Ako vybrať digitálny fotorámik?

Na základe ceny si môžete vyberať z viac či menej prepracovaných digitálnych fotorámčekov. Všeobecne platí, že lacnejšie modely dokážu spravidla iba prehrávať fotografie, disponujú hodinami a kalendárom. Pri drahších výrobkov je možné prehrávať aj hudbu a video a okrem hodín a kalendára ponúknu aj budík alebo nastavenie zapnutie či vypnutie. Pri výbere je dôležité si postrážiť možnosť nastavenia jasu, prípadne kontrastu, podporované formáty a otázku toho, či má rámček integrovanú batériu. Zistite, ako si vybrať správny typ.

Recenzie digitálnych fotorámikov

Do nášho testu digitálnych rámčekov sme zaradili lacné výrobky, ale aj modely zo strednej cenovej kategórie. Pri hodnotení sme sa zameriavali na kvalitu zobrazenia, podporu formátov a možnosti nastavenia. Samozrejme sme nezabudli zhodnotiť aj funkcie navyše.

Sencor SDF 742

Veľkosť displeja7 palcov
Formát16:9
USBáno
Integrovaná batérianie
Rozlíšenie v px1024 x 600
Čítačka karietáno
Podporované formáty karietSD, SDHC, MMC
Formáty fotografiíJPEG, PNG
Audio súborynie
Video súborynie
Diaľkové ovládanienie
Wi-Finie
Nastaviteľný interval premietanieáno
Nastaviteľný jas a kontrastáno
Kalendáráno
Hodinyáno
Budíknie
Hmotnosť350 g
Veľkosť v cm17,8 x 12,6 x 2,2

Sencor SDF 742 je klasický digitálny fotorámik, ktorý podporuje iba zobrazovanie fotografií, a to vo formáte JPEG a PNG. Podpora formátu PNG je určite užitočná, pretože fotografie s touto koncovkou sú zobrazované v bezstratové kompresii, čo znamená, že kvalita zobrazenia je veľmi vysoko. Na druhú stranu musíte počítať s tým, že obrázok bude veľký, takže na karte bude zaberať skutočne veľa miesta.

Digitálny fotorámik disponuje čítačkou pamäťový kariet a podporuje formáty SD, SDHC a MMC a disponuje aj USB vstupom 2.0. Výrobca bohužiaľ neuvádza maximálnu kapacitu karty, čo je trošku škoda. 16 GB kartu rozpoznať zvládol. Výrobok, o ktorom píšeme má širokouhlý 16: 9 formát, ktorý je vhodný predovšetkým pre zobrazovanie krajiniek. Avšak si poradí aj s portréty. Výrobok nepodporuje prehrávanie audia ani videá.

Rámček nepodporuje Bluetooth, Wi-Fi ani diaľkové ovládanie, ale ponúka zobrazenie kalendára a hodín. Je trošku škoda, že kalendár sa nezobrazuje cez fotografiu, ale na svojom vlastnom modrom podklade, ktorý celkovú kompozíciu ruší a fotka je kvôli nemu dosť zmenšená.

Výrobok umožňuje nastavenie jasu, kontrastu a sýtosti, ale je fakt, že má slabší pozorovacie uhly. Ďalej je možné si nastaviť postupné premietanie fotografií aj interval premietania. Ovládacie prvky sa nachádzajú na zadnej strane, ale bolo by lepšie, keby boli plastické. Pozitívne hodnotíme to, že ovládanie je okrem ďalších jazykov aj v slovenčine. Rámček funguje len po pripojení sieťového adaptéra, nemá integrovanú batériu. Je určený pre postavenie, ale je možné ho aj zavesiť na stenu do držiaka, ktorý zodpovedá štandardu VESA 75 x 75 mm. Ak sa ho rozhodnete zavesiť na stenu, počítajte s tým, že musí byť v dosahu zásuvka. Vzhľadom ku kratšiemu prívodnému káblu by zásuvka mala byť čo najbližšie, alebo si budete musieť zvyknúť používať predlžovací kábel.

Z hľadiska veľkosti má displej 7 „, čo je typický rozmer pre rámček, ktorý bude stáť napríklad na nočnom stolíku alebo vo vitríne obývačky. Na stenu sa hodí skôr rámčeky väčších rozmerov.

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o pomerne lacný rámček, budete sa musieť zmieriť s tým, že plastové prevedenie vyzerá trochu lacno a celkovo výrobok pôsobí dosť krehko.

 • nízka obstarávacia cena
 • kalendár, hodiny
 • nízka hmotnosť
 • lacné prevedenie a vzhľad
 • krátky prívodný kábel
 • prispôsobenie kalendára a fotografie
Zistiť cenu

Braun DigiFrame 7060

Veľkosť displeja7 palcov
Formát4:3
USBáno
Integrovaná batérianie
Rozlíšenie v px800 x 600
Čítačka karietáno
Podporované formáty karietSD/SDHC/MMC/MS
Formáty fotografiíJPG
Audio súborynie
Video súborynie
Diaľkové ovládanieáno
Wi-Finie
Nastaviteľný interval premietanieáno
Nastaviteľný jas a kontrastáno
Kalendáráno
Hodinyáno
Budíknie
Hmotnosť345 g
Veľkosť v cm19,2 x 15,7 x 2,5

Braun 7060 patrí do druhej cenovej kategórie, teda do rámčekov, ktoré zoženiete približne do 80 €. Hoci jeho cena prevýšila 40 €, podporuje iba jeden formát fotografií, a to JPG. Rozlíšenie je vzhľadom k cene tiež menšie, len 800 x 600 px, ale na druhú stranu odpovedá formátu 4: 3, ktorý je mimochodom vhodný predovšetkým pre zobrazenie portrétov.

Rámček umožňuje nastavenie automatického prispôsobenie obrázka, optimálne zobrazenie alebo možnosť obrázkom rámček kompletne vyplniť. Samozrejmosťou je zobrazenie hodín a kalendára. Kalendár sa zobrazuje na pravej strane rámčeka a zobrazovaná fotografie je preto menšie.

Zariadenie dokáže čítať pamäťové karty typu SD / SDHC / MMC a MS a rovnako disponuje USB 2.0 vstupom. Fotografie je možné nahrať aj do interné pamäte rámčeka. Samozrejmosťou je úprava jasu, kontrastu, sýtosti farieb i odtieňa. Rýchlosť prezentácie je možné nastaviť v pomerne širokom časovom rozpätí: po 3, 5, 15 a 30 sekundách, alebo po 1, 5 a 30 minútach či po 1 hodine. Zobrazovať je možné len jednu, ale aj 3 alebo 4 fotografie naraz. Samozrejmosťou je výber prechodov prezentácie. Nastaviť je možné aj efekt, pričom máte na výber z filtrov: čiernobieleho, sépiového a farebného.

Rámček je vzhľadom k 7-palcový veľkosti vhodný postaviť na stolík alebo do vitríny. Bohužiaľ nemá integrovanú batériu, takže je nutné ho mať neustále pripojený k zdroju energie. Vyššia obstarávacia cena sa odráža na možnosti rámik ovládať diaľkovo pomocou ovládača, ktorý je súčasťou balenia. Pre jeho prevádzku budete potrebovať batériu typu CR2025. Všetky nastavenia tak môžete vykonať pomocou neho, čo nám príde užívateľsky príjemnejšie než nastavovanie pomocou tlačidiel na zadnej strane výrobku.

Gadget je možné kúpiť v čiernej a bielej farbe. Súčasťou je tiež stojan, ktorý má v zadnej časti priestor pre sklopenie v prípade, že ho nebudete používať. Na zadnej strane nájdete aj otvor pre zavesenie na stenu. Čo sa týka dizajnu, ten nás príliš neoslovil, rámik najmä v čiernej farbe vyzerá dosť lacno.

 • diaľkové ovládanie
 • kalendár a hodiny
 • možnosť stojančeku i zavesenie
 • podporuje iba jeden obrazový formát
 • vyzerá lacno
Zistiť cenu

Hama 8SLB

Veľkosť displeja8 palcov
Formát4:3
USBáno
Integrovaná batérianie
Rozlíšenie v px1024 x 768
Čítačka karietáno
Podporované formáty karietSD/SDHC/MMC
Formáty fotografiíJPG, JPEG
Audio súborynie
Video súborynie
Diaľkové ovládanieáno
Wi-Finie
Nastaviteľný interval premietanieáno
Nastaviteľný jas a kontrastáno
Kalendáráno
Hodinyáno
Budíknie
Hmotnosť386 g
Veľkosť v cm20 x 5,2 x 16,5

Digitálny fotorámik Hama 8SLB je z hľadiska dizajnu veľmi vydarený kúsok. Je k dostaniu v čiernej a striebornej farbe, ale nenechajte sa zmýliť. Výrobným materiálom nie je kov, ale plast. Vďaka ostrým hranám pôsobí výrobok veľmi luxusným dojmom.

Hoci patrí do druhej cenovej kategórie, príliš funkcií neponúka. Asi najväčšou devízou oproti dvom vyššie popísaným je možnosť nastavenia času automatického zapnutia a vypnutia. Inak sa môžete tešiť na štandardné funkcie, ktoré majú aj lacnejšie rámčeky. Napríklad sa jedná o možnosť nastavenia času a zobrazenia kalendára.

Pomer strán výrobku je 4: 3, čo znamená, že je ideálny na portréty. Bohužiaľ nevie automaticky otáčať snímky, takže je toto nutné vykonať v niektorom z fotoeditorov, ktoré máte svojom PC. Veľkosť displeja je 8 „, čo nie je najbežnejšia veľkosť. Nepovažujeme to za výhodu ani nevýhodu.

Výhodou rozhodne je možnosť ovládania cez diaľkový ovládač, ktorý funguje spoľahlivo. Nevýhodou je však dlhá doba odozvy v nastavení priamo na rámčeku a tiež pomerne dosť zlá kvalita bočných pozorovacích uhlov. Nastavenie jasu a kontrastu je skôr intuitívne. Hoci nastavenie rámčeka podporuje náš jazyk, preklad je dosť krkolomný a zmätočný, preto niektorí používatelia radšej nastavenie vykonávajú v angličtine.

Rámček má iba stojanček, takže môže kdekoľvek stať, ale zavesenie nie je možné. Výrobok nedisponuje integrovanou pamäťou ani akumulátorom, takže ste odkázaní na prítomnosť elektrickej zásuvky. Rozlíšenie fotografií je dostačujúce, ale farby nie sú príliš verné. Zdajú sa skôr prepálené.

 • nastavenia automatického zapnutia a vypnutia
 • diaľkové ovládanie
 • dizajn
 • zlé bočné pozorovacie uhly
 • nedokonalý preklad
 • prepálené farby
 • vzhľadom k výbave vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu

Hyundai LF 1030 MULTI

Veľkosť displeja10 palcov
Formát16:9
USBáno
Integrovaná batérianie
Rozlíšenie v px1024 x 600
Čítačka karietáno
Podporované formáty karietSD/SDHC, MMC
Formáty fotografiíBMP, JPG, PNG
Audio súboryáno
Video súboryáno
Diaľkové ovládanieáno
Wi-Finie
Nastaviteľný interval premietanieáno
Nastaviteľný jas a kontrastáno (jas)
Kalendáráno
Hodinyáno
Budíkáno
Hmotnosť550 g
Veľkosť v cm18 x 27,5 x 12,5

Hyundai LF 1030 MULTI svojou výbavou zodpovedá obstarávacej cene, ktorá sa blíži 80 €. Síce nepodporuje Wi-Fi, ale dokáže prehrávať aj multimediálne súbory, akými sú videá a MP3 stopy. Je vybavený reproduktormi, ale aj vstupom pre slúchadlá.

Rámček podporuje fotografie vo formáte BMP, JPG a PNG. Video a audio prehráva s koncovkami MPG, AVI, MP4, MKV, MP3, WMA, OGG. Je možné do neho vložiť pamäťovú kartu s kapacitou 16 GB. Podporuje tiež vstup cez USB.

Z funkcií vás poteší štandardným kalendárom a hodinami, ale aj možnosťou nastavenia budíka alebo času zapnutia a vypnutia fotografií. Samozrejmosťou je nastavenie intervalu premietanie, pričom na výber máte možnosť 5, 10, 15 sekúnd alebo 1, 15 alebo 30 minút. Pri prehrávaní je možné zvoliť premietanie fotografií spoločne s hudbou. Hlasitosť je možné si nastaviť buď na rámčeku, alebo na diaľkovom ovládači.

Rámček má veľkú 10 „palcovú obrazovku s dostatočným rozlíšením. Rovnako je možné nastavenie jasu. O kontrastu sa v manuáli nepíše. Výrobok disponuje stojanom na opretie, ale aj otvorom pre zavesenie na stenu. Stačí len vybrať vhodný klinec či skobičky, na ktorú rámček zavesíte. Výrobok bohužiaľ nemá integrovanú batériu, takže ste obmedzení prístupom k zásuvke. Model pôsobí moderne, ale ocenili by sme, keby mal užšie obvodový rámček.

 • audio
 • video
 • synchrónné premietanie fotografie a audiostopy
 • budík
 • reproduktory
 • veľký displej
 • nepodporuje Wi-Fi
Zistiť cenu

Hyundai LF 730 MULTI

Veľkosť displeja7 palcov
Formát16:9
USBáno
Integrovaná batérianie
Rozlíšenie v px800 x 480
Čítačka karietáno
Podporované formáty karietSD/SDHC, MMC
Formáty fotografiíJPG, BMP, PNG
Audio súboryáno
Video súboryáno
Diaľkové ovládanieáno
Wi-Finie
Nastaviteľný interval premietanieáno
Nastaviteľný jas a kontrastáno (jas)
Kalendáráno
Hodinyáno
Budíkáno
Hmotnosť330 g
Veľkosť v cm13,5 x 20,5 x 10

Fotorámček Hyundai LF 730 MULTI je jednoznačným víťazom nášho testu. Za necelých 40 € zvládne prehrávať nielen fotky, ale aj hudbu a videá. Zo zvukových formátov podporuje MP3, WMA, OOG. Z videa MPG, AVI, MP4, MKV, VOB. Zobrazí fotografie vo formáte JPG, BMP, PNG.

Disponuje integrovanými reproduktormi aj vstupom pre slúchadlá. V nastavení je možné vybrať možnosť prehrávania fotografií s podkres hudby. Rámček spolupracuje s pamäťovou kartou o maximálnej kapacite 32 GB.

Je trošku škoda, že displej je menšie. Má len 7 „, pomer 16: 9 a rozlíšenie 800 x 480 px, čo je minimum. Avšak farby na displeji vyzerajú podľa užívateľov dobre. Rámček môžete oprieť o stojan, ale vďaka integrovanému otvoru na zadnej strane tiež pripevniť na stenu. Výrobok však nemá batériu, takže funguje len, keď adaptér pripojíte do zásuvky.

Z hľadiska funkcií umožňuje obligátne nastavenie hodín a kalendára, ale k tomu tiež budík a čas zapnutia a vypnutia. Taktiež si môžete vybrať niekoľko rýchlosťou prehrávania fotografií. Rámček je veľmi dobrou kúpou v pomere cena a výkon.

 • audio
 • video
 • reproduktory
 • pripojenie slúchadiel
 • budík
 • obstarávacia cena
 • malý displej
Zistiť cenu

Čo je digitálny fotorámik

Ide o elektronické zariadenie, ktoré zobrazuje nahrané fotografie. Podľa spôsobu prevedenia ho možno zavesiť na stenu alebo ho postaviť na stôl, prípadne obe možnosti kombinovať. Od klasických rámčekov sa odlišuje tým, že zobrazuje celú galériu fotografií a nie len jednu. Okrem toho môže disponovať ďalšími funkciami navyše, ako je prehrávanie videa alebo funkcií meteostanice. O týchto a ďalších podrobnejšie píšeme nižšie.

Parametre pre výber digitálneho rámčeka

Váš výber veľmi ovplyvní to, koľko peňazí sa rozhodnete do výrobku investovať. Platí tu prirovnanie, čím draží, tým vymakanejšie a kvalitnejšie. Lacnejšie výrobky spravidla nemajú kvalitný obraz a neponúkajú napríklad jednoduché ovládanie cez Bluetooth alebo Wi-Fi. Na ktoré ďalšie parametre by ste sa pri výbere mali zamerať?

Veľkosť uhlopriečky

Uhlopriečku vyberajte podľa toho, kam chcete elektroniku umiestniť. Na trhu je dostupná celá rada veľkostí, ktorá začína na 2 palcoch a končí okolo 10 palcov. Ak chcete mať rámček postavený na nočnom stolíku, vystačíte si s menšou uhlopriečkou ako v prípade, keď si ho budete chcieť povesti na stenu. Medzi najtypickejšie uhlopriečky sa radí: 3,5 palcov, 7 palcov a 10,4 palcov.

Veľkosť uhlopriečky vás informuje o tom, aká veľká je plocha, na ktorej sa obraz bude zobrazovať a samozrejme ovplyvňuje celkovú veľkosť rámčeka, obstarávaciu cenu i hmotnosť.

Veľkosť rámika podľa spôsobu používania:

 • 10,4 „– rámčeky, ktoré sa vešia na stenu namiesto obrazu,
 • 7 „– používajú sa klasicky na nočný stolík alebo do vitríny,
 • 2 alebo 3,5 „– malé rozmery, ktoré sú vhodné ako prenosné modely.

V súvislosti s uhlopriečkou sa hovorí aj o pomere strán. Pomery strán udávajú, či sa jedná o klasický fotorámček (4: 3) alebo o širokouhlú variantu (16: 9). Pre portréty sa všeobecne odporúča formát 4: 3, pre krajiny širokouhlý formát 16: 9.

Rozlíšenie

Údaj o rozlíšenie vás informuje o tom, z koľkých obrazových bodov čiže pixelov sa obraz na výšku a šírku skladá. Čím väčšie rozlíšenie je, tam je obraz kvalitnejší. Veľkosť rozlíšenie súvisí s veľkosťou uhlopriečky displeja. Všeobecne platí, že u malého displeja nevadí menšie rozlíšenie. Ak by však malé rozlíšenie bolo u displeja veľkého, videli by ste na obrázku kocky (pixely, z ktorých sa obrázok skladá). Ak teda narazíte na fotorámik s menšou uhlopriečkou, vôbec nevadí, že bude mať aj menšie rozlíšenie.

Ak chcete kvalitný obraz klasického rámčeka, požadujte rozlíšenie 800 x 600. Kvalitný obraz širokouhlého rámčeka bude mať rozlíšenie 800 x 480.

Podporované formáty

Vzhľadom na to, že tento výrobok vie zobrazovať nielen obrázky, ale tiež prehrávať hudbu či video, mali by ste si zistiť, aké formáty sú podporované.

Medzi najčastejšie podporované formáty patria:

 • JPG – fotografie,
 • MP3 – audio (hudba),
 • MPEG – video.

Ak chcete na digitálnom rámčeku prehrávať audio aj video, je potreba aby rámik podporoval formát, v ktorom stopy ukladáte. Ak je nepodporuje, je možné stopy konvertovať v aplikácii alebo programu na to určenom. Rozhodne je však lepšie ukladať vo formáte, ktorého prehrávanie výrobok podporuje.

Ideálne je, aby rámik podporoval formátov čo najviac, aj keď časom zistíte, že používate len tie, ktoré vám vyhovujú najviac, a ostatné nevyužívate. Zistite si, v akom formáte sa vám ukladajú fotografie, videá a audio a podľa toho sa riaďte pri výbere digitálneho fotorámika na fotografie.

Ďalšie formáty fotografií

 • JPG – patrí k najbežnejším,
 • GIF – nemá tak vysokú kvalitu obrazu (len 256 farieb), ale ponúka možnosť animácie.
 • BMP – neobsahuje žiadnu kompresiu, takže je obraz maximálne kvalitný. Nevýhodou je však veľká kapacita uloženého súboru.

Formáty videí sú nasledujúce:

 • AVI – MPEG1 (VCD / DSVCD),
 • MPEG2 (DVD),
 • MPEG4 (DIVX / XVID),
 • MOV.

U zvuku môžete naraziť na tieto formáty:

 • MP3,
 • WMA,
 • OGG.

Ak rámček dokáže prehrávať zvuk, bude vybavený reproduktormi. V tomto ohľade sa doporučujeme zamerať na to, aké reproduktory sú v elektronike umiestnené (napríklad či sa jedná o stereo a aký je ich výkon). Vyberáte reprosústavu? Prečítajte si náš článok, ktorý vás prevedie ich výberom.

Možnosti napájania

Výrobky sú väčšinou napájané pomocou adaptéra zo siete. Niektoré digitálne fotorámiky disponujú akumulátorom, ktorý umožní jeho fungovanie aj bez pripojenia do siete. To oceníte v prípade, kedy chcete rámček nechať napríklad kolovať počas rodinnej návštevy. Ak chcete mať fotografie na nočnom stolíku, nebude problém nechať rámik zapojený v sieti. Ak ho budete chcieť niekomu ukazovať a pohybovať s ním, akumulátor iste oceníte.

Táto elektronika väčšinou nie je vybavená akumulátory s veľkou kapacitou batérie. To, ako dlho dokážu na batériu bežať, ovplyvňuje uhlopriečka, teda veľkosť výrobku. Čím väčší rámček, tým vyššie príkon a rýchlejší spotreba batérie. Kapacita akumulátora vám vydrží len v poriadku hodín. Preto nepočítajte s tým, že by ste rámik zavesili na stenu bez blízkosti zásuvky.

Jas a kontrast

Tieto dva parametre vás informujú o tom, ako veľmi bude obrazovka fotorámika viditeľná počas dňa.

Hodnoty spojené s veličinou jasu sa pohybujú v rozmedzí od 200 do 500 cd / m2. Ak bude elektronika umiestnená na mieste, kam nedopadá príliš veľa svetla, stačí, keď bude jas nižší. V dobre presvetlené miestnosti alebo na stene, do ktorej sa opiera slniečko je vysoká hodnota jasu displeja pomerne dosť dôležitá. Vysoký jas je výhodou, pretože ho môžete vždy upraviť. V noci je možné ho znížiť tak, aby vás svetlo nerušilo.

Kontrast sa udáva v tomto zápise xxx: 1. Čím vyšším kontrastom rámček disponuje, tým lepšie a vernejšie bude obraz. Za štandardnú hodnotu kontrastu sa považuje 300: 1. Ovšem je dobré myslieť na to, že výrobky s vyšším kontrastom, napríklad 500: 1 majú lepší obraz.

Niektoré výrobky umožňujú automatickú korekciu jasu, ktorú si upraví na základe svetelných podmienok v miestnosti.

Ovládacie prvky

Vzhľadom k tomu, že sa ovládacie prvky príliš často nepoužívajú, nájdete ich spravidla na bočnej alebo zadnej strane rámika. Nachádza sa tu aj slot na pamäťovú kartu, prípadne zdierka pre pripojenie kábla. Rovnako tu nájdete tlačidlá pre exit, smerové šípky, ovládacie prvky jasu či potvrdzovacie tlačidlá. Dostupné sú digitálne fotorámčeky s dotykovým displejom, ktoré ovládate len pomocou gest podobne ako váš mobilný telefón.

Ako ukladať fotografie na digitálny rámik

Tieto výrobky môžu disponovať vlastnou pamäťou, do ktorej môžete súbory nahrať buď cez USB kábel, alebo pomocou bezdrôtového zariadenia ako je Bluetooh priamo z PC. Ak výrobok vlastnú pamäť nemá alebo je pre vaše potreby jej kapacita nedostatočná, môžete ju zväčšiť vložením pamäťovej karty. Slot na pamäťovú kartu väčšinou digitálne rámčeky na fotky majú.

Vnútorná pamäť býva zvyčajne skromnejší, zhruba do 128 MB, takže na ňu nahráte len obmedzený počet fotografií o videu ani nehovoriac. Kapacita vám rozhodne nebude stačiť na nahranie celého fotoalbumu. Vďaka čítačke pamäťový kariet môžete kapacitu niekoľkonásobne navýšiť. Stačí si len prečítať, aký formát a maximálnú veľkosť rámček podporuje. Čím viac formátu bude podporovať, tým menší bude pravdepodobnosť nekompatibility karty. Odporúčame vyberať kompatibilitu s kartou, ktorú používate pre fotenie fotoaparátom.

Na kartu môžete fotografie dostať buď cez čítačku vo vašom PC, alebo pripojenie s PC cez USB kábel. Ak ste technickí nadšenci, siahnite po modeli vybavenom technológiou Bluetooth, vďaka ktorej budete môcť fotografie do pamäte prístroja kopírovať bezdrôtovo buď z počítača, alebo priamo z telefónu. Existuje aj možnosť, že rámček nebude mať žiadnu pamäť a bude premietať len jednu aktuálnu fotografiu, ktorú do neho pošlite cez Bluetooth.

Digitálny rámik s Wi-Fi vám umožní doň nahrávať fotografie okamžite a odkiaľkoľvek. Kedykoľvek tak môžete aktualizovať jeho obsah. Je však dôležité, aby bol pripojený na Wi-Fi.

Ponuka funkcií

TOP digitálne rámčeky ponúkajú celý rad funkcií navyše, ktoré uľahčia premietanie, ale tiež umožní rámik používať multifunkčne. Niektoré funkcie sú považované za luxus, iné patrí medzi bežné.

Nadštandardné funkcie:

 • animované prelínanie fotografií,
 • automatické otáčanie fotografií na výšku,
 • korekcia červených očí,
 • vyhladenie pleti,
 • automatické tlmenie jasu vzhľadom k okolitým svetelným podmienkam,
 • budík,
 • prehrávanie hudby,
 • automatické vypnutie,
 • diaľkové ovládanie,

Štandardné funkcie:

 • možnosť prepojenia s TV,
 • časovač umožňuje nastaviť aj automatické cyklovanie snímok a ich pravidelnú výmenu,
 • hodiny,
 • kalendár.

Niektoré digitálne fotorámiky ponúkajú aj funkciu meteostanice, ktorá ukazuje vnútornú a vďaka externému čidlu, ktorý sa inštaluje von, tiež vonkajšiu teplotu. Súčasťou balenia môže byť aj diaľkový ovládač, vďaka ktorému si môžete bez problémov prepínať medzi obrazovkou s fotografiami a informáciami ohľadom teplôt.

Niektorí výrobcovia sa z rámčekov snažia urobiť multimediálne centrá, a tak sľubujú prehrávanie hudby mnohokrát na mizerných reproduktoroch, filmov na malej obrazovke alebo sledovanie televízie vďaka DVB tuneru. Toto spracovanie naznačuje, že mnohé modely vychádzajú z lacných DVD prehrávačov, ktoré sa pýši len väčším displejom. Hoci môžu byť tieto vychytávky pre niekoho lákadlom, určite doma máte oveľa lepšie zariadenie, z ktorých môžete počúvať hudbu alebo si prehrávať filmy. Ak si chcete zo svojej klasickej televízie urobiť smart televíziu, kúpte si k nej vhodné multimediálne centrum, o ktorých podrobne píšeme tu.

Výrobné materiály

Digitálne na prezeranie fotiek sa od seba odlišujú nielen funkciami a parametrami, ale aj výrobnými materiálmi, ktoré ovplyvňujú jeho vzhľad.

Z hľadiska vzhľadu sú obľúbené digitálne rámčeky bielé a strieborné, ktoré vyzerajú ako klasické rámčeky. Ak chcete odolný model, siahnite po kovovom prevedení. Ak radi meníte vzhľad svojho bytu, bude pre vás najlepšou voľbou digitálny rámik s vymeniteľným predným krytom. Dôležité je tiež zvážiť to, kam chcete výrobok umiestniť. Digitálne fotorámčeky na stenu majú špeciálnú úchytku pre pripevnenie na stenu, rámčeky stojacie majú špeciálny stojan, vďaka ktorému dobre stojí na stole.

Ako čistiť digitálne rámčeky na fotky

Starostlivosť a údržba je podobná ako u inej elektroniky, ktorej dominantnou časťou je displej. Ako teda o výrobok starať?

 • Nikdy neodstraňujte žiadne skrutky ani puzdro. Zabránite tak nebezpečenstvu úrazu elektrickým prúdom.
 • Ak výrobok nie je vodeodolný alebo vodotesný a odolný proti vniknutiu drobných častí, nepoužívajte ho v blízkosti vody ani iných tekutín či na piesočných miestach.
 • Fotorámčeky by sa nemali nachádzať v blízkosti vykurovacích telies a ďalšieho zariadenia vyžarujúce teplo.
 • Na displej nikdy netlačte a rámčeku sa za prevádzky nedotýkajte kovovými predmetmi.
 • Prístroj nepoužívajte na vankúšoch, pohovke alebo ďalších veciach v miestnosti, ktoré zabraňujú odvodu tepla. Predídete tak prehriatiu.
 • Ak si so sebou chcete rámček vziať napríklad na dovolenku, zbaľte ho až vo chvíli, keď bude dostatočne chladný.
 • Pri čistení musí byť rámik vypnutý. Puzdro, rámček a displej utrite mäkkou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna. Na údržbu používajte len prípravky, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre čistenie LCD displejov alebo neutrálne čistiace prostriedky.
 • Spôsob starostlivosti je vždy popísaný v návode, ktorého by ste sa rozhodne mali držať.
 • Vyhnite sa čistenie abrazívnymi prostriedkami.

Import fotografií

Ako nainštalovať fotografie do digitálneho rámčeka? Využiť môžete niekoľko spôsobov. Vždy záleží na tom, ktorý spôsob vybraný gadget podporuje.

 • Jednou z možností je nahrať fotografie na pamäťovú kartu priamo z vášho počítača. Kartu stačí len vložiť do čítačky kariet v PC a fotografie prekopírovať na kartu.
 • Ďalšou možnosťou je prepojenie rámčeka a počítača cez USB kábel. Fotografie následne prekopírujete buď na pamäťovú kartu vloženú v rámčeku, alebo do jeho internej pamäte.
 • Ak vaše zariadenie podporuje Bluetooth, môžete fotografie z telefónu do rámčeka previesť týmto spôsobom.
 • V prípade podpory Wi-Fi je tiež možné prenesenie fotografií bezdrôtovo z jedného zariadenia do druhého. Stačí si do telefónu nainštalovať potrebnú aplikáciu.

Presný popis prenosu dát nájdete vždy v manuáli konkrétneho výrobku.

Ceny digitálnych fotorámikov

Táto elektronika je k dostaniu už od niekoľko euro po niekoľko stoviek. Počítajte s tým, že čím viac do rámčeka investujete, tým kvalitnejší výrobok dostanete. Cena sa zároveň podpisuje tiež na uhlopriečke, rozlíšenie aj množstvo funkcií.

Lacné digitálne rámčeky na fotografie

Zhruba do 50 € sú dostať skôr základné modely. Uhlopriečka výrobku bude končiť na 7 „a rozlíšenie bude 800 x 480 px. Aj v tejto cenovej kategórii sa však môžete tešiť na prídavné funkcie, medzi ktoré patrí hodiny, budík a kalendár.

Digitálne fotorámiky do 100 €

Jedná sa o zlatý stred ponuky. Nachádzajú sa tu najpredávanejší fotorámčeky, ktoré už poberú slušný objem fotografií. Tešiť sa môžete na rámčeky s uhlopriečkou o veľkosti 10 „a bežným rozlíšením 1 200 x 800 px. Naj digitálne rámčeky z tejto kategórie bývajú vybavené OS Android a internou pamäťou minimálne 4 GB. Samozrejmosťou je vstup pre microSD karty a podpora formátu JPG a PNG.

Najlepšie digitálne fotorámiky

Nad 100 € si už budete vyberať s bohatej ponuky prístrojov všetkých veľkostí. Tie najväčšie z nich, ktoré disponujú uhlopriečku 12, 15 alebo 17 „a Full HD rozlíšením môžete použiť napríklad ako závesný obraz. Dostupný bude nielen USB vstup, ale aj podpora HDMI, vstavané reproduktory, diaľkové ovládanie a podpora Wi-Fi.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo