB výhradne pre dopravné a zdravotné služby, nemocnice a podniky

Pozor! Je dôležité poznamenať, že UHF spoločne s VHF môžete používať iba pri pridelení kmitočtu. Ich prevádzka je podmienený vlastníctvom rádioamatérskej licencie, získané absolvovaním skúšok.

Dobrá rada: Ak chcete komunikovať s kamarátmi, ktorí už vysielačky vlastné, musíte si najprv zistiť, na akých frekvenciách vysielajú. Napríklad – ak si zakúpite rádiostanicu v pásme 27 MHz (CB), je jasné, že sa nedohodnete na frekvenciách 446 MHz (PMR).

Občianska pásma CB a PMR – upresnenie informácií

Z vyššie uvedených údajov je zrejmé, že bez obmedzenia je možné využívať frekvencie CB a PMR. Týmto občianskym rádiostaniciam budeme teda venovať našu hlavnú pozornosť. To, že je vydané pre nejaké pásmo všeobecné povolenie, znamená, že nemusíte mať žiadne ďalšie individuálne oprávnenie, aby ste na ňom mohli vysielať. Jednoducho len vysielate a rešpektujete to, čo dané povolenie predpisuje.

PMR vysielačky (446 MHz)

Sem patrí ručné rádiostanice pre občasné používanie, patrí medzi ne napríklad aj tá, kúpená v supermarkete. Sú väčšinou na batériu alebo akumulátory a disponujú dosahom 0,5 – 2 km. Pokiaľ ale stojíte na výhodnom stanovišti, napríklad na kopci, dosah môže byť až desiatky km. Na druhú stranu, ak je medzi stanicami prekážka (kopec), nemusí sa spojenie vôbec podariť. Vždy záleží na okamžitých podmienok šírenia elektromagnetických vĺn v atmosfére, úrovni miestneho rušenia a kvalite rádiostaníc. Výhodou sú malé rozmery, nízka cena, minimálne rušený príjem.

Väčšinou majú 8, maximálne 16 kanálov. Výhodou pásma PMR resp. PMR446 je medzinárodná platnosť v Európe. Preto ich môžeme používať pri cestách do zahraničia. Pozor, ale napríklad v USA, kde toto pásmo nie je. PMR je možné prevádzkovať len na zemi, nie vo vzduchu, takže ak by ste chceli vysielať napríklad pri výlete z lietajúceho balóna, je to v rozpore s všeobecnými nariadeniami. PMR je určené k používaniu za pohybu alebo pri zastávkach na vopred neurčených miestach.

CB vysielačky (27 MHz)

Pracujú v CB pásme na 40 alebo 80 kanáloch a povolený výkon je max. 4 W. Pásmo CB je klasikou využívanou mnohými milovníkami rádiostaníc. „Síbíčka“ sa využívajú sa vo väčšine krajín pre cestnú komunikáciu napríklad v kamiónoch, kedy si vodiči hlásia navzájom upozornenie na uzávierku alebo nehody.

Niektoré kanály sú určené pre konkrétne použitie. Napríklad kanál č. 1 je určený ako zvolávacia kanál. Akonáhle sa tu dohodnete, prešli na iný kanál, aby kanál č. 1 zostal voľný. Kanál č. 9 je zase určený pre privolanie pomoci v prípade núdze. Niektoré vysielačky majú tzv. rýchle volanie kanála 9, čo sa môže hodiť. Kanál č. 10 je primárne určený vodičom a kanál č. 19 funguje pre komunikáciu v medzinárodnej doprave. CB používajú aj rodiny pre vzájomnú komunikáciu.

Dosah býva oproti PMR dlhšie a to od 2 do 15 kilometrov, môže sa však stať, že budete rušení, na danom kanáli sa nikdy nestane, že budete sami. CB používajú často nadšenci, ktorí trávia pri vysielačiek veľa času a často je používanie vysielačiek ich veľkým hobby.

Parametre pri výbere

Podľa čoho si vybrať vysielačku? Chcete tú naj vysielačku s mnohými funkciami alebo chcete skôr základnú jednoduchú, za ktorú moc neminiete? V každom prípade preberieme tie najdôležitejšie parametre výberu, na ktoré sa máte pri kúpe zamerať. Potom pre vás nebude problém vybrať víťaza z vysielačiek, ktorý vám bude robiť radosť.

Vysielací výkon

Aký vysielací výkon má vysielačka, bude pravdepodobne jedna z prvých otázok, ktorá váš pri výbere napadne. Je to veľmi dôležitý parameter pre dosah a kvalitu spojenia. Avšak na druhej strane, čím vyšší výkon, tým viac spotrebovanej energie. Príliš vysoký vysielací výkon často zbytočne vybíja akumulátor (batérie) rádiostanice. Myslite tiež na to, že aby ste mohli používať bežne dostupná pásma, výkon vysielačky je limitovaný do 4 W.

Pre príklad úbytku energie uvedieme rozdiel medzi vysielacím výkonom 0,5 W a 4 W. Síce tým získame dvakrát väčší dosah, ale odber z akumulátora bude 8 x vyššia. Ak vyberáte medzi 4 W a 6 W, tu narastie dosah spojenie iba o 15%, zato odber energie je o 50% vyššie. Je preto dôležité zvážiť aj tieto okolnosti a vybrať ten najlepší pomer ceny a výkonu, ktorý vám bude vyhovovať.

Dosah vysielačky

Na otázku, aký bude dosah vysielačky, nie je vôbec jednoduché zodpovedať. Ako už sme si povedali, dosah vysielačky je určený podľa typu pásma. Ďalším faktorom je samozrejme cena, lacné vysielačky kúpený v supermarkete ťažko dosiahnu kvality, akú majú drahšie modely.

Ak používame vysielačky v teréne, kde nie sú žiadne prekážky, samozrejme dosiahneme iných výsledkov, než ak sa nám do cesty postaví nejaká prekážka ako zástavba, kopcovitý terén a podobne. Elektromagnetické vlny, ktoré sa používajú na prenos hovorov prostredníctvom vysielačiek, sa od terénnych prekážok alebo budov v mestách odrážajú a sú nimi pohlcované, tým sa znižuje komunikačný dosah pre vysielačky.

Ako môžete tušiť, niektorí výrobcovia uvádzajú zvyčajne tú „výhodnejšie“ vzdialenosť. Možno vás to prekvapí, ale ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú dosah vysielačky je celkom dosť. Či už sa jedná o použitú anténu, citlivosti prijímača, moduláciu, ďalej výkonu vysielacej časti, atmosférických podmienkach alebo napríklad ročnú dobu.

Rušenie vysielacieho signálu

Môže sa vám stať, že zakúpite vysielačku a doma v obývacej izbe funguje bezchybne, žiadne rušenie, žiadny šum. Potom sa s ňou ale vydáte napríklad na vandrovku a zrazu v praktickom použití, zlyhá. Dôvodom je to, že pri použití rádiostanice na vyvýšenom mieste zachytáva jej anténa mnoho rôznych rádiových signálov zo širokého okolia. Tým sa vstupné obvody rádiostanice môžu takmer zahltiť. Preto je absolútne zásadná kvalita riešenia vstupných obvodov rádiostanice. Pokiaľ si budete vysielačku kupovať, zamerajte sa na tento faktor, nech potom nedôjde k vášmu rozčarovanie. Ak si nie ste istí, v špecializovanom obchode vám iste radi poradia.

Anténa k vysielačke

Samozrejme bez antény nemožno vysielať ani prijímať. Čo si budeme hovoriť, ak máte dobrú anténu, je to ten najlepší zosilňovač. Preto ak máte problémy s dosahom a kvalitou signálu, najskôr skúste hľadať príčinu v anténe. Už pri nákupe je dôležité sa zamerať na to, či nie je anténa akýmkoľvek spôsobom mechanicky poškodená, stačí aj škrabnutia a efektivita prijímania signálu sa tým už môže zmeniť.

Niektorí zákazníci si obľúbili univerzálny viacpásmové antény, ktoré sú dodávané ako príslušenstvo dualbandových rádiostaníc. Vysielačky Dual band kombinujú pásma UHF, VHF, MARINE a PMR, a ak máte povolenie, tak sa môžete rozhodnúť, aké pásmo a aký výkon použijete. Pre používanie týchto antén ale musíte mať správne znalosti. Niektoré frekvencie totiž s týmito anténami fungujú zle.

Ešte na jednu vec by sme radi upozornili, a to je teplo antény. Pri výkone antény sa získaná energia musí vyžiariť späť do priestoru. Ak je anténa kvalitná, tak to dokáže. Ovšem tie menej kvalitné absorbujú energiu späť do antény a tým ju zahrievajú. Pri dlhodobom používaní sa môže začať anténa zahrievať, čo môže viesť k jej znehodnoteniu.

Napájanie rádiostanice

Ak bude rádiostanica používaná stabilne v dome, je vhodné použiť na napájanie sieťový zdroj. Pretože odber stanice medzi príjmom a vysielaním vždy kolíše, je dobré mať sieťový zdroj stabilizovaný. Ak je vybavený prepäťovú a nadprúdovou poistkou, je vyhraté.

Pri používaní mobilných vysielačiek, máme na výber dve možnosti. Buď vysielačky na batérie, alebo so zabudovaným akumulátorom. AAA batérie do vysielačiek sú väčšinou použité u lacnejších modelov. Majú svoje výhody v tom, že sa iba vymení a prevádzku vysielačky pokračuje ďalej. Ovšem dlho nevydrží. So zabudovaným akumulátorom vydržíme ďaleko dlhšiu dobu. Môžeme hovoriť aj o niekoľkých dňoch. Len musíte myslieť na dobitie pred cestou, niekde v kopcoch potom bude s dobitím samozrejme problém.

Displej

Displej síce nie je tým hlavným parametrom, podľa ktorého budete vysielačku vyberať. Avšak nie je zanedbateľný. Je dôležité, aby bol dobre čitateľný. Zvlášť ak budete vysielačku používať v noci alebo keď bude veľa svietiť slniečko, budete potrebovať kvalitné, dobre čitateľný a prehľadný displej. Je dobré vybrať displej s podsvietením, čo síce zvýši cenu, ale nie je to nijako dramatický rozdiel.

Odolnosť

Ak budete s vysielačkou cestovať alebo používať pri práci, zvlášť na stavbách a podobne, musíte pri kúpe myslieť na to, ako je vysielačka mechanicky odolná. Ľahko vám vypadne z vrecka a aj drobné pády by niektorá nemusela prežiť, čo by sa stávať samozrejme nemalo. Vysielačky sú vo väčšine prípadov vyrobené z odolného plastu, však platí, že čím viac je pevná, tým je jej hmotnosť vyššia. Ak má vysielačka uvedený stupeň ochrany proti vlhkosti (značený IPX1-IPX8 podľa odolnosti), potom s ňou môžete aj do extrémnejších podmienok.

Design

Dizajn vysielačky pre vás nejspíš nebude tak dôležitý, pokiaľ teda nevyberáte vysielačky pre deti. Ovšem dôležitá je ergonómia vysielačky, teda ako vám padne do ruky. Tiež by nemala byť príliš ťažká, aby vás jej hmotnosť neobťažovala. Preto si dajte aj na tento parameter pozor.

Počet kanálov

Až budete vyberať vysielačku, venujte pozornosť aj počtu kanálov. Vysielačky používa dnes mnoho ľudí a sa ľahko ocitnete na rovnakej frekvencii s ďalšími užívateľmi. Preto vyberajte vysielačky, ktoré ich majú čo najviac. Môžete si prepnúť na iný kanál a nebudete tak rušení.

Cena

Obstarávacie náklady rádiostaníc sa líši podľa toho, čo všetko od vysielačky očakávate. Na trhu môžete kúpiť rôzne modely, od vysielačiek pre deti, ktoré kúpite v lacnejšie variante až po drahšie takmer profesionálne modely. Tomu zodpovedá samozrejme veľké rozpätie cenovej ponuky. Môžete si priplatiť za nadštandardné funkcie a rôzne vychytávky. Rozhodovať sa budete určite tiež podľa toho, ako často budete vysielačky používať a tiež podľa kvality a prevereného výrobcu. Medzi ne patrí napríklad Motorola, Baofeng alebo DeTeWe.

Lacné vysielačky do 100 €

Nikdy ste vysielačky nemali a chcete si vyskúšať ich fungovanie alebo chcete kúpiť vysielačky pre deti, potom máte možnosť kúpiť vysielačky už od 20 €. Samozrejme tomu zodpovedá kvalita i počet funkcií, dosahu a podobne. Ale ak si máličko priplatíte, nájdete vo vyššie uvedenej cenovej relácii už dosť modelov pre dospelých, s ktorými budete spokojní. Na trhu je výrobkov naozaj nepreberné množstvo a kvalita býva uspokojivá. Môžete sa s nimi vydať na výlety alebo ich použiť pri športových zápasoch a podobne.

Kvalitné vysielačky do 300 €

V tejto vyššej cenovej relácii nájdete už rad výrobkov ako pre amatérov, ktorí vyžadujú vyššiu kvalitu, tak aj pre profesionálov. Nie všetky, ale väčšinou už tieto vysielačky využívajú pásma UHF a VHF, avšak k tomu potrebujete už spomínaný certifikát. S týmito modelmi dosiahnete vysielanie aj na vzdialenosť 25 km a vysokú kvalitu prenosu, samozrejme disponujú celou radou užitočných funkcií.

Ak patríte k nadšeným rádioamatérom a chcete sa dohovárať s ostatnými nadšencami často a radi, budete pravdepodobne vyberať z drahších kvalitnejších modelov.

Profesionálne vysielačky nad 300 €

Túto cenovú reláciu zmieňujeme pre tých, ktorí sa chcú venovať tejto tematike intenzívne a chcú investovať vysokú čiastku. Pre zaujímavosť – nájdeme aj rádiostanice za 10 000 €. Samozrejme toto už je určené pre profesionálov, tí majú odborné znalosti v malíčku. Nájdete tu ako vojenské, tak napríklad lodné vysielačky.

Zhrnutie a rady na záver

V každom prípade by pri kúpe vysielačky malo ísť o schválený typ. Než si vysielačku kúpite, musíte si ujasniť, čo všetko od nej očakávate a na čo vám bude slúžiť. Podľa toho vyberajte buď ručnú, alebo základňovou. Samozrejme, ako sme uviedli vyššie, pamätajte na rozdelenie podľa pásma. Ďalšie parametre už sú na vašom zvážení podľa toho, koľko chcete do vysielačky investovať.

Ak kupujete vysielačku do auta, nezabudnite venovať pozornosť výberu antény, ako bude umiestnená, pretože u motorového vozidla nesmie byť prekročená povolená konštrukčná výška vozidla a to do 400 cm. Odporúčame si nechať anténu naladiť odborníkom. U základňovej stanice je nutné obstaranie vhodného zdroja sa stabilným a dobre vyfiltrovaným napätím 13,8 V.

U rádiostaníc v mobilnom prostriedku je nutné pripojiť z dôvodov úbytkov napätia a rušenie stanicu cez poistku na akumulátor vozidla u palubnej sústavy 12V. U palubnej sústavy 24V je nutné použiť vhodný menič napätia 24 / 13.8V. Nezapájať iba na akumulátor!

2 komentáre
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Pridaj svoju recenziu
  1. Dobry den.

    Vedeli by ste mi poradit dvoj dielnu sadu vysielaciek dosah 10-15 km ideal.
    v realnom volnom prostredi +-.
    V cene cca okolo 150€ pripadne viac.

    Dakujem

    • Dobrý deň,

      skúste sa pozrieť na COBRA AM 1035 alebo Midland XT70 Adventure, tie budú zadanie asi najbližšie.

    Dajte nám odpoveď

    Čo vybrať
    Logo